LA GARE Uitmarkt markeert t )eai n I Ui it-sei izoer OPRUIMING mm Dr. Vos: "Dan maar met de botte bijl" Walcherse scholieren gaan staken House Party zonder pillen 44 M Avontuur in zand yf wind en water Award voor Mic/Mec Speeltuin viert jubileum ^Ëi|TËNËNPARTiji^ Acteur Frederik de Groot gastdocent Holtkampschool de ruiter vlissingen Verfijnder lotingssysteem Uit in Zeeland moet teleurstellingen voorkomen Een lintje VELE BOEKENKOOPJES Walcherse specialisten voeren actie Avontuurlijk Arsenaaltheater Toekomst ra Voetbalwedstrijd Domburg - NAC 10, 11 en 12 juni Wij verzorgen al uw w Informeer vrijblijvend: Café-Restaurant Kanaalstraat 82 - Oost Souburg - 01184-78143 BlBLIOr^ dev ESCHELDEBODE 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG 9 JUNI 1993 MIDDELBURG - Wat de ruim zestig Walcherse specialisten betreft kan staatssecretaris II. Simons (volksgezondheid) zijn zin krijgen. De specialisten accepteren, zij het met zeer veel tegenzin, het volumebeleid dat de staatssecretaris voor staat en gaan accoord met het vastgestelde budget. De gevol gen zullen de komende tijd al direct zijn te merken in het Streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Patiënten die geen urgente hulp nodig hebben komen op de wachtlijst, opera ties worden uitgesteld en poli kliniekafspraken worden gewijzigd. Simpel gesteld: de specialisten voeren actie en als het geld op is dan is het ook 'stop' met de specialistische hulp. "Het beleid wordt aan de hand van cijfertjes vanachter een buro bepaald zonder dat 'Den Haag' wordt gehinderd door enige kennis van de werkvloer en dan zijn dit de gevolgen", zegt de Middelburgse chirurg dr A. Vos, woordvoerder van de Walcherse specialisten. "Si mons had deze hele problema tiek veel beter kunnen 'spelen', maar daar is de staatssecretaris niet slim genoeg vopr en dus moet het met zijn botte bijl." Volgens dr. Vos is actie, of beter gezegd precies doen wat de staatssecretaris wil, dan ook onvermijdelijk. "We doen dit met enorm veel tegenzin maar meneer Simons wil kennelijk niet anders. Simons vindt dat de specialisten te veel onder- zoèk verrichten en te veel ope raties doen. Daarbij gaat de staatssecretaris voorbij aan het feit dat de bevolking groeit, de vergrijzing toeneemt en dat door het invoeren van nieuwe technieken de vraag naar medische hulp toeneemt. We moeten ons dus aan het toege wezen budget houden en dat betekent 'op is stop'." Geheel onverwacht zullen die zogeheten 'budgetdagen' niet plaatsvinden. Er is overleg gevoerd met de patiëntenplat forms en de actiedagen worden van te voren aangekondigd. De acties worden gesteund door de regio Zuid-West van de specia listenvereniging, waarin enkele honderden specialisten uit West-Brabant en Zeeland zich hebben verenigd. Wanneer de overige Zeeuwse- en Brabantse specialisten actie voeren is niet bekend. De staatssecretaris van Volks gezondheid wil af van het sys teem waarbij de specialist per verrichting wordt betaald en ziet liever een vast inkomen per specialist. De specialisten hebben de laatste drie jaar hun omzet met 80.000 gulden zien stijgen. Staatssecretaris Simons vindt dat niet gepast. Vorige week zei hij in het tele visieprogramma Het Capitool "In een tijd dat we aan elke burger een pas op de plaats vragen, ja zelfs een achteruit gang, geldt dat dus zeker voor de specialisten. We moeten eer lijk delen zodat ook de gehan dicapte en de demente bejaarde dezorg krijgen die ze nodig hebben". 1 Niet urgente operaties in het Streekziekenhuis worden uitgesteld minimummumiiimiiiiiiiiminiminiminmininnnnnnnmnnnnm Foto: Johan van Gurp minimummilmnnnnnmnnnnnnnm MIDDELBURG - Op 16 juni verschijnt het nieuwe Uit-programma. De brochure biedt een volledig over zicht van het aanbod voor het komend seizoen in de theaters en concertzalen van Zierikzee, Vlissingen en Middelburg. Wie vorig jaar een abonnement had krijgt de brochure, die overigens gratis verkrijgbaar is bij alle VVV-kantoren boven de Westerschelde, thuisgestuurd. Het lotingssysteem dat twee jaar gele den werd ingevoerd in plaats van het onrechtvaardi ge principe 'Wie eerst komt, eerst maalt' is nog meer verfijnd om zo min mogelijk mensen teleur te stellen. Een andere verbetering op vorige jaren is dat bestel lers twee weken de tijd hebben -tot 30 juni- om een abonnement samen te stellen. Ruim tijd om een afgewogen keuze te maken. Nieuw is het 'zwerfkaartje'. Wie tenminste zes voor stellingen bezoekt, krijgt een gratis kaartje dat toegang geeft tot een aantal nader bekend te maken voorstellingen. Ook nieuw: een café-chantant in het grote benedencafé in de Middelburgse schouwburg. Het theaterseizoen begint dit jaar op 25 september met een open huis in schouwburg en concertzaal. Ook start dan de verkoop van losse kaarten. Het moet een 'mini-Uitmarkt' worden, waar belangstellenden let terlijk een kijkje achter de schermen kunnen nemen en vast een voorproefje krijgen van het aanbod aan cultuur in het nieuwe seizoen in de vorm van verrassingsacts. De Zuidairikaanse musical Sikulu en de musical Bubbling Brown Sugar, het showspekta kel The Blues Brothers, de muzikale show Jeans, de thril ler-musical Sweeney Todd met Simone Kleinsma, de tragi-ko- medie The Sunshine Boys met vader en zoon Kraaykamp, Bri gitte Kaandorp in de muzikale komedie De Vrouw van de zan ger, de shows van Jasperina de Jong, Karin Bloemen en Tineke Schouten. Dat zijn naar ver wachting van de Uit-medewer- kers enkele van de trekkers van het nieuwe programma. Ook de opera's Orfeo van Mon teverdi en Carmen van Bizet, gebracht door de Opera van Krakow, horen op dit lijstje thuis. Er zijn overigens opval lend veel muziek- en muziektheaterprodukties uit Oost-Europa geprogrammeerd, zoals het Litouws Staats Sym fonie-orkest, het Nationaal Ballet van Letland, het folklo- retheater uit Litouwen Lietu- va, het Capella Chamber Orchestra uit St. Petersburg en de Russische pianiste Tatiana Shebanova. Dat is niet zo ver wonderlijk, want sinds de Muur geslecht is, is het makke lijker om de over het algemeen hoogstaande produkties uit de voormalige Oostbloklanden hierheen te halen. Een bijko mend voordeel is dat ze meest al nog betaalbaar zijn wat in gunstige zin merkbaar is aan de prijs van het kaartje. Maar ook kleinere produkties komen ruim aan bod. Aller eerst in het Vlissingse Vest zaktheater, de broedplaats voor nieuw talent en vaak de springplank naar het grote podium. De activiteiten in het Vestzak bieden een spannende, avontuurlijke programmering met marionettheater, nieuw cabarettalent, solotoneel, mimetheater, muziek, poezie, kleinkunst en eigentijds thea ter. Een greep: het marionet tentheater van Feike Boschma, het verteltheater van Helmert Woudenberg, kleinkunst van Astrid Nijgh, het Zwevend Genootschap met poezie-caba- ret en De Uitvreter, literair solotoneel. Als in de loop van het seizoen het Arsenaaltheater in Vlissin gen opengaat, kunnen een aan tal vdie in het Vestzaktheater gepland stonden, maar waar veel belangstelling voor blijkt te zijn, alsnog verplaatst wor den. Het Arsenaaltheater biedt met tweehonderdvijftig plaat- Frank Groothof in een bewerking van de opera de Toverfluit van W.A.Mozart, een voorstelling voor iedereen vanaf zeven jaar. Op 11 december in de Stadsschouwburg in Middelburg te zien Foto: Frank uijienbroek sen een mooie aanvulling tus sen klein (Vestzaktheater) en groot (Stadsschouwburg). Zodra het nieuwe theater beschikbaar is, worden nog tientallen voorstellingen aan het bestaande aanbod toege voegd. Het kan ook enigszins een com pensatie bieden voor het weg vallen van de accomodatie De Prins van Oranje in Goes. De toekomst van dat zalencom plex is nog onduidelijk. Er is bij de programmering rekening gehouden met de trek van cul tuurliefhebbers uit Goes en omstreken naar Zierikzee, Vlis singen en Middelburg. Als de hausse van de kaartver koop achter de rug is, wacht de medewerkers van Uit in Zee land een periode van onzeker heid. Het theaterburo in zijn huidige vorm als opvolger van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland, bestaat sinds 1982. Toen al was bekend dat de provinciale subsidiekraan met ingang van 1994 dichtgedraaid zou worden en de participeren de gemeenten Zierikzee, Goes, Middelburg en Vlissingen andere financiële oplossingen zouden moeten vinden. Een intergemeentelijk samenwer kingsverband om Uit in Zee land in stand te houden lijkt voor de hand te liggen, maar geregeld is er nog niets. Voor de medewerkers van Uit in Zeeland zowel als voor het theaterminnend publiek in de regio is te hopen dat scheidend directeur Jan de la Mar met ingang van het volgende sei zoen een organisatie-met-toe- komst aan zijn opvolger kan overdragen. tsj Eind april hebben we de jaarlijkse lintjesregen. Ook dit jaar heeft het Hare Majesteit behaagd om heel wat mensen blij te maken. De gelukkigen zijn met een smoesje naar het plaatselijk gemeentehuis gelokt. Daar worden ze verrast door een zaal vol familie, die in het complot zit, en een burgemeester ij in vol ornaat. Als je de volgende dag in de krant leest wie er zijn onderscheiden, dan vallen een JJJ* aantal dingen op. Ten eerste dat 'hoofdwerk' nog CO altijd meer gewaardeered wordt dan 'handwerk'. En ten tweede dat van elke tien lintjes die worden opgespeld er één voor een vrouw bestemd is en negen aj voor mannen. Niet alles kan met een schaartje in twee gelijke delen geknipt worden, maar als je >-< bedenkt dat er ongeveer even veel mannen als mm-t vrouwen in Nederland wonen, dan is hier toch sprake van een scheve verhouding. Iemand die een lintje krijgt voor veertig jaar trouwe dienst heeft --é daar tenslotte al die tijd salaris voor ontvangen. Zijn vrouw, die al die jaren thuis de economie draaiend hield, krijgt er geen. Ze verdient er wel een, maar krijgt slechts een hand en een gemengd boeket. Misschien kan volgend jaar een lintje per (echt)paar worden verstrekt. Hij mag het op de even dagen dragen en zij op de oneven dagen. Bert de Mol VLISSINGEN - Middelbare scholieren gaan morgen, don derdag 10 juni actie voeren tegen de kabinetsplannen om te korten op de inkomens van jongeren en studenten. De FNV-jongeren en het scholie ren-actiecomité BLOOT (Boze Leerlingen Over Onze Tekor ten) organiseren een staking. De staking keert zich tegen de voorgenomen bezuiniging van het kabinet op de basisberus en de uitkeringen. Maar ook de afschaffing van de huursubsi die van jongeren en de verho ging van de openbaar vervoer- starieven baren de scholieren ernstig zorgen. De scholieren vrezen dat hun ouderonafhan kelijkheid en inkomenspositie op het spel staan. De stakende scholieren uit Vlissingen verzamelen zich om 10.30 uur bij het Bellamypark. Hier worden de stakers toege sproken en daarna trekken ze in een demonstratieve optocht naar het Stadhuis. Daar wordt het gemeentebestuur opgeroe pen zich uit te spreken tegen de bezuinigingen en deze niet uit te voeren. De staking eindigt met een slotbijeenkomst bij het Bellamypark met sprekers en muziek. De Middelburgse middelbare scholieren trekken in een demonstratieve optocht naar de binnenstad. Daar proberen de jongeren door middel van muziek en sprekers de aan dacht te trekken van de omstanders. De directeur van de Stedelijke Scholengemeenschap SSGM, dhr. Vader, kan zich best voor stellen dat de jongeren "in de mast klimmen" en wil de actie voerende scholieren niks in de weg leggen. "Ach ik kan het me goed voorstellen dat de jon gelui actie voeren. Maar ieder een moet nu eenmaal een stapje terug doen en dan kun je als regering niet één groep daar van uitzonderen. Het geld is nu eenmaal op en dan moet er iets gebeuren". Vader is niet bang dat studeren in de toekomst alleen nog is weggelegd voor jongeren met goedverdienende ouders. "De studenten kunnen immers een lening afsluiten. En een studie leidt toch op voor een functie met een salaris waarvan je de lening kunt terugbetalen. Van mij zou trou wens het hele systeem van stu deren in Nederland wel op de helling mogen. Van de finan cieringsmogelijkheden wordt misbruik gemaakt, als je maar ergens ingeschreven staat komt het geld vanzelf wel. Een sys teem van toelatingsexamens zou volgens mij veel beter zijn". DOMBURG - Het eerste elftal van voetbalvereniging Dom burg treedt zaterdag 12 juni aan tegen Oud Nac. De wedstrijdwordt gespeeld op het sportveld Oosterloo tussen Domburg en Aagtekerke. De aanvang is 16.00 uur en de toegang is gratis. MIDDELBURG - In jongeren centrum Midgard aan de Kui perspoort wordt zaterdag 13 juni een Clean House Party gehouden. Het feest is clean, dat wil zeggen dat pillenslik- kers niet worden toegelaten. Tijdens de vorige House Party in Midgard werden de organi satoren min of meer overrom peld door het grote aantal jon gelui dat onder invloed van o.a. XTC-pillen naar de House Par ty kwam. "En zulke mensen komen in de weken na de hou separty regelmatig terug naar het jongerencentrum" zegt Peter Remijn van Midgard. "We willen de house cultuur niet ontkennen maar pil- lenslikkertjes willen we niet binnen hebben. Daarom gaan we zaterdag wel wat strakker te werk dan de vorige keer. De bezoekers worden bij de ingang gescreend en wie pillen of har de dope heeft gebruikt of bij zich heeft komt er niet in". De Clean House Party in Midgard begint om 20."° uur. Op de ene verdieping wordt spetterende housemuziek gedraaid, ondersteund door een lichtshow. Op de andere ver- diepeing is een relax-ruimte ingericht. De entree bedraagt een tientje. Het is nog geen vijf jaar geleden dat begonnen werd met de aanleg van het natuurgebied Neeltje Jans. Het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumenten hebben samen het initia tief genomen om hier een representatieve reeks van Zeeuwse kustlandschappen in te richten. Inmiddels is daar een groot deel van gereali seerd. En daarmee komt het tweede deel van de destijds geformuleerde doelstelling in beeld; dat is het gebied dienstbaar maken aan de natuurbeleving. Er is al een bescheiden begin gemaakt met het maken van voorzieningen zoals een wandelroute en een vogelobservatiehut. Maar er staat nog veel meer op stapel, daarover wordt binnenkort een totaalplan gepresenteerd. Vooruitlopend daarop is nu vast de mogelijkheid aanwezig om het gebied te verkenhen. Want juist in het pionierstadium is er in het ruige, dynamische landschap erg veel te beleven, in de maanden juli en augustus is er iedere dinsdagochtend en elke vrijdagavond een excursie voor geïnteresseerden. Inlcihtingen over deelname, toegangsprijs en duur van de excursie zijn te verkrijgbaar bij de coördinatrice, mevrouw P. Sloof in Colijnsplaat, telefoon 01199-5431. GOES - De bekende acteur Frederik de Groot is woensdag 9 juni als gastdocent aanwezig in drie groepen van de Holt kampschool. Tijdens dit 'gastcollege' zal hij trachten zoveel mogelijk facet ten van het 'acteur' zijn te belichten door spontaan op vragen van de leerlingen in te gaan. Voor de leerlingen van de Holtkampschool belooft dit speciale lesuur zeer boeiend te worden. Zij spelen regelmatig met grote overgave toneel op de toneelmiddagen en op de 'grote avond'. Toch zal er een andere wereld voor hen open gaan, op het moment dat zij in gesprek zijn met deze bekende acteur. MIDDELBURG - De eerste 'Duurzaamheidsaward', ingesteld door de politieke partij Delta Anders, is van middag uitgereikt aan het bestuur en de medewerkers van de Stichting Mic/Mec Walcheren. De Delta Anders Duurzaam heid Award heeft vorm gekregen in een sculptuur van de Wemeldingse kunste naar Lode Rijks. Met de uit reiking van deze award wil Delta Anders initiatieven die naar haar mening bijdragen aan duurzame ontwikkeling in Zeeland onder de aan dacht brengen. Onder duurzame ontwikke ling verstaat Delta Anders een ontwikkeling die moet leiden tot een produktie en consumptie die nu en in de toekomst voldoende is om in de behoeften van ruim vijf miljard aardbewoners te voorzien zonder de bronnen uit te putten. De Stichting Mic/Mec kwam in aanmerking voor de nieu we award, omdat zij via natuur- en milieu-educatie een breed draagvlak schept voor duurzame ontwikke ling. Voor Delta Anders een belangrijke voorwaarde voor duurzame ontwikkeling: niet van bovenaf alleen, maar ook door inzet van onderop. De Stichting Mic/Mec krijgt ondersteuning van verschil lende gemeenten en het waterschap Walcheren. Deze samenwerking tussen over heden en maatschappelijke organisaties acht Delta Anders van groot belang. Het houdt de politiek dichtbij, waardoor burgers en bestuur niet van elkaar vervreemden. Dit is noodzakelijk om dras tische veranderingen in de samenleving te bereiken die nodig zijn om duurzame ont wikkeling te bewerkstelli gen. VLISSINGEN - Vrijdag en zaterdag 11 en 12 juni is het feest in speeltuin De Oude Stad. De speeltuinvereniging viert dan name lijk het veertig jarig bestaan met een feestavond en een feestdag voor de jeugd. De feestavond in de Paarden straat begint om half acht met een receptie. Daarna is het feest met medewerking van het Delta Trio. De festiviteiten op zaterdag staan helemaal in het teken van de kinderen. Het begint al om 9.30 met een muzikale rondgang door de wijk met de Jeugd Delta Band en het majorettenkorps The Flushing Girls. Om 10 uur gaan de ballonnen de lucht in en om vanaf half elf kunnen de kinde ren deelnemen aan kinderspe len zoals ringrijden op de fiets. De zeephelling en het lucht kussen staan ook in de speel tuin opgesteld. Verder is er een loterij waarbij een fiets gewon nen kan worden, er zijn hapjes en drankjes en voor de gezel ligheid is er een draaiorgel, 's Avonds is er een disco voor jongeren van 12 tot en met 15 jaar, van 19.30 tot 23.00 uur. (ADVERTENTIE) bij: 'N GOED BOEK... TS GOEDE ZAAK Paul Krugerstraat 55 - Vlissingen - Telefoon 01184-12733

Scheldebode | 1993 | | pagina 1