Fietsersbond 'kraakt' parkeerplaats ZIJNEN Concert Ensemble Scaramouche Jaarlijkse Garden Fête bij Mission to Seamen Een nieuwe glijbaan De Egelstelling PvdA-ers op werkbezoek o3 03 Nachtelijke wandeltocht Geen schaapscheerfeest op de kinderboerderij HAIU Knuuï Ludieke protestactie tegen ruimtebeslag auto dames^jnode Pierenbad Zeeuwsvlamingen brengen afwisselende muziek J.P.A. Rossël tandprotheticus NIEUWE KUNSTGEBITTEN Natuurtip Prijsvraag Overwegen waard voor de betere mannenmode Regenboogcourse Zeeuwen spelen mee in Lingo HET GROOTSTE VERHUURPROGRAMMA VAN ZEELAND )El KWALITEITSGEREEDSCHAP en MACHINES Vlissingen - 01184-15351 Goes 01106-1298 E SCHELDEBODE 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR: 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. 301 M V WOENSDAG 2 JUNI 1993 VEERE - De Stichting Delta Cultureel uit Veere organiseert een reeks concerten in de Grote Kerk in Veere. Het Zeeuws- Vlaamse ensemble Scara mouche bijt de spits af op zon dag 6 juni. Scaramouche bestaat uit Jea- nette de Caluwe (mezzoso praan), Anne Marie Hoefeijzers (klarinet) en Jos Verpoorten (piano). De drie musici willen muziek brengen met een grote afwisseling, het repertoire is uitgebreid en omvat verschil lende stijlperioden. In Veere bestaat het programma voor een groot deel uit werken voor de combinatie piano, klarinet en zang, maar Scaramouche maakt ook gebruik van de mo gelijkheid om werken voor pia no/zang en piano/klarinet te vertolken. „We proberen zoveel mogelijk originele partituren te vinden, maar de combinatie is onge woon en dus is er niet veel voorradig. Daarom zoeken we naar werken waarbij een partij bewerkt kan worden voor kla rinet of arrangeren bepaalde stukken", vertelt de mezzoso praan die tijdens het concert ook meestal enige uitleg over de werken geeft. „We hebben elkaar gevonden omdat we graag musiceren, we mogen repeteren op de muziek school en kletsen ook heel wat af over muziek," laat de klari- nettiste weten. Jos Verpoorten beaamt wat zijn twee vrouwe lijke collega's beweren en spoort hen daarna aan om weer eens serieus te gaan werken. Scaramouche begint in Veere met een Tonadilla van Grana- dos en brengt daarna drie lie deren van Spohr. Van de com ponisten Mozart, Seiber en Schumann worden klarinet- en zangcomposities gebracht en het ensemble sluit het eerste deel af met twee werken van Brahms. Na de pauze speelt, na Sum mertime van Gershwin, de kla- rinettiste een fantasiestuk van Gade en zingt de mezzo liede ren van Elgar (Sea songs) en Britten. Als flinke uitsmijter worden een viertal negro spiri tuals vertolkt. Het concert begint om 11.30 uur en heeft het karakter van een koffieconcert. Toegangs kaarten zijn verkrijgbaar voor aanvang van het concert aan de kerk. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ensemble Scaramouche: Jeanette de Caluwé (links), Jos Verpoorten en Anne Marie Hoefeijzers Foto's Theo Buiisse llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Door Johanna Brouwet VLISSINGEN - De Fietsersbond gaat volgende week woensdag een parkeerplaats kraken. Automobilisten hebben die dag op de Coosje Buskenstraat één parkeerplaats minder tot hun beschikking. Want gedurende een groot deel van de dag staat daar een grote opblaasauto van de Eerste Nederlandse Fietsers Bond. Deze 'kraakactie' staat in het teken van de landelijke actie Grote Opruiming; Elke Kilometer Telt. Met deze actie protesteert de Fietserbond ENFB tegen het enorme ruimtebeslag van geparkeerde auto's. Want waar één auto staat geparkeerd kunnen volgens de Fietserbond makkelijk twaalf fietsen worden gestald. De afdeling Vlissingen van de Fietsersbond verbindt aan deze actie een prijsvraag. Wie kans ziet om de gemeente ervan te overtuigen dat een autopar keerplaats omgezet moet wor den in een stalling voor twaalf fietsen, maakt kans op twee fietsenrekken, die dan op de desbetreffende parkeerplaats worden geplaatst. De prijsvraag is een reactie op de weigering van het gemeen tebestuur van Vlissingen. Dat zei in april 'nee' tegen een verzoek van de Fietsersbond om een autoparkeerplaats aan de Coosje Buskenstraat op te geven en te bestemmen voor de stalling van fietsen. De Fiet sersbond had het verzoek inge- ADVERTENTIES) st. iacobspassage 31. vlissingen Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten. REPARATIES: klaar terwijl u wacht! Informatie GRATIS, s Tel. afspraken 01184-14533 H0BEINSTRAAT 52-VLISSINGEN diend omdat de huidige stal lingsmogelijkheden in de om geving van het Scheldeplein niet voldoen. "Bij Albert Heijn zijn te weinig stallingplaatsen en de Hellingbaan is eigenlijk alleen geschikt voor fietsers die vanuit de Scheldestraat de bin nenstad binnenrijden", zegt Wim Harwig van de plaatselij ke afdeling van de Fietsers bond. "De gemeente moet zor gen dat de fietsers zo naar hun plaats van bestemming toe kunnen fietsen en ter plekke hun fiets kunnen stallen. Al leen op die manier geef je de fietsers daadwerkelijk voor rang op de automobilist. "Bovendien verbeter je de be wegingsruimte in de stad als automobilisten met de fiets gaan komen. Als we één rek voor twaalf fietsen neerzetten kunnen er twaalf auto's minder rondrijden. Dat betekent meer ruimte bij de stoplichten en op de weg, en op den duur ook meer ruimte voor groenstroken en kinderspeelplaatsen". De natuur is het voordurend strijdtoneel van eten en gegeten worden. En elk dier heeft zijn eigen strategie om te overleven. De één moet het hebben van snelheid om vijanden te ont wijken, de ander is aangewezen op zijn perfec te schutkleur en weer een andere weet met afweerstoffen zijn belagers van het lijf te houden. Zoveel dieren, zoveel manieren. Een heel bijzondere en effectieve overlevings strategie heeft de egel. Het beest is te traag om zich snel uit de voeten te maken; het onbehol pen sukkeldrafje van een egel die zich onbe spied waant is voor een wandelaar makkelijk bij te houden. Egels verdedigen zich dan ook niet door weg te vluchten, maar door zich bij naderend gevaar op te rollen, waarbij de harde scherpe stekels alle kanten op staan. Zelfs een vos of bunzing heeft daar niet van terug en egels hebben dan ook lang een betrekkelijk onbedreigd bestaan gehad. Ze dienden zelfs tot voorbeeld in de krijgskunde, waar de term 'egelstelling' een begrip werd. Maar met het rustige leven van de egel is het gedaan, sinds het moderne snelverkeer haar intrede deed. Net als anders rolt de egel zich op als er een auto (onheil) nadert en het resultaat is dat je overal langs de wegen platgewalste egels tegenkomt. Daarmee is de term egelstelling een achterhaald begrip geworden. Hooguit zou je er een nieuwe betekenis dan kunnen geven door een 'egelstelling' te poneren in de vorm van: de egelstelling luidt 'De overlevingstruc van de egel werkt niet tegen onze heilige koe' of Rij voorzichtig, denk aan de egels'. De laatste lijkt ons de beste. Bij gebrek aan voldoende stallingsmogelijkheden worden de fietsen lukraak neergezet op het Scheldeplein Foto: Andnen Smeels Aan de actie van de Fietsers bond is een prijsvraag verbon den. Wie kans ziet om de ge meente te overtuigen van het nut van een fietsenstalling op een autoparkeerplaats krijgt van de Fietsersbond twee fiet senrekken. Iedere winkelier, kantoorhouder of beheerder van een (semi)overheidsdienst kan meedoen. Deelnemers kun nen het best eerst contact op nemen met de Fietsersbond. Die adviseren dan over de op stelling van een brief naar het College. De verwachtingen bij de Fiet sersbond dat het iemand lukt KI Hij is een erg nauwgezet iemand. Als hij iets onderneemt dan doet ie dat na een gedegen voorbe reiding. De vijver in z'n tuin is er dan ook niet zomaar gekomen. Afgelopen winter heeft hij alle Wj boeken uit de bibliotheek, die iets met vijvers te maken hebben bestudeerd. Dus ook alles over fon- teintjes, vissen en waterplanten. Alle tuincentra in de buurt werden met een bezoek vereerd om prijzen te vergelijken en ideeën op te doen. Of liever gezegd, "J ideetjes, want de vijver moet passen in een tuin waar ook een terrasje, een zandbak en een droogmolen een plaats moeten hebben. En zo groot is de tuin nu ook weer niet. Maar het resultaat mag er zijn. De planten "T—1 doen het prima, de fontein klatert en de tuinkabou ter met hengeltje glimlacht dag en nacht. Alleen met Cde vissen wil het nog niet zo lukken. Het eerste paar goudvissen dreef na twee dagen al boven, het tweede stel hield het een week vol. Het volgende koppel verdween spoorloos. Misschien dienden ze als ontbijt voor een reiger of werden ze gevangen door de kabouter. Het houden van vissen vergt duidelijk nog een wintertje studie. Het dierlijk leven in en om de vijver blijft beperkt tot een vogel die komt drinken en een kronkelende regenworm. In de buurt wordt de vijver nu meesmuilend een pierenbad genoemd. Bert de Mol om een parkeerplaats om te turnen zijn trouwens niet erg hoog. "Ik hoop dat iemand het voor mekaar krijgt, maar ik ben bang dat het in de binnen stad niet lukt. Het zal wel iemand uit Oost-Souburg zijn" De gemeente Vlissingen heeft een Parkeerplan, gebaseerd op cijfers en prognoses uit 1988. In dat plan wordt een mini maal aantal autoparkeerplaat sen genoemd. Dat aantal wil de gemeente verwezenlijken en op grond daarvan werd het ver zoek van de Fietserbond om een parkeerplaats op te offeren afgewezen. Harwig vindt dat strijdig met het beleidsprogramma van het college. Daarin staat dat fiet sers prioriteit moeten krijgen. "Nu het Scheldeplein klaar is kun je in werkelijkheid zien hoeveel mensen er met de fiets naar de binnenstad komen om te winkelen. En het is duidelijk dat er een tekort aan stallings plaatsen voor fietsers is. Ge volg is dat de fietsers nu her en der verspreid staan over het Scheldeplein". De Coosje Buskenstraat is vol gens de Fietsersbond een ideale plek om een, extra fietsenstal ling te maken. "Het is een heel druk punt, met veel sociale controle. Eigenlijk is het een heel logische plek om daar een autoparkeerplaats om te zetten in een stalling voor twaalf fiet sen. We hebben van te voren de mening gevraagd van verschil lende ondernemers uit de Coos je Buskenstraat. Het merendeel van de winkeliers had geen enkel bezwaar tegen het ver dwijnen van een parkeerplaats. Burgemeester en wethouders volharden echter in hun afwij zing". De chef van de parkeerpolitie, W. Alewijnse, heeft geen moei te met de actie van de Fietsers bond. "Ik vind het eigenlijk wel ludiek. En ik denk ook dat er een evenrediger verdeling van de parkeerplaatsen moet komen, want de situatie op het Scheldeplein lijkt nu nergens naar. In ons overleg met de dienst Stadsontwikkeling heb ik ook gezegd 'zorg dat er aan het eind van de fietsroutes naar de binnenstad goede stallings mogelijkheden komen'. Want de fietsers die over de Badhuis straat naar de binnenstad fiet sen hebben eigenlijk geen goe de plek om hun fiets neer te zetten. Het is zeker het overwe gen waard om in de Coosje Buskenstraat een extra stalling te maken. Aan de andere kant is het ook een kwestie van een stukje mentaliteit van de fiet sers zelf om hun rijwiel fat soenlijk neer te zetten". Burgemeester en wethouders waren niet bereikbaar voor commentaar. VLISSINGEN - Wandelsportvereniging De Vrolijke Tippe laars houdt zaterdag 5 juni een nachtelijke wandeltocht van Bergen op Zoom naar Vlissingen. Wie dat te ver vindt kan ook van Hansweert naar Vlissi-~en lopen. De start voor 75 kilometer lange tocht vanuit Bergen op Zoom is bij café de Raay- berg, om middernacht. Als de wandelaars tegen half zes in de zondagochtend langs Hansweert komen, sluiten de anderen zich daar bij de groep aan. Gezamenlijk lo pen de wandelaars dan de 45 kilometer naar Vlissingen. De eerste lopers worden om een uur 's middags bij het clubhuis van de Zeeland Sport verwacht. Deelnemers aan de nacht- tocht moeten minimaal zes tien jaar oud zijn, voor de dagtocht is een minimum leeftijd van veertien jaar ver eist. Inlichtingen: A. Meer man 01184-64753. MIDDELBURG - Ieder jaar vindt er op kinderboerderij de Klepperhoeve aan het Meiveld een schaapscheerfeest plaats. (ADVERTENTIE) Oude Markt 45 VLISSINGEN Tel. 01184-19337 Maandag v.a. 13.00 uur geopend. De schapen worden geschoren, er zijn spelletjes en demonstra ties, kortom een gezellig feest. 'Maar dit jaar gaat het schaap scheerfeest niet door, wegens een chronisch gebrek aan vrij willigers. Het schaapscheerfeest is iets waar ook de medewerkers van de kinderboerderij al maanden van te voren naar uitkijken. De eerste voorbereidingen begin nen al in januari. Door de on derbezetting bij de vrijwilli- gersgroep kwam er dit jaar niets van de voorbereidingen terecht. Alle beschikbare tijd ging zitten en de normale dage lijkse werkzaamheden zoals voeren van de dieren en schoonmaken van de verblij ven. •S-HEERENHOEK - Het 's- Heerenhoeks wielerweekend begint zaterdagavond met een koers over 80 kilometer (36 ronden) voor amateurs A en B. Vertrek 19.45 uur. Aan de start verschijnen ruim veertig renners waaronder als favorieten de Zeeuwen Peter Mol, Francois Franse, Johan van Schaik, Vital Timmermans, Marcel Remijn, Vester Aarts en Peter Hoondert. Als plaatselij ke renners zijn van de partij Tonny Moonen en Glen van Gessel. VLISSINGEN - Vrijdag 4 juni brengen de PvdA Tweede-Ka merleden van de commissie Economische Zaken een werk bezoek aan Zeeland. De frac tiecommissie heeft een notitie over het toekomstig te voeren industriebeleid in voorberei ding. Met werkbezoeken aan en ge sprekken met directies en on dernemingsraden van grotere industriële bedrijven oriënte ren de commissieleden zich op de gedachten die daarover bij het bedrijfsleven bestaan. In Zeeland staat 's morgens een bezoek aan de Kerncentrale Borssele op het programma en 's middags aan de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Tussen de middag vindt een lunchgesprek plaats met het college van B. en W. van Vlis singen. Na afloop van het werkbezoek wordt s'avonds in Middelburg een openbaar de bat gehouden over het indus triebeleid in de Zeeuwse Bibli otheek aan de Kousteensedijk. Aan het begin van de avond presenteren de PvdA-kamerle- den de contouren van het in dustriebeleid, zoals zij dit voor de komende jaren voorstaan. De Zeeuwse PvdA-gedeputeer- de D.J.P. Bruinooge zal ingaan op het door het provinciebe stuur voorgenomen industrie beleid. De avond begint bm acht uur en is voor iedereen vrij toegankelijk. Van de Pv- dA-fractiecommissie maken onder meer deel uit de Tweede Kamerleden Wöltgens, Castri- cum, Lilipaly, Van Gelder, Veenstra en Konink. PvdA-vice voorzitter Ruud Vreeman ver gezelt de commissie bij het be zoek. VLISSINGEN - Op 5 juni vindt het jaarlijkse tuinfeest van de Mission to Seamen plaats op de reparatiewerf Scheldepoort. De Mission to Seamen is een wereldwijde or ganisatie die zich bezighoudt met praktische en geestelijke DOMBURG - Docent Mulder van scholengemeenschap De Wellinge uit Middelburg pakt een nieuwe glijbaan uit voor de peuters van Hummelhonk. De glijbaan is gemaakt door leerlingen van De Wellinge. steun aan zeevarenden. De or ganisatie zet zich bovendien in om de soms schrijnende wer komstandigheden van zeeva renden op 'goedkope- vlag'schepen aan de kaak te stellen. Het tuinfeest is een van de manieren om fondsen te ver werven voor het werk van de mission. Na de opening door mevrouw drs. H.J.W. Van Gelder, echtge note van de Commissaris van de Koningin om 13.30 uur, kunnen bezoekers hun hart op halen aan allerlei activiteiten. Bekende spelen zoals midget golf, de kop van jut en ringrij- den op de fiets, maar ook 'olie zoeken in de Noordzee' en 'de vrolijke keuken'. Verder wor den zelfgemaakte cakes, jams en chutneys verkocht en is er een grote loterij. De garden fête duurt tot 17.30 uur. MIDDELBURG - Twee beken de Zeeuwen doen vanavond mee aan het spelletje Lingo. Ben van Damme en Rudi ter Heide van de Provinciale VVV proberen zo snel mogelijk woorden van vijf letters te ra den. Deelname aan het spelletje Lingo staat alleen open voor bestuurders van verenigingen. Het geld dat de beide heren eventueel winnen met het spel letje wordt beschikbaar gesteld aan de vereniging 'vrienden van Miniatuur Walcheren'. Hoe Van der Heiden en Van Damme het er van af brengen kunt u zien op woensdagavond 2 juni om 19.15 uur op Nederland 3.

Scheldebode | 1993 | | pagina 1