Revalidatie: optimaal toerusten voor het leven van alledag 2.00 ia echle bakker Piïoi L0F0N JmiFNI NDA Congres De Sterre Positieve actie Scherpe winstdaling bij Delta Nutsbedrijven Proef nu Wiekenbrood. Met meel van de molen. piel daane FRITUUR „BU ONS" Gift voor patiëntenbibliotheek Uitbreiding verpleeghuiszorg MEXICAANTJE 20% VLEESKROKET 1.00 SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 12 MEI 1993 305 De Stichting Revalidatie Geneeskunde Zeeland (RGZ) verzorgt als enige in de provincie revalidatie-behandeling voor volwassenen en kinderen. De behandelingen vinden momenteel plaats in Goes (volwassenen), Oostkapelle (kinderen) en IJzendijke (kinderen). Uiterlijk 1995 zullen de revalidatie-voorzieningen van de SGZ voor zowel volwassenen als kinderen in Goes zijn gerealiseerd. Iets eerder opent in Terneuzen een dependance waar eveneens zowel kinderen als volwassenen kunnen worden geholpen. Wat houdt Revalidatieteam Behandelvormen Zekatel nog steeds niet winstgevend Uitgave van de instellingen aangesloten bi) de Provinciale I Ziekenhuisraad Zeeland (PZR) revalidatie-behandeling precies in? Bij deze vorm van behandeling vindt samenwerking plaats tussen een revalidant en een revalidatieteam. Deze samenwerking heeft als doel om naast de medische aspecten van een aandoening, die ook het werkterrein van andere medische specialismen kunnen zijn, tevens de negatieve gevolgen voor het dagelijks leven zo klein mogelijk te maken. Bij negatieve gevolgen voor het dagelijks leven kan men onder andere denken aan: onvoldoende lichamelijke conditie om boodschappen te doen, moeite met concentratie waardoor problemen met scholing of werk ontstaan etc. Afhankelijk van de aard en de omvang van het probleem kunnen een of meerdere teamleden aan de behandeling deelnemen. Het vaste Oefenen niet een aangepast aanrechtblok. behandelteam bestaat uit: een revalidatie-arts, een fysiotherapeut, een ergotherapeut, een logopedist, een psycholoog, een orthopedagoog en een maatschappelijk werker. Daarnaast vindt intensieve samenwerking plaats met orthopaedisch schoenmakers, orthopaedisch instrumentmakers en technici die hulpmiddelen een aanpassingen vervaardigen. De behandeling van de betrokken teamleden wordt nauwkeurig op elkaar afgestemd. Indien bijvoorbeeld een driejarig kind dat sedert de geboorte een verlamming heeft van al de ledematen, door de ergotherapeut een rolstoel met optimale zithouding wordt geadviseerd, dan wordt rekening gehouden met de moge lijkheden tot spel en exploratie en is samenwerking met een psycholoog en peuterleider onontbeerlijk. Of om een voorbeeld uit de volwassen-revalidatie te geven: indien iemand na een hersenbloeding aan een lichaamshelft verlamd is, zal er naast aandacht voor optimale conditie, lopen en fietsen met behulp van fysiotherapie, ook aandacht moeten zijn voor wensen op het gebied van hobby en vrije tijd. De ergotherapeut en de maatschappelijke werker zullen dan kunnen trainen en adviseren. Er zijn verschillende vormen van revalidatie-behandeling. Te onderscheiden zijn poliklinische en klinische behandeling. Bij poliklinische revalidatie-behandeling verblijft de revalidant thuis en bezoekt hij het revalidatiecentrum enkele malen per week voor behandeling. Bij klinische revalidatie-behandeling verblijft de revalidant in het revalidatiecentrum voor behandeling en verpleging. Deze klinische behandeling kan de RGZ geven wanneer de realisatie van alle voorzieningen in Goes een feit is. Een combinatie van revalidatie-behandeling met zorg overdag bestaat momenteel in het centrum in Oostkapelle voor de behandeling van heel jonge kinderen. Naast behandeling in het revalidatiecentrum zijn er ook poliklinische spreekuren van de revalidatie-artsen in de zieken huizen in Vlissingen, Middelburg, Terneuzen en Oostburg en het revalidatiecentrum in Goes. Ook houden de medewerkers van het revalidatieteam zich naast de behandeling bezig met advise ring, doorverwijzing of samenwerking met andere instanties. U kunt naar een revalidatie-arts verwezen worden door huisart sen of specialisten. De revalidatie-arts zal in overleg met de revalidant bezien of behandeling zinvol is. Nadere informatie over revalidatie-behandeling is ook verkrijgbaar onder tel.nr: 01100-34660 of 01188-1910. Een brochure wordt op aanvraag toegezonden. Uitgave van de instellingen aangesloten bij de Provinciale Ziekenhuisraad Zeeland (PZR) in samenwerking met De Stem Weekbladen. Eindredactie: Bureau Voorlichting en PR van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ). De Voorlichtingsrubriek verschijnt maandelijks. Redactie-adres: Werkgroep PR van de PZR Postbus 100 4330 AC Middelburg tel. 01180-70700 tst. 717 en 718 11 t/m 14 mei Feestweek in verpleeghuis De Stelle met als onderwerp kermis. 24 t/m 30 mei Themadagen over diabetes en tentoonstelling in streekziekenhuis De Honte met op 25 mei vanaf 20 uur een informatie-avond. 25 mei Expositie schilderijen Nelly Engelsman in ziekenhuis Zierikzee te zien tot 25 mei. 7 t/m 10 juni Avondvierdaagse van verpleeghuis De Stelle. De patiëntenbibliotheek van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen heeft onlangs van de Stichting 'Welzijn' een bedrag van 3.000 gulden gekregen voor de aanschaf van nieuwe en modernere boeken. De bibliotheek wordt verzorgd door de UW. De nieuwe boeken variëren van christelijke lectuur tot detectives en science fiction. Naar aanleiding van het winnen van de nationale en internationale Hartmannprijs 1992, een prijsvraag voor verpleegkundigen, organiseert het centrum voor verstandelijk gehandicaptenzorg De Sterre in Clinge op 9 juni een internationaal congres met als titel: "Op basis van gelijkwaardigheid, Gentle Teaching als inspiratie in de zorg voor mensen met een verstandelijke handicap". Speciaal voor dit congres komt John McGee uit de Verenigde Staten naar Nederland. Als eerste koos hij voor een benaderingswijze die nadrukkelijk tot uitgangspunt neemt wat de verstandelijk gehandicapte zelf aangeeft. Deze benaderingswijze is bekend geworden als gentle teaching. De Nederlandse hoogleraren Van Berckelaer-Onnes en Van Gemert en de Belgische ethicus Rolies zullen reageren op de bijdrage van McGee. In het middaggedeelte zullen diverse sprekers vanuit verschillende invalshoeken nader ingaan op de thematiek. Het congres wordt gehouden in congrescentrum De Leeuwenhorst in Noordwijkerhout. Het Zeeuwse Bureau Positieve Actie zal vanaf april bij de Ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen een verkennend onderzoek doen naar verruiming van mogelijkheden voor een vrouwvriendelijk personeelsbeleid. Het doel van de positieve actie is gericht op werven, doorstromen en behouden van vrouwen in arbeidsorganisaties. Afhankelijk van de resultaten van dit verkennend onderzoek zullen door het bureau aanbevelingen worden gedaan. Op grond van deze aanbevelingen kan de Ziekenhuisgroep zelf beoordelen of en zo ja, welke maatregelen geno- men moeten worden. Het onderzoek binnen de Ziekenhuisgroep geldt als proeftuin voor positieve actie. De ervaringen in deze organisatie kunnen vervolgens een uitstraling hebben naar en gebruikt worden in andere instellingen. De capaciteit van de verpleeghuiszorg in de Oosterschelderegio is de afgelopen maanden sterk uitgebreid. In april vond de bouwkundige oplevering plaats van de nieuwe verpleegafdeling bij de Corneliastichting in Zierikzee. Deze afdeling telt 30 plaatsen voor psychogeriatrische patiënten (dementerenden). Op 1 juni worden de eerste bewoners opgenomen. Op Tholen is zorgcentrum Ten Anker uitgebreid met een verpleeghuis met 30 bedden voor psychogeriatriscne patiënten en 30 bedden voor somatische pationten (lichamelijk zieken). De officiële opening van het zorgcentrum door oud-gedeputeerde Don is gepland op 12 mei, de Dag van de Verpleging. MIDDELBURG - De Delta Nutsbedrijven heeft in 1992 een winst behaald van 2,6 mil joen gulden. Dat is heel wat minder dan het jaar daarvoor toen de winst nog 7,5 miljoen gulden bedroeg. De winstda ling komt vooral door de be slissing van Delta Nutsbedrij ven om de elektriciteitstarieven te verlagen en de lagere gasprijs. Evenals in het vorige boekjaar leed Zekatel een mil- joenenverlies. De verwachting is wel dat Zekatel volgend jaar iets gunstiger resultaten be haald. Hoewel de Raad van Commis sarissen zich ingenomen toonde met het jaarresultaat 1992, werd toch enige bezorgheid uitgesproken over de teruglo pende winst. Door Zekatel werd een verlies geleden van ƒ3.695.000.-. Door een hogere aansluitgraad is het resultaat wel aanmerkelijk verbeterd ten opzichte van 1991. De verhoog de aansluitgraad heeft nog niet het hele jaar doorgewerkt, zo dat voor 1993 een nog wat gunstiger beeld zal kunnen ontstaan. De verwachting blijft evenwel dat zonder tariefsver hoging Zekatel geen positief resultaat zal bereiken. De opbrengsten uit elektrici teitslevering daalden ten op zichte van 1991 met bijna 20 miljoen tot 423 miljoen. De totale afzet daalde met 2,9%. De daling van de afzet aan de categorie grootverbruik bedroeg 3,6%. De oorzaak van deze daling was gelegen in da ling van de afzet aan de specia le contractanten. De opbrengst uit gaslevering pittig gekruid gehakt geldig tot 19 mei geldig van 19 mei tot 26 mei Hercules Segherslaan 39-41, Vlissingen. Tel. 01184-66013 Geopend dinsdag t/m zondag van 10.00-22.00 uur. daalde ten opzichte van 1991 met bijna 7%. De oorzaak hier van is gelegen in een daling van de gemiddelde gasprijs ge combineerd met een daling van de afzet. In de categorie klein verbruik daalde de afzet met 5,3%, hoewel het aantal aan sluitingen licht steeg. Deze af zetdaling kwam vooral door de minder koude winter. Het ge middeld verbruik per aanslui ting kleinverbruik, na de uit sluiting van de weersinvloeden, steeg ten opzichte van vorig jaar met 1,8%. De opbrengst uit waterlevering steeg ietsje (0,7%) tot ruim 94 miljoen. De stijging met 679.000 werd veroorzaakt door een stijging van de opbrengst uit levering van drinkwater aan grootverbruikers met 381.000. De stijging van de opbrengst uit kleinverbruik en eigen verbruik bedroeg 944.000. Daarnaast daalde de opbrengst uit de afzet van in dustriewater met 649.000. In Uw Echte Bakker heeft wéér iets nieuws in de winkel: het Wiekenbrood. Een speciaal brood, bereid met meel van de ambachtelijke molenaar. Die, net als vroeger, de tarwe nog maalt met behulp van wind of water. Het Wiekenbrood is dus een heerlijk puur natuur produkt. Probeer 't eens, dat Wiekenbrood. En proef het resultaat van ouderwets ambachtschap. Van uw Echte Bakker én de molenaar. St. Jacobspassage 5 - 4381 EK - Tel. 12124 Paauwenburgweg 73 - 4384 JC - Tel. 71963 Croissanterie P D - St. Jacobspassage 7 - Vlissingen - Fax. 13460 1992 werd voor het eerst het nieuwe produkt landbouwwa- ter afgezet. Landbouwwater komt uit het Zoommeer bij Bergen op Zoom en is bestemd voor landbouwers. In de zomer van 1992 werden de eerste aan sluitingen gerealiseerd bij fruit- en groenttelers in Zuid- Beveland. Aangezien het pro ject pas is opgeleverd betreft het hier nog zeer geringe hoe veelheden. De opbrengst uit signaalleve ring steeg met 4,4 miljoen tot ruim 20 miljoen. Deze stijging met 26.4% was vooral het ge volg van de stijging van het aantal aansluitingen van 104.000 per 31 december 1991 naar 118.000 in 1992. De overige bedrijfsopbrengsten stegen in 1992 met 1,5 miljoen ofwel 7,5%. Dit werd veroor zaakt door hogere huurop brengsten van boilers en gei sers, een hogere opbrengst uit werk voor derden en hogere opbrengsten uit de exploitatie van warmtekrachtprojecten. De personeelskosten stegen in het afgelopen boekjaar met 3,5 miljoen tot 88 miljoen. Deze stijging werd voor grotendeels veroorzaakt door de noodzake lijke bijfragen aan de voorzie ningen voor IRZ, wachtgelden en non-activiteit. Per 31 de cember 1992 stonden er 31 mensen minder op de loonlijst. Energiebesparing en warmte kracht zijn redelijk succesvolle bedrijfsonderdelen van Delta Nutsbedrijven. De windenergie baart in die zin zorgen dat dit onderdeel ondanks subsidie verliesgevend is voor Delta Nutsbedrijven. In 1992 bedroeg dit verlies ca. 600.000.-. Delta Nutsbedrijven verkeert in een unieke positie. Net als bijna ieder ander bedrijf moet het alle zeilen bijzetten om niet in de rode cijfers te raken. Deltan kan het echter maat schappelijk gezien niet maken om de afnemers er toe aan te zetten om meer energie te ver bruiken. Integendeel, de ge bruikers moeten juist besparen op hun energiegebruik. Om tot een goed bedrijfsresultaat te komen richt Deltan zich op een verbetering van de efficiency, schaalvergroting en taakuit breiding. Zo ziet Deltan weiiets in het beheer van rioolstelstels. KOFFIE-OCHTEND - Marianne Hellendoom geeft woens dag 19 mei een lezing in het lokaal aan de Rehobothstraat 9 in Oost-Souburg over het thema 'Ruth en Naomi vandaag'. In een gespreksgroep wordt er naderhand over dit thema van gedachten gewisseld. De koffie-ochtend duurt van 9 tot 11.15 uur. GEVONDEN - Bij de politie in Middelburg zijn de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: haarclip, reser vewiel met beugel, OV-jaarkaart, dameshorloge, damesporte monnee met twee kaarten Keukenhof, kinderportemonnee, kinderschoentje, sleutels, wieldop, dwergkonijn en gecyperse poes. KLAVERJASSEN - De Doordouwers houden zaterdag 5 juni een prijsklaverjaswedstrijd in het VTV-gebouw achter het zwembad in Vlissingen. De eerste kaarten worden om 10.30 uur gedeeld, om 16.00 uur is het afgelopen. Deelnemers kunnen zich tot 20 mei aanmelden bij De Nooijer in de Begonialaan 3 in Vlissingen. Deelname kost 7,50. SPONSORLOOP - Vrijdag 14 mei is er bij de Van Duijvenvoordeschool in Oost-Souburg een sponsorloop ten gunste van het 25jarig jubileum. De start is om 19.30 uur bij de school aan de Dongestraat. De route van 500 meter gaat vervolgens via het voetpad langs de IJsselstraat naar de Middelburgsestraat en langs de school terug naar het start punt. TOERTOCHT - Zaterdag 22 mei houdt Toerclub Walche ren een fietstocht rondom de Oosterschelde. Er zijn twee routes, over 150 en over 90 kilometer. Start en aankomst zijn bij hotel Walcheren in Koudekerke en daar kan ook inge schreven worden, tussen 8.30 en 9.30 uur. BAZAR - In de Doopsgezinde kerk aan de Vrijdomweg in Vlissingen wordt zaterdag 15 mei van 10.00 tot 16.00 uur een bazar gehouden. COMPUTEREN - Problemen met de computer kunnen besproken worden tijdens de bijeenkomst van de Hobby Computer Club in het wijkcentrum Open Hof aan de A. Gogelstraat in VLissingen. De bijeenkomst vindt plaats op maandag 17 mei om 20.00 uur. FOLKLORISTISCHE DAGEN - De folkloristische dagen vinden dit jaar plaats op donderdag 15 juli en op donderdag 12 augustus. De eerste dag is er een ringrijderij met versierde sjezen en op de tweede dag is er een grote ringrijderij te paard om de Koninklijke Bekers. CONCERT - Het klarinetensemble en het jeugdensemble van Ons Genoegen musiceren zaterdag 15 mei in de achter tuin van het Stedelijk Museum aan het Bellamypark in Vlissingen. Het concert begint om 15.00 uur en is voor iedereen toegankelijk. Wim Beekman geeft zaterdag 15 mei een orgelconcert in de Middelburgse Oostkerk. Vanaf 20.30 uur speelt hij werken van Bach, Mozart en Dumage. Het concert is georganiseerd door de werkgroep muziek van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap van Wetenschappen. De toegangsprijs bedraagt 7,50. Het Middelburgs Muziekkorps geeft vrijdag 14 mei een voorlichtingsavond inhet Zuiderbaken aan de Rentmeester laan in Middelburg. De muzikanten demonstreren hun in strumenten en geven een concertje. De aanvang is om 19.00 uur. SCHOOLFEEST - Kinderen van de Vrije School laten zaterdag 15 mei zien wat ze hebben geleerd en waarmee ze bezig zijn, tijdens een schoolfeest in het gebouw van de Vrije School aan de W. Arondeusstraat in Middelburg. Van 10 tot 11 uur. FANCY FAIR - Zaterdag 15 mei houdt speeltuinvereniging De Oude Stad een fancy-fair in de Paardenstraat 68 in Vlissingen. Van 10 tot 16 uur is er een rommelmarkt, een play-back wedstrijd en een demonstratie peutergym. Verder zijn er allerlei spelletjes zoals sjoelen, darten en schieten. BRIAN JONES - In jongerencentrum De Piek aan de Hellebaardierstraat vindt zaterdag 15 een tribute to Brian Jones plaats. De band On the Cover speelt nummers van de Rolling Stones, er wordt Stones muziek gedraaid en er worden video's vertoond. Het tribute begint om 21.00 uur. ZANGAVOND - Het kerkkoor Lammerenburg bestaat 12'/2 jaar en dat wordt gevierd op vrijdag 14 mei met een zangavond in De Schaapskooi te West-Souburg. Medewer king wordt verleend door het kerkkoor Met Hart En Stem uit Meliskerke, Jubilate uit Oost-Souburg, De Lofstem uit Sint Laurens, Het Souburgs Mannenkoor, Het Hervormd Kerk koor uit Middelburg, Corrie Joosse op dwarsfluit, het combo van Eddy van de Akker en het jubilierende koor zelf. De zangaond begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. COSMO - In Danstheater Cosmo aan de Voltaweg in Vlissingen wordt woensdag 19 mei een beach party gehouden met swingende muziek en een optreden van de Engelse groep Fragment. Het feest begint om 21.00 uur, de entree bedraagt een tientje en zomerse kleding is een must. DISCO - De jongeren van de Stichting Surant houden zaterdag 15 mei een jongerendisco in buurthuis De Schuur aan de Middelburgsestraat 113 in Oost-Souburg. Er is een optreden van de meisjes van The Good Stuff en de rapgroep High Voltage. De aanvang is 19.30 uur. LIEFDE ALS..- In de éénacter 'Liefde als..' laat Els Austman haar publiek kennis maken met Nel Rozeboom. zangeres van het levenslied. Austman voert de éénacter op in het Vestzaktheater in Vlissingen, op zondag 16 mei om 16.00 uur. Na de pauze zingt Els Austman 'Bitterkoekjes', eigen werk, begeleid door Dominique Mars. Kaarten kosten een tientje.

Scheldebode | 1993 | | pagina 5