LA GARE Een andere kijk op je eigen cultuur MEDEDELING Veel variatie op 'Dag van de Muziek Het Akkerlandschap Brusselse kunstenaar exposeeert in Domburg ,13^ Wandelen over Neeltje Jans D'66 wil prijsvraag houden over sociale vernieuwing SV WAlcheren houdt Inter nationaal jeugdtoernooi Vereniging Vluchtelingenwerk is op zoek naar extra vrijwilligers Kermisfoto's in de bibliotheek Blinde mol rz r a - Zeelandia-Run Natuurt ip ,-T' HE SCHELDEBODE c'A*:' Wij verzorgen al uwi--'.^ ^FËËSTËNËNPARTIJEN] Informeer vrijblijvend: Café-Restaurant Kanaalstraat 82 - Oost Souburg - 01184-78143 E SCHELDEBODE 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. 301 M V WOENSDAG 12 MEI 1993 VLISSINGEN - Popmuziek, brassbands, accordeonmuziek, de 'Dag van de Muziek' op 15 mei biedt voor elk wat wils, in de concertzaal of letterlijk op de hoek van de straat. De na tionale muziekdag, bedacht door de Buma/Stemra blijkt ook in Zeeland goed aan te slaan. Een heel bijzonder initiatief is de 'play-inn' georganiseerd door accordeonvereniging Con certina. Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen beginnende en ge vorderde accordeonisten mee doen aan een studiedag in de Middelburgse Concert- en Ge hoorzaal aan de Singelstraat. Van 16.00 tot 17.00 uur wordt het geleerde in de praktijk ge bracht in de vorm van een daverend slotconcert, dat voor iedereen gratis toegankelijk is. Inschrijven voor deze play-inn is nog mogelijk bij Joke Schroevers, tel. 01184-70532. De Stichting Popmuziek Zeeland heeft als thema mu ziek in de buitenlucht. De stichting vroeg bij de gemeen tebesturen in de hele provincie vergunningen aan, die veelal vlot verleend werden. De stich ting ziet hierin een verheugend bewijs van goodwill voor de doelstelling van de landelijke muziekdag en voor de popmu ziek in het algemeen. Locale organisatoren werden bereid gevonden de optredens te reali seren, waarbij veel popgroepen geheel belangeloos hun mede werking verlenen. Nu is het alleen nog hopen op de goede wil van de weergoden. Op het Damplein in Middel burg bij de Graanbeurs treden vanaf 12.00 uur op de groepen 'How should I know', 'A No. 1', 'Surrender' en 'Emmeroyt Blues'. Ook op de Markt zijn optredens van bands gepland, 's Avonds spelen in Midgard Die Hard en A n° 1 vanaf elf uur stevige rock en mierzoete ballads. In het Bellamypark in Vlis- singen begint om 15.00 uur een programma dat 's avonds wordt voortgezet in verschil lende café's. Één van de optre dende groepen is 'Swindle', die de punkrockclassics laat herle ven. Vier muziekverenigingen doen tussen 11.00 en 15.00 uur mee met concerten en streetparades in de Vlissingse binnenstad: 'Ons Genoegen', 'Vlijt en Vol harding', 'Caecilia' en 'Copper and Brass'. In Nieuw- en St. Joosland begint de muziek om 9.30 uur. Muziekvereniging 'ONDA' maakt samen met het jeugdorkest 'Jong ONDA' een muzikale rondgang door het dorp. Veere's Genoegen geeft twee concerten, een in Gapin- ge, om 13.30 in de Schotse- hoek, en een in Vrouwenpolder, om 15.00 uur bij de super markt. In jongerengebouw Poorters- hove in Middelburg levert de Bevelandse band Misty Base ment' met goed in het gehoor liggende reggaemuziek van 20.00 tot 23.00 uur een bijdra ge aan de nationale muziekdag. Punkrockband 'Swindle' llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll VLISSINGEN - "Ach, eigenlijk had ik gewoon geen zin in een vaste baan met vaste verplichtingen. Maar omdat ik toch wel iets naast mijn huishoudelijke en gezinstaken wilde doen heb ik me opgegeven voor het vrijwilligerswerk bij Vluchtelingenwerk". Leny Al- laart werkt samen met Jan Kamermans en nog zo'n vijftig andere vrijwilligers al een paar jaar bij de vereniging Vluchtelingenwerk. En ze hebben er nog geen seconde spijt van gehad. "Het begeleiden van vluchtelingen verrijkt je denkwereld. Je leert een heleboel over andere culturen en je leert ook met andere ogen naar je eigen cultuur te kijken". Andere mensen, andere cultu ren. Maar in sommige andere culturen valt het niet mee. Wordt je vanwege je gods dienst, ras, of politieke voor keur vervolgd en moet je MIDDELBURG - Zelf gaat ze nooit in de botsautootjes, het reuzenrad of de achtbaan, want: „Dat is vreselijk, een zelfkwelling". Toch is Margriet Stuijt regelmatig op de kermis te vinden. Met haar camera. De foto's die ze heeft gemaakt zijn tot 29 mei te zien in het souter rain van de Zeeuwse Biblio theek. De op kermissen in Amster dam, Tilburg, Luzern, Düssel- dorf en Parijs gemaakte foto's zijn tentoongesteld onder de titel EUFORIE/Kermis een roes van vrijheid? De Amster damse fotografe zegt over de kermis: „Sommige mensen ge ven zich graag over aan een, mijns inziens zelfgekozen mis handeling door apparaten die zo snel mogelijk moeten rond tollen, zo steil mogelijk moeten stijgen, duiken of botsen, bege leid door een oorverdovend hels kabaal en felle, schelle kleuren. Het louterende effect van deze overgave aan de chaos en ogenschijnlijke zinlo ze zelfkwelling is op de gezich ten van mensen te lezen. Ze lijken hun zorgen te vergeten op de kermis". Over haar kermisfoto's: „Tij dens de schemering, wanneer de lichtjes aangaan en het dag licht er nog even is, ontstaat een onwerkelijke, immateriële sfeer die de illusie van een droomwereld nog eens ver hoogt. Dit tijdstip is voor mij fotografisch gezien een uitda ging" De expositie is te bezichtigen in het souterrain van de Zeeuwse Bibliotheek tijdens de normale openingsuren. vluchten omdat je je leven niet langer zeker bent. Over de hele wereld zijn miljoenen mensen op de vlucht. De meesten ver blijven in de nabijheid van hun land in vluchtelingenkampen. Een klein deel van die miljoe nen vluchtelingen ziet kans om verder weg te vluchten naar bijvoorbeeld West Europa. Eén op de duizend klopt in Neder land aan voor asiel. Lang niet alle vluchtelingen die in ons land asiel komen zoeken krijgen dat ook inder daad. Een vluchteling moet aan bepaalde eisen voldoen voordat hij de zogenaamde vluchtelin genstatus krijgt. De Neder landse overheid onderzoekt uitgebreid of een vluchteling inderdaad een vluchteling is. En dat duurt wel even. In som mige gevallen wel twee jaar. In afwachting van de beslissing van de overheid moeten de asielzoekers wel gehuisvest worden. Via Opvangcentra en Asielzoekerscentra komen de vluchtelingen in gemeentelijke huurwoningen terecht. Voor de vluchtelingen zelf is het alle maal heel verwarrend wat er met hen gebeurt. Ander land, vreemde taal, ander klimaat en andere gewoontes. Gelukkig zijn er de duizenden vrijwilli gers van de Vereniging Vluch telingehulp Nederland die de asielzoekers een beetje wegwijs maken in de Nederlandse sa menleving en daar waar nodig is een helpende hand toesteken. Vooral op het moment dat de asielzoekers een zelfstandige woonruimte krijgen steken er heel wat problemen de kop op. In de centra wordt er voor hen gezorgd, in een woning moeten ze hun eigen potje koken. En dat mag dan weer niet op een houtskoolvuurtje voor de open keukendeur, nee dat moet op het fornuis. En het gas is pas uit als je de knop hebt omge draaid en niet als je de vlam hebt uitgeblazen. Voor een doorsnee Nederlandse lijken dat belachelijke zaken, maar als je bent opgegroeid in de woestijn heb je heel andere manieren geleerd. Dan vindt je het ook prachtig dat er in het voorjaar van alles begint te groeien in de voortuin. En als niemand je komt vertellen dat meer dan de helft onkruid is en uitgetrokken moet worden, krijg je ruzie met de buren die al die onkruidzaden niet tussen hun petunia's willen hebben. Het zijn maar een paar voor beelden om duidelijk te maken hoe nuttig het werk van de vrijwilligers bij Vluchtelingen werk is. Toch is zo'n vrijwilliger niet iemand die hele dagen bij de- vluchtelingen over de vloer komt. Leny Allaart en Jan Ka mermans zijn wekelijks één a twee uur bezig met het begelei den van vluchtelingen. "Het is ook niet de bedoeling dat je de mensen aan het handje neemt" zegt Leny, "je moet ze alleen een beetje wegwijs maken. Ze vertellen waar er goedkope winkels zijn, hoe je een school kiest voor je kinderen en de eerste keer meegaan als ze naar het gemeentehuis moeten. En als ze eenmaal een beetje ge wend zijn vinden ze het heel fijn wanneer er een vast aan- spreekpersoon is". Die vertrouwensfunctie is erg belangrijk. Jan: "De meeste O) Op het eerste gezicht is het niet meteen duidelijk wat slechte ogen, tubes met een brede dop en het wonen in een gezin met elkaar te maken hebben. Na het lezen van dit stukje zal het u duidelijk zijn. Laat ik maar beginnen bij de tubes. Een paar jaar geleden verschenen voor het eerst tubes die je op hun kop kon zetten, een handige uitvinding. Het wonen in een gezin betekent dat je de badkamer moet delen met meerdere personen. Ondanks herhaalde pogin gen om alles keurig in kastjes op te ruimen, staat er op en rond de wastafel een heel scala van potjes, flesjes, bekers enzovoorts. Nu nog de slechte ogen. Mijn tandarts adviseerde een bepaald merk tandpas ta. Bij de drogist schafte ik zo'n moderne tube aan. De gezichtsreinigingscreme van m'n dochter is ver pakt in eengelijksoortig model tube. Aangezien ik zonder bril of lenzen net zoveel zie als een mol bij daglicht is een misgreep snel gedaan. Zo stond ik dus met een mond vol schuim. De frisse adem van die dag kwam niet van de nieuwe tandpasta maar van de grote hoeveelheden pepermunt die ik at om de bloemenzeepsmaak kwijt te raken. Bert de Mol A3 A3 VEERE - Deze maand verzorgt de vereniging Natuurmonu menten een excursie door de zeer jonge duinen van Neeltje Jans. Zondagmiddag 16 mei om 14.00 uur vertrekt de ex cursieleider vanaf de grote par keerplaats naast het ontvangst gebouw van Delta Expo. Na tuurmonumenten vraagt voor excursies een geringe vergoe ding. Met het voltooien van de Oos- terscheldekering kwam het werkeiland Neeltje Jans vrij. Met bulldozers en zand werd er natuur van gemaakt. Natuur maak je natuurlijk niet, maar de uitgangspunten voor een in teressant natuurgebied kun je wel creëren. Aan de kant van de Oosterschelde werd een duingebied aangelegd, waar aan wind, water en zand in middels uitgebreid hebben meegewerkt. Omlangs zorgde hoog water en wind nog voor een verbinding tussen het Oos- terscheldewater en het uitge graven duinmeertje Het afgelopen jaar werd aan de Noordzeekant een grote slufter aangelegd: een opening in de duinen met een soort slurf ach ter de duinen. Bij erg hoog water loopt deze 'slurf' vol met zout water. Vervolgens blijft er een tijd lang wat water in staan. Voor vogels en talloze bijkzondere planten een ideale plek. Wind, water en zand hebben het gebied al meer natuurlijke vormen gegeven. Heel lang zaam vestigen zich nu allerlei planten. De zandduinen zullen steeds minder kaal worden en steeds meer kleur krijgen. Voorlopig is het ieder jaar weer een verrassing wat voor nieuwe planten komen aanwaaien en hoe ze zich verspreiden. Nu groeien er zeeraket en vlies zaad (pioniersplanten), sikkel en honingklaver, wilde reseda en slangekruid. Ook steeds mer vogels ontdekken Neeltje Jans. Bijvoorbeeld grote stern en dwergstern, visdiefje, roze grutto's, wulpen. In het duin gebied zit al een kolonie zilver meeuwen en mantelmeeuwen. Een tijd lang woonden er wat velduilen. Zo is er steeds meer te ontdekken in dit boeiende natuurgebied dat volop in ont wikkeling is! vluchtelingen komen hier met trauma's en kennen niemand. Het is belangrijk dat er dan iemand langskomt, anders ra ken ze in een isolement". Wat Jan opvalt is de enorme gastvrijheid. "Je krijgt er echt veel voor terug. Ze zijn heel blij als je langskomt en je wordt altijd volgestopt met eten". Vluchtelingenwerk heeft in de Bakkersgang een eigen kan toor. Daar wordt wekelijks soos gehouden (met bingo!) en in het voor- en najaar een kle- dingbeurs. Ook voor die activi teiten zijn vrijwilligers nodig. "En we zouden reuze gebaat zijn bij iemand die de Franse of de Arabische taal goed onder de knie heeft" zegt de coördi nator van Vluchtelingenwerk, Kees Catsman. De Werkgroep Vlissingen van het Vluchtelingewerk verwacht dat er van de zomer een tekort aan vrijwilligers ontstaat. In september komt er een grote groep Somaliërs naar Vlissin gen en voor hun begeleiding zijn er nu geen vrijwilligers genoeg. Mensen die zich aan willen melden als vrijwilliger kunnen zich aanmelden bij Kees Catsman van het Vluchte lingenwerk. "Speciale voorop leidingen zijn niet nodig. Het enige wat we van de vrijwilli gers verlangen is dat ze iets van Nederland weten en van de dingen van alle dag". Het telefoonnummer van VLuchtelingewerk is 01184-11444. Na aanmelding ontvang je als vrijwillger in spe een informatiepakket en na een week wordt je uitgenodigd voor een gesprek. "Tijdens zo'n gesprek bekijken we voor welk soort vrijwilligerswerk iemand geschikt is, want we streven ernaar om de juiste man op de juiste plek te krijgen". VLISSINGEN - D'66 wil de betrokkenheid van de inwoners van Vlissingen bij de Sociale Vernieuwing vergroten door het organiseren van een prijs vraag. Sociale Vernieuwing houdt in dat de burgers zelf meer ver antwoordelijkheden gaan dra gen en niet met de armen over elkaar afwachten tot de ge meente iets voor hen op touw zet. Maar de inwoners moeten wel mogelijkheden aangeboden krijgen om hun wensen en me ningen bij het gemeentebestuur kenbaar te maken. Want nieu we plannen voor bijvoorbeeld speeltuintjes moeten wel in overleg gemaakt worden Het 'ijkt D'66 dan ook een goed idee om een prijsvraag 'sociale- vernieuwing' uit te schrijven. Zo krijgen de initiatieven van de burgers om hun woonomge ving te verbeteren meer be kendheid. Èn de burgers krij gen zo ook meer kijk op de mogelijkheden die Sociale Ver nieuwing hen te bieden heeft. D'66 stelt voor dat er uit de aangemelde initiatieven tien geselecteerd worden. Vijf daar van zouden een eervolle ver melding moeten krijgen en de aardigste een aanmoedigings prijs van vijfduizend gulden. Voor de andere vier ligt een aanmoedigingsprijs van dui zend gulden gereed. Van de. tien geselecteerde ideeën zou een brochure gemaakt kunnen worden. V Medewerkers van vluchtelingenwerk, Jan Kamermans (links), Kees Catsman en Leny Allaart met enkele vluchtelingen op de stoep van het kantoor van Vluchtelingenwerk foto: harry de lange p>J jf c L r j cstyj q0£ ky de liefhebbers van natuur- en land- \^f\ schapsschoon is het akkerlandschap vaak een .i'wZi beetie ondergeschoven kindje. Bossen, heide en duinen, maar ook cultuurlandschappen als wei degebieden en (hoogstam-) boomgaarden hebben allemaal hun fervente bewonderaars en -als het er op aankomt- verdedigers. Maar over weidse akkergebieden hoor je zelden of nooit. Misschien komt dat omdat wij er zoveel van hebben; op veel plaatsen wordt het Zeeuwse landschap immers gedomineerd door akkerbouw. Toch wordt het hoog tijd dat wij ons de eigen 1 iff' karakteristieke schoonheid van akkergebieden 'X J ck bewust worden. Daarmee wordt voorkomen dat fraaie polders klakkeloos worden opgeofferd aan bijvoorbeeld woonwijken, windmolens of industriële aktivitei- ten. Landschappelijke schoonheid is een nogal subjectief gegeven. Om de kwaliteit van het landschap te meten wordt al snel gekeken naar de zeldzaamheid en de kwetsbaarheid van de levensgemeenschap die er voorkomt. Maar dat is een wezenlijk ander gegeven dan landschappelijke kwaliteit. Akkerlandschappen hebben het nadeel dat de planten en dieren die er leven over het algemeen nogal algemeen en weinig bedreigd lijken. Daardoor krijgen ze ook van natuurliefhebbers soms niet de aandacht die zij verdienen. En toch vormen akkeronkruiden een sterk achteruitgaande plantengroep en het kost weinig moeite om typische akkervogels op te sommen die het niet al te zeer voor de wind gaat. Patrijs, veldleeuwerik en grauwe gors zijn daar voorbeelden van. Akkers lenen zich nauwelijks voor de vorming van natuurreservaten. De intensie ve bewerking en het onlosmakelijk eraan verbonden productie aspect maken de boer tot de meest geëigende beheerder. Hopelijk zal die, ondanks de barre tijden die de akkerbouu doormaakt, nog lang in staat zijn om dit deel van ons landschap gaaf te houden. Daar moet -letterlijk en figuurlijk- de ruimte voor zijn. liiill M -r '.-jf f» rm.- X f In verband met Hemelvaart verschijnt De Scheldebode in die week op dinsdag 18 mei. Advertenties voor deze uitgave dienen uiterlijk vrijdag 14 mei a.s. om 16.00 uur in ons bezit te zijn; redactiekopij uiterlijk vrijdag 14 mei a.s. om 10.00 uur. DOMBURG - De Brusselse gevevltekenaar Luc Putman esposeer tot en met 31 mei in de expositieruimte van het VW in de Schuitvlotstraat. Luc Putman heeft een vaste plek op de Markt van Brussel waar hij al langer dan tien jaar de prachtige gevels na tekent met een inktpen op handgeschept papier. Af en toe is hij te gast in Domburg om de Walcherse historische gebouwen eens na te teke nen. Bijvoorbeeld de her vormde kerk van DOmburg, het gemeeentehuis en het Badpaviljoen, kasteel West- hove, het stadhuis van Mid delburg en de Campveerse toren. Putmans komt zelf vanaf 20 mei naar Domburg en zal regelmatig op straat zitten tekenen. Ook ander plaatsen op Walcheren brengt hij een bezoek. VLISSINGEN - Voor de zeven de maal gaat zaterdag 15 mei de Zeelandia-Run van start. De rit van zijspanrijders met ge handicapten voert ruim hon derd kilometer over de Wal cherse en Bevelandse dreven. De motorrijders komen met hun zijspan vanuit het hele land, en ook vanuit Duitsland, België en Engeland naar Vlis singen om gehandicapten een schitterende dag te bezorgen. "Die glunderende smoelen, daar doe je het allemaal voor" zegt Simon Kuypers, de voor zitter van de Stichting Zeelan dia-Run. Burgemeester Van der Doef lost om half tien het startschot en om een uur of vijf wordt de colonne van tachtig zijspannen, een ambulance, de Rijkspolitie, vijftig motoror- donnances en nog wat begelei dingswagens, terug verwacht, 's Avonds is er in de Lamme- renburgt een feestavond voor de pupillen. VLISSINGEN - Sportvereniging Walcheren houdt zaterdag 15 mei voor de achtste keer een internationaal jeugdvoetbaltoemooi. Ondanks de hoge reiskosten is het de vereniging toch gelukt om drie ploegen uit het buitenland naar Vlissingen te krijgen. Het jeugdtoernooi krijgt een teams van Sportvereniging internationaal tintje door de komst van de Stevedoors uit Engeland en de clubs van Grande Synthe en Malo uit Frankrijk. Alle deelnemende verenigingen brengen een A- juniorenploeg, een B-junioren- ploeg en een C-junioren ploeg in het veld. Naast de genoemde buitenlandse teams doen de Walcheren en RCS uit Oost- Souburg mee aan het toernooi. Het toernooi wordt gespeeld op de sportvelden van het sport park Bonedijke aan de Olym- piaweg. Om 10.OP uur klinkt het eerste fluitsignaal en de prijsuitreiking is om ongeveer half vijf.

Scheldebode | 1993 | | pagina 1