Blanke lelie koninklijk bolgewas in zomerse tuin Nieuwe tuinsets kleurrijk en verrassend Paradijs binnen handbereik Sfeervolle kussens en tafels met marmerdecor Romantiek in de tuin Kasteeltuinen Arcen: meer dan alleen bloemen Een van de mooiste tuinen van het land Versiering van de tuin Bergstroompje of waterval SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 APRIL1993 Bij het maaien „kantjes eraf lopen" Tuinshow op landgoed in Meer Tuingids Licht in de tuin De lelie is een koninklijk bolgewas. Aan de fier heid, waarmee de lelie haar blanke bloemen op de ranke stengel draagt, dankt ze haar ko ninklijke naam. Niet voor niets heet een van de mooiste lelies dan ook „Lilium regale", letterlijk vertaald dus „koningslelie". Dit fraai bloeiende bolgewas spreekt dan ook zeer tot de verbeelding en is beladen met een rijke sym boliek. Wat het gebruik in tuinen aan- r gaat, heeft de lelie een lange voor- t geschiedenis. In middeleeuwse kloostertuinen was de witte ma li donnalelie een veel voorkomende en geliefde plant. In de functione le boerenhof wordt nog altijd een belangrijke plaats ingeruimd voor dit heerlijk geurend bolgewas, vooral de madonnalelie (L. candidum) en de koningslelie (L. regale) zijn populair. Tuinlelies Het hedendaags lelie-assortiment omvat echter heel wat meer dan de bekende witte madonnalelies of de prachtige koningslelie. Door jarenlange kruisen en kweken is een rijk scala aan tuinlelies ont staan. Er zijn lelies in zachte tere tinten, maar ook in felle exotische kleuren. Alle lelies hebben statige stengels en bloemen als schitte rende trompetten, feestelijke klokjes of oosterse tulbandvor- men. Planttijd De lelie is een zomerbolgewas dat afhankelijk van de soort in voor- of najaar geplant dient te worden. De meeste lelies bloeien in juni/ juli, maar er zijn ook wel soorten die wat later in het seizoen (au gustus/september) bloeien. Veel leliesoorten gedragen zich een beetje als vaste planten, omdat ze meerdere jaren achtereen op de zelfde plaats kunnen blijven staan. Dat maakt het ook mogelijk om ze tussen vaste planten en lage bodembedekkende heesters te zetten. Dat laatste heeft boven dien het voordeel dat de bollen een natuurlijke winterbescher- ming krijgen en een noodzakelij ke „koele voet" houden (ze ver dragen namelijk geen zon op de wortels). Hieronder een lijstje met de be langrijkste soorten en de perio den, waarin ze geplant moeten worden. Planten in het voorjaar; Lilium auratum - goudbandlelie. Veel leliesoorten kunnen in april/mei worden geplant. Ze komen fraai tot hun recht tussen vaste planten en heesters. Lilium regale - koningslelie, Li- hollandicum - boerenlelie. Plan- martagon - alpenlelie, Lilium pu- lium tigrinum - tijgerlelie, Lilium ten in het najaar Lilium candi- milum - koraallelie, Lilium henryi speciosum - Japanse lelie, Lilium dum - madonnalelie, Lilium - Chinese lelie. De nieuwe Sabo 43-4TH Stan daard gazonmaaier is wat zijn prijs betreft een middenklasser, maar levert forse prestaties. Zij turbosysteem staat borg voor een volledige opvang van het maaisel. Naharken is dus over bodig. Vanzelfsprekend kan de machines op elke gewenste maaihoogte afgesteld worden. Op het maaihuis van aluminium (dus roestbestendig) krijgt de koper een garantie van 15 jaar. (meer informatie: tel. 085-262920) Kantenmaaier Er zijn plekjes in elke tuin waar de gewone maaier niet bij kan komen: langs muren, afschei dingen, rond bomen enz. Je hoeft echter voor de nabewer king niet door de knieën te gaan om met een grasschaar vermoeiend handwerk te doen. De nieuwe Ryobi accu-kanten maaier (standaard 12V, ook in 6V leverbaar) kan met zijn krachtige oplaadbare energie bron een half uur tot drie kwar tier werken, goed voor zo'n Een tuin kun je met vaak eenvoudige middelen net dat extra stukje decoratie-waarde geven dat een bijzonder en vooral persoonlijk karakter oplevert. Hieronder enkele tips. Potterie, een fontein met een klassiek uiterlijk, een toogvormige vakwerk-klimboog. een beeldje dat tussen de beplanting lijkt te knipogen. De veelzijdig bevoorrade tuincentra hebben de leukste dingen in huis. Een goede tuinierder weet dat af en toe het snoeimes of zelfs de Zaag in de takken van bo men en struiken moet. Voor het „vormfatsoen" èn voor een ge zond onderhoud. Een snoei- beurt kan heel wat afval ople veren. Weggooien is zonde, want als je een hakselaar hebt maak je van het snoeisel fijne spaanders die tot kompost ver werkt worden. De Viking Al- leshakselaar doet zowel het fij ne als het grove werk: met tak ken tot 3 cm dik heeft hij dank zij de 1.3 kW motor geen enke le moeite. Je ontziet het milieu (geen overbodig afval naar de verbrandingsoven) en je voor ziet je tuin van prima „groei- voer". (meer informatie: - tel. 030-885897) Maleis aardewerk Toogvormig is de Metpost Timbronvoor tachtig procent gemaakt uit afvalpolystryreen. De levensduur van dit materi aal overtreft zelfs die van de meeste soorten hardhout. Je kunt er klimplanten tegenaan en er doorheen laten groeien, als een sierlijke noot in het totale tuinbeeld. Of maak eer een visuele afscheiding van, een „poort zonder verdere toe gang". (informatie, tel. 02979-72611) Aardewerk Maleis aardewerk, gemaakt uit taaie klei, past heel goed in een levende tuin. Dit materiaal is immers familie van al wat groeit. Een simpel potje is al voor zo'n vijf gulden te koop. Voor het tienvoudige koop je een pracht van een grote pot, geglazuurd in wit, of zwart egaal met bamboe- of marmer tekening. Met planten erin sie ren ze tuin. terras of balkon, (informatie, tel. 010-4359430) Na het aanleggen van een vij ver blijft er vaak een grote berg tuinaarde over. Deze kan ge makkelijk benut worden voor het aanleggen van een bergstroompje of waterval. De tuinvakhandel heeft diverse modellen watervallen of water lopen die gemakkelijk te com bineren zijn. Voor het omhoog brengen van het water in de bovenste waterloop zijn ver schillende vijverpompen ge schikt. Voor een optimale wa terconditie kan een bio cle filtersysteem wordi Er valt nu eenmaal niet aan te ontkomen: wie een gazon heeft zal moeten maaien. In het voor jaar, in de zomer, tot het eind in de herfst moet het gras onder het mes. Niet alleen om het gazon een fatsoenlijk uiterlijk te laten be houden, maar ook ter wille van de gezondheid van de sprietjes. In verreweg de meeste huistui- nen wordt een elektrische maaier gebruikt... dat is ook prettiger voor de buren, die een zoemergeluid meer waarderen dan geknetter. 1600 strekkende meter kanten gras. Behalve snoerloos is de machine ook zo goed als geluid loos. (meer informatie: tel. 05908-16811) Hakselaar De variatie in de typen tuinmeubelen die tegen woordig te koop worden aangeboden lijkt einde loos. Zowel voor wat betreft vormen als voor toegepaste materialen. We zien kunststof, aluminium, rotan, metaal of gietijzer maar ook rustieke twijgen, i takken, en een enorme verscheidenheid aan inheemse en exotische houtsoorten. Door de stijging van de welvaart ii voor alle lagen van de bevolking in de jaren zeventig, kwam er meer ruimte voor vrije tijd en andere niet-materiële zaken. Het tuinmeubel is zich in die tijd gaan manifesteren als een voor ieder- j een toegankelijk meubel. Geschiedenis Het verpozen in de natuur als i middel om de tijd te doden of om 1 de hitte en de stank van stad te ontvluchten, begon op bescheiden 1 schaal al in het midden van de achttiende eeuw. Welgestelde ste- i delingen begonnen toen buiten de r steden (zomer-)huizen te bouwen, i In de vrij grote tuinen was meest- 1 al wel ruimte voor een theekoe- J peltje of een tuinhuisje. Vooral de Engelse adel heeft een voortrek- kersrol vervult bij het laten ont- wikkelen van diverse opvouwbare i -dus makkelijk te verplaatsen- meubelen. Al in 1757 publiceerde t Sir William Chambers een voor- 1 beeldenboek met afbeeldingen van rustieke (tuin-)meubelen. De bloeiperiode van het opklapbare (tuin-)meubel moet tussen 1867 en 1900 hebben gelegen. Toen werden 'in Engeland maar liefst 305 patenten aangevraagd voor opvouwbare stoelen, terwijl tus sen 1620 en 1866 (een periode van 246 jaar) slechts 228 patenten voor opvouwbare meubelen wer den aangevraagd. Buitenleven De toenemende vraag naar mak kelijk op te bergen en makkelijk te verplaatsen meubelen had aan het eind van de negentiende/begin twintigste eeuw diverse oorzaken. De grote gezinnen die veel fami lieleden op bezoek kregen, brach ten steeds vaker en steeds langer hun tijd door in de tuin. Daar vermaakten zij zich met het kijken naar het bal- en hamerspel (cro quet) dat op het gras werd ge speeld. De opkomst van het rei zen per luxueus stoomschip bracht in die tijd de zogenaamde deckchair onder de aandacht. De ze stoel, al dan niet voorzien van een los of uittrekbaar voeteneind, is nog steeds één van de meest populaire vrijetijdsmeubelen voor tuin, serre of balkon. Moss Set bestaande uit Ambassador Club, Monarch Decor Table, 3-meter parasol. Links de Sunlounger, een meervoudig verstelbaar ligbed Er wordt steeds vaker gebruik gemaakt van vrolijke kleuren bij het vervaardigen van tuinmeube len. Daarnaast gaan de witte, fan- Nog even, misschien nu al, de terrasstoelen gaan weer naar buiten. Genie ten van de zon in eigen tuin. Het paradijs binnen handbereik. Is de tuin werkelijk zo'n paradijs je, of valt er wat aan te verbete ren. Daar is het nu dan de tijd voor. Van planten die in het voor jaar in de tuin worden gezet, kan nog dezelfde zomer volop worden genoten. Elke tuin word gezellig gemaakt met planten in potten en manden, een hoekje aromatische kruiden bij de keuken en geurende klim rozen langs een boogje. Het mag best een beetje romantisch wor den. Daar zorgen ook de geknipte vormen van taxux of buxus voor. Vaste platen met zachte kleuren zoals lila fioksen, blauwe ridder sporen en wit gipskruid eronder, kunnen overal een plekje krijgen. Geen tuin zo klein of er passen bloeiende planten in. Wie weinig ruimte heeft, is met vaste plant- viooltjes goed uit. Ze blijven laag en bloeien vele maanden. Combi neer ze met het zachtgroene blad van vrouwenmantel. De geelgroe ne bloeiwijzen van deze plant zijn geschikt voor boeketten en om te drogen. Een plekje met een beetje zon is al voldoende. tasieloze kunststof meubelen die een radicale no-nonsense uitstra ling hebben, steeds meer het veld ruimen voor natuurlijke materia len. Het is leuk te weten dat zwarte kunststof meubelen dik wijls vervaardigd zijn uit herge bruikt kunststof. Verder zijn er recyclebare, hoog waardige natuurlijke materialen als het roestbestendige alumini um. er is een grote keus uit exoti sche houtsoorten als teak en iroko en er zijn talloze soorten romanti sche rotan meubelen. Dikwijls kunnen de tuinmeubelen buiten het zomerseizoen geplaatst wor den in een logeer- of tuinkamer, in de slaapkamer, de (woonkeu ken of in bijvoorbeeld een ruime hal. Volop kleur Hartman schenkt komende zomer volop kleur. De nieuwe collectie tuinmeubelen is uitgebreid met de frisse tint champagne en ingeto gen bordeaux. Beide natuurlijke kleuren sluiten perfect aan op de succesvolle groene moss-lijn die vorig voorjaar werd geïntrodu- Dralon kussens in dessin Classic en met grote wielen en inklapbare poten. ceerd. De nieuwe kussencollectie is vanzelfsprekend volledig op de nieuwe tinten afgestemd. Verrassend is ook het uitgebreide programma robuuste tafels, waar onder de Compact Table, een unieke groot formaat tuintafel die geheel opklapbaar is. Onderschei ding. Hartman presenteert voor komend voorjaar en zomer een feest van kleuren in nieuwe en doordachte ontwerpen. De Admi ral Lounger - onderscheiden als Produkt des Jahres 1993 - is daar van een voorbeeld. Dit nieuwe ligbed is moeiteloos van geheel vlak naar comfortabele zitpositie te verstellen. Dit mooie en prakti sche zonnebed is er in wit, cham pagne, jade en platinum/graphite. Marmer Opvallend zijn de met marmer gedecoreerde tafels met de toe passelijke naam Decor Tables. Hartman introduceert de Queens Decor Table (130 x 85 cm), de vorstelijke Monarch Decor Table (225 x 95 cm) en de Emperor Decor Table (160 x 90 cm), stuk voor stuk oogstrelende noviteiten met een geheel eigen sfeer. De tafelbladen met marmerstructuur zijn decoratief en bovendien bij zonder krasbestendig. Ze zijn le verbaar in de stijlvolle combina ties wit/grijs-marmer met witte bladrand en champagne/groen- marmer met champagne blad rand. De poten van de wit/grijze tafels zijn verkrijgbaar in wit, gra phite, jade of bordeaux en die van de champagne/groene tafels in champagne of moss. Tuinkussens De nieuwe Hartman tuinkussens zijn volledig afgestemd op de kleuren van de meubelen. Op een Hartman hoort immers een Hart man. De fraaie in de eigen Design Studio ontworpen tuinkussens ge ven elke tuinset extra kleur en comfort. Hartman biedt een pas send stofdessin voor elke sfeer, of die nu ingetogen is of uitbundig, romantisch, stemmig, abstract, modern, vrolijk, speels of lieflijk. Alle kussens zijn omkeerbaar en de tuinmeubelstoffen zijn behan deld met vetwerend, waterafsto tend Scotchgard TM Textielbe- schermer. Zo blijven de kussens mooi en bieden ze langdurig bui- tenplezier. De kussens met dessin Serena zijn uitgevoerd met ritsen waardoor de hoes eenvoudig te wassen is. De vullingen van alle kussen bestaan uit cfk-vrij polye ther dat is omwikkeld met zacht polyestervlies. Dynasty Club De stapelfauteuils van Hartman zijn praktisch, solide en vervaar digd van de sterke kunststof Poly com Shine. Ook deze fauteuils zijn in een uitgebreid kleurengam ma leverbaar, zoals de oogstrelen de en uiterst comfortabele Dy nasty Club: in wit, jade/wit, plati num/graphite, moss/champagne of bordeaux/platinum. Daarnaast biedt de strak vormgegeven Ox ford Club de mogelijkheid om op vele manieren kleur te bekennen. Door middel van los verkrijgbare brede armleggers, die eenvoudig worden vastgeklikt. kunnen met deze eigentijdse zetel diverse kleurencombinaties worden uitge voerd. De armleggers zijn er in wit, champagne, jade, moss en bordeaux. Voor meer informatie over Hart man, tel. 053-885546. Gazonmaaier MEER - Een tuinshow bekijken op een prachtig landgoed, gelegen in het Belgische Meer, kan op 1 en 2 mei. Chris en Liesbeth Rodolf van Bloembinderij Vlijtig Liesje en eigenaresse van het landgoed Desirée Huisman houden die dagen voor de derde achtereenvolgende keer de succesvolle Tuinshow Hof de Zwaelmen. Het landgoed de Zwaelmen vormt een prachtig decor voor een tuinshow. Deelnemers aan de tuinshow tonen onder meer bijzondere eenjarige en vaste planten en kruiden, ouderwetse groenten en aparte bollensoorten, tuinac- cessoires en -meubels, antiek en tuinboeken. De schrijfsters Julia Voskuyl en Mineke Kur- pershoek komen naar de show om hun tuinboeken te signeren. Met zijn kasteeltje met binnen tuin, de hoeve met antieke paardenstallen en twee grote vijvers is het landgoed, dat al leen tijdens de tuinshow voor publiek toegankelijk is, op zich zelf al de moeite waard om te bezoeken. Voor meer informatie: bloem binderij Vlijtig Liesje, tel. 01696-75972. In de koop- en informatie gids Alles over de tuin wordt op overzichtelijke wijze voor lichting gegeven over alles wat met de aanleg of onder houd van de tuin te maken heeft. Volop informatie over af scheidingen, aanleg en on derhoud van borders, tuinpa den en terrassen, vijvers en gazons. Ook tuinen uit ver schillende landen komen ter sprake. Ook zaken die in de tuin geplaatst kunnen worden, komen aan bod: zwembaden, tuinhuisjes, verlichting, serres en tuinmeubilair. De gids is voor 4.95 gulden te koop in de supermarkt, boek handel en kiosk. Denk bij het verbeteren van de tuin ook eens aan het bestratingswerk van terras, zithoek of tuinpad. foto gus haak In voor- en najaar zijn de avonden aan de korte kant, terwijl de temperatuur vaak toch nog tot buiten zitten, op gazon of terras uitnodigt. Licht in de tuin heeft diverse aspecten: de beplanting (bomen, struiken, in bloei staande kleurige planten) houdt ook in avondlijk duister een romantisch leefbeeld overeind. De bloemkleuren lijken in een decente verlichting voller en dieper. De geluiden van verkeer en ander rumoer zijn verstomd. Plaats tuinverlichting echter niet al te dicht op je favoriete zitplekje. Een beetje achterin, onder loof of tegen struikgewas. Zoemende en vals stekende insecten vliegen erop af, in plaats van op je huid. Vergeet ook het veiligheidsaspect van tuinverlichting niet. Er zijn uitvoeringen die bij nachtelijk onraad automatisch ingeschakeld worden. Een 12V zwakstroom tuinverlichtingtingssysteem is veilig en heel zuinig in energieverbruik. Gardena Lightline kan heel eenvoudig geïnstalleerd worden. Dat doe je gewoon zelf. Het licht is niet fel. Hier en daar zo'n lampje tussen de begroeiing geeft een feeëriek effect. In elke tuin past een rozenboog. Koop een royale maat, zodat aan weerszijden een klimroos kan worden geplant. Een geurende doorbloeiende roos is de beste keus: de terrose New Dawn of de stekelloze, hardrose Zéphirine Drouhin. Combineren met Clema tis of kamperfoelie kan natuurlijk ook. Zet de boog vooraf goed in de metaallak, zodat hij vele jaren tegen roest is beschermd. Op slap pe grond is het nodig de boog in een betonnen voet vast te zetten, zodat een zomerstrom geen scha de kan aanrichten. Wie zo'n voor ziening niet zelf wil maken, kan bij een vakbekwame hovenier ad vies en hulp vragen. Denk bij het verbeteren van de tuin ook eens aan het bestratings- werk van terras, zithoek of tuin pad. De hovenier in uw omgeving heeft ook daar vast goede ideeën voor en is vakbekwaam om die bestrating perfect te verzorgen. 32 Hectare natuurschoon in de kasteeltuinen van Arcen. De kasteeltuinen in het Noord-Limburgse Arcen zijn weer geopend. Na een succesvol seizoen vorig jaar zal er ook dit jaar weer heel wat te beleven zijn in een van de mooiste tuinen van ons land. Behalve bloemen- en kunstexpo sities worden er weer tal van eve nementen georganiseerd zoals op zondag 2 mei de opnamen van het populaire televisieprogramma Te- 'ekids. Verder staat er dit jaar een dierendag op het programma, is er in de grote vakantie een kin dercircus en in september een orgeldag. Van 1 tot 14 mei is de tentoonstel ling Gerbera en fresia te kijk gezet te zien. Jan van Raaij, een schil der van landschappen en stille vens, exposeert tot 28 mei. Op zondag zijn er muziek- en' dansuitvoeringen De tuinen zelf worden ieder jaar mooier. De echte tuinliefhebber kan tijdens het hele seizoen, tallo ze ideeën opdoen. Tot half mei bloeien ongeveer 1 miljoen bollen waaronder tulpen, narcissen, blau we druifjes en hyacinten. In de meimaand zullen vooral de rodo dendrons de show stelen. In de subtropische Casa Verde bloeien dan de mimosa en camellia's. Ook voor kinderen valt er volop te genieten in de uitgebreide speeltuin en bij de apen, pape gaaien en antilopen. De Kasteeltuinen bevinden zich in een schitterende omgeving in het Noordlimburgse landschap, gelegen aan de Maas. ongeveer tien kilometer ten noorden van Venlo. De tuinen zijn dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur.

Scheldebode | 1993 | | pagina 15