Zo kwam Antwerpen aan z'n naam. Rust in park en tuin De stad bekijken Antwerpen: een als champagne bruisende culturele hoofdstad artwerpen93 Diamanten worden gemaakt..! SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 APRIL1993 315 Service in Nederland START EIND MAART Ook Rubens-stad Onderdak Oude zeilschepen naar oude havenstad Openbaar vervoer en auto Winkels te kust en te keur Verhaal van een metropool Dierentuin in het centrum Lekker eten en drinken Glorie van Vlaamse schilderkunst IDEETJE VAN MELINA Informatie in Antwerpen Wie voor het eerst in Antwerpen komt doet er goed aan de stad eerst even te verkennen. Dat kan heel mooi met een stadsrondrit, maar veel fijner is het een wandeling te maken. Wie daarbij geleid wil worden kan een (gediplo meerde) stadsgids aanvragen of, met een routebeschrijving in de hand, op eigen houtje de belangrijkste punten passeren. Er zijn ook thema wandelingen, zoals die van de Rubens-route of de Madonna-route. En uiter aard valt er een boottocht te maken op de Schelde. En natuurlijk moet men zich voorzien van een plattegrond. Het Belgisch Verkeersbureau in Amsterdam kan u er al één sturen. Geestdrift Antwerpen...Wereldhavenstad stad vol vertier en bezienswaar digheden. Historische stad vol interessante monumenten. Een volop levende en 'verrukkelijke stad' zoals de beroemde 19e eeuwse schrij ver Victor Hugo haar noemde. Veel 20e eeuwse Nederlanders zeggen het hem graag na. Die stad aan de Schelde heeft dit jaar een andere bijnaam: 'Culturele hoofdstad van Europa'. Grote variatie Een reus heeft lange tijd de vaart op de Schelde beheerst. Een terroriserende reus. Want van elke schipper die passeerde eiste hij veel geld voor de door vaart. Wie niet betalen kon of wilde werd gevangen genomen en werd een hand afgehakt. Aldus de legende rond de naamgeving van de stad Ant werpen. Die legende vertelt ook hoe de schip pers bevrijd werden. De Romeinse sol daat Brabo slaagde er in de reus te verslaan. Hij doodde hem en hakte hem ook een hand af. Met een brede zwaai werd die in de Schelde gewor pen. Daarom heet de plaats van bevrij ding sindsdien Hant-werpen'. De geschreven H werd vaak niet uit gesproken en aldus kwam de stad aan de Schelde aan zijn beroemde naam. Op de Grote Markt staat het stand beeld van de held Brabo. Hij is vereeu wigd op het moment dat hij de reuzenhand werpt. De wetenschappelijke verklaring is, dat er ooit een nederzetting is ontstaan op een 'aanwerp' in de Schelde. Dat is een aangeslibde verhoging. Uit die ne derzetting groeide inmiddels een wel varende, bruisende wereldstad met voor de toerist zeer aangename ver blijfsmogelijkheden. Het Belgisch Verkeersbureau in Amsterdam beschikt over een grote hoeveelheid materiaal om diegenen van dienst te zijn die dit jaar naar Antwerpen willen. Men kan uitgebreide informatie geven over de diverse manifesta ties, maar ook over logies en vervoer. Natuurlijk heeft men er ook informatie over speciale arran gementen en andere mogelijkhe den voor plezierige vakanties in het mooie land dat zo dichtbij ligt. Voor onze lezers is er een speciaal telefoonnummer be schikbaar voor informatie: 020-6245953. Belgisch Verkeersbureau: Herengracht 435, 1017 BR Amsterdam. In het weekeinde van 26-28 maart wordt het evenementenjaar „Antwerpen culturele hoofdstad van Europa" officieel geopend. Op diverse plaatsen vin den openingsceremoniën plaats. Wie bepaalde programma-onderdelen wil zien moet even informeren naar tijd en plaats. Antwerpen is natuurlijk ook de stad van Rubens, de grote schilder. Op veel plaatsen in de stad vindt men zijn werk, dat juist speciaal voor die plaat sen werd gemaakt. Een mooi concen tratiepunt is het Rubenshuis, het patriciërshuis waar de schilder lange tijd woonde en werkte. Hier wordt een speciale tentoonstelling gehouden on der de titel 'Rubens Cantoor'. Ofte wel: zijn atelier. Er is o.a. een speciaal bijeengebrachte collectie Cantoor- tekeningen te zien. De tekeningen zijn voornamelijk ge maakt door een leerling van Rubens, Willem Panneels. Hij maakte ze naar studies en composities van Rubens, wiens werk over de hele wereld is ver spreid. In verscheidene kerken en musea van Antwerpen worden werken van Rubens bewaard. Bij elkaar zijn dat er al gauw een vijftigtal schilderijen en olieverfschetsen. Zo bevindt zich in de Sint-Jacobskerk, behalve het graf van Rubens ook het schilderij dat hij zelf aanwees om daar op het altaar te wor den geplaatst. Voor de Sint Carolus Borromeuskerk ontwierp Rubens de diverse beeldhouwwerken en versierin gen. In geen enkele andere stad vindt men zoveel werken op de plaats waar voor ze oorspronkelijk werden ge schilderd. Open: dagelijks, behalve maandag en 20 mei van 10 tot 17 u. Tentoonstel ling: 15 mei - 27 juni. Het is raadzaam tijdig te zorgen voor onderdak als men langer dan een dag in Antwerpen wil blijven. Behalve veel goede hotels en pensions zijn er ook veel particulieren die kamers ver huren. Verder zijn er campings en een jeugdherberg. Ook de plaatsen in de directe omgeving van Antwerpen bieden veel mogelijk heden voor overnachting. Informatie: VVV Antwerpen oftewel Dienst voor het Toerisme. Grote Markt 15, tele foon 09-(kiestoon) 32.3. 232.01.03 Antwerpen is beroemd om zijn dia mantindustrie. Het is ook al eeuwen lang het centrum van de internationale diamantenhandel. Natuurlijk heeft de stad dan ook een Diamant-museum. Op de diverse etages van het museum gebouw (Lange Herentalsestraat 31) worden de diverse fasen van het pro- duktieproces, van winning tot slijpen tot vormgeving, getoond. Uiteraard liggen er in verscheidene vitrines ook de letterlijk schitterende stenen uit gestald. Van 22 april tot 4 oktober vindt men er de tentoonstelling „Het diamantjuweel in de 16e en 17e eeuw". Daarnaast zijn er dit jaar diverse ande re diamant-manifestaties. Een heel grote attractie dit jaar is stellig 'Eurosail Antwerpen 1993'. Tientallen grote en kleine, heel oude en nieuwe zeilschepen komen naar de ou de havenstad Antwerpen. Spectaculair zijn natuurlijk de grote zeilschepen die meedoen aan de 'Cutty Sark Tall Ships' Race'. Na de finish in het Deense Esbjerg zeilen ze als groep naar de Belgische haven. Eurosail wordt een vier dagen du rende bijeenkomst van oude, maar nog zeer zeewaardige en indrukkwekkend getuigde zeilschepen. Het geheel wordt 'een maritieme happening' van vier dagen met diverse attracties, zoals een vlootparade. Data: 14-17 augustus Antwerpen bezit een uitstekend net van openbaar vervoer. Bussen, trams en metro doorkruisen de stad. De ta rieven zijn vrij laag. Het voordeligst is "een 8-rittenkaart. Wie naar Antwerpen komt kan heel goed met de trein gaan. Men heeft dan in elk geval geen parkeerproblemen. Het Centraal Station ligt in het hart van de stad en van hier vertrekken ver scheidene trams en bussen. Het station is op zichzelf al een bezienswaardig heid. Het is een complete 'spoorweg- kathedraal'. Wie toch beslist met de auto wil gaan kan het best zijn voertuig parke ren in de straten van de buitenwijken om vervolgens tram of bus te nemen naar het centrum van de stad. Vooral de oude binnenstad van Ant werpen heeft een keur van grote en kleine winkels. Van warenhuizen tot kleine, rommelig lijkende snuffelwin- keltjes. De statige avenue Meir en de Keyserlei verbinden het oude stadscen trum en de 19e eeuwse stationsbuurt en vooral langs deze brede straten staan er de grootwarenhuizen en de luxe boe tieks. Voor snuisterijen en boeken kan met terecht in de winkeltjes van de Hoogstraat en de Kloosterstraat. Kunst en antiek vindt men in de buurt van de Leopold- en Schutterhofstraat. En natuurlijk is ook de zaterdagse markt naast de kathedraal een koopjes-mogelijkheid. De stad Antwerpen heeft een boei ende geschiedenis. Die werd met woor den als 'roem' en 'glorie' vooral omhangen in de 17e eeuw, de 'gouden eeuw'. Het verhaal van opkomst, bloei en na bloei wordt letterlijk uitgebeeld in de grootse tentoonstelling 'Antwerpen, verhaal van een metropool'. Deze wordt gehouden in het Hessenhuis, een historisch pand, dat ooit een econo misch trefpunt was. De tentoonstelling loopt van 25 juni tot 10 oktober, is open van 10 tot 17 u en is gesloten op maandag. Er zal wel nauwelijks een stad te vinden zijn waar een grote dierentuin zo in het centrum ligt. In Antwerpen vindt men de 'Zoo', zoals iederen de Belgische Artis noemt, direct bij het Centraal Station. En dat station is begin- en eindpunt van de prachtige boulevards vol mooie winkels, waren huizen en...café-restaurants. De Zoo bestaat dit jaar 150 jaar en dat is o.a. te zien aan de architectuur van de diverse gebouwen. De 19e eeuwse sfeer heeft overigens niets ou derwets. De dierentuin is bij de tijd. Het heeft behalve de gebruikelijke die ren (met de apen als altijd blijvende at tractie) ook een dolfinarium, een planetarium en een nocturama, een sfeervol nachtdierenverblijf. En dan zijn er ook nog al die andere attracties, van ijsverkoper tot muziektent. En natuurlijk zijn er dit jaar allerlei feestelijke activiteiten. Je mag de Zoo van Antwerpen haast niet missen...! Detail van het werk van Jor- daens met de titel: ,,Zo de ouden zongen.... Een belangrijke tentoonstelling, te vergelijken met de grote Rem- brandt-tentoonstelling in Amsterdam, is de expositie van werk van de Ant werpse schilder Jacob Jordaens. Na Rubens en Van Dijck was hij in de 17e eeuw de leidinggevende figuur van de Vlaamse schilderkunst. Dit jaar is het 400 jaar geleden dat Jacob Jordaens werd geboren. Dat past dus mooi in het kader van de ma nifestatie 'Antwerpen, culturele hoofdstad van Europa'. Op de tentoonstelling prijken 90 schilderijen, 70 tekeningen, 30 prenten en enkele wandtapijten. Plaats: Koninklijk Museum voor Schone kunsten. Open: museum dagelijks van 10 tot 17 u. Niet op maandag, 1 mei en 20 mei. Tentoonstelling: 27 maart - 27 juni. De O.L. Vrouwekathedraal, het imposante bouwwerk in het centrum van de oude stad bij Grote Markt en Groenplaats. Wie het stadsrumoer even wil ontvluchten kan in diverse parken en tui nen op adem komen. Ook die heeft de stad aan de Schelde. Zoals de Sin jorenstad zoveel meer heeft dat menigeen niet kent. Er zijn (veel) musea, maar ook stille hofjes. Er zijn schouwburgen en concertzalen, maar ook een openluchtmuseum, imposante kerken (met als spectaculaire aan dachtstrekker de O.L. Vrouwekathedraal) en... elke maandagavond bei- aardconcerten. En na tuurlijk is er de Vogel tjesmarkt, zijn er de tal loze snuffelwinkeltjes en een kermis. Wie alles op een rij wil hebben moet even via de VVV een compleet overzicht ha len. (Grote Markt 15) of te rade gaan bij het Bel gisch Verkeersbureau. (Herengracht 435, 1017 BR Amsterdam) Het idee van 'Culturele hoofdstad van Europa' is afkomstig van de Griekse filmster die later minister van cultuur werd Melina Mercouri. De door haar in 1985 gelanceerde gedachte werd overgenomen door alle Europese mi nisters van cultuur. Ze besloten elk jaar een stad aan te wijzen als 'Cultu rele hoofdstad van Europa'. Het doel van dit alles was de Europese cultuur te laten zien. De betreffende stad krijgt de kans haar eigen bezit en mogelijkheden te etaleren, maar kan ook die van het eigen land en andere Europese landen tonen. Sinds 1985 zijn er al acht steden aan de beurt geweest: Athene, Florence, Amsterdam (1987), Berlijn, Parijs, Glasgow, Dublin en Madrid. Na Antwerpen komen nog aan de beurt: Lissabon, Luxemburg en Ko penhagen. De vele verschillende manifestaties in het kader van „Antwerpen '93" vinden plaats op diverse plaatsen en tijdstippen. Precieze informatie geeft het speciale informatiekantoor: Grote Markt 27-29, tel. 09- (kiestoon) 32.3.234.11.88. Centraal Station van Antwer pen: ..'een spoorwegkathedraal' en directe toegang tot de levendi ge binnenstad. De held Brabo, de 'hand-werper' vereeuwigd op de Grote Markt Er zijn grote schilderijententoonstel lingen, maar ook opera-voorstellingen, concerten, architectuurmanifestaties, modepresentaties en video-happe nings, toneel- en cabaretvoorstellin gen, in zalen en op straat. Er zijn bij zondere films te zien, nieuwe balletten en er zijn literaire evenementen.En na tuurlijk, dat kan niet missen, is er extra aandacht voor 'de diamant'. Antwer pen is immers ook al eeuwenlang 'diamantstad'. De diamantwereld doet dus ook mee. Die geeft een werkelijk spectaculaire show van diamant juwelen. En dat alles geeft de stad zo'n swin gend karakter dat iedereen er in een opperbeste stemming raakt. Nadrukkelijk zeggen de organisatoren, dat het allemaal 'niet alleen voor een elite' is bedoeld. De nieuwe culturele manifestaties hebben in elk geval al ge zorgd voor grote geestdrift bij allerlei andere verenigingen, organisaties en instellingen. Allemaal willen ze mee doen. En allemaal organiseren ze wat. Het wordt dus inderdaad een zeer brui send 1993 voor Antwerpen, de stad die zo dicht bij Nederland ligt dat je er even op een middag en avond heen kunt gaan. Wie alles wil meebeleven zou er negen maanden moeten gaan wonen. Maar een verblijf van enkele dagen geeft al een heel goed gevoel van mee-gefeest te hebben... Terrasjes, flanerende mensen, de geuren van wildbraad of friet, je vindt het natuurlijk in een stad als Antwer pen. De stad mag dan dit jaar Culture le hoofdstad zijn, het is al vele jaren ook een hoofdstad van fijnproevers. De gastronomie is een 'kunst' die men er graag beoefent. En er valt voor ie dereen te genieten. Alleen al in het cen trum van de stad'zijn er 2500 café's en restaurants...! Misschien is het enige moeilijke de keus. De tijdelijke erenaam heeft gevolgen. Want zoals een te snel geschonken champagne het glas doet overlopen zo zal bijna een heel jaar lang de toch al bruisende stad van activiteiten overlo pen. Om de naam 'Culturele hoofd stad van Europa' eer aan te doen is een groots programma gemaakt. Daarin zitten niet alleen evenementen van vrij wel elke kunst, maar ook publiekstrek kers als Euro-Sail '93 en attracties als een jubuileumvierende dierentuin, de Zoo. Er zal bij veel activiteiten nadruk lig gen op 'kunst'. Maar wie daar niet zo'n nauwe relatie mee heeft vindt toch een heel bijzondere sfeer. Overal wordt er feestelijk gedaan. De stad lijkt kleurrijker dan ooit, in de grotere drukte lijken de mensen allemaal vro lijker. Gemoedelijkheid en sfeer langs de boulevards van Antwerpen. Culturele hoofdstad van Europa

Scheldebode | 1993 | | pagina 13