i LA GARE Kinderen in actie voor schoolgenoten Sponsorloop voor leprakinderen Adelaarsburch wordt Beverburch Stromenwijk krijgt een wijkonderhoudsploeg Lezing over New Age en het Christelijk geloof Voorjaars paddestoelen Bijeenkomst stoottroepers Gildemiddag in de Couburg LIBANEES GEZIN WORDT MET UITZETTING BEDREIGD Computer Hs 2 Schoolkinderen leggen kransen Zomerzegels FEESTEN EN PARTI Noord-Sumatra Veere's Genoegen houdt concours Onmenselijk Genade voor recht Wij verzorgen al uw Informeer vrijblijvend: Café-Restaurant T; Kanaalstraat 82 - Oost Souburg - 01184-78143 I Jl E SCHELDEBODE 4 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG 14 APRIL 1993 VLISSINGEN - De marathon van Rotterdam is in de afgelo pen jaren uitgegroeid tot een evenement van internationale allure. Duizenden marathonlo pers uit binnen- en buitenland treffen elkaar dit jaar op zon dag 18 april aan de start. Een extra internationaal tintje krijgt de marathon dit jaar door een bijzonder initiatief van de Zeeuwse marathonloper George Lobbezoo. Hij besloot de ruim 42 kilometer al ren nend te gelde te maken door zich te laten sponsoren om zo een project van de Leprastich ting op Atjeh te steunen. Het plan van Lobbezoo wordt van harte ondsteund door zijn werkgever, het kadaster Zee land. Collega's richtten een werkgroep op om de 43-jarige landmeter met raad en daad ter zijde te staan. Wie een bijdrage stort ten bate van de sponso ractie steunt niet alleen een goed doel, maar maakt ook nog kans op een geheel verzorgde weekendreis voor twee perso nen naar Londen. „Ik zag op de televisie een uitzending van het werk van de Leprastichting, vertelt Lobbe zoo. „Daar raakte ik diep van onder de indruk. Toen ik hoor de dat voor maar vijftig gulden aan medicijnen een leprapa tiënt gered kan worden, kwam ik op het idee om een sponsor loop te houden. De marathon in Rotterdam is voor zoiets na tuurlijk een uitgelezen gelegen heid." Het is de eerste keer dat de sportman-in-hart-en-nieren meedoet aan dit belangrijke evenement. De afgelopen maanden is hij druk bezig ge weest met de voorbereidingen. „Tot december trainde ik op de fiets, daarna ben ik begonnen met lopen. Ik train twee keer per week en in de weekenden doe ik vaak mee met wedstrij den, zoals onlangs nog de City Pierloop in Den Haag en een wedstrijdloop in Apeldoorn." Dat Lobbezoo koos voor een project voor leprakinderen in Atjeh op Noord-Sumatra is niet zo verwonderlijk, want het is het land van zijn voorouders. „Er zijn natuurlijk legio landen waar je voor kunt lopen, maar Indonesië trekt mij, omdat mijn moeder er vandaan komt", zegt hij. „ik ben er zelf inmiddels al drie keer geweest en deze zomer hoop ik er op nieuw heen te gaan. Met mijn jongste zoon wil ik dan een fietstocht over Java maken, richting Bali." Op zijn voor gaande reizen kwam Lobbezoo alleen oppervlakkig in aanra king met leprapatiënten, maar nu hij is van plan zich ter plaatse uitgebreider te verdie pen in het werk van de Lepras tichting. Het project voor leprakinde ren in Atjeh begon twee jaar geleden. Het noordelijke deel van Sumatra is een van de minst ontwikkelde delen van Indonesië. Uit een onderzoek bleek dat het aantal leprapa tiënten hier ongewoon hoog is. Vooral veel kinderen zijn het slachtoffer van de gevreesde ziekte. Maar het lepraprobleem is geen uitzichtloze zaak. „Als lepra op tijd wordt ontdekt, is het tegenwoordig effectief te behandelen en kunnen die vre selijke verrninkingen worden voorkomen, zegt de coördina tor voor de Leprastichting in Zuidoost-Azië in een interview in 'De Klepper', het kwartaal blad van de Stichting. Speciaal opgeleide lepra-artsen in dienst van de Nederlandse Le prastichting zijn al vijfentwin tig jaar overal ter wereld bezig met de bestrijding van de slo pende ziekte. Voor het komen de jaar heeft de stichting 12,5 miljoen gulden nodig om pro jecten te kunnen uitvoeren in die gebieden waar het lep raprobleem het grootst is. Be halve in de provincie Atjeh op George Lobbezoo loopt de marathon van Rotterdam voor de leprakinderen van Atjeh Noord-Sumatra, zijn dat met name de Indiase deelstaat Bi- har, Brazilië en Birma. Een actie zoals die van George Lob bezoo is dan ook van harte welkom. Heel wat bedrijven, instellin gen en particulieren hebben zich al achter de actie ge schaard. Ook de Provinciale Diakonale Commissie laat we ten het initiatief van harte te steunen. De actie loopt tot 30 april. Bijdragen kunnen gestort worden bij elke Rabo-bank in Zeeland ten name van de actie „Zeeland laat Lobbezoo lopen voor lepra". Het nummer van de bankrekening is 30.38.55.525. Bij het kadaster in Middelburg aan de Vrijland straat (tel. 01180-70156) zijn sponsorlijsten te verkrijgen die gebruikt kunnen worden door scholen, clubs en bedrijven. Begin mei vindt in Goes de trekking plaats van de weeken dreis naar Londen ter waarde van 980,00. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH VLISSINGEN - Kinderen van de openbare school De Stellepit hebben donderdag 8 april de brieven van hun schoolgenootjes aan burgemeester Van der Doef overhandigd. De brieven zijn bestemd voor staatsse cretaris Kosto van justitie die beslist heeft dat de in Vlissingen wonende Libanese familie Taha terug moet naar Libanon. Burgemeester Van der Doef schat de kans van de familie Taha op een verblijfs vergunning voorzichtig positief in. Het verhaal begint in 1989. Ten tijde van de burgeroorlog in Libanon raakt Taha betrokken bij gevechtshandelingen en omdat hij bang is voor repre sailles vlucht hij uit zijn land en vraagt in Nederland asiel aan. Het verzoek wordt in eer ste instantie afgewezen door de staatssecretaris. Er wordt her ziening aangevraagd en naar aanleiding hiervan krijgt de fa milie Taha te horen dat ze de beslissing op dit verzoek in Nederland mochten afwachten. Ze krijgen een huis toegewezen in Vlissingen en de ouders gaan bij de Dag- en Avondschool Nederlands leren. De kinderen gaan naar de Stellepit. Inmiddels is het gezin helemaal ingeburgerd in de Vlissingse samenleving. De kinderen Abir en Maya hebben het Neder lands inmiddels zo goed onder de knie dat zij volgend jaar naar de MAVO kunnen. Het jongste kind, dat nog maar één jaar oud was toen het in Ne derland aankwam spreekt nog maar nauwelijks Arabisch, en VEERE - Muziekvereniging Veere's Genoegen houdt zater dag 17 april een solisten- en ensembleconcours in het vere nigingsgebouw. Al 38 deelnemers lieten zich inschrijven. De jurering is in handen van Johan de Witte en Herma van Houten zorgt voor de pianobegeleiding. Het con cours begint om 12.30 en is voor iedereen toegankelijk. Het feest in de avonduren is alleen voor leden en donateurs. zit nu in groep 1 van de Stelle pit. Na drie jaar van onzekerheid kwam het bericht dat de fami lie Taha Nederland moet verla ten. Volgens Justitie bestaat er geen gegarandeerde vrees voor vervolging en kunnen de Ta- ha's met een gerust hart terug naar Libanon. Doen ze dat niet uit vrije wil dan staat op 25 april de vreemdelingenpolitie op de stoep om ze te arresteren en op het vliegtuig naar Liba non te zetten. Voor het inmiddels opgerichte "steuncomité familie Taha" is het onmenselijk om een gezin dat al zo lang in Vlissingen woont en helemaal is ingebur gerd, terug te sturen naar Li banon. Het comité doet nu alle moeite om staatssecretaris Kosto ervan te overtuigen dat de familie Taha op humanitaire gronden in Vlissingen kan blij ven wonen. Het schoolteam van de Stellepit stelde een briefje op dat de ouders kon den ondertekenen. Tot hun ver bazing kwamen alle briefjes de volgende dag ondertekend te rug. De kinderen zelf maakten teke ningen en schreven brieven voor staatssecretaris Kosto. Uit de brieven blijkt dat Abir, Ma ya en Hamoedi geliefd zijn op school. Iedereen wil dat ze blij ven. Burgemeester Van der Doef toonde zich erg ingenomen met de handtekeningen, de brieven en de tekeningen. „Ik vind dat in dit geval de familie Taha een kans moet krijgen om in Vlis- De kinderen van de Stellepit komen op voor hun schoolgenoten die met uitzetting worden bedreigd FOTO: HARRY DE LANGE I Hij had het leren werken met een computer lang uitgesteld. Als vanuit het werk een cursus tekstver werking werd verzorgd zei hij: "Ik doe de volgende keer wel mee", of "Ik ben zo vertrouwd met m'n typmachine, daar kan ik veel sneller mee werken". Die snelheid viel, in vergelijking met 'geautomati seerde' collega's op den duur toch wat tegen. Boven dien leverden ze mooi verzorgd werk af met keurige tabellen en grafieken. Hij besloot dat het er dan toch maar eens van moest komen en gaf zich op voor een beginnerscursus. De eerste les zat hij onwennig achter beeldscherm en toetsenbord. Na afloop was hij doodmoe. De tweede les stemde hem hoopvpl, les drie, vier en vijf gingen prima. Bij les zes ondervond hij, tot zijn spijt, dat het mogelijk is om in één keer een hele avond werk uit te wissen. De cursus werd met succes voltooid en daarna volgde hij er nog vele. Dankzij een PC-privé project van z'n werkgever staat er nu thuis op z'n werkkamer ook een compu ter. Hij is nu deskundig en kan mee praten over diskettes, harde schijven, printers enzovoorts. Je hoort hem nooit meer over de vertrouwde typmachine en ook niet over de zesde les van zijn eerste cursus. Bert de Mol (j. A3 cS singen te blijven. Ik heb al een brief naar Kosto geschreven met het verzoek niet de wet, maar het hart te laten spreken. Op die brief heb ik nog geen antwoord gehad, maar ik ga er nu direct nog een schrijven en opnieuw aandringen om op menselijke gronden te beslui ten de familie Taha hier te laten blijven. Ik ben trouwens erg blij met de steun van de Stellepit". Van der Doef is optimistisch over de kansen van de Taha's. „Ik ken Kosto als een humaan mens. Het is zeker geen woes teling die met groot plezier mensen over de grens zet. Hij moet er alleen wel op attent gemaakt worden dat hij deze mensen om menselijke redenen toe kan laten. Hij kan genade voor recht laten gelden". Ook het Steuncomité is opti mistisch. „Volgens het nieuwe regeringsbeleid krijgen vluch- ARNEMUIDEN - Schoolkin deren van groep 7 leggen op 4 mei kransen bij de oorlogsmo numenten aan de Sloedam. Drie scholen hebben een monu ment geadopteerd. De Polder burcht heeft het Schotse monu ment onder zijn hoede, Het Baken verzorgt het Franse mo nument en de Koningin Bea- trixschool het Canadese monu ment. De kransleggingen vin den plaats om 10.00 uur, daar na is er een korte ontvangst in het gemeentehuis. telingen die langer dan drie jaar in Nederland wachten op toelating, een verblijfsvergun ning. De familie Taha valt nog net onder het oude beleid waarin niet zo'n bepaling was opgenomen, en eigenlijk is dat een vorm van rechtsongelijk heid. We weten van een soort gelijke zaak van een Syrische familie, en dat gezin heeft wèl een verblijfsvergunning gekre gen. We verwachten dan ook eigenlijk dat onze argumenten ter zake zijn". MIDDELBURG - Er is zoveel beroering ontstaan over de nieuwe naam 'de Adelaars burch' voor het scholencluster Sandenburch/Breeburch/West- burch, dat burgemeester en wethouders met een nieuwe naam op de proppen zijn geko men: 'de Beverburch'. B&W hebben gekozen voor de naam Beverburch omdat kin deren zich op school net zo prettig moeten voelen als be vers in het water. Bovendien is een bever een slim dier dat goed dammen in het water kan bouwen. Dat roept volgens de gemeente associaties op met de Deltawerken. Bovendien den ken de burgemeester en de MIDDELBURG - Op maan dag 26 april spreekt dr. R. Kranenborg in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg (aanvang 20.00 uur) over het onderwerp 'New Age en christelijk ge loof'. Dr. Kranenborg is verbonden aan het instituut voor gods dienstwetenschap van de theologische faculteit van de Vrije Universiteit te Amster dam. Zijn speciale onder zoeksopdracht is 'oosterse en alternatieve religiositeit'. De bijeenkomst gaat uit van het VUSA-Centrum (Vrije Uni versiteit en Samenleving). 'New Age' is een vrij nieuwe beweging die binnen en bui ten de kerken nogal wat vra gen en reacties oproept. Die reacties lopen uiteen van: verruiming van denken en waarnemen, met nieuwe mo gelijkheden voor kerk en theologie, tot: een activiteit van de satan en zeer bedrei gend voor het christelijk ge loof. Dr. Kranenborg zal in gaan op de achtergronden en het ontstaan van New Age en een poging ondernemen tot een afweging te komen wat goed of verkeerd of neutraal is in dit nieuwe denken. De bijeenkomst in de aula is voor leden van de VU-vere- niging gratis, van niet-leden wordt een bedrag van 5.- gevraagd. wethouders dat veel kinderen mijnheer bever kennen van de televisieserie De Fabeltjes krant. Voor de nieuwe naam is geen prijsvraag uitgeschreven, het college heeft de naam zelf be dacht. Het meisje dat de naam Adelaarsburch had bedacht be houdt haar recht op de prijs. Het college is van mening dat zij niet de dupe mag worden van de huidige situatie. Naast de Beverburch zijn er in de gemeente de volgende clusters: Leeuwenburch (voor het clus ter Boomenburch/Zeeburch/ Zuidburch), Vossenburch (voor het cluster Eendragtsbuch/ Oosterburch/Rosenburch) en Uilenburch (voor het cluster Ameburch/Burch/Vrijburch). Paddestoelen zijpi het talrijkst in de herfst, maar ook in andere seizoenen zijn ze te vinden. Het voorjaar, en speciaal de aprilmaand, kan nogal aardig wat soorten opleveren voor de paddestoelliefhebber. Zo zijn er bijvoorbeeld een hele serie satijnzwammen die juist in deze itijd te vinden zijn. Satijnzwammen zijn te herkennen aan de satijnachtige glans over de -meestal bruine- hoed en de fraaie roze sporen die de plaatjes onderaan de hoed helemaal zachtroze kleuren. Ze leven in een samenlevingsverband met bomen en struiken en vooral onder rozen en sleedoorns kunnen ze massaal voorkomen. Speciaal in Zeeland zijn ook nogal eens satijnzwammen onder iepen te vinden. Ook de voorjaars-pronkridder is bij ons bepaald niet zeld zaam. Het is een forse witte paddestoel die vaak in parken en lanen is te vinden. Hij wordt ook wel Sint George ridder- zwam genoemd, vanwege zin verschijnen rond St. George' Day (23 april). In bossen en schaduwrijke beren groeit de gewone morielje Van alle voorjaarssoorten is dat wel de meest opvallende. O; een dikke witte steel staat een hoed die aan de buitenkant o; een honingraat lijkt. Je kunt morielje op de meest onver wachte plaatsen tegenkomen: in de bossen langs de binnen duinrand van Walcheren en Schouwen. Deze korte natuurtii biedt geen ruimte om meer soorten te noemen. Maar hopelijl is uw nieuwsgierigheid voldoende geprikkeld om ook in he voorjaar eens op zoek te gaan in het eindeloos gevarieerde paddestoelenrijk. Morielje foto: Hanroe Joziasse MIDDELBURG - Wethouder Smitskamp heeft gisteren de wijkonderhoudsploeg voor de Stromenwijk geïnstalleerd. De wijkonderhoudsploeg is in gesteld in het kader van de Sociale Vernieuwing. De ploeg bestaat uit twee personen, die beschikken over een voertuig met onderhoudsmateriaal waarmee zij kleine „manke menten" aan bijvoorbeeld be strating of beplanting in de Stromenwijk snel kunnen ver helpen. De onderhoudsploeg bestaat GOES - De Oud-Stoottroepers houden woensdag 21 april een bijeenkomst in restaurant Ter minus aan het Stationsplein. Tijdens deze bijeenkomst wordt gesproken over de vie ring van het vijftig jarig be staan van het Regiment Stoot troepen in 1994. Deze viering vindt plaats in Ermelo. Het bestuur wil ook bespreken wat er voor de in Zeeland wonende Oud-Stoottroepers gedaan kan worden. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. uit zogenaamde „banen poolers", mensen die lange tijd werkeloos zijn geweest en op deze manier een opstapje kun nen krijgen naar een perma nente baan. De bewoners van de Stromenwijk kunnen kleine onderhoudszaken melden aan bijvoorbeeld de wijkbemidde- laar de R. v.d. Feen. KOUDEKERKE - De Stichting Gilde Walcheren houdt 17 april een gildemiddag waar inwo ners van Walcheren kennis kunnen maken met de activi teiten van het Gilde. De bijeen komst vindt plaats in het vere nigingsgebouw Couburg aan de Duinstraat. Het Gilde Walcheren heeft tot doel om kennis en ervaring van ouderen gratis ter beschikking te stellen aan alle inwoners van Walcheren. Het gaat daaarbij nadrukkelijk om het geven van adviezen en het overdragen van kennis en ervaring en niet om het uitvoeren van de werk zaamheden zelf. De gildemiddag begint om 13.15 met demonstraties waar bij de nadruk ligt op vrijetijds besteding. VLISSINGEN - - In de hal van het postkantoor aan de Aagje Dekenstraat en in de hal van het hoofdpost kantoor in de Lange Noordstraat in Middelburg start op 20 april de ver koop van de 54ste serie zomerpostzegels. Het the ma is dit jaar 'zelfstandig wonen voor ouderen'. Ook in de komende jaren krij gen de zomerpostzegels de naam ouderenpostzegels. Dit jaar is de opbrengst van de postzegels en wens kaarten uitsluitend be stemd voor projecten op het gebied van oude renwerk. Een gedeelte Van de opbrengst gaat naar Het Bastion, het wooncen- trum voor ouderen in Mid delburg dat dit jaar vij fentwintig jaar bestaat. De voorzitter van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers, mevrouw J. de Valk- de Bruijn, verkoopt 20 april de eerste zegels aan een delegatie van het wooncentrum. In Vlissingen geeft me vrouw E. van der Doef- Heystek het startschot voor de verkoop. Zij koopt de eerste serie zomerpost zegels van mevrouw L. Luikenaar, functionaris van de Stichting Welzijn Ouderen.

Scheldebode | 1993 | | pagina 1