Consument bepaalt hoogte afvalberg Groenetrend in bedrijfsleven De twee gezichten van ozon Fout hout Nederland heeft Mi l ieukeurm erk Afval verminderen, gescheiden ophalen huisvuil en recycling raken meer ingeburgerd Veroorzaker van smog I beschermer tegen zonnestralen Strengere milieu-eisen dwingen tot aanpassing en vernieuwing Voortrekkersrol Aviko met milieuvriendelijke aardappel jÊk. Een gemiddelde Nederlander gooit jaarlijks 350 kilo huisvuil weg, in totaal een berg van 6 miljard kilo afval. Dat de groeiende afvalberg een serieus milieuprobleem is voelen veel Nederlanders ook in hun portemonnee. De belasting voor het huisvuil, de zoge naamde reinigingsrechten, is honderden guldens duurder geworden. Een reden te meer om de groeiende afvalberg te lijf te gaan. En dat gebeurt ook. Via de groenbak, de milieuparkjes, de glasbollen, de gemeentewerven, de che mokar, het oud papier en andere manieren om huisvuil te scheiden en wanneer mogelijk te recyclen. Voorkomen is altijd beter dan genezen. Minder afval en minder verspilling zijn daarbij trefwoor den. Vooral de consument speelt hierbij een grote rol. Wie produk- ten koopt die langer meegaan hoeft minder weg te gooien. Bo vendien draagt het repareren van deze produkten bij aan de werk gelegenheid. Ook veel wegwerp artikelen zijn te vervangen. Bij voorbeeld door servies, oplaadba re batterijen, stoffen zakdoeken of een vulpen. Veel afval in de vuilniszak of container komt van verpakkingen. Dus is het beter onverpakte produkten te kopen. flessen met statiegeld, navulpak- ken of appararaten die op elektri citeit in plaats van op batterijen werken. Drastische maatregelen zijn ook denkbaar. Zo heeft Duitsland op 1 januari van dit jaar verboden om nog langer consu mentenverpakkingen bij het huis vuil te doen. Het afval dat dan overblijft kan tegenwoordig op allerlei manier gescheiden en opnieuw gebruikt worden. Dat gebeurt al jaren, denk maar aan de glasbak of het oud papier. Bij de glasbak staan tegenwoordig ook containers voor batterijen, conservenblikjes. pa pier, karton en het glas moet nog eens gescheiden worden in wit en gekleurd glas. Zo'n groepje con tainers heet vaak wijkrecycling- parkje of milieuparkje. Stickers Om de berg papier te beperken kunnen mensen sinds kort een landelijke sticker tegen reclame drukwerk krijgen. Om aan de wildgroei van stickers een einde te maken, heeft minister Alders twee landelijke stickers gemaakt. Één die zowel huis-aan-huisbla- den als reclamefolders uit de brie venbus weert, een andere die al leen het reclamedrukwerk afwijst. Oud papier ophalen kan tegen woordig alleen nog met subsidie. Nederland is wereldkampioen oud papier ophalen. Maar het aanbod is voor de papierhandela ren zo groot, dat ze geld vragen in plaats van betalen. Daarom kun nen verenigingen alleen nog met gemeente-subsidie van een paar centen per kilo oud papier opha len. Nederland zamelt per jaar 1,5 miljoen ton oud papier in. De papierfabrikanten gebruiken 1,9 miljoen ton, maar omdat ook an dere Europese landen oud papier gescheiden inzamelen en de gren zen open zijn, dreigt er een over schot te ontstaan. De papierindus trie heeft daarom het plan geop perd om het overschot te verbran den en hier energie uit te winnen. GFT De bekendste vorm van recycling is ongetwijfeld het gescheiden op- Onder de titel „Hart voor hout" zijn Mi lieudefensie en de Novib een actie begonnen te gen de verkoop van tropisch hardhout. Sinds vrijdag 19 maart krijgen doe-het-zelf zaken het verzoek geen hard hout meer te verkopen en krijgen gemeenten, woning bouwverenigingen en bedrij ven de vraag om het niet meer te gebruiken. De wereld bestaat voor 6 procent uit tropische bossen, maar dat is snel aan het ver dwijnen. Jaarlijks verdwijnt een oppervlakte bos die drie tot vijf keer zo groot is als Nederland. Het kappen van tropisch hardhout draagt voor 10 tot 20 procent bij aan de aantasting van de oerwou den. Nederland is samen met Ja pan een van de grootste hou timporteurs in de wereld. Ne derland voert 91 boomsoor ten in die dreigen uit te ster ven. Vanaf 1995 wil Neder land alleen nog hardhout im porteren uit verstandig en duurzaam beheerde bossen. Volgens de twee organisaties blijft het echter bij goede voornemens en daarom zijn ze hun actie begonnen. Alternatieven zijn er genoeg voor tropisch hardhout. Doe- het-zelf zaken kunnen daar alles over vertellen. Het Nederlandse Milieukeurmerk. produkt: het winnen van grondstoffen, de produktie van het materiaal, de fabricage tot produkt. het gebruik en het afval. De stichting bekijkt bijvoorbeeld of er schaarse grondstoffen gebruikt worden, of er veel energie gebruikt wordt bij de produktie, hoeveel schadelijke stoffen er bij de produktie vrijkomen, wat het artikel doet als het afval is geworden, wat voor milieuhinder het oplevert, of het opnieuw te gebruiken is, of het te repareren is en hoe lang het meegaat. Artikelen mogen het Milieukeurmekrk twee tot vijf jaar voeren. Daarna bekijkt de stichting of het artikel nog aan de eisen voldoet of dat er strengere eisen gelden. Bedrijven betalen 1000 gulden voor het aanmelden van een produkt. Voor de keuring krijgen ze een offerte. Voor het voeren van het Milieukeurmerk betaalt de producent een percentage van 2,4 promille van de omzet. Zo kunnen ook kleinere producenten het Milieukeurmerk rendabel voeren. Nog voor de zomer verschijnen de eerste produkten in de schappen met het Nederlandse Milieukeurmerk. De mi lieubewuste consument kan hierdoor een „groene" keus maken en de producenten krijgen de kans om hun milieuvriende lijke produkten te onderscheiden van de rest. Behalve levensmiddelen en farmaceutische artikelen komen alle consumentenprodukten in aanmerking voor het Milieukeurmerk. De onafhankelijke Stichting Milieukeurmerk kent het toe. De stichting stelt eisen aan het produkt. Hoge, maar haalbare eisen zoals ze zelf zegt. Toch zal slechts tien procent van de produkten het keurmerk kunnen voeren. De doelstelling is namelijk milieu winst. Het keurmerkt garandeert de consument die het produkt koopt dat hij of zij een bijdrage levert aan het milieu. Bij de eisen kijkt de stichting naar de totale levenscyclus van een Het bedrijfsleven is op tal van terreinen actie met het milieu bezig. Aan de ene kant legt de overheid steeds strengere milieu-eisen op, van de andere kant is het milieu een nieuwe markt voor uitvindingen en werkgelegenheid. In januari van dit jaar voorspelde het Ame rikaanse Worldwatch Institute dat de zorg voor het milieu wereld wijd miljarden aan investeringen en een forse groei van de werkge legenheid in de „groene,, sector kan opleveren. Alle bedrijfstakken behandelen zou ondoenlijk zijn, maar één ca tegorie die met milieumaatregelen te maken krijgt zijn de garages en benzinepompen. De ruim 6400 pompstations in Nederland moe ten uiterlijk op 1 juli 1999 aan alle milieu-eisen voldoen. De bodem vervuiling moet onderzocht wor den en eventueel opgeruimd, er moet een vloeistofdichte vloer ko men, een olie-benzine-afscheider die het verontreinigd regenwater naar het riool afvoert, een op vangsysteem voor benzinedampen en meer dan dit soort voorzienin gen. Dat vraagt grote investerin gen en sommige pompen zullen dan ook verdwijnen. Op ander gebied zijn garages met Steeds meer gemeenten reiken milieuboxen uit waarin inwoners hun klein chemisch afval bij de chemokar of de gemeentewet) kunnen aanbieden. Vuilniswagens hebben tegenwoordig speciale laad armen voor de groenbakken en vuilcontainers. Op die manier kunnen ze het GFT ophalen. halen van groente-, fruit- en tuin afval, afgekort GFT, om er ver volgens compost van te maken. Per 1 januari 1994 moeten alle Nederlandse gemeenten het GFT verplicht gescheiden inzamelen. Begin 1991 hielden 1,1 miljoen huishoudens het groente-, fruit en tuinafval apart. Begin 1993 waren er dat al 2,6 miljoen, begin volgend jaar zullen er dat 3,6 miljoen zijn en begin 1995 zo'n 4,8 miljoen. Honderd procent deelna me is niet mogelijk omdat dat in oude binnensteden of hoge flats soms moeilijk kan. Het meeste GFT gaat naar de VAM in Wijster, maar overal in het land verrijzen momenteel compostfabrieken. Composteren kan in de open lucht, zowel in grote open containers als in de achtertuin, en overdekt. Als het in een overdekte, vergistingsfabriek gebeurt, komt er biogas vrij en dat kan weer als energiebron gebruikt worden. Het GFT vormt 40 tot 50 procent van het huisvuil en daarom scheelt scheiden en composteren een hele hoop afval. De vraag is echter wat er straks met die grote hoop compost moet gebeuren. Bovendien klaagt een gemeente als Rotterdam over vervuiling met zware metalen en dioxine in het GFT. Volgens het Afval Overleg Orgaan in Utrecht valt dit reuze mee. Toch is de kwaliteit van het GFT zeer belangrijk omdat het moet concurreren met andere soorten compost, of met mest. Mogelijkheden voor het gebruik zijn er genoeg, bijvoorbeeld als vervanger voor de turfmolm die Nederland importeert, als bestrij der van erosie in de bollenteelt of gewoon als meststof voor boeren en tuinders. Er zijn nog veel meer vormen van recycling. Sommige plaatsen ken nen kringloopwinkels voor oude spullen of meubilair. In een plaats als Oosterhout is bij wijze van proef een „Total Recycling Pro ces" (TREP) bezig waarbij het afval in het begin in negen ver schillende groepen werd geschei den. Het was zelfs mogelijk om plastic folie en aluminium te scheiden en opnieuw te gebrui ken. De milieu-problemen rond ozon hebben twee ge zichten. Laag bij de grond veroorzaakt smog een ge vaarlijk hoge concentratie ozon. Hoog in de lucht zorgt een af braak van de ozonlaag voor meer schadelijke straling van de zon. Tijdens windloze zonnige dagen werd Nederland de laatste jaren steeds vaker opgeschrikt door smog. Smog is een samenstelling van de Engelse woorden smoke (rook) en fog (mist). Het ver schijnsel ontstond in de jaren vijf tig in Londen waar verschillende doden vielen door ernstige lucht verontreiniging. De smog is voor al bekend van Los Angeles waar het als een stofkoepel boven de stad hangt. Wintersmog bestaat vooral uit zwaveldioxie en zwevend stof en ontstaat door het verstoken van brandstoffen. Zomersmog bestaat vooral uit stikstofoxiden en ozon. Industrie en verkeer zijn hiervan de veroorzakers. Zij stoten stoffen uit die onder invloed van het zonlicht door een chemische reac tie ozon vormen. Klachten aan de luchtwegen, benauwdheid, stank en irritatie aan neus en ogen zijn het gevolg. Vooral CARA-patiën- ten zijn de dupe. Bij ozon raad de overheid aan om geen zware in spanningen in de buitenlucht te doen. Bij ernstige smog kan ze sommige industrieën of het ver keer stilleggen. Teletektspagina 715 geeft informatie over de smo gsituatie. Ozonlaag Recycling van koelkasten scheelt tonnen CFK's. De ozonlaag bevindt zich tussen de 10 en 50 kilometer hoogte en filtert de ultra-violette en kanker verwekkende straling uit de zon nestralen. Als de onzonlaag voor een deel verdwijnt worden algen en plankton - de eerste schakel in de voedselketen - in de oceanen aangetast en krijgen mens en dier meer last van oogaandoeningen en staar, een grotere kans op huidkanker en verzwakt hun af weer tegen ziektes. De afbraak van de ozonlaag werd het eerst ontdekt boven de Zuid pool. Daar nam het ozon-gehalte in de lente zo sterk af dat weten schappers spraken van een „gat" in de ozonlaag. Maar ook op het noordelijk halfrond bleek de ozonlaag achteruit te gaan. In fe bruari 1993 was de verdunning van de ozonlaag boven de Bene lux ernstiger dan ooit: 21 procent lager dan normaal. Geen zware inspanningen tijdens smog. Chloorfluorkoolwaterstoffen, af gekort CFK's, zijn de grote afbre- kers van de ozonlaag. Deze stof fen zijn stabiel, onbrandbaar en het duurt 60 tot 170 jaar voordat de atmosfeer ze heeft afgebroken. CFK's worden gebruikt in drijf- gassen van spuitbussen, als koel vloeistof in ijskasten, vriesintalla- ties en airconditioners, als blaas- middel voor piepschuim en als schoonmaakmiddel. Afspraken Internationaal zijn er verschillen de afspraken gemaakt over het beperken van CFK's. In Montreal in 1987 besloten 31 landen de produktie van de meest schadelij ke CFK's op wereldschaal te be vriezen. Vorig jaar werd in Ko penhagen besloten om deze scha delijke gassen eind 1995 geheel te Demonstratie vdn een freon-zuiger die dit CFK uit koelkasten haalt. verbieden. Minister Alders van milieu gaat in 1995 in Nederland diverse toepassingen van CFK's verbieden. Voor de meeste toepassingen zijn vervangende stoffen mogelijk. Zo zijn er voor spuitbussen genoeg alternatieven. Veel spuitbussen dragen nu al een ozon-vriendelijk embleem. In koelinstallaties kun nen zogenaamde zachte CFK's met minder chloor gebruikt wor den, al blijven die schadelijk voor de onzonlaag. Milieuvriendelijker is de koelkast met propaan, of propaan/LPG-mengsels. Ook an dere koolwaterstoffen kunnen als goedkoop koelmiddel dienst doen en tasten de ozonlaag niet aan. Koelkastfabrikanten zien echter meer in fluorkoolwaterstof. met een moeilijke naam HFK-134a. Ook dat is niet schadelijk voor de ozonlaag, maar het draagt wel bij aan het broeikaseffect. Koeelkasten Belangrijk blijft echter het inza melen van oude koelkasten. Veel gemeenten en winkels hebben die mogelijkheid. In het isolatiemate riaal en in het koelsysteem zitten CFK's en uit de afvalhoop van koelkasten komt jaarlijks 100.000 kilo vrij. De koelkasten kunnen opnieuw gebruikt worden of de CFK's kunnen er veilig uitgehaald worden. Voor het blazen van piepschuim zijn alternatieven mogelijk met pentaan-gas en 'zachte' CFK's. Ook recycling van piepschuim is mogelijk. In de metaal- en eiectro- technische industrie worden CFK's gebruikt als oplos- en schoonmaakmiddel. Een schoner produktieproces of water en zeep behoren tot de alternatieven. bedrijven autolak. Sinds kort kun nen die gebruik maken van zoge naamde Aquabase, autolak op waterbasis. Deze lak is even goed als andere. Aquabase is duurder in aanschaf maar veroorzaakt minder uitstoot, minder stank en een gezonder werklimaat. De lak werd als eerste geïntroduceerd op Autovak 1993. Oplosmiddelen Nederland werkt momenteel aan het terugdringen van oplosmidde len in verf, inkt en lijm. Stoffen als terpentine, aceton, benzeen, tolu een of chloroform zijn niet alleen schadelijk voor het milieu, maar ook voor de gezondheid van de werknemers. Daarom wil de Bouw en Houtbond FNV dit jaar bijvoorbeeld een verbod op ge bruik van verf met oplosmiddelen voor binnenwerk. Groene fotoshop In de fotografie is ook een groene beweging gaande. Het ontwikke len van foto's gebeurt met agres sieve chemische produkten die zeer schadelijk zijn voor het mi lieu. Tot nu toe worden die stof fen ingezameld en door een afval verwerker verbrand. Dat zorgt echter voor luchtvervuiling en vervuilde restanten. Maar in de nieuwe Green Foto Shop worden stoffen gebruikt die opnieuw bruikbaar zijn. Het kost de klant geen cent extra en spaart het milieu. Er komen steeds meer Green Foto Shops in Nederland die herkenbaar zijn aan een eigen logo. Milieubranche De Kamers van Koophandel heb ben in samenwerking met VNU een naslagwerk over de milieub ranche uitgebracht: de Milicu- marktwijzer. Het boekje geeft een overzicht van 1400 bedrijven met produkten en diensten om milieu verontreiniging te bestrijden of te In de Green Foto shops worden stoffen gebruikt die opnieuw bruikbaar zijn. Het kost de klant geen cent extra en spaart het mi lieu. Er komen steeds meer Green Foto Shops in Nederland die her kenbaar zijn aan een eigen logo. voorkomen. De gids is te bestel len bij alle Kamers van Koophan del en kost 64 gulden. Behalve voor recycling is het scheiden van afval ook nodig om allerlei gevaarlijke stoffen uit het milieu te houden. Bijvoorbeeld klein chemisch afval. Voor batte rijen, accu's, bestrijdingsmiddlen, schadelijke schoonmaakmiddelen, verf- en lijmresten, cosmetica, me dicijnen en andere giftige stoffen kunnen mensen tegenwoordige terecht bij de chemokar of op de gemeentewerven met een KCA- depot. Op gemeentewerven staan tegenwoordig grote containers waar afval gescheiden ingeleverd kan worden. Kan een aardappel milieu vriendelijk zijn? Volgens de Stichting Natuur en Milieu, Milieudefensie en aardap pelproducent Aviko wel. Milieu vriendelijke aardappelen zijn nieuwe rassen die minder vatbaar zijn voor ziektes, die minder kunstmest nodig hebben en beter bewaard kunnen worden. Dat betekent dat de boer minder bestrijdingsmiddelen hoeft te ge bruiken, dat er minder nitraat uit kunstmest de grond in spoelt en dat er bij teelt en bewaring min der gewasbeschermingsmiddelen nodig zijn. De milieuvriendelijke aardappel- rassen van Aviko heten „Asterix" en „Agria". Zij moeten gaan con curreren met soorten als het be kende „Bintje", dat volgens een rapport van Natuur en Milieu en Milieudefensie milieu-onvriende lijk is. Concreet kunnen de nieuwe aard appels geteeld worden zonder grondontsmettingsmiddel tegen aardappelmoeheid, zijn ze beter bestand tegen aardappelziekte waardoor de boer in het veld minder hoeft te spuiten, hebben ze minder Stikstof-kunstmest no dig dan het bintje omdat ze later afrijpen en bevatten ze daardoor minder nitraat. Inname van grote hoeveelheden nitraat is schadelijk voor de gezondheid. Omdat ze minder spruitlustig zijn kunnen ze langer bewaard worden zonder kiemremmingsmiddel. Aviko heeft al tien jaar geleden ingezien dat er een nieuwe milieu vriendelijk aardappelsoort moest komen. Daarom is de aardappel producent vroeg met de ontwik keling daarvan begonnen en speelt het nu een voortrekkersrol. De Milieu-keuring voor auto's werd in 1990 ingevoerd. het milieu bezig als ze auto's aan een milieukeuring onderwerpen. Deze werd in 1990 ingevoerd door de toenmalige milieuminister Nij- pels. Na de auto is de oplosmiddelen industrie de grootste vervuiler. De autoschade-tak stoot jaarlijks 4952 ton van die stoffen uit. In Nederland gebruiken zo'n 3000 Hoeveel ruimte kost de afvalberg in 2000? 9,25 miljoen ton Bi| 34% vartrancMr .hmd«9»undMl) 7.1 miljoen ton 6,9 miljoen ton 2 miljoen ton 1.2 miljoen ton

Scheldebode | 1993 | | pagina 5