°yer tg**' „Beeldende kunst is moeilijk begrip" Miniatuur Walcheren krijgt opknapbeurt Gastouder krijgt arbeidscontract Nieuw pak voor Landlust 10 - 60% KORTING Verzi ■HnH Cursisten Balans 17 exposeren in Biologisch Museum Ha Ha 1 april c wi Schroebrug in de revisie Leskist 'wees wijs met water' Meiveld krijgt 25.000 van Julianafonds VERBOUWINGS OPRUIMING bruil( °ft$feest BEL VOOR INFO: 01184-64300 Vacature Zestig beelden Rigoureuze OJ T3 °fgt uvt Voltaweg 5 - Vlissingen SCHELDEBODE ^^f^A^5'r-VERS^HIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTkAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - PQSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. p^S M V 301 WOENSDAG 31 MAART 1993 VLISSINGEN - Mieke Kouwij- zer treedt per 1 april in dienst bij het bij het Gastouder Pro- jekt Walcheren (G.O.P.). Nu is dat niet zo bijzonder, want het G.O.P. heeft meer dan 160 gastouders in de kaartenbak, maar Mieke Kouwijzer is in Vlissingen de eerste gastouder die een vast conctract heeft gekregen. Dat betekent dat zij gaat werken op basis van een arbeidscontract. Daarmee is gastouder een officieel beroep geworden en wordt het uit de categorie 'onderbetaald vrou wenwerk' gehaald. Het G.O.P. heeft daarmee twee contract- ouders in dienst en hoopt dit aantal op korte termijn nog uit te breiden. Het Walcherse Gastouder Projekt loopt daar mee landelijk gezien voorop: in totaal zijn er in Nederland nog maar acht gastouders werk zaam op basis van een arbeids contract. Het G.O.P. Walcheren bestaat bijna zes jaar. Het project ver wierf landelijk al gauw een goede naam en werd door het Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) benaderd om mee te doen aan het proefproject 'Gastouders met een arbeids contract'. Het blijkt dat steeds meer gastouders hun werk als echt beroep zien en daar hoort een goede arbeidsovereenkomst bij. Zo'n contract heeft voor zowel werknemer als werkge ver voordelen: aan de gastou der kunnen meer eisen gesteld worden, maar daar staat tegen over dat deze een betere rechtspositie heeft. Het G.O.P. Walcheren heeft zelf een con tract ontwikkeld. "Het is een flexibel contract", zegt bemid delingsmedewerker Wicky Dokman, "dat heeft te maken met de aard van het beroep". Een contractouder werkt mini maal 14 en maximaal 30 uur. Er is ook een limiet aan het aantal kinderen bij een gastou der; dat mogen er, met eigen kinderen erbij, niet meer dan vier per keer zijn. Bovendien moet het huis van de gastouder geschikt zijn voor kinderop vang. De gastouder heeft recht op betaald vakantie- en ziekte verlof, een pensioenregeling en een goede begeleiding van het G.O.P. Het idee om van passen-op- kinderen haar beroep te maken sprak Mieke Kouwijzer onmid dellijk aan. Zij hoefde er dan ook niet lang over na te denken voor ze reageerde op de vaca ture van contractouder. Haar eigen kinderen zijn het stadium van oppassen al een poosje ont groeid, maar kinderen van fa milie en vrienden waren altijd welkom. Ervaring genoeg dus. "Ik pas op zes kinderen", zegt ze. "Ze komen niet allemaal tegelijk. Een komt hele dagen, de anderen komen halve dagen of enkele dagen per week. De kinderen varieren in leeftijd van drie tot zes jaar. Het lijkt me leuk om eraan te beginnen. Ik denk dat er grote behoefte is aan dit soort oppasmogelijkhe- den." Landelijk onderzoek onder steunt haar mening. Ruim 65% van alle schoolgaande kinderen wordt na schooltijd regelmatig opgevangen door andere dan de eigen ouders of verzorgers. Voor ouders met niet-school- gaande kinderen is het aanbod van een kinderdagverblijf niet altijd passend. "Met name in Vlissingen werken wij al jaren met 24-uurs contracten", zegt G.O.P.-bemiddelaar Dokman. "Wij bemiddelen hier veel voor mensen die in wisseldienst werken, zoals ziekenhuisperso neel." Door de stimuleringsmaatregel van de overheid om bedrijven ertoe te brengen meer te parti- Wicky Dokman van het GOP feliciteerd Mieke Kouwijzer met haar contract als gastouder. Op de voorgrond vier van Mieke's gastkinderen foto: harry de lange ciperen in kinderopvang is er de afgelopen jaren een enorme groei ontstaan in de vraag naar bedrijfplaatsen. Bij de meeste bedrijven en overheidsinstel lingen is het recht op kinderop vang inmiddels via de CAO geregeld. De Stichting Kinder opvang Middelburg, waarvan het Gastouder Projekt Walche ren deel uitmaakt, heeft inge haakt op de gevarieerde vraag om kinderopvang met zoge naamde 'combicontracten'. Ouders die een beroep doen op de door hun werkgever gehuur de kindplaats, kunnen daarbij kiezen tussen kinderopvang in dagverblijf of bij een een gastouder of een combinatie van beide mogelijkheden. OOSTKAPELLE/MIDDELBURG - In het Zeeuws Biologisch Museum tussen Domburg en Oostkapelle is tot en met 18 april een tentoonstelling te zien van beelden die zijn gemaakt door cursisten van het Atelier Balans 17 in Middelburg. Dit atelier wordt geleid door Hansje den Hollander, zelf beeldhouwster en bekend van o.a. de restauratiewerkzaamheden aan de beelden van het Middelburgse stadhuis. In de verscheidenheid aan beelden die op de expositie te zien zijn ziet men de invloed van het atelier terug: een persoonlijke benadering van het onderwerp en een grote vrijheid van handelen. De onderwerpen variëren van abstract tot de exacte weergave van mensen en dieren. Er is een grote verscheidenheid in materiaalkeuzes. Bij de tentoonstelling is een bege leidende fototentoonstelling, verzorgd door Guido Stordiau, theaterfotograaf in Den Haag. De reporta ge geeft een beeld van de verschillende activiteiten van de cursisten in het atelier. Een bezoek aan het atelier aan de Balans in Middelburg maakt direct duidelijk dat niet alleen het werken aan de beelden cen traal staat, maar dat ook het uitwisselen van gedachten en ervaringen belangrijk is. Ter wijl groteske vormen van beel den in plastic omhulsels op werktafels gelaten de volgende dag af lijken te wachten, zit een tiental vrouwen en mannen in een hoek van de werkruimte geanimeerd te praten. Het is 17.30 en de werkdag zit erop. Na gedane arbeid is het goed ontspannen. „Het is", zegt Hansje den Hollander, „onder deel van het sociale gebeuren dat het atelier kenmerkt. Dat is zo gegroeid in de loop van de tijd". De cursisten kunnen op dins dag en woensdag in het atelier terecht. Verplicht is dit niet, stelt Hansje, maar voor de con tinuïteit en kwaliteit van het werk is het wel belangrijk om vaak te komen. De deelnemers hebben een soort opdracht meegekregen. Ze hebben de taak de werk- en atelierruimte zelf te creëren en te behouden. Dat geeft saamhorigheidsge voel. Een van de deelnemers: „Jaloezie over wie het mooiste werk maakt heb je hier niet. Iedereen laat elkaar in z'n waarde. We stimuleren elkaar enorm. We doen ook andere activiteiten samen, zoals ten toonstellingen bezoeken of le zingen en excursies. Zelfs al zou ik een eigen atelier hebben dan zou ik hier nog naar toe komen". Hansje den Hollander is een van de weinige Zeeuwse kun stenaars die haar atelier open stelt voor anderen. Ze werkt zonder subsidies. Het niveau van haar cursisten is dermate hoog dat een aantal van hen tussen professionele beeldhou wers geen slecht figuur zou slaan. Zelf is ze ook beeldend kunstenares. Beelden van haar zijn o.a. geplaatst in Spijkenis- se en veel werk is in handen van particulieren in binnen- en buitenland. Daarnaast is ze beeldenrestaurator en was o.a. actief bij de restauratiewerk zaamheden van de beelden van het stadhuis in Middelburg. Haar werkwijze met de deel nemers is even simpel als doel treffend. Ze geeft geen op drachten maar begeleidt de cursisten tijdens hun werk. De deelnemers zijn vrij in hun keuze van materiaal of onder werp. Den Hollander hecht grote waarde aan een persoon lijke benadering en een grote 1 In de ruimtes van het Zeeuws Biologisch Museum komen de beelden goed tot hun recht Het leek wel of het sinterklaas moest worden of dat hij bijna jarig zou zijn. Sander van vijf telde de nachtjes af die hij nog moest slapen tot de eerste april. Hij was al bijna een week aan het oefenen met 'je veter zit los' en 'hé, er zit een scheur in je broek'. De ouders van Sander telden ook de nachtjes af. Niet omdat ze niet meer konden wachten op de grote dag, maar omdat hun geduld opraakte. Na zes keer 'poep aan je schoen' gevolgd door 'ha ha, lekker gefopt' wisten ze het wel. De ochtend van de eerste april zat de familie te ontbijten. Sander was blijkbaar verge ten welke dag het was en pa greep de kans om de leukste te zijn. 'Je haar is helemaal blauw' zei hij tegen Sander. Sander vloog van z'n stoel om in de hal in de spiegel te gaan kijken. In de spiegel zag hij z'n blonde krullen en hij begreep dat hij gefopt was. Hij liep terug naar de ontbijttafel, duidelijk niet van plan om toe tegeven dat hij erin was gelopen. Een beetje verwijtend zei hij tegen z'n vader: „Maar papa, 1 april begint pas als ik op school ben". Zo'n jongen moet proberen om later met praatjes z'n brood te verdienen. Bert de Mol CJ KI CS -O CS CS mate van vrijheid van hande len. „De cursisten geven aan wat ze willen en gaan aan de slag. Ik help ze bijvoorbeeld bij technische aspecten, met de verhoudingen in het werk etc. Ik wil me zo min mogelijk bemoeien met de stijl, hoewel dat niet altijd meevalt. Ik maak per week eigenlijk eindeloos veel beelden maar moet er te gelijkertijd vanaf blijven, op een afstand blijven staan. Dat is zeer enerverend. Maar ik krijg er ook veel voor terug. Als ik het niet leuk zou vinden, dan zou ik het niet volhouden". „Kunst is een moeilijk defi nieerbaar begrip. Kunst kan lelijk zijn maar tegelijkertijd boeiend. Ik denk dat dat het sterke is in iemands werk. Er moet spanning in zitten. Je moet eigenlijk denken: daar staat een bééld". Terug naar de tentoonstelling in het Zeeuws Biologisch Mu seum. Boeiend is het overzicht van het werk van de cursisten zeker. Het werk is zeer ver scheiden, zowel naar onder werp als naar materiaal. De tentoonstelling omvat zo'n 60 beelden met materialen als ce ment, gips, brons, marmer, speksteen, albast, keramiek, kalksteen en hout. Helaas staan de beelden van dezelfde makers niet naast elkaar zodat het zoeken is om meerdere werken van één persoon met elkaar te vergelijken. Hoewel veel cursisten kiezen voor een natuurgetrouwe weergave, zijn er ook die een eigen visie op de werkelijkheid hebben. De bronzen kat van Marjan van Bakergem is met z'n enigszins hoekige vormgeving en mooi afgeronde vlakken een voor beeld daarvan, evenals de in marmer uitgevoerde witte duif van Jaap Straakenbroek. In simpele lijnen zet hij een zit tende duif neer. De ineengedo ken houding verbeeldt een se rene rust. Ook de zeehond van Kees Wisse bevalt. Met eenvou dige gladde contouren geeft hij zijn eigen invulling aan dit zee zoogdier. Er zijn ook veel menselijke figuren te zien. De houten beel den van Hub Tummers vallen direct op. Zijn onderwerpen, 'de goede pluksters' en 'de droom' zijn niet eenvoudig, maar met veel durf en fantasie weet hij boeiende impressies te maken. Ellie Smit beeldde een kind uit dat in slaaphouding werd overvallen tijdens de plotselinge uitbarsting van de Vesuvius in 79 n. Chr., waarbij het dorp Pompeii aan de voet van de vulkaan onder een 6 meter dikke as- en lavalaag werd bedolven. De melkwitte geaderde albasten steen die ze voor het beeld gebruikte, geeft prachtig de breekbaarheid van het leven vorm. Atie Postma beeldt in kalksteen twee ver schillende dingen uit: het ab stracte 'de wind', moeilijk maar creatief, en het figuratie- foto: harry de lange ve 'Clown op leeftijd'. De ont beringen stralen van het ge groefde gezicht af maar deson danks zie je in het gelaat van de clown levensvreugde. Het is een beeld vol expressie en zeg gingskracht. Ook Martine Raes beeldt abstract en figuratief, op een mooie eenvoudige wijze uit. Haar 'machteloze vrouw' geeft heel stijlvol deze houding weer. Zo zijn er meer beelden het vermelden waard. Maar u kunt beter zelf gaan kijken. Tot en met 18 april, in het Zeeuws Biologisch Museum. Natuurtip HET ZEEUWSE LANDSCHAP De twee beuken die ongeveer drie jaar geleden omwaaiden op Landgoed Landlust zijn mis- r 24 schien niet de directe oorzaak van de huidige - -'*■ opknapbeurt van het landgoed in Heinkens- zand waarin het kantoor van de Stichting Het Zeeuwse Landschap gevestigd is. De omge zwaaide beuken hebben wel gezorgd voor het eerste stootje tegen het vemieuwingsballetje dat nu stevig aan het rollen is. De gaten die in het bos waren geslagen als gevolg van de iepziekte en de wind zijn weer keurig dichtgemaakt met nieuw aangeplante heesters. Wie via de Eendvogelstraat het landgoed wil bereiken kan dat nu doen via een heerlijk verend pad van vers gestrooide houtsnippers. Aan de linker kant wordt het pad gesierd door een even verse buxushaag, die nu nog grenst aan een gedeelte met bomen en struiken maar waar voor de toekomst een gazon met een treurbeuk gepland is. Het inrichtingsplan voor het perk voor het koetshuis is nog niet helemaal af, maar de rodondendrons zijn alvast verwij derd. En om Landlust de goede natuurwil te tonen, zal een slagboom aan het begin van de hoofdingang het autoverkeer in de toekomst weren of in ieder geval doen verminderen. Het balletje rolt dus en tevens op een manier waar de Stcihting Het Zeeuwse Landschap erg blij mee is. Deze aanpassingen aan het door schenking verkregen landgoed zijn mogelijk dankzij giften. Niet alleen giften van bedrijven maar grotendeels van particulieren en dat geeft exact aan wat Het Zeeuwse Landschap is: een stichting die drijft op particulier initiatief. MIDDELBURG - In de tweede helft van april wordt de elek trische installatie van de Schroebrug vervangen. Dat brengt voor het verkeer enig ongemak met zich mee. Woensdag 21 april en donder dag 22 april wordt de installa tie in de Schroebrug inge bouwd. Ook worden een nieu we rem en koppeling aange bracht. Die dagen wordt de brug via de noodvoorziening bediend, wat aanzienlijk langer duurt dan bij de elektrische bediening. Een brugopening duurt dan tenminste veertig minuten. Om zowel het weg- als het scheepvaartverkeer zo goed mogelijk te bedienen wordt de brug op 21 april maar vier keer voor het scheepvaartverkeer geopend: 11.15, 14.30, 18.30 en 21.00 uur. Gezien de lange be- dieningstijd wordt het wegver keer aangeraden zoveel moge lijk van de Stationsbrug ge bruik te maken. In die periode is de „hoge vaart" van het Kanaal door Zuid-Beveland wegens stremming daar aange wezen op het Kanaal door Wal cheren. Van woensdagavond tien uur tot donderdagmorgen zes uur wordt de brug dan evenwel niet bediend. MIDDELBURG - Het Milieu Informatie en Educatie Cen trum, het MICMEC, heeft in samenwerking met het Water schap Walcheren een leskist "wees wijs met water" ontwik keld. De leskist werd gisteren officieel gepresenteerd. De leskist is bestemd voor ge bruik in de bovenbouw van het basisonderwijs. Het is de be doeling dat de kinderen bewust worden van de eigenschappen van water en het verantwoord gebruik van water. Onderdeel van de leskist is de videofilm 'wees wijs met water'. MIDDELBURG - De vereni ging Meiveld heeft van het Juliana Welzijn Fonds een bij drage gekregen van 25.000 voor de bouw en de inrichting van een pand waarin sociaal- culturele activiteiten voor vol wassenen zullen plaatsvinden. (ADVERTENTIE) Topkwaliteit nu met kom niet te laat Juwelier XAN DERJMADEN Kient Mlikt I Vlissingen fWilstrxitp'omenxle) n01184-12605 Vnfiüg koopavond MIDDELBURG - Miniatuur Walcheren staat een ingrijpende vernieuwing te wachten. Sinds de oprichting van het park in 1954 lag het accent voornamelijk op de bijzondere gebouwen op het eiland. De samenhang tussen de bebouwing en het land schap van het echte Walcheren is in het park, hoe fraai het ook is, ver te zoeken. De landschapsarchitecten Bosch en Slabbers hebben nu een plan ontworpen waarin alle Walcherse elemen ten zoals duinen, kreken en kreekruggen, graslanden, poelge- bieden en bossen, duidelijk herkenbaar zijn. In de nieuwe opzet zullen deze landschapselementen op schaal volgens de werke lijkheid worden weergegeven. De paden in het park gaan in de nieuwe opzet de loop van de Walcherse hoofdwegen volgen. Van Middelburg naar Seroos- kerke lopen de bezoekers dan over de Noordweg. De steden en de dorpen gaan allemaal op de schop en worden waarheidsge trouwer ingericht. Bovendien komen er voorzieningen voor verlichting, beweging en geluid. Om het publiek beter te informeren komen er in het park informatiepanelen en een expositieruimte waarin historische, landschappelijke en bouw kundige aspecten van de 'tuin van Zeeland' belicht worden. Voorlopig bestaan al deze ambitieuze plannen op één na, alleen nog op papier. Het bestuur van Miniatuur Walcheren moet eerst op zoek naar geldschieters die het plan willen (mee)financieren. Het eerste onderdeel van het zogenaamde Masterplan dat al wel klaar is, is een speel/klimtoestel voor de jeugd. Het nieuwe 'draadcircus' is zes meter hoog en biedt de jeugdige bezoekers een speels uitkijkpunt over het park. Het klimtoestel wordt 20 april officieel in gebruik genomen. Miniatuur Walcheren 'oude stijl' opent, voor de veertigste keer, de deuren voor het publiek op 3 april. Foio: Ruben Oreei

Scheldebode | 1993 | | pagina 1