Zeeuwse glorie met naald en draad Omroep Zeeland en Zeeuwse uitgevers in principe akkoord over etherreclame Paarden werkend op de akker Managementopleiding in kazerne Mondharmonicaspecial in Razzmatazz Open dag muziekschool Zomeravondcompetitie in 'De Poel' voor alle categorieën wielrenners Koningin Beatrix opent de tentoonstelling in het Zeeuws Museum Bova Galema in De Straat Feest bij Loek's Driehonderd zangers aanwezig tijdens Gospel Impuls Zeeland Tweewielercentrum Zeeland krijgt ruimer onderkomen Indianen bij LMC SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 31 MAART1993 The Revenge De restauratie Zelandiae Descriptio Muziek in Midgard 313 MIDDELBURG - Zeeland is bijzonder trots op zijn tapijten. Zij vormen een historisch document als herinnering aan de toenmalige vrijheidsstrijd onder leiding van Oranje. Ook kunsthistorisch is de reeks van groot belang. Vergelijkbare series, vervaardigd in de Nederlanden, zijn er niet. Sinds de jaren vijftig worden de tapijten gerestaureerd in De Werkplaats tot Herstel van Antiek Textiel te Haarlem. Als één na laatste is het tapijt De Slag bij Bergen op Zoom na bijna twintig jaar teruggekeerd in het Zeeuws mu seum. Rond het jaar 2000 zal het wandkleed De Slag bij Rammekens gereed zijn. Het Zeeuws Museum heeft rond deze serie wandta pijten een tentoonstelling samengesteld. Deze zal ingaan op de geschiedenis van de tapijten en de historische data die van belang zijn geweest voor het ontstaan van de serie. Aandacht wordt besteed aan de ontwerpers, Hendrick Vroom en Carel van Man der, de inspiratiebronnen en de wevers. Tevens wordt de restauratie van de tapijten toegelicht. Zes unieke wandtapijten geven de strijd weer die de Zeeuwse watergeuzen tegen de Span jaarden voerden gedurende de Tachtigjarige oorlog. Op vijf van de tapijten worden gevech ten tussen de geuzen en de Spanjaarden afgebeeld, het zesde is een wapentapijt met het portret van Willem van Oranje. De vrijheidsstrijd op de Scheldemonden, van 1572 tot 1576, werd 'In naam van Oran je' gevoerd. De wandkleden werden tussen 1591 en 1604 geweven. Het eerste tapijt, De Slag bij Bergen op Zoom, is afkomstig uit het atelier van Francois Spierincx in Delft. De overige vijf zijn in Middelburg vervaardigd, bij het atelier De Maecht. De serie is gemaakt in op dracht van de Staten van Zee land, ter verfraaiing van het Prinsenlogement in het Abdij complex te Middelburg. Het is een uniek feit dat de gehele serie tapijten bewaard is geble ven en zich nog steeds bevindt in de Abdij, waarin ook het Zeeuws Museum is gehuisvest. De tentoonstelling is ingericht met o.a. prenten, militaria, scheepsmodellen en schilde rijen. Naast een aantal grote schilderijen van Hendrick Vroom zijn er nog twee unieke bruiklenen aanwezig. Aller eerst is dat 'The last fight of the Revenge', een herontdekt wandkleeed uit particulier be zit. Dit tapijt uit 1598 is ont worpen door Vroom en bij het atelier De Maecht in Middel burg geweven. Tevens wordt de 'Zelandiae descriptio' getoond. Dit schitterende panorama van Walcheren, een pentekening van ruim tien meter, werd in 1550 door Anton van den Wijn- gaerde getekend. Lord Howard, admiraal van de Engelse vloot, bestelde dit ta pijt in 1598 ter nagedachtenis aan zijn vice-admiraal Sir Ri chard Grenville. Hendrick Vroom is de ontwerper van de Revenge. Het tapijt werd bij het atelier De Maecht in Mid delburg geweven. Op 31 augustus 1591 voer ad miraal Lord Thomas Howard met zijn vloot bij de Azoren. Hij was erop uit een Spaanse vloot, geladen met schatten uit de West, buit te maken. De Engelsen werden echter verrast door schepen die deel uitmaak ten van de Spaanse Armada. Admiraal Howard gaf zijn vloot het bevel te vluchten. Sir Richard Grenville, vice-admi- raal en commandant van de Revenge, negeerde Howards bevel. Hij raakte in gevecht met de Spaanse schepen en sneuvelde. Dit onderwerp is een legendarisch verhaal van de'Engelse maritieme geschie denis geworden. Het gevecht is op het tapijt afgebeeld. De compositie toont op de voor grond het scheepsgevecht. Op de achtergrond zeilt de Engelse vloot weg. Het Engelse admi raalsschip de Revenge wordt aan stuur- en bakboordzijde met kanonskogels beschoten. De voormast is eraf geschoten en steekt half boven water uit. Heel in de verte is het eiland Pico, een der Azoren, weerge geven. De overeenkomst met de tapij ten Zierikzee en Den Haak uit de Zeeuwse serie is opvallend. Het tapijt kreeg bijvoorbeeld dezelfde boord als de Zeeuwse reeks. Dit wandkleed is, op enkele oude ingrepen na, vrij wel in oorspronkelijke staat. Wel is veel van de zijde uit het tapijt vergaan. De gouden en zilveren draden zorgen echter voor een extra dieptewerking. Het gebruik van goud- en zil verdraad in het weefsel duidt op een belangrijke opdracht. In de Noordnederlandse tapijt weefkunst werd dit kostbare materiaal nauwelijks toege past. De Slag bij Bergen op Zoom is na twintig jaar terug in het Zeeuws Museum De 'Zelandiae Descriptio' is één van zijn belangrijkste wer ken. Het is een groot panorama van het eiland Walcheren, ruim tien meter lang en veertig cen timeter hoog. Niet alleen de steden, dorpen en buitenver blijven, maar ook het land schap, de kust en de schepen op zee zijn met grote nauwkeu righeid weergegeven. Zeer in teressant is de aangespoelde 'walvis', links van de stad Vlis- singen. Van den Wijngaerde wist vermoedelijk niet hoe een walvis eruit zag. In plaats daarvan heeft hij een gewone vis van enorme afmetingen ge tekend. Het panorama is een uniek tijdsdocument. Mogelijk is het ook geraadpleegd door de ontwerper van de Zeeuwse tapijten. Sinds de jaren vijftig leefde in Zeeland de wens om de serie wandtapijten te restaureren. Na de bevrijding had men de restauratie van het vernielde abdijcomplex ter hand geno men. Het was niet meer dan vanzelfsprekend dat de serie wandtapijten in één van deze gebouwen een prominente plaats zou krijgen. De Werkplaats tot Herstel van Antiek Textiel in Haarlem ver wierf de opdracht. In 1955 ging als eerste het Wapentapijt naar Haarlem. De voltooiing van de restauratie van de hele serie zal naar verwachting rond het jaar 2000 plaatsvinden. Op dit mo ment is het tapijt de Slag bij Rammekens nog in restauratie. De totale restauratie heeft dan vijftig jaar in beslag genomen. De 'Zeeuwen', zoals de tapijten in Haarlem genoemd worden, hebben een grondige restaura tie ondergaan. De verschoten en vergane zijden inslag werd vervangen door nieuwe zijde in de oorspronkelijke kleuren. De wol werd alleen vervangen als ze erg sleets was. Verloren ge- gane delen werden gerecon strueerd en opnieuw ingewe ven. De eigenaar, de Provincie Zeeland, koos destijds voor de ze intensieve restauratiemetho de omdat men wilde voorko men dat de tapijten op korte termijn opnieuw behandeld moesten worden. Ook hadden de tapijten een representatieve functie en moesten er weer 'als nieuw' uitzien. Ze hingen im mers in de openbare ruimte van het Provinciehuis en niet in de beschermde omgeving van een museum zoals nu het geval is. Dat bij de restauratie oorspronkelijk materiaal verlo ren ging vond men in de jaren vijftig een minder groot pro bleem dan tegenwoordig. De restauratie van 'de Zeeu wen' wordt belicht in de ten toonstelling. De hier getoonde objecten variëren van werkte keningen en proeflappen tot restauratiegereedschappen, materialen en een weefgetouw. Ook hangen er een aantal fo to's uit de jaren vijftig van De Werkplaats. De restauratie van de 'Zeeuwen' is herhaalde malen ter discussie komen te staan. Desondanks is de Provincie Zeeland blijven kiezen voor restaureren, omdat men de uni formiteit binnen de reeks be langrijk vond. Toen men in 1955 het besluit nam de in slechte staat verke rende 'Zeeuwen' op te knap pen, koos men voor restaure ren. Tegenwoordig kiest men veelal voor conserveren. Bij de restauratiemethode van De Werkplaats werden de tapijten grondig hersteld. Vergane en vernielde partijen werden op nieuw in het tapijt gezet waar bij onvermijdelijk historisch materiaal verloren ging. Bij conservering probeert men juist zoveel mogelijk oorspron kelijk materiaal te behouden. Lacunes worden dan op een optische manier onopvallend gemaakt en niet opnieuw inge weven. De tentoonstelling wordt op 2 april 1993 om 15.00 uur door H.M. de Koningin geopend. Van 3 april tot en met 5 sep tember 1993 is 'In Naam van Oranje' voor het publiek te be zichtigen. resiauraue van net veimeiue z,eeiana, koos aesujas voor ae- Desondanks is de .Provincie zichtigen. OO^iT-^lOITRI IRfi Ommnn haaf dn Mndio urordon rrn "7 r\(\t mn-<i «->*-»! 1 «m/] nn. T J«. De Zelandiae Descriptio toont een panorama van het eiland Walcheren en van de monding van Honte en Oosterschelde anno 1550. De pentekening is ingekleurd met waterverf en staat op naam van Antoon van den Wijngaerde. De Vlaamse kunstenaar An toon van den Wijngaerde was kartograaf, graveur en kaart- drukker te Antwerpen. Sinds 1561 was hij werkzaam aan het hof van Filips II in Spanje. De grootste specialiteit van Van den Wijngaerde was het teke nen van panoramische gezich ten op steden en landstreken. OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland en de uitgevers van de Provinciale Zeeuwse Courant, De Stem, de Zierikzeesche Nieuwsbode en de Eendracht- bode hebben in principe over eenstemming bereikt over de manier waarop de Zeeuwse re gionale omroep etherreclame kan gaan maken. Het akkoord heeft onder meer betrekking op de verdeling van de opbrengst van de reclame. Over de onder linge toedeling van het uitge- versdeel verschillen de dagbla duitgevers (PZC en De Stem) nog van mening met de uitge vers van de nieuwsbladen (Zie rikzeesche Nieuwsbode en Eendrachtbode). Op dit punt zal aan Het Commissariaat voor de Media worden ge vraagd een bindende uitspraak te doen. Omroep Zeeland is de enige regionale omroep in het land, die nog geen reclamebood schappen uitzendt, terwijl de Mediawet die mogelijkheid wel biedt om de omroepen meer financiële armslag te geven voor de programma's. De wet schrijft evenwel voor, dat daar voor een exploitatie-overeen komst wordt afgesloten met de in een bepaalde regio verschij nende dag- en nieuwsbladen. Het is aan het provinciaal be stuur om te adviseren welke dag- en nieuwsbladen voor een dergelijke overeenkomst bena derd moeten worden. Het Zeeuwse college van gedepu teerde staten heeft vorig jaar geadviseerd, dat in Zeeland vier uitgevers bij de besprekin gen moeten worden betrokken. De tot stand gekomen princi pe-overeenkomst houdt in, dat de Zeeuwse regionale etherre clame zal worden geëxploi teerd door een nieuw op te richten vennootschap onder firma, waarin omroep en uitge vers zullen participeren. De firma zal worden onderge bracht in het studiogebouw van Omroep Zeeland aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg. In de overeenkomst is ook een samenwerkingsverband voor zien met de reclamemaatschap pijen van Omroep Brabant en Omroep Limburg, onder meer voor de contacten met Om- roepreclame Nederland (ORN), het centrale boekingskantoor voor (landelijke) regionale etherreclame in Amsterdam. Over de verdeling van de op brengst is afgesproken, dat bij een nettowinst per jaar van 250.000.- of minder de helft voor de omroep en de andere helft voor de uitgevers is. Als de netto-winst meer bedraagt dan 250.000.- maar niet meer dan ƒ500.000.- dan komt 125.000.- ten goede van de uitgevers en het overige ten goede van de omroep. Indien de netto-winst meer bedraagt dan 500.000.- komt 35 ten goede van de uitgevers en 65 ten goede van de omroep. MIDDELBURG - De colleges van gedeputeerde staten van Zeeland en Noord-Brabant hebben bij de voorzitter van de vaste commissie voor defensie in de Tweede Kamer met klem aangedrongen op het voortbe staan van de Generaal-Majoor Berghuyskazerne in Middel burg en de Koningin Wilhelmi- nakazerne in Ossendrecht. De motieven die daartoe leiden zijn zowel van militaire als van sociaal-economische en so ciaal-culturele aard. De colleges van gedeputeerde staten schrijven begrip te heb ben voor de noodzaak tot in grijpende reorganisatie van de krijgsmacht als gevolg van de sterk gewijzigde veiligheidssi tuatie in de wereld. Zij menen evenwel dat door bijstelling van de plannen een evenwich tiger beeld ontstaat. Voor beide kazernes zien de colleges mogelijkheden het be staande aanbod uit te breiden met opleidingen die zijn ge richt op managementonder steuning in een moderne krijgsmacht. Juist in Middel burg zou het door Defensie gedachte opleidings- en vor mingsprogramma voor mana gers gestalte kunnen krijgen. De excentrische ligging van de kazerne ten opzichte van de Randstad is gunstig, aldus de colleges, want net als in andere opleidings- en vormingscentra gaat het vormingsproces ook buiten de gebruikelijke roos- tertijden door. Daarom is het goed gebruik dat opleidingsin stituten van dien aard buiten drukke stedelijke gebieden tot stand komen en worden geëx ploiteerd. De colleges vinden de aanwe zigheid van militaire facilitei ten ook van belang in relatie tot de rampenbestrijding in vredestijd. Zij wijzen er verder op dat afstoting en verkoop van de kazerne in Middelburg door omvang en ligging, maar ook met het oog op lokale en regio nale behoeften weinig reve nuen zal opbrengen.In andere delen van het land, waar spra ke is van grote behoefte aan ruimte voor woon- en werkbe- bouwing zullen te sluiten com plexen aanzienlijk meer geld opleveren. Omgekeerd heeft Defensie aan de complexen in Zuidwest-Nederland econo misch goedkope locaties voor militaire doeleinden. Tenslotte houden de colleges de voorzit ter van de Defensiecommissie voor dat de kazernes in beide provincies harmonieus zijn in gebed in het sociaal-economi sche en sociaal-culturele leven. OOST-SOUBURG - In Razz matazz aan de Middelburg sestraat is zaterdag 3 april een bont gezelschap van 10 excel lente mondharmonicamuzikan ten te vinden. Vanaf half negen laten de Blue Cats, de Oldti mers, de Multicats en Toots of the Neth horen datr zij al ja renlang ervaring hebben opge daan op onder meer wereld concoursen Het zijn beslist geen kampvuurblazers die de folkzolder in vlam zetten. Kaarten voor deze kostelijke avond kosten 12,50 en zijn te bestellen bij Ad Lijnse, 01100-30168. MIDDELBURG - Wie zin heeft om zich eens uit te leven in de muziek kan het komend week end in Midgard terecht tijdens een jamsessie op vrijdagavond 2 april. Alleen luisteren kan ook: op 3 april treedt 'Simon van Trirum and the Greek Connection' op in het open jon gerencentrum aan de Kuiper spoort. De jamsessie begint om 21.00 uur en is gratis. Instrumenten en back-line zijn aanwezig. De muziek van 'Simon and the Greek Connection' laat zich het best omschrijven als blues met een Grieks karakter. Er komen authentieke instrumen ten aan te pas als de base-bala laika, die de muziek een eigen klankkleur verlenen. De band bestaat uit een mengeling van nationaliteiten en speelt onder andere werken van Roza Eske- nazy en Markos Bambakaries. het concert begint om 22.00 uur, de entree bedraagt 7,50. GOES - De stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland heeft komend seizoen een druk programma. Hoogtepunten zijn een groots opgezette oogstdemonstratie in Schouwen-Duiveland en in augustus en een ploegwedstrijd ter gelegenheid van het Nederlands Kampioenschap ploegen in september in de Wilhelminapolder. Ook op verschillende evenementen in de provincie is Het Werkend Trekpaard aanwezig met een demonstratie of met de rpijsvraag 'Raad het gewicht van een trekpaard'. De start van elk seizoen, met een open dag in het vroege voorjaar, is altijd wat onzeker. Een onvoorspelbare factor is het weer, dat moet goed zijn en op zoveel mogelijk bedrijven moet het werk in volle gang zijn. Het weer is de afgelopen weken zeer goed geweest en het werk op de akkers is uitermate vroeg van start gegaan. Veel boeren zijn al een eind op iveg met hun voorjaarsioerkzaamheden. Als het weer mee blijft werken is er zaterdag 3 april tussen 13.00 en 16.50 uur een open dag op zes Zeeuwse bedrijven waar nog regelmatig met paarden gewerkt wordt. De deelnemers aan de open dag zijn: C. en M. Mol, Weelweg 25, Waarde; S. van de Velde, Noordbosiveg 3, Zonnemaire; A. Paauwe A. Verhage, Schellachseweg 2a, Gapinge; C. Maurice A. Harthoom, Notenboomdijk 5, Nisse; L. de Visser, Zandweg 54a, Ritthem. MIDDELBURG - Bavo Galema staat donderdag 1 april in z'n uppie op het toneel van de Schouwburg met zijn solo-pro gramma De Straat, De Straat. Acht jaar lang was Bavo Gale ma de helft van het baanbre kende theraterduo Frisse Jon gens, maar in 1989 is hij zijn eigen solopad ingeslagen. Zijn eerste programma 'De vrije val van Victor Thieu' zag Bavo al gelijk bekroond met de CJP- podiumprijs '91. Inmiddels is hij toe aan zijn derde solo. De Straat, De Straat is een doldwaze parodie MIDDELBURG - Loek's boek handel op de Nieuwe burg be staat dit jaar veertig jaar en dat wordt gevierd met een voordelige aanbieding en een leuke attentie voor de klant. Meneer en mevrouw Loeke- meyer begonnen in 1953 met een boekhandel in de Korte Delft. Na een jaar volgde de verhuizing naar de Nieuwe Burg, waar de zaak nu nog steeds is gevestigd. Inmiddels is de zaak aangesloten bij de landelijke Bruna organisatie en is de naam veranderd in Bru- na-Loek. Om de feestvreugde te verhogen speelt zaterdag 3 april vanaf 13.°° uur het kwar tet Plusfour voor de winkel. MIDDELBURG - Zaterdag 3 april houdt de Zeeuwse Mu ziekschool regio Walcheren van 9.30 tot 12.30 uur een open dag in het muziekschoolgebouw in de Kuiperspoort 21. De mu ziekschool zet op deze dag de deuren open voor iedereen die geïnteresseerd is in de oplei dingen, de cursussen en de sa menspelmogelijkheden die door de Zeeuwse Muziekschool verzorgd worden. Op deze dag wordt praktisch het gehele activiteitenpakket gepresenteerd en kan worden kennisgemaakt met de onder staande instrumenten: viool, altviool, cello, dwarsfluit, ho bo, Engelse hoorn, klarinet, saxofoon, trompet, hoorn, trombone, tuba, slagwerk, blokfluit, gitaar, basgitaar, elektrische gitaar, kleine harp, accordeon, piano, orgel, klave cimbel en keyboard/synthesi zer. Daarnaast zijn aanwezig: kinder-/tienerkoor, ensembles en leden van muziekverenigin gen die in opleiding zijn bij de ZMS. Docenten, directie en admini stratie geven gaarne informatie en advies over de vele moge lijkheden die de Zeeuwse Mu ziekschool te bieden heeft. MIDDELBURG - Zo'n drie honderd zangers en musici werken zaterdag 3 april mee aan Gospel Impuls Zeeland. De happening vindt plaats in de Concert- en Gehoorzaal in de Singelstraat. In 1990 startte de afdeling Zee land van de Koninkijke Chris telijke Zangersbond met de eerste Gospel Impuls. Toen de den er zeven koren met in to taal 170 zangers mee. Inmid dels staan er al negen koren op de lijst, met in totaal ruim driehonderd deelnemers. Na uitvoerige repetities geven de koren 's avonds een concert, zowel afzonderlijk als geza menlijk. Devolgende koren ver lenen hun medewerking: Exau- di uit Westkapelle, Happiness uit Goes, Happy Voices uit Borssele. L'Esprit en Ichtus uit Goes, Nova melodica uit Ka- pelle, Or Tamim uit Temeuzen, Polyhymnia uit Oud-Vosse- meer, Middelburg uit Middel burg, en. Sheborim uit Middel burg. De gezamenlijke koren staan onder leiding van André Pouwer en Lenie Stokman zorgt voor de verbindende tek sten. De aanvang van Gospel Impuls is 19.30 uur, kaarten kosten 12,50 en zijn telefonisch te bestellen via 01180-35836. GOES - Op het industrieter rein 'De Poel' in Goes wordt op woensdag 7 april een aanvang gemaakt met een zomeravond competitie voor wielrenners. Daaraan kan worden deelgeno men door A-, B- en C-ama- teurs, junioren, nieuwelingen, vrouwen, veteranen en trim mers. Deze competitie duurt tot 8 september en wordt verreden in de vorm van trainingsritten. De aanvang is telkens 18.30 uur. Er staan negentien ritten op het programma. Er wordt een eindklassement opgemaakt over alle ritten. Daarvoor zijn prijzen beschikbaar gesteld. Het aantal prijzen hangt af van het aantal deelnemers per cate gorie. De renners worden voor zien van een rugnummer en moeten vooraf inschrijven. Zij hoeven niet aan alle ritten deel te nemen om in aanmerking te komen voor het eindklasse ment. Verhindering door ziek te, blessures, werk of vakantie is dus geen probleem. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50.- per keer, 10- per maand of 25.- voor deelname aan alle ritten. Coördinator van de zomeravondcompetitie is Bert van Gils, Van Dis hoekstraat 67, 4381 TV in Vlis- singen, telefoon 01184-18360 (tijdens kantooruren 82254) Programma competitie: 7, 14, 21 en 28 april; 5, 12, 19 en 26 mei; 2, 9, 16, 23 en 30 juni; 4, 11, 18 en 25 augustus; 1 en 8 september. Piet van Beek heeft de ruimte in zijn nieuwe showroom FOTO: HARRY DE LANGE ARNEMUIDEN - Winkels mo gen zo bij tijd en wijle worden verbouwd, er is meestal wel iets dat aan de vorige zaak doet herinneren. Piet en Rina Verbeek van het Tweewieler centrum 'Zeeland' aan de Westdijkstraat 45-47 in Arne- muiden zullen, als ze nog iets van hun vorige zaak willen zien, in de fotoalbums moeten kijken. Van de veertig vierkan te meter die de zaak enkele maanden geleden nog telde, zijn er ruim 200 voor in de plaats gekomen. En dat is geen verbouwing meer, maar dat is een compleet nieuwe zaak. „We zijn klein begonnen en in die twaalf jaar dat we nu bezig zijn, zijn we langzaam maar zeker gegroeid", zegt Piet van Beek. „Op den duur was het zo dat je uit alle hoeken en gaten onderdelen voor de fietsen of accessoires moest gaan opvis sen. We hebben wat pandjes naast ons gekocht en dat werd dan magazijn. Op den duur is het echt niet meer te doen en moet je een keuze maken hoe je verder wilt". Dat 'verder' was voor het tweewielercentrum dan ook: woonhuis en de 'ma gazijnen' of wat daar voor doorging afbreken en een to taal nieuwe winkel neerzetten. Het tweewielercentrum heeft nu, naast een werkplaats waar bromfietsspecialist Jan de Nooijer eindelijk eens echt de ruimte heeft, een (twee verdie pingen) showroom van 200 vierkante meter met een enorm assortiment fietsen in alle soor ten en maten, bromfietsen, bromscooters, snorfietsen en accessoires. MIDDELBURG - Bij LMC aan de Pottenmarkt exposeert de Apeldoornse kunstenaar Simon van der Weerd olieverfschilde rijen met als thema 'indianen in Noord-Amerika. De expositie is tot eind augus tus te bezichtigen in de winkel.

Scheldebode | 1993 | | pagina 13