Zeeuwse jeugd bij NAC aan de bak 'Boerenkool met worst' Johannes Passion in Grote Kerk Toerclub Theo Middelkamp op weg BB3S3 Jeugdspelers van voormalig VCV Zeeland bloeien op in Brabants klimaat SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 24 MAART1993 Toekomst Voorbeeld Avontuur Plattelandscomedie in Jeugdhoeve Passiemuziek van Christelijke Oratorium Vereniging VOOR UW HAAR ALBERTO V05 LACTONA CHEST ELMEX ADVIL 308 BREDA - De stralen van de ondergaande lentezon vallen op het dak van de overdekte tribune van het NAC-stadion. Beneden bij de administratie staat de hoofdtrainer Jo Jansen, grijze baard en slimme blauwe oogjes. Hij weet van de afspraak met de drie Zeeuwse jeugdspelers, die voor NAC uitkomen. „Ze zitten in het spelers-home", laat hij weten. Het zijn Michel Jonkman, 18 jaar, uit Vlissingen, Perry Ken- tin, 17 jaar, uit Goes en Arie de Jong, 17 jaar, uit St. Annaland. De jongens zijn door Jo Jansen, voormalig trainer van de V.C.V. Zeeland naar NAC gehaald. Iedere club die in dat laatste jaar van het Zeeuwse betaald voetbal zag dat het niet goed zou komen met de V.C.V. Zeeland, keek rond of er bruikbaar materiaal, goede spelers, rondliepen. Perry Kentin en Michel Jonkman reizen heen en weer en gaan beiden in Goes op school. Arie de Jong is intern in Breda en gaat er naar school. Voetballen doen ze alle drie bij NAC uit Breda. Michel en Arie werden door Jo Jansen opgebeld en kregen te horen dat er interesse voor hun bestond. Er kwamen gesprek ken over en weer en er werden afspreken gemaakt. Beiden werden uitgenodigd voor een tournooi in het buitenland en dat beviel prima. Michel en Arie kozen voor NAC en spelen met de A-junioren in de lande lijke jeugdcompetitie. Voor Perry Kentin ging het ongeveer net zo. „Ik werd ook door Jo Jansen gebeld en heb eveneens een toernooi gespeeld. Ondanks dat ik tijdens dat toernooi met spanning op mijn examenuitslag zat te wachten was het toch snel bekeken", vertelt hij. De afstand tussen de Zeeuwse woonplaatsen en het Brabantse Breda is te over bruggen. Arie zit in een pleeggezin, volgt de MAVO op het Markenha- gencollege en doet daar dit jaar examen. Perry en Michel zijn pendelaars en reizen enige ke ren per week heen een weer. Michel Jonkman zegt hierover: „Intern was wat moeilijk, ik zat pas op het C.I.O.S. in Goes. Ik kon kiezen voor reiskosten of intern. Ik koos voor reizen." Perry: „Mijn school staat in Goes, maar ik kan die oplei ding ook in Breda volgen. Ik wil een jaar aanzien hoe het bevalt. Mijn zus Ursula stu-' deert in Breda en heeft daar een kamer. Daar kunnen Mi chel en ik na de training van vrijdagavond overnachten. Dat komt beter uit, omdat we an ders, vanwege de wedstrijd op zaterdag, onnodig moeten rei zen". De jongens krijgen hun reis kosten vergoed en de huisves ting van Arie is tot in de punt jes geregeld en hij zegt hier over: „Het bevalt goed en het is of ik er al jaren zit. Er zijn goede afspraken gemaakt tus sen NAC en het pleeggezin." De jeugdige voetballers streven er naar om hun schoolopleiding te voltooien. Arie zegt: „Je moet altijd iets hebben in de maatschappij om op terug te vallen, of je moet prof-voetbal ler zijn met ingebouwde zeker heden." Perry denkt er over om M.M.O. te gaan doen. „Maar dat kost meer tijd, vier jaar", zegt hij. En Michel weet: „De C.I.O.S. opleiding vraagt ook veel van je, vooral als je stages gaat lopen". Het plannen van een maat schappelijke carrière wordt als zeer belangrijk ervaren. Arie: „Voor hetzelfde geld krijg je zaterdag 'n doodschop of een ernstige blessure en dan ben je uitgevoetbald. Je moet wat achter de hand hebben voor later. Het is een druk programma wat de jongens moeten volgen. Arie de Jong legt uit: „Op maandag, als je tijd hebt om te komen, is er een fitness training van een uur. Dinsdag, woensdag en vrijdag wordt er getraind van half zeven tot acht uur. Het duurt wel eens wat langer, maar dat ligt er aan of we het weekend ervoor winst of verlies boekten. De competitie is bijna afgelo pen en er wordt al vooruit gekeken naar het volgend sei zoen. Michel: „Ik hoop dan in het tweede van NAC te staan, dan speel je al betaald voet bal". Arie en Perry spelen dan op basis van hun leeftijd, 18 jaar, nog in de A-junioren se lectie. Een typisch Zeeuws voorbeeld tot succes vinden ze Danny Blind uit Souburg, die in de hoofdmacht van Ajax speelt. „Die heeft wel vijf jaar in Sparta 2 gespeeld voor hij zo ver was", beweert Michel. Arie voegt hier aan toe: „Het is de droom van bijna elke voetbal ler om dat mee te maken". „Als je zo'n kans krijgt, dan moet je die meteen pakken", vindt Perry. „Ik ben indertijd benaderd door Club Brugge, maar dat vonden mijn ouders niet goed. Ik kon daar een contract krijgen van vier jaar, maar ze vonden me nog te jong voor dat avontuur. Achteraf gezien hebben ze groot gelijk gehad". Michel vertelt: „Als vijftienjarige speelde ik in de Zeeuwse selectie en er waren bij die wedstrijden meestal scouts uit Belgie. Ik ben kort daarop door Beveren benaderd, maar ben daar niet op inge gaan. Voor spelers uit Zeeuws- Vlaanderen ligt dat wat ge makkelijker om in België te spelen. Die hebben het pro bleem van de afstand niet. Een jongen uit Terneuzen, waar mee ik in de Zeeuwse selectie zat, speelt nu bij Gent, daar staat hij zo vanuit Terneuzen". 'S-HEERENHOEK - De to neelclub 's-Heerenhoekse Co- medie' geeft haar jaarlijkse uit voering in 'De Jeugdhoeve' op zaterdag 3 april, aanvang 20.00 uur. Opgevoerd wordt de plat telandscomedie 'Boerenkool met worst' van M. de Bilt. Tijdens dit stuk, dat in drie bedrijven op de planken wordt gebracht zullen de toeschou wers zich ongetwijfeld koste lijk vermaken. 'Boerenkool met worst' speelt zich af op een boerderij die beheert wordt door Jannie Landstra. Zij wordt bijgestaan door haar dochter Linda. Huisgenoten zijn tevens Jannie's oude moe der en de knecht Hannes, die allerlei hand- en spandiensten verricht. Buurtgenoten van ge noemd viertal zijn Berend de Boer en een vrouw die met haar voornaam Truus heet. Dit tweetal komt regelmatig over de vloer bij de familie Land stra. Jarenlang wordt trouw de pacht van de boerderij betaald aan de eigenaar, de oude heer Van Hanekam tot Kakelhof. Deze is overleden en zijn bezit tingen gaan over naar Jonk heer Pierre van Hanekam tot Kakelhof, die financieel wat krap zit. Via het versneld innen van de pacht wil de Jonkheer zijn schulden wegwerken. De familie Landstra zit echter ook niet zo ruim in de slappe was. Zeker niet op het moment dat de Jonkheer en zijn vriendin Conny van den Berg zich aan dienen om de pacht te innen. De Jonkheer wil direct geld op tafel zien en wanneer dit niet lukt dreigt hij met de verkoop van-de boerderij. Problemen dus genoeg voor de familie Landstra. Voor hun wordt de hamvraag: zal de boerderij werkelijk worden verkocht De verwikkelingen komen dan pas goed op gang. Er zijn namelijk diverse facto ren die gaan meespelen. Botert het bijvoorbeeld wel tussen de Jonkheer en zijn vriendin Wat voert Berend de Boer in zijn schild En welke rol speelt Oma eigenlijk Heeft zij een vriend Het zijn allemaal vra gen waarop het publiek uiter aard een antwoord krijgt en die dit stuk tot een dijenkletser maken. De spelers zijn: Bep van Dijk, Tinie Geijs. Ko Geijs. Rini Grim, Bart Hogesteger, Willy Joosen, Nico Vermeulen en Sien de Vos. De regie is in handen van Fiet de Jonge en als souffleuze draagt Catrien de Jonge haar steentje bij. Arie de Jong speelt laatste man, tijdelijk rechtsback van wege een geblesseerde speler, en maakte één doelpunt. Wat is voetbal voor hem Voetbal Ik kan het niet wegdenken. Wij zijn met z'n drieën zover geko men, dat we bij de jeugd van een eerste divisieclub spelen en dat is niet voor iedereen weg gelegd. Het is een uitdaging, als jongen droom je ervan om 'prof' te worden. Ik ben die uitdaging aangegaan en pro beer zo ver mogelijk te ko men." Perry Kentin speelt rechtshalf, aanvallende mid denvelder. en wel eens rechts back, goed voor één doelpunt dit seizoen. „Voetbal, ik moet er mee bezig zijn, anders wordt ik onrustig. Het betekent je grenzen verleggen, scherper worden. Je hoopt dat je er komt. Elk stapje hoger gaat in de goede richting. Je moet het helemaal zelf doen en alle uren er mee bezig zijn." Michel Jonkman, speelt mid-midden en spits en scoorde elf keer. Zijn conclusie: „Het is mis schien wel een erg opvallende uitspraak, maar zoals iemand drugs nodig heeft, heb ik voet bal nodig. Er zijn bepaalde dingen die horen in mijn leven en voetbal hoort daar zeker bij." De drie Zeeuwen nemen nog een suikerklontje voor energie straks op de training, want er moet toch gepresteerd worden. Een ding hebben ze absoluut gemeen, daar zijn ze het roe rend over eens. Ze werken kei hard om in het eerste van NAC te komen. Dat is een goed stre ven. Of, zoals Jo Jansen het op het eind van het gesprek te kennen geeft: „Als het in de kop en de beentjes maar goed zit, dan komt het er wel uit". De uit Zeeland afkomstige NAC-junioren van links naar rechts: Arie de Jong, Perry Kentin en Michel Junkmail. foto. erald van der aa GOES - J.S. Bach heeft vijf passionen geschreven. De can tor van de Thomasschule in Leipzig componeerde veel geestelijke muziek en deze werd wekelijks door zijn leer lingen en muzikanten uitge voerd. Van de vijf passionen zijn alleen de Matthaus en de Johannes in de complete vorm bewaard gebleven. In 1723 werd de Johannes het voor de eerste maal in Leipzig uitge voerd. Het was het visitekaart je van Bach bij zijn aanstelling tot cantor. De Johannes Passie heeft een veel kleinere bezetting dan de Matthaus. Er is sprake van één koor en één orkest, maar on danks dat wordt het werk door de muziekliefhebbers als veel dramatischer gezien. Tegen over het lijden van de Christus staat zijn koningschap, zijn overwinning op de dood en de blijdschap van de gelovigen .over deze overwinning. Het aandeel van het koor in deze Math. J. Dirks, bas-bariton foto: Math. Maas passie is zeer belangrijk. De vele korte en felle koren maken de handeling zeer levendig en verlenen haar veel dramatiek. De Christelijke Oratorium Ver eniging (COV) Goes voert dit werk zaterdag 27 maart uit in de Grote of Maria Magdalena- kerk in Goes. Aanvang 20.00 uur. Het is sinds 1983 de zesde maal dat het Goesse koor dit werk uitvoerd. Het koor is op gericht in 1919 en telt momen teel 115 leden. Het bestuur is van mening dat de Johannes Passie nooit verveelt: 'het is een verfrissend werk dat een bevestiging geeft van levenszin, levensopdracht en levensmoed. Wij voeren dit werk graag uit en steeds voor volle kerken.' Solistische medewerking verle nen Elma van de Dool (so praan), Myra Kroese (alt), Alex Elma van den Dool, sopraan Vermeulen (tenor), Frans Kok kelmans (bas), Harry Geraerts (tenor/evangelist), Math Dirks (bariton/Christus) en Janny Dieleman (continuo). Koor en het Dordts kamer Orkest staan onder leiding van dirigent Izaak Ruissen, leraar aan de Zeeuwse Muziekschool, cantor organist in Goes en leider van het COV sinds 1980. Het Dordts Kamerorkest heeft zich gespecialiseerd in het be geleiden van koren in de regio en heeft vele grote passionen, kantates en geestelijke werken in het repertoire. De solisten zijn allen conservatorium ge schoold. Het koor gaat na de uitvoering van de Johannes Passion aan de slag om het jubileumjaar voor te bereiden. In 1994 wordt in maart de Matthaus Passion van Bach uitgevoerd en in het najaar een jubileumconcert. De toegangskaarten kosten 20,- en 17,50 gulden en zijn te verkrijgen bij Muziek- Myra Kroese, alt centrum Goes. Tekstboekjes met een vertaling van de Jo hannes Passion zijn de avond van het concert te verkrijgen bij de ingang van de kerk. Deze boekjes kosten 1,50. GOES - Heel wat toerfietsers hebben de eerste mooie voor jaarsdagen benut om een rond je te maken over de Zeeuwse dijken en wegen. Ongetwijfeld zorgt zo'n tochtje voor een ge zonde brok ontspanning. Naast het op peil brengen of het ver beteren van de lichamelijke conditie kunnen de fietsers im mers ook genieten van het fraaie natuurschoon dat ook onze provincie volop te bieden heeft. Toerfietsen in groepsverband raakt in Zeeland steeds meer in. Voor de meeste toerclubs is het seizoen al begonnen. Ook de toerafdeling van de ZRTC Theo Middelkamp er inmiddels drie ritten opzitten, van de in totaal vijf en dertig tochten die er voor dit seizoen op het pro gramma staan. Tijdens de kor tere routes over een afstand van 50 tot 75 kilometer trekken de Middelkampers meestal over Zuid-Beveland en Wal cheren. Deze tochten vinden in hoofdzaak plaats op zondag morgen en hebben een vast vertrek- en eindpunt bij café 'De Goede Verwachting' in Le- wedorp. 'Theo Middelkamp' heeft voor dit seizoen twee groepen gefor meerd. Voorzitter Rob Voet: „Daar is bewust voor gekozen. In onze gelederen tellen we zowel jongeren als ouderen en die laatste categorie, dus pak weg zij die vijfenvijftig jaar of ouder zijn, hoeven niet zo no dig in vrij hoog tempo over de wegen te snellen. Dat laten ze liever over aan jongere colle ga's. Vandaar dat we daar een oplossing voor hebben gevon den." Rob Voet laat tevens weten dat er dit jaar ook een samenwer kingsverband tot stand is geko men met andere toerclubs uit de naaste omgeving. „Wij doen met onze leden mee aan toch ten van andere clubs en omge keerd is dat ook het geval. Een goeie zaak dachten we." Middelkamp's toerafdeling or ganiseert dit seizoen naast kleinere ook mooie grote toch ten in eigen provincie zoals de Ronde van Midden-Zeeland (120/180 kilometer, de 'Zeeuw- sch Vlaanderen-tocht' (150 ki lometer), de 'Ontmoetingstocht' (100 kilmeter) en ook de 'Om loop van de Zeeuwse Dammen' over 150 en 250 kilometer staat weer op de kalender. „Deze laatste tocht waarschijnlijk voor de laatste keer", zegt Voet, „omdat dit karwei toch wel wat zwaar is gebleken voor de meesten." Voorts staan er enkele fraaie tochten buiten de provincie op het programma. Genoeg keuze dus voor de toerders van 'Theo Middelkamp' die het seizoen afsluiten op 17 oktober. Toerkalender ZRTC Theo Middelkamp: 28 maart: Route M .vertrek Lewedorp 9.00 uur, af stand 65 km. 4 april: Route 1, Lewedorp 9.00 uur 75 km. 11 april: Ontmoetingstocht, Lewedorp 9.00 uur 100 km. 18 april: Ko Zemsch tocht, Lewedorp 9.00 uur 75 km. 25 april: Route U, Lewedorp 9.00 uur 70 km. 2 mei: Omloop Veerse Meer, Wolphaartsdijk 9.00 uur 70 en 12o km. 9 mei: Route Z, Lewedorp 9.00 uur 70 km. 16 mei: Meidoomtocht Kapelle, 9.00 uur 40 en 90 km. 20 mei: Dinant Tocht (afstand en ver trek nog niet bekend). 19 tot en met 22 mei: waarschijnlijk Meerdaagse tocht buiten de provincie. 23 mei: Ronde van Midden-Zeeland. Goes 9.00 uur 120 en 180 km. 30 mei: Route X, Lewedorp 9.00 uur 60 km. 6 juni: Route P, Lewedorp 9.00 uur 75 km. 12 juni: Hoechst toertocht, vertrek kantoor Hoechst 11.00 uur 75 en 120 km. 13 juni: Omloop Zeeuwse Dammen, Lewedorp 7.00 uur 150 en 250 km, 12.00 uur 40 en 70 km. 20 juni: Route C, Lewedorp 9.00 uur 70 km. 27 juni: Rote G. Lewedorp 9.00 uur 70 km. 4 juli: Cera Tocht 's-Heerenhoek, 9.00 uur Toerfietsers van Middelkamp en van de ING-bank voor het stadhuis in Middelburg. 120 km, 11.00 uur 40 en 80 km. 11 juli: Route B, Lewedorp,9.00 uur 60 km. 18 juli: Zeeuws Vlaanderen tocht, Lewedorp 8.00 uur 150 km. 25 juli: Route N, Lewedorp, 9.00 uur 60 km. 1 augustus: Route E, Lewedorp 9.00 uur 60 km. 8 augus tus: Route J, Lewedorp, 9.00 uur 70 km. 15 augustus: Route V, Lewe dorp. 9.00 uur 75 km. 22 augustus: Jo de Roo Tocht, Goes 9.00 uur 120 km. 29 augustus: Route L, Lewe dorp 9.00 uur 85 km. 5 september: Heuvelland Tocht 120 km. 12 sep tember: Cieba Tocht, Lewedorp 9.00 uur 150 km. 19 september: Route H, Lewedorp 9.00 uur 70 km. 26 september Ko Flierstocht, Le wedorp 9.00 uur 75 km. 3 oktober: Route M, Lewedorp, 9.00 uur 65 km. 10 oktober: Route x, Lewe dorp, 9.00 uur 60 km. 17 oktober: Sluitingsrit, Lewedorp 9.00 uur 45 km. TWEE WEKEN VOORJAARS VOORDEEL BIJ CENCY! De cast van 'Boerenkool met worst' Lavona shampoo of crèmespoeling, flacon 250 ml voor diverse haartypes nu van 495 voor Hot Oil, de formule voor versteviging, extra volume en vochtherstel van uw haar. Per 3 tubes tijdelijk Wella haarlak voor extra sterke versteviging, grote bus 400 ml tijdelijk van 695 voor V05 Fant upside-down gelspray, spuit vanuit elke hoek, nu 895 IQ 'Brush and Beauty' tanden borstel met ergonomische vormgeving. Per stuk 425, 2 stuks tijdelijk slechts Medicinale hoestbonbons tegen prikkelhoest en keelpijn. Bij Cency 100 gram van 225 voor maar Sensitive tandpasta voor gevoelig tandvlees. Tube 75 ml bij Cency nu Pijnstillend en koortsverlagend Ibuprofen, ook bij griep en verkoudheid en na vaccinatie. 20 dragees CENCY VESTIGINGEN IN: BARENDRECHT-BOOEGRAVEN-BREDA-BRIELLE-OELFT-DEN HAAG- DORDRECHT-GORINCHEM-'S-GRAVENZANDE-GOES- MENORIK 100 AMBACHT-LEIDEN-MAASSLUIS-MDDELBURG-NAALDWUK-NIEWERKERK A D USSEL-NUMANSDORP-PAPENDRECHT- ROCKANJE-ROTTEROAMSCHIEDAM-SITTARO-STRUENSPUKENISSE-VLAARDINGEN-WAOOINKVEEN-WOERDEN-ZOETERMEER Aantnedingen zijn geld? van 25 03 lm 07 04 zolang de voorraad strekt hfm 9312

Scheldebode | 1993 | | pagina 8