TRAAS Wat voor een ander doen is gewoon leuk Rendement Liefkenshoektunnel stijgt na opening van Zoomweg VSB-REIS Klooster Vrouwenpolder opgegraven tsi Eieren rapen Grote creativiteits show in het Ontmoetingscentrum Archivaris reikt prijzen uit Oprichting Rotaract Vlissingen, een serviceclub van jongeren op Walcheren, een feit Een schoon milieu Laatste LURV van het seizoen J.P.A. Rossël tandprotheticus Beestenboel in het museum NATUURLIJK VLISSINGEN - Iets voor een ander doen. Dat was voor Paolo Witte de motivatie om zich in te zetten voor de oprichting van Rotaract, een serviceclub waar jongeren van 18 tot 30 jaar zich bij aan kunnen sluiten. Inmiddels telt de club twintig leden met een fifty-fifty man/vrouw verhouding en zijn al verschil lende projecten afgerond, waaronder de bouw van hokken voor een quarantaine-afdeling voor reptie lenzoo Iguana. De club werd opgericht met steun van de Rotary-club Vlissingen, maar functioneert auto noom. De leden van Rotaract komen van heel Wal cheren. Voorzitter Witte hoopt in de toekomst ook op steun van de andere Rotaryclubs op Walcheren, dan zou de Rotaract met recht omgedoopt kunnen worden tot 'Rotaract Walcheren'. VAN DE MAAND 8-daags arrangement naar ANDALUSIË Inlichtingen: MIDDELBURG, Lange Delft 32-36. Tel. (01180) 28751. VLISSINGEN, C. Buskenstraat 145. Tel. (01184) 15160. Klussen NIEUWE KUNSTGEBITTEN Autowasactie EEN GOEDE DIERENSPECIAALZAAK IN ZEELAND, DAT IS: Kwaliteit, service, vakmanschap staan bij ons voorop. K. Noordstr. 27 M'burg tel. 26968 Bloemenlaan 28 Vliss. tel. 12638 ESCHELDEBODE 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. 301 M V WOENSDAG 24 MAART 1993 VROUWENPOLDER - Mede werkers van de Provinciale Ar cheologische Dienst hebben vo rige week woensdag en donder dag de funderingen van een klooster blootgelegd. Geld om nog langer te graven is er niet, daarom worden de eeuwenoude funderingen weer aan het oog onttrokken en netjes afgedekt met een parkeerplaats. Zowel archeologen als ambtenaren van de gemeente zijn erg en thousiast over het resultaat. „We weten nu zeker dat hier inderdaad een klooster heeft gestaan. Bovendien is dit het eerste klooster van een dorp dat is opgegraven". Voor de jeugd van Vrouwenpolder was het een tegenvaller dat er geen ondergrondse gangen te voor schijn kwamen. Het hardnek kige gerucht dat er geheime gangen van het klooster naar de kerk zouden lopen werd door de opgravingen naar het land der fabelen verwezen. Op heel oude kaarten staat het gebied achter de Dorpsdijk waar nu een parkeerplaats aangelegd wordt aangegeven als het 'blok waar het klooster stond'. De geschiedenis van het klooster gaat terug tot 1452. In dat jaar moesten de Augus tijnermonniken van het kloos ter Het Heilig Graf in Arne- muiden wegens het opdringen de water naar een ander onder komen uitzien. De heer van Veere, Hendrik van Borselen, bood hen onderdak aan in On ze Lieve Vrouwepolder aan. Vreemd is die aanwijzing van het dorp niet. Vrouwenpolder was in die jaren een bekend bedevaartsoord. In de kerk hing namelijk het schilderij van Onze Lieve Vrouwe, en dat schilderij kon huilen! Er waren nogal wat mensen die in die tijd een voetreis naar Vrou wenpolder ondernamen in de hoop genezing te vinden. Of om boete te doen. Volgens archeo loog Peter Blom is het best mogelijk dat er op de plek van het klooster al een gebouw stond en dat de Augustijnen er een stuk bijgebouwd hebben. De 60 centimeter brede funde ringen zijn opgetrokken uit twee soorten steen, rode en gele. Zo op het oog is er geen logisch verband tussen de kleu ren te zien, het lijkt erop alsof de monniken gewoon partijtjes stenen gekocht hebben. Het klooster is L-vormig, de twee zijden zijn ongeveer twintig meter lang. Aan de funderin gen kun je zien waar de diverse vertrekken en kelders gestaan hebben. Welke functie de ver trekken hadden is niet duide lijk. Naast de funderingen van het klooster kwamen die van een grote stenen schuur aan het licht. Dertig meter lang, acht meter breed, en een overwelfde kelder met een plavuizen vloer. Ook over de functie van dit gebouw tasten de archeologen nog in het duister. Waarschijn lijk is wel dat de schuur eerder is gebouwd dan het klooster. De schuur staat namelijk pre cies bovenop een kreekrug en het klooster is half tegen de kreekrug aangebouwd. De helft van de ondergrond van het klooster bestaat uit nederzet- tingsafval van het klooster en aangevoerde grond. Vrijwilli gers waren woensdag al druk bezig om het afval uit te zoe- Op deze funderingen stond van 1452 tot 1552 een klooster ken want juist het afval bevat vaak waardevolle gegevens over het leven uit die tijd. Welk aardewerk gebruikten ze, wel ke kleding droegen ze en wat stond er zoal op het menu. Van de monniken is bekend dat ze zich bezighielden met het overschrijven van acten en met de landbouw. Door allerlei om standigheden (o.a. de boek drukkunst) raakt het klooster Foto: Johanna Brouwer in de versukkeling en in 1552 wordt het gebouw gesloopt. De monniken trekken naar het moederklooster in Delft en de grond wordt aan een particu lier verkocht. minimum■immuun Het heeft ongeveer twee jaar geduurd om genoeg leden bij elkaar te krijgen om uit de oprichtingsfase te komen. De charteruitreiking in oktober vorig jaar, waarmee de oprich ting een feit werd, ging ge paard met een groot feest met live muziek in hotel Britannia. Van de opbrengst uit onder meer de kaartverkoop kon de jonge serviceclub speelgoed en videofilms en -spelletjes kopen voor de kinderafdeling van streekziekenhuis Walcheren. Het is maar één voorbeeld van s m (ADVERTENTIE) Boek uw reis bij de Verenigde Spaarbank. v«r«nigd« •paarbank de werkwijze van Rotaract. Maar de serviceclub kan veel meer betekenen voor de minder bedeelden in onze maatschap- tij. Dat kan, want de leden ïschikken behalve over een grote dosis enthousiasme, ook over heel wat kundigheid. Voorzitter Paolo Witte maakt een korte inventarisatie: „On der onze leden tellen wij stu denten van bijvoorbeeld de MTS en de PABO, maar ook mensen met een baan, zoals technisch tekenaar, mensen die in het bedrijfsleven of de hore ca werken en jongeren die werk en studie combineren. Daardoor hebben wij binnen onze club veel kennis bijeen die we kunnen benutten voor de organisatie van bijvoorbeeld bazars of veilingsfeesten waar van de opbrengst bestemd is voor het goede doel." Maar de leden van Rotaract Vlissingen steken ook op ande re wijze graag de handen uit de mouwen. "Dat is typerend voor onze manier van service verle nen en daarmee onderscheiden wij ons waarschijnlijk van veel andere serviceclubs", zegt Wit te. "Wij trekken niet het che queboek, maar pakken daad werkelijk klussen aan. Dat doen we dan voor instellingen die daar anders geen middelen voor hebben, zoals bij de rep tielenzoo. Dat project hebben we aangepakt, nadat we had den gehoord over het nijpende ruimtegebrek toen er vorig jaar een enorme zending schildpad den binnenkwam." Quarantai- nehokken bouwen is voor de mensen van Rotaract natuur lijk ook geen dagelijks werk, maar al doende leert men. In De leden van Rotaract Vlissingen offeren met plezier wat van hun vrije tijd op om belangeloos wat voor anderen te doen, zoals hier tijdens een opknapbeurt van hal en entree van het Vlissngse dierenasiel foto: harry de lange Een schoon milieu is belangrijk voor iedereen. Het kost wat extra tijd, maar ook ik breng trouw glas naar de glasbak. Ik spaar oud papier en al jaren heb ik in de tuin een composthoop voor groente-, fruit- Ujl en tuinafval. Afdankertjes worden bewaard voor de jaarlijkse rommelmarkt en oude kleding gaat in een zak voor het goede doel. Autorijden is een grote belasting voor ons leefmilieu. Er komt de laatste tijd meer aandacht voor woon-werk verkeer per fiets. Geen vervuiling, geluidshinder en geen parkeerpro blemen. Woon- en winkelgebieden hoeven niet auto vrij te worden, maar misschien wel autoluw, zoals dat met een mooi woord heet. Ik neem meestal als *^4 fietser deel aan het verkeer. Zeker in de stad is dat een snelle manier van verplaatsen. Tegenwoordig Cheb je echt twee handen aan je stuur nodig om te slalommen tussen snelheidsvertragende bloembak ken of andere obstakels. Om nog maar te zwijgen over verkeersdrempels en al te speelse sierbestrating. Door zure regens verdwijnen de bossen. Veel ge meenten zorgen echter voor nieuwe aanplant. Aan de rand van woonkernen ontstaan wouden van ge- en verbodsborden en paaltjes. Een schone aanblik van dorp of stad hoort ook bij een schoon milieu. Bert de Mol CS CS CS ruim twee maanden bouwden zij ongeveer tweehonderd hok ken, een gigantische klus. De hokken werden in ruwe vorm aangeleverd, maar naast het inelkaar timmeren moesten er ook gaten voor fittingen ge maakt worden en linoleum- vloertjes gelegd. Paolo: „Wij leren zelf ook veel van de pro jecten die we aanpakken. Je ontdekt onvermoede kwalitei ten in jezelf. De een blijkt een rasorganisator te zijn en de ander ontdekt dat hij heel goed is in het aflakken van deur tjes." De serviceclub is nu be zig met het opknappen van de entree en hal van het Vlissingse dierenasiel. Het dierenasiel in Middelburg maakte ook al eens van de diensten van Rotaract -toen nog in oprichting- ge- MIDDELBURG - In de Klove niersdoelen is zondag 28 maart de laatste LURV op zondag van het seizoen. Kinderen kunnen dan kennismaken met de schrijfster Lydia Rood. De stichting LURV verzorgt re gelmatig kinderboekenmidda gen. De afgelopen maanden kwamen o.a. Midas Dekkers, Paul Biegel en Joke van Leeu wen naar Middelburg. Joke van Leeuwen is al heel jong begon nen met het schrijven van ver halen, om ze voor te lezen aan haar broers en zusje. Bekende boeken van Lydia Rood zijn: De Kletskolonel, Maanzaad, Torren onder de bank en Erik de Enige. Haar nieuwste boek heet Gabber. De LURV-bijeen- komst van zondag aanstaande begint om 16.00 uur. Kaarten kosten twee gulden vijftig en zijn te koop bij de bibliotheek in Middelburg en Vlissingen en bij boekhandel Fanoy. bruik tijdens de open dag in 1991. Ook de kantine van de stoomtram Goes-Borsele on derging een opknapbeurt dankzij de werklust van Rota- ractleden. Een inzameling van tweedehands speelgoed voor de stichting Vluchtelingenwerk Vlissingen werd ook een door slaand succes. De Mission for Seamen in Vlissingen maakte vorig jaar tijdens de jaarlijkse Garden Fete ook gebruik van de vaardigheden van Rotaract- leden. In de serviceclub speelt ook de onderlinge band een belang- (ADVERTENTIE) Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten. REPARATIES: klaar terwijl u wachtInformatie GRATIS. Tel. afspraken 01184-14533 H0BEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN rijke rol. De leden komen om de twee weken bij elkaar. Er is een spreker of er wordt een excursie ondernomen. En na tuurlijk worden nieuwe projec ten aangekaart en voorbereid. „De sfeer is er een van vriend schap", benadrukt Witte, „niet studentikoos en zeker geen bal- OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum gaat dit jaar weer van start met een Beestenboelmiddag. Op woensdag 31 maart tussen 14.00 en 16.00 uur komt de jeugd van alles te weten over egels. De tentoonstelling "De egel, geliefd stekeldier" wordt met een speurspel bekeken en er wordt een egelles verzorgd door Coby Louwerse van het vogel- en egelasiel "De Mikke" uit Middelburg. Maximaal 25 kinderen tussen 8 en 12 jaar kunnen zich aanmelden. Dit is telefonisch (01188-2620) of aan de balie (Duinvlietweg 6, Oost- kapelle) mogelijk. De kosten per deelnemer bedragen 2,50, inclusief een consumptie. lenclub. Wij passen ook geen ballotage toe; het enige wat wij van nieuwe leden verlangen is dat zij de Nederlandse taal in woord en schrift beheersen en tussen de 18 en 30 jaar oud zijn. Wie 16 jaar is kan trou wens vast juniorlid worden." Rotaract Vlissingen staat, behalve voor nieuwe leden, ook open voor suggesties voor nieu we projecten. De voorzitter: „We hanteren wel het crite rium dat de instelling die onze hulp vraagt het werkelijk no dig heeft. We hebben wel eens meegemaakt dat we een klus aanpakten en achteraf bleek dat de betreffende instelling nog allerlei andere fondsen had kunnen aanboren. Dat willen we in de toekomst uiteraard voorkomen." Maar in principe is voor Rotaract Vlissingen niets te dol, of het nu gaat om opknapklussen of fondsverwer- vingsacties, zoals de organisa tie van een bazar, veiling of groots feest met live muziek en koud buffet. Het eerstvolgende project wordt hoogstwaar schijnlijk, iets heel anders, een autowasactie. VLISSINGEN - Met de open stelling van de Zoomweg naar Antwerpen is het rendement van de Liefkenshoektunnel flink toegenomen. Het aantal voertuigen dat gebruik maakt van de ondergrondse oeverver binding nam in de eerste we ken toe met 43 Dat staat in de Antwerpse stadskrant De Nieuwe Gazet. Volgens het Vlaamse ministerie van Infrastructuur zal de in vloed van de Zoomweg in België de Havenweg) op het verkeer in de regio pas over een aantal maanden nauwkeurig kunnen worden ingeschat, maar de eerste cijfers zijn al vast gunstig. In de eerste week nam het aantal personenwa gens dat door de tunnel reed toe met 43 het vrachtver keer nam toe met 9 Ir. Van Vlierberghe van het Vlaamse ministerie zwakt de spectacu laire stijging wat af. „De nieuwsgierigheid en het mooie weer hebben wellicht ook een rol gespeeld. Maar als we kij ken naar de eerste werkdagen dat de weg geopend was dan zien we toch nog altijd een stijging van 23 en dat is een hoopgevend resultaat". In de gemeentes Putte en Ka pellen halen ze inmiddels opge lucht adem: het vrachtverkeer is afgenomen tot bijna nul. Nog onlangs is besloten dat de oer-Nederland- se traditie om kievitseieren te rapen wettelijk blijft toegestaan. Mits voorzien van en schrifte lijke vergunning van de terreineigenaar mag men tot 5 april kievitseieren zoeken en rapen. Voor onze weidevogelstand is dat een uiterst kwalijke zaak. In het verleden werd vaak het argument gebruikt dat van de vroege legsels veel verloren gaat en dat een vervolglegsel betere kansen op een succesvol broedseizoen zou bieden. Dit argument is moeilijk hard te maken, of te weerleggen, maar zeker is dat het inmiddels niet meer opgaat. Door het gebruik van kunstmest en de verlaging van de polder waterpeilen, gaat het vee veel vroeger de wei inen al vöör mei verschijnen de eerste maaimachines in het hooiland. Erg veel legsels van weidevogels gaan verloren door vertrapping door het vee en door kapot maaien. Doordoor zijn de overlevingskansen in de loop van het broedseizoen steeds kleiner. Juist de vroege legsels zijn daarom het meest kansrijk. Door het toestaan van het rapen lijdt de vogelstand volstrekt onnodig schade. Niet alleen door het rapen zelf, maar ook omdat andere vogels, juist in de kritische vestigingsperiode, verstoord worden door betreding van hun broedgebied. Het is onbegrijpelijk dat in een land dat zich zo op een goede natuurbescherming laat voorstaan, zo'n schadelijke en overbodige praktijk in stand gehouden wordt. Verbeter de wereld en MIDDELBURG - Zaterdag 27 maart is er een Creativiteits- show in het Ontmoetingscen trum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat. Van 10 tot 16 uur zijn de resultaten te zien van hobyïsten op het gebied van mode, sieraden, zijdeschil deren en woondecoratie. Voor bezoekers die het zelf ook een willen proberen is er de mogelijkheid om gratis deel te nemen aan een workshop. De organisatie van de show is in handen van Tri-Chem hobby organisatie die allerlei cursus sen verzorgt op creatief gebied. De instructrices zijn aanwezig om informatie en demonstra ties te geven. Tijdens de show is er tweemaal een kindermo deshow, een om elf uur en een om twee uur. De toegang is gratis. MIDDELBURG - Rijksar chivaris Koops had vrijdag middag een primeur: hij mocht de prijzen uitreiken van een door het Rijksarchief uitgeschreven prijsvraag. Deelnemers moesten hun geografische kennis testen aan de hand van oude platte gronden uit de vorige eeuw. De archivaris hoopt dat door middel van deze prijsvraag de naamsbekendheid van het archief verder toeneemt. Er kwamen 236 personen een wedstrijdmap afhalen bij het archief. Iets minder dan de helft stuurde een oplossing in en daarvan waren er 78 goed. Sommige deelnemers zaten wel anderhalve dag in het archief om oude kaarten te raadplegen. Tijdens de prijsvraag kreeg het archief 50 extra bezoekers en in die zin is de prijsvraag geslaagd. De archivaris hoopt dat deze nieuwe klanten ook in de toekomst de weg naar het Rijksarchief zullen weten te vinden. De eerste prijs was voor de heer Aldenhove uit Midddelburg die met behulp van de atlas van Falck de oplossingen snel gevonden had. „Alleen over Stavenisse heb ik nog een tijdje getwij feld. In eerste instantie dacht ik dat het Sint Philipsland was omdat er op de platte grond een sluis en een voor straat te zien was. De inte resse van Aldenhove voor kaarten en plattegronden gaat terug tot de oorlog. „Wij hadden toen een kaart van I1 De heer Koops (links) over handigt de eerste prijs pan de heer Aldenhove Foto: Johama Brouwer Europa met allemaal vlagge tjes aan de muur hangen en uit die tijd stamt mijn inte resse voor aardrijkskunde en geschiedenis". Een interesse die Aldenhove tot voor kort gebruikte om fiets- en au tospeurtochten uit te zetten voor de wijkvereniging Zuid. Mevrouw Trienekens uit Eindhoven ging met de twee de prijs naar huis, de derde prijs was voor de heer De Vries uit Sluiskil, de vierde voor de heer De Koeijer uit Middelburg en de vijfde voor de heer Van den Broecke uit Nieuwerkerk. De prijzen be stonden uit boekenbonnen.

Scheldebode | 1993 | | pagina 1