Majoraat: het recht van de ouderen BZN geeft concert in sporthal Nieuwe oversteek bij Der Boede Leden Pinkstergemeente protesteren tegen beurs 'Alterna Zeeland 1993' Kledingbeursberichten Cursus voor hartpatiënten Zelfbekostigende stichting in de mensa aan de Van Hogendorpweg SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 24 MAART1993 Tegenwerking Geen drempelvrees Het voedsel van de trekvogels 311 VLISSINGEN - De weg van Vlissingen naar Koudekerke wordt ter hoogte van Der Roe de aangepast aan de wensen van de bewoners. De bushaltes bij de Koksweg, voor bewoners en bezoekers van Der Roede aan de overkant van de weg, worden opgeheven. Daavoor in de plaats worden nieuwe haltes gemaakt bij de Ter Poortewcg, aan de kant van Der Roede. De oude hoofdingang wordt daar na gesloten. Bij de aansluiting van de Ter Poorteweg op de Vlissing- sestraat wordt in de doorgaan de weg een middeneiland ge maakt, zodat rolstoelers, voet gangers en fietsers in twee keer kunnen oversteken en daarbij maar te maken hebben met verkeer uit één richting. Het oversteken wordt daardoor makkelijker en minder riskant. Met het verplaatsen van de hoofdingang van Der Boede naar de Ter Poorteweg wordt het noodzakelijk om ook deze weg te verbeteren. Aan de kant van Der Boede komt een fiets pad en een rolstoel/voetpad. Het pad aan de andere kant wordt opgeruimd. Tussen de Koksweg en de Galgeweg, aan de westkant van de Vlissing- sestraat wordt naast het fiets pad ook een rolstoel/voetpad aangebracht. Ongeveer 90 procent van de bewoners van Der Boede is aangewezen op het gebruik van een rolstoel om zich te ver plaatsen. Om deel te nemen aan activiteiten buiten Der Boede moeten zij telkens de provinciale weg oversteken. Veel bewoners vinden die weg zo onveilig dat zij liever binnen blijven. Vandaar dat er tot op heden weinig ongelukken ge beuren. Toch vindt de provin cie het een goede zaak om de situatie aan te passen. Over de 415.000 gulden die de Provin cie daarvoor op tafel moet leg gen vergaderen de Staten op 16 april. De totale kosten worden geraamd op 660.000. De ge meente Valkenisse draagt 125.000 bij, het wegschap 40.00 en de Stichting Ver pleeg en Rusthuizen 80.000. De oversteeksituatie bij Der Boede is voor rolstoelgebruikers niet zo veilig foto: harry de lange VLISSINGEN - Sinds een half jaar heeft de wijk Paauwenburg er een voorziening bij. In de studenten mensa aan de van Hogendorpweg zetelt in de vrije uren de Stichting Majoraat. Zeven dagen per week houdt deze stichting de deuren geopend voor de zogenaamde 55-plussers, mensen die wel eens wat anders willen dan thuis voor het raam zitten, teveel bij de kinderen op bezoek gaan of alleen maar met hun hobby bezig zijn. Om lekker actief te zijn, gezellig te kletsen met anderen, rustig de maaltijd te gebruiken, te kaarten, biljarten, dansen en nog veel meer. Kortom een ontmoetingscentrum van formaat. Het bleek de stille wens van een groep waaraan nog weinig aandacht werd besteed. Die aandacht is er nu dus wel. Zes enthousiaste vrouwen vor men de spilmedewerksters van de stichting Majoraat: Mimi Ruikes, Ingrid Verheeke, Ineke Naerebout, Tannie Villeé, Ma rion Henning en Kitty van Leersum. Zes vrouwen die zelf op zoek waren naar een zinvole tijdsbesteding, graag iets voor anderen wilden doen maar daar geen geld op wilden toe leggen. Al pratend met elkaar, met ouders en vrienden vonden ze, om het populair te zeggen, het gat in de markt: het grijze schemergebied van de 55-plus- sers. Ingrid Verheeke: „Toen we de wijk eens doorlichtten op voor zieningen, bleek dat deze er vooral voor ouderen niet wa ren. Terwijl de wijk volgens de statistieken toch aan het ver grijzen is. Geen café, geen tref punt, niets waar de 55-plussers elkaar konden ontmoeten, be halve in de snackbar of het •Jhinese restaurant, maar daar ga je niet even gezellig een kopje koffie drinken. Uit de gesprekken met onze ouders en anderen bleek dat die behoefte er wel was. Dan merk je eigenlijk dat de 55-plussers een tussenliggende groep vormen, een beetje ver geten ook door de zorgsector. De 55-plussers zijn niet zo jong meer, maar ook niet oud, ze willen niet tussen de echte be jaarden zitten en ze willen ac tief bezig zijn. De 55-plussers worden geacht alles zelf te on dernemen. Dat kunnen ze na tuurlijk ook, maar ze willen dat graag samen doen. Dan moet je dus ergens een gebouw hebben om dingen te kunnen organiseren. Toen we dat vonden was het niet zo moeilijk meer. Vooral omdat we voor onszelf het idee hadden dat we dit later ook wel zouden willen en niet al leen thuis te blijven zitten en oud worden, zijn we eraan be gonnen. De naam Majoraat geeft precies aan waar we voor staan. Majoraat betekent het recht van de oudste, vrij ver taal het recht van de ouderen op hun voorzieningen". De vrouwen zijn duidelijk trots op wat ze in korte tijd hebben bereikt. Sinds de oprichting op 1 oktober van het vorig jaar zijn ze gegroeid van nul naar 54 leden, terwijl ze pas in sep tember 1993 een ledenbestand van 40 verwachtten. Met de zes spilmedewerksters en ongeveer 20 vrijwilligers kunnen ze het gebouw 7 dagen per week openhouden en tegen een sterk gereduceerd tarief maaltijden serveren. In hetbegin ondervonden ze nogal wat tegenstand. 'Een stelletje huisvrouwen die zoiets opzetten zonder een beroeps kracht, kan dat wel?' was een van de vragen. Waarschuwin gen waren hun deel: 'jullie gaan iets doen wat eigenlijk de taak van de overheid is, en dat houden jullie nooit vol. Maar gepokt en gemazeld als ze wa ren in het vrijwilligerswerk, in de verpleging of in de horeca, zetten ze gewoon door. Van de beheerder van de studenten mensa, het Zeeland College, kregen ze alle medewerking, het gebouw stond door de week toch tot vijf uur 's middags leeg en in het weekend helemaal. Ze mochten het gebouw gratis ge bruiken in ruil voor het beheer ervan en hulp 's avonds bij het uitdelen van de maaltijden aan studenten. Van de gemeente kregen ze een startsubsidie los gepeuterd door de ambtenaren met hun eigen argumenten om de oren te slaan. De vrouwen hadden namelijk minutieus de Nota Sociale Verniewing door gelezen en hierin precies de onderbouwing gevonden voor de aanvraag van een startsub sidie. De gemeente had hier niet van terug en gaf toe. „Die sociale vernieuwing", zegt Mimi Rui kes, „slaat ook echt op ons. Wij. creëren hier een zorgzame sa menleving voor elkaar. Het is namelijk niet zo dat wij alles voor de deelnemers doen. Het is juist de bedoeling dat zij met alles meehelpen en meedenken. Ze zorgen voor elkaar, halen elkaar op met de auto, gaan op ziekenbezoek, helpen ons in de keuken, met serveren, achter de bar en noem maar op. Dat heeft ons altijd voor ogen ge staan en dat lukt ons ook nog. Het maakt ook dat de sfeer hier bijzonder plezierig is. Wat voor ons heel belangrijk is, is dat we behalve de startsubsidie die we gekregen hebben, verder hele maal zelfvoorzienend zijn. We werken kostendekkend en doen geen beroep op zorgsubsidies". „Wat wij hebben is eigenlijk een soort buurtcafé", zegt In grid. „Je kunt hier een hapje eten, wat drinken, kaarten, bil jarten, sjoelen, dansen etc. In het begin hebben we zelf het programma nog opgesteld maar dat werd al spoedig door de deelnemers bijgeschaafd naar hun eigen inzichten en interesses. En dat vinden we prima want hoe meer ze zelf doen, hoe beter. De mensen gaan hier heel leuk met elkaar om. Als iemand als onbekende binnenkomt dan wordt hij of zij direct door de groep opge vangen. Drempelvrees hoef je hier niet te hebben. En wat je hier binnen hebt, gaat niet meer weg. Het leuke is ook dat deelnemers zelf andere deelne mers ronselen. Ze nemen hun eigen vrienden mee, of buren en kennissen. Ze zien de nood zaak van de stichting in, aLs er meer deelnemers zijn dan blijft ook de stichting bestaan.". De stichting gaat verder dan alleen gezelligheid. Mimi Rui- kess: „Wij doen veel aan zorg. Zoals de deelnemers elkaar op vangen als ze hier nieuw bin nenkomen is één aspect. Maar als iemand ziek is worden de boodschappen gedaan, de maaltijden verzorgd en andere maatregelen getroffen. Als er vervoer nodig is wordt dat ge regeld. Wij geven woononder- steuning en begeleding en we hebben het zogenaamde vrage nuurtje, waarin allerlei hulp vragen worden beantwoord. Onze maaltijdvoorziening is ook onderdeel van de verzor ging. Dat loopt als een trein. Mensen kunnen zich 24 uur van tevoren voor de maaltijd opgeven maar daarin zijn we eigenlijk nogal flexibel, zoals we in alles flexibel zijn. We zijn dan ook geen vergaderaars maar echte doeners. Het plezier in het werk is heel belangrijk. Als wij ons er happy bij voelen, dan voelen de deelnemers zich dat zeker. We leren veel van elkaar en vullen elkaar aan. VLISSINGEN - De bekende vaderlandse band-zonder-naam BZN treedt zaterdag 3 april op in sporthal Baskensburg. De jaarlijkse concerttour door Nederland is dit jaar drie maanden later van start gegaan omdat zangeres Carola Smit in november een baby kreeg. BZN, al ruim 25 jaar aan de bak, bestaat verder uit Jan Keizer zang, Jan Tuijp basgitaar, Dick Plat toetsen, Dirk van der Horst gitaar en Jack Veerman op drums. Kaarten voor het concert op 3 april kosten 28,50 en zijn verkrijgbaar bij Ton Weijts in de Bloemenlaan 11, het VVV en in de kantine van de sporthal. Foto: Pim Westerweel gers en andere toekomstvoor spellers buiten de beurs ge houden omdat volgens de or ganisatie daar best eens vraagtekens bij gezet kunnen worden'. De beurs richtte zich dan ook voornamelijk op allerlei vormen van bewust wordingsprocessen, het zoe ken naar jezelf en de zin van het leven. Wat dat betreft konden de bezoekers hun hart ophalen: filosofie, edelsteen therapie, bio-energetica, me ditatietechnieken, rustgeven de CD's (neurosonische soundtracks), floating en boe ken met infoi-matie over het bewust worden van het on derbewustzijn. Voor de vijf demonstrerende leden van de Pinkstergemeente, die voor de deuren van Hotel Britannia, pamfletten uitdeelden, maak- VLISSINGEN - Enige hon derden bezoekers hebben zondag de beurs 'Alterna Zee land '93' bezocht. De beurs, waarbij 27 standhouders lie ten zien dat er meer is tussen hemel en aarde dan alleen maar een bezoek aan de arts, is een vervolg op 'Paranorma', die vorig jaar in de Goese Zeelandhallen werd gehou den. „De belangstelling voor het zoeken naar het grote 'waar om' wordt steeds groter en daarom is het zinvol om alle mogelijkheden nog eens bij het publiek onder de aan dacht te brengen", verduide lijkt Wim Kruikemeijer, een van de organisatoren, de beurs. Met opzet zijn waar zeggers, handlezers, kaartleg- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll te dat alles niet uit. Voor hen was het -zonder dat ze ook maar 'n voet op de beurs hadden gezet- alleen maar slecht wat daar binnen ge beurde. Bestuurslid C. Bak ker van de Pinkstergemeente: Wij willen de mensen er op wijzen dat het juist is dat er méér is tussen hemel en aar de, maar dat er een goede en een foute kant aan zit. De foute kant is mooi verpakt en ziet er interessant en aantrek kelijk uit, maar is desondanks toch verkeerd. Wij willen de mensen wijzen op Gods liefde die zich óók op bovennatuur lijke wijze manifesteert, na melijk door de Heilige Geest. Het verschil met de beurs is dat dit bovennatuurlijke zijn grondslag heeft in het Goe de". VLISSINGEN - Met de lente in de lucht is het weer tijd voor kledings- en speelgoedbeurzen. Her en der wisselen broeken, jurken en jassen van eigenaar. Een overzicht. In het Zuiderbaken aan de La Palmastraat in Middelburg houdt vrouwencontactgroep 'Kom uit je huis' woensdag 31 maart een kledingbeurs voor voorjaars- en zomerkleding, van 13.30 tot 15.00 uur. Kle ding kan 's morgens gebracht worden tussen 9 en 11. Peuter speelzaal 't Speeltreintje houdt zaterdag 27 maart een kleding en speelgoedbeurs en een box- bed-buggybeurs in het her vormd gemeentecentrum aan de Dorpsstraat in Oostkapelle, van 10 tot 11.30 uur. In ge bouw Irene achter de gerefor- meerde kerk in de Kanaal straat in Oost-Souburg is don derdag 1 april van 9.30 tot 11 uur een kinderkleding- en speelgoedbeurs. Inleveren kan 29 en 30 maart tussen 9.30 en 11 uur in gebouw Irene. Het werkbestuur van peuterspeel zaal De Paddestoel aan de Ire- nestraat in Oost-Souburg houdt woensdagavond 31 maart van 19.30 tot 21 uur een kleding- en speelgoedbeurs in de speelzaal. Inleveren van de spullen kan dinsdag 30 maart van 19.30 tot 20.30 en woens dag 31 maart van 13.15 tot 14.15. In kerkcentrum de Schaapskooi bij winkelcen trum Papegaaienburg in Vlis singen wordt woensdag 31 maart van 9.30 tot 11 uur een voorjaars kinderkleding- en speelgoedbeurs gehouden. Kle ding en speelgoed kan op 29 en 30 maart tussen 9 en 10 uur ingebracht worden. Woensdag 7 april houdt peuterspeelzaal de Zandkrumels uit Middel burg een zomerkleding- en speelgoedbeurs. Van 15.30 tot 16.30 uur. Verdere informatie wordt verschft via 01180-37558. Peuterspeelzaal ,t Wegkrupertje aan de Prins Hendrikstraat in Middelburg houdt zaterdag 3 april van 10 tot 11 uur een kleding- en speelgoedbeurs. 1 De stichting Majoraat vervult de functie van buurtcafé: een kop koffie en altijd iemand die naar je luisteren wil foto: harry de lange Iedereen moet hier de taken van elkaar over kunnen nemen en iedereen kan hier ook z'n kwaliteiten kwijt". Zondag 28 maart verzorgt Ma joraat een diner-dansant van 10 tot 14 uur. Voor deelnemers aan Majoraat bedragen de kos ten 12,50, andere belangstel lenden betalen 17,50. De ope ningstijden van de Stichting Majoraat zijn: maandag, woensdag, donderdag en zater dag van tien tot twee uur en dinsdag, vrijdag en zondag van tien tot drie uur. In de zomer vakantie verschuiven de tijden naar later in de middag. Voor inlichtingen kunt u zich wen den tot de spilmedewerksters die telefonsich te bereiken zijn via 01184-71103. Of gewoon even binnen lopen in de Van Hogendorpweg 158. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill|^illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllgllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BINGO - Supportersvereniging Rood-Wit houdt vrijdag 26 maart een bingo-avond in het clubhuis van de VC Vlissingen aan de Irislaan. Het begint om acht uur en de toegang is gratis. In wijkcentrum Scheldebuurt aan de Verk. Quakke- laarstraat 95 in Vlissingen is donderdag 25 maart een bingo voor ouderen. Het begint om 14.00 uur en de toegang is gratis. INTERKERKELIJK - De interkerkelijke organisatie Wo man's Aglow Fellowship houdt maandag 29 maart een samenkomst in de stadsschouwburg in Middelburg. Spreek ster is Rie Mulder uit Goes, aanvang 20."" uur. Dinsdag 30 maart is in de Getuigeniskerk aan de A. Lauwereystraat in Middelburg een open koffieochtend van 9 tot 11.15 uur. Tijdens deze interkerkelijke bijeenkomst spreekt Nel vande Werff uit Driebergen. DIA'S - De Diaporamaclub krijgt vrijdag 26 maart de diagroep uit Antwerpen op bezoek. Voor liefhebbers van beeld en geluid een uitgelezen kans om kennis te maken met het werk van onze zuiderburen. De vertoning vindt plaats in Open Hof aan de A. Gogelweg in VLissingen, om 19.30 uur. BAZAR - De handwerkclub van de U.V.V houdt woensdag 31 maart een voorjaarsbazar in het pand aan de Herengracht 52 in Middelburg. Van 14 tot 16 uur is er voor de paasdagen van alles te koop. Er is een stoeltjeslift. GEVONDEN - Bij de gemeentepolitie van Middelburg zijn de volgende voorwerpen aangegeven: sleutels, bril, cassette bandje, fietstassen, OV-jaarkaart, enveloppe met postzegels, kinderhandschoentje, horloge, wanten, kentekenplaat, twee stalen plaatjes, diverse handschoenen, portemonnee, zilveren schakelketting, rugtas met inhoud, gouden kinderarmband met naamplaatje, zwart/rood gevlekte poes en zwart/witte keeshond. V&D leverde de volgende spullen in: tasje met blouse, overhemd en colbert, tas met riemen en oorbellen, tas drijfkaarsen, tandenborstel en diverse cremes, tas met hand schoenen, sjaals en wollen damespakje. In de doos van Maxis zaten: boodschappentas, sjaals, mutsjes, spuugdoekje, hand schoenen, belastingkrant, FNV formulier, paraplu, speel goedslak, fopspeen, pasfoto's, tandenborstel, halsdoek, sleu tels, horloge, ringetje, hangertje, oorbellen en paraplu. Bij de gemeentepolitie in Vlissingen werd het volgende aangegeven: haakse slijper, koffiebus, trui, portemonnee, broche, diverse sleutels en een zwart-witte poes. LENTELIED - Het Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen vertoont dinsdag 30 maart de film 'Lentelied' in de recreatiezaal van verzorgingstehuis Ter Reede in Vlissingen. Om 14.30 uur. VOGELGELUIDEN - De ZVU start woensdag 31 maart om 20.00 uur een cursus Vogelgeluiden. De cursus omvat 5 theorieavonden en 4 veldwerkbijeenkomsten. Doel van de cursus is het leren herkennen van vogels in bos, veld en rond uw huis aan de hand van hun zang en roep. In de cursus wordt naast het leren van geluiden ook aandacht besteed aan het inventariseren van een gebied op Walcheren door het verzamelen van veldwaarnemingen en het uitwerken daarvan op de theorieavonden. Inlichtingen: 01180-34800. KLAVERJASSEN - De activiteitencommisie van het wijk centrum Open Hof aan de A. Gogelweg in Vlissingen houdt donderdag 1 april een prijsklaverjasavond. Aanvang 19.30 uur, deelname kost drie gulden per persoon. In wijkcentrum Scheldebuurt aan de Verk. Quakkelaarstraat 95 in Vlissingen is het zaterdag 27 maart prijsklaverjassen. Het begint om 14.00 uur en de kosten bedragen twee gulden vijftig per persoon. REFORMATORISCHE FILOSOFIE - De kring Zeeland van de Stichting Voor Reformatorische Wijsbegeerte houdt woensdag 31 maart een studiebijeekomst in de Getuigenis- kerk, Adriaan Lauwereijszstraat 6 in Midddelburg. Discus sieleider dr. A. Zeilstra uit Utrecht sprrekt over 'christelijke levensbeschouwing en reformatorische filosofie. De bijeen komst begint om 19.30 uur. AVONDGEBED - Vrijdagavond 26 maart is er van 19.30 tot 20.30 in de Engelse kerk aan de Simpelhuisstraat in Middelburg een maatschappelijk avondgebed. Het avondge bed staat dit keer in het teken van 'de vreemdeling in ons midden'. De organisatie is in handen van het IKV. UNICEF - De stichting Roos houdt uitverkoop in de winkel aan de Koestraat 4 in Westkapelle. Woensdag tussen 9 en 11.30 uur gaat alle tweedehands kleding voor één gulden per stuk de deur uit. De opbrengst is bestemd voor Unicef. BORSTVOEDING - Maandagavond 29 maart geeft borst voedingsorganisatie La Leche League informatie over het gebruik van een draagdoek voor baby en peuter. Een leidster van LLL demonstreert een aantal van de talloze manieren om een baby dicht tegen het lichaam van de vader of moeder te binden bij Martien van den Berg, Braamhof 12 te Koudeker ke, van 20 tot 22 uur. ROMMELMARKT - De Vaste Burgh aan de Flamingoweg 53 in Papegaaienburg in Vlissingen houdt zaterdag 3 april een rommelmarkt van 10 tot 14 uur. MIDDELBURG - Het Natuur kundig Gezelschap verzorgt vrijdag 26 maart een lezing over 'de energiehuishouding van trekvogels in het Deltage bied'. De lezing wordt verzorgd door drs. P. Meire van het Instituut voor Natuurbehoud en de heer P. Meininger van de Dienst Getijdewateren van rijkswaterstaat. De lezing is vrij toegankelijk en wordt ge geven in de bibliotheek aan de Kousteensedijk. In de Delta die gevormd wordt door de Ooterschelde, de Wes- terschelde en deinmiddels af gesloten Deltawateren komen jaarlijk grote groepen vogels voor. De meeste zijn hier op doorreis en zijn voor hun ener gievoorziening aangewezen op degrote voorraden bodemdie- ren die op de slikken en platen voorkomen. Door de Deltawer ken is het voedselareaal be hoorlijk afgenomen. De lezing begint om 20.°° uur. VIISSINGEN - Thuiszorg Wal cheren organiseert dit voorjaar een cursus voor hartpatiënten eventueel met partner. De cu- sus wordt gegeven om patiën ten te helpen in de moeilijke tijd na een hartinfarct of har toperatie. Op donderdag 8 april wordt er vrijblijvend informa tie gegeven over deze cursus. De informatie-ochtend begint om 9.30 uur in het wijkgebouw, Rosenburglaan 1. De toegang is gratis. Een hartinfarct of hartoperatie is een zeer ingrijpende gebeur tenis. In hoog tempo gebeurt er veel. Na thuiskomst uit het ziekenhuis, is er ineens tijd om stil te staan bij datgene wat gebeurd is. Bij veel hartpatiën ten spelen er allerlei vragen door het hoofd, zoals "kan ik nog werken?", „wat mag ik doen?", „wat mag ik niet?". Ook angst voor herhaling, spanning en onzekerheid kun nen de kop opsteken. Dit geldt vaak niet alleen voor de hart patiënt zelf, maar ook voor mensen in de directe omgeving. In acht bijeenkomsten van elk twee uur krijgen de deelnemers informatie over het hart en over hartziekten. Tevens ko men zaken aan bod als angst en spanning, opnieuw beginnen en de onzichtbaarheid van de handicap. De cursus biedt gele genheid om ervaringen uit te wisselen met lotgenoten. Daar naast worden tijdens de cursus oefeningen gedaan zoals ont spanningsoefeningen. Voor waarde voor deelname is dat het minstens drie maanden ge leden en maximaal drie jaar geleden is dat de hartoperatie of het hartinfarct heeft plaats gevonden. De leiding van de cursus is in handen van mevrouw T. van der Goot. De acht bijeenkom sten vinden plaats op donder dagochtend van 09.30 tot 11.30 uur. De eerste bijeenkomst is op 22 april 1993. Voor de cur sus moet u zich van tevoren opgeven; voor de informatiebij eenkomst is dat niet nodig. Wilt u zich alvast opgeven voor de cursus of heeft u vragen, .dan kunt u terecht op de infor matiebijeenkomst en u kunt bellen naar: -mevrouw Goed hart of mevrouw Van Stee, te lefoonnummer: 01180-84277.

Scheldebode | 1993 | | pagina 11