Benefietconcert voor Rode Kruisschip Rabbijn Van Dijk geeft lezing Maritiem Instituut krijgt natte cursus Werk op de Hooge Platen Oratoriumvereniging voert de Johannes Passion uit Anti-vivisectie Stichting in actie tegen dierproeven en genetische manipulatie Uitsmijter DE RUITER DE RUITER AUTORIJLES: 1e 10 LESSEN 295.- MOTORRIJLES: 5 LESSEN GRATIS tsj rz Wereldproefdieren dag Nieuwe knopen Cosmetica Van Gelder stelt platform officieeel in gebruik Art-shop organiseert 20 maart een demonstratie olieverfschilderen. Art-shop Informatieavond astmapatiënten in schouwburg Voor uw Auto- en Motorrijlessen Ravesteynplein 52 VLISSINGEN Telefoon 01184-17464 ESCHELDEBODE ?nT^nGD?US'Jf55S?™TJ?tï.EÜJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR.' 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG M V 17 MAART 1993 MIDDELBURG - De Henri Dunant' is voor velen een be grip. Ieder jaar maken honder den gehandicapten en chro nisch zieken gebruik van de mogelijkheid om mee te varen op het vakantieschip van het Rode Kruis. Het schip werd gebouwd in 1973 en voldoet niet meer aan de eisen van de tijd. Renovatie van het popu laire vakantieschip is overwo gen, maar bleek te duur. Daar om wil het Rode Kruis een nieuwe J. Henri Dunant -de derde- bouwen. Voor de finan ciering hiervan worden de ko mende tijd verschillende acties gehouden. Het Provinciaal Bu reau van het Rode Kruis in Zeeland neemt hierbij het voortouw. Op vrijdag 2 april vindt in de Nieuwe Kerk in Middelburg een benefietcon cert plaats, waaraan velen be langeloos hun medewerking verlenen. Het huidige schip is inmiddels twintig jaar in de vaart en al die jaren zeer intensief ge bruikt en dat is nu te merken. De scheepswanden worden door slijtage steeds dunner, er zijn steeds meer kostbare en tijdrovende reparaties nodig en de stahoogte is op veel plaatsen te laag. Er is een gebrek aan privacy. Twee echtparen die samen een hut moeten delen bijvoorbeeld, dat past niet meer binnen de normen van de huidige samenleving. Wat ook ontbreekt op de huidige Henri Dunant is een goed uitgeruste recreatiezaal. In de toekomst zullen naar verwachting steeds meer men sen in de leeftijd van 50 jaar en ouder een beroep doen op de vakantiemogelijkheden van het Rode Kruisschip. Er is een rap port verschenen met daarin de technische- en kwaliteitseisen waaraan de Henri Dunant III moet voldoen. Een werkgroep is al begonnen met de voorbe reidingen voor de bouw van het nieuwe schip. Nu het geld nog. Naast een •grote landelijke publieksactie moeten lokale en regionale ac tie de benodigde fondsen op brengen. Het Provinciaal Bureau van het Rode Kruis in Zeeland liet er geen gras over groeien: het be nefietconcert in Middelburg op 2 april is een van de eerste acties in het land. Op het pro gramma staan optredens van The Goos City Singers uit Goes, Ons Koor uit Sommels- dijk, het Souburgs Koper Quintet uit Oost-Souburg, het ZWN Manenkoor uit Middel burg, de Ruyterstadsingers uit Vlissingen, the Gents Mainport Barbershop Singers uit Rotter dam en het RET Mannenkoor, ook uit Rotterdam. Het concert in de Nieuwe Kerk begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 12,50, pas-65 houders en kinderen tot en met 12 jaar betalen een tientje. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij muziekcen trum Middelburg aan de Lange Delft en bij het Provinciaal Bureau Rode Kruis, Molenwa ter 93. Het Rode Kruisvakantieschip de J. Henri Dunant II is na twintig jaar hoognodig aan vervanging toe Foto: Ahad Azizzada milmi nun in in in in uti ii nu ii ui mi in in i in iiiiini i ii inn mi mini Het proefkonijn moet verdwijnen MIDDELBURG - Vanaf 5 april is in de Zeeuwse Bibliotheek een tentoonstelling over dierproeven te bezichtigen. De expositie is naar Middelburg gehaald door de werkgroep Middelburg van de Anti-vivisec- tiestichting, een werkgroep die in haar korte bestaan al veel activiteiten heeft ontwikkeld. Op het hoofd kantoor van de Anti-vivisectie Stichting (AVS) in Den Haag liet een van de stafmedewerkers zich onlangs ontvallen dat 'in Zeeland de activiteiten op dit moment optimaal zijn'. En daar zijn de leden van de jonge werkgroep, met recht, best een beetje trots op. Vivisectie, het nemen van proeven op levende dieren, wordt op grote schaal toegepast. In Nederland wor den jaarlijks meer dan een miljoen gewervelde dieren voor proeven gebruikt, omgerekend zijn dat er zo'n 3000 per dag. Een voorzichtige schatting over het gebruik van proefdieren wereldwijd overschrijdt de 100 miljoen op jaarbasis. Het gaat daarbij niet alleen om 'bekende' proefdieren zoals muizen, ratten en konijnen, ook vogels, paarden, schapen, apen, honden en katten worden veelvuldig aan proefnemingen onderworpen. De AVS vindt dat wetenschappers hun proeven zonder dieren moeten doen. De stichting wil dat bereiken door de ontwikkeling van dierproeven nauwgezet te volgen en hierop gefundeerde kritiek te formuleren en het onderzoek naar alternatieven voor dierproeven te stimuleren. Ook voorlichting en sa menwerking met andere dierbeschermende organisa ties, nationaal en internationaal, beschouwt ae AVS als haar taak. Monika Simonse en Liesbeth van Schijndel, beiden stude rend aan het MDGO, werden vorig jaar lid van de Anti-vivi sectie Stichting (AVS). Al gauw bereikte hun het verzoek of ze geen lid wilden worden van de Zeeuwse werkgroep. Deze acht leden tellende groep was al wel actief in andere delen van Zee- MIDDELBURG - Rabbijn W. van Dijk houdt maan dag 22 maart een lezing op uitnodiging van de Stich ting Zeeuwse Leerhuizen. Rabbijn van Dijk spreekt binnen Torah en Traditie over Torah en Talmoed. De lezing wordt gehouden in gebouw De Schakel aan het Bachtensteene. De aanvang is 20.00 uur en de entree bedraagt een tientje. land, maar op Walcheren ont brak het nog aan mensen om het werk van de AVS naar buiten te brengen. Monika en Liesbeth pakten meteen de handschoen op. Ze begonnen met het verspreiden van pos ters en aanmeldingsformulie ren bij dierenwinkels en die renartsen en 'overal waar maar wachtkamers zijn', zoals socia le diensten, ziekenhuizen en artsen. Een van de mensen die zich aanmeldde als lid was Elly Munter. Het was niet haar be doeling om in de werkgroep te komen, maar door een klein administratief foutje kreeg ze een uitnodiging voor een ver gadering in Goes. Achteraf ge zien zegt ze dat de uitnodiging op een goed moment kwam. "Ik ben mijn hele leven met dieren bezig geweest. Eigenlijk is het een beetje uit de hand gelopen; het begon met het ver zorgen van een paar zwerfkat jes, later nam mijn man vogels mee die gewond waren geraakt bij de centrale in Borsele en voor ik er erg in had, wist iedereen mij te vinden. Ik heb zelfs een asielvergunning aan moeten vragen, zoveel dieren Een weekend zonder kinderen doet ons twee avon den achter elkaar uit eten gaaan. De eerste avond gaan we naar de Chinees. De tijd dat we ons daar voor een paar gulden ongans gingen eten aan nasi of - bami ligt ver achter ons. We leerden de specialiteiten van het huis waarderen en kennen verschil tussen een Kantonees of een Pekinees gerecht. We hebben "tij alle tijd en kiezen een rijsttafel. Onze tafel is juist volgeladen met schaaltjes en bakjes met allerlei heerlijkheden als aan het tafeltje naast het onze een >s, man en een vrouw plaatsnemen. Een echtpaar zo te zien. De ober brengt de kaart. De twee bestuderen het menu en de ober komt weer naar hun tafel. Hij vraagt of ze al een keuze hebben gemaakt. De man V antwoord: „Ja, we willen allebei een kop koffie en een uitsmijter". De ober geeft geen krimp, wij £2 verslikken ons bijna en proesten in ons servet. Even later brengt hij twee borden. Op elk bord liggen drie witte boterhammen, daarop ham en eieren. De uitsmijters zijn op z'n Chinees versierd: met een takje peterselie en een roosje van winterwortel. Als de buren tevreden afrekenen zijn wij nog niet eens op de helft. De ober zou, vanwege z'n goede gastheerschap, in aanmerking moeten komen voor een ster. Bert de Mol 03 had ik op een gegeven moment in huis. Ik ben dat nu aan het afbouwen, want het werd me te veel. Op de jaarlijkse Middelburgse braderie was de werkgroep vo rig jaar aanwezig met voorlich tingsmateriaal, dit jaar wordt dat herhaald. Verder probeert de werkgroep zoveel mogelijk met een kraampje aanwezig te zijn bij allerlei evenementen, zoals popfestivals en zomer- markten. Ook bestaat het plan om op mooie zomerse dagen bij duinovergangen te staan. Niet om domweg foldertjes uit te delen, want die worden alleen maar weggegooid in de duinen, maar om de mensen aan te spreken om de problematiek rond vivisectie en genetische manipulatie onder de aandacht te brengen. Genetische mani pulatie is dit jaar ook het the ma van de Wereldproefdieren- dag op 24 april. Het is de start van een wereldwijde campagne tegen de toepassing van biote chnologie op dieren. Genetische manipulatie, het aanbrengen van veranderingen in de erfelijke eigenschappen, heeft zich de laatste twintig jaar in een razend tempo ont wikkeld. In 1980 werd de eer ste muis geboren, waarbij was gesleuteld aan de erfelijke ei genschappen en in 1990 kwam het eerste genetisch veranderde kalf ter wereld. Proefdieren moeten model staan voor de mens. Door het toevoegen of juist weghalen van erfelijke ei genschappen worden proefdie ren ontwikkeld die menselijke ziekten kunnen krijgen. Voor beelden 'zijn muizen met de ziekte van Alzheimer of met reuma. Deze dieren worden dan weer voor proeven of het testen van medicijnen gebruikt. 'Door genetische manipulatie is niet het dier interessant, maar zijn voornamelijk de chromo somen van belang', stelt de AVS in een zojuis uitgebrachte brochure. 'Het dier is niet meer dan een jas waarvan de kno pen, de kleur en misschien ook wel het model kan worden ver anderd'. De AVS wil niet alleen de wetenschappelijke wereld ervan overtuigen dat de moge lijkheden van genetische mani pulatie zwaar overschat wor den en niet opwegen tegen de risico's voor het welzijn van mens en dier, ook wil zij dat de wetgeving aangepast wordt aan de ontwikkelingen van de afgelopen jaren. Sinds de oprichting van de AVS in 1931 is er al heel wat bereikt om het leed van dieren in te perken. Een grote handte keningenactie in 1952 om te komen tot het instellen van een leerstoel in vivisectie-vrije ge neeskunde leidde tot resultaat: inmiddels is er een leerstoel 'Dierproefvraagstukken' in Leiden. Dat in 1977 een Wet op Dierproeven tot stand kwam, is ondermeer te danken aan de inspanningen van de AVS. Ook de consument kan een bij drage leveren aan de strijd te gen vivisectie door er bij de aanschaf van allerlei artikelen zoals cosmetica en wasmidde len op te letten of het artikel 'dierproefvrijis. Er zijn dro gisterijen die gegarandeerd diervriendelijke cosmetica ver kopen. Op de tentoonstelling van de AVS in de Zeeuwse Bibliotheek van 5 tot en met 15 april is ook een cosmeticagids te krijgen. Wie zich tijdens de expositie aanmeldt als dona teur kan dan bovendien ter plekke een potje diervriendelij ke cosmetica kopen. Drogisterij De Rode Pilaren, die de cosme tica levert, schenkt een gedeel te van de opbrengst aan de AVS. Wie geïnteresseerd is in de bro chure over genetische manipu latie kan daarvoor terecht bij Monika Simonse, tel. 01180-11779. VLISSINGEN - Als de veer boot Prinses Beatrix eind 1993 of begin 1994 definitief uit de vaart wordt genomen hoeft die niet te worden verkocht, maar kan de provincie Zeeland een goede daad verrichten door de pont te schenken )of desnoods voor een symbolisch bedrag verkopen) aan het Trainings centrum Brandweer Vlissingen. Deze boodschap, die overigens met een minzame glimlach werd ontvangen, gaf gisteren plaatsvervangend brandweer commandant D. Murre de aan wezige Zeeuwse notabelen mee bij de officiële ingebruikname van het survivalplatform op het Trainingscentrum. De cere moniële handeling werd ver richt door commissaris der ko ningin drs W. van Gelder, die met een ferme ruk aan de ont- stekingsring een lichtkogel de lucht injoeg. Het survivalplatform, waar cursisten onder meer wordt ge leerd hoe ze zich van een schip met behulp van reddingsvlot of reddingscapsule in veiligheid kunnen brengen, is een van de nieuwe cursussen die het Mari tieme Trainings Centrum (MTC) op het lesprogramma heeft staan. En daarmee is het MTC weer -na een uitstapje naar de Maasvlakte- helemaal terug in Zeeland. „Een theore tische cursus geven is niet moeilijk, maar wanneer er moet worden geïnvesteerd in apparatuur en uitrusting ziet de wereld er heel anders uit", zei J. van Donselaar, sectordi recteur van het Maritiem Insti tuut De Ruyter. „Het MTC was verhuisd naar de Maasvlakte, de kontakten met 'De Ruyter' zijn gebleven en in Vlissingen was Murre druk doende met zijn trainingscentrum. Door de samenwerking met het MTC en de brandweer kregen we de kans om in Vlissingen een natte cursus te starten". Dat het een goede cursus is moge blijken uit de erkenning van de scheepvaartinspectie, waar door de geslaagde cursisten een officieel erkend certificaat mee naar huis mogen nemen. Deze specifieke cursussen worden verzorgd door HZ-Safety en zijn bestemd voor iedereen die maar iets met varen, water en survival hebben te maken. Vandaar ook dat die 'goede oude Beatrix' prima dienst zou kunnen doen als drijvend trai- nigscentrum. De Hooge Platen is een natuurgebied dat in de Westerschelde ligt, ten noorden van Hoofd plaat. Dit gebied, dat 860 hectare groot is, is een complex van schorren, slikken en zandpla ten. Bij vloed loopt het gebied grotendeels onder. Alleen de 'Bol', een hoge zandplaat in het westelijk deel van het gebied, blijft bij gemiddeld hoog water droog. Hier bevinden zich ieder jaar weer veel broedende vogels, zoals visdiefjes, strandplevieren en kluten. De belangrijkste broedkolonie is die van de dwergstem; bijna de helft van de Nederlandse populatie broedt op de Hooge Platen. Er is een positieve landschappelijke ontwikkeling waar te nemen, want ieder jaar verschijnt er een hoger aantal broedvogels. Maar niet alleen broedvogels verblijven op de Hooge Platen. Voor de steltlopers, zoals rosse grutto en scholekster is het gebied van grote betekenis als fourageerge- bied. Omdat deze vogels vooral fourageren op gedeelten die bij vloed onderlopen, verblijven ze bij hoog water op de bol. In de nazomer verblijven veel ruiende bergeenden op de platen, en in de winter fungeren deze als ovemachtingsgebied voor de wilde ganzen. Om voor de broedvogels een gunstige en veilige broedplaats te creëren worden verschillende beheersmaatregelen getrof fen. Zo is er rond de dwergstemkolonie een ringvormig dijkje van zandzakken aangelegd, om de broedende vogels tegen het water te beschermen. Om de dwergstem binnen deze ring te concentreren is een schelpenbank aangelegd. Ook zijn rijs- houtschermen ingespit. Omdat winterse stormen ieder jaar afbreuk doen aan het mensenwerk, wordt elk voorjaar het broedgebied door de beheerders hersteld. Bij deze werkzaamheden kunnen zij hulp gebruiken van vrijwilligers. Op 20 maart, 3, 17 en 18 april vertrekt men met de 'Tadoma', de beheersboot van de stichting om 9.30 uur vanuit de Handelshaven in Breskens. Het is noodzakelijk om laarzen mee te nemen. Voor meer inlichtingen kan men bellen naar René Reijersbergen, tele foon 01172-1809. Elly Munter, Monika Simonse en Liesbeths van Schijndel van de Middelburgse Werkgroep van de Anti-vivisectie Stichting trekken zich het lot van proefdieren aan MIDDELBURG - De Johannes Passion van Bach wordt zater dag 20 maart uitgevoerd door de Koninklijke Oratoriumver eniging Tot Oefening en Uit spanning. De eerste opvoering van de Johannes Passion vond plaats in Leipzig, op Goede vrijdag 1723. Dirigent was J.S. Bach zelf. Het stuk had toen nog niet de vorm waarin het zaterdag wordt uitgevoerd. Tot twee maal toe heeft Bach zijn Jo hannes Passion op ingrijpende wijze omgewerkt en getracht door vervanging en herplaat sing van aria's en koren de- bouw van de compositie te ver beteren. Bij een van deze om werkingen werd o.a. de beken de koraalfantasie 'O Mensch bewein dein Sünde gross', die nu het eerst deel van de Mat- theus Passion afsluit, maar als beginkoor van de Johannes Passion gecomponeerd was, vervangen door het majestu euze koor 'Herr, unser Herr- scher', dat nu als proloog aan (ADVERTENTIE) de Johannes Passion vooraf gaat. De tekst van de Johannes Passion is voornamelijk ont leend aan de bijbelboeken Jo hannes 18 en 19 en twee episo den uit het evangelie van Mat- theüs. De uitvoering van zaterdag be gint om 20.°°uur. Sopraan-so liste is Annegeer Stumphius. Verder werken mee: Joke de Vin: alt, Ludwig van Gijsegem: tenor Evangelist, Jos van der Lans: tenor aria's, Bernard Kruijsen: bas Christuspartij en Charles van Tassel: bas aria's. Tijn van Eijck bespeelt het or gel, Jo Ivens dirigeert en Het Dordts Kamer Orkest begeleidt het orkest. Onze gast is Kees van Gilst, hij is van 10.30 tot 16.00 uur aanwezig. Paul Krugerstraat 61 Vliésingen Tel. 01184-12733 MIDDELBURG - De Ast mapatiëntenvereniging VBBA houdt woensdag 24 maart een informatiea vond in de schouwburg aan het Molenwater. De VBBA heeft de avond georganiseerd naar aanlei ding van de vragen over astma en cara die regelma tig bij de vereniging bin nenkomen. De longarts Dijksterhuis vertelt wat astma, bron chitis en emfyseem precies zijn en gaat in op de be handeling van deze ziek tes. Apotheker Hummelen-Yp- ma neemt de nieuwste in halatiemogelijkheden on der de loupe: welke inha- latoren zijn er en hoe dient men ze tegebruiken. Verder is er een stand met demonstratiemateriaal. De bijeenkomst begint om 20.ü"uur, de toegang is gra tis.

Scheldebode | 1993 | | pagina 1