Ook in de zomermode vervagen de grenzen Ja ik wil een sprookjesh u welijk Spierbaltonende t-shirts of blazer met koperen knopen Lieve bloemetjes en stoere jacks Spijkerbroek staat er dit jaar gekleurd op Roklengte blijft ook deze zomere verder dalen Brildragers zien alles door een gekleurde bril Zonnebril meer dan een mode-artikel zi*n of haar stij'past- Moed Belijning Retrostijl Techniek CONSUMENTEN f MODE De vrouw van de jaren negentig hult zich in contrasten. De grenzen zijn vervaagd en dat uit zich ook in het zomerse modebeeld. Vele ontwerpers zochten inspiratie in het Verre Oosten. Weer anderen brachten stijlelementen uit de jaren zeventig aan. Zo ontstaat een wirwar aan stijlen, die echter allemaal vrouwelijker dan ooit zijn. De economische recessie heeft de ontwerpers tot inkeer gebracht. Vrouwen besteden graag veel geld aan kleding, maar gooien het niet meer over de balk, en dat hebben ze in modeland begrepen. Geen revolutionaire nieuwigheden dus, maar stijlen waarin elke vrouw zich herkent. De roklengte blijft dalen, zelfs tot enkellang. Huidnauwe jurken hebben echter plaats gemaakt voor zwierige, beweeglijke modellen. Aangenaam om dragen, en ze'e'r sexy. Door middel van splitten, knoopsluitingen, of transparante lagen over elkaar loopt het been beslist weer in de kijker. Veelal gecombineerd met lange blouse voor wie van wijd en makkelijk houdt. Of met een hemd, zo gemaakt dat je ze wel moet knopen,of met een aansluitende body, zorgt de 'nieuwe' rok voor een verrassende stijl. Wie wil draagt opengewerkte pull's of doorzichtige jurkjes die echt niets aan de verbeelding overlaten. Of het grote publiek er warm voor loopt is nog maar de vraag en nu. Een silhouet waar niet iedereen zich mee identificeren kan, maar dat vooral bij de jeugd een groot succes zal kennen. De behoefte aan mystiek en romantiek resulteerde opnieuw in plateauzolen, flodderjurken, patchwork en kralenkettingen. Het combineren van alle mogelijke dessins onderling behoort ook tot de nieuwe flower power look. Heldere strepen, bloemetjes of bolletjespatronen dat indien smaakvol gecombineerd, toch wel een harmonieus geheel oplevert. Het toekomstige modebeeld zit hem in de weefsels. Er is een sterke hang naar etnische motieven en kleuren naast de ecologische trend die verder doorzet. Een tendens die steeds op grotere schaal zijn invloed uitoefent in de modewereld. Geen overdereven versieringen dus, maar mooie materialen als zijde en linnen die de vloeiende lijnen van de kleding extra benadrukken. Dierenprints werden vorige winter al grif in het modebeeld gesignaleerd maar zetten deze zomer voorzichtig door. Vooral multi-color fotografische prints winnen terrein. Bruin noemt men nu al voorzichtig het 'nieuwe' zwart voor de jaren '90. Echte modefreaks raken misschien in de ban van de lichtglanzende stoffen ook wel glace coatings genoemd, die enkele vooraanstaande kledingontwerpers voorzichtig op het podium brachten. Echt niet langer allen voor avondkledij bestemd, maar juist klassiekers als spijkerbroeken en jasjes krijgen er een futuristische look door. Heel mooi, dat wel,maar gewaagd. Het sprookje is terug. In Nederland wordt weer massaal getrouwd. Witte koetsjes, rode lopers, kleine bloemenmeisjes en bruidjes in prachtige jurken. De japonnen zijn vaak creaties met varrassingen: afneembare kragen, slepen, jasjes en bolero zorgen dat een jurk meerdere gezichten heeft. Gekozen wordt deze zomer weer voor meer luxe. Niet alleen in de stofkeuze, die niet zelden zuiver zijde is, maar ook in de versiering. De nauw aansluitende lijfjes zijn rijkelijk voorzien van ontelbare pailletten en pareltjes die weerkaatsen in het zonlicht. Evenals bij de de zomermode van de dagelijkse kleding is ook bij de bruidsjaponnen de halslijn erg belangrijk. Vaak zien we verleidelijk blote schouders. De grote pofmouwen bieden de mogelijkheid tot fraaie versiersels. De rokken zijn lang en wijd. Veel aandacht is er voor de rugzijde van de japon. Immers de vele gasten in stadhuis en kerk zitten het grootste gedeelte van de plechtigheid tegen de achterkant van de bruid aan te kijken. De rug is vaak diep uitgesneden. Grote strikken dienen als blikvangers. Wit blijft bij de traditionele bruiden favoriet. Hier en daar zien we een enkel gekleurd detail zoals geappliceerde roze rozen Rood is de kleur voor de bruid die echt iets opvallends wil. Maar je moet wel de nodige moed hebben om het te durven dragen. Steeds meer moderne bruiden die niets moeten hebben van een in hun ogen suikerzoet sprookje nemen de stap en zijn deze dag de 'woman in red'. Wel is het zaak als de bruid in een gekleurde jurk verschijnt van tevoren een tip van de sluier op te lichten zodat de bruidegom zich aan de kleding van zijn vrouw kan aanpassen. Een cummerband, pochet en strikje in de kleur van de bruidsjapon vormt dan een perfekt geheel. De nieuwe kleurencombinatie van zachtgroen met marineblauw blijkt uitstekend bij elkaar te passen FOTO MAYERLINE Het strakke mantelpak is out of fashion. De belijning van jasjes en broeken werden losser. Een mouwloze blazer, al of niet met ceintuur, gecombineerd met een mouwloos t-shirt of een blouse op een enkelvrije pantalon is voor deze zomer een veel geziene trend. De legging blijft in, maar ruimt stillaan het veld voor pantalons a' la Mariene Dietrich. Wijde pijpen dus of smalle (rij)broeken gemaakt uit soepel vallende stoffen als zijde en linnen. Het koloniale gegeven komt vooral naar voren in de zachte kleuren met vooral wit en alle tinten beige en ecru subtiel met elkaar gecombineerd. De marine-look blijft het goed doen. In combinatie met blauw en wit is nu ook rood in het beeld aanvaard. Met pittige details als schelpen, vissen en zeepaardjes in de dessins, blijft de bermuda met katoenen trui en blazer in dit modebeeld favoriet. Met een knipoog naar het boedhisme is knopen en wikkelen weer helemaal in. Veel draperieën en weinig snit, blijkt het motto van enkele vooraanstaande Japanse ontwerpers. Parijse en Italiaanse designers trokken de lijn tussen de hippe jaren zeventig De wereld ziet er beter en vrolijker uit als we letterlijk en figuurlijk door een gekleurde bril kijken. De brillenmode van deze zomer helpt ons daarbij een handje. De trend van veel kleur in de monturen zet door, net als de retrostijl die teruggrijpt naar vroegere tijden. Beide stromingen gaan dit seizoen een stapje verder; behalve de kunststof monturen krijgen nu ook de metalen modellen een kleurtje en op de ronde en ovalen brillen worden allerlei variaties gemaakt. Aanvankelijk waren de brilmonturen alleen in bedekte tinten uitgevoerd. Maar ook de fellere kleuren beginnen steeds meer terrein te winnen. Niet alleen de kunststofbrillen maar ook de metalen krijgen vaker een kleurtje. Het gaat dan meestal niet om één kleur maar om een combinatie van tinten. Zelfs bij de glazen is de kleurtrend terug te zien. Met de ontspiegeling en kleuring van glazen wordt meer en meer rekening gehouden met de kleur van het montuur en het gezicht. Naast de kleurtrend doet ook de retrostijl het goed dit seizoen, behalve de ronde en ovale brilletjes die al enige tijd het modebeeld bepalen, zijn er nu allerlei variaties te zien. De modellen blijven klein en voornamelijk rond en ovaal, maar er worden nu bijvoorbeeld versieringen op misstaan. Bovendien worden de monturen lichter in gewicht, wat het draagcomfort verhoogd. De mogelijkheden worden dus steeds groter, wat de keuze van een montuur echter niet eenvoudiger maakt. Hoewel het kiezen van een bril een persoonlijke kwestie blijft, kan de opticien hierbij helpen. Want hij is op de hoogte van de verschillende mogelijkheden, zowel op technisch als op modisch gebied. Een bruid met durf kiest voor een felrode japon FOTO: MARC VERWIEL Ook retrostijl bij kinderbrillen aangebracht. Ook komen meer hoekige vormen voor. Verder zijn ook de glasmonturen populair waarbij het montuur tot een minimum is beperkt. Soms 'hangen' de glazen als het ware tussen de veren (poten) op de neusbrug in. Deze modellen vereisen van de opticien veel vakmanschap en creativiteit bij het slijpen van de glazen. Al deze trends worden mogelijk gemaakt door de technologische ontwikkelingen. Zo kunnen metalen monturen door middel van laklagen nu ook van kleur worden voorzien en worden de glazen steeds FOTO KICKERS dunner gemaakt, zodat ze in de kleine retromodellen niet V oor de zonnebrillen zijn er deze zomer geen modevoorschriften. Iedereen kan dragen wat De keuze varieert van klassiek-elegante monturen en sportieve tijdloze ontwerpen via brutale en grappige mini-brilletjes tot de opvallende breedgerande kunststof modellen voor moedige modevolgers. Hoewel de zonnebril in een modieuze outfit een grote rol speelt moet de koper ook letten op de kwaliteit van de glazen. Een effectieve UV bescherming is noodzakelijk. Degenen die een zonnebril uitsluitend als modeaccessoire beschouwen, voor wie alleen vorm en kleur van belang zijn, riskeren bij een foute keuze van de glazen, schade aan de ogen. Een sluik silhouet is zeker niet iets dat allen bereikt wordt door ranke meisjes in lange rokken. De heren kunnen er ook wat van deze zomer. Die smalle belijning vinden we terug in nonchalant chique kleding in natuurlijke materialen zoals linnen, katoen en viscose. Er wordt veel gebruik gemaakt van natuurlijke kleuren. Wijdvallende truien en t-shirts met leuke prints zijn in trek bij de jeugd Broderie, mille fleursdessins, nopjes en kleurige bloemmotieven vormen voor romantische meisjes de aantrekkelijke dessins bij de nostalgisch getinte mode. Ze kunnen kiezen uit lieve jurkjes, broekjurkjes, rokjes, en bousjes., Daar tegenover staat de stoere jongensmode voor avonturiers. Fel gekleurde jacks, bodywarmers, bermuda's en tshirts met jrtieve opdruk. spor Hien liervoor wordt veel gebruik gemaakt van fotoprints. Afbeeldingen van sporthelden en baseballerszijn favoriet. De tshirts zijn ruim gesneden en hebben vaak een capuchon. Deze big tops worden gedragen met sportieve leggings in dezelfde kleuren. FOTO VEM KINDERMODE Hoera voor het roodwit blauw. De tradtitionele marine kindermode is nieuw leven ingeblazen. Frisse witte en blauwe tops, broeken en jurkjes met matrozenkragen in diverse streeppatronen en afbiezingen leveren samen een sportief en smaakvol beeld op. Plaatjes van piraten en andere avontuurlijke zeetaferelen maken de traditionele marinekleding eigentijds modieus. Deze zomer zullen de spijkerbroeken een gekleurder beeld laten zien. Natuurlijk blijven de denim jeans in alle tinten blauw bij de jonge mode een van de belangrijkste kledingstukken in het modebeel. Maar naast deze blue denim zien we in de zogenaamde nondenimkwaliteiten een breed kleurenscala. De pasvorm van de spijkerbroeken is meer aansluitend.Een tendens die zich reeds vorig jaar inzette. Daarnaast zien we spijkerbroeken van strak tot halfwijd met rits en knoopsluitingen. Opvallend is ook dat de brede variëteit in modellen meestal in meerde lengtematen wordt geleverd. Nieuw dit jaar zijn gebreide truien met een denim optiek. Als basismateriaal wordt een gepatenteerde katoenen garen gebruikt dat indigo geverfd wordt. Het gebreide materiaal krijgt daarna nog een speciale behandeling waardoor de breisels een stonewashed uiterlijk krijgen Het opvallende van deze breimode is vooral de stonewashed buitenkant, de donker gekleurde binnenkant en de typerende donkere jeansnaden. Voor de jongeren deze zomer behalve de zo vertrouwde jeans verder volop keuze. Basis voor de garderobe zijn verder leggings, t-shirts, taille- en heuplasge tops, slanke spagehettiband jurkjes op knie- en kuitlengte, overslagrokken tot boven de enkel, hotpants en korte rokjes. Heel bijzonder zijn de halsuitsnijdingen. We zien ze rond, in V vorm, kol of boothals. Voor warme dagen brengt de halterlijn uitkomst of een variatie met kruisbandjes op de rug. Truien in blue denim optiek. FOTO BLUE WILLI'S Naast rafblauw, sienna en zwart zijn er allerlei tinten wit. Ruiten en ruitjes op het sportieve colbert van de man brengen kleur in zijn garderobe. De man bereikt het sluike beeld door te spelen met proporties en lagen over elkaar te dragen. Oversized wordt gecombineerd met nauwsluitend, zoals een wijd linnen colbert op een smalle linnen broek, daartussen een vestje, eronder een T—shirt. Zelf het mannenpak krijgt er een tik van mee: de broeken zijn smal, de jasjes hebben afhangende schouders. De klassieke kostuums hebben colberts met zowel een enkele als een dubbele rij sluiting. Klassieke blazers met koperkleurige knopen worden gecombineerd met een fraaie pantalon in honderd procent wollen kwaliteit als het om een chique outfit gaat. Voor de sportievere momenten is er de voornamelijk in natureltinten verkrijgbare chino (sportief model broek)met of zonder bandplooien. In truien is er deze zomer volop keus van eenvoudig basismodel met ronde hals tot de naturel crickettrui met contraststrepen langs de Vhals. Het rugbyshirt is bij de jongeren favoriet en is deze zomer behalve in strepen ook in colorblocking verkrijgbaar. Als ongerdwongen vrijetijdskleding zullen de mannen deze zomer makkelijk zittende broeken drqagen zoals jeans maar ook in canvas en gabardine kwaliteiten. Stoere hemden zijn er in allerlei ruitdessins zoals prachtige madrasruiten of kleine BB ruitjes. In deze sfeer past ook het poloshirt. Zowel authentiek met korte mouw als in sweatshirtvorm met lange mouw. Nieuw deze zomer is het avonturengilet. Een mouwloos vest gemaakt van stevige stof zoals twill, denim en canvas. Kenmerkend voor dit stoere vest zijn de vele zakken.

Scheldebode | 1993 | | pagina 13