'Je krijgt vanzelf een band met je poppen' De beschaafde wereld van Zaloom r Hoofdbezorgster naar Hitbingo V A Hulp voor Tinca krijgt projectmatig karakter Meisjes oriënteren zich op een technische opleiding Belgische studenten op HZ Souburgse poppenmaakster exposeert in Gelders klooster j ÜQ r K i Voorjaarsprogramma bij KNNV SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 MAART 1993 311 Weetvragen Armleuning OOST-SOUBURG - Anderhalf jaar geleden dacht Judith Briars dat ze haar hobby poppenmaken eraan moest geven, omdat ze van het ene moment op het andere het zicht in een van haar ogen moest missen. Haar wereld leek in elkaar te storten, maar met hulp van familie en vrienden pakte ze de draad weer op, hoe moeizaam het in het begin soms ook ging. Nu heeft ze het gevoel dat het weer gaat, misschien zelfs beter dan vroeger, omdat ze nog secuurder is gewor den. Eind vorig jaar ontving Judith tot haar verras sing een uitnodiging om van april tot eind oktober tien van haar poppen te exposeren bij creativiteits centrum 'De Gouden Handen' in 's-Heerenberg bij Arnhem. Bovendien demonstreert zij de kunst van het poppenmaken binnenkort op verschillende beur zen, zoals op 28 maart in Souburg. Fascinatie Therapeutisch 7 Marian Wouters, hoofdbezor ger van De Scheldebode, het weekblad van Walcheren, is op 9 maart te zien in het RTL4- programma Hitbingo dat om 20.30 uur begint. Marian vindt het vooral leuk om mee te doen om op deze manier eens een kijkje achter de schermen van een televisieprogramma te ne men. Marian reageerde afgelopen zomer op een oproep van de toenmalige presentatoren Irene Moors en Carlo Boshard. Onge veer een maand later kreeg ze een aanmeldingsformulier thuis gestuurd dat ze in moest vullen. „Dan willen ze echt van alles weten", zegt Marian. „Niet alleen je naam en je leeftijd, maar ook je werk, je hobby's. En je moest iets leuks vertellen dat je overkomen was." Marian had niet verwacht dat ze nog iets zou horen: „Want er reageren natuurlijk zoveel mensen en dan is het puur geluk als je uitgekozen wordt." Eind november viel er echter een brief in de bus, waarin ze uitgenodigd werd voor de voor ronde. Die werd op 3 december gehouden in de studio van Joop van den Ende Productions in Aalsmeer. Marian vertelt: „Je moest in een half uur 45 alge mene vragen beantwoorden. Die gingen over van alles. Sommige waren echt weet-vra- gen, andere waren heel makke lijk en als je de kranten een beetje gevolgd had, kwam je een heel eind." Maximaal dertien fouten mochten de deelnemers maken en Marian zat daar onder. Dat betekende dat ze meteen door kon naar de tweede voorronde, een gesprek met nog zes andere kandidaten en Caroline Ten- sen, de huidige presentatrice. „In dat gesprek werd wat die per ingegaan op de antwoorden van het aanmeldingsformulier. Maar omdat je met z'n zessen was, duurde het toch maar kort. Het gesprek ging wel goed, maar niet zó goed, dat ik meteen wist dat ik uitgekozen zou worden. Dat wist ik pas een week later toen ik het tele foontje kreeg!" De uitzending van Hitbingo is op dinsdag 9 maart, de opna men zijn een dag eerder. „Je echt voorbereiden kan je niet, want de vragen zijn toch steeds actueel. Maar ik kijk nu wel steeds naar het programma. Dan probeer ik snel te reageren door op de armleuning van de stoel te slaan. Het zou natuur lijk leuk zijn als ik de hoofd prijs zou winnen, maar ik heb nu gewoon al heel veel zin in die dag. Voor de opnames be ginnen gaan we nog met z'n allen eten. Het lijkt me gewoon hartstikke gezellig." Marian Wouters 'Voor de mens bestaat geen grens. Met de potentie aan creativiteit die in elk mens aanwezig is, en een zuivere, machtige wil kan hij alles over winnen. Ook de toekomst'. Dit grondthema van de stichting De Gouden Handen sprak Ju dith Briars enorm aan, toen zijn in 1990 de tentoonstelling bezocht. Bij het creativiteits centrum in de Gelderse plaats 's Heerenberg exposeren ieder jaar ongeveer 250 kunstenaars. Wie in aanmerking wil komen, moet foto's van zijn of haar werk opsturen en ontvangt dan binnen enkele weken bericht of en wanneer het werk geëxpo seerd kan worden. "Het is een immens grote expositieruimte", vertelt Judith enthousiast. "Er zijn vijf verdiepingen. In de kelder is de evolutie van de mens in beeld gebracht, er is een 'New Age'afdeling en je kunt kennismaken met de ge schiedenis van beroemde men sen, zoals Winston Churchill en Gandhi. Maar het meest boeide mij wat er allemaal stond en hing van de amateurkunste naars. Ik ben er iedere keer keer verbaasd over wat mensen allemaal kunnen maken." Ju dith liet tijdens haar bezoek in 1990 een paar foto's van haar poppen achter in 's-Heerenberg en dat resulteerde uiteindelijk in een uitnodiging. Een unieke ervaring, want exposeren bij De Gouden Handen kan maar één keer. Judith Briars is al heel lang bezig met het maken van pop pen. Zelf verklaart ze de fasci natie voor gezichten door haar beroep van schoonheidsspecia liste. "Daardoor ben je bekend met de vorm en structuur van gezichten. Het boetseren van een kop gaat buiten het denken om, het komt vanzelf en het is altijd een verrassing hoe het wordt. Ik moet er wat mee krijgen, een band met het pop- pekind. Daarom praat ik er altijd mee als ik er mee bezig ben. Van sommige poppen kan ik dan ook geen afstand doen, die worden een deel van me zelf." Als de kop eenmaal klaar is, kan Judith de handjes en voet jes gaan maken. "Als ik weet hoe het gezicht wordt, dan weet ik wat erbij hoort. Het ene gezichtje vraagt gewoon een duim in de mond, bij het andere kopje zie je, die moet straks een beetje onverschillig een hand in de zak houden." In het verleden maakte Judith ook de pruiken zelf. Dat hoeft niet meer, want er zijn prachtige poppenpruikjes in de handel. De kleding voor de poppen maakt ze, als de lijfjes eenmaal klaar zijn, wel zelf. Manden vol lapjes, kantjes en lintjes heeft ze. Een vriendin in Engeland stuurt geregeld stofjes op, want, "die Engelse stoffen zijn heel bijzonder" en zijde schil dert ze zelf. Een hobby met vele facetten dus. En voor Judith komt daar nog een belangrijk aspect bij. "Voor mij heeft boetseren een helende, therapeutische wer king. ik heb op vrij jonge leef tijd suikerziekte gekregen, en naarmate je ouder wordt verer geren de klachten zich, maar door het boetseren wordt dat op de achtergrond gedrongen. Sinds enige tijd geeft Judith cursussen poppenmaken en daar ziet ze dat het voor ande ren ook zo werkt. "Sommige mensen worden door het boet seren heel emotioneel, op de een of andere manier krijgen gevoelens de kans om boven te komen door dat creatief bezig zijn. Soms zeg ik wel eens, 'het is beter als je er even mee ophoudt'. Natuurlijk roept het niet bij iedereen zulke heftige emoties op; voor anderen werkt het juist heel rustgevend. Een andere activiteit die voort vloeit uit haar hobby is het werken op beurzen. "Dat vind ik het allerleukste om te doen. Vooral de contacten die je legt op zo'n beurs zijn voor mij heel waardevol. De reacties van kinderen zijn vaak hartverwar mend. En het valt mij op dat het heel vaak mannen zijn, die zo op een afstandje heel ge- jPl K-v Na het boetseren beschildert Judith Briars met veel geduld de poppegezichtjes boeid staan te kijken naar mijn werk. Voor Judith Briars ziet het le ven er aanmerkelijk rooskleu riger uit dan een jaar geleden. Dat heeft ze grotendeels aan haar eigen doorzettingsvermo gen te danken, aan de mensen in haar omgeving en aan haar FOTO: HARRY DE LANGE levensinstelling: je tijd beste den aan de zaken die echt belangrijk voor je zijn. MIDDELBURG - De Ameri kaanse satiricus/performer Paul Zaloom is een zeer eigen zinnige komiek die zijn inspi ratie vindt zijn zijn directe woonomgeving, namelijk New York. Hij gedraagt zich al snar, als een luis in de pels die hem tegelijkertijd wèl verwarmt. Hij overleeft door zin te maken met de onzin die hij in het moderne leven om zich heen waarneemt. In 1991 trad hij op tijdens het Holland Festival en de recensies waren enthousiast. Vrijdag 5 maart treedt Zaloom op in de Stadsschouwburg. Zaloom brengt zijn kritische èn komische verhalen met de een voudigste middelen ten tonele; zo maakt hij in zijn programma „My Civilisation" gebruik van een overhead-projector om zijn biografie uiteen te zetten. Wat echter als een droge wiskunde les begint, eindigt in een ont- wapenend, bijna kinderlijk spel met doodgewone gebruiks voorwerpen. Elders in het pro gramma gaat hij aan de gang met „poppen", zij het op een zeer ongebruikelijk, inventieve manier: een generaal wordt vormgegeven door een sport- medaille, de geheime dienst door twee zwarte zonnebrillen, de rechtbank-jury door een doos met eieren, de Ameri kaanse ex-vice president Dan Quayle door een zuigfles, en ga zo maar door. Paul Zaloom heeft de eenvoud, het gedribbel op de vierkante centimeter tot kunst verheven en heeft daar in zijn geboorteland - dat veelal het onderwerp is van zijn spot - al diverse onderscheidingen voor ontvangen. De voorstelling in de Stads schouwburg begint om 20.30 uur. Kaarten kosten 19.-, voor pashouders 15.50. Paul Zaloom ziet beestjes in zijn solo-programma „My Civilisa tion MIDDELBURG - De belang stelling van meisjes voor tech nische opledingen is groeiende. Dat leidt het SKOA af uit het aantal aanmeldingen voor de oriëntatiedag op donderdag 4 maart. Meisjes van de MAVO en de Voorbereidende Beroeps Oplei dingen op Walcheren en de Bevelanden gaan zich die dag oriënteren op de technische be roepsopleidingen. De meisjes brengen bezoeken aan de Be- drijfsschool van De Schelde, de Bouwopleiding Zeeland, het SPOZ, het praktijk- en leer centrum voor motorvoertuigen op Arnestein en de MTS. De oriëntatiedag wordt voor de vierde keer gehouden. De eer ste jaren kwamen er respectie velijk 10, 19 en 47 meisjes een kijkje nemen. Dit jaar hebben 76 meisjes zich aangemeld. VEERE - De Stichting Veere Helpt Tinca vertrekt 5 maart voor de vierde keer met een hulptransport naar de gemeen te Tinca in Roemenië. Deze keer bestaat het transport uit een vrachtwagen met hulpgoe deren bestemd voor de school, het kinderziekenhuis en het la boratorium. De stichting kreeg ondermeer een volledige in richting van een tandartsen praktijk. De vrijwilligers die het trans port begeleiden worden deze keer vergezeld van een tand arts, die zal helpen bij het installeren van de praktijk in het ziekenhuis van Tinca. Verder wordt de vrachtwagen gevuld met voedsel en kleding dat verdeeld zal worden onder een aantal arme gezinnen in Tinca. De kleding is geschon ken door kledingzaken op Wal cheren. De voedselpakketten zijn samengesteld door inwo ners van de gemeente Veere. De overige goederen komen van diverse bedrijven en instellin gen. De Koninklijke Schelde Groep BV uit Vlissingen lever de bijvoorbeeld een grote partij gebruikte verlichtingsarmatu ren. Een aantal medewerkers van dit bedrijf gaat in hun vrije tijd mee om de lampen in de scholen en het ziekenhuis van Tinca te installeren. De benzi ne voor het transport wordt gesponsord door de firma Vo gel uit Serooskerke. De Stichting Veer Helpt Tinca onderhoudt inmiddels al ruim twee jaar contacten met de Roemeense gemeente Tinca. Na vlak na de omwenteling in Roemenië verschillende grote voedsel- en kledingtransporten te hebben georganiseerd, be sloot de stichting de hulp meer projectmatig op te gaan zetten. De oorspronkelijke werkgroep werd omgezet in een officieële stichting en de hulp concen treerde zich vooral op de ge zondheidszorgvoorzieningen en de scholen in Tinca. De kosten voor de transporten kunnen altijd zeer laag worden gehouden dankzij de spontane medewerking van vele vereni gingen, kerken, bedrijven en individuen. Om de transport kosten te drukken is een perso- nenbus aangeschaft die ge- sponsord wordt door autobe drijf Schmitz in Middelburg. De vrijwilligers van de stich ting houden ieder jaar ook ver schillende acties voornamelijk in de gemeente Veere. Ook dit jaar zal Veere Helpt Tinca weer present zijn ondermeer tijdens de Vrouwenpolderse Dagen en de Veerse Kerstmarkt. VLISSINGEN - Twintig Bel gische studenten en vier docen ten zijn maandag neergestre ken in de Hogeschool Zeeland. Zij komen kennismaken met de opleidingen in de gezondheids zorg. Het bezoek is onderdeel van een internationale uitwisseling met Belgische studenten van het Hoger Instituut voor Ver pleegkunde in Brussel. Veertig studenten van de Hogeschool Zeeland zijn maandagochtend afgereisd naar Brussel. De Hogere Beroeps Opleidin gen voor Verpleegkunde zijn al jarenlang wederzijds erkend. Dat betekent dat in Nederland opgeleide verpleegkundigen in België kunnen werken en dat omgekeerd Belgische verpleeg kundigen in Nederland aan de slag kunnen. De opleidingen zelf zijn echter nogal verschil lend en ook de organisatie van de gezondheidszorg steekt an ders in elkaar. De jaarlijkse uitwisseling staat deze keer in het teken van de ouderenzorg. De Brusselse stu denten volgen een aantal colle ges op de HZ en brengen een bezoek aan een aantal ver- pleeg- en rusthuizen op Wal cheren. De afdeling Walcheren van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging (KNNV) gaat*wandelend, wer kend en studerend het voorjaar tegemoet. Daartoe worden in de tweede helft van maart twee excursies georganiseerd, wor den prunussen gerooid en wordt een lezing gehouden. De eerste excursie is zaterdag morgen 13 maart. Het vertrek is om tien uur op de dijk bij Fort Rammekens om onder lei ding van Gerard Geuze te gaan zoeken naar fossiele schelpen en te kijken naar wat er verder op het strand te zien is. Dinsdagmiddag 23 maart is de tweede excursie en deze gaat onder leiding van de heer Ha genaars en Staatsbosbeheer naar de duinen en duinmeren op Schouwen. Belangstellen den kunnen zich om half twee melden op het parkeerterrein van Resto Vrouwenpolder aan de Veersegatdam. Vervolgens kan er op zaterdagmorgen 27 maart gewerkt worden. Dan vindt het halfjaarlijkse prunus- rooien in Oranjezon weer plaats. Een ieder - en vooral de schooljeugd vanaf groep 6 - is om negen uur welkom bij de ingang van het kuikenbedrijf Den Hollander aan de Vroon- weg/Kon. Emma weg in Oost- kapelle. Voor de inwendige mens wordt gezorgd en tegen de middag zit het karwei erop. Tot slot een studie-avond. Op dinsdagavond 30 maart waar inleider A. Fortuin van het wa terschap Walcheren een lezing houdt over integraal waterbe heer op Walcheren, toegespitst op het project Rammekens- kreek. De plaats van deze han deling is het biologielokaal van de CSW aan de Elzenlaan in Middelburg en begint om acht uur. APPÈLDIENST - In de St. Jacobskerk in Vlissingen vindt op zondag 7 maart een appèldienst plaats met het thema buigen of branden. De samenzang begint om 9.50 uur. De Hongaarse sopraan Kinga Cserjési en organist Bram Beek man verlenen hun medewerking. ALLEENSTAANDEN - Alleenstaande mannen en vrou wen zijn welkom op de dans/praatavond in buurt- en clubhuis Aldegonde in Vlissingen op vrijdag 5 maart. Zaal open om 20.30 uur, toegang gratis. VOEDING - Diëtiste M. Bakker houdt een lezing over gezonde voeding in De Wegwijzer in Zoutelande op 5 maart. Aanvang 14.00 uur, toegang gratis. WERELDGEBEDSDAG - Het thema voor de Wereldge bedsdag op 5 maart is 'Helend Werken door Gods inspiratie'. De viering vindt plaats in de kerk van de Doopsgezinde Gemeente aan de Lange Noordstraad in Middelburg, aan vang 19.30 uur. RECITAL - Carine Messer (hoboïste) en Rien Balkenende (organist) geven op zaterdag 13 maart een recital in de Koorkerk in Middelburg. Aanvang 20.°° uur, entree 7,50. Op het programma staan werken van J.S. Bach, Krebs, Men delsohn, Rheinberger en Badings. BRANDWONDEN - Voorlichtingsconsulent J. Spaeter van de Nederlandse Brandwonden Stichting houdt op 9 maart een lezing over brandwonden in het Dorpshuis te Grijpsker- ke. De middag begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. VROUWENGROEPEN - Bij het buro voor vrouwenhulp verlening Artemis gaan drie vrouwengroepen van start. Op 9 maart 'Kom in je kracht', een autonomiegroep, op 12 maart 'Medicijn, drugs, alcohol en gokverslaafde vrouwen' en op 12 maart de groep 'Vrouwen met depressieve gevoelens'. Voor opgave en informatie: Herengracht 120 Middelburg, tel. 01180-35033. ERASMUSPARK - In ontmoetingscentrum Dauwendaele belegt de gemeente Middelburg op maandag 8 maart een informatie-avond over het toekomstige Erasmuspark in de Erasmuswijk. Wethouder G.B. Schoenmakers licht de plan nen toe en er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Aanvang 20.°° uur. BUCKET - Jongeren podium De Walk Inn in Vlissingen presenteert vrijdag 5 maart om 21.30 uur de band 'Kick the Bucket". Entree vijf gulden. KINDEREN EN KUNST -De opening van de Kinderkun stuitleen in Middelburg en Vlissingen vorig jaar was aanlei ding voor leerlingen van de Torenhoveschool in Middelburg om zich te laten inspireren door schilderijen van onder andere Wim Hofman en Silvia Weve. Die tekeningen zijn tot en met 20 maart te zien in de Zeeuwse bibliotheek. BATIK - In restaurant De Mug in Middelburg, zijn tot 18 maart moderne batikschilderijen tentoongesteld van kunst schilders uit Yogyakarta op Java. ROZENKRUISERS - 'Het Universele Pad' is de titel van een diaserie die het Rozenkruisers Genootschap presenteert op donderdag 11 maart om 20.°° uur in de Zeeuwse biblio theek in Middelburg. BELASTINGBILJET - Ouderen in Vlissingen, die geen belastingconsulent kunnen betalen, kunnen gratis hulp krij gen bij het invullen van het aangiftebiljet inkomstenbelas ting. Afspraken hiervoor kunnen gemaakt worden op 9 en 10 maart tussen 14.00 en 16.00 uur in Bachten Reede. Inlicjtingen bij de Stichting Welzijn Ouderen, tel. 01184-16957. OPEN UNIVERSITEIT - Op woensdag 10 maart belegt het Studiecentrum Middelburg van de Open Univesiteit een voorlichtingsavond in de aula van de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg, aanvang 20.03 uur. Voor meer informatie: 01180-30286. RUKSMARINEWERF - De Werkgroep Historie en Ar cheologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen organiseert een serie voordrachten over lo pend onderzoek. De eerste voordracht vindt plaats op 3 maart in huis 's-Hertogenbosch, Vlasmarkt te Middelburg, waar Wilbert Weber, conservator ingaat op zijn onderzoek naar de Rijksmarinewerf in Vlissingenin de 19e eeuw. VERZEKERINGSSPEL - de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afd. Souburg houdt op 8 maart een bijeenkomst waar een lezing wordt gehouden met als onderwerp 'Verzeke ring in en om het huishouden'. De inleider maakt hierbij gebruik van het Verzekeringsspel. Aanvang 14.°° uur in het Rode Kruisgebouw. EXPOSITIE Trees Verwilligen exposeert in galerie 't Zeepaardje, Vlasmartk in Midelburg van 2 maart tot 4 april. ROMMELMARKT - Het Middelburgs Muziekkorps houdt op zaterdag 6 maart een rommerlmarkt ten bate van het uniform- en instrumentenfonds vanaf 12.00 uur aan de Driewegenhof. RAZZMATAZZ - De legendarische Endattumejugband uit Rotterdam treedt op in Razzmatazz in Oost-Souburg op zaterdag 6 maart. Aanvang 21.00 uur, entree 12,50. SCHAAPSKOOI -Op zondag 7 maart is De Schaapskooi in Vlissingen van 14.3,-17.°° uur open voor ontmoeting, ontspan ning en gesprek. Het thema is popmuziek en geloof. Ook is er geit eenheid om te schrijven voor Amnesty International. SCHOONMAAKACTIE - Op 6 maart wordt het Nollebos ontdaan van plastic en ander afval. Wie daaraan mee wil werken is tussen 9.°® en 15.°° uur welkom. Verzamelen op de parkeerplaats bij de Kanovijver. Het is raadzaam om oude handschoenen mee te brengen en een beker voor koffie/limo nade. MEISJESVOETBAL - Meisjes in Westkapelle die van voetbal houden kunnen op woensdagmiddag 10, 17 en 24 maart terecht op de velden aan de Domineeshofweg, steeds om 14.00 uur. Wie dat wil kan vervolgens bij De Noormannen gaan voetballen, nog een paar meiden erbij en er is meisjes elftal. COLLECTE - Het Leger des Heils houdt van 1 t/m 13 maart haar jaarlijkse Nationale Collecte JAMSESSIE - In open jongerencentrum Midgard in Mid delburg is op vrijdag 5 maart een jamsessie. Er zijn instru menten aanwezig. Aanvang 21.00 uur. GEVONDEN - Bij de politie in Vlissingen zijn de volgende voorwerpen aangegeven: dameshorloge, armbandje, broche, schoudertas, afstandsbediening voor garagedeur, kinder handschoen, linnen tas en diverse sleutels. De politie in Middelburg kreeg de volgende zaken binnen: goudkleurige bril, diverse sleutels, dameshorloge, horloge, zakdoek, sjaal, portemonne, Nike gymschgoen, zilveren armband, linnen t..s, fietstassen en een grijs gevlekte poes. Maxis bracht nog een doos met daarin: een speelgoedtelefo- felicitat lekaart, das, dameshandschoen, kun».bloem, sleutiCZ-pa», bibliotheek pasje, tienbadenkaart Poelendaele, oorhanger en ivn witte handschoen. GUATEMALA - In Ter Reede en de Scheldehof in Vlissingen wordt op vrijdag 5 maart om 19.wuur Wereldge bedsdag gehouden. De liturgie is dit jaar rengesteld door Christenen in Guatemala. WELKOMDIENST - Zondag 7 maart is er om 18.45 uui een Welkomdienst in de Middelburgse Getuigeniskerk. Voor ganger is J. van Leerdam, die zal spreken over "Hoor, je wordt g« >epen". De mimegroep Refletion o.l.v Lia Bostelaar voert het stuk Alfa en Omega, met achtergrondmuziek van Adrian Fmell op. EXPOSITIE - In galerie Het Gouden Briefke in de Middelburgse St. Jansstraat exposeren tot en met 10 april Wim Phaff (versierde eieren), Liesbeth Mullemeister (kippen van keramiek) Ankie Beukman (aquarellen) en Jopie Steyn met aquarellen en olieverfschilderijen. KWARTET - Bij de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland in de Kloveniersdoelen in Middelburg treedt op zaterdag 6 maart om 20.30 uur het Tobias Delius Kwartet op. Kaarten kosten 12,50, pashouders en donateurs betalen 10, SLOEPENRACE - De vierdejaarsstudenten en de docenten van de afdelingen Werktuigbouwkunden, Bouwkunde en Civiele techniek besluiten het schooljaar met een sloepenrace in het Kanaal door Walcheren. Donderdag 4 maart tussen 12.30 en 16 uur roeien studenten en docenten zich de blaren op het water bij de Keersluisbrug.

Scheldebode | 1993 | | pagina 11