Steunfonds Slachtofferhulp zoekt donateurs Deejay's tegen discriminatie oyer L?jtotr Hindernisbaan voor slechtzienden Sjoeltoernooi Kenniscentrum logistiek Vogel observatiehutten 10 - 60% KORTING Stichting Slachtofferhulp kampt met esploitatietekort door grote hulpaanvraag Pieper Rijksarchief daagt Zeeuwen uit VERBOUWINGS OPRUIMING bruih BEL VOOR INFO: 01184-64300 J.P.A. Rossël tandprotheticus NIEUWE KUNSTGEBITTEN Studiebijeenkomst over trauma's Rigoureuze Topkwaliteit nu met kom niet te laat QJ 0r9tuw oftsfeev Voltaweg 5 - Vlissingen SCHELDEBODE - 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTRAPELLE, ARNEMUIDEN. DOMBURG, MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 4380 KB VLISSINGEN. 301 M V WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 ARNEMUIDEN - Menigeen zal waarschijnlijk de wenkbrau wen fronsen; een hindernis- baan voor blinden en slecht zienden? Een simpele wande ling door een stad heeft toch al hindernissen genoeg? Niette min, die hindernisbaan komt er wel degelijk en niet zo'n simpe le ook. Vorige week woensdag brachten (praktisch ingestelde) deskundigen op het gebied van de mobiliteit van blinden en slechtzienden een bezoek aan 'Het Zilveren Schor' in Arne- muiden om daar maar vast op papier het parcours uit te zet ten. Het Zilveren Schor is de plaats bij uitstek om een sportvoor- ziening als de hindernisbaan aan te leggen. Het Zilveren Schor nu het nationale sport centrum voor gehandicapten is en de omgeving alles in zich heeft om een hindernisbaan aan te leggen. Wie denkt aan een klein obstakel midden op een wandelpad omdat hij denkt dat daar een blinde al proble men genoeg mee heeft, heeft geen idee wat een blinde alle maal kan. Ton de Haan, sinds jaar en dag bezig om met blinden en slechtzienden grenzen te ver leggen weet uit ondervinding wat ze allemaal kunnen. Berg beklimmen, over Himalaya- en andere geniepige bruggen lo pen, een cross-country, absei- len, een overlevingstocht door de Ardennen, ze hebben het allemaal meegemaakt. Overi gens: een Himalayabrug is een draad over bijvoorbeeld een sloot, met aan weerskanten een draad om vast te houden. On der de 'geniepige bruggen valt dan de draad over de sloot met daarboven een tweede draad. Wiebelen in optima forma dus en die draad (of brug) moet ook nog eens worden beklommen via een touwladder. De helpen de hand van de begeleider zit overigens in diens zak, want de man moet het zelf maar zien te rooien. Niks zielig dus. Hoe de hindernisbaan, die ove rigens ook door valide en min der valide mensen kan worden genomen, staat al op papier. Primair in het hele gebeuren is een wandelroute, met op ver schillende afstanden een obsta kel. Het obstakel laat de deel nemer of wandelaar een stuk parcours nemen en komt ver volgens weer op de normale route terecht. Zo ontstaat er als het ware een wandelpad met aan weerszijden een aantal hindernisbaantjes. Omdat al die hindernissen toch wel de nodige training vergen om ze te nemen, komt er nog een apart gedeelte waar onder beduidend makkelijker omstandigheden de hindemissen kunnen wor den geoefend. Midden april komt een ploeg vrijwilligers de baan aanleggen. Subsidie krijgt het sportcentrum voor gehandicapten niet, laat staan voor het aanleggen van een hindernisbaan. Wat dat betreft is het maar goed dat Vonken Natuursport zorgt voor een stuk deugdelijk veiligheidsma- feriaal waar het op klimmen en klauteren aankomt en een stel enthousiaste vrijwilligers de handen uit de mouwen komt steken. Blinden en slechtzienden laten zich door hun handicap niet weerhouden om mee te doen aan allerlei sportieve activiteiten, zoals hier de vierdaagse in Nijmegen foto: archief de stem MIDDELBURG - Een snelle actie van een eind vorig jaar opgericht steunfonds heeft de Stichting Slacht offerhulp Zeeland behoed voor een exploitatietekort van ongeveer 35.000 gulden over het boekjaar 1992. Oorzaak van het tekort was de onverwacht snelle groei van hulpaanvragen, waardoor de exploitatie kosten van de zeven buro's in de provincie aanzien lijk stegen. Dankzij ingrijpende bezuinigingsmaatre gelen en giften van kerken, bedrijven en andere instellingen zoals serviceclubs, kon het boekjaar toch nog zonder tekort worden afgesloten. Acties van het steunfonds blijven de komende jaren echter noodzakelijk. Commissaris der koningin drs. W.T. van Gelder nam afgelopen donderdag het eerste exemplaar in ontvangst van een informatieboekje over het werk van Slachtofferhulp, uitgegeven door het steunfonds. Het boekje wordt de komende maan den zoveel mogelijk huis aan huis verspreid in heel Zeeland. Ook wil het Steunfonds via het boekje donateurs werven die het werk van de stichting Slachtofferhulp willen steunen. Commissaris der koningin Van Gelder zei bij de presentatie van het boekje blij te zijn met het initiatief. „Er is grote be hoefte aan slachtofferhulp, al erken ik dat daar wel eens OOST-SOUBURG - Sjoelver eniging Schijf '83 viert het tienjarig bestaan op 6 maart met een groot open toernooi. Iedereen die de schijven aardig over de bak kan schuiven kan meedoen. Het toernooi begint om 11 uur in De Zwaan. Er wordt ge speeld in vijf damesklassen en vijf herenklassen. Verder staan er de zogenaamde vrije bakken opgesteld. Dat zijn de buiten- modelbakken zoals de paar denbak, de vierkantsbak, de gatenbak en de 30-gatenbak. (ADVERTENTIE) Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten. REPARATIES: klaar terwijl u wachtInformatie GRATIS. Tel. afspraken 01184-14533 H0BEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN discussie over ontstaat, zoals onlangs bij de herdenking van de watersnoodramp. De een wil er nu nog steeds niet over pra ten, de ander ervaart het als een opluchting dat het nu ein delijk bespreekbaar wordt. Het van je afpraten is heel belang rijk voor de verwerking en vaak is dat makkelijker tegen derden." Er zijn in Zeeland op dit mo ment zeven buro's Slachtoffer hulp in drie verschillende re gio's. De stichting werkt uit principe met vrijwilligers, het afgelopen jaar waren dat er 45. Het aantal slachtoffers dat hulp kreeg steeg ruim boven de duizend. Om nieuwe exploita tietekorten het hoofd te kun nen bieden, heeft de stichting Slachtofferhulp alle gemeenten in Zeeland benaderd met het verzoek de subsidie te verho gen van 12,5 cent naar een kwartje per inwoner. Een groot aantal gemeenten heeft hierop al positief gereageerd. Ook de provincie zegde voor 1993 een incidentele subsidie toe. Niet overal werd het verzoek tot verhoging van de gemeente lijke bijdrage gehonoreerd. Hier en daar leeft de gedachte dat het hulpaanbod aan slacht offers selectiever zou kunnen zijn.„Maar", zei de secretaris van het steunfonds Ton Muller inzijn toespraak bij de over handiging van het informatie boekje, „dat is in feite niet mogelijk. Iemand wiens fiets voor de zoveelste keer gestolen is, kan zich evenveel slachtof fer voelen als iemand die op Commissaris der koningin drs. W.T. van Gelder bekijkt met Ton Muller, secretaris van de stichting Steunfonds Slachtofferhulp het eerste exemplaar van het door het steunfonds uitgebrachte informatieboekje over de stichting Slachtofferhulp foto: jaap wolterbeek straat neergeslagen en beroofd is. Beiden hebben recht op hulp en worden dan ook benaderd. Van daadwerkelijke hulp is overigens pas sprake als het slachtoffer dat zelf wenst. Je zou dus inderdaad kunen stel len, dat er mensen worden be naderd die helemaal geen hulp wensen. De praktijk van de vrijwilligers leert ons echter dat veel mensen, die in eerste instantie dachten géén hulp nodig te hebben, later toch zelf de stichting benaderen en ge bruik maken van de diensten van Slachtofferhulp." Het steunfonds stichting Slachtofferhulp wil het geld dat binnenkomt niet alleen ge bruiken om het exploitatiete kort in 1993 te dekken. Ook zal, waar dat nodig is, mate riële hulp verleend worden aan slachtoffers van misdrijven of verkeersongevallen. Een weekend storingsdienst draaien betekent voor Jan dat hij een pieper bij zich draagt en in de buurt van een telefoon moet blijven. Hij hoeft niet constant binnen te blijven maar moet wel snel reageren als hij wordt 'opgepiept'. Jan fietst eens naar z'n volkstuin, daar is altijd wel wat te doen. Met koffietijd is hij weer thuis en tegen zessen mist hij opeens z'n pieper. Hij zoekt overal, ondervraagt iedereen in huis. Niemand heeft het ding gezien. Hij rijdt weer naar z'n tuin en komt terug met lege handen. Ten einde raad belt hij naar z'n werk met het verzoek hem op te piepen, zodat het apparaat op het geluid gezocht kan worden. Het blijft echter akelig stil. Tegelijker tijd horen de buren een merkwaardig geluid uit de bijkeuken. Nader onderzoek leidt naar een emmer in de hoek. Bovenop de spruitjes ligt een klein, recht hoekig voorwerp te piepen. Buurman was die mid dag in de volkstuin en had daar, zoals hij dacht, Jans aansteker gevonden. Het voornemen om die. even af te geven gaat hij nu maar eerst uitvoeren. De stilte ten huize van Jan wordt doorbroken met een klopje op het keukenraam. Buurman De Bruin houdt het vermiste voor werp omhoog. Een goeie (volkstuin)buurman is veel waard. Bert de Mol V. A3 Cd MIDDELBURG - Het Rijksar chief in Zeeland heeft een prijsvraag voor alle Zeeuwen georganiseerd. Een prijsvraag waarin de Zeeuwen uitgedaagd worden om hun kennis van de provincie te testen. Onder het motto: 'Hoe goed kent u uw provincie' worden er zeven fragmenten van kadas- terkaarten uit de periode 1818-1828 voorgelegd. De op gave is om uit te zoeken van welke plaats die fragmenten afkomstig zijn. De gekozen kaarten vertonen over de hele provincie verspreide plaatsen en hebben veel overeenkomsten met de huidige situatie. De map met de prijsvraagkaarten kan vanaf vandaag, 24 februa ri, afgehaald worden bij het Rijksarchief in de St. Pieter straat. Voor de winnaars liggen vijf boekenbonnen gereed. Het Rijksarchief heeft de prijs vraag niet zomaar georgani seerd. Onlangs is de catalogus Kadastrale Plans van Zeeland 1812-1975 verschenen. De ca talogus bestaat uit 7700 kaar ten die een nauwkeurig en vol ledig beeld geven van de pro vincie in de genoemde peiode en die een unieke bron vormt voor historiscch onderzoek. En natuurlijk ook voor mensen die de plattegronden van vroeger niet zo uit hun blote hoofd herkennen. Want de catalogus en de kaarten mogen bij het Rijksarchief gratis ingezien worden. VLISSINGEN - Zes hoge scholen in de Rijn-Schelde- delta hebben een samenwer kingsovereenkomst gesloten waarmee het Kenniscentrum Logistiek een feit is. Hiermee willen de hogescholen bij dragen aan de vernieuwing van het hoger beroepsonder wijs op het gebied van de logistiek, zodat de opleidin gen beter aansluiten bij de markt. De samenwerkende hoge scholen ontwikkelen lesmo- dulen die in het logistieke onderwijs toepasbaar zijn. In eerte instantie richt men zich daarbij op de logistiek op de volgende terreinen: informa tica, milieu en simulatie. Ook wil het Kenniscentrum zich gaan bewegen op het terrein van advisering. De participerende hogescholen in Rotterdam, Branbant en Zeeland, die samen het hoger beroepsonderwijs in de Delta voor ruim 30.000 studenten verzorgen, hopen dat het centrum uitgroeit tot een duurzaam centrum voor ver nieuwing. Natuurtip In 1986 is het 50-jarig jubileum van Het Zeeuwse Landschap gevierd met tal van acti viteiten. Doel daarvan was om het publiek meer bij het natuurbehoud in eigen omgeving te betrekken. Eén van de meest doeltreffende onderdelen van de actie bleek de plaatsing van vogelobservatiehutten. De twee hutten die in 1986 geplaatst werden bleken zo in trek te zijn, dat besloten werd om een net werk van vogelobservatiehutten in de hele provincie op te zetten. Daar is men inmiddels een aardig eindje mee gevorderd. Er zijn nu vijf hutten gerealiseerd, te weten: één op het Rammegors tussen Tholen en St. Philipsland, één in de Zuidhoek inlaag bij Zierikzee, één bij het vogeleiland op Neeltje Jans, één in de inlaag Keihoogte bij Wissenkerke en één langs de oever van het Grote Gat bij Oostburg. Een bezoek aan zo'n hut is niet alleen leuk voor ervaren vogelaars; het is minstens even boeiend voor iemand die zelden of nooit op vogels let. De hutten zijn zodanig gesitueerd, dat je erin kunt, zonder dat de vogels die voor de hut zitten iets merken. Een bezoeker die eerste de deur achter zich sluit en dan pas voorzichtig de luikjes van de kijkspleet open maakt, kan tal van vogels in hun dagelijkse bezigheid van dichtbij gespeiden. Het aardige daarbij is dat de vogels niet reageren op de aanwezigheid van gezichten achter de kijkspleet. Zolang ze maar niet het kop-hals-romp silhouet ontwaren gaan ze ongestoord hun gang. De slogan van de stichting Het Zeeuwse Landschap 'dichtbij de natuur, dicht bij de mensen' krijgt in de hutten op bijzondere manier gestalte. Eén ding is jammer. In de eerste hutten die geplaatst werden lag een logboek, waarin bezoekers hun waarnemingen en reacties kwijt konden. Die werden echter zo vaak vernield, dat in arren moede van vervanging afgezien is. Niettemin houdt men zich bij het Zeeuwse Landschap aanbevolen voor ervaringen en belevenissen in een observatiehut. Alle hutten van het Zeeuwse Landschap zijn altijd open en voor iedereen toegankelijk. Misschien iets voor de crocusva- kantie (ADVERTENTIES) een natuurlijke zaak vanaf 1 maart in het nieuw MIDDELBURG - Het aan staande weekend is er in het gebouw van de Wereld Wijde Zending een studiebijeenkomst 'over Trauma's, hoe ga je ermee om'. De bijeenkomst is bedoeld voor zowel hulpzoekers en hulpverleners. Zaterdagochtend en zaterdag middag wordt er aan studie gedaan, 's avonds is er een experimenteel programma. Een van de hulpverleners is psycho loge Marrie vanderFeen-de- Muynck die haar ervaring op het gebied van hulpverlening met getraumatiseerde mensen met anderen wil delen. J uwelier^ffi* \AN DER3 MADEN Kleine Markt 1 Vlissingen (Walstnifp'omenaóe) g Telefoon 01184-12605. Vn/deg koopavond g Vlissingen - 'Dansen voor een goed doel geeft een fijner ge voel', zo zou je de anti-racis tische House-Against-Hate Dansmarathon kunnen om schrijven die a.s. vrijdag 26 februari in drie landen van Europa van start gaat. In Ne derland doen 17 discotheken met de actie mee. Voor Zeeland neemt jongerencentrum De Piek de honneurs waar. De op brengst van de avond gaat naar het House-Against-Hate fonds en zal besteed worden aan di verse projecten die gericht zijn tegen racisme en vreemdelin genhaat. Een houseparty met een goed doel, dat is weer eens wat an ders dan swingen voor jezelf. Hans Croon is DJ bji disco theek Cosmo in Vlissingen, waar de houseparty eerst was gepland. Maar Cosmo ver bouwt en daarom werd uitge weken naar De Piek. Volgens Hans leent housemuziek zich prima voor het goede doel. „House", zegt hij, „is vooral verbroederende muziek omdat het een universeel karakter heeft. House trekt niet zoals punk of hardrock één soort publiek aan. Iedereen komt er op af, het is multiraciaal van karakter", aldus Hans die ver volgens house omschrijft als de ultieme dansmuziek. Het beeld van muziek met een multira ciaal karakter bevestigt ook de folder over de House-Against- Hate actie. Daarin roepen de House DJ's-producers en -la bels op te stoppen met vreem delingenhaat. Ze maken zich zorgen om de explosie van agressie tegen etnische minder heden, asielzoekers en vluchte lingen elders in Europa en zijn bang dat dit overslaat naar Nederland. Ze waarschuwen tegen voor oordelen en stellen: Er is geen illegalenprobleem in Neder land, we worden niet over spoeld door asielzoekers, er zit ten geen buitenlanders op onze centen te teren en andere reli gies, culturen, talen of huids kleuren vormen geen bedrei ging- De House-Against-Hate Dansmarathon is een gecoördi neerde actie in Nederland, Ita lië en Zwitserland. In Italië (Una notte contro il Razzismo) doen 9 clubs mee in steden als Milaan, Florence, Venetië en Rimini. De opbrengst in Italië wordt direct overgemaakt naar de Italiaanse afdeling van Am nesty International. In Neder land wordt het House-Against- Hate fonds beheerd door het Appèl tegen Vreemdelingen haat, onderdeel van de stich ting ADO (Anti Discriminatie Overleg). Het geld zal worden besteed aan projecten die zijn gericht tegen racisme en vreemdelingenhaat. Vrijdag 26 februari vindt de start van de avond plaats in het Amsterdamse Mazzo, waar een speciale House-Against-Hate compilatie op CD zal worden gepresenteerd. Het eerste exemplaar hiervan zal worden overhandigd aan Juan Atkins uit Detroit. Atkins is muzikant en DJ en stond in het begin van de jaren '80 aan de wieg van wat tegenwoordig bekend staat als house en techno. Daaraan dankt hij zijn bijnaam 'Godfa ther of Techno'. Atkins zal de dansmarathon openen door het eerste exemplaar op de draai tafel te draaien. De volgende dag worden voor afgaand aan een enorme hou separty voor 8000 bezoekers, een zgn. Hellraiserparty, in de Sporthallen Zuid in Amster dam het definitieve aantal deelnemers en de opbrengst van de dansmarathon bekend gemaakt. Vanuit Rimini in Ita lië wordt de laatste stand van zaken aldaar doorgebeld waar na een symbolische cheque zal worden overhandigd aan het Appèl tegen Vreemdelingen haat. De vrijdagavond in De Piek begint om 21.00 uur. De entree bedraagt 5 gulden waarvan 75% naar het goede doel gaat. Volgens Hans Croon wordt de zaal van De Piek zeer kleurrijk ingericht. Een speciale 'light- jockey' zorgt voor de lichtef fecten terwijl 2 danseressen op een podium sfeer- en dansver- hogend werken. De zaal kan ongeveer 350 mensen herber gen dus wees er snel bij.

Scheldebode | 1993 | | pagina 1