Slechthorenden kunnen inpluggen Wilgenkatjes Hardrockweekend in teken van AC/DC Festival voor showformaties Verkeersinstructie I René Brasser B&W van Vlissingen werken niet meer mee aan het carnaval Werkkleding Reconstructie Karolingenburg is nu in zicht AUTORIJLES: 1e 10 LESSEN 295.- MOTORRIJLES: 5 LESSEN GRATIS Apparatuur NS-loket voor auditiefgehandicapten Sleuteloverdracht Het werkend paard in beeld gebracht Natuurtip Kinderfeest <V. Optocht Vijvervreugd Niet buiten KEURSLAGERIJ AB DE VISSER Voor uw Auto- en Motorrijlessen Ravesteynplein 52 VLISSINGEN Telefoon 01184-17464 E SCHELDEBODE 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE. VLISSINGEN, WESTKAPELLE. ARNEMUIDEN. DOMBURG MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG 17 FEBRUARI 1993 VLISSINGEN - De NS-loket- ten langs de Zeeuwse lijn zijn sinds vorige week van appara tuur voorzien die het auditief gehandicapten (slechthoren den) mogelijk maakt te com municeren met de loketbeamb te. In de hal van het NS-station Goes kwamen enkele leden van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden bijeen om het loket-balie-systeem (VAR- L.B.S.) te testen. De heer Marks van de N.V.V.S. legt uit dat slechthorenden die in het bezit zijn van een hoor- toestel met een zogenaamde audio-ingang met een speciaal snoertje kunnen inpluggen in de voorziening aan het NS-lo- ket. Daardoor wordt de stem van de loketambtenaar voor hen verstaanbaar. Vooral als informatie wordt gevraagd is deze methode te gebruiken, omdat door de spiegeling van het glas liplezen nog steeds moeilijk is voor het loket. Voor de zogenaamde 'achter het oor' toestellen en toestellen met een telefoonstand, is er een snoertje met inductiehaakje, dat achter het oor wordt aan gebracht. Dit snoertje kan eveneens worden ingeplugd op de audio-apparatuur die thuis wordt gebruikt. De halslus die ook wel gebruikt wordt door slechthorenden werkt niet op het L.B.S.-systeem. Bij een kasttoestel kan het 'kastje' bij de luidspreker worden gehou den. In de toekomst gaan ook banken over op dit systeem. De beleidsmedewerker van de Z.S.G. (Zeeuwse Stichting Ge handicaptenbeleid), de heer A C. Luteijn, vertelde dat de stichting zich in 1993 speciaal gaat richten op stationsgebou wen en perrons. Veiligheid en toegankelijkheid voor visueel- en auditiefgehandicapten en rolstoelgebruikers wordt dan onderzocht. Ook de werkgroep 'Open Deur' is bezig de knelpunten te in ventariseren. Op initiatief van deze werkgroep werd reeds de voetgangersoversteekplaats op het perron in Goes van slagbo men voorzien. Ook is de NS gevraagd de trap die toegang geeft tot het perron van nieuwe strepen te voorzien die het ver loop van de treden voor visueel gehandicapten beter zichtbaar maken. Ook langs het perron zou de werkgroep graag zo'n streep zien aangebracht. De stationsbeheerder in Goes, Ko Onderdijk, zegde toe deze pun ten onder de aandacht van NS te brengén. De heer Parmentier maakt gebruik van de voorziening die de spoorwegen voor slechthorenden heeft aangebracht bij de loketten. foto: tannie de jonge. mimui "Sleuteloverdracht is niet zinvol" OOST-SOUBURG- "Geen Gezeur, kom uit de sleur", dat is dit jaar het motto van de carnavalsviering. Voor de vierde achtereenvolgende keer heeft de camavalsstichting een programma met voor elk wat wils samengesteld. Het begint er op te lijken dat het carnaval in Souburg een blijvertje is. Voorzitter Dievenbach is er in ieder geval van overtuigd. „Uit de reacties van de mensen merken we dat er behoefte is aan een carnavalsviering. Toen we vier jaar geleden de Stichting oprichtten was ons doel om het carnaval terug te brengen zoals het hier vroeger was. Wat het binnengebeuren betreft zijn we daar al in geslaagd en aan de optocht doen we alles om dat naar een hoger niveau te tillen". De carnavalsviering is voor 19, 20 en 21 februari op de kalen der gezet. Met opzet niet op maandag en dinsdag, want de organisatie verwacht dat dan de ware carnavalsliefhebbers naar Brabant en Limburg af reizen om daar onder te gaan in het carnavalsgewoel. „En, zegt voorzitter Dievenbach, „het is heel moeilijk om alles tegelijkertijd te organiseren. De Deurzakkers kan je bijvoor beeld niet op de maandag of de dinsdag contracteren. Je moet het carnaval in Oost-Souburg dan ook zien als een extraatje". Voorafgaand aan de optocht op zaterdag neemt prins Marcel den Eerste de sleutels van de KOUDEKERKE- Woensdag 24 februari houdt de Heemkundi ge Kring Walcheren een bijeen komst waarin drs. Metje Post- ma spreekt over het onder werp: Het Werkende Trek paard in Zeeland. Aan de orde komen allerlei bekende en minder bekende as pecten van dit op Walcheren nog steeds voorkomende paar denras. Mevrouw Postma is verbonden aan de Rijksuniver siteit van Leiden. Zij illustreert haar verhaal met door haar zelf genomen filmbeelden die met tertijd deel uit gaan maken van een film over het Zeeuwse trekpaard. De bijeenkomst vindt plaats in hotel Walcheren aan de Brou werijstraat, begint om 2000 uur en is voor iedereen toeganke lijk. stad in ontvangst uit handen van het voormalig gemeente raadslid Coen Hendriks. De sleuteloverdracht vindt plaats op de stoep van het gebouw van Omroep Zeeland in de Ka naalstraat. In eerste instantie was het de bedoeling dat de sleuteloverdracht zou plaats vinden op het bordes van het stadhuis in Vlissingen, door burgemeester Van der Doef. „We hadden het hele draaiboek al klaar, verzucht Dievenbach, „maar we kregen een briefje van het college van B&W dat het niet door kon gaan omdat ze vonden dat er te weinig draagvlak voor was. Ik heb toen een onderhoud met Van der Doef aangevraagd waarin hij verklaarde 'dat B&W wel wat anders te doen heeft en zich er niet meer voor leent'. Burgemeester Van der Doef vindt de sleuteloverdracht niet langer zinvol. „De sleutelover dracht vond altijd plaats in de B&W kamer. Er kwam geen sleutel aan te pas en het was echt een onderonsje tussen het gemeentebestuur en de carna valsvereniging. We hebben het een paar jaar gedaan en toen gezegd: het is niet langer zin vol. In steden waar carnaval een volksgebeuren is waar ie dereen aan mee doet vindt een symbolische sleuteloverdracht plaats. Maar het komt wat overdreven over als in Vlissin gen B&W symbolisch het gezag overdragen aan een carnavals vereniging. Wij vinden dat het nergens op slaat en zien van zo'n gesloten gebeuren de zin volheid niet in". Van der Doef verklaarde ver der van de grootse plannen met betrekking tot de sleutelover dracht niets te weten, „Ze kun nen wel van alles bedenken" Vrijdag is er een groot carna valsfeest in de Foyer aan de Van een heleboel bomen en struiken beginnen de knoppen al weer te zwellen, maar weinig soorten kondigen de lente zo nadrukkelijk aan als de wilgen. De zilverwitte wilgenkatjes verschijnen weer op het kale hout en het duurt hooguit een paar weken voor ze in volle bloei staan. Overigens zijn lang niet aan alle wilgen in deze tijd van het jaar al katjes te vinden. Er zijn ook soorten waarbij de katjes pas tegelijk met of zelfs na het ontluiken van de bladeren verschijnen. Wilgen zijn tweehuizig, dat wil zeggen, dat de mannelijke en de vrouwelijke katjes niet samen aan één boom voorkomen; een individu is ofwel mannelijk of vrouwelijk. De vrouwelijke katjes vormen vruchten die al vroeg in de zomer rijp zijn. De zaden gaan dan, voorzien van een pluizige haardos op reis met de wind, en als ze op een geschikte plek neerkomen, ontkiemen ze vaak binnen enkele dagen of zelfs uren. De haarkroon op de vruchten dient als parachute, niet alleen om het zaad goed te laten zweven, maar ook om te zorgen dat het op de goede manier landt, dat wil zeggen, met de zaadkiem naar boven. Wilgen zijn rasechte pioniers. Je ziet ze bijvoorbeeld vaak verschijnen op pas drooggevallen schorren en zandplaten. Voor een boom bereiken ze ook slechts een beperkte ouder dom. Veel soorten worden slechts 30 tot 40 jaar oud en een wilg van 80 jaar is door en door versleten. Of dat ook voor knotwilgen geldt is niet helemaal duidelijk. Door het geregel de snoeiwerk gaan zij wellicht aanzienlijk langer mee, maar daarover zijn helaas weinig gegevens beschikbaar. MIDDELBURG - Zaterdag 20 februari vindt in sporthal De Kruitmolen een voorronde plaats van de strijd om de nationale titel voor Winter Guards. De organisatie is in handen van Juliana Drum Bugle Corps, in samenwerking met de landelijke organi satie Drum Corps Holland. Juliana doet zelf met één corps mee. Een Winter Guard is meestal Zwijndrecht, Trilogy uit Enge- Het kindercarnaval was vorig jaar een groot succes Voltaweg. Er zijn die avond geen artiesten, maar de prins en zijn nar zullen er alles aan doen om de stemming erin te brengen. Zondag is de foyer de hele middag voor de kinderen. De boerenkapel Achterste Veure en de Flushing Girls maken er een daverend feest van. Het kindercarnaval is bestemd voor kinderen tot en met dertien jaar, maar de ouders mogen ook meekomen. Ter verhoging van de feestvreugde is het na tuurlijk wel leuk als iedereen verkleed komt en daar rekent het bestuur dan ook op. 's Avonds is er een boerebal in café de Vriendschap. Een hostess of stewardess in keurig mantelpak met daarop een bestudeerd nonchalant gedragen sjaaltje. Medewerkers van een hamburger restaurant met een 'kijk ons eens vrolijk zijn' pet op. Personeel achter de kassa van de supermarkt allemaal met eendere schorten. Het zijn allemaal mensen in werkkleding. Vaak is het dragen ervan verplicht, het staat natuur lijk heel verzorgd en soms is het ook handig. Op het perron kun je meteen aan de juiste persoon vragen of 'dit de trein is naar Den Haag'. De nadering van een agent in uniform helpt je eraan herinneren dat je voor een ritje door de stad ook je autogordel om moet doen. Wie voor z'n werk een rode overall draagt kan monteur zijn maar ook kapper in een trendy kapsalon. Zo is iemand die voor z'n werk een witte jas draagt nog geen dokter. Een klein onder zoekje heeft het volgende opgeleverd. Een witte jas met daaronder een ribfluwelen broek wijst ongetwij feld in de richting van een arts. Zo'n, uit vrije wil gedragen, lichtbruine/beige broek met brede rib, omslag aan de pijp en een iets te laag kruis. Het lijkt of die broeken allemaal uit dezelfde winkel komen. Schrijvers dragen geen uniforme werkkleding. Desnoods verrichten ze hun taak in badjas en met ongekamde haren. Bert de Mol NJ CD 03 03 Geen carnaval zonder optocht. Zaterdag 20 februari sluiten de wagens aan voor een rit door de straten van Oost-Souburg. Het is mogelijk om mee te doen aan de optocht, opgeven kan bij de heren Vreeswijk of Die venbach, tel. 62278/64333.Er is een onafhankelijke jury die de wagens beoordeelt. Er zijn drie categorieën, namelijk categorie A: Presentatie en originaliteit, categorie B: carnavalesk en ca tegorie C: beweging. In iedere categorie zijn drie bekers en een geldprijs beschikbaar. Voor de jeugd zijn er twee mooie mountainbikes beschikbaar ge steld. Maar lol of geen lol, het be stuur van de carnavalstichting blijft ook oog houden voor mensen die het wat minder hebben. En dan vooral de ouderen en de gehandicapten. Voor de derde keer verzorgt de stichting een carnavalsfeest voor de -bewoners van Vijver vreugd. Vorig jaar genoten ze van het optreden van Ria Valk en de grote wens om de Deur zakkers eens te zien gaat dit jaar in vervulling. Want op speciaal verzoek van de bewo ners van Vijvervreugd komen dit jaar de Deurzakkers op be zoek. En als klap op de vuur pijl komen de Nimweeghse Dansmariekes die vier solo op tredens verzorgen. Even dreigde het feest mis te lopen omdat de feestzaal in discotheek Cosmo wordt ver bouwd. Door de goede contac ten die de stichting heeft met Frank en Pol van de Hooizol der in Westkapelle loopt alles weer op rolletjes. Met touring cars en busjes worden de Vij- vervreugders gehaald en ge bracht. Voor de pupillen van Zonne veld barstte de carnavalsleut vorige week al los. De Boereka- pel Achterste Veure, Arnolds Disco Drive-in show, the Flus hing Girls en Bert en Bertus zorgden voor een overgetelijke avond. De bezoekers van de gehandicaptensoos Ons Plekje aan de Falckstraat kregen za terdag de dertiende al een car navalsfeest voorgeschoteld. Ook de ouderen worden niet vergeten. Vrijdag brengt Prins Marcel den eerste een bezoek aan Ter Reede. Ter plekke wordt er een prins of prinses van Reede geïnstalleerd en dat wijst erop dat ook het carnaval in Ter Reede geen eenmalig gebeuren is. „Ook vanuit Ter Reede hebben we veel positieve reacties ontvangen, de mensen vinden het leuk en ze hebben weer eens een verzetje". Prins carnaval is trouwens wel van plan om dit jaar zijn ge zicht wat vaker te laten zien dan voorgaande jaren. De boe renkapel Achterste Veure trekt 's zaterdags door de Vlissingse binnenstad van kroeg tot kroeg. Echter, muziek wordt er alleen binnenskamers gemaakt. „De problematiek met de ge- FOTO: HARRY DE LANGE luidsoverlast in de binnenstad kennende willen we hiermee voorzichtig van start gaan. We moeten maar zien hoe het gaat en het in de toekomst verder uitbouwen. We weten dat er hier behoefte is aan carnaval, maar we willen toch ook reke ning houden met andere groe peringen in de samenleving". een onderdeel van een show en muziekkorps, maar het kan ook een onafhankelijke groep zijn. Gedurende de winter maanden wordt er druk geoe fend op een 7 minuten durend programma. Kleding, muziek, choreografie, materiaal, dans en beweging worden minitieus op elkaar afgetemd. Sommige groepen gebruiken daar nog een decor en een eigen vloer bij om het helemaal af te maken. Deze vorm van vrijetijdsbeste ding is overgewaaid uit Ameri ka en wordt hier steeds popu lairder. Het Nationaal kampioenschap bestaat uit zeven voorrondes, de finale is 27 maart in Am sterdam. Deelnemers aan het Festival voor Showformaties komen uit het hele land, twee komen er zelfs uit Engeland. De deelnemers zijn: Avant Courir uit Baarn, Girls Gang uit Amersfoort, Spirit of Flevo uit Almere, Moving Stars uit VLISSINGEN - In het weck end van vrijdag 19 en zaterdag 20 februari is er een har drockweekend in de Piek, als eerbetoon aan de op 19-2-1980 overleden voormalig AC/DC zanger Bon Scott. AC/DC is een hardrockband die al vanaf 1974 bestaat en nog steeds populair is bij veel mensen. Bon Scott was eerst roadie en later zanger van de band. In de vijfmansformatie van 1974 werden enkele LP's gemaakt die in thuisland Au stralië al voor veel bekendheid zorgden. Vanaf 1976 gaat men zich ook op het buitenland richten en met de LP "LET THERE BE ROCK" wordt ook Europa veroverd. Dit kwam vooral door de singel "Whole lotta Rosie". Met het aantrek ken van Robert-John Lange als producer wordt de LP "Highway to hell" opgenomen en er wordt op deze manier geprobeerd om ook de Ameri kaanse markt te veroveren. He laas maakt Bon Scott dit niet meer mee, want op 19-2-1980 overlijdt de zanger, nadat hij een flinke hoeveelheid alcohol genuttigd had, waardoor hij in zijn slaap in zijn eigen braaksel stikt. AC/DC besluit om toch door te gaan en vindt in Brian Johnson een nieuwe zanger. De LP "Back in black" wordt uit gebracht en op stormachtige wijze wordt de Amerikaanse markt veroverd. Hierna wor- land, Star Risers uit Engeland, Art Development uit Rijswijk, Rust Roest uit Zierikzee en Juliana uit Middelburg. De aanvang is 20.00 uur, en entree bedraagt een tientje. VLISSINGEN - Het gemeente bestuur is het nu écht van plan: de Karolingische Burg in Sou burg wordt gereconstrueerd. Uit overleg met Monumenten zorg en de Provincie is geble ken dat een eenvoudige, maar verantwoorde reconstructie tot de mogelijkheden behoort. Als de raad geld beschikbaar stelt zou het kunnen dat het plan in 1994 wordt uitgevoerd. In ieder geval worden de huren van de volkstuinen op de Burg per 31 maart 1994 opgezegd. Het plan voor de reconstructie omvat in ieder geval een cirkel vormige aarden wal en een kruispad met schelpen. De toe gangspoorten krijgen een ac centje dat nog nader uitge werkt moet worden. Als de re constructie is uitgevoerd komt er in overleg met de belangheb benden een inrichtingsplan. (ADVERTENTIE) Ruud van Luyk van Rusty Pawn is een van de deelnemers aan de hardrocksessie. den nog enkele LP/CD's ge maakt waarvan de live CD uit 1992 een goed voorbeeld is van wat AC/DC op het podium presteert. Op vrijdag 19 februari zal er een hardrocksessie in de Piek plaats vinden, met dezelfde op zet als de Jimmi Hendrix-sessie van september j.f. Het enigste verschil tussen de Jimmi Hen drix-sessie en de hardrockses sie is dat de bands nu zelf hun te spelen repertoire mogen kie zen en dit hoeft niet perse iets van AC—DC te zijn, vandaar ook de titel "hardrocksessie". Hier is bewust voor gekozen, omdat zaterdag 20 februari de band Action in DC optreedt. Deze band is gespecialiseerd in het spelen van AC/DC num mers en ook de showelementen van AC/DC worden in hun op tredens verwerkt. Op beide avonden, die om 21.00 beginnen, zullen er ook video's van AC/DC vertoont worden. De toegangsprijzen bedragen respectievelijk vijf en tien gulden. Hrr IfauMiiaj IA.v Corns Him Het duurt jaren voordat je een varkensras hebt uitgezocht, ddt niet te vet is en niet te bonkig. Om de beste omstandigheden te creëren waaronder het varken kan opbloeien en groeien. Wij hebben er 20 jaar over gedaan om alle omstandigheden zó te maken, dat in alle fasen wordt voldaan aan de zwaarste eisen van veiligheid en betrouwbaarheid. Wij verkopen 't: Winkelcentrum Dauwendaele Middelburg - Tel. 01180-11850

Scheldebode | 1993 | | pagina 1