Herinneringen aan Claudio Chiappucci m., TORENPROAT Slagzin goed voor nieuwe fiets Modelbouwmanifestatie BURO VOOR RECHTSHULP Bewondering met terugwerkende kracht Open dag MTS Rechtshulp duurder? Robert de Jonge winnaar Moserkader VSB-klassement SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 FEBRUARI 1993 307 Piano Schaatsmarathon Claudio Chiappucci hoe ze half huilend van hun fietsen vielen en niet meer wis ten waar ze het moesten zoe ken. Het was deerniswekkend en vooral ontzagwekkend tege lijkertijd. Ik zag ook het ontzag van het publiek voor al dit lijden van deze helden. Voor het eerst begreep ik dat men op FOTO: BEN STEFFEN dezelfde manier als ik nu naar die uitgewoonde renners keek. Zo had men in het verleden ook naar mij gekeken. Dat gaf me een trots gevoel toen ik ieder een voor ze hoorde juichen. Ik kreeg zowaar met terugwer kende kracht een beetje be wondering voor mezelf. VLISSINGEN - In het clubblad van de Zeeuwse ren en tourclub Theo Middelkamp troffen wij een artikel aan dat wij u niet willen onthouden. Het is geschre ven door de ex-wielrenner Maarten Ducrot die herin neringen ophaalt aan de tijd dat hij samen met Claudio Chiapucci voor de bezemwagen uitreed. „Het moet 1986 zijn geweest. We reden de Dauphiné Liberé, die na de rustperiode na de klassiekers de eerste kennisma king betekent met het hoogge bergte. Het begon met een pro loog die ik verrassend goed reed na zo'n tijdje niets doen (vierde of zoiets). Dat stelde me geenszins gerust, was immers niet eerder gebleken dat ik na een slechte proloog juist een erg goede ronde reed en omge keerd, alsof goede 'ronde be nen' zo vol energie zitten dat ze het snelle leegrijden in een pro loog belemmeren. Inderdaad maakte ik erg moeilijke dagen door, maar de extra energie die ik had overgehouden aan mijn rustperiode maakte dat ik pas tegen de finale van de etappes definitief gelost werd. Dat ge beurde steevast met een man die ik het jaar daarvoor in Italië al vaker was tegengeko men in de koers en waarmee je dan een soort band opbouwt, die nauwelijks wordt gehin derd door slecht Frans of ken nis van maar vier woorden Ita liaans. Het was Claudio Chiap pucci en het was enkele weken voordat hij zijn nu zo indruk wekkende carrière onderbro ken zag door voor mijn ogen in de afdaling tegen een tege moetkomende auto te botsen. Samen met Perini overigens, die ook later dan gewoon op het niveau is aangeland dat hij naar nu blijkt, in zich heeft. Het drama dat zich toen af speelde zullen we nu niet ver der bespreken. Het gaat erom dat ik daar, in de Dauphiné dus, al drie dagen zat af te zien als een beer en samen met Claudio steeds de laatste 50 km van de etappe moest afleggen. In die gedenkwaardige etappe waar ik het nu over wil hebben waren weer vijf of zes cols opgenomen met alles wat daar nog tussendoor komt. We wa ren gestart in het noorden van de Savoie, waar de steilste en langste bergen zijn, voor mijn gevoel althans. Bij aanvang van elke klim werd met een bord het nog af te leggen aan tal kilometers naar de top aan gegeven. Waar de organisato ren ze vandaan hadden ge haald weet ik niet, maar ik heb niet één bord gezien met min der dan 20 kilometer erop. Dat is lang, zeker als je bedenkt dat we met een 25 reden (ik ten minste). Na de eerste twee cols van de etappe was ik nog te ruggekomen in de eerste groep, maar op de derde werd ik al vroeg gelost. Dat had natuur lijk alles te maken met mijn geforceer van de eerste dagen, maar hoe het ook zij, daar reed ik helemaal alleen met nog 160 kilometer te gaan en nog drie cols van 20 kilometer. Als klap op de vuurpijl kwam dan nog de niet zo steile maar extreem lange Lautaret (32 kilometer), vanaf de kant van Grenoble (de westkant dus). Ik begon me al een beetje ongerust te maken, want ik moest nog 150 kilome ter en er was noch voor of achter me iets te zien dat met wielrennen en koersen te ma ken had. Bovendien had ik écht een slechte dag. Ineens is daar tot mijn niet geringe opluch ting een renner die mij voorbij komt en onderwijl nogal vro lijk 'ciao' roept: 'gelukkig, niet alleen' is mijn eerste gedachte. Het is Claudio. Opnieuw zijn we gedwongen weer de hele dag met elkaar te fietsen. De eerste cols met z'n tweeën gaat het nog wel, we gaan immers in eigen tempo naar boven en dat voelt alleen maar prettig aan na dat aan klampen op de eerste twee cols. Het is de hele dag al bloedheet en ondanks mijn motto 'hoe heter, hoe beter' begin ik nu toch wel hinder te ondervinden van het feit dat er niet zoveel volgauto's zijn bij een groep van twee renners. Het enige drinken dat ik had gehad, wa ren de twee bidons uit de be voorrading. En dan komt de Lautaret. Dat wordt kenbaar gemaakt door het bordje met Coca Cola erop (uit de tijd dat het bergklassement nog niet gesponsord werd door Café de Colombia) en'de dodelijke aan duiding van de top: 32 kilome ter, alsof je een emmer leeg- gooit. Woorden schieten te kort voor deze lijdensweg. Dan weer ga ik te hard en roept Claudio 'piano, piano', dan weer is het andersom, naar gelang de tij delijke oplevingen die iedere renner in de grootste crisis on dervindt. Deze oplevingen wor den echter steeds minder tal rijk en bovendien steeds korter, zodat we op een gegeven mo ment moeten vrezen voor de tijdlimiet. Niemand heeft nog drinken en we staan nu bijna helemaal stil. Vanaf dit mo ment begeeft mijn geheugen het zodat ik niet meer waar heidsgetrouw kan rapporteren, maar ik weet nog wel dat we binnen de tijd half huilend, als twee jongetjes die koude han den en voeten hebben gekregen bij het schaatsen en nog lang niet thuis zijn, over de streep kwamen. Nooit zal ik vergeten hoe ik zonder te kunnen eten 's avonds doodmoe maar klaar wakker, omdat mijn lijf nog helemaal te keer ging, in bed lag. Bovendien had mijn mo raal er ernstig onder te lijden, want ik was gelost door een hele meute concurrenten; dat ik er zo 'aan' was leidde eerder tot ontevredenheid dan tot vol doening over het feit dat ik zo'n enorme inspanning had geleverd. Ik vertel dit hele verhaal omdat ik tijdens de Alpen-etappes in de afgelopen Tour ben geweest. Wat ik daar onderweg en aan de streep in Sestrieres heb ge zien aan heldendom en mense lijk lijden grenst aan het onge looflijke. Eerst reed Claudio daar wederom 150 kilometer alleen, maar dan voor de meute uit deze keer, en dat was op zich al zeer inspirerend voor mij. Daarnaast heb ik kilome ters achter de Breuk gereden, die alleen achter de kopgroep aanreed met Rondon in zijn wiel en dus ook 150 kilometer alleen heeft gereden, hetgeen eerder kritiek over hem afriep dan iets anders. En bovendien zag ik nu mijn ex-collega's over de eindstreep komen in een toestand waarin ik zelf vaak genoeg had verkeerd en die veel leek op bovenstaand verhaal. Het was aangrijpend om te zien PLATTELANDSKOMEDIE - Zangvereniging Nut en Ge noegen te Aagtekerke houdt op 5 februari haar jaarlijkse uitvoering in het verenigingsgebouw Amicitja. Na de pauze wordt dé komedie 'Boerenkool mét worsfopgevoerd. Aan vang 19.30 uur, entree vier gulden, kinderen drie gulden. ISRAELAVONDEN - Op 17 en 18 februari houdt de stichting Sjofar twee Israelavonden in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Beide avonden beginnen om 19.30 uur. VRIJ-GEZELLIG - Op zondag 7 februari om 14.00 uur begint in Verenigingsgebouw Het Pand, Kerksteeg 5 in Middelburg een middag voor alleenstaanden, waar het pro gramma voor de komende tijd wordt samengesteld. GEVONDEN - Bij de politie in Vlissingen werden aange geven: een sjaal, portemonnee, gouden armband, sleutels, een tas met gereedschap. Bij het dierenasiel in Vlissingen kwa men binnen een oude zwarte kat en een zwarte bastaard bouvier. Maxis leverde de volgende spullen in bij de afdeling gevonden voorwerpen van de gemeentepolitie Middeburg: Kinderboek 'beertje en zijn vriendjes', routekaart Oostenrijk, spuugdoekje, babysjaaltje, paarse handschoen, oranje etui, bril, kinderhandschoenen, sleutels, ring en ketting. PEUTER OUDEROCHTEND - De Molukse Welzijns- stichting Mae-Uku in Oost-Souburg houdt op 4 februari van 9.15 tot 11.15 uur een contactochtend voor ouders en peuters. Ook in de Walk-Inn aan de minister Lelystrat in Vlissingen wordt zo'n ochtend gehouden. Deze is iedere dinsdagochtend van 10 tot 12 uur, de kosten bedragen een gulden per kind. De bedoeling van de contactochtend is om de moeders een gezellig uurtje te bezorgen en de kinderen speelmogelijkhe- den te bieden. GESCHIEDENIS - Vrijdagavond 5 februari houdt de Nederlandse Jeugdbond voor geschiedenis een bijeenkomst met een lezing met dia's over het Nazi-pact. Wie geïnteres seerd is in geschiedenis of lid wil worden is van harte welkom van 19.30 tot 22.°° uur in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. WATER KEREN - Op zondag 7 februari is er open huis in de Schaapskooi van 14.30 tot 17.00. Het thema van de middag is water keren. De wereldwijze hulp in Zeeland in 1953 zette de kerken aan tot hulp in noodgebieden in de derde wereld, dit jaar in het bijzonder Bangla Desh. Er kunnen ook brieven gesleven worden voor Amnesty International. DANS/PRAATAVOND - In buurthuis Aldegonden in Vlis singen is op vrijdag 5 februari een dans/praatavond voor alleenstaanden, aanvang 20.30 uur, toegang gratis. EXPOSITIE - In de aulavan de Dag- en Avondscholenge meenschap aan de Verlengde Bonedijkestraat in Vlissingen is tot en met 31 maart werk te bezichtigen van de schilderes Marianne Impens uit Waterlandkerkje. Haar olieverfschilde rijen zijn een voortdurend samenspel tusen handen, hoofd en hart. CONCERT - Het Middelburgs Muziek Korps geeft zater dag 6 februari haar jaarlijkse concert in de Concertzaal aan de Singelstraat in Vlissingen. Toegangskaarten kosten vijf gulden. De aanvang is 20.00 uur. ROZENKRUISERS - Donderdagavond 11 februari houdt het Rozenkruisers Genootschap een lezing in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De titel van de lezing is Kerk of Geestesschool, de aanvang is 20.°°uur. Toegang gratis. KAMELEON - In Bachten Komme aan de Badhuisstraat inVlissingen speelt toneelgroep Kameleon twee eenacters op woensdag 17 februari. Vanaf 14.00uur is het genieten met 'Schat aan de muur' en 'Laura'. Toegangskaarten kosten twee gulden vijftig en zijn verkrijgbaar in Bachten Komme. KLEDINGINZAMELING - De stichting KICI zamelt vrij dag 5 februari kleding in voor Roemenië. Inwoners van de gemeente Domburg kunnen de zakken met kleding, schoeisel en beddegoed 's morgens bij de stoep zetten. PIEK - In jongerencentrum De Piek aan de Hellebaardier straat in Vlissingen treedt zaterdag 6 februari de groep Starshooters op. Het begint om 22 uur en de toegangsprijs is vijf gulden. De Starshooters hebben, vooruitlopend op hun optreden in Ahoy in het voorprogramma van Little Richard, een aantal nieuwe nummers ingestudeerd. VAKANTIE - DE Nederlandse Christelijke Reis Vereniging houdt dinsdag 16 februari een lustrumavond in de Koorkerk te Midelburg. Vanaf 19.30 uur kunnen de bezoekers genieten van films over Israël en Zwitserland en zang van de Ruyterstadsingers. En er is een minireismarkt over aantrek kelijke vakantiedoelen. De toegangsprijs is vijf gulden. JAMMEN - In jongerencentrum Midgard is vrijdag 5 februari een jamsessie. Er zijn instrumenten aanwezig en het begint om 21.00 uur. WELKOMDIENST - De samenwerkende kerken in Mid delburg organiseren regelmatig diensten waarin veel gezon gen wordt, de kinderen ruim aandacht krijgen en vooral getracht wordt de blijde boodschap van bevrijding en redding door Jezus Christus eenvoudig en duidelijk door te geven. De eerstvolgende welkomdienst is 7 februri in De Hoeksteen. Theo van Teijlingen heeft de leiding en de muziek is van het combo Second Chance. Het thema is 'Dichterbij dan je denkt'. VERKOPING - Vrouwenvereniging Hadassa houdt zater dag 6 februari haar jaarlijkse verkoping in de Zuiderkerk in Middelburg. De verkoping is van 9.30 tot 12.30 en de opbrengst is bestemd voor een vakantieweek voor gehandi capten, de bestrijding van de honger in. Somalië en de zending. LAVA - Vrouwenvereniging LAVA houdt zondag 7 februa ri strandwandeltochten van Vrouwenpolder naar Vlissingen en van Domburg naar Vlissingen. Opgave telefonisch bij het secretariaat van LAVA, 01180-16301. Het vertrek voor de langste tocht is om 8.45 uur, voor de kortere om 11.15 uur. Het vertrekpunt is hotel Britannia in Vlissingen. MEDITEREN - Het Centrum voor Transcendente Medita tie houdt maandag 8 februari een informatieavond over de TM-techniek in zaal 1 van de bibliotheek in Middelburg. Aanvang 20.00 uur, toegang vijf gulden. STADSDANSZAAL - The Charmin' Children uit Hulst geven vrijdag 5 februari een concert in de Stadsdanszaal in Middelburg. De aanvang is 22.00 uur en de toegangsprijs bedraagt een tientje. UITKERINGEN - Het Activiteiten Centrum Vlissingen voor Uitkeringsgerechtigden heeft nog enkele plaatsen vrij voor de cursus poppenmaken en handwerken. De cursussen worden iedere dinsdag gegeven van 14 tot 16 uur in het gebouw aan de Hogeweg 103. KOERSBAL - Vijftigplussers uit Amemuiden kunnen iedere woensdagochtend koersballen in de Balans aan de Van Vollenhovestraat. Van half tien tot half twaalf wordt de mat uitgerold. MIDDELBURG - Directeur Wattel van verzekeringsmaatschappij Univé overhandigt een mountainbike aan mijnheer Abma. Abma won de fiets met een slagzin en een quiz die de verzekeringsmaatschappij had uitgeschreven. VLISSINGEN - Volgende week woensdag houdt de MTS de jaarlijkse Open Dag. Vooral de laatste technologische ontwik kelingen in de techniek krijgen speciale aandacht. De afdeling Elektrotechniek presenteert met de studierich ting telematica het samengaan van telecommunicatie en infor matica. In het telematica labo ratorium wordt een en ander aanschouwelijk gemaakt. De samenwerking tussen de afde lingen Werktuigbouwkunde en Technische Informatica op het gebied van industriële automa tisering komt tot uitdrukking in de cel voor Flexibele Pro- duktie Automatisering. De af deling Weg- en Waterbouw kunde vestigt de aandacht op de afstudeermogelijkheid Mi lieutechniek. De gebouwen van de MTS zijn 10 februari van 15.°° tot 21.00 uur toegankelijk voor belang stellenden. DONDERDAG 07.05 Nieuws en actualiteiten, met om 07.15 het weer in de provincie. 07.30 ANP-bulletin 07.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 07.40 De dag van 07.50-08.00 De Agenda. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.30 ANP-bulletin 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Te kust en keur. Consumentenprogramma met Theo Richel en Tine van Kooten. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03-17.00 Een vak apart, een programma over gewone en ongewone beroepen. 17.03 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.30 ANP-bulletin 17.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 17.35 Zegt u 't maar, luisteraars reageren op een actueel thema. 17.55-18.00 De Agen da. VRIJDAG 07.05 Nieuws en actualiteiten, met om 07.15 het weer in de provincie. 07.30 ANP-bulletin 07.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 07.40 De dag van 07.50-08.00 De Agenda. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.30 ANP-bulletin 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Het Fort Zee- landia, programma over de Zeeuwse burger en zijn bestuur. 12.50 De wekelijkse column van M.C. Verburg. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03-17.00 UIT, uitgaanstips voor het weekend. 17.03 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.30 ANP-bulletin 17.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 17.35-18.00 Zeeuws diep, forum met opinielei ders. Vandaag met: Joan van Dijk- Sturm, Marijn Dieleman en Ton Ver- bree. ZATERDAG 10.03-13.00 "Dag-Week!" Program ma voor de vrije zaterdag met het Zeeuwse weerbericht, gasten, boek bespreking, culinaire tips van de chef/kok, de hobby van het mu- seumspel en een overzicht van de zaterdagkranten. 16.03-18.00 Om roep Zeeland Sport. ZONDAG 10.03-11.00 "Die 's nog van voor d'n oorlog", Adrie van Oorschot ontmoet tijdgenoten. 11.03-13.00 "De Schoone Waardin". Cultureel zon dagmagazine met centrale gast, een Zeeuw in den vreemde en de klassie ke platenkeus van Herman Goetheer. 14.25-14.30 Omroep Zeeland Sport. 15.25-15.30 Omroep Zeeland Sport. 16.25-16.30 Omroep Zeeland Sport. 17.03-18.00 Omroep Zeeland Sport. MAANDAG 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 07.15 het weer in de provincie. 07.30 ANP-bulletin 07.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 07.40 De dag van 07.50-08.00 De Agenda. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.30 ANP-bulletin 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Het spelletje "Wegwies". 12.40 Reportage, vraag gesprek. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03-17.00 Sportmeneer, het diepe re wezen van de sport met Koen Mijnheer. 17.05 Nieuws en actualitei ten, met om 17.15 het weer in de vincie. 17.30 ANP-bulletin 17.32 gionaal nieuwsoverzicht. 17.35 De ronde van Zeeland, een ontdekkings tocht door de provincie. Vandaag: Dreischor 17.55-18.00 De Agenda. DINSDAG 07.05 Nieuws en actualiteiten, met om 07.15 het weer in de provincie. 07.30 ANP-bulletin 07.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 07.40 De dag van 07.50-08.00 De Agenda. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.30 ANP-bulletin 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Gesprek van de week. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03-17.00 Gefeliciteerd Verzoek- platenprogramma. 17.05 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.30 ANP-bulletin 17.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 17.35 Vogels, vissen en Piet Smeer poets, een programma over natuur en milieu met Theo Richel. 17.55-18.00 De Agenda. WOENSDAG 07.05 Nieuws en actualiteiten, met om 07.15 het weer in de provincie. 07.30 ANP-bulletin 07.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 07.40 De dag van 07.50-08.00 De Agenda. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.30 ANP-bulletin 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Streekeigen, programma over Zeeuwse zaken. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03-17.00 Het Kanaal door Zeeland, programma over kunst en in de provincie. 17.05 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.30 ANP-bulletin 17.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 17.35 "Goed Zeeuws" met Bram Francke, taaipro gramma over Zeeuwse dialecten. 17.55-18.00 De Agenda. GOES - In de Zeelandhallen in Goes wordt op zaterdag 6 en zondag 7 - februari een grote molelbouwmanifestatie gehou den. Te zien zijn onder meer trucks, racewagens en auto's, 1500 vierkante meter modeltreinen, VLISSINGEN - Het Zeeuws kampioenschap marathon- schaatsen op kunstijs wordt op 5 februari verreden op kunstijsbaan de Uithof in Den Haag. Deelname staat open voor in woners van Zeeland met een KNSB-licentie. Er wordt gere den in de categorieeën dames, heren senioren en heren junio ren. Enkele prominente Zeeuwse marathonschaatsers zullen ontbreken omdat in het zelfde weekeinde op de Plansee in Oostenrijk een grote mara thon wordt verreden. De wedstrijd begint om 22.00 uur, inschrijven is mogelijk tot een half uur voor aanvang. vliegtuigen en legervoertuigen. De Nederlandskampioen mo- delhelicopter vliegen geeft een demonstratie en ook zijn er demonstraties van radiogra fisch bestuurde trucks en bo ten. In het bassin is ook de marine-haven in Vlissingen na gebouwd en is er een model van de veerboot Vlissingen- Breskens te zien. De manifestatie is geopend op zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en op zondag van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs be draagt tien gulden, kinderen tot twaalf jaren betalen ƒ3,50. MIDDELBURG - Robert de Jonge uit Heinkenszand won het afgelopen wielerseizoen het Verenigde Spaarbankklasse ment bij de A-trimmers. Naast een geldbedrag van de VSB mocht de Capello-rijder een kader van de bekende Italiaan se wielrenner Fransesco Moser in ontvangst nemen. De uitreiking van dit kader gebeurde op Belgisch grondge bied voor de zaak van ex-prof Gislain van Landeghem uit St. w De minister van Justitie wil in 1993 de Wet op de Rechtsbij stand invoeren. Deze wet ligt momenteel bij de Tweede Kamer. In deze wet wordt o.a. geregeld dat de prijs die burgers moeten betalen als zij de hulp van een advocaat of deurwaarder inroepen aanzienlijk wordt verhoogd. Hoe is het nu? Op basis van de grondwet moet de overheid het mogelijk maken dat de kosten van rechtshulp voor mensen die niet in staat zijn de kosten te dragen, door de overheid worden gedragen. Er bestaat op dit moment een systeem waardoor mensen die een advocaat of deurwaarder nodig hebben een eigen bijdrage moeten betalen, afhankelijk van de hoogte van hun inkomen (de draagkracht). Voor gezinnen ligt nu de bovengrens op 3025.- netto per maand met een maximale eigen bijdrage van f 645.- en voor alleenstaanden op f 2850.- netto. Lagere inkomens betalen dus een lagere eigen bijdrage, de laagste eigen bijdrage is f 50.-. Daarnaast wordt bij de berekening van de draagkracht rekening gehouden met een aantal aftrekposten, b.v. erg hoge woonlasten, premie ziekte kostenverzekering, te betalen alimentatie en bijzondere las ten als uitgaven ten gevolge van ziekte en/of invaliditeit. Hoe wordt het in de plannen van de minister? In de plannen van de minister wordt de eigen bijdrage verhoogd tot maximaal f 950.-, wordt een aantal aftrekpos ten geschrapt en wordt de bovengrens voor alleenstaanden verlaagd tot 70% van de bovengrens voor gezinnen. Dit betekent dat voor een grote groep mensen de mogelijkheid om door de overheid gefinancierde rechtshulp te krijgen komt te vervallen. Waarom onrechtvaardig? Recht moet voor iedereen toegankelijk zijn. Vaak is het niet een kwestie van willen maar van moeten, b.v. bij problemen rond echtscheiding, onterecht ontslag, strafzaken, uitkerin gen etc. De rechter is er voor om geschillen op te lossen als men er onderling niet uit komt. Als door de kosten van rechtshulp problemen niet meer aan de rechter worden voorgelegd bestaat de kans dat men het recht in eigen hand gaat nemen, een slechte ontwikkeling. De rechter is er ook voor de controle op de wetgever. Soms maakt de wetgever regels die in strijd zijn met internationale regels, de AAW is hier een voorbeeld van. De rechter moet dan de wetgever op de vingers kunnen tikken. De overheid is ook vaak de tegenpartij van de burger, b.v. bij subsidies, uitkeringen, verblijf van vreemdelingen en strafrecht. Uitgangspunt in het recht is dat beide partijen een zo gelijk mogelijk positie hebben als een zaafc aan de rechter wordt voorgelegd. De overheid maakt het de burger nu moeilijker bij de rechter terecht te komen door de financiële drempels te verhogen. Buro voor Rechthulp Op dit moment is de hulp door het Buro voor Rechtshulp gratis. In de plannen van de Minister blijven de spreekuren van de Buro's voor Rechtshulp - gelukkig - gratis. Voor verdergaande rechtsbijstand door de juristen van het Buro voor rechtshulp zal in de plannen van de minister ook een eigen bijdrage moeten worden betaald, waarschijnlijk f 30.-. Voor te voeren procedures door de juristen van het Buro zal dezelfde bijdrage moeten worden betaald. Advocaten, Buro's voor rechtshulp, Sociale Raadslieden en rechtswinkeliers zijn het niet eens met het voorstel voor de nieuwe wet en zij zullen hun cliënten in februari onder het motto „De weeg schaal in de waagschaal" vragen hun ongenoegen te uiten door een verklaring te tekenen. Deze verklaringen zullen gezamenlijk aan de Tweede Kamer bij de behandeling van de wet worden aangeboden. Informatie over bovenstaande kan verkregen worden op de spreekuren van het Buro voor Rechtshulp. In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en donderdagavond, uitsluitend volgens afspraak. Afspraken maken elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur via 01180-37120. In Vlissingen, A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 09.00-11.00 uur. Gillis-Waas. Hij wist de impor teur van Moser kaders te over tuigen en zodoende kon De Jonge deze prachtige 'fiets' in ontvangst nemen. „Een nieuwe stimulans voor het komende wielerseizoen", aldus Robert de Jonge. Ook in 1993 zullen De Jonge en zijn Capello-ploegma- ten te zien zijn in de voorste rijen van de trimkoersen van de stichtingen Midden-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen. Met de Verenigde Spaarbank worden binnenkort onderhandelingen gevoerd over vernieuwen van een sponsorcontract voor mo gelijk zowel koersen in Wal cheren, De Bevelanden en Zeeuws-Vlaanderen.

Scheldebode | 1993 | | pagina 7