Nooit meer een plastic tasje „Storm ook zegen voor de aarde" Modelbouw manifestatie Cursus rouwverwerking VLISSINGSE SCHOLIER GING DUIKEN OP CURAQAO J>mennode 1:1. TOR O K4 Kleurgebruik Erwin Krol opent Ramp expositie Torah en traditie Beurzen dicht Aangepast duikpak DISCO CENTER A.s. vrijdag 5 februari gezellige avond iedere 1 e vrijdag van de maand voor 25+ers. i Privé leraar von fronsen HOfcSNP HTBaunON*. c ■o c Cursus natuur en milieu zorgt voor bewustwording ESCHELDEBODE 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG 3 FEBRUARI 1993 VEERE - Vrijdag opende Er- win Krol de expostitie over De Ramp in het Topshuis op Neel- tje Jans. Hij deed dit door in een weerpraatje van een half uur uitgebreid in te gaan op de meteorologische kanten van de overstromingsramp. Duidelijk werd dat de grote boosdoener destijds de koers van de de pressie was. Qua kracht kun je die nog het best vergelijken met de storm van vorige week: op zee wind kracht 11, op de kust wind kracht 10. Het bijzondere was dat de storm dusdanig over de Noordzee trok dat de lucht ge- Normaal gesproken koersen depressies van Schotland naar de Oostzee. Eind januari 1953 boog de depressie af naar het zuidoosten. Daarbij ontstond een sterke luchtstroming die het water in de Noordzee rich ting Zeeland opstuwde, met al le rampzalige gevolgen van dien. „Het hoge water lag dus niet aan het springtij, dat toen niet eens zo heel hoog was. Ook de wind kon toen zeker geen superstorm genoemd worden. MIDDELBURG - De Stichting Zeeuwse Leerhuizen verzorgt deze winter een aantal lezingen onder de gezamenlijke titel To rah en Traditie. Rabbijn J.S. Jacobs spreekt maandag 8 februari over de Halachah. De Halachah bevat de eeuwenoude leef- en ge dragsregels die gebaseerd zijn op de wet van Mozes. De lezing wordt gehouden in gebouw de Schakel aan het Bachtensteene 14, om 2O.00 uur. De entree bedraagt een tientje. miiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii1 durende uren helemaal vanaf de Noorse Zee tot over ons land trok. Die lucht duwde het wa ter voor zich uit en stuwde het tegen de kust omhoog. Pro beert u het maar eens na te doen door in een pannetje met water te blazen. En doordat de storm zo lang aanhield, kon het water ruim drie meter hoger komen dan normaal". Toch heeft een storm ook zijn goede kanten. „Een storm ver deelt de warmte over de aarde. Zonder storm zouden we in het noorden bevriezen en in het zuiden gebraden worden. Storm en wind zorgen er ook voor dat het lekker fris blijft buiten en dat het oude hout uit de bomen waait. Zo komt er ruimte voor nieuwe loten. En ook een overstroming heeft zijn nut: alles wat de natuur doet is goed voor de natuur. Alleen de mensen kennen rampen. De na tuur deed wat ze moest doen, wij mensen trekken ons het verlies aan. In feite calculeren wij het risi co van een overstroming in. Wij bouwen dijken met een over stromingskans van 1 keer in de 4.000 jaar. Dat kan in het jaar 5432 zijn, in het jaar 2098 of 2016, maar het kan ook morgen zijn. De enige manier om elk risico uit te bannen is een muur van twintig meter rondom Zee land te bouwen, maar dan zou de provincie onleefbaar wor den, want wie wil er nu opge sloten zitten achter zo'n muur". Onder de aanwezigen waren ook dé leerlingen van basis school De Bogerd uit Waarde. Zij hadden de afgelopen weken De Ramp als thema. De expositie in het Topshuis bestaat uit foto's en geluids banden en is nog tot het eind van het jaar te bezichtigen. De expositie maakt deel uit van de permanente tentoonstelling, de toegangsprijs hiervoor be draagt een tientje. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Een van de vele dramatische beelden van toen GOES - In de Zeelandhallen wordt zaterdag 6 en zondag 7 februari een grote modelbouw manifestatie gehouden. Te zien zijn onder meer trucks, racewagens en auto's, 1500 vierkante meter modeltreinen, vliegtuigen en legervoertuigen. De Nederlands kampioen mo- delhelicoptervliegen Verplan ken geeft een demonstratie en ook zijn er demonstraties van radiografisch bestuurde trucks en boten. In het bassin is ook de marine-haven in Vlissingen nagebouwd en is er een model van de veerboot Vlissingen- Breskens te zien. De manifestatie is geopend op zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en op zondag van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs be draagt tien gulden, kinderen tot twaalf jaren betalen ƒ3,50. mtmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Uitdaging van Sacha Maatjes (ADVERTENTIES) VLISSINGEN - Ruim twee weken had hij nodig om bij te komen, maar hij had het voor geen geld willen missen. „Ik heb daar dingen gezien die de meeste mensen nooit te zien krijgen" zegt de 18 jarige Sacha Maatjes. Afgelopen zomer stapte hij in het vliegtuig naar Curasao om mee te doen aan het programma De Uitdaging. Met rolstoel en al, want Sacha behoort tot dat deel van de bevolking dat zich noodgedwongen op vier wielen verplaatst. Sacha is gehandicapt. En Sacha is dol op sport. Die combinatie van sport en handicap was voor Mark Boer man van het Zilveren Schor aanleiding om Sacha op te ge ven voor De Uitdaging. „Ik werd gebeld met de vraag of ik kandidaten wist voor de Uitda ging waarin gehandicapte jon geren gaan duiken in de zee bij Cura9ao. En toen dacht ik on middellijk aan Sacha omdat hij een enthousiaste sporter is die graag iets wil meemaken. Tij dens de surfweek voor gehan dicapten was hij me al opge vallen omdat hij zich niet af wachtend opstelt totdat ie mand hem erbij betrekt, maar zelf initiatief neemt. Hij is ook constant bezig om zijn grenzen te verleggen én hij is niet bang". De uitdaging is een programma van de VARA waarin Angela Groothuizen probeert om bin nen een bepaalde vastgestelde tijd een bepaald doel te berei ken. De doelen variëren van het bouwen van een compleet ingericht clubhuis, via een kin dertehuis in Roemenië tot een vakantieweek voor invaliden. Het tijdsbestek is krap, meestal maaar een paar dagen en de financiële kant moet zoveel mogelijk met gesloten beurzen geregeld worden. Angela draaft, belt en praat zich bijna uit de naad om alles te regelen en bijna altijd lukt het om de zaak op tijd rond te krijgen. In de aflevering die vrijdag 5 februari uitgezonden wordt is het Angela's Uitdaging om tien lichamelijk gehandicapte jon geren te laten duiken op Cura- ?ao. Of het Angela gelukt is om deze uitdaging tot een goed einde te brengen mogen we hier niet verklappen. Dat de jongelui de tijd van hun leven hadden is wel zeker. Sacha Maatjes is al zijn hele leven aan de rolstoel gekluis terd. Hij heeft spastische benen en meer dan een paar meter kan hij niet lopen. Maar dat wil niet zeggen dat hij zomaar een beetje zit te zitten. „Ik doe aan rolstoelbasketbal, zittend windsurfen, paardrijden en zwemmen". Hij heeft dan ook een postuur waarbij je je af vraagt 'wat doet die knul in een rolstoel'. Ondanks zijn handicap probeert Sacha zich zo gewoon mogelijk te gedra gen. „Sommige mensen hebben er moeite mee om normaal te gen me te doen. Maar ik ben echt niet anders dan andere jongens, behalve dat ik in een rolstoel zit". Vader Maatjes vult aan: „We hebben in de gezinssituatie al tijd alles samen gedaan: naar het strand, dagje naar een pret park en op vakantie naar Spanje. Je komt er wel achter dat lang niet overal alles fat soenlijk is geregeld. In het po nypark Slagharen en de Efte- ling krijg je voorrang met een kind in een rolstoel. Maar ik weet me ook nog wel te herin neren dat ik tijden met Sacha (toen zes jaar) in m'n armen in de rij moest staan". Sacha volgt op Zonneveld de MAVO. En als hij het diploma op zak heeft wil hij naar het CIOS in Goes. „Natuurlijk kijken mensen naar je, maar daar wen je op d'n duur wel aan. Alleen het gekke is, als ik op m'n driewie ler fiets, dan wordt ik nageroe pen 'hé, kan je niet gewoon fietse'. Op de een of andere manier wordt dat niet geaccep teerd". Sacha wist niet wat hij hoorde toen hij opgebeld werd met de mededeling "Hallo, met ID tv, je bent opgegeven voor een duikcursus voor het program ma de Uitdaging, kun je van avond om tien uur in Arnhem zijn voor een medische keu ring". Tekenend voor Sacha is dat hij er inderdaad om tien uur stond. „Ik werd helemaal gekeurd en ik kreeg een duik pak aangemeten. Een duikpak met ritsen aan de pijpen zodat ik het makkelijk aan kan trek ken. Ik werd goedgekeurd, maar toen wist ik nog niet dat we naar Curasao zouden gaan. RESTANTEN V.D. St.-Jacobspassage 21 - Vlissingen - Tel. 01184-11818 I (1 OUO€ VISMARKT 2 GOCS Sacha Maatjes en Angela Groothuizen (rechts) Ik moest een koffer met kleren voor alle weertypes meenemen. Eerst kregen we duikles in een gewoon zwembad en dat was nog behoorlijk eng. Ik moest allerlei oefeningen doen zoals het leeg maken van m'n duik bril en het terug vinden van de ademautomaat. Met z'n tien te gelijk in het zwembad met een duikuitrusting aan is trouwens best een gekke ervaring. We sliepen in een hotel en de vol gende dag tijdens het eten be gon Angela steeds over het Ca- ribisch gebied te praten. Toen een van de cameramensen zich ook nog versprak wisten wij dat we naar Curasao gingen vliegen. Dat hadden we na tuurlijk nooit verwacht! „Met de Sabema vlogen we in dertien uur naar Cura9ao. We werden ontvangen als VIPS en kregen allemaal een bloemen krans omgehangen. Na het ont bijt kregen we onze eerste duikles in het zwembad van het hotel. Iedereen kreeg een eigen duikleraar en begeleider toegewezen. Ik kon heel goed met mijn leraar opschieten en omdat hij alles zo goed uitlegde kon ik de instructies vlot ver werken. Na nog drie dagen oe fenen in het zwembad waren we klaar voor het grote werk. „Om half acht 's morgens voe ren we de haven van Willem stad uit. Na een half uur kwa men we bij de baai waar we zouden gaan duiken. De golven waren nog behoorlijk hoog en we hadden ook geleerd wat voor vissen daar zo al zwom men. Best angstig dus, maar er werd gezegd dat als je werke lijk iets tegen kwam je je heel rustig moest houden en dat er dan niets zou gebeuren. Later zou blijken dat dat inderdaad zo was. M'n begeleider ging eerst te water en toen sprong ik. Eerst was ik nog een beetje gespannen, want al sluit je je mond nog zo goed, je krijgt toch een zoute smaak in je mond en door de droge lucht van de zuurstof heb je na een tijdje geen speeksel meer in je mond. Zeker een kwartier heb ik mijn begeleider aan zijn pak vastgehouden, maar toen was ik mijn angst ook helemaal kwijt en kon ik eens goed om me heen gaan kijken. Wat ik zag was zo mooi dat ik er helemaal van onder de indruk raakte. Vooral toen we ook nog een oud wrakje tegenkwamen dat helemaal met koraal be groeid was. Na een half uur moesten we weer naar boven, 's Middags deed zich de moge lijkheid voor om nog een keer te duiken en die kansgreep ik direct aan. 's Avonds was ik wel bekaf. „In de twee daaropvolgende dagen gingen we steeds op een andere locatie duiken. Fantas tisch. En tussendoor gingen we ook nog andere leuke dingen doen zoals een rondrit over het eiland, varen op waterscooters en een barbecue". Na een groot afscheidsfeest vloog de hele groep terug naar Nederland waar de nieuwsgie rige familieleden al stonden te wachten. Terug in Vlissingen gaat Sacha direct onder zeil. „Ik heb wel twee weken nodig gehad om weer op verhaal te komen, maar ik kan terugkij ken op een fantastische beleve nis die graag nog een keer over zou willen doen". De Uitdaging wordt vrijdag 5 februari uitgezonden op TV 1, om 20.25 uur. Het Algemeen Maatschapelijk Werk start in maart met een nieuwe groep rouwverwerking. Het is een rouwverwerkings- groep voor weduwen en we duwnaars van vijftig jaar en ouder. Er komen tien wekelijk se bijeenkomsten op donder dagmiddag. Afhankelijk van de woonplaats van de deelnemers worden de bijeenkomsten ge houden in één van de dorpen op Walcheren. Na vijf bijeenkomsten gaat de hele groep een weekend.naar het Vormingscentrum in Aar denburg. De kosten hiervan be dragen honderdzestig gulden per deelneemster of deelnemer. Tijdens de eerste vijf bijeen komsten ligt de nadruk op het verlies van de partner en alle pijn en het verdriet dat dit met zich meebrengt. Vaak verliest men ook veel contacten en soms is er ook sprake van fi nanciële achteruitgang. In de groep wordt geprobeerd al deze vormen van verlies een plaats te geven en de gevoelens han teerbaar te maken. Tijdens het weekend wordt de balans opgemaakt en een nieuw toekomstperspectief ge formuleerd. En in de laatse vijf bijeenkomsten ligt de nadruk op de toekomst 'hoe nu ver der, ieder vanuit de eigen mo gelijkheden en vanuit de eigen omstandigheden' De laatste bijeenkomst is in mei. Dan is het niet zo dat de deelnemers geen verdriet meer hebben. De toekomst ligt niet kant-en-klaar maar het ver driet heeft een plaats gekregen. Dit is ook het doel dat het Maatschappelijk Werk met de gespreksgroep wil bereiken. Wilt u meedoen of kent u in uw omgeving mensen die mee zou den willen doen, neem dan contact op met Irma Burtner van het Maatschappelijk Werk in de Brouwenaarstraat 4 in Vlissingen. Het telefoonnum mer is 01184-86400. Van te voren wordt er met de deelne mers een gesprek gevoerd om te bekijken of de vraag en het aanbod op elkaar af gestemd zijn. Donderdagmiddag 11 februari is er een informatiemiddag in het gebouw van de Stichting Welzijn Ouderen in de Zuid straat 14 in Domburg. Mensen met drempelvrees mogen ie mand meebrengen. Het begint om 14.00 uur. (ADVERTENTIE) Op reis gaan, het mooiste dat er is U wilt informeren en reserveren bij Reisburo Hier zijn onze adressen: Middelburg Londensekaai 19,01180-27758 Vlissingen Hartje Vlissingen, ABC-plein, bij AH, C&A, Blokker, 01180-17600 c en l Paul Krugerstraat 21tel. 01184-17710. Alwayt ready for your take-off' Op de lagere school kreeg ik les van een juffrouw. Een juf van het oude stempel met grijze haren. Ze kon kinderen geweldig goed leren lezen, rekenen, en schrijven, de tafels van één tot tien dreunden we I ft binnen de kortste keren moeiteloos op. Eenmaal in de week gaf ze tekenles. Helaas had juf weinig begrip voor de tere kinderziel en fantasie was een woord dat niet in haar boekje voorkwam. Wie goed kon natekenen kreeg een hoog cijfer. Mannetjes met bolronde koppen en bloemen met kaarsrechte sten gels. Zelfs met m'n ogen dicht kan ik ze nog tekenen. Ze is er in geslaagd om elke creatieve uiting op het gebied van tekenen definitief het zwijgen op te leggen,.Ik ben wel een beetje jaloers op mensen die kunnen tekenen en schilderen. Vooral benijd ik hen om hun durf om iets op doek of papier te zetten. Ook al kleuren ze de zee soms te blauw en het gras te groen. Om wekelijks een tafereeltje te schilderen gebruik ik woorden in plaats van een penseel. Als elke amateur heb ik ook wel ens moeite met het juiste kleurgebruik. Zo wordt iets wel eens te veel aangedikt en schets ik sommige situaties te veel zwart/wit. Bert de Mol CJ KI H3 A3 03 MIDDELBURG - Het Regio naal Educatief Centrum in Middelburg ondersteunt een grote hoeveelheid instellingen voor volwassenenonderwijs op Walcheren. In de Scheldebode wordt regelmatig aandacht be steedt aan deze vorm van on derwijs. Deze week de cursus natuur en milieu van de Stich ting Basiseducatie. Rie Wisse koopt nooit meer melk in pakken, Hannie Bak heeft de plastic boodschappen tassen afgezworen. Beiden volgden ze de cursus natuur en milieu van de stichting Basis educatie. Rie en Hannie hoor den van de cursus toen ze op de cursus geheugentraining zaten. Ze gaven zich op uit nieuws gierigheid en voor de gezellig heid. Spijt hebben ze er niet van. Vantevoren vroegen ze zich af hoe je nou tien ochten den kon vullen met praten over natuur en milieu, nu weten ze wel beter. Rie Wisse haalt de map er nog eens bij om te laten zien wat cursusleidster Tineke van de Water allemaal aan de orde heeft gesteld. "Kijk, dit zijn folders van de kolencentrale Borsele. Daar zijn we een och tend op excursie geweest en hebben we het gehad over de voor- en nadelen van kemer- gie. Het radio-actief afval is natuurlijk een groot probleem, maar als jé hoort hoeveel ver vuiling een kolencentrale te weegbrengt, dan ga je toch af vragen wat nu het beste is." Cursusleidster Van de Water pakte iedere bijeenkomst een ander onderwerp bij de kop. Voedsel en energie bijvoor beeld. Ria Wisse: "We vinden het tegenwoordig zo normaal dat je midden in de winter een kropje sla kunt kopen. En als je dan hoort hoeveel energie er in de kassen verbruikt wordt, dan vraag je je af of dat wel nodig is. Waarom eten we niet ge woon de groenten van het sei zoen?" Verpakkingen, de afvalberg, recycling, het afval in de bouw, het zijn maar een paar van de onderwerpen die in de cursus besproken worden. Moeten koekjes perse eerst in een cello faantje en daarna weer een doosje dat weer in plastic ver pakt is? Wat gebeurt er met de stenen en het beton van huizen die afgebroken worden. En al die kunststoffen die tegen woordig gebruikt worden, wat gebeurt daar over vijftig jaar mee? De cursisten werden ook zelf aan het werk gezet. In groepjes bogen ze zich over de proble men en bedachten wat ze zelf zouden kunnen doen om hun steentje bij te dragen. Soms werd het thema natuur en mi lieu op een heel andere manier benaderd. Het beroemde ge dicht van Marsman, waarvan de beginregel luidt 'Denkend aan Holland', fungeerde als aanzet voor de opdracht een gedicht te schrijven over de natuur in Zeelandr Hannie Bak en Rie Wisse heb ben er geen spijt van dat ze zich destijds uit nieuwsgierig heid opgaven voor de cursus. "Je gaat er toch wat bewuster naar kijken", zegt Hannie. Rie Wisse en Hannie Bak werden zich door de cursxis 'natuur en milieu' bewust van het belang van het gescheiden inzamelen van afval FOTO: HARRY DE LANGE "Niet dat ik er nou de hele dag mee bezig ben, maar je let er toch meer op. En het werkt ook door in je omgeving." Rie vult aan: "Als ik met mijn dochter boodschappen ga doen, zeg ik wel eens, waarom koop je van die pakken melk, probeer toch eens die flessen." Inmiddels zijn de beide dames alweer met een volgende cursus bij de stichting Basiseducatie bezig, want, zeggen ze: "Zo'n cursus h^eft ook een sociale functie, je ontmoet steeds an dere mensen en je praat over zaken waar je anders niet zo gauw over zo beginnen."

Scheldebode | 1993 | | pagina 1