M Onkruid vergaat wel V De seizoenplannen van Gerrit de VriesJohn Talen en Eddy Schurer „Het werk is nog altijd hetzelfde, zorg voor moeder en kind, en de rest van het gezin Natuurtip :'/k77 t mm - 11 Een avondje uit via de WV SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 FEBRUARI 1993 317 Ja-woord Bescheiden Rampjaar Overgang Herstellen n Regenton :-rvdn - ;m KIAi* a IE o;t iM: „Nog even wat recht zetten" Door Kees Maas GOES - Na de presentatie van de TVM-Bison wieler ploeg was er alle aanleiding om even bij te praten met drie renners, die iets willen rechtzetten. Gedre ven, weliswaar ieder op zijn manier, begint het trio ex-noorderlingen aan het seizoen 1993. Gerrit de Vries de Fries (die in Goes woont), John Talen de Drent (die via Spijkenisse naar Kalmthout verhuisde) en Eddy Schurer, ook een Fries van origine (en nu inwoner van Oud Gastel). Heren spreekt u maar. Het blijft even stil, hetgeen niet al teveel verwondering veroor zaakt, want we zitten niet aan tafel met druktemakers, macho's en zichzelf op de voor grond plaatsende beroepsspor ters. Nee het zijn eerder wat gesloten types, wars van al te veel bombarie en als er zonodig iets rechtgezet moet worden, dan moet dat bij voorkeur maar op de fiets gebeuren. Gerrit de Vries is de jongste van het drietal. Aan de import- Zeeuw vragen we nog even een blik achterwaarts te werpen. „In de Tour gebeurde het. In eens lagen ze pal voor mijn snufferd op de grond, ik kon ze niet ontwijken. Boem. Ik had meteen in de gaten dat het goed fout zat en dacht dat ik met mijn blaas op een stang was gevallen. Foutjemijn heup was gebroken. Vooral na ae eerste week in het zieken huis begon het dal alsmaar die per te worden. Ik moest een maand plat blijven liggen en mocht toen weer leren lopen. De conditie was gezakt tot nul komma nul en mijn hartslag was liefst honderdtachtig als ik rustig op de hometrainer peda- leerde. In het loopbad moest ik revalideren en intussen had ik al ontdekt, dat je als wielren ner in een ontzettend klein we reldje leeft. Maar er is nog meer dan de beperkte contac ten met de collega-wielrenners. Toch wilde ik terug in het peloton, mijn werk was niet afgemaakt." „Maar de situatie was niet op timaal. Jan Raas had op dat moment nog geen sponsor, ter wijl Cees Priem blijkbaar ver trouwen in mij had. Ik gaf hem mijn ja-woord en dat is voor mij voldoende. Jan Raas, die alsnog een prima sponsor vond, begreep dat gelukkig en we zijn als vrienden uit elkaar ge- gaan." Bevalt het wel in je nieuwe werkomgeving De 25-jarige Gerrit de Vries, die vanwege zijn niet geringe krachtenreservoir vroeger ook wel Ivan Draco of De Beer werd genoemd, zegt van wel. „Wat mijn gezondheid betreft is alles honderd procent in or de. Mede omdat ik vorig jaar een flinke conditionele terug val heb gehad, ben ik er wat eerder en harder tegenaan ge gaan. Tijdens mijn trainingen met Gertjan Theunisse bleek dat ik nog over al mijn vroege re mogelijkheden beschik. Mijn hoofddoel is de ronde van Spanje en in die Vuelta probeer ik een etappe te winnen en een goed klassement te maken. Met Robert Millar ben ik daar be schermde renner in de TVM- Bison-ploeg. Als voorbereiding op de Tour rij ik in Zwitser land en in Frankrijk moet alles uit de kast voor Theunisse die dit jaar alles op de Tour zet." Stiekem hoopt De Vries bij de eerste tien te kunnen eindigen in de Ronde van Spanje. „Ik schreeuw zoiets niet van de daken, ik ben een beetje be scheiden en misschien heeft die eigenschap me wel tegengehou den bij mijn doorbraak. Maar ik sta niet graag op de voor grond. Liever in de schaduw van een kopman en voor hon derd procent mijn werk doen. Dan komt er voor mezelf ook het meeste uit. Tijdens de trai ningsstage in de omgeving van Albertville, waar ik met Rooks, Harmeling, Schurer en Theu nisse heb gereden, kon ik me zelf testen. Door die ellende van het vorig jaar ben ik nog harder voor mezelf geworden." De Vries heeft inmiddels ge constateerd dat Theunisse zijn rechterhanden waardeert. „Bo vendien is het een hele goede renner", vult hij aan. Gerrit heeft voor twee jaar getekend bij TVM. Omdat zijn vriendin mensen kende in Goes, is hij enkele jaren geleden naar Zee land verhuisd. „Voor de duur- training heb ik hier een vaste route van vier vijf uur, inclu sief de Zeelandbrug uiteraard. Achteraf beschouwd was West- Brabant een betere locatie ge weest, omdat ik dan dichter bij de collega's had gewoond. Dan hadden we samen kunnen trai nen en nu ploeter ik hier hele maal in mijn eentje. Daar staat tegenover, dat ik wel een beetje van de Zeeuwen hou. Ze zeg gen tenminste waar het op staat." Als we met John Talen bijbab belen is hij net 28 jaar gewor den. Wat is er bij hem vorig jaar allemaal misgegaan „Ik heb twee jaar bij PDM gefietst en wilde scoren in Pa- rijs-Roubaix of de Ronde van Vlaanderen. Dat is niet gelukt, maar het zat me ook niet mee. Vorig jaar ben ik flink gevallen in de Grote Prijs Wielerrevue. Tien hechtingen in mijn hand en een gebroken rib, gevallen in Harelbeke, ziek tijdens de Tireno Adriatico en ook met gezondheidsproblemen uit de Ronde van Spanje gekomen. Door al die tegenslag fiets je steeds achter de feiten aan. Het logische gevolg was, dat ik in het najaar geen kansen meer kreeg van de ploegleiding." John Talen blikt liever vooruit. Naar wat hij noemt zijn over gangsjaar. „Er zijn minder ploegen en dus werd de spoe ling dun. Na het rampjaar 1992 had ik niet veel te eisen en dus moest ik ook flink op mijn salaris inleveren. Ik wil in 1993 bewijzen dat ik nog steeds een knap stukje kan fietsen en met goede prestaties een beter con tract voor de eerstkomende ja- Gerrit de Vries ren verdienen. Ik heb er ver trouwen in dat dat lukt. Ploeg leider Jan Gisbers zei niets en deed ook weinig met de ploeg voor de klassiekers. Priem heeft gezegd dat de goede ren ners van de ploeg in de belang rijkere wedstrijden moeten aantreden en dat de ploeg in dienst rijdt van degene die op dat moment in topvorm is. Dat is een prima instelling. John Talen hoopt de GP Wie lerrevue als voorbereiding op de Omloop 't Volk te kunnen beschouwen, na warm gedraaid te zijn in de Ster van Besseges en de Ronde van de Middel landse Zee. Daarnaast staan de Tireno Adriatico, de voorjaars klassiekers en de Ronde van Spanje op het programma van Foto ARCHIEF DE STEM de eerste helft van het seizoen. De Drent van origine is inmid dels naar Spanje vertrokken om daar op heuvelachtig ter rein en onder goede weersom standigheden te kunnen trai nen. De periode van de halve maatregelen is voorbij. „Het moet dit jaar gebeuren. Ik heb een extra stok achter de deur, want ik heb een huis gekocht en dus weet ik waar ik voor fiets. Kalmthout bevalt me pri ma, zo lang ik fiets wil ik hier blijven wonen. Na zevenhon derd meter zit ik in het bos en ik kan er drie uur rondfietsen zonder een keer op dezelfde plaats terug te komen. Dat is" ideaal om 's winters te trai nen." Ook Eddy Schurer heeft meer ambitie. De 28-jarige Gastelse Fries trainde normaal in de polders van Oud Gastel en deed ook wel een ronde Zee land. Om zijn plannen te on derstrepen ging hij met Gertjan Theunisse naar de Alpen. Elke dag een klim van veertig kilometer, waarbij we van 500 naar 2400 meter stegen en daarna 's avonds ook nog op de rollen reden. Allemaal goed voor de aanmaak van de rode bloedlichaampjes. In plaats van duurtraining dus nu een intensievere aanpak, waardoor ik momenteel reeds goed in vorm ben. Ik zal nooit een echte klimmer worden, maar door dit Franse oefenwerk zijn de hellingen in België en Zuid- Limburg nog slechts molsho pen." Vorig jaar ging het niet naar wens. „Dat klopt. Ik werd ziek in februari, wilde geforceerd terugkomen en het resultaat was dat ik slecht begon te rijden. Verder een ontsteking van het zitvlak en een opper beste Jan Siemons, die me tij dens het Nederlands kam pioenschap uit de TVM-ploeg voor de Ronde van Frankrijk reed. En als je geen koers wint, raak je snel uit beeld. Van het voorbije jaar heb ik geleerd dat je van een ziekte eerst moet herstellen. Forceren maakt ver der kapot. Ik hoop een succesje te kunnen pakken in het begin van het seizoen, omdat het zelfvertrouwen dan met spron gen vooruit gaat. Als je dicht tegen de overwinning aanzit en het lukt steeds maar niet, dan zak je uiteindelijk weer terug. Talen, Hoffman, Harmeling, CapioJ en ik zijn in principe de mannen voor de klassiekers. Ik ben blij dat enkele Russen uit onze ploeg weg zijn. Neder landse renners werken beter voor elkaar, die Russen begrij pen het niet omdat ze de taal niet machtig zijn. Ik ben nu 28 en heb nog een contract voor één jaar. Na die training in Frankrijk heb ik het gevoel dat ik tot iets moois in staat ben. Dat is goed voor de ploeg nu en voor mijn verdere toekomst als wielrenner." Van baker tot kraamverzorgster COLIJNSPLAAT - „De vaders, die zijn een hoofd stuk apart. Die zijn soms zó zenuwachtig, dat ze allerlei gekke dingen doen. Zo was er één, die de bel bij de dokter uit de deurpost trok. En een, die eerst met allerlei smoesjes aan het werk gezet moest worden, zo van: 'Ga maar even melden bij je schoon moeder dat het nog wel even kan duren!', en, toen puntje bij paaltje kwam en hen gezegd werd: 'En ga de dokter nu maar halen, het komt er nu aan!', z'n fiets vergat te pakken en helemaal naar de dokter liep om deze te waarschuwen". Mevrouw Kloosterman vertelt. Al in de dertiger jaren was zij behulpzaam bij de bevalling en verzorgde moeder en kind. Vele jaren als kraamverzorgster hebben tientallen verhalen in haar geheugen gegrift. Fijne verhalen, van vrolijke kraam- gebeurtenissen, droevige ver halen van geboortes waarbij er wat mis was. Kraamverzorg ster vroeger verschilt niet zo veel van kraamverzorgster nu, het werk dat je doet is nog steeds hetzelfde. Je zorgt dat alles goed voorbereid is voor de bevalling, je assisteert de dok ter of vroedvrouw en je ver zorgt moeder, baby en soms ook de rest van het gezin na de blijde gebeurtenis. Aan het begin van deze eeuw veranderde er veel op het ge bied van de gezondheidszorg. Ook op het gebied van de kraamzorg. De aanstaande moeders waren tot dan toe aangewezen op de zorg en de wetenschap van 'bakers'. Dit waren vaak vrouwen die 'wel wisten waar Abraham de mos terd haalde', bijgestaan door allerlei huismiddeltjes en op overlevering gebaseerde me thoden. Ook met de hygiëne werd nogal de hand gelicht, zodat de kinder- en kraam- vrouwsterfte vrij hoog was. De verandering kwam met de op richting van de 'Vereeniging voor de Hygiëne van het Kind' aan het begin van deze eeuw. Vrouwen gingen bij deze vere niging studeren en haalden di ploma's waardoor ze de zorg voor kraamvrouw en pasgebo rene op zich konden nemen en vanaf dat moment gesterkt door kennis en praktische er varing. Ook in Middelburg was zo'n opleiding. Vrouwen uit heel Zeeland gingen daar naar school en leerden van zuster van Rijn en zuster Switters de kneepjes van het vak. Van heel ver kwamen ze soms, vaak op de fiets, zelfs vele kilometers lopend. Eenmaal in het vak moest je ook grote afstanden afleggen, bij nacht en ontij, in weer en wind, want een baby wacht niet op de kraamver zorgster als hij geboren moet worden. De eerste echte kraamverzorgsters. Een broche kreeg je pas, als je geslaagd was voor je examen, dus alles precies wist, en als je ook min stens twintig bevallingen had meegemaakt. Daarnaast nog eens tien bevallingen die 'onge woon' waren, waarbij zich dus complicaties voordeden. En dan mocht je je kraamverzorg ster noemen. Dat betekende hard werken en weinig vrije tijd. Want als iedereen was verzorgd, dan was er altijd nog het huis, dat schoon moest, de andere kinderen die aandacht moesten, de visite die koffie wildeen beschuit met muis jes. Mevrouw Kloosterman heeft dikke boeken met geboorte kaartjes van al de lieverdjes die ze ter wereld heeft geholpen. Plaatjes uit vroeger tijd, kaart jes van baby's, die inmiddels al oma kunnen zijn. Kaartjes uit de oorlog, toen alles schaars was, kaartjes met strikjes, met gouden letters, kantjes en randjes. Met baby's, wiegjes, ooievaars en blijdschap. Blade rend in deze boeken vol ge boortekaartjes en foto's van dankbare ouders en stralende baby's komen de verhalen los. Van de tijd in Spakenburg. Waar de gezinnen soms zo alle machtig groot waren. Vaak tien of veertien kinderen. Van de oorlogstijd. Toen er bijna niks te krijgen was. Op de opleiding hadden ze alles zo heel hygië nisch geleerd, maar als ze dan bij mensen thuis kwamen, was alles soms zo ouderwets, dat het heel moeilijk was om dat ook in de praktijk te brengen. Sommige gezinnen hadden voor vier huizen maar één toi let. En dat was dan ook nog maar een ton, geen aansluiting op het riool. Sommige toiletten waren buiten, boven de sloot, veel mensen hadden daardoor last van blaasontstekingen. Stromend water uit de kraan was toen ook nog voor veel mensen een te grote luxe, de regenton leverde gelukkig heel was schoner water dan tegen woordig. Al met al, om volgens hygiënische principes te wer ken, was vaak moeilijk. Ook de vrije tijd. Dat was soms ook een probleem. Als je goed met de mensen kon opschieten, had je die tijd helemaal niet nodig. Maar als dat niet zo was, dan moest je echt op je strepen gaan staan om de twee uur vrije tijd, waar je recht op had, ook echt te krijgen. Als je logeerde bij de familie waar de baby geboren was, was het vaak moeilijk om je twee uur lang aan de eisen van het gezin te onttrekken. O wee, als de verstandhouding niet zo best was. Dan moest je goed van je af kunnen bijten. Dat kwam gelukkig zelden voor. Meestal werd je erg gewaardeerd. Kraamverzorgster. Al met al een prachtig vak. Door vele vrouwen al jaren met liefde uitgeoefend. Óf zijn er al man nelijke kraamverzorgers? Dat zou 'heerlijk zijn. Voor de ze nuwachtige vaders, misschien? John Talen Foto ARCHIEF DAGBLAD DE STEM EddySchuref Foto ARCHIEF DAGBLAD DE STEM -o~. Onkruid vergaat niet; zo luidt het in de volksmond. De statistieken over het voorko men van wilde planten in ons land leren echter wel anders. De onkruiden behoren de tot de snelst achteruitgaande planten van onze flora. Onder onkruiden verstaat men in het algemeen de planten die optimaal op bewerkte, deels onbegroeide bomdem groeien. Ze worden als lastig beschouwd, omdat ze steeds weer opdui ken op plaatsen waar de mensen andere gewassen wil verbouwen. Het bewerken van de grond zorgt ervoor dat ze juist daar kunnen kiemen. Dat de onkruiden zo snel achteruit gaan heeft een groot aantal oorzaken. Het gebruik van onkruidbestrijdingsmidde len doet ze natuurljik geen goed, maar het verdwijnen van oude teelten, zoals boekweit, vlas en andere ouderwets geworden gewassen, leidt ook tot het verdwijnen an speciale soorten. Maar wat misschien nog wel de grootste rol speelt, is de sterk verbeterde schoning van het zaaizaad van de akkerbouwgewassen. Onkruiden worden zo goed verwijderd uit het zaaizaad, dat ze vrijwel geen nieuwe vestingskansen meer krijgen. Alleen de algemene soorten die jaar in jaar uit zichzelf op de akker uitzaaien, blijven over. Voor de boer zijn ze nog lastig genoeg, maar voor veel andere soorten geldt: onkruid vergaat wel. Helaas. Sommige onkruiden, zoals de de hieronder afgebeelde erepijs bloeien het hele jaar door. Zodra het een paar weken niet vriest, zie je weer volop hemelsblauwe bloempjes verschijnen. In dialect staat de ereprijs bekend als "veugelderm'. Maar net als voor de onkruiden zelf, geldt voor de dialectaman dat ze in snel tempo verdwijnen "veugelderm'oensdeel', 'stienkerd' en 'kankerblomme' zijn even onbekend als dat ze vroeger onbemind waren. Zij er onder de lezers nog zich oude dialectnamen van wilde planten herinneren? Bij de redaktie zijn ze van harte welkom. 4 m, y jSg* *r Bij het VW-kantoor aan de Nieuwendijk in Vlissingen en de Duinweg in Oostkapelle en is het mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoor stellingen in het hele land. Tussen 9 en 16 uur (zaterdags tot 13 uur) informeren de medewerkers van het VVV u graag over de verschillende mogelijkheden. Per persoon komt er een klein bedrag aan kosten bij. U krijgt bij het VVV een voucher waarmee u bij de kassa van het theater uw toegangskaart kunt ophalen. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voorverkoop zijn. De geboorte van een tweeling behoort ongetwijfeld nog steeds thuis in het rijtje 'ongewone' bevallingen. Geboortekaartjes van toen en nu, in de oorlogsjaren kwamen de kindertjes onder andere per parachute ROTTERDAM 10-2 Zuc- chero Fomaciari; 22 t m 28-2 ABN/AMRO World Tennis Tournament; 5-3 Hits in Ahoy (Sandy Coast, The Clarks. e.a.); 8-3 Chris Rea; 9-3 Little Richard; 11-3 Va- ya Con Dios; 13-3 Tractor Pulling; 16/17-3 Sting; 12-6 Metallica; 24-10 Blues '93, Dordrecht; AMSTERDAM heden t m 31-5 '93 Cats; 5-3 Lou Ra wis; 11-4 Paolo Conté. DEN HAAG 27-2 Shirley Bassey; 23-3 Tom Parker; 1-4 Mike Old-field; 16-4 Paolo Conté; DIVERSEN februari Bob Dylan, Utrecht en Eindho ven; febr. Russisch ijscircus; 8-2 The Flying Pickets, Til burg; 11-3 Inner Circle, Utrecht; 13-3 Golden Ear ring, Goes; 19-3 Candy Dul-

Scheldebode | 1993 | | pagina 19