Open dagen Scaldis College Zeeland College biedt Havo leerlingen veel mogelijkheden Infoavonden Das over Havo, Vwo en Meao Start twee opleidingen Janneke Dierxschool Buys Ballot College: bouwen aan onderwijs Rekenen op jezelf Extra begeleiding indien nodig op Willibrordcollege Open dagen voor herintredende vrouwen 90. Workshop rekenen in de praktijk ouncLucDuuc VMM wuti^ouMü JANUMhl ltftM Het St. Willibrordcollege houdt open dagen in het schoolgebouw aan de Fruitlaan in Goes op 10 februari, 3 en 24 maart, steeds vanaf 14.30 uur. Het St. Willebordcollege is een school vanuit katholieke levens beschouwing. Alle leerlingen star ten hier in de brugklas en kiezen daarna de richting die het beste bij ze past, Mavo, Havo of Vwo. Zoals alle scholen, gaat ook op het St. Willibrordcollege in sep tember de basisvorming van start. Hiervoor worden extra de vakken informatiekunde, verzorging en techniek gegeven. Het doel van de basisvorming is niet alleen ken nis vergaren, maar ook het zelf standig verrichten van onderzoek, het opzetten en uitvoeren van groepsopdrachten cn het leggen van relaties tussen leerstof en praktijk. De basisvorming is voor alle rich tingen gelijk, maar het niveau en het tempo verschillen per school soort. Aan het eind van het derde jaar wordt de basisvorming for meel afgesloten met een toets. In het lesrooster is werken met een computer opgenomen en brug klassers krijgen een cursus MS- DOS. Naast aan onderwijs geven, wordt er ook veel aandacht besteed aan leerlingbegeleiding, faalangst training, spellingsproblemen, re kenhulp en steunlessen. Bij leer lingbegeleiding helpt de klassele raar de leerling optimaal te stude ren en het vakkenpakket samen te stellen. Faalangsttraining is er speciaal voor leerlingen die onder hun niveau presteren, omdat ze een overdreven angst hebben voor proefwerken en overhorin gen. In kleine groepjes wordt ge probeerd het zelfvertrouwen van de leerlingen te verhogen. Aan kinderen met woordblindheid wordt speciale belegeleiding gege ven en als leerlingen rekenproble men hebben, kunnen ze in een rekehulpgroep geplaatst worden. Steunlessen kan een kind krijgen als het tijdelijk met een vak niet goed gaat. Als er voldoende be langstelling bestaat, is er van maandag tot en met donderdag een huiswerkklas, waar leerlingen onder toezicht van een leraar huiswerk maken. Dat het op het St. Willibrordcolle ge niet alleen gaat om zoveel mogelijk feiten te leren, blijkt uit het feit dat de burgklassers elk jaar een muzikale show instude ren en dat er leerlingenverenigin gen zijn die zich bezig houden met disco's, film- en culturele avon den. Elke klas mag bovendien twee keer per jaar onder leiding van de klasseleraar een klassea vond houden. De Dag- en AvondSchool Zeeland, DAS, houdt op 4 februari in Vlissingen en Goes informatiebijeenkomsten over het aanbod aan versnelde opleidingen dat aan deze school gevolgd kan worden. De informa tie over Havo in één jaar en Vwo in één jaar wordt gegeven in Vlis singen en die over de Meao-oplei- ding in één of twee jaar in Goes. In beide plaatsen is de aanvangs tijd 19.00 uur. De opleiding start in september. Volwassenen kunnen, als zij een voldoende vooropleiding hebben, de twee laatste jaren van de Havo en Vwo of binnen een jaar afron den. Deze eenjarige opleidingen worden overdag gegeven in Vlis singen. Cursisten stellen zelf hun vakkenpakket samen. Heeft men overdag voldoende lesuren, dan vallen allebei de opleidingen on der de regeling Studiefinanciering WSF 18+. De minimumleeftijd die men voor deze opleidingen moet hebben is negentien jaar voor 31 december 1993. DAS-Zeeland geeft de versnelde dagopleidingen Meao in Goes. De avondopleiding Meao in twee jaar kan zowel in Goes als in Vlissin gen gevolgd worden. Studenten die erover denken Meao in een jaar te gaan volgen, moeten erop rekenen dat dit een pittige oplei ding is. Zeker bij een volledig pakket is het nodig dat zij als basisniveau Havo hebben. Men sen die maar een of enkele vak ken kiezen kunnen met Mavo-D niveau volstaan. Bij de Mcao-opleiding is de exa menstof per vak verdeeld in blok ken van acht weken. Elke negen de week wordt er een gedeelte van het examen afgenomen. Dit gebeurt vier keer per leerjaar. De cursist die aan het eind van het tweede leerjaar acht modulen met succes heeft afgesloten, heeft recht op een certificaat voor het betreffende vak. Met deze nieuwe opzet kunnen volwassen cursisten een goed beeld krijgen van wat het lesprogramma precies inhoudt en daardoor zullen zij ook hun studie beter kunnen plannen. Een bijkomend voordeel is, dat, als mocht blijken dat de studie in de loop van het cursusjaar te zwaar wordt en men tijdelijk wat kalmer aan wil doen, er toch wel enkele modulen gehaald zullen zijn, die hun geldigheid behouden. Tijdens de informatieavond op 4 februari, wordt er informatie ge geven over de vakken, over stu die-financiering en pakketkeuze of studeren per vak. Uiteraard worden vragen beantwoord. Voor meer informatie: DAS-Zee land Vlissingen, tel. 01184-66186 of Goes, tel. 01100-15972. De procesoperator is de persoon binnen de procesindustrie, wiens taak het is machines, apparaten Ken processen te bewaken en te egelen. Tot de werkzaamheden horen onder meer het starten, dienen en stoppen van installa- ies, het melden van storingen en et opheffen ervan, het hanteren an veiligheidsvoorschriften en et rapporteren van het proces verloop. Het werk kan zowel bin nen als buiten plaatsvinden. De opleiding tot procesoperator start op 1 maart in samenwerking met het Centrum Vakopleiding. Deze opleiding duurt anderhalf jaar en is drie dagen per week, met tien tot vijftien uur huiswerk. De schoolvakanties zijn vrij. Als vooropleiding is Mavo gewenst, maar vrouwen die door de test komen, kunnen ook de opleiding volgen. Men WórafflSn opgeleid voor het theoriegedeelte van het landelijk erkfcifd diploma VAPRO-A. Het praktijkgedeelte voor dit diploma \éordt daarna in Bouwvrouwen krijgen theorie en praktijk. een bedrijf gehaald. Na de oplei ding wordt een werkervarings plaats aangeboden, bij Elf Ato- gem, Hercules of Hoechst.-Tijdens de opleiding worden réiskosfejt vergóed en er is kinderopvang ojfc» de Janneke Dierx-school voor kinderen tussen tot vier jaar. Wie Een procesoperator aan het werk. het VAPRO-A, met ruim vol doende haalt, kan in enkele maanden VAPRO-B te halen. Naast praktijkoefeningen zijn er "KüSbn in metaare&Mfkefi; wis- en natuurkunde, mechanica, reke nen, lezen van machinetekenin gen, materialenkennis, proces technologie, procesbesturing, mi lieu en veiligheid, algemene che mie. Ook is er wekelijks het vak training en begeleiding. Hierin komt aan bod het opnieuw leren studeren, de combinatie school en werk, vrouwen in een werkomge ving van vooral mannen en sollici tatietraining. Het inschrijfgeld bedraagt hon derd gulden en de opleidingskos- ten vijftig gulden. Voor het volgen van deze opleiding moet men toe stemming hebben van het arbeids bureau. De open dag voor de opleiding procesoperator is op maandag 25 januari en begint om 9.00 uur. Geïnteresseerden krijgen infor matie, maken een excursie naar Hoechst en krijgen een proefleks. Vrouwen kunnen zich voor deze dag opgeven bij de Janneke Dierx-school, Theo Sijp, tel.: 01180-23518. Informatie is ook te krijgen bij José Doens van het Centrum Vakopleiding Zeeland in Middelburg, tel. 01180-11655. Metselen en timmeren De Janneke Dierxschool in Middelburg heeft als doel herintredende vrou wen vanaf achttien jaar op te eiden voor een beroep. Over de ïeroepen procesoperator en timmervrouw metselaar worden de komende week voorlichtings dagen gehouden in het schoolge bouw aan de Oude Vlissingseweg n Middelburg. Procesoperator De titel kan gerust letter lijk genomen worden. Vorig jaar is het oude gebouw van het Buys Ballot Col lege afgebroken en in maart be gint de nieuwbouw. Bij het begin van het cursusjaar 1994-'95 wordt naar verwachting het nieuwe pand betrokken. Op alle scholen start in september de basisvorming, de meest recente evolutie in onderwijsland. Het houdt in dat gedurende drie jaar alle leerlingen in heel Nederland bijna dezelfde vakken krijgen. Ie dereen heeft dus dezelfde basis. Een van de uitgangspunten van de basisvorming is dat de studie- en beroepskeus wordt uitgesteld. Een ander is dat het onderwijs meer wordt gericht op wat het moderne leven vraagt. Het onder wijs wordt praktischer, maar ver schilt wel het niveau per school type, want een gymnasiast werkt nu eenmaal anders dan een mavo leerling. Verschil per school is er ook in de manier van aanpak van de vakken. Het BBC streeft daar bij naar een duidelijk eigen ge- zicht. i Nu gaat niet alle aandacht van het BBC richting nieuwbouw en rich- ting basisvorming. Het juidige on derwijs blijft de belangrijkste pei ler. Het Buys Ballot is in de eerste plaats een onderwijsinstituut, dat er op gericht is zoveel mogelijk leerlingen een diploma te laten behalen. De basis daarvoor leggen de leerlingen in de brugklas bij de studielessen. Want goed en effi ciënt leren gaat echt niet vanzelf. Een mentor of mentrix geeft deze speciale lessen. Leerlingen kun nen dan extra geobserveerd wor den en de school kan zo gemakke lijk ingrijpen als het met de studie wat mis dreigt te gaan. Gezien de examenresultaten werkt deze aan pak goed. Het Buys Ballot wil leerlingen ook op andere manieren helpen, onder andere door hen zo nodig een beetje extra aandacht te ge ven. Bij voorbeeld door de leer ling in een vakbegeleidingsgroep te plaatsen. Daar krijgt de leerling extra oefenstof. Of door remedia te hulp te geven bij bij voorbeeld woordblindheid en bij rekenpro blemen. Vormen sociale proble men de oorzaak van de tegenval lende resultaten, dan is er de counsellor die samen met de leer ling probeert een oplossing te vin den. Eventueel roepen we de hulp in van onder andere het PMD (tegenwoordig de Stichting Thuis zorg en Algemeen Maatschappijk Werk De Bevelanden). Het Buys Ballot komt er ook voor uit een christelijke school te zijn. Dat houdt in dat leerlingen en docenten zich 'Samen verdiepen in de bijbel. Dat gebeurt tijdens de dagopeningen, tijdens de kerst- en paasvieringen en tijdens de gods dienstlessen. Maar ook in de ge wone lessen wordt verband gelegd tussen het leven van alledag en het leven vanuit de bijbel. Verder biedt het Buys Ballot leer lingen een oefenplaats voor het latere leven. Dat wil zeggen dat het op een school niet alleen gaat om kennis, om examentraining en om diploma's. Ook andere aspec ten moeten aandacht krijgen: kunst, ontspanning, sport. Daar toe bieden school en leerlingver eniging tal van mogelijkheden. Fijn daarbij is dat leerlingen veel van deze activiteiten zelf organise ren en zo al doende leren om te gaan met anderen, spelerderwijs leren leiding te geven. In werkpakken en gewapend met hamer, beitel en schroevedraaier zijn vrouwen die de opleiding bouwvrouw aan de Janneke Dier xschool volgen, sinds twee maan den bezig mét het opknappen en vertimmeren van jongerencen trum Big S in Haamstede. De vrouwen volgen een opleiding van het project Bouwen door Vrou wen. Het bestuur van Big S had in de FOTO'S JANNEKE DIERXSCHOOL nota 'van Jeugdsoos tot Jongeren centrum, aangegeven dat de hui dige inrichting niet voldoet aan de eisen die aan een jongerencen trum worden gesteld. De gemeen te krijgt hiervoor subsidie van de provincie op voorwaarde dat een Leerlingbouwplaats de klus uit voerde. De vrouwen die aan het werk zijn, hebben door deze ervaring een betere kans om na hun opleiding als metselaar of timmervrouw er gens te worden aangenomen. Met hun werk liggen de timmervrou- wen op dit moment op schema. Half februari wordt verwacht dat de werkzaamheden zijn afgerond. Nog deze maand starten bouw- leerlingen in Zeeland met de bouw van een kinderdagverblijf. Op deze leerlingbouwplaatsen werken vrouwen die in opleiding zijn als timmervrouw of metse laar. Voor het bouwen van bij voorbeeld kinderdagverblijven is één bouwploeg te weinig. Vrou wen vanaf achttien jaar kunnen de ploeg komen versterken. Ze beginnen met een voortraject van zes maanden (per week 2 dagen praktijk, 1 dag theorie) waarna de vakopleiding van an derhalf jaar volgt (per week 4 dagen op een leerlingbouwplaats, 1 dag per week theorie op school). Deze leidt op voor het diploma primair timmeren of metselen van de Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf. Voor de duur van de op leiding sluit je een arbeidsover eenkomst af met de Bouwoplei ding Zeeland. Er is geen voorop leiding nodig. Op donderdag 21 januari is er voor deze opleiding van 13.30 tot 16.00 een informatiemiddag in het gebouw van de Janneke Dier xschool. Voor kinderopvang van kinderen tot vier jaar kan gezorgd worden. Het Scaldis College in Goes houdt de komende periode enkele open da gen. Voor elke sector is een spe- ciale dag georganiseerd waarop i informatie wordt gegeven over de diverse opleidingen, de toelatings voorwaarden en de beroepsmoge lijkheden van die richting. Sector DGO De sector DGO houdt de open dag op woensdag 27 januari van 13.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur in de J.P. Coenstraat 5 in Goes. Er wordt dan informa tie gegeven over de opleiding ago gisch werk (MDGO-AW) zowel cultureel als (semi)-residentieel werk, de opleiding uiterlijke ver zorging (MDGO-UV), dames-/he- renkappen, schoonheidsverzor ging, voetverzorging en de oplei ding tot het ondernemersdiploma; vooropleiding hoger beroepson derwijs (VHBO), een algemene opleiding waarvan het diploma gelijkwaardig is aan het HAVO- diploma; dames-/herenkappen tensiever bezig houden met moge lijkheden voor verkorte opleidin gen voor Havo-scholieren dan nu het geval is. Het Zeeland College is een scho lengemeenschap in Middelburg en Vlissingen met een scala van op leidingsmogelijkheden in het mid delbaar beroepsonderwijs en het leerlingwezen. De meeste leerlin gen komen uit het lager beroeps onderwijs en het MAVO. In toe nemende mate weten echter ook gediplomeerde Havo'ers de weg naar het Zeeland College te vin den. Dat geldt vooral voor de technische opleidingen van de sector MTS in Vlissingen. Volgens de directie van het Zee land College is dat logisch, omdat Havo'ers die naar het Hbo gaan, daar vaak problemen krijgen. Mbo'ers die doorstromen naar een Hbo-opleiding kennen die problemen niet. Ze hebben dan immers een flinke basiskennis van de gekozen beroepsopleiding. Ook studiehouding en -vaardig heid sluiten vanuit het MBO goed aan. Een belangrijk voordeel is dat je in het MBO twee kwalificaties haalt, een voor de arbeidsmarkt in middenkaderfuncties en een voor de doorstroomkwalificatie naar het HBO. Leerlingen tijdens een praktijkles. (beroepsbegeleidend onderwijs (BBO)), primaire en voortgezette opleidingen voor zowel dames- als herenkappen in hel kader van het leerlingwezen; oriëntatie en scha kelen zoals speciale schakelmoge lijkheden naar zowel eigen ver volgopleidingen als naar inservi- ce-opieidingen. Sector techniek De sector techniek (middelbare laboratoriumopleidingen en mi lieukunde) houdt op vrijdag 29 januari van 13.30 tot 17.30 uur en op zaterdag 30 januari van 10.00 tot 15.00 uur open dagen in het gebouw aan de Rommerswa- lestraat 1 in Goes. Op beide da gen wordt voorlichting gegeven over alle afstudeerrichtingen die er op laboratoriumgebied in het middelbaar beroepsonderwijs (KMLO en MLO) bestaan. In de Gediplomeerde Havo'ers worden bij de sector MTS van het Zee land College in het tweede jaar geplaatst. Voor sommige algeme ne vakken zijn ze, afhankelijk van hun Havo-pakket vrijgesteld. Wel diverse laboratoria worden de monstraties gegeven van de ver schillende afstudeermogelijkhe- den. Ook wordt er een diaklank beeld over de opleidingen en de daarbij behorende beroepsprak tijk vertoond. Op het MLO be staan de afstudeerrichtingen ana lytische chemie, klinische chemie, medische microbiologie en milieu kunde. Binnen de analytisch chemische afgestudeerrichting kan men zich nog via een keuzevak specialise ren in milieuchemie en/of poly meerchemie. Milieukunde Nieuw is de afstudeerrichting mi lieukunde. Deze afstudeerrichting is gestart met ingang van het cur susjaar 1992-1993. Voor de ont wikkeling van deze afstudeerrich ting wordt nauw samengewerkt krijgen ze extra begeleiding voor praktijk. Ook in de nautische sec tor komen Havo'ers in het tweede jaar. Overigens komen er in het leerlingwezen ook steeds meer opjeidingen voor Havo-gediplo- FOTO'S ZEELAND COLLEGE met het AOC Zeeland in Goes en het Prof. Van Hall Instituut in Groningen. In tegenstelling tot de andere afstudeerrichtingen van het MLO zullen afgestudeerden van deze richting niet werkzaam zijn als laboratoriummede weker maar als medewerker bij meet- diensten, als milieu-coördinator bij bedrijven, als junior milieu-in specteur bij gemeenten, als mi lieumedewerker bij de provinciale milieudiensten en zuiveringschap pen. De opleiding is gebaseerd op de integrale benadering waarin de samenhang tussen bron van ver vuiling, de verspreiding, het ef fect, de normering en de handha ving centraal staan. Na de brede basis kan de student(e) zich spe cialiseren met behulp van stages en specialistische vakken op het gebied van bemonstering, milieu zorgsystemen, bodem, water of lucht. meerden. De bankopleiding is hier een voorbeeld van. Het Zeeland College gaat steeds intensiever samenwerken met de Hogeschool Zeeland. De institu ten onderzoeken momenteel of de opleidingstijd in het Hbo voor de Mbo'ers verkort kan worden. Ook op het terrein van het gebruik maken van eikaars gebouwen en apparatuur wordt naar nog meer samenwerking gezocht. Het feit dat de nautische- en de MTS-sec- tor respectievelijk het Hoger Nau tisch en de HTS als buurman hebben, maakt dit naar de les roosters toe natuurlijk gemakke lijker. Nieuwbouw Met ingang van 1994 worden aan het Zeeland College in Vlissingen en Middelburg alle verwante op leidingen in een gebouw gegeven. Dit betekent dan dat alle oplei dingsmogelijkheden uit een afde ling, kort en lang Mbo en verwant primair en voortgezet Leerlingwe zen, op een plaats aangeboden worden; evenals contractactivitei ten of schakelprogramma's in dat vakgebied. Dat geeft flinke voor delen voor de overzichtelijkheid naar leerlingen en ouders. Daar toe wordt momenteel flink geïn vesteerd in nieuwbouw en ver bouw. En het geeft forse voorde len in de aanschaf en afschrijving van apparatuur en materiaal. Bij het Zeeland College staat be roepsonderwijs, dat goed toege rust is en aansluit op de arbeids markt in alle sectoren hoog in het vaandel. Voor meer informatie: Zeeland College. Postbus 322, 4380 AU Vlissingen, telefoon 01184-78900. De Stichting voor Basiseducatie en Vormings- en Ontwik kelingswerk uit Middelburg houdt op 9 februari een workshop rekenen/eenvoudige wiskunde. Van 9.00 tot 12.00 uur kunnen mensen die moeite hebben rekenen of eenvoudi ge wiskunde er een les volgen, 's Middaags en 's avonds zijn er twee thema-workshops. Op 10 februari is er van 9.00 tot 12.00 uur een combinatieles rekenen en Nederlandse taal. De workshop van dinsdagmiddag heeft als thema Reizen en Rekenen. De deelnemers gaan denkbeeldig op reis en lossen allerlei rekenproblemen op die daarbij aan de orde komen zoals kaartlezen, afstandstabellen, benzineverbruik, vreemd geld, tijds planning en verzekeringen. Ook het werken met de computer komt aan de orde. De workshop op dinsdagavond heeft als thema Koken en Reke nen. De deelnemers bereiden samen een pizzamaaltijd. De plan ning, bereiding en de uitvoering van deze maaltijden en de rekenproblemen die daar bij horen, zijn onderwerp van deze bijeenkomst. Het resultaat wordt na afloop gezamenlijk opgegeten. Ook hierbij wordt gewerkt met een computer. Mensen kunnen zich voor een van de twee workshops in laten schrijven. De middagworkshop duurt van 13.30 tot 16.00 uur en die van 's avonds van 19.30 tot 22.00 uur. De workshops zijn gratis en worden gehouden in het gebouw van de Stichting voor Basiseduca tie en Vormings- en Ontwikkelingswerk aan de Latijnse School straat 10-12 in Middelburg. Kinderopvang is voor het middagpro gramma mogelijk. Deelnemers kunnen zich telefonisch aanmelden tijdens kantooruren op tel. 01180-16278. De nieuwbouw van het Zeeland College in Middelburg.

Scheldebode | 1993 | | pagina 7