Winterconcert Zeeuws Orkest Vrouwen leren omgaan met spanningen M Kindermusical in de Schouwburg Keurslagerij AB DE VISSER OP DEZE P Vissers na watersnoodramp U vindt variatie bij de Keurslager! 3^Xbu fV& Romantiek en Tjaikovski centraal Algemeen Maatschappelijk Werk biedt hulp in groepsvorm Kunst cj c Aankoop op het randje j lil DISK bepleit lagere energie prijs Pechiney HAïtt KnUMC WINTERCOLLECTIE NU 1/2 PRIJS kunt u, met kleu tegen aantrekkelijke prijzènr" adverteren Informeer bij onze vertegenwoordiger 301 WOENSDAG 20 JANUARI 1993 Lief zijn Kenau TO Maandag documentaire op televisie voor de betere mannenmode ESCHELDEBODE Trn-A^c rim ÏJHUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE. 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. MIDDELBURG Het Zeeuws Orkest maakt een minitournee door Zeeland en verzorgt vol gende week een viertal concer ten. De spits wordt afgebeten in Vlissingen op 21 januari en ook Terneuzen en Middelburg staan op de lijst. Voor het winterconcert is geko zen voor composities van Tjai- kovski en Van Beethoven. Het orkest staat onder leiding van Josef Suilen die hiermee voor de eerste keer de Zeeuwse mu sici voor een volledig concert onder zijn hoede heeft. Van Tjaikovski, de belangrijkste veelzijdige Russische compo nist van de negentiende eeuw, die wereldbetekenis kreeg door zijn rijke orkestreringen, staan de ouverture Romeo en Julia en het vioolconcerto op het pro gramma. Tjaikovski verwerkte Russische en Europese elemen ten in zijn muziek die zowel lyrisch, romantisch als harts tochtelijk klinkt. De solopartij wordt vertolkt door violiste Elisabeth Perry, een Engelse die aan de Juillard School of Music in New York studeerde. Zij soleerde al met Josef Suilen dirigeert het Zeeuws Orkest FOTO ROB KITSLAAR. grote Engelse Carnegie Hall orkesten in de in Londen. Zij woont momenteel in Nederland en kreeg van Yehudi Menuhin een Giovanni Grancino instru ment in permanente leen. Haar belangstelling gaat vooral uit naar de 20ste eeuwse virtuose muziek. Zij geeft met pianist de Mol heel wat recitals en realiseerde een aantal plaat- en CD-opnamen. Dirigent van Suilen studeerde bouwkunde en architectuur en daarna klarinet en orkestdirec tie, onder anderen bij Bernard Haitink. Hij treedt vooral op als gastdirigent en leidt het Nijmeegs Studenten Orkest. Het vioolconcerto van Tjaiko vski bestaat uit een cantilene: een instrumentaal zangstuk dat geflankeerd wordt door virtuo se ietwat rapsodische delen. Voor de soliste een huzaren stuk omdat er heel wat dubbel- grepen in de partituur zitten en prachtige, maar ingewikkelde cadenzen. De zesde symfonie van Ludwig van Beethoven waarmee het concert besloten wordt staat bekend als de 'Pastorale' en moet de genezing door de na tuur, volgens de gedachte van Rousseau, tot muzikale uit drukking brengen. Het is een beschrijvend werk met een gro te expressiviteit en prachtige klankkleuringen. De concerten vinden plaats in Vlissingen op 21 januari in het Scheldekwartier om 20.00 uur, 22 januari in de Grote Kerk van Terneuzen om 20.15 uur, 23 (om 20.00 uur) en 24 januari (14.30 uur) in de Concertzaal in Middelburg. Vlak voor de deadline van de Scheldebode kwam op de re dactie het bericht binnen dat Elisabeth Perry wegens ziekte niet kan spelen. Haar plaats wordt ingenomen door Mihaela Martin liit Boekarest. 1 Elisabeth Perry vertolkt het vioolconcerto van Tjaikovski foto archief de stem iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii lllllllinillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiii MIDDELBURG - Hoofdpijn, maagpijn, rugklachten, slapeloosheid. Veel mensen kampen met dergelijke klachten, terwijl de huisarts kan niks vinden. Vrou wen die dit beeld herkennen, kunnen binnenkort terecht bij het Algemeen Maatschappelijke Werk Walcheren. 'Vrouw? en last van spanningen?' is de naam van een vrouwengroep die half februari van start gaat. Lichamelijke klachten kunnen hun oor zaak vinden in spanningen, maar hoe herken je dat en wat kun je eraan doen? In de groep, die tien ochtenden bijeen komt, leren de deelneemsters het onstaan van spanningen herkennen en ermee om gaan. Jolanda Wolters, lid van het Middelburgse team van het Al gemeen Maatschappelijk Werk, begeleidt samen met een (vrou welijke) collega de vrouwen groep. "Tijdens de bijeenkom sten maken we gebruik van de zogenaamde Fort-techniek, een methode die begin jaren zeven tig, tijdens de eerste feministi sche golf, ontwikkeld werd. Een bijeenkomst duurt twee uur. We beginnen met een ge spreksronde, waarbij van alles aan de orde kan komen. Daar na doen we ontspanningsoefe ningen. Vervolgens komt een thema aan de orde. Tijdens de eerste bijeenkomst bepalen de deelneemsters zelf waar ze over willen praten. De afsluiting van iedere bijeenkomst gebeurt weer in een gespreks'rondje'. Jolanda Wolters begeleidde vo rig jaar voor het eerst een vrouwengroep waar spannings klachten aan de orde kwamen. Toen bleek dat veel klachten van vrouwen terug te voeren zijn op hun positie in de maat schappij. "Vrouwen zijn ge neigd zich steeds maar aan te passen en weg te cijferen", zegt zij. "Het is de 'boodschap' die veel meisjes in hun opvoeding mee kregen. Lief en zorgzaam zijn stond bovenaan de lijst. Het gevolg is dat veel vrouwen zich voor alles en iedereen ver antwoordelijk voelen. En als het mis gaat zoeken ze de schuld bij zichzelf." Tijdens de bijeenkomsten pro beren de vrouwen zicht te krij gen op hun eigen situatie. Jo landa Wolters: "Als je weet waar je staat in gezin of werk, dan kun je er zo nodig iets aan veranderen. Je moet leren om je positieve kanten te benutten. Als je je daarvan bewust wordt, kun je een keuze maken. Wil ik in een bepaalde rol ge dwongen worden of bepaal ik zelf hoe ik mijn leven indeel. Een voorbeeld. Met dat 'inge bakken' verantwoordelijk heidsgevoel kun je op je werk je voordeel doen. Maar als je de klusjes die anderen laten liggen opknapt omdat 'toch iemand het moet doen', slaat dat ver antwoordelijkheidsgevoel door en doe je jezelf te kort." Wie eenmaal weet wat ze echt wil en veranderingen in haar leven wil aanbrengen, moet er op bedacht zijn dat de omge ving ook anders gaat reageren. Als je je mondiger opstelt, moet je niet doorslaan naar agressie. "Het gaat erom veranderingen aan te brengen zonder jezelf en anderen te kwetsen", zegt Jo landa. "Anders noemen ze je gauw een Kenau en keren ze zich van je af en dat is ook niet de bedoeling. Daarom is het belangrijk om ervaringen uit te wisselen. Je leert van elkaar en je stimuleert elkaar bovendien. Vaak zijn het heel voor de hand liggende dingen, maar doe het maar eens! In de vorige groep was een vrouw die moeite had om echt kwaad te worden en voor zichzelf op te komen. Tot ze op een keer op de bijeen komst kwam en vertelde hoe ze bij het fietsen door een smal straatje voor het eerst eens niet als eerste was afgestapt toen er Maatschappelijk werkster Jolanda Wolters en coordinator Jan Collaert van het Algemeen Maatschappelijk Werk Walcheren foto: harry de lange !S1 het had Als het over kunst gaat bekennen velen er geen verstand van te hebben. Dat betekent overigens niet dat ze er geen mening over hebben. Opmerkingen als: 'dat kan m'n kleine zusje ook' of 'voor dat geld wil ik ook wel iets in elkaar lassen' en 'wat stelt het eigenlijk voor' spreken voor zich. Zelf begrijp ik niks van kunst maar ik vind het leuk dat in een tijd waar bijna alles op economische waarde en nuttigheid wordt beoordeeld, er nog creatieve mensen zijn die zomaar mooie dingen maken en bedenken. Ik ben dol op schilderijen en bezoek regelmatig een museum. Niet gehinderd door enige kennis van zaken wandel ik lang het tentoongestelde. Ik kijk naar schilderijen zoals ik gedichten lees, soms getroffen door een kleur of woord. Kunst is vooral een kwestie van gevoel. Bij de onthulling van een beeldhouwwerk verklaarde de onthuller zijn tranen van ontroering nauwelijks te kunnen bedwingen. In het toekijkend publiek mom pelde een man dat hij bij het aanschouwen van het beeld ook tranen voelde opkomen. Hij wist hoeveel gekost. Bert de Mol een fietser van de andere kant kwam. Dat was voor haar een hele overwinning." Wie meer durft en in zichzelf gelooft, straalt dat ook uit en dat werkt door, heeft Jolanda Wolters gemerkt. "Ik kom nog wel eens vrouwen tegen uit de groep van vorig jaar en het blijkt dat ze allemaal op hun eigen manier een positieve draai aan hun leven hebben gegeven: ze durfden voor zich zelf te kiezen en daar zijn ze in geslaagd. Dat heeft alles te ma ken met die positieve uitstra ling. Als je je lekker voelt, lukt alles veel beter." De vrouwengroep 'Vrouw? en last van spanningen' is bedoeld voor vrouwen van alle leeftij den. De groep start half fe bruari en bestaat uit tien we kelijkse bijeenkomsten op don- derdagochtend van 9.00 tot 11.00 uur. Wie zich opgeeft heeft eerst een individueel ge sprek met een van de groepsbe- geleidsters. Voor inlichtingen en aanmel dingen is Jolanda Wolters da gelijks tussen 8.30 en 9.30 uur bereikbaar in het gebouw van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening, Breestraat 15. De medewerkers van de stich ting organiseren ook andere groepsbijeenkomsten en cur sussen, zoals rouwverwerking, vrouwen in de overgang, span ningsklachten als hyperventi latie en fobieën. Verder biedt het Algemeen Maatschappelijk Werk Walcheren deskundige hulp op individuele basis, zoal slachtofferhulp, aidshulpverle- ning, en hulp bij verslavings problemen. De hulp is voor iedereen toegankelijk, zonder verwijzing en zonder kosten. MIDDELBURG - De jeugdko- medie Amsterdam heeft al ja ren het patent op groots opge zette, goed verzorgde kinder musicals; daarom is het gezel schap ook ieder seizoen weer te gast in de Middelburgse schouwburg. En uw kinderen zullen het beamen: een middag met deze groep is een waar theaterfeest met toneel, dans, poppen, muziek, liedjes, prach tige dekors en kostuums. Hoofdpersonages in deze musi cal zijn drie kinderen, die ieder om een andere reden van huis zijn weggelopen. Jacoba, af komstig uit een heel gewoon gezin, zei „Bekijk het maar" omdat ze vond dat haar ouders nooit naar haar luisterden. Desireetje is daarentegen een heel rijk (en heel verwend) meisje. Zij was bijna altijd al leen met de oude butler Fran cois, omdat haar moeder een sjieke gravin, altijd op reis was. En Pepito heeft geen ouders meer en wordt opge voed door zijn oma, die waar zegster is op een kermis. Pepito is dol op zijn oma, maar soms vindt hij haar gewoon een ouwe zeurkous en op een be paald moment dacht hij ook „Bekijk het maar". Met z'n drietjes beleven Jaco ba, Desireetje en Pepito een heleboel fantastische avontu ren. Maar juist omdat zij zulke verschillende achtergronden hebben, vliegen zij elkaar ook nogal eens in de haren en dan roepen ze steevast ook weer „Bekijk het maar". Het spreekt vanzelf dat aan het eind alles weer op z'n pootjes terecht komt en dat de drie heel wat ervaringen rijker zijn. „Bekijk het maar" is bestemd voor kinderen vanaf 7 jaar en duurt inclusief pauze ongeveer 2 uur. Zaterdag 23 januari - Stads schouwburg Middelburg - aan vang 15.00 uur Kaarten kosten 8,00 (voor volwassenen 16,00) en zijn in voorverkoop aan het theater, tel.(01180)11500. Het jeugdtheater speelt „Bekijk het maar". foto: herry hubert met Het Zeeuwse Landschap is voortdurend bezig met nieuwe aankopen. Er zijn nog zoveel natuurgebieden die niet zijn veiliggesteld, dat er ongetwijfeld nog jarên van actief aankoop beleid nodig zijn om waardevolle natuurgebie den veilig te stellen voor de toekomst. Grote aankopen, zoals de momenteel spelende ver werving van het particuliere deel van Saefting- he, halen meestal de krantekolommen, maar kleine reservaten is dat niet het geval. Toch is v L-V* t veiligestelling daarvan soms ook van eminent belang. Een voorbeeld daarvan is een aankoop die momenteel speelt in de Clingepoldervlak tegen de Belgische grens. Het is een gebied wat erg on-Zeeuws aandoet. Men vindt er bossen, houtwallen, rogge-akkers en vennetjes, kortom allemaal landschapselementen die je eerder met het oosten van ons land associeert, dan met de vruchtbare Zeeuwse kleipolders. Het heeft te maken met de samenstelling van de bodem, die aan de zuidrand van Zeeuws-Vlaanderen uit puur zand bestaat. Dat zorgt ervoor dat de begroeiing heel anders is dan elders in Zeeland. Bekende planten als heide en brem groeien er, maar ook zeldzaamheden als moerashertshooi en oeverkruid. En ook de vogelbevolking wijkt af van wat we elders gewend zijn. Goudvink, geelgors en matkopmees bijvoorbeeld, zul je in het polderland vrijwel tevergeefs zoeken. Wat de Clingepolder extra waardevol maakt, is dat het gebied gelegen is op de overgang van zandgrond naar kleigrond. Een aantal planten en dieren is beperkt tot dit soort overgangssituaties, waar heel subtiele müieuverschillen bepalend zijn. Bij het moderne grondgebruik, waar volop mest en bestrijdingsmiddelen aan te pas komen, zijn de meest veeleisdende soorten het eerst de dupe. Ook in de Clingepol der is een deel van de oude glorie verdwenen, maar toch is er nog zoveel bijzonders te vinden, dat bij een goed beheer veel van de vroegere rijkdom hersteld kan worden. Kortom het is letterlijk en figuurlijk een aankoop het randje. tt* 2 ï»tï VLISSINGEN - De industrie pastor Scheffers van de werk groep DISK is een voorstander van een aangepaste energie prijs voor Pechiney. De werkgroep DISK, de Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken maakt zich zorgen over de werkgelegen heid bij de aluminiumfabriek. De vooruitzichten bij Pechiney zijn zorgelijk. De prijs van alu minium daalt omdat er veel aluminium uit voormalige Oostbloklanden op de wereld markt wordt gedumpt. Zorgen ook om de energieprijs die de zwaarste post is binnen de hui dige kostprijs van aluminium en die de hoogste is die door Pechiney vestigingen ter we reld betaald moet worden. Pe chiney wil dan ook graag min der voor de energie gaan beta len. DISK ondersteunt dit ver zoek met een brief aan minister Andriessen en CdK Van Gel der. Bij Pechiney werken op dit moment 930 personen. De indi recte werkgelegenheid levert nog eens duizend arbeidsplaat sen op. (ADVERTENTIES) VLISSINGEN - De TROS be steedt op maandag 25 januari in Aktua Special aandacht aan watersnoodramp, nu bijna veertig jaar geleden. De docu mentaire is te zien op Neder land 2 vanaf 22.14 uur. Het programma gaat vooral over de Zeeuwse vissers, die betrokken waren bij reddings operaties en die daarna hun broodwinning in gevaar zagen komen door de stormvloedke ring. Aan het woord komen de ge pensioneerde mosselkweker B. Zuydweg uit Yerseke, oester handelaar M. Scheele uit Krui- ningen en mosselman B. Schout uit Zierikzee. Aan het eind van het programma geven zij ook hun visie op de toe komst in de mossel- en oesterb ranche. Oude Markt 45 VLISSINGEN Tel. 01184-19337 Varkensfdetlapjes kunt u overal kopen Maar afs Keurslager maken we er net wat meer werk van. We laten u graag kiezen uit een paar soorten Zodat u steeds weer met een net even andere variatie thuis voor de dag komt Smakelijk eten! Winkelcentrum Dauwendaele MIDDELBURG 3 Tel. 01180-11850

Scheldebode | 1993 | | pagina 1