Volkssterrenwacht zoekt onderdak Verpleeghuis biedt ook zorg buiten de muren van het huis BUROVOOR RECHTSHULP Zeeuws Instituut Zorgopleidingen mIni NDA LOFON Nieuwbouw De Sterre Tot nu opgedane ervaringen zij in het algemeen positief Koetshuis bij 'f Hof Toornvliet valt af als locatie Een avondje uit via de VW Vrouwen met een kleine baan, let op! Informatie over AAW en inkomen. Vertrouw enscom m issie Oosterscheldeziekenhuizen Protocol Ambulancediensten SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 JANUARI 1993 MIDDELBURG - Het bestuur van Zeelands enige volkssterrenwacht 'Philippus lansbergen' is teleurge steld en boos. De sterrenwacht heeft dringend een ander onderkomen nodig, omdat de huidige locatie niet voldoet. Na jarenlang overleg met de gemeente leek een oplossing nabij in de vorm van het koetshuis bij landgoed 't Hof Toornvliet. De plannen waren al zo goed als rond, de betreffende ambtenaren van de gemeente waren ook content met de oplossing, maar op het allerlaatste moment besliste het gemeentebe stuur anders. 'De huurprijs van het koetshuis blijkt uw financiële draagkracht te boven te gaan', stelde het college van burgemeester en wethouders in een brief aan heit bestuur van de sterrenwacht. Even verderop in de brief volgt tegenstrijdig genoeg de suggestie om het koetshuis dan maar te kopen. Brandbrief Verzorgingshuizen Verschillende zorgvormen Positieve ervaringen Uitstralingseffect 309 "De logica ontgaat ons", zegt voorzitter Jan Verbeem. "Onze vereniging is volgens de be stuurders kennelijk te armlas tig om de huurpijs op te bren gen, maar het pand kopen zou den we ons vervolgens wèl kunnen permitteren. Waar het idee dat wij de huur niet zou den kunnen opbrengen van daan komt, begrijp ik niet. Sa men met ambtenaren van de gemeente waren wij juist tot de conclusie gekomen dat dat geen probleem was." Het bestuur is terug bij af. De zoektocht kan opnieuw be ginnen. Al bijna zes jaar moet de sterrenwacht het doen met huisvesting die voor het doel totaal niet geschikt is. Het hui dige onderkomen in een voor malige school aan de Hereng racht biedt geen goede plek om in een donkere nacht de kijkers en telescopen op te stellen. In de tuin achter het pand wordt de nacht nooit donker genoeg om sterren en andere hemelli chamen goed te kunnen waar nemen, omdat er zoveel 'licht vervuiling' is. Die wordt ver oorzaakt door het licht van de dépendance van het verpleeg tehuis die in 1987 in de tuin van de voormalige school werd gebouwd, door de straatlan taarns en door het autoverkeer. Willen de leden van de sterren wacht nu naar maan en sterren kijken, dan moet het kostbare instrumentarium eerst worden vervoerd naar een écht donkere plek. Omslachtig en onprak tisch. Het koetshuis leek dan ook een ideale oplossing: het park bij 't Hof Toornvliet is niet alleen donker, het is ook nog goed bereikbaar. Want na tuurlijk zijn er op Walcheren wel meer donkere plaatsen te vinden, maar als ze slecht be reikbaar zijn, heb je er nog niks aan. Het bestuur heeft ook al eens een brandbrief gestuurd aan de fractievoorzitters van alle poli tieke partijen in Middelburg. Dat leverde geen enkele reactie op. "Kennelijk zijn we politiek niet interessant", zegt secreta ris Tjerk Westerterp. De volks sterrenwacht die genoemd is naar de beroemde Middelburg se predikant en astronoom Phi lips (van) Lansbergen, heeft al 25 jaar haar domicilie in de Zeeuwse provinciehoofdstad. "We zouden het dan ook dood zonde vinden als de sterren wacht zou moeten verdwijnen", zegt voorzitter Verbeem. "Het is een voorziening die eigenlijk niet mag ontbreken in het pak ket van een provincie. Eerlijk gezegd begrijpen we niet waar om de gemeente ons zo dwars zit." Een oplossing binnen de ge meentegrenzen van Middelburg ziet het bestuur van 'Philippus Lansbergen' voorlopig nog niet in het verschiet. Daarom richt zij de blik op andere Walcherse gemeenten. Een plek in het Arsenaalproject in Vlissingen bleek financieel niet haalbaar. Penningmeester Willem Dek ker: "Dan moeten we entree gaan heffen en we kiezen liever niet voor het commerciële pad. We gaan ervan uit dat iedereen die belangstelling heeft gewoon moet kunnen binnenstappen. Het heffen van een entreeprijs is voor velen toch een drem pel." Medewerkers van volkssterrenwacht 'Philippus Lansbergen Maar de vrijwilligers van de sterrenwacht zijn niet van plan het bijltje er bij neer te gooien. Om meer bekendheid te krijgen werd eind vorig jaar een folder verspreid, die tegelijkertijd kon dienen als opgaveformulier voor de cursus astronomie die komende week van start gaat in de kapel van Hoogelande in Grijpskerke. Bovendien staat in februari een 'Zeeuwse Nacht' op het programma. Dat zijn drie avonden die gehouden worden op verschillende plaat sen, te weten het dak van het ir. Topshuis op Neeltje Jans, de kapel van Hoogelande en het Zeeuws Museum. Intussen gaat de zoektocht naar een nieuwe locatie door. Sinds kort zijn er contacten met een andere gemeente op Walcheren. Wie weet is een oplossing dit jaar eindelijk in zicht. Bij het VVV-kantoor aan de Nieuwendijk in Vlissingen en de Duinweg in Oostkapelle en is het mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoor stellingen in het hele land. Tussen 9 en 16 uur (zaterdags tot 13 uur) informeren de medewerkers van het VVV u graag over de verschillende mogelijkheden. Per persoon komt er een klein bedrag aan kosten bij. U krijgt bij het VVV een voucher waarmee u bij de kassa van het theater uw toegangskaart kunt ophalen. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voorverkoop zijn. ROTTERDAM 29/30-1 en 2/5/7-2 Opara Nabucco; 10-2 Zucchero Fomaciari; 22 t m 28-2 ABN/AMRO World Tennis Tournament; 8-3 Chris Rea; 9-3 Little Ri chard; 11-3 Vaya Con Dios; 16/17-3 Sting; 9-4 Bon Jovi; 12-6 Metallica; 24-10 Blues '93, Dordrecht; AMSTERDAM heden t m 31-5 '93 Cats; 11-4 Paolo Conté. DEN HAAG 12-2 BZN; 23 t m 26-2 Cyrano; 27-2 Shirley Bassey; 1-4 Mike Old-field; 16-4 Paolo Conté; 18/5 Chippendales. DIVERSEN 28-11 t/m 21-2 Gerrit Rietveld tentoon stelling, Utrecht; februari Bob Dylan, Utrecht en Eind hoven; febr. Russisch ijs- cirsus; 8-2 The Flying Pickets, Tilburg; 11-3 Inner Circle, Utrecht; 24-3 Jeff Healey, Den Bosch; 3-4 BZN, Vlissingen; Volgens de Algemene' Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) komt een verzekerde die arbeidsongeschikt wordt, pas voor uitkering in aanmerking, als hij in het jaar dat aan de arbeidsongeschiktheid vooraf ging een bepaald inkomen heeft verdiend. De inkomenseis voor de AAW ligt in 1992 bijvoor beeld op f 4726,08 per jaar. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft in een uitspraak op 23 juni 1992 de hoogte van deze inkomenseis in strijd geoordeeld met de derde EEG-richtlijn en artikel 26 van het Internationaal Verdrag inzake Burger- en Politieke rechten (BUPO), wegens indirecte discriminatie naar ge slacht. Vrouwen verdienen nl. veel vaker dan mannen in een jaar minder dan f 4726,08 en de inkomenseis in de AAW treft vrouwen daarom veel vaker. De Centrale Raad stelt daarom dat de hoogte van de inkomenseis te hoog is voor vrouwen die een "kleine" baan hebben. De Raad is van mening dat vanaf 23 december 1984 de hoge inkomenseis niet meer gesteld mag worden. Iedereen die niet aan de hoge inkomenseis kon voldoen en daarom geen AAW-uitkering heeft ontvangen, heeft nu dus alsnog recht op die uitkering. Voor wie is de uitspraak van de Centrale Raad van belang? a) voor vrouwen die gewerkt hebben, na 23 december 1984 arbeidsongeschikt zijn geworden en geen AAW hebben ont vangen omdat zij niet aan de hoogte van de inkomenseis konden voldoen; b) voor iedereen, die nu, na 8 maanden ziekte, een AAW aanvraag indient; c) voor degenen van wie de uitkering door de Reparatiewet per 1 juli 1991 is ingetrokken die wél een arbeidsverleden hadden, maar niet aan de hoogte van de inkomenseis konden voldoen. Het kan gaan om: zelfstandigen, meewerkende vrouwen in het bedrijf van hun man, free-lancers, part-timers, thuiswerk sters, oproepkrachten, alpha-hulpen. Zo ook schoolverlaters die slechts een paar maanden hebben kunnen werken, voordat ze ziek werden. Ook de groep vrouwen die binnen een half jaar na aanvang dienstverband door ziekte niet kan blijven werken, valt hieronder. Kortom een groep vrouwen die een kleine baan of weinig inkomsten uit die baan had. Voor alle duidelijkheid: personen, die in loondienst gewerkt hebben, krijgen bij arbeidsongeschiktheid een WAO-uitke- ring. De WAO kent nl. geen inkomensgrens. Wat kunnen vrouwen nu gaan doen? Vrouwen die menen hiervoor in aanmerking te komen, adviseren wij zo spoedig mogelijk een AAW-aanvraag in te dienen (formulieren op het Postkantoor of bij de Bedrijfsvere niging). Vrouwen wier AAW-aanvraag in het verleden is afgewezen op grond van de inkomenseis, kunnen een herzie ningsverzoek indienen bij de Bedrijfsvereniging. Vrouwen die bezig zijn met een beroepszaak tegen de intrekking van de AAW per 1 juli 1991 kunnen deze uitspraak als nieuw argument gebruiken om het recht op AAW te behouden. (Bron: Comité Gelijke Rechten Nu!) Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor gratis advies en hulp terecht op het spreekuur van ons Buro: In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en don derdagavond, uitsluitend volgens afspraak, tel. 01180-37120. In Vlissingen, A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 09.00 -11.00 De Goese School voor Verpleegkundigen en het Instituut Gezondheidszorgopleidingen uit Vlissingen zijn per 1 januari .gefuseerd tot het Zeeuws Instituut Zorgopleidingen. Bedoeling is de krachten te bundelen om de opleidingen kwalitatief en kwantitatief te versterken. Het ontwikkelen van onderwijs in modulevorm is één van de toekomstplannen. Ook willen de scholen meer her-, bij-, en nascholing gaan verzorgen voor werkers in de zorgsector. I Uitgave van de instellingen aangesloten bij de Provinciale Ziekenhuisraad Zeeland (PZR) Sinds enige jaren is het voor verpleeghuizen mogelijk om zorg buiten de muren van het eigen huis te bieden. Deze vorm van zorgverlening wordt ook wel substitutie verpleeghuiszorg genoemd. Diverse overwegingen hebben een rol gespeeld bij het verwezenlijken van deze nieuwe vorm van zorgverlening. De opnamecapaciteit van de verpleeghuizen is veelal te beperkt. De wachttijd tot opname is dan ook lang, terwijl de patiënt formeel gezien wel recht heeft op verpleeghuiszorg. Tegelijkertijd ontwikkelt zich de opvatting dat zorg naar mensen toe moet worden gebracht in plaats van de mensen steeds te laten verhuizen naar voorzieningen. De zorg aan met name de ouderen zou ook meer moeten aansluiten op individuele wensen en behoeften. De zorg dient een aanvulling te zijn op de zorg die familie, vrienden en buren bieden. Onderzoek in verzorgingshuizen heeft aangetoond dat zo'n vijftien twintig procent van de bewoners in feite verpleeghuiszorg nodig hebben. Overplaatsing naar een verpleeghuis wordt door het merendeel van de betrokkenen echter niet gewenst en is door plaatsgebrek ook niet te realiseren. Het bieden van verpleeghuiszorg buiten de muren betekent enerzijds een oplossing voor het tekort aan plaatsen, anderzijds kan het verblijf in het verzorgingshuis of thuis op Deskundig personeel uit het verpleeghuis wordt elders ingezet. verantwoorde wijze worden voortgezet. Er zijn verschillende vormen van substitutie verpleeghuiszorg te onderscheiden. Dit zijn groepsopvang en individuele opvang in verzorgingshuizen en zorg ten behoeve van ouderen in de thuissituatie in de vorm van dagopvang, het aanbieden van bijvoorbeeld ergotherapie of het meewerken aan een goede coördinatie van de zorgverlening thuis. Alleen ouderen met een verpleeghuisindicatie komen in aanmerking voor substitutie verpleeghuiszorg. De uitvoering van de zorg vindt plaats door middel van het uitzenden vanuit het verpleeghuis van ervaren ziekenverzorgenden en/of activiteitenbegeleiders die, in nauwe samenwerking met medewerkenden van het verzorgingshuis of hulpverleners in de thuissituatie, de zorg verlenen. Men wordt daarbij ondersteund met extra inzet van verpleeghuisarts, verpleegkundige, ergotherapeut en andere deskundigen uit het verpleeghuis. In de diverse projecten wordt gewerkt overeenkomstig de wijze waarop dit in het verpleeghuis gebeurt. Op deze wijze kunnen de verpleeghuizen de garantie geven dat er deskundige zorg wordt geboden en de continuïteit is verzekerd. Ook in Zeeland zijn inmiddels al vele substitutieprojecten gestart of zullen deze binnenkort starten. De tot nu toe opgedane ervaringen zijn in het algemeen positief. De ouderen krijgen nu thuis of in het verzorgingshuis een aanvaardbare vorm van verpleeghuiszorg aangeboden. De specifieke deskundigheid van het verpleeghuis blijkt wel FOTO VERPLEEGHUIS DE BLAUWE HOEVE degelijk overdraagbaar naar de thuissituatie of het verzorgingshuis. Het geven van deze zorg thuis of in het verzorgingshuis houdt tevens in het behoud van privacy en eigen woonruimte. Een gedwongen scheiding van echtparen in een verzorgingshuis, door overplaatsing van één van de partners naar het verpleeghuis, wordt hiermee voorkomen. Als belangrijk bijkomend voordeel van substitutie verpleeghuiszorg in een verzorgingshuis wordt gezien dat de aanvullende zorg voor verpleeghuisgeïndiceerde bewoners niet meer ten koste gaat van de overige bewoners. Ook is een uitstralingseffect merkbaar van de geboden zorg in de projecten naar de kwaliteit van zorg in het verzorgingshuis. 29 januari Symposium klachtenopvang in de gezondheidszorg van 13 tot 17 uur in verpleeghuis Ter Valcke in Goes. 30 januari In verpleeghuis De Stelle in Oostburg een oude ambachtendag van 10 tot 16 uur. 6 februari Open dag van het Terneuzense opleidingsinstituut Infra Scal- dem. De Stichting Infra Scaldem verzorgt opleidingen in de gezondheidszorg voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 8 tot en met 12 februari Week van de psychiatrie in het Kloetingse PZZ. Het thema van de week is: "Kunnen we kiezen". Aandacht wordt ondermeer besteed aan de noodzaak van meer alternatieve opvang. Eindredactie: Bureau Voorlichting en PR van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ). De Voorlichtingsrubriek, die gemaakt wordt in samenwerking met De Sten Weekbladen, verschijnt maandelijks. Redactie-adres: Werkgroep PR van de PZR Postbus 100 4330 AC Middelburg tel. 01180-70700 tst. 717 en 718 De Stichting Oosterscheldeziekenhuizen installeerde in december een vertrouwenscommissie voor klachtenbehandeling. De commissie heeft ondermeer als opdracht om de huidige klachtenfunctionaris te ondersteunen bij de analyse en beoordeling van klachten van patiënten. Wanneer bemiddeling van een klacht in eerste instantie niet lukt, kan de klacht desgewenst worden doorverwezen naar de vertrouwenscommissie. Verder gaat de commissie de directie adviseren inzake structurele aanpassingen en maatregelen voortkomend uit klachten. Het ministerie van WVC heeft positief beslist over de plannen die het instituut voor zwakzinnigenzorg De Sterre heeft ingediend met betrekking tot de eerste fase van de nieuwbouw. In het kort houdt de beslissing het volgende in: - toestemming voor de bouw van 72 plaatsen in woningen in Clinge, ter vervanging van de gebouwen Elmaerhof (verouderd) en Nobelhof (sterk aangetast door betonrot); - nieuwbouw voor twaalf plaatsen in sociowoningen in Terneuzen. Verder krijgt De Sterre toestemming grond in Terneuzen te verweven om in beginsel een ontwikkeling tot 48 plaatsen mogelijk te maken. De eerste spade kan waarschijnlijk in de tweede helft van 1994 de grond in. In totaal gaat het om een investering van 32.100.100 gulden. De Zeeuwse ambulancediensten en centrale posten ambulance hebben één protocol ambulance-hulpverlening voor verpleegkundigen van alle ambulancediensten in de provincie opgesteld. Het doel van het protocol is een bijdrage leveren aan kwaliteitsverbetering. De protocollen zijn in aanvang bestemd voor het richting geven aan de verpleegkundige- en medische handelingen, welke van de ambulance-verpleegkundige anno 1992 verwacht worden. Voor het zelfstandig en deskundig toepassen is een aanvullende opleiding en praktische training voor de verpleegkundige, werkzaam in de ambulance, noodzakelijk. Het protocol is ontstaan door samenwerking tussen de verpleegkundigen van de diensten en de medisch adviseur van de centrale post ambulance Zeeland. De inhoud werd kritisch bezien door enkele medisch specialisten van diverse organisaties.

Scheldebode | 1993 | | pagina 9