Justitie komt slachtoffers tegemoet Bijzondere samenwerking Zeeland en Vlaanderen Grimmig sprookje voor volwassenen Ganzen kijken Een sneeuw ballen gevecht Rien Westveer wellicht de opvolger Pierre Eijsackers Jong Zeeland voetbalt tegen Belgische beloften uit Boom Gevarieerd cursusaanbod Culturele Raad Vlissingen Schadebemiddelaar probeert schade te verhalen bij de daders Cursussen ZVU 't Kliekske en Scheldeloodsenkoor bundelen artistiek krachten SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 JANUARI 1993 Nooit van gehoord Acceptgirokaarten Muren bekladden 307 politierechter te horen kreeg dat ze de schade van ruim 3000 gulden via de schadebemidde- laar moesten betalen waren ze aanmerkelijk minder vrolijk dan op hun kladavond. Het is maar een voorbeeld uit een van de vele, waarbij het slachtoffer dank zij een initiatief van de Middelburgse justitie niet meer financieel in de kou blijft staan. VLISSINGEN - De afdeling Walcheren van de KNNV ver zorgt zaterdagmiddag 16 ja nuari een excursie naar Zuid Beveland om daar de overwin terende ganzen in het vizier te nemen. De plaats van verzamelen is de parkeerplaats aan de kanaal zijde van het NS-station in Middelburg. Het tijdstip van .vertrek is twee uur 's middags. Koos Minnaar heeft de leiding. In dit jaargetijde verruilen ver schillende soorten ganzen de barre noordelijke streken voor ons kustgenied, maar ook de zogenoemde kleine zwaan af komstig uit Siberië zoekt hier dan een goed heenkomen. VLISSINGEN - De einde- jaarsprijsvraag in de Schel- debode van 29 december heeft voor een record aantal oplossingen gezorgd. Maar liefst 907 kaarten kwamen er bij de redactie binnen. Uit eindelijk bleken er vier fout te zijn. De goede oplossing moest zijn SNEEUWBAL LENGEVECHT. Vanuit Westkapelle en Veere kwa men er inzendingen die ge deeltelijk verbrand waren door vuurwerk. Gelukkig nog net leesbaar. Zeven men sen vergaten hun naam op de kaart te zetten. En nu de prijswinnaars: De eerste prijs, De driedelige Van Dale gaat naar mevrouw Lizierse-Vermerris uit Vlis- singen. De tweede prijs, het groot handwoordenboek he dendaags Nederlands gaat naar mevrouw Stroo-Boone uit Middelburg en de derde prijs, ook een groot hand woordenboek hedendaags Nederlands is voor mevrouw Van de Buuse uit Vlissingen. De prijswinnaars hebben hun prijs inmiddels afge haald. MIDDELBURG - Volgende week bruist twee avonden lang de zee over het podium van de Middelburgse Stadsschouw burg. Het lijkt op de aankondi ging van een dijkdoorbraak, maar we hebben het over een bijzondere muzikale samen werking tussen Vlaanderen en Nederland, in casu Volksmu ziekgroep 't Kliekske en Het Schelde Loodsen Koor die in het programma "Wilde Vaart" eenmalig hun artistieke krach ten zullen bundelen. 't Kliekske is voor de volksmu ziek wat Manneken Pis is voor Brussel en de Vogeltjesmarkt voor Antwerpen, een Belgisch instituut dus. De ook in Neder land zeer bekende groep be staat al sinds 1968 en heeft door honderden bezoeken aan oudere Vlamingen een immense collectie opgebouwd van volks- VLISSINGEN - Rien Westveer uit Wemeldinge staat op de nominatie om gekozen te wor den als voorzitter van het dis trict Zeeland van de KNWU. De 37-jarige Westveer, die al deel uitmaakt van het districts- bestuur, is tot u toe de enige kandidaat voor genoemde functie. Zijn benoeming kan gestalte krijgen op de voor jaarsvergadering van het Zeeuwse district, die in maart wordt gehouden. Rien West veer zou dan de opvolger wor den van Pierre Eijsackers, die reeds vorig voorjaar te kennen gaf als voorzitter te willen af haken wegens drukke werk zaamheden. liederen, - melodieën, - dansen en ook authentieke muziekin strumenten. De leden van 't Kliekske hebben het steeds van groot belang gevonden al wat aan volksmuziek leeft vast te leggen. De functie van het lied in de gemeenschap is volgens hen doorslaggevend. Liederen over het binnenhalen van het graan, het dorsen en vlegelen, het zingen tijdens ommegangen en stoeten. In het voorjaar van 1992 bracht de groep in de Middel burgse Stadsschouwburg het programma '"t Estaminet", met als thema 'muziek en spel in en om het café'. In hun nieuwe programma staat dit maal de zee centraal: liedjes over het water, de grote vaart, het vertier op de wal en het heimwee in den vreemde. Her man Dewit en zijn kompanen maakten een keuze uit het rijke aanbod van oude Vlaamse en Nederlandse zeemansliederen, 't Kliekske presenteert ze op de van hen bekende authentieke manier, begeleid door een vracht aan uiteenlopende volksmuziekinstrumenten en rijk geïllustreerd met anekdo tes. Ook het Schelde Loodsen Koor mogen we net als 't Kliekske best een begrip noemen in onze regio en daarbuiten. Het Vlis- singse zangensemble werd in 1971 door Albert Veldkamp, de huidige erevoorzitter, opge richt, nadat deze al jaren met dat plan had rondgelopen. Loodsen hadden een gevarieer de vrijetijdsbesteding zoals zei len, voetballen, toneel en caba ret, maar zingen stond nog niet op het programma. Toch ver schenen er op de eerste repeti tie al twaalf man en sindsdien repeteert men iedere maandag ochtend in de Vlissingse Mu ziekschool. De nu bijna 80 leden zijn allen loods of loods geweest op de Schelde en de leeftijden lopen uiteen van begin dertig tot in de zeventig. Het koor heeft altijd professionele dirigenten gehad en staat sinds 1 maart 1992 onder de bezielende lei ding van de muzikale 'loods der loodsen' Léon Bours. Het repertoire bestaat uit zeemans liedjes zoals die in de vorige eeuw op de oude zeilschepen werden gezongen. Deze 'sea- songs' en 'shanties' hadden o.a. als functie het zware werk aan boord te verlichten. In de spaarzame vrije tijd werd in de 'ballades' het lief en leed van de zeeman bezongen: over wre de kapiteins, slechte schepen, lange reizen, slecht eten en drinken èn de vrouwen thuis en onderweg. Het koor wordt in strumentaal begeleid door een accordeonist en een violist. Dinsdag 19 en woensdag 20 januari - aanvang 20.00 uur. Kaarten kosten 20.00 (voor kortingspassen 16.00) en zijn in voorverkoop aan de kassa van het theater en telefonisch te reserveren via (01180) 11500. Vorig jaar bracht het Schelde Loodsen Koor een bezoek aan de Amerikaanse stad Boston GerZeegers 11IIII l< 1111II11H1111II1111II111 111 I II III II111IIM1111IIMI UI 1111M111111II1111 n IN 11IIII1111111111111IIIIIHIIHIII i IM11IM 111 M MIIIUIIIIIII111II111 n 11IIIH111 in IIIIII1111111II11II III 11111111H1111IIM11111111111111111111111111MIM111111111II1111111IIIH MIIII n 1111111111111 i 11111111II11111IIIII1111111MIII111111IIM11IIIIIIII11 f 1111311IM HII111 n II111111111IMIIIII n IIIIII Ml II11 i 11MII If III in HI 11M HIM Ml M HIII llll 11IIIIU GESPREKSGROEP - Het COC houdt donderdag 14 janua ri een gespreksgroep in het pand aan de Eigenhaardstraat in Middelburg. Er wordtgesproken over de veranderingen die in je leven plaatsvinden als je ondekt dat je homosexueel bent. De gespreksavond begint om 19.30 uur en is gratis toeganke lijk voor alle meiden en vrouwen, jongens en mannen. BRANDWONDEN - J. Spaeter houdt dinsdag 19 januari een spreekbeurt, met dis's en videofilm, over brandwonden. Spaeter is consulent bij de Nederlandse Brandwonden Stich ting. De informatiemiddag duurt van 14 tot 16 uur en wordt gehouden in Te Mortiere in de Amemuidse Langstraat. WALK-INN - Podium de Walk-Inn presenteert vrijdag 15 januari een optreden van het trio The Alley Cats uit Den Haag. Vanaf 22 uur spelen Ritch, Joost en Hans stevige swing en rockabilly. De entree bedraagt een tientje. ACTIVITÈITEN CENTRUM - Uitkeringsgerechtigden kunnen zich dinsdag 19 januari aanmelden voor een cursus poppenmaken. De begeleidster geeft die middag een demon stratie in het Activiteiten Centrum aan Hogeweg 103. Woens dag 20 januari is er een themamiddag over veilig werken met elektriciteit en 27 januari staat er een natuurverkenning op het programma. MULTI COLOUR - Karin Starmans exposeert tot en met 14 februari in atelier Multi Colour aan de Toren weg 4 in Middelburg. Haar werk bestaat uit olieverfschilderijen, com posities met afvalmateriaal en sieraden van fimoklei. In februari starten in Multi Colour ook cursussen quilten en zijdeschilderen. KAMELEON - Zaterdag 16 januari geeft toneelgroep de Kameleon een uitvoering. Kameleon speelt twee eenacters in het gebouw van de stichting Welzijn Ouderen Middelburg in de Molstraat 13. De aanvang is 14.00 uur en de kaarten kosten 2,50. BORSTVOEDING -La Leche League houdt woensdag 20 januari een voorlichtingsavond over borstvoeding en sexuali- teit. De avond vindt plaats in Serooskerke in de Laan van Wervenhove 3 en begint om 20.00 uur. MEDITEREN - Wim Kooy geeft donderdag 21 januari een voorlichtingsavond over Transcendente Meditatie techniek. In zaal 1 van de Middelburgse bibliotheek, om 2O.0c uur. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. DE PIEK - Zaterdag 23 januari is er in jongerencentrum De Piek aan de Hellebaardierstraat in Vlissingen een New Wave Party. Het feest begint om 21 uur. Er is een optreden van de New Waveband the Web en de DJ's E.J., Red Head en Del Orto. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. ANKH - Paolo Witte geeft donderdag 14 januari om 20.30 een lezing in het ANKH centrum aan Westerzicht 418 in Vlissingen. Het thema van de lezing is 'Genezen: alternatief of regulier?'. De entree bedraagt 7,50 per persoon. Deze maand start er in het centrum een cursus energie- en chakramassage en er is een workshop over emotionele zelfontwikkeling. VESTINGWERKEN - Hannie Kool houdt tijdens een bijeenkomst van de Heemkundige Kring Walcheren een lezing over het onderwerp 'vestingwerken op Walcheren'. Zij houdt een inleiding over de ontstaansgeschiedenis van ves tingwerken in het algemeen en gaat nader in op de Walcherse vestingwerken. Kool vertoont ook dia's. De bijeenkomst vindt plaats op 20 januari in hotel Walcheren in Koudekerke en is voor iedereen toegankelijk. De aanvang is 20.00 uur. GEVONDEN - Tijdens de laatste week van het jaar werden bij de gemeentepolitie van Middelburg nog de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: bankbiljet, vaarbewijs, sportspeer, zwart koffertje met muziekcassettes, handschoen, sleutels, grijs jack, pareloorbel, zakje Kruidvat, damesschoudertas. Maxis leverde een doos aan met daarin in de winkel gevonden spullen: een fopspeen, contactplug, fietssleutel, oorbellen, horloge, diverse sleutels, handschoe nen, kindermuts, kindersjaaltje, babyschoentjes, vlinder strikje, geruite stof, sokken, fietspompje en een kinderbuggy. VLISSINGEN - Woensdag speelt Jong Zeeland de eerst volgende wedstrijd in de inter nationale competitie tegen de beloften van het Belgische Boom. En omdat het licht op het hoofdveld weer aan kan is het mogelijk de wedstrijd aan de Irislaan te spelen. Bij winst gaat de Zeeuwse se lectie nog een rol in de top spelen, want op dit moment is de stand: Lierse 5-8, Lokeren 4-6, FC Den Bosch 6-6, Jong Zeeland 4-5, Boom FC 3-4, Lommei 6-3, Dordrecht'90 4-0. Coach Wies van Avermaete heeft de volgende spelers in zijn selectie: Menno van Grem- berghe (Axel), Jacco Koekkoek en Eric Wieland van AZW, Edwin Held en Marcel Kole van Goes, Robin Moreauw, Micky Vujovic en Peter Wil- lemse van Kloetinge, Pascal van de Berg (Middelburg), Wilfred Schipper (Oostkapel- le), Danny Gabrielse (RCS), Alexander Ryckaert (Sluiskil), Jimmy Kikkert (Vlissingen), Erwin Nelissen (Zierikzee). Scheidsrechter woensdagavond is Alwin Don, met de grens rechters Dies van Belzen en Roel van de Bovenkamp. De volgende wedstrijd van Jong Zeeland is op 19 januari in Lier in België en 2 februari uit naar Lommei. Op 15 fe bruari volgt dan weer een thuiswedstrijd in vlissingen te gen Dodrecht'90. Aanvang wedstrijd woensdag 13 januari is halfacht. MIDDELBURG - De Zeeuwse Volksuniversiteit verborgt in januari een aantal nieuwe cur sussen. Donderdag 21 januari start een cursus over Pieter Breughel en het maniërisme, schilderkunst in de 16e eeuw. In zes dinsdag avonden komt De Republiek in de 18e Eeuw aan de orde en in de bibiliotheek wordt een cur sus Boek- en Bibliotheekge schiedenis gegeven. De laatste cursus is voor iedereen die geïnteresseerd is m oude en bijzondere boeken en het ont* staan van bibliotheken. Op het secretariaat van de ZVU wor den nadere inlichtingen ver strekt. MIDDELBURG - Er wordt wat vernield en gesto len vandaag de dag. Autokraken zijn orde van de dag, oude vrouwtjes worden van hun portemonnee beroofd, woningen worden in het holst van de nacht ongevraagd be- en doorzocht, spuitbussen geven andermans gevels een geheel ander aanzien en niet zelden worden dak en motorkap van een auto ge bruikt om op te dansen. Nog daargelaten de losse handjes die de nodige schade teweeg brengen. Niet zelden blijft het slachtoffer met een trauma achter en kan hij zijn portemonnee trekken om de aangerichte schade te betalen. In het geval dat de verzekering betaalt mag het slachtoffer het eigen risico ophoesten of is de no-claimkorting kwijt. De da der komt meestal van Lillo en van schadevergoeding hebben ze nog nooit gehoord. Tenmin ste tot voor enkele jaren. Een dikke twee jaar geleden begon justitie in Middelburg ermee. Met een schadebemiddelaar. Iemand die tussen het slachtof fer en de dader staat en pro beert de schade te verhalen. Met succes. De achtergrond van die scha debemiddeling is dat eigenlijk sinds jaar en dag er meer aan dacht wordt gegeven aan de daders dan aan de slachtoffers. Immers: in het hele strafproces staat de verdachte centraal. Sinds een jaar of zes komt het slachtoffer wat meer in beeld, zij het dat het veelal niet ver der gaat dan het slachtoffer op de hoogte houden van het ver loop van de strafzaak. Voor het Middelburgse parket (de offi cieren van justitie, de gerechts secretarissen en de administra tie) was dat niet genoeg. „Want," zo redeneerde justitie „Door schadebemiddeling krijgt de aandacht voor het slachtoffer méér inhoud". En dus werd er een proefpro ject gestart. „In eerste instantie was het de bedoeling dat het project anderhalf jaar zou du ren," zegt schadebemiddelaar T. Duinkerke. „Alleen, toen na die tijd bleek dat het project een succes was wilde het mi nisterie van justitie in Den Haag geen geld meer beschik baar stellen. Hier in Middel burg is toen besloten om dan maar ergens anders op te be zuinigen en desondanks die schadebemiddeling toch een vast onderdeel van justitie te maken". Overigens kreeg justi tie Middelburg kort voor de jaarwisseling te horen dat Den Haag alsnog geld beschikbaar wilde stellen Gerekend over die bijna drie jaren schadebemiddeling heb ben ruim 1200 daders de scha de aan hun slachtoffer betaald. „In het begin keken de daders daar wel vreemd van op," blikt Duinkerke terug. „Schade ver goeden? Nooit van gehoord. Bovendien betaalt de verzeke ring toch uit Voor het gemak vergeten ze dat het slachtoffer een eigen risico heeft en een aantal zaken niet verzekerd zijn. Inmiddels is dat veranderd. Ie mand die door de politie in de kraag wordt gevat en tijdelijk in de cel belandt zal luidkeels roepen dat-ie de schade graag wil vergoeden. Totdat puntje bij paaltje komt natuurlijk, want dan doet de aanslag op de portemonnee vreselijk veel pijn. Maar betalen doen ze". VLISSINGEN - Het Instituut Kunstzinnige Vorming Vlissin gen start maandag 1 februari een aantal kortlopende cursus sen. Het cursusaanbod staat vermeld in een speciale cursus folder. Het aanbod omvat cur sussen tekenen/schilderen, tex tiele werkvormen, fotografie, video, yoga, kunstbeschou wing, literatuur, Spaanse dans en klassiek ballet. Voor scho lieren vanaf 8 jaar zijn er cur sussen tekenvariété, klassiek ballet, dansexpressie/volks- dans, tapdans en een musical project. Voor belangstellenden op het gebied van tekenen en schilde ren kan een keuze worden ge maakt uit de cursus introductie tekenen/schilderen, modelteke nen/schilderen, modern schil deren en tekenen/schilderen „een beeldend proces". Deze laatste cursus biedt de moge lijkheid om op zaterdag 4 uur aaneengesloten intensief bezig te zijn met individuele schil der- en tekenopdrachten. Bij de cursus textiele werkvormen worden met behulp van de tra ditionele technieken opdrach ten verwerkt, waarbij de he dendaagse vormgeving het uit gangspunt is. Verschillende materialen, technieken en ver werkingsmogelijkheden wor den aan de orde gesteld. Voor geïnteresseerden in de kunst en cultuur in het alge meen biedt de cursus „kijken naar kunst" uitkomst. Bij deze kortlopende cursus staan ar chitectuur en de relatie foto grafie en kunst centraal. Nieu we leerervaringen opdoen en achtergrondinformatie verkrij gen omtrent vrouwelijke schrijvers en dichters, dat alles biedt de cursus literatuurbe schouwing. Het aanbod audiovisuele vorm geving omvat cursussen foto grafie en video. Binnen de cur sus oriëntatie op de fotografie leert men de basiskneepjes van het vak. Voor mensen die enige ervaring met fotografie hebben is er een cursus fotografie naar thema. Men leert aan de hand van thema's foto's te maken die geen ondertiteling of monde linge uitleg meer behoeven. De video is niet meer weg te denken in deze tijd. Steeds meer mensen schaffen een vi deocamera aan. In de basiscur sus video leert men optimaal gebruik te maken van de eigen videocamera en meer resultaat bij de opnames te behalen. Dansen geeft naast het uiten van expressie ook een betere fysieke conditie. Voor scholie ren/studenten vanaf 16 jaar en volwassenen zijn er cursussen klassiek ballet en Spaanse dans. In de cursus Spaanse Dans ligt het accent op expres sie, kracht en temperament. De aangeleerde danstechniek maakt het geheel compleet. Voor kinderen vanaf 4 jaar zijn er mogelijkheden bij de cursus sen algemene dansante vor ming, waar de basis wordt ge legd door de klassieke dans, klassiek ballet, houding en be weging, dansexpressie/volks- dans, jazzballet en tapdans. Nieuw in het aanbod is een musicalproject voor kinderen van 10 t/m 13 jaar. Hierbij wordt zang en dans gecombi neerd door binnen een daar voor speciaal opgezette cursus een musical in te studeren. Op enkele uitzonderingen na vinden de cursussen plaats in het KW-gebouw aan de Min. Lelystraat 2 te Vlissingen en in het KVV-gebouw aan de Braamstraat 3a te Oost-Sou burg. Voor meer informatie over het cursusaanbod, kosten en kor tingsregelingen is een cursus krant te verkrijgen bij de Cul turele Raad in de Badhuis straat 104. Het bekladden van andermans eigendommen komt de daders niet alleen op een boete te staan. Ook de kosten van het schoonmaken komen voor hun rekening foto: harry de'lange Kan maar iedereen die slacht offer is en schade heeft geleden rechtstreeks naar de schadebe middelaar rennen? „Nou, zo simpel ligt het natuurlijk niet," verduidelijkt Duinkerke. „Om te beginnen houden we ons (voorlopig) bezig met materiële schade en geen smartegeld. Daarnaast blijft schadebemid deling beperkt tot veel voorko mende vormen van criminali teit, zoals diefstal, mishande ling, vernieling, inbraak, ver duistering en oplichting. Voor waarde is bovendien dat de strafzaak voor wat het bewijs betreft niet al te ingewikkeld is. Ja en natuurlijk moet het slachtoffer de schade ook kun nen aantonen." „In de praktijk komt het er op neer dat er aan de hand van een procesverbaal wordt geke ken of de verdachte het inder daad heeft gedaan. Als dat zo is, wordt de schadebemidde laar ingeschakeld. Deze bena dert het slachtoffer en daarbij komt aan de orde of de schade al is vergoed bijvoorbeeld door de verzekering of misschien door de dader. Vervolgens wil len we weten of het slachtoffer prijs stelt op bemiddeling en hoeveel het bedrag is. Daarna gaan we naar de dader. Als die bereid is sturen we hem een serie acceptgirokaarten. Als de dader op voorhand niet wil betalen kan hij altijd nog door de rechter tot betaling van de schadevergoeding worden ver oordeeld. Schadebemiddelaar blijft altijd tussenpersoon. Op die manier bereiken we dat het contact tussen dader en slacht offer kan worden vermeden en hebben we een controle dat die schade ook inderdaad is be taald". Een voorbeeld uit de reeks van behaalde successen heeft Duin kerke wel. Zoals die twee jonge Middelburgers die in de avond uren van maart met een spuit bus op pad gingen. Dolle pret hadden ze. Binnen de kortste keren waren muren beklad met voetbalteksten. Op de muren van een ander wel te verstaan, want ze haalden het natuurlijk niet in hun hoofd om hun eigen huis te bekladden. Minder pret hadden overigens de eigenaren van de woningen en de wo ningbouwvereniging, die de muren weer schoon konden maken. Toen het span bij de MIDDELBURG - Genieten en lachen en luisteren naar uitste kende muziek. Dat kan vrijdag 15 januari in de Schouwburg. Dan treedt namelijk AsVers op met een vorm van kinderthea ter voor volwassenen. Per traditie staat Orkater (een samensmelting van Orkest Theater) voor muziektheater. Niet de klassieke vormen, zoals de musical en de opera, maar het samengaan van op tekst gebaseerd theater, live uitge voerde muziek en beeldende vormgeving. Vanaf de vroege jaren zeventig (toen nog als Hauser Orkater) neemt de groep een uitzonderlijke plaats in binnen het Nederlandse theater en weet telkens weer te verrassen met intrigerende, vreemde, gekke, avontuurlijke en altijd originele voorstellin gen. Dick Hauser (na acht jaren terug op de bühne) en Peter Zegveld (maker van projecten waarin grillige geluidscon structies het beeld bepalen) schreven op uitnodiging van Orkater het script voor "As- Vers", een doldwaas, grimmig sprookje voor volwassenen met gefiguurzaagde bomen en vo geltjes, een onschuldig meisje met een konijn. En een boze man die met een geweer de zon uit de hemel schiet. Het geluidstheater (wat je ziet, hoor je ook en vice versa) van Peter Zegveld, de muziek van Thijs van der Poll en de bij Orkater altijd doordachte vormgeving leiden bij "As- Vers" tot een bijzonder samen komen van beeld en geluid. Voor deze produktie werden Bijzonder geluidstheater van AsVers instrumenten ontworpen die niet eerder een bstaan kenden. Een orgel van Oostduitse scheepstoeters, een éénsnarige bas en een pneumatische hoorn zijn slechts enkele van de vele foto: hans meerman geluidsbronnen. Kaarten 20.00 (voor JTK/ CJP en Pas 65 16.00) zijn in voorverkoop aan het theater en telefonisch te reserveren via (01180)11500.

Scheldebode | 1993 | | pagina 7