Wordt mijn geld wel goed besteed? Puzzelen voor Tanzania BOOT laat puzzelen voor Tanzania Omschrijving Moderne reclamemethoden moeten de 'geefgulden' laten rollen. t SCHELDEBODE VAN DINSDAG 22 DECEMBER 1992 Begrip Niet eenvoudig G W N N M A X O H V A R E D N O T C E P S E R F L E Z L V E L A A G E I E P L T N E M E L N I T I N D R O K S K E S S E R E T N I N I R N N E E T E R N D T R Z V E I I E G H A N A N K W I A P C E L A R A N U K E R I D E N G K R 1 E I E U O E L 1 E E D D T E W N I O N Z F T A W R K T N D A R D T A O R U C E K L E R O K N I C E I N K R A E S I s I A T E D B T R S N 0 M N N A U U A M N R D B O Z V I A T W D J O A R O E N U P T R G O E L E R P U U S LRU E H W A M N K R P L E W G N V A L A G E F O E F P D R E S A I T R D S E U E P 1 T A E N A L C N A R L E E E S A T N A J N Z N I R V S I A H T N E E 1 E Z Z I E Y I A H T A G S Z R E N G L W P A 1 A C A E L 1 G T G D I P A A N C E L M D A T I L E L I G U E I E E S N E I T A C I S N K R R R K E A T M A K W L K K N M I B R A D N L E U R V M OOM T U I C K E G I P L A T Y N S A M E G T U R N R E I L O K A L A I T 1 B H O C A U W E S B A S P 1 W z H F I N E A E I T P 0 D A E L E 1 C N A N I F N A 1 D I E P O ZEELAND - Elders op deze pagina vindt u een kerstpuzzel. Een aardig initiatief van de Borselse werkgroep BOOT. Wie mee doet en de puzzel oplost maakt niet alleen kans op een paar aardige prijzen, maar helpt ook mensen in de Derde Wereld. Dat is mooi meegeno men. In dit geval gaat het om een project van een partneror ganisatie van Novib in Tanza nia. Nederlanders hebben de repu tatie van gulle gevers voor 'het goede doel'. Jaarlijks geven we met z'n allen circa 800 miljoen aan ruim driehonderd verschil lende instellingen en organisa ties, variërend van de Bont voor Dieren tot aan de Neder landse Kankerbestrijding. Een aantal van deze organisaties richt zich op hulp aan de Derde Wereld. Koploper onder hen is Foster Parents (110 miljoen), Unicef (43 miljoen), Mensen in Nood (24 miljoen) en Novib (22 miljoen) volgen op gepaste af stand en ook Terre des Hom mes (18 miljoen) bungelt achter aan de kopgroep. Opvallend is de snelheid waarmee Artsen zonder Grenzen (ruim 20 mil joen) zich in enkele jaren in de top heeft genesteld. De keuze is groot en menigeen verdeelt zijn of haar geefgul- dens over meer dan één organi satie. Wie eenmaal een accept giro heeft ingevuld zal als gere gistreerde gever zeker opnieuw en periodiek worden benaderd. De fondswervende organisaties hanteren steeds uitgekiender methoden om de geefgulden te laten rollen. Voor de grote or ganisaties is de rol van de TV groot. Wie het grote kijkerspu bliek het meest aan weet te spreken doet het goed op de 'charimarkt'. Het gaat echt niet te ver om te spreken van een heuse concurrentiestrijd. Mo derne methoden uit de recla mewereld zijn al lang niet vreemd meer. Wie weet de po- pulairsten onder de bekende Nederlanders te strikken voor een spelshow of voor een pro motiefilm in de sloppenwijken van San Paulo? Wie haalt bij een ramp het eerst het journaal om met klaarstaande vliegtui gen een hulpactie aan te kondi gen? De naamsbekendheid is voor de hulporganisaties even belangrijk geworden als voor een wasmiddel. Voor alle duidelijkheid: het is beslist niet de bedoeling om de draak te steken of afbreuk te doen aan de inspanningen van deze organisaties. Net zo min is het de bedoeling om u, als gever aan „het goede doel" te ontmoedigen. De organisaties waar het hier om gaat doen stuk voor stuk uitstekend werk. Natuurlijk gaat er wel eens wat mis. Maar wie oog heeft voor de vaak moeilijke en soms bijna onmogelijke om standigheden waarin deze or ganisaties opereren moet hier voor begrip op kunnen bren gen. Ga er maar eens aanstaan. Het verhaal dat er veel geld aan de strijkstok blijft hangen is -uitzonderingen daargela ten- onzin. Daarvoor worden de activiteiten van deze organi saties te scherp gevolgd. Wel is het zo dat sommige organisa ties er bewust voor kiezen ook geld te besteden aan voorlich ting en bewustwording in Ne derland. Een goede zaak, want de beeld- en meningsvorming over de Derde Wereld laat be slist veel te wensen over. Het blijft een puzzel aan welke organisatie of aan welke actie we geld willen geven. (Geluk kig werken de hulporganisaties bij acute noodsituaties ook steeds meer samen.) De keuzen die we maken zeggen misschien wel veel over ons zelf. Reageert u impulsief (op tv-beelden) of komt u weloverwogen tot een keuze? Hoe belangrijk zijn voor u direct zichtbare resultaten? Of geloofd u meer in structure le veranderingen die veel meer tijd kosten? Onze hulp aan de Derde Wereld wordt hoe dan ook bepaald door de manier waarop we tegen de problemen in die Derde Wereld aankijken. Hulporganisaties spelen hier bewust op in. De puzzel van de hulp aan de Derde Wereld is niet eenvoudig en wordt, als je je er verder in verdiept, er ook niet gemakke lijker op. De gedachte dat het geven (of lenen) van geld voor voedsel, medische zorg en voorlichting over betere land bouwmethoden voldoende is, is al lang achterhaald. De opvatting dat de wereld één groot dorp is waarin allerlei ontwikkelingen nauw met el kaar samenhangen wint ter rein. Belemmeringen in de we reldhandel, het gat in de ozon laag, de opwarming van de aarde door het broeikaseffect, het kappen van tropische re genwouden, de uitputting en aantasting van natuurlijke hulpbronnen; deze problemen kunnen alleen opgelost worden als rijke en arme landen sa menwerken. Als we echt ruimte willen maken voor ontwikke ling in de Derde Wereld, dan zullen we zelf ook een stapje terug moeten doen bij het ge bruik van energie en grond stoffen. We zullen ook ruimte moeten maken voor produkten uit de Derde Wereld en er een eerlijke prijs voor betalen. Denk ook maar eens aan Max Havelaar-koffie en produkten uit de Wereld Winkel. Ondanks steeds nieuwe afspra ken over een vrije handel gel den er de komende tien jaar nog beperkingen voor de invoer van textiel uit de Derde We reld. Tegelijkertijd raken wij hier niet uitgepraat over illega len uit de Derde Wereld die hier een Derde-Wereldloon verdienen in verborgen naaia teliers. Ontwikkelingssamenwerking is ruimte scheppen. Dat kan met geld. Een reeks van hulp- en ontwikkelingsorganisaties doet op dit terrein uitstekend werk. Maar dit is maar de helft van het verhaal. Als het waar is dat 'een beter milieu bij jezelf be gint', dan geldt dit ook voor hulp aan de Derde Wereld. Ad Phernambucq COS-Zeeland 307 HEINKENSZAND - De ge meentelijke werkgroep BOOT (Borsele Ondersteunt Ontwik- kejing Tanzania) presenteert al enige jaren, in samenwerking met het Nieuwsblad en de No vib een kerstpuzzelaktie. De opbrengst komt ten goede aan het door BOOT gekozen project in Tanzania. Het vorig (veeteelt-)project is afgesloten en er is voor een nieuw project gekozen. De op dracht was een 'twee sporen beleid' te volgen. Ten eerste het bewustwordingsproces gericht op duurzame ontwikkeling uit te dragen en ten tweede fonds werving voor het nieuw geko zen project. Er is gekozen voor een project in Lueguward, een soort van samenwerkingsverband van zes dorpen in het Songedistrict. Deze dorpen worden ter plaat se gesteund door een medewer ker van het CDTF, een over koepelende organisatie voor ontwikkelingshulp, die in Tan zania werkzaam is zich bezig houdt met de ontwikkeling van het platteland en dan voorna melijk in de meer afgelegen gebieden. Het CDTF speelt in op initiatieven van de bevol king, geeft vervolgens advies en begeleiding en levert vaak gereedschappen en materialen. Met de Novib werkt het CDTF in een soort samenwerkings verband om de levensomstan digheden in dit (arme) zuidelij ke deel van Tanzania te verbe teren. De Novib zorgt er onder meer voor dat het geld dat nodig is om deze projecten zo goed mo gelijk te doen slagen, dan ook terecht komt waar het hoort, mocht u nadere informatie over de werkgroep BOOT wensen, dan kunt u bellen naar Han Muller (voorzitter) 01106-1557 of naar Ellen Raas, die werk zaam is op het gemeentehuis in Heinkenszand (01106-1730). Puzzel mee voor de Novib. Wie de juiste oplossing meent gevonden te hebben en op stuurt, maakt niet alleen kans op een prijs, maat helpt ook de dorpelingen in. Tanzania. De bedragen die binnenkomen via bank of giro komen volledig ten goede aan het project, om dat de prijzen gratis ter be schikking zijn gesteld. U kunt uiteraard zo vaak meedoen als u wilt. De inzendingen moeten vèèr 10 januari 1993 binnen zijn. De uitslag wordt bekend ge maakt in De Scheldebode van 27 januari. Wat te doen? In het diagram moeten de woorden die bij de puzzel staan afgedrukt worden wegge streept. De gevonden spreuk die dan overblijft zet u dan op een giro- of bankoverschrijving onder overmaking van mini maal 2,50 onder vermelding van 'Kerstpuzzel BOOT'. Het gironummer is 3450997 t.n.v Werkgroep BOOT te Heinkens zand; het speciale banknum mer is: 3460.166.30 van Rabo bank Heinkenszand. Bij de bet- alngsmededeling zet u dan de oplosssing. Alleen volledig ingevulde opls- singen doen mee bij de trek king. Er mogen ook meerdere oplossingen worden ingezon den. De gepubliceerde win naars dienen hun prijs zelf af te halen op het gemeentehuis in Heinkenszand vóèr 1 maart 1993. De volgende prijzen zijn ter beschikking gesteld van de Kerstpuzzel BOOT 1992: le prijs 100,- van Rabobank Heinkenszand; 2e prijs Fietstas-agusport van Cera Sport 's-Heerenhoek; 3e prijs vogelvoederhuisje van Europa- tuin Beveland Goes; 4e prijs Olympic-dameshorloge van Clarijs-juweier-edelsmid Hein kenszand; 5e prijs Steengrill- menu voor 2 personen bij Re creatiecentrum Stelleplas Heinkenszand; 6e prijs Boe- kenbon van 50,- van boek handel Hoogendoorn te Hein kenszand; 7e prijs Sigma fiets computer van firma Jacobusse te Heinkenszand; 8e prijs 6 flessen Beaujolais van Houwe- ling Supermarkt Heinkens zand; 9e prijs fietscomputer model XH-928; 10e prijs slij terbon van Buurtsuper Attent Goense Ovezande; 11e, 12e en 13e prijs een GMC-geschen- kenbon van Het Nieuwsblad in Goes; 14e en 15e prijs een No vib kalender '93 van BOOT; 16e prijs 2 CD's van Radio van den Dries 's-Heerenhoek; 17e prijs 2 Sony VHS-180 video banden van Radio van den Dries te 's-Heerenhoek; 18e prijs 6 stukken Cleopatra-zeep van Etos-Beauty Case te Hein kenszand; 19e prijs 2 spel luxe speelkaarten en een vaas van Etos Beauty Case Heinkens zand. I D E 0 V 1 B P C A T I I B D A 0 T E B 0 F F I I O K E R N N R P P G H S G E C H O B S A T I P S N S H T I T N I A A B I 0 R U G I I 0 N D A A A E G L N 0 L 0 D N W W W O J E W E L Z Y N 0 C L L T 0 C A C B E T Y L P S N A R T L E S D E 0 V G N Uit onderstaand diagram moe ten de volgende woorden wor den weggestreept. Ze staan ho rizontaal, vertikaal, diagonaal en soms ook nog achterstevo ren. De letters die uiteindelijk overblijven vormen van voren naar achteren gelezen een spreuk, die in ontwikkelings landen vaak wordt waarge maakt, afrika aidsbestrijding alfabetiseringsproject angola azië bangladesh beschaving bevloeiing bolivia botswana cacao communicatie conjunctuur coördinator cultuur cursus dakloze drinkwater expert financiële-adoptie financiering gast-aan-tafel ghana guinea handicap india interesse irrigatie isolement katoenplantage kenia kinderarbeid latijns-amerika lesmateriaal mali max-havelaar-koffie minderbedeelden ministerie novib ondervoeding ontwikkelingshulp ontwikkelingssamenwerking opleiding peru postmap projecthulp puzzelactie scholen Senegal soedan sri-lanka subsidie suwasetha tekort thee training voedseltransport welzijn wereldramp wereldwinkel werkgroepactiviteiten werkplan wervingskracht winst zambia zelfrespect zelfvoorziening

Scheldebode | 1992 | | pagina 7