Anderhalve eeuw Zoo, een extra feest waard ANTWERPEN, CULTURELE HOOFDSTAD VAN EUROPA 1993 SCHELDEBODE VAN DINSDAG 22 DECEMBER 1992 31 m Kunstprogramma 1 Rondneuzen Expositie Maanden lang kunst- en aktiviteitencentrum Door Jeanette Vergouwen ANTWERPEN - Kan kunst de wereld redden... is de vraag die de organisatie van Antwerpen '93 zich stelt. De grenzen tussen de Europese landen vallen weg, Europa wordt geplaagd door economische regressie en burgeroorlogen. De sfeer wordt grimmiger en juist in het jaar 1993, na Athene, Florence, Amsterdam, Berlijn, Parijs, Glasgow, Dublin en Madrid, wordt Antwerpen de Culturele hoofdstad van Europa. De stichting Antwerpen 93 kiest voor kunst om zich van de beste kant te laten zien aan de belangstellenden. Natuurlijk is er ijverig gepoetst en gerestau reerd in de Sinjorenstad. De Meir kreeg een totaal ander aanzicht, de restauratie van de prachtige gothische kathedraal werd zo goed als voltooid, de Groenplaats werd overhoop ge gooid en het Rubens-stand beeld moest zelfs even ver plaatst worden. Het machtige centraal station en ook de sfeervolle Bourlaschouwburg werden opgeknapt en schoon gemaakt, overal werden bomen geplant en ook het hotelwezen werd met enkele nieuwkomers opgekrikt. Antwerpen maakt zich op voor de ontvangst van duizenden belangstellenden. Antwerpen is trots op een bloeiende handel en industrie, maar gooit vooral hoge ogen als stad met een rijke cultuur- geschidenis en een grote artis tieke potentie. Het internatio nale trefpunt groeit in 1993 uit tot een podium voor kunsten. Een podium waar ruimte is voor kritiek en vooral de dia loog. Het culturele jaar wordt een groot feest met grootse ma nifestaties en open lucht-eve- nementen. In het weekend van 26, 27 en 28 maart opent het project waar tientallen organisatoren nu al maanden aan werken. Tijdens dit openingsweekend met een gala-avond en vele festiviteiten in de stad, begint een reeks manifestaties zoals de opening van de Jordaens- tentoonstelling waar door kunstkenners naar uitgekeken wordt. Antwerpen 93 koos voor kunst, omdat de kunst staat voor dia loog, bezinning en verscheiden heid. Antwerpen is een histori sche kunststad met een rijk verleden en wil dat ook tonen, maar tevens is het een metro- poo] waarin het leven bruist. Daarom is er ook heel veel plaats in het programma voor de hedendaagse vormen van kunst. „In 1985 lanceerde Melina Mercouri, de toenmalige minis- kunstenaar en het publiek, tus sen Vlaanderen en de wereld, tussen individu en samenleving en tussen hoofd, hart en ziel. Zo proberen we met veel kunst de Europese gedachte te onder steunen." Het kunstenprogramma mag er zijn en het aanbod van mani festaties is zelfs veel groter. werpen 93 JF ter van cultuur in Griekenland, het idee van de Europese cul tuurstad. Het doel is om de belangstellenden een idee te geven van de rijke Europese cultuur. Elke stad vult het pro gramma in naar eigen ideeën. De achterliggende gedachte is ook de lidstaten dichter bij elkaar te brengen. De inwoners van de andere lidstaen worden uitgenodigd om de culturele hoofdstad te bezoeken. Een goed gevuld en vooral geva rieerd programma is dan wel een noodzakelijkheid," vertelt een van de vele organisatoren. Het kunstprogramma vormt de Vele verenigingen en instellin gen organiseren rand-aktivitei- ten. Als grote nevenaktiviteiten kunnen genoemd worden: de diamanttentoonstellingen, de vlootparade Eurosail op de Schelde en de viering van 150 jaar Zoo. De programmering van Ant werpen '93 loopt in drie fasen van maart tot december. Na het openingsweekend waarin de hele stad feest viert en waaraan internationale arties ten meewerken, volgt een in tensief programma in de vele schouwburgen en zalen in Ant werpen. In de zomer wordt Choreografe A. T. de Keersmaeker. Historische Projecten Antwerpen '93, expositie Rubens Cantoor. kern van Antwerpen '93. Tien tallen manifestaties van uit eenlopende disciplines staan op stapel. Evenementen op het ge bied van hedendaagse opera, beeldendekunst, fotografie en architectuur, maar ook de oude meesters komen aan bod met uitvoeringen van barokmuziek ën de Jordaens-tentoonstelling. „Wij kiezen voor goede kunst, dat wil zeggen kunst die crea tief weet om te gaan met wat er leeft in de samenleving. Kunst die zich kritisch durft op te stellen, die twijfels kent en vragen stelt. Kunst die te ma ken heeft met de waarden en verhoudingen waarop de Euro pese democratie steunt. Geen elitaire kunst dus, maar kunst waaraan het publiek deel heeft," is de diepe overtuiging van de Antwerpen '93-coördi- nator. „Antwerpen '93 wil de discus- foto Antwerpen '93 sie aanwakkeren tussen de Antwerpen een echte feeststad met animatie en open lucht- evenementen en in de slotfase (van september tot december) ligt het accent op de podium kunsten met premières van Eu ropese theatergezelschappen en ook een reeks grote tentoon stellingen. De slotmanifestatie in december sluit een machtig jaar af waarin Antwerpen toont dat het op dit gebied zijn mannetje staat. Het Kunst programma Antwer pen '93 bestaat uit de luiken: historische projecten; podium kunsten, beeldende kunst, mu ziek, architectuur en stede- bouw, film, fotografie en me diakunst, literatuur en toege paste kunst. Een opsomming zou hier misplaatst zijn. De organisatie Antwerpen '93 foto h. sorgeloos Vokaal Ensemble Currende. overstelpt de belangstellenden met kilo's papier vol informa tie. Vandaar een greep uit het overdadige aanbod. In het Historisch onderdeel blikt Antwerpen terug op en kele hoogtepunten uit de rijke geschiedenis (de Gouden Eeuw) van de stad. Blikvangers zijn de tentoonstellingen over Jacob Jordaens (27 maart tot 27 juni) in het Museum voor Schone Kunsten en de expositie Ru bens Cantoor in het Rubens huis van 15 mei tot 27 juni. Beide tentoonstellingen geven een goed beeld van de schilder sateliers in die periode en pak ken uit met vele tkeningen. Als voorproefje op de Jordaensten- toonstelling is er momenteel in het museum de expositie 'Van Brueghel tot Rubens'. Een meer compleet beeld biedt de voor stelling van 'Antwerpen, ver haal van een Metropool', met behulp van originele kunstwer ken en gebruiksvoorwerpen in het Hessenhuis van 24 juni tot 10 oktober. Uniek is de aan dacht voor de Antwerpse reta bels van de 15de en 16de eeuw die van eind mei tot half okto ber te zién zijn in de gerestau reerde OLV kathedraal. In Podiumkunsten wordt het beste van de Europese theater makers gepresenteerd, heden daags theater doorgezelschap pen die zich onderscheiden van anderen, omdat zij de vernieu wing nastreven en een kritische ingesteldheid hebben. Hieron der vallen zowel de hedendaag se opera als de dans- en thea- terprodukties en ook is er de Ark, een 77 meter lange duw bak die wordt omgebouwd tot een drijvend theater en dit bouwsel is te zien op verschil lende plekken in de haven van Antwerpen. Jong talent uit de hele wereld mag op de Ark optreden. Naast de historische tentoon stellingen worden in het hoofd stuk Beeldende Kunst de he dendaagse kunstuitingen be licht met evenementen in het MuHKA en het open lucht-mu- seum Middelheim. Voor de muziekliefhebbers wordt het een jaar om nooit tevergeten mét een combinatie van oude muziek (de terugblik op het rijke verleden) en he dendaagse muziek. Symfoni sche orkesten, kamermuziek ensembles en solisten werken mee en het huwelijk tussen de foto archief weekbladen. polyfonische muziek van de 15de en 16de eeuw met de, hedendaagse, niet altijd toe gankelijke maar boeiende mu ziek, wordt maanden lang uit bundig gevierd. Kortom Antwerpen heeft vele pijlen op haar 1993-boog en nogal wat noten op haar zang. Voor hen die houden van kunst en cultuur een droomjaar met zoveel aktiviteiten zo vlakbij huis. Rondneuzen in Antwer pen wordt een speciale erva ring het komend jaar. Collegium Vocale zingt o.l.v. Ph. Herreweghe fotoarchief weekbladen. ANTWERPEN - De dierentuin, naast het centraal station in Antwerpen, viert in 1993 zijn 150-jarig bestaan. Deze is daarmee een van de oudste van de wereld. De Antwerpse Zoo viert dit jubileum met concer ten, tentoonstellingen congres sen en vooral ook met op het grote publiuek gerichte evene menten. Het officiële program ma opent plechtig op 12 maart 1993 met een academische zit ting in de koningin Elisabeth- zaal. Tijdens de openingsplechtig heid wordt het boek 'De Roep van het Paradijs' gepresen teerd. Voor de officiële opening van het feestjaar dat samenvalt met Antwerpen '93 zijn er al enkele aktiviteiten voor de kin deren. Op 23 februari vindt het 'Dierencarnaval' plaats. De Rode Flamingo's. foto's antwerpse zoo jeugd mag zich dan als dier verkleden en de mooiste exem-. plaren winnen een Zoo-abon nement. De moeite waard om eens een apepakje aan te trek ken. Vanaf 12 maart kunnen de creatieve kinderen meedoen aan twee wedstrijden. Aan de ingang is het Zoo-gidsboekje te koop, waarmee mooie prijzen gewonnen kunnen worden. De mooiste foto's, gemaakt van dieren in de Zoo, worden door Agfa bekroond en de winnaars mogen op safari. Op 3 april is er een lego-prijs-kamp waar mee dozen vol creatieve blokjes in de wacht kunnen worden gesleept. Het is te begrijpen dat er veel gedaan wordt voor de jeugd,tenslotte zijn dat de be zoekers waar de Zoo op kan rekenen. Zokomen 10 maart, tijden s de jeugdboekendag, auteurs van dierenboeken ver tellen over hun ervaringen met dieren en ze brengen dat ver haal in de buurt van het dier waarover ze publiceerden. De nieuwe speeltuin in de Zoo, volledig gebouwd in de Zoo stijl, wordt 13 en 14 maart geopend en op andere dagen zijn er speciale evenementen met bijvoorbeeld het Nesquik- konijn en andere leuke speel dagen voor heel het gezin. De Zoo voelt heel goed aan dat 1993 een goed jaar wordt. Met de slogan 'Kom eens vaker rondneuzen in 1993' probeert de organisatie velen naar de 150 jaar jonge Zoo te halen waar het bruist van de aktivi teiten. De dieren trekken zich er waarschijnlijk weinig van aan, maar ook zij moeten iets voelen van de vele voorberei dingen. Onder leiding van tuin kunstenaar Danny Ost kreeg de tuin een geheel ander gezicht. Een architectonisch tuinwon- der is gerealiseerd en dat sa- Ueeuwenkuil men met meer dan vijftig ge- bezoekers tijdens een unieke beeldhouwde dieren die strate- open lucht-expositie voorge- gisch zijn opgesteld, krijgen de schoteld. Deze tentoonstelling werpen 93 kreeg de naam 'Internationale open lucht-tentoonstelling van animaliers' mee en duurt van 3 juli tot en met 12 september. De grote dierenfiguren zijn ge maakt door top-beeldhouwers. Om ook in de avonduren be zoekers te trekken is een spe ciale verlichting gemaakt en op de kiosk speelt vaak een orkes tje. Een poging om het paradijs waar het heerlijk toeven is te herscheppen in de Zoo. In de zomermaanden kunnen vijf keer per week vijfhonderd mensen terecht bij de avond happening. Deze bestaat uit een klank- en beeldmontage in de marmeren zaal, een wande ling door een sprookjesachtig verlichte tuin en als besluit een natje en droogje bij de kiosk waar muziek gemaakt wordt. Woestijnvos Van 29 april tot en met 26 september loopt in het Mu- seumgebouwde tentoonstelling '150 jaar Zoo en haar kunstpa trimonium'. Alle aspecten van de Antwerpse Zoo komen aan bod: de oorsprong, groei en bloei, de band met de Ant werpse bevolking, grote reali saties, de dieren en de verza meling, kunst en wetenschap, natuurbehoud enz. enz. In de trappenhal komt een kleine maar opmerkelijke expositie met Zoo-affiches. En zo zijn er nog vele andere gebeurtenissen met toneel- en muziekuitvoeringen en het op voeren van een kindermusical. In het voorjaar komen twee koala's een tijdje logeren in de Antwerpse Zoo en op speciale dagen kunnen de kinderen te gen een gereduceerde prijs naar binnen. Zo is er een speciale verrassing op 30 april (koninginnedag) voor de Nederlanders die met de ^Nederlandse Spoorwegen Dolfijnenshow naar Antwerpen komen om een dagje 'beestjes te kijken'. Op 1 januari mag iedereen binnen tegen halve prijs op 23 februari mogen de kinderen gratis bin nen en er zijn attenties op paasmaandag, moederdag (9 mei) en vaderdag (13 juni). Op 21 juli, de 150ste Zoo-verjaar dag, is er gratis toegang en een VIP-onthaal voor de kinderen die jarig zijn die dag, mits vergezeld van een betalende bezoeker. Er liggen verrassin gen klaar voor elke 150.000ste bezoeker en de miljoenste be zoeker krijgt een reuze verras sing. De meer dan 4000 dieren, van het kleinste vogeltje tot de grootste gorilla, verwachten dus veel bezoek in 1993. Ook de dolfijnenshow is een must, tijdens een dagje Zoo. De Zoo is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. In de lente en herfst maanden tot 18.00 uur en in de zomermaanden tot 18.30 uur. Volwassenen betalen ongeveer twee tientjes, kinderen tot drie jaar gratis en de rest betaalt 12,50 gulden. Er is een speciale NS dagtocht naar de Zoo voor Nederlanders en het is ook mo gelijk een bezoek aan de Zoo te combineren met een rondvaart in de haven van Antwerpen met de Flandria-boot.

Scheldebode | 1992 | | pagina 17