Winterfilmfestival in 't Beest KERSTFESTIVAL PASSAR MALAM 18-19-20 DECEMBER Toetssteen in Minitheater Jongerencentrum in Middelburg Zuid werkt aan verbetering imago Jazzconcert in kerstsfeer Afscheidsconcert Sandy Road Een avondje uit via de VW SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 en m.m.v. „SHIRLEY BASSEY" it ANNEKE GRÖNLOH it DANIEL SAHULEKA it CARIBBEAN LIMBOSHOW it JEUGDCIRCLJS HOGEROP Banenpool Vastspijkeren Zweepje 317 (ADVERTENTIE) (Henny Huismans soundmix winnares 1992 Helly de la Rosa) Ruim 100 standhouders, exotische restaurantjes, traditionele dansen, Oosterse vechtsportdemo's, kerststal, kinderboerderij, kinder(kerstmis)attracties, kerstman, Indonesische bruidsmodeshows etc. Openingstijden: 12.00-24.00 uur. Toegang: ƒ10.- p.p., 6-12 jaar en 65+ 3.50. Info: Zeelandhallen tel. 01100-21020 GOES - Voor de derde maal wordt in Podium 't Beest het winterfilmfestival gehouden. De bedoeling is dat liefhebbers de kans krijgen om films te gaan bekijken die gemist zijn of die de moeite waard zijn om nog een keer te bekijken. Het gaat om films die behoren tot de beter bezochte bioscoop films en filmhuisfilms. Op het programma staat 'De Rode Lantaarn' van de Chinese regisseur Zhang Yimou, 'Basic Instincts', 'Toto le Hero' en 'Thelma en Louise' naast twee Franse films te weten 'Les amants du pont neuf' en 'Deli catessen'. Deze films worden georganiseerd in samenwer king met de Alliance Francaise. De films beginnen om 20.30 uur. Het programma: Donderdag 17 december, Les Amants du pont neuf. Een film van de talentvolle jonge Franse regisseur Leos Crax. Hij schetst de harde werkelijkheid van Alex, een clochard en vuurspuwer levend op de Pont- Neuf te Parijs. Hij komt in contact met de verlopen half blinde schilderes Michele (ge speeld door Juliette Binoche). Het is het begin van een voor onmogelijk gehouden liefde. Zaterdag 19 december, Delicatessen. Verrassende, prachtig vorm gegeven humo ristische film. De titel verwijst naar een eenzame slagerswin kel, in een buitenwijk van de stad. Er is kennelijk nog een oorlog aan de gang en anders is misschien wel sprake van de na-effecten van een atoom ramp, want er heerst een voed selschaarste. Al meteen in de zijn er ook nog andere man nen... Op de parkeerplaats van een wegrestaurant wordt Thel ma bijna verkracht. Louise schiet de man in een vlaag van woede en angst dood. Plankgas ervandoor lijkt de enige oplos sing. Een weg terug is er niet... Road-movie met in de hoofd rollen Susan Sarandon en Gee- na Davis. Vrijdag 1 januari, De rode lantaarn, laatste film van de Chinese regisseur Zhang Yi mou. De hoofdrol wordt weer gespeeld door Ghong Li. Film speelt zich af in het China van de jaren 20. Een jonge vrouw besluit na de dood van haar vader te stoppen met studeren en laat zich uithuwelijken als vierde vrouw van de vijftigjare meester van een rijke familie. Er ontwikkelt zich een strijd tussen de vier vrouwen om de gunsten van hun meester. Prachtige beelden ondersteu nen het verhaal. Als laatste film staat op het programma op zaterdag 2 ja nuari, Cape Fear Film van Martin Scorsese. Psychopaat Cady werd ooit veroordeeld tot j 14 jaar gevangenisstraf wegens geweldpleging en verkrachting. Terecht, vond zelfs zijn advo caat Bowden. Hij hield tijdens zijn proces opzettelijk gegevens achter. Op vrije voeten wordt Cady geobsedeerd door een ge dachte: wraak op zijn vroegere advocaat. Op beangstigend ge raffineerde wijze achtervolgt Cady de familie Bowden met een angstaanjagende terreur. Totdat Bowden zelf afglijdt tot een man die in staat is tot moord... Met Robert de Niro en Nick Nolte. Het loopt storm in Poortershove De jongelui hebben het in Poe wat doen. De gemeente was per jaar twee- tot drieduizend gul den kwijt aan glasschade. Door een hek en hoge bosjes was van buitenaf niet te zien wie er nu weer een stoeptegel door de ruiten had gesmeten. Sinds de bosjes en het hek opgeruimd zijn hebben we daar weinig last meer van. Met een stagiaire zijn we begonnen met één middag per week. Die stagiare heeft er een echt jongerengebouw van ge maakt, maar toen die weer wegging na een tijdje werd het kwakkelen. De vrijwilligers kwamen en gingen en eigenlijk wilden we het liefst een be roepskracht voor twintig uur per week". Het Sociaal Kultureel Werk de Hayman dringt al jaren bij de gemeente aan op beroeps krachten. Mariska Burger heeft nu vijf uur per week om zich te bemoeien met activiteitenbege leiding in Poortershove. Maai; vijf uur is maar zo weinig dat het meeste neerkomt op de schouders van de vrijwilligers. Wethouder Smitskamp wees de Hayman vorig jaar op de mo gelijkheid om via de banenpool iemand in dienst te nemen voor het onderhoud van het gebouw. De Hayman wilde per se Ton Paardekooper voor die baan hebben. Ton voldeed aan de eisen die aan een banenpooler worden gesteld. Zo iemand moet minstens drie jaar zonder werk zitten en een lage scho ling hebben. „Allemaal mooi en aardig, zegt Ton nu, maar aan de andere kant verwachten ze wel van je dat je van alles en nog wat kunt: dak repareren, iets timmeren, ruitje zetten en bemiddelen tussen de jongelui en de buurtbewoners. En na tuurlijk luisteren naar de jon geren die met hun problemen naar je toe komen". En luisteren doet Ton altijd. Want Ton is heel vaak in Poor tershove te vinden en de jon- ershove uitstekend naar de zin gens en meisjes weten dat ze bij hem terecht kunnen, ,,'t Is wel gebeurt dat ik 's nachts werd opgebeld en dan zeg ik niet 'kom maandag nog maar eens langs'. Zo zit ik nu een maal niet in elkaar. Ik pak alles aan en luisteren naar pro blemen hoort nu eenmaal bij het werk in een jongerencen trum". Door de aanpak van Ton zijn de jongeren Poortershove steeds meer als 'hun' gebouw gaan zien. Met enige trots zegt Ton dat er dan ook al twee jaar niet meer is ingebroken in Poortershove. Een paar weken geleden sneuvelde de ruit van de voordeur. „Zo'n grote lap glas in de deur is echt nog een erfenis uit de jaren zestig, toen je overal vrij naar binnen moest kunnen kijken. Maar wel gevaarlijk, want je kunt de jon gelui nu eenmaal niet aan de vloer vastspijkeren. Ik heb dan ook geweigerd om een nieuwe ruit in te zetten en zelf een nieuwe deur van hout ge maakt". In Poortershove mag meestal meer dan thuis. Een beetje ruw stoeien, je favoriete housedeun op volle sterkte, potje biljarten MIDDELBURG - De stichting JASZ heeft voor het kerstcon cert Harry's Jazz and Blues Band uitgenodigd. Deze band heeft door de com binatie van de negroïde stem van Coby Westerbeke en een hechte blazersgroep een aparte sound ontwikkeld. Harry's Band speelt bekende jazzstan- dards en indringende recht uit het hart komende blues. Het concert vindt plaats in de Stadsschouwburg op zaterdag 19 deember om 21 uur. Kaar ten kosten 12,50. Een scene uit Toto le Hero opening wordt duidelijk, dat de slager zijn klanten mensenvlees levert. De film is geregisseerd door Jeunet Caro, Donderdag 24 en zaterdag 26 december, Toto le Hero. De film werd bedolven onder de filmprijzen. Terecht, want dit debuut van Jaco van Dormael is uitstekend. De film gaat over een oude man die in het jaar 2027 terugkijkt op een saai leven. Hij herinnert zich zijn jeugd toen hij meende dat hij bij zijn geboorte verwisseld was met buurjongen Alfred, die in goeden doen verkeert, eigen lijk .zijn leven heeft 'gestolen'. Hij besluit wraak te nemen, dinsdag 22 en woensdag 23 december, Basic Instincts. Hitchockiaanse thriller van Paul Verhoeven over het spel van aantrekken en afstoten tussen een van moord verdach te vrouw (Sharon Stone) en een met duistere karaktertrekken behepte politieman (Michael Douglas). Een goed gemaakte onderhoudende film die zowel in Amerika als in Europa zeer succesvol was. Dinsdag 29 en vrijdag 30 de cember, Thelma en Louise. Twee vriendinnen, Thelma en Louise, gaan samen een week end op stap om aan de dage lijkse sleur en hun geliefden te ontsnappen. Eén ding vergeten ze: behalve hun eigen mannen MIDDELBURG - Het jongerencentrum Poortershove in de wijk Zuid mag zich de laatste maanden verheugen in een grote toeloop van jongeren. Iedere middag of avond zijn er zo'n vijfentwintig jongeren te vinden in het voormalige kleuterschooltje. Door de belangstelling is het aantal openingsuren sterk uitge breid. Voor de omwonenden zou de uitbreiding een toename van overlast kunnen betekenen. De mede werkers van Poortershove hebben echter iemand van de gemeente de geluidsterkte laten meten en de apparatuur vervolgens afgesteld op een aanvaard baar niveau. De frisse aanpak werkt duidelijk vruch ten af: ook de buurtbewoners hebben hun gemopper gestaakt. Ton Paardekooper zwaait de scepter in jongerencentrum Ton Paardekooper FOTO: HARRY DE LANGE Poortershove. Op papier is hij aangesteld als beheerder van het gebouw, maar in de prak tijk werpt hij zich op als jonge renwerker. En hij kent z'n pap penheimers. „Zaterdagmiddag stonden er dertien voor de deur. Ze weten dat Poortersho ve dan gesloten is, maar ze zien mij hier bezig en dan proberen ze het toch. Nu zag ik er bij dat groepje twee staan die het ge bouw beklad hadden. Ik heb de hele club over weten te halen om eerst de troep van de muren te halen. Dat kostte me dertien schuursponsjes en een bus Vim, maar 't is wel schoon en waar schijnlijk blijft het nu ook wel schoon omdat het nu 'hun' ge bouw is. Na het schoonmaak werk mochten ze naar binnen. Het gevolg is natuurlijk wel dat ze er volgende week zater dagmiddag weer staan. Dat be tekent voor mij overwerk, maar ja..". Ton begon zijn 'loopbaan' bij Poortershove als vrijwilliger in 1988. „Het gebouw was dicht, de omgeving was één grote woestenij en niemand wilde goed. Toch weet ik dat ik in de toekomst nog vaak aan de tijd met Sandy Road terug zal den ken. We hebben de gekste din gen met elkaar meegemaakt en altijd veel lol gehad." De ande re groepsleden hebben nog geen vastomlijnde plannen voor de toekomst. Zaterdag 19 december geeft Sandy Road voor alle fans een afscheids concert in De Lammerenburcht te Vlissingen. Het optreden be gint om 21 uur. De toegang is gratis. of flipperen. En gewoon gezel lig kletsen met je leeftijdsgeno ten. De Hayman is erg in haar nop jes met Ton Paardekooper. Als beheerder is hij fantastisch, Ton kan van oud hout iets nieuws maken. Maar we zijn er heel blij mee dat Ton ook zo goed met de jongeren door de bocht kan". SKW-er Mariska Burger benadrukt nog eens dat Ton beslist niet de opdracht heeft gekregen om agogisch werk te doen. Ton en de andere vrijwilligers van Poortershove proberen de jeugd zoveel mogelijk te be trekken bij het werk. Er zijn FOTO: HARRY DE LANGE werkgroepjes opgericht en ze kunnen zelf ideeën realiseren. En passant leren ze dat ze bij ruzie niet weg moeten lopen en dat ze zelf verantwoordelijk zijn voor hun gedrag. Jongeren die zich niet weten te gedragen worden er door Ton uitgezet. „Ze zijn er zo uit, en dat weten ze. En geloof maar niet dat ze dat leuk vinden". De buurtbewoners zijn best in genomen met de komst van Paardekooper als beheerder. Sommigen komen spontaan spullen brengen waar Ton mis schien nog iets mee kan doen en anderen vragen zich af 'wat j voor zweepje daar in Poorters- j hove wordt gehanteerd'. Het zweepje heet waarschijnlijk 'natuurlijk gezag'. VLISSINGEN- Dertien jaar lang heeft de Zeeuwse formatie 'Sandy Road' in een ongewij zigde samenstelling met veel plezier de muziek verzorgd op talloze feesten in de provincie, maar ook in de rest van het land. Een derde lustrum zal er echter niet meer van komen. De leden, Edwin Bouwens (zang/gitaar), Hans van Zee (toetsen/zang), Paul Note- baart(toetsen/gitaar/zang), Joop Abels (basgitaar), Arie Schipper (drums) en Jos van Gameren (geluidstechnicus) hebben besloten er een punt achter te zetten. „Dit is een goed moment om met 'Sandy Road' te stoppen", zegt Edwin Bouwens, die vanaf 1 januari 1993 samen met Hans van Zee de bühne op zal gaan onder de naam 'Twins', "We hebben al die jaren, en nog steeds, met veel enthousiasme muziek gemaakt, maar ik vind het nu ruim tijd voor een nieu we uitdaging en dat is voor mij en Hans van Zee: Twins. We produceren met twee man het geluid van een complete band. Het klinkt echt waanzinnig GEVONDEN- Bij de gemeentepolitie te Vlisingen zijn de volgende voorwerpen aangegeven: damesleesbril, tuinbank, kinderfietsjes, kinderhandschoenen, dameshorloge, porte monnee met inhoud, nafnaf portemonnee, goouden oorbel, kinderringetje, linnen tas met inhoud, sleutels, kralenketting, dasspeld, twee ringen met insciptie, een rode cyperse poes, een zwart/witte kater en een grijs poesje KERSTZANGAVOND - Zaterdag 19 december kan er weer gezongen worden in de Nieuwe Kerk in Middelburg. De kerstzangavond begint om kwart over zeven en duurt tot kwart voor negen. Medewerking wordt verleend door ds. Wüllschleger en ds. Schenau, het koor De Lofstem uit Sint Laurens, het Juliana Blaasorkest en organist Jos Vogel. WALK-INN - Vrijdag 18 december treedt in de Walk-Inn aan de minister Lelystraat in Vlissingen de band Bellhops op. Als er naar dit optreden weer net zo weinig mensen komen luisteren als naar eerdere optredens in de Walk-Inn dan is ziet de organisatie van de rock&roll avonden in de Walk-Inn zich genoodzaakt om met de rock&roll avonden te stoppen. Om het negatieve saldo nog een beetje op te krikken gaat de toegangsprijs met 33% omhoog en komt op een tientje, het concert begint om 22.00 uur. KERSTBINGO - Supportersvereniging Rood-Wit houdt vrij dag 18 december een kerstbingo in het clubhuis van de VC Vlissingen aan de Irislaan. Om acht uur rollen de balletjes en iedereen kan meedoen. DE SCHUUR - Buurtvereniging Van Duyvenvoorde heeft voor elk wat wils in de kerstvakantie. 19 december is er een kerstdansant met René van 't Zelfde. De aanvang is 2000 uur en er is ook nog bingo. Bingo is er ook op 23 december, maar dan voor de kinderen. Het begint om 14.°° uur en de kerstman komt ook. Voor de inwendige mens is er chocolademelk en kerstbrood. Op 21 december is er dan nog prijsklaverjassen om 19.30 uur. Alle activiteiten vinden plaats in de Schuur. COC - Het COC houdt zaterdag 19 december een Bal Masgay in het pand aan de Eigenhaardstraat 2 in Middel burg. Het gemaskerd bal begint om 21.00 uur. ZINGEN - De Souburgse koren en de kantorij uit Ritthem voeren zaterdag 19 december de traditionele volkskerstzang uit in de gereformeerde kerk in de Kanaalstraat. Brassband Onda verleent medewerking aan de zangavond die begint om 20 uur. KLEPPERHOEVE - Kinderen van 4 tot en met 12 jaar kunnen zaterdagmiddag 19 december van kwart over twee tot vier uur een kerststukje maken op de kinderboerderij aan het Meiveldpad in Middelburg. Het kost één gulden per persoon. WINKELPLEZIER - Het Scheldeplein en de Walstraat worden dit weekend opgevrolijkt door de Coastline Chorus dat zaterdag vanaf 16 uur staat te zingen op een overdekt podium. Tijdens de zondagopenstelling zorgt een kerstman- nenorkest van 13 tot 17 uur voor muzikaal vertier. PORTRETTEN - Het echtpaar Rijkers exposeert tot en met 9 januari in het souterrain van de Zeeuwse bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Ans en Ton Rijkers noe men hun werk 'neo-portrettisme'. Hier mee bedoelen ze een vorm van portretten waarin de geschiedenis, het karakter of het gevoelsleven van de geportretteerde tot uiting komt. KERSTMIDDAG - Op donderdag 17 december houdt het Activiteitencentrum Middelburg (ACM) in het ontmoetings centrum Dauwendaele een kerstmiddag van 15.°" tot 19.00 uur. GEVONDEN - Bij de politie in Middelburg werden de volgende voorwerpen binnengebracht: Europas, leesbril, kin derpostzegels, O V-jaarkaart, jnatras, bromfietshelm, porte monnee, kinderschoentje, diverse sleutels. De volgendë'die- ren werden binnengebracht: zwart-witte poes, lapjespoes,, zwarte poes met wit vlekje. COLECTE - De collecte 'Geef 's voor diabetes' in Ameu- muiden heeft 1.966,40 opgebracht. KERSTSPELEN - Leerkrachten en ouders van de Vrije School Zeeland voeren op vrijdag 18 december om 19.30 uur een paradijsspel op, op vrjdag 18 december om 20.30 uur een kerstspel en op woensdag 6 januari en op vrijdag 8 januari een driekoningenspel, steeds om 20.°° uur. De voorstellingen vinden plaats in de aula van de Vrije School Zeeland, Willem Arondeusstraat 59, Middelburg. Toegang vrij. PARAPLU - Om het contact tussen de Nederlandse en de buitenlandse bewoners te versterken is er in buurthuis de Paraplu vrijdag 18 december een buurtavond voor de wijkbe woners. De aanvang is 20.°° uur. Er is een kerstbingo en er zijn buitenlandse en Nederlandse hapjes te koop. KOORTJE - Zondag 20 december vindt er in de hervormde kerk van Aagtekerke een kerstzangdienst plaats, om 19.00 uur. Medewerking verlenen ds. A. de Bruyn, het evangelisa tiekoor Internos uit Middelburg en het dameskoortje van de NCVB uit Aagtekerke. Dirigent is Floor Bakker en Piet Fey zit achter het orgel. KERST-INN - De Ichtusschool. aan de Grote Markt in Vlissingen viert het kerstfeest op 17 december met muziekop- tredens, diavoorstellingen, een levende kerststal, de verkoop van kerststukjes, beeldjes en lekkernijen. De opbrengst gaat naar een goed doel in Vlissingen. De kerst-inn is voor iedereen toegankelijk van 17 tot 20 uur. ONS GENOEGEN - Het traditionele kerstconcert van Ons Genoegen wordt gegeven op 22 december in Hotel Britannia. Naast het harmonieorkest en de blokfluitgroepen zingen de Keysingers uit Heinkenszand. Het programma wordt gepre senteerd door Ineke Timmermans. Het concert begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Bij het VW-kantoor aan de Nieuwendijk in Vlissingen en de Duinweg in Oostkapelle en is het mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoor stellingen in het hele land. Tussen 9 en 16 uur (zaterdags tot 13 uur) informeren de medewerkers van het VVV u graag over de verschillende mogelijkheden. Per persoon komt er een klein bedrag aan kosten bij. U krijgt bij het VVV een voucher waarmee u bij de kassa van het theater uw toegangskaart kunt ophalen. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voorverkoop zijn. ROTTERDAM 23 t/m .vue Revue; 12-2 BZN; 27-2 30-12 kerstcircus; 5 en 7-2 Opara Nabucco; 10-2 Zuc- chero Fomaciari; 8-3 Chris Rea; 9-3 Little Richard; 10-3 Vaya Con Dios; 16/17-3 Sting; 24-10 Blues '93, Dor drecht; AMSTERDAM heden t/m 31-5 '93 Cats; december We reldkerstcircus; 11-4 Paolo Conté. DEN HAAG 22 t m 28-12 Peter Pan; 12 t/m 17-1 Re- Shirley Bassey; 16-4 Paolo Conté. DIVERSEN 28-11 t/m 21-2 Gerrit Rietveld tentoon stelling, Utrecht; dec. Wereld sterren circus, Arnhem; 31-12 Oudejaarsavond m.m.v. Robert Lloyd, the Hell Cats, Jimi Bellmartin Breda; 18-12 Live at the po werhouse, Antwerpen (Dou ble You.Technotronic, Sha- men); 3-4 BZN, Vlissingen; MIDDELBURG - Het handels merk van de Amsterdamse theatergroep De Toetssteen is het spelen van nieuw, oor spronkelijk Nederlands reper toire. Op zaterdag 19 december treedt de groep op in het Mi nitheater aan de Verwerijstraat met twee eenacters van Ger Beukenkamp. De voorstelling begint om 20.00 uur. Het eerste stuk, 'Nuova grande Victorine' is een onderdeel van de tv-serie Suite 215, die in het winterseizoen 91/92 werd uit gezonden. De Zweedse opera zangeres Victorine Bundgard is voor een Masterclass in Am sterdam. De veelbelovende so praan Hilde van Velden heeft zich hiervoor ingeschreven. Victorine nodigt haar uit in haar suite, maar de lessen lo pen totaal anders dan ver wacht. Toetssteen introduceert met dit stuk het fenomeen van de 'omgekeerde adaptatie': voor tv geschreven produkties in het theater gebracht. Het tweede stuk 'Toetssteen wast toch witter', gaat over het projectbureau Herakles van de Verenigde Naties, dat van prin ses Juliana opdracht krijgt twaalf projecten uit te voeren, die de wereld voorgoed zullen zuiveren. Kaarten voor de voorstelling zijn te verkrijgen bij Loek's boekhandel aan de Nieuwe Burg. i

Scheldebode | 1992 | | pagina 15