Vaker trappen in plaats van gasgeven k Meisjes Big Smash weer kampioen Eva Couture P<@>?(§>®§?i§§<§> HAF» Tweemaal solotheater in Vestzak m EERSTE AFDELING IN ZEELAND OPGERICHT Van der Doef bemiddelt in conflict over Neeltje Jans 10-6Q% KORTING Patrijzen Knuui Pakjesavond J.P.A. Rossël tandprotheticus 2>ZUf BRITANNIA WATERTOREN n Tafeltennissters spelen volgend jaar A-competitie Keuzes Asfalteren CJ NI CU Wegens interne reorganisatie gedurende de maand december Komt u gauw ...anders dan andere Scheldestraat 11 Vlissingen Tel. 01184-14156 2 - 3 en 4 dec. koopavond Exclusieve bruidsreportages Natuurtip 'TV NIEUWE KUNSTGEBITTEN voor de betere mannenmode <^$68IBU07to 1e en 2e kerstdag KERSTDINER EN KERSTBUFFET DANSANT Voor meer info: 3^OOELB^ VLISSINGEN TEL. 01184-13255 h ESCHELDEBODE 89e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN. WESTKAPELLE. ARNEMUIDEN. DOMBURG. MARIEKERKE. MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.500 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG 301 2 DECEMBER 1992 BIGGEKERKE - Het is de meisjes van tafeltennisvereni ging Big Smash weer gelukt: net als vorig jaar grepen zij de titel in de landelijke B-klasse. Dat houdt in dat het team het vanaf januari tegen de andere B-kampioenen op mag gaan nemen in de A-klasse. Na de voorlaatste wedstrijd te gen Belcrum werd het al duide lijk dat Big Smash voor de concurrentie onbereikbaar was geworden. Na de 10-0 overwin ning was de voorsprong in wedstrijdpunten zo groot dat zelfs de grootste nederlaag de meisjes niet meer van de titel af kon houden. Zo ver lieten ze het zaterdag niet komen, te genstander Berkel Rodenrijs werd met 8-2 verslagen. Het ziet er naar uit dat het voor Big Smash het laatste jaar is dat er op zo'n hoog niveau gespeeld wordt. Volgend jaar valt het team gedeeltelijk uit elkaar. Sonja Barentsen wordt dit voorjaar 18 en is dan te oud om nog bij de meisjes te spelen. Het team bestaat dan nog uit Esther van Rooyen en Suzanna Huibregse. De vereniging heeft eigenlijk geen opvolger voor Sonja. De jongere zus van Su zanna, Iris (13) speelt momen teel bij tafeltennisvereniging Middelburg Zuid en coach Koos van Rooyen hoopt dat Iris volgend jaar weer op het eigen nest terugkomt. En dat de on derlinge sfeer dan weer net zo goed is als nu. „Want ondanks de toch wel grote verschillen in karakter kunnen de meisjes al tijd goed met elkaar overweg". Toch is het opvallend dat een klein dorp als Biggekerke zo'n goed presterend team op de been kan brengen. In Zeeland hebben alleen 't Zand uit Mid delburg en Sar uit Klooster- zande een meisjesteam in de de A-klasse. Volgens voorzitter J. Meijer komt dat vooral omdat Big Smash de enige sportver eniging op het dorp is. „Jon gens gaan nog wel eens voet ballen bij de Meeuwen in Zou- telande, maar de meisjes ko men meestal bij de tafeltennis terecht". Van januari tot april bindt Big Smash de strijd aan in de lan delijke A. „Ik zie het als een echte uitdaging" zegt coach Van Rooijen, „we hebben im mers niks te verliezen". De kansen om ook daar de titel tegrijpen schat Van Rooijen niet zo hoog in „ik verwacht dat we in de middenmoot ein digen" Het spelen in de landelijke A brengt voor de vereniging wel extra kosten met zich mee in de vorm van reiskosten. Daarom vindt het bestuur het aande ene kant prachtig dat het team kampioen is geworden, maar hoopt toch aan de andere kant dat het daar bij blijft. „Kijk", zegt voorzitter Meijer, „Big Smash is een vereniging waar de gezelligheid voorop staat, het samenspelen is belangijker dan het presteren. Dure trai ners kunnen we ons niet ver oorloven en daarom zijn we erg blij dat verenigingsleden zoals Koos van Rooijen zoveel ener gie in de club willen steken". Het bestuur zette de meisjes van Big Smash zaterdag in de bloemen. V.l.n.r. J. Meijer, Suzanna Huibregse, Sonja Barentsen, Esther van Rooijen en Koos van Rooijen foto: harry de lange VLISSINGEN - De Fietsersbond heeft een eigen afdeling in Vlissihgen. De afdeling wil snel werk gaan maken van het fietsbeleid van de gemeente en niet wachten met een mobiliteitsplan tot 1995 zoals de gemeente voorstaat. „Want, vindt secretaris Wim Harwig, eigenlijk is er in Vlissingen helemaal geen sprake van een fietsbeleid. Gechargeerd zou je kun nen zeggen dat men wil voorkómen dat fietsers worden doodgereden, maar dat men verder geen boodschap aan fietsers heeft". Niet dat er in de gemeente Vlissingen geen mooie fietspa den zouden zijn. Er zijn er genoeg en op die fietspaden is de veiligheid en het comfort optimaal. Maar bij ieder kruis punt houdt het fietspad weer op. De fietser moet afstappen, en een licht op groen zetten voordat hij zijn weg weer kan vervolgen. „En het gekke is, zegt Wim Harwig, dat die fiet sers het eigenlijk nog heel ge woon vinden ook dat ze af moeten stappen". Een van de eerste taken die de afdeling Vlissingen dan ook op zich heeft genomen is om aan de politiek èn aan de fietsers uit te gaan leggen wat een fietsvrien- delijk beleid nu eigenlijk wel is. „Want het rotte is dat er wel een beleid is, maar dat het beleid niet wordt uitgevoerd. Met het rijksbeleid is de Fiet sersbond het volledig eens. Bij het Provinciaal beleid kunnen we ons volledig aansluiten, de intensieverklaring van de Ver- voerregio Zeeland heeft onze instemming en ook met het collegeprogramma van de ge meente zijn we het eens. Een prachtig beleid waarin staat dat het fietsverkeer bevorderd moet worden, dat er meer mo gelijkheden voor de fietsers moeten komen en dat de auto mobiliteit terug gedrongen moet worden. Allemaal prach tige woorden, maar het beleid wordt niet ingevoerd omdat de autobranche en de midden stand zich ertegen verzetten" „Het probleem is natuurlijk dat de fietsersbond zo weinig kapitaal vertegenwoordigt in vergelijking tot autobranche en middenstand. Maar je moet na tuurlijk kijken naar het kapi7 taal dat bespaard wordt als het fietsverkeer toeneemt. Al die miljoenen guldens die-dan niet uitgegeven worden aan dure wegen zoals de S14 en allerlei milieumaatregelen. Alleen dat is niet zo eenvoudig uit te leg gen. Er wordt bijvoorbeeld nog steeds gedacht dat de automo biliteit er voor zorgt dat er ieder jaar zo'n berg toeristen naar Zeeland komen. Natuur lijk komen al die Duitsers wel met de auto naar hier, maar kijk eens naar al die fietsen die ze achter en boven op de auto gebonden hebben. Die lui par keren hun auto op de camping en gebruiken de fiets om hier tochtjes te maken. Zeker in de zomermaanden gaat dat pri ma". In jaargetijden met slecht weer krijgt het kies de fietsverhaal natuurlijk een heel ander ka rakter. Want lang niet iedereen heeft de keuze om te fietsen als het mooi weer is en de auto te nemen als het giet. „Voor de jongeren onder de 18 jaar, de mensen met een smalle porte monnee en de ouderen die niet meer op de fiets door het druk ke verkeer durven is die keuze er niet. De landelijke fietsbond wil dan ook politiek den Haag benaderen om eens te kijken of er iets gedaan kan worden aan aanvangstijden van school en werk. Want vaak zijn het toch maar buien in Nederland en ben je al een heel eind als je een kwartiertje kunt wachten". De afdeling Vlissingen richt zich op het plaatselijke niveau. Via de leden wordt er eerst geïnventariseerd wat de knel punten in Vlissingen zijn. Har wig somt er zo al een paar op. De fietsovergang over de Bos- senburgweg bijvoorbeeld. Offi cieel is dat een Hoofdstruc- tuurweg voor langzaam ver keer, maar in de praktijk moet dat langzaam verkeer plaats maken voor het gemotoriseerd verkeer dat afslaat van en naar de Sloeweg. Ook het tunneltje onder de Sloeweg bij Souburg is een doorn in het oog van de fietsersbond. „We horen aller lei verhalen over enge mannen die daar zouden staan en over grote groepen jongelui die de fietsen intimideren. Er zijn veel De fietsovergang bij de Bossenburgweg is volgens de Fietsersbond een schoolvoorbeeld van fietsonvriendelijkheid foto: harry de lange vrouwen die in het donker niet meer door het tunneltje durven fietsen". Hoe het dan wel zou moeten? „In Eindhoven hebben ze fiets- tunneltjes aangelegd die wel tien meter breed zijn. Daardoor krijgen de fietsers niet het ge voel dat ze een pijpela in rij den, wordt het zicht beter en dat verhoogt de veiligheid". Als ander voorbeeld noemt hij de gemeente Groningen die de binnenstad 'autoluw' heeft ge maakt. „Het zou zo moeten zijn dat er voor iedere winkel fiet senrekken komen en dat men sen weer 'even de fiets' pakken om een boodschap in de bin nenstad te gaan doen. En dat auto's buiten het centrum in parkeergarages gezet moeten worden. Onderzoek in Gronin gen heeft uitgewezen dat de middenstand hiermee gebaat is. Mensen nemen vlugger een bak koffie en doen eerder een aankoop als ze niet 'even met de auto' zijn gekomen. Aan de andere kant blijven toeristen veel langer in de binnenstad als hun auto gedurende langere tijd in een parkeergarage kan staan" De afdeling Vlissingen werd op 11 november officieel opge richt. Tot die datum werd de fietsersbond alleen vertegen woordigd door een provinciale Nog een paar nachtjes slapen en dan is het weer zover. Pakjesavond. De laatste jaren wordt het geven van cadeautjes al in veel gezinnen naar de kerst verschoven. Voor mij gaat er echter niets boven IQ een Sinterklaasfeest met een zak vol cadeautjes. De geschenken van Sint moeten natuurlijk wel verge- zeld gaan van een gedicht. Al is gedicht wel een wat C groot woord voor de doorsnee rijmelarij. De avond van de vijfde december is echt een heerlijk avondje. Alles wat in Sinterklaastijd wordt gefabriceerd aan snoeperij vind ik namelijk heerlijk. Chocoladelet ters, pepernoten, speculaas, banket, marsepein en chocolade kikkers en -muizen. Al weken sta ik te watertanden voor de etalage van de bakkerswinkel. Sint weet alles en kent dus ook mijn zwakke kanten. Daarom bedenkt hij me meestal in ruime mate met zoetigheden die een aanslag plegen op de vullingen in mijn kiezen. Op vijf december doen veel winkels hun Sinterklaasartikelen in de aanbieding. Op veel artikelen staat een uiterste verkoopdatum vermeld. Vorig jaar kocht ik twee afgeprijsde varkentjes van marse pein; houdbaar to 27 maart 1992. U begrijpt misschien wel dat de beestjes die datum niet hebben gehaald. Bert de Mol A3 CJ. A3 A3 VLISSINGEN - "Wil er op het voormalig werkeiland Neeltje Jans ooit nog een themapark van de grond komen, dan is dit de aller, allerlaatste kans". Dat zegt burgemeester J. van der Doef, die als bemiddelaar op treedt in het conflict tussen Delta Expo en Delta Park over de invulling van Neeltje Jans. De eerste wil de bestaande ak- tiviteiten uitbreiden en de laat ste wil er een attractiepark bouwen. Beide stichtingen bakkeleien al geruime tijd met elkaar over de invulling van Neeltje Jans. Pogingen om beide partijen met elkaar te verzoeken mis lukten falikant. Volgens het rapport dat Van der Doef heeft uitgebracht zijn beide partijen tot elkaar veroordeeld. ,,En dat moet alléén maar positief wor den opgevat", vindt Van der Doef. Het advies dat de bemid delaar beide partijen geeft is eigenlijk zo simpel als het maar zijn kan: 'ga rond de tafel zit ten, laat^elkaars plannen inte greren en laat een extern buro onderzoeken hoe het finan cieel/economische plaatje eruit gaat zien'. Hoewel de beide partijen nog vol zitten met al lerlei 'mitsen' en 'maren' zijn ze nu bereid weer met elkaar om de tafel te gaan zitten om eens te kijken hoe het allemaal financieel uitpakt. Lang hoeft de deskundige er overigens niet over te doen. Alles is al uiten treure onderzocht. Beide par tijen verwachten dat het uit eindelijke financieel/economi sche plaatje over hooguit vier weken op tafel zal liggen. Fi nancieel gesproken ziet Van der Doef niet al te veel proble men. De investering in een geïntegreerd thema/pretpark bedraagt een 40 miljoen gulden en gezamenlijk hebben de stichtingen zeker veertig pro cent eigen vermogen. De nieu we opzet zou dan moeten wor den ondergebracht in een apar te stichting. afdeling in Middelburg. Omdat fietsbeleid vooral een plaatse lijk beleid is besloten een groep van acht om een plaatselijk afdeling op te richten. De afde ling Vlissingen wil de fietsers het gevoel geven dat ze voor rang hebben op de auto. „Je moet als fietser het gevoel krij gen dat je sneller bent dan de automobilist. En daarvoor moeten en kunnen een heleboel fietsroutes een stuk korten. Als je steeds een heel eind om moet rijden pak je natuurlijk weer de auto. En aan de fietspaden zelf kan nog heel wat verbeterd worden. Maar al te vaak is te rijbaan geasfalteerd en het ernaast lig gende fietspad betegeld. Onder het fietspad liggen dan allerlei leidingen en de riolering. Als daar wat aan gedaan moet worden is het natuurlijk reuze gemakkelijk om die tegels even te lichten. De fietsers rijden dan wel zolang even om en naderhand zakken de tegels scheef. En de fietsers nemen het nog allemaal ook". Mensen die lid willen worden van de afdeling Vlissingen van de fietsbond kunnen zich aan melden bij het secretariaat aan de Wilhelmina Druckerlaan 54, tel. 66912. Het lidmaatschap kost, afhankelijk van het inko men, tien tot veertig gulden per jaar. Wilt u ook zes keer per jaar het blad De Vogelvrije Fietser ontvangen dan betaalt u meer. (ADVERTENTIES) De patrijs is één van de eertijds gewone vogels van het boerenland die je steeds minder ziet. Op veel plaatsen is er niet meer dan 10% over van het aantal van pakweg vijftig jaar geleden. Over de oorzaak daarvan zijn nogal wat ver schillende meningen in omloop. Bespuiting met herbiciden, het verdwijnen van overhoek- jes en vervroeging van het maaitijdstip worden dikwijls genoemd. Wat dat laatste betreft: zo'n vijfentwintig jaar geleden was het eerder regel dan uitzondering dat bij het maaien van hooi land een patrijzennest verloren ging. Door het gebruik van kunstmest is de hooioogst in de loop der tijd steeds verder vervroegd en decen nia geleden was het al zover dat er gemaaid werd vóórdat de kuikens uit de eieren kwamen. In de regel werd bij het maaien ook de patrijze-hen doodgemaaid, omdat die het nest zo vast bebroedt dat zelfs een ratelende maaimachine ze niet verjaagt. Dat zal zeker één van de hoofdoorzaken voor de teloorgang van de patrijzenstand zijn. Of de jacht op patrijzen ook een rol speelt wordt verschillend beoordeeld; wellicht afhankelijk van standpunten tegenover de jacht in het algemeen. Zeker is in ieder geval dat er geen enkele noodzaak bestaat om een onschadelijke diersoort als de patijs te bejagen, temeer nu het om een bedreigde soort gaat. Sommige jagers hebben dat begrepen en uit eigen beweging de jacht op patrijzen, gestaakt. Het zou de jagers wereld sieren als men unaniem tot het besluit kwam om de patrijs niet meer te bejagen. Dat is veel beter dan afwachten of de wetgever wellicht ooit een verbod oplegt! V AVJ 'H 4 v, TC:*?--' V (ADVERTENTIES) Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten. REPARATIES: klaar terwijl u wachtInformatie GRATIS. Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Oude Markt 45 VLISSINGEN Tel. 01184-19337 Nu ook maandagmiddag geopend SCHELDESTRAAT 42, 4381 RT VLISSINGEN. TEL (01184) 172447 VLISSINGEN - Twee dagen achtereen kunt u in het Vest zaktheater genieten van iets wat we gemakshalve maar even 'éénmanstheater' noemen. 'Eerst Hans Dagelet, dan Kees van Wanrooy. Op donderdag 3 december is het eerst de beurt aam Hans Dagelet. Aanvankelijk zou hij zijn voorstelling 'Memories van een zak' al in oktober in Vlis singen brengen, maar dat kon door ziekte toen niet doorgaan. Dagelet is 25 jaar aan het to neel, en dat mag best gevierd worden. Als u nog nooit kennis had gemaakt met zijn veelzijdi ge acteertalent, dan is dit de gelegenheid bij uitstek. 'Memories van een zak' of: dit is mijn leven in 1000 en 1 fragmenten. Een tot op het bot teruggebrachte taaipartituur voor toneelspeler en stoel, krachtig neergezet door een ac teur met een snuifdoos vol pe netrante herinneringen: over hoe het begon met Lily Klep, de Doris Day van Deventer, over de grote toneelspeler Ko, over Rooie Rogges uit de Sme- destraat, en over nog heel veel meer. Ook de trompet komt om de hoek kijken, dus er zit ook muziek in. Uit de pers: 'Dagelet krijgt de kans zich van zoveel mogelijk kanten te laten zien' (NRC), 'Vermakelijk grabbelen in een teil vol herinneringen' (De Volkskrant), 'Dagelets kroon op werk' (De Telegraaf). Een dag later, op vrijdag 4 december dus, brengt Kees van Wanrooij zijn soloproduktie 'De Speelman' in Het Vestzak. Van Wanrooij is een uit Breda afkomstige kunstenaar met een uitgebreide ervaring op toneel gebied: cabaret, straattheater én zaalprodujtties. En nu dus ook met 'vertel-theater'. 'De Speelman' is een program ma met vier monologen uit de beroemde 'Mistero Buffo' van Dario Fo. Misschien doen zo wel de titel als de schrijver een belletje rinkelen bij de liefheb bers van de Internationale Nieuwe Scène. Dit befaamde Vlaamse theatercollectief speelde het stuk in de 7 0'er jaren en bracht daarna nog vele werken van Fo op de plan ken. Onder begeleiding van Mieky Steenbergen heeft Kees van Wanrooij nu de monologen uit dit stuk bewerkt tot een mo dern geëngageerd geheel. In een sober decor en met een levendige verteltrant worden tal van kleurrijke personages ten tonele gevoerd en voor uw ogen tot leven gewekt. Beide voorstellingen beginnen om 20.30 uur en kaarten zijn in voorverkoop bij de VW Vlis singen, tel. (01184) 12345. Hans Dagelet laat zijn leven de revue passeren. foto: andre beekman 1

Scheldebode | 1992 | | pagina 1