Goed onderhoud is het halve werk Adverteren in HE SCHELDEBODE geeft een verbluffend effect Allure Bonaparte TEL MAAR NA! Martina Edel Panasche Carmen Louis de Poortere 'Groeten uit Rotterdam' Adverteren in HE SCHELDEBODE geeft een verbluffend effect Squares-dansen in Sportpunt Zeeland 't Beest NEDERLANDERS NIET DOL OP SCHOONMAKEN VAN FIETSEN SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 317 Zelfwerkzaamheid Kleding wivoöi VOORDEEL UIT DE LENGTE EN DE BREEDTE. Middelburg Langeviele 16 Telefoon: 01180-37473 i VLISSINGEN - Het is opmerkelijk hoe weinig aan dacht een zeer groot deel van de Nederlanders aan hun fiets besteedt. Wie op straat goed om zich heen kijkt of eens een kijkje gaat nemen bij geparkeerd staande fietsen, ziet al gauw dat de staat van onderhoud waarin veel fietsen verkeren erbarmelijk is. Verroeste of los zittende onderdelen, lekke of slappe banden, het vaak ontbreken van verlichting en andere voor de fiets essentiële zaken. Wie op zo'n fiets rijdt, kan het plezier in fietsen wel vergeten, afgezien van het feit dat het vaak onveilig rijden is of dat je op de meest ongelegen momen ten met mankementen wordt geconfronteerd. Daarbij ben je met zo'n fiets in overtreding, want de wet stelt nu eenmaal - en niet ten onrechte - eisen aan het vervoermiddel. Weliswaar controleert de politie niet of nauwelijks, maar dat wil niet zeggen dat de eisen die in ver band met de veiligheid worden gesteld, niet zinvol zouden zijn. Bij controle die de politie of Veilig Verkeer Nederland houdt, blijkt steeds weer dat een groot deel van de in ge bruik zijnde fietsen een norma le kritische toets niet kunnen doorstaan. En dan gaat het bij die controles meestal om kin- der- en jeugdfietsen. Bij de fietsen van volwassenen is het meestal niet beter gesteld. Gelukkig treedt er sinds een paar jaar verbetering op en dat hangt ongetwijfeld samen met de nieuwe status die de fiets heeft gekregen, met een ander gebruik van de fiets en de voorkeur van de Nederlanders voor kwaliteitsprodukten. Wie een paar duizend gulden voor een nieuwe fiets heeft neerge teld, wil ook in de praktijk waar voor zijn geld hebben en ontdekt al gauw dat zorg aan de fiets besteden ook loont. Nederland beschikt gelukkig over een dicht, landelijk goed gespreid net van fietsenhande laren, die allen over een goed uitgeruste werkplaats beschik ken. Wie wat met zijn fiets heeft, kan gemakkelijk bij een fietsenvakman binnenlopen en je hoeft daar meestal geen lan ge afstand voor af te leggen. Al die fietsenmakers zijn er niet voor niets. Ze zijn er om er voor te zorgen dat je veilig en prettig kunt blijven fietsen. Dat vraagt om periodiek on derhoud. Zeker in de winter maanden heeft een fiets, die dagelijks gebruikt wordt, extra aandacht nodig: een winter- beurt door een vakman is daar om aan te raden. Hij weet pre cies waar hij naar kijken moet, ontdekt ook verborgen manke menten, heeft het juiste gereed schap binnen handbereik en heeft onderdelen ter vervan ging in voorraad. Mensen die een superlichte sportieve fiets in de wintermaanden niet ge bruiken, weten dat zij er goed aan doen nu hun fiets naar de fietsenmaker te brengen voor een algemene onder houdsbeurt, zodat zij straks als het voorjaar weer komt zonder zorgen op de fiets kunnen stap pen. Afgezien van de periodieke on derhoudsbeurten door de fiet senvakman - twee keer per jaar is een goed advies - kun je ook als fietser zelf de nodige en noodzakelijke zorg aan je fiets kwijt. Dat kost niet veel tijd en spaart veel geld. Een goed on derhouden fiets gaat langer mee en je rijdt comfortabeler. Goed onderhoud van de fiets begint met regelmatig schoon maken. Hang daarvoor bij voorkeur de fiets op, zodat je overal goed bij kunt. Overal Nederland is een fietsland bij uitstek, maar worden al die rijwielen ook goed onderhouden? foto: archief de stem weekbladen het vuil verwijderen bij voor- met petroleum helpt voor de vuil raken, blijft er van de vast zitten. Moertjes en keur met een zachte borstel, finishing touch. Bij het schoon- reflectiewerking niet veel over. schroefjes aandraaien en alles die geen krassen op het lak- maken de reflecterende delen Kijk bij dat schoonmaken ook is weer in orde. werk veroorzaakt. Een lapje njet vergeten. Als die onder het of alle onderdelen nog goed De draaiende en bewegende GOES - De Zeeuwse square- dance-club 'Scaldis Squares' houdt vrijdag 27 november een open dansavond in Sportpunt Zeeland te Goes. Aanvang 20.00 uur. Toen meer dan tweehonderd jaar geleden de landverhuizers uit Europa naar de nieuwe we reld trokken, brachten deze pioniers hun eigen volksmuziek en -dans mee: de Poolse Fiddle, Ierse Jig, Engelse Contra, Franse Quadrille, Spaanse Fla- mengo en niet te vergeten de Hollandse Boerenpolka. Als deze invloeden vormde de bouwstenen van de moderne squaredans. Want als de pio niers en cowboys 's avonds hun huifkarren in het vierkant of kring hadden gezet, om zich beter te beschermen tegen eventuele aanvallen van india nen, was er na het eten behoef te aan vertier. Op het vierkante plein -square- of in de cirkel -round- werd al snel op de tonen van Fiddle of Harmonica gedanst. Vandaar de naam squaredansen of rounddansen. Squaredansen wordt beoefend door acht personen of een veel voud daarvan, deze acht vor men een square, vier dames en vier heren. Deze vier paren dansen in en denkbeeldig vier kant van drie bij drie meter. De gebruikelijke muziek is van het country en western-genre. Hand in hand danst de groep aan de hand van zo'n zeventig basisfiguren (basics) patronen (calls). Overal ter wereld wor den deze basics in dezelfde vorm aangeleerd, zodat men overal kan meedoen. De patro nen worden door de 'caller' afgeroepen, of liever gezongen. De dansers op de vloer weten van te voren niet welke figuur zo'n caller gaat zingen en rea geren dus op de aangeleerde term. Dit eist reactievermogen en beheerst bewegen. Daarom is squaredansen ook een puur stuk trimmen. De dames en heren dragen bij de squaredans de zogenaamde 'western-look'. Wanner men begint is het aan te raden nor male vrijetijds-kleding aan te trekken. Liefst een wat wijde rok voor de dames. Dei be weegt veel zwieriger en men voelt zich da prettiger. Wanneer men de zeventig ge noemde basisfiguren eenmaal beheerst - en dat gaat veel sneller dan menigeen ver wacht- wordt er een soort exa men afgelegd. Dit is een ont spannen gebeuren, maar het is wel de afsluiting van de leer tijd en een uiterst gezellige op name in de wereld van het squardansen. Bij de graduation wordt ook een diploma uitge reikt. of beter een paspoort voor een wereld van plezier, vriendschap en waardering zonder discriminatie, zonder generatiekloof en zonder pres- tatiestrijd. En dan wordt het pas leuk. In Nederland zijn er een twinigtal squaredansclubs, in Canada en Amerika zijn er tienduizenden. Simpel door het feit dat de squaredanser in staat is de na men van de zeventig figuren te herkennen en ze op tijd uit te voeren, kan men waar ook ter wereld als danspartner worden gevraagd. Voor nadere infor matie bellen: 01100-28194. Reken maar dat we de goedkoopste zijn... U kunt heel simpel uitrekenen waarom u bij BriljantTapijt zo goed koop uit bent. Om te beginnen zijn onze prijzen ongelooflijk laag. Oók de prijzen van de bekende kwaliteitsmerken als Lano, Edel, Louis de Poorte- re, Belakos, Bergoss, Bonaparte, Desso e.d. Maar daarnaast wordt uw tapijt door ons gratis gelegd en... u krijgt 5 jaar garantie op de koop toe. Kom dus snel naar onze winkel, want we .zijn gewoon de goedkoopste... reken maar. Synthetisch tapijt. 400 cm breed. Op jute rug. 5 Jaar garantie. Gratis gelegd. Synthetisch tapijt. 400 cm breed. Op jute rug. In 6 kleuren. 5 jaar garantie. Gratis gelegd. VAN f 149.- IMU VOQR SLECHTS: 99 100% Zuiver wol. 400 cm breed. Op jute rug. In 4 kleuren. 5 Jaar garantie. Gratis gelegd. VAN 289 SLECHTS: 229; Poliamide Edel tapijt. 400 cm breed. Op jute rug. In 8 kleuren. 5 Jaar garantie. Gratis gelegd. In 8 kleuren. 400 cm breed. Op jute rug. 5 Jaar garantie. Gratis gelegd. Zwaar slaapkamer tapijt. 400 cm breed. Op jute rug. In 12 kleuren. 5 Jaar garantie. Gratis BRILJANT TAPIJT CULEMBORG, DEN BOSCH, DOETINCHEM, MIDDELBURG, TIEL, ZUTPHEN. Deze artikelen zijn ooK verkrijgbaar bij: TAPIJT CENTRALE OSS, BOXMEER, CUIJK, NIJMEG, I. Zeer zwaar velours Murena. 400 cm breed. Op jute rug. In vele kleuren. 5 jaar garantie. Gratis gelegd. 319,- VAN f HU VOÖÏ SLECHTS:J Donderdag koopavond. Maandag de hele dag gesloten. de fiets moeten van ''tijd wat olie of vet Dat is noodzakelijk vooï^-^e soepele werking. Als onderdelen stroef gaan lopen, zal ook het fietsen minder pret tig gaan. Wees niet te royaal met vet en olie. Overdaad is niet nodig en je loopt anders de kans dat tijdens het fietsen je kleren onder de vettigheid ko men te zitten. De ketting vraagt wat extra aandacht, ze ker bij het fietsen zonder ket- tingkast. Een open en bloot liggende ketting vangt veel vuil. Dat vuil veroorzaakt roest en daardoor gaat de ketting uitrekken en loopt dan gemak kelijk van het kettingwiel af. De banden moeten regelmatig aan controle worden onder worpen. Een teveel afgesleten band geeft slipgevaar en grote kans op lek worden. Verwijder scherpe voorwerpjes die in het loopvlak zijn gedrongen. Zorg ervoor dat de banden goed op spanning zijn. Dat fietst beter en is in belang van de levens duur van de band. Bij ijzel of sneeuw kan het goed zijn niet op banden met maximale span ning te rijden. Een minder hard opgepompte band geeft een wat breder aanrakingsvlak met de weg en minder slipgevaar. Tot slot de verlichting. Die moet zeker in de wintermaan den goed functioneren, zowel voor als achter. Kijk de bedra ding na en zorg ervoor dat je reservelampjes bij de hand hebt. De contactpuntjes con troleren. De verbinding moet intact zijn en eventueel roest moet worden verwijderd. Met een stukje schuurpapier is dat een fluitje van een cent. Op een goed onderhouden fiets rijd je prettig en veilig. Ook in de winter. GOES - In podium 't Beest aan de Beestenmarkt in Goes is er op vrijdag 27 november eem theatervoorstelling en zaterdag 28 november spelen er twee bands. L'espace bizarre is een theater voorstelling van onder andere Ko van den Bosch, de oprichter en drijvende kracht achter Alex d'electrique. Nu Alex d'electrique een jaartje stil ligt, begont het bij Vanden bosch toch te kriebelen. Vandaar L'espace bizarre. Hij combi neert vital spel met komische acts. Opgebouwd uit materiaal wat de stad op straat liet lig gen: een chaotische wereld met rauwe teksten, humoristische momenten en bizarre beelden die samenvloeien tot een af druk van het bestaan. Zwart variété, wilde muziek, waan zinnige invallen- of uitvallen. Aanvang 20.30 uur. Donderdag 7.05-7.30 uur: Nieuws en actualitei ten; 12.03 uur: Nieuws en actualitei ten; 12.30 uur: Het weer in de provin cie; 12.35 uur: Consumentenpro gramma met Theo Richel: 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03-17.00 uur: Een vak apart. Een bedrijf of instelling staat centraal, ook met verzoekplaten; •17.03 uur: Nieuws en actualiteiten; 17.30 uur: Het weer in de provincie; 17.35 uur: Zegt u 't maar, luisteraars reageren op een actueel thema; 17.55-18.00 uur: De Agenda. Vrijdag: 7.05-7.30 uur: Nieuws en actualitei ten; 12.03 uur: Nieuws en actualitei ten; 12.30 uur: Het weer in de provin cie; 12.35 uur: Het Fort Zeelandia, programma over de Zeeuwse burger en zijn bestuur met de wekelijkse column van M.C. Verburg; 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03-17.00 uur: UIT, uitgaanstips voor het weekend; 17.03 uur: Nieuws en actualiteiten; 17.30 uur: Het weer in de provincie: 17.35-18.00 uur: Zeeuws diep, forum met opinieleiders. Vandaag met Jan Scheffers (industriepastor voor Mid den-Zeeland), Tjeu Strous (districtbe stuurder FNV Zeeland) en Ton Ver- bree (burgemeester Reimerswaal en voorzitter CDA Zeeland) Zaterdag: 11.03-13.00 uur: „Dag-Week!" Pro gramma voor de vrije zaterdag met het Zeeuws weerbericht, gasten, boekbespreking, culinaire tips van de chefkok en overzicht van de zater dagkranten; 16.03-18.00 uur: Om roep Zeeland Sport. Zondag: 11.03-13.00 uur: 'De Schoone Waar din'. Cultureel zondagmagazine met een centrale gast, de Zeeuwse Bouwmeesters, een Zeeuwse artiest, een Zeeuw in den vreemde, en de klassieke platenkeus van Herman Goetheer14.25, 15.25 en 16.25 uur; vijf minuten Omroep Zeeland Sport; 17.03-18.00 uur: Omroep Zeeland Sport. Maandag: 7.05-7.30 uur Nieuws en Actualitei ten; 12.03 uur: Nieuws en actualitei ten, 12.30 uur: weerpraatje, 12.35 uur: het spelletje Wegwies, 12.40 Reportage, vraaggesprek, 12.55-13.00 uur: de agenda; 16.03 uur: Sportmeneer, het diepere wezen van de sport met Koen Mijnheer; 17.03 uur: Nieuws en actualiteiten, 17.30 uur: weerpraatje, 17.35 uur: De ronde van Zeeland, een ontdekkings tocht door de provincie, vandaag Waarde; 17.55-18.00 uur: De Agen da. Dinsdag: 7.05-7.30 uur Nieuws en actualitei ten; 12.03 uur: Nieuws en actualitei ten;! 2.30 uur: Weerpraatje, 12.35 uur; Gesprek van de week, 12.55-13.00 uur: De agenda; 16.03 uur: Gefeliciteerd! verzoekplatenpro- gramma; 17.03 uur: Nieuws en actua liteiten, 17.30 uur: weerpraatje, 17.35 uur: Vogels, vissen en Piet Smeer poets, een programma over natuur en milieu met Theo Richel; 17.55-18.00 uur: De Agenda. Woensdag: 7.05-7.30 uur Nieuws en actualitei ten; 12.03 uur: Nieuws en actualitei ten, 12.30: Het weer in de provincie, 12.35 uur: Streekeigen, programma over streekeigen zaken, 12.55-13.00 uur: De Agenda, 16.03-17.00 uur: Het Kanaal door Zeeland, programma over kunst en cultuur in de provincie, 17.03 uur: Nieuws en actualiteiten, 17.30 uur: Het weer in de provincie, 17.35 uur: Goed Zeeuws met Bram Francke, programma over Zeeuwse dialecten, 17.55-18.00 uur: De Agen da. De Berini's: Groeten uit Rotterdam' foto: Lex Broere GOES - De Berini's komen vrijdag 27 november met hun tweede cabaretprogramma 'Groeten uit Rotterdam' naar Goes. Voor de voorstelling in De Prins van Oranje is nog een beperkt aantal kaarten ver krijgbaar. Aanvang 20.00 uur. Voor wie hen nog niet kent: De Berini's is de artiestennaam van het muzikale oer-Rotter- damse echtpaar Annie en Har ry. Annie ('kop houwen en ge nieten') heeft een licht-tiran- niek karakter, bespeelt de kontrabas, zingt en heeft als hobby het kleineren van haar man. Harry is een sympathieke underdog, die eigenlijk het liefst 'de bloezz' zou spelen. Hij beschikt over een ukelele, een onzekere zangstem en een wur gende faalangst. Toch werkte dit onwaarschijn lijke duo zich van schuifdeu ren, via café's en kleine zalen met slechts één programma zich op naar het grote-zalen- circuit. Hun uitgesleten huwe lijksrelatie kreeg forse klappen te verduren, maar gelukkig zijn ze dus nog steeds bij elkaar. Natuurlijk wat ouder gewor den. Op het podium trekken ze het nog wel samen, maar thuis is Harrie steeds vaker in zijn schuurtje te vinden. Annei werkt aan haar ontwikkeling in de hoop ooit nog eens inter nationaal door te breken.

Scheldebode | 1992 | | pagina 17