VSoi Dansen rondom de keukentafel ezondheids f LOFON Middelkamp in KNWU-topcompetitie dankzij sponsoring Kole-Holding Doppelgangers in Midgard Wielerveldrit Veilig speelgoed Pure noodzaak! Nl)A Ook dagscholing op verschillende niveaus mogelijk Werken en leren populaire opleidingsvorm in zorg Open dag gezondheidszorg Logeerhuis voor verstandelijk gehandicapten succes Samenwerking in geestelijke gezondheidszorg Centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie geopend Abdijplein wordt nog duurder SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 315 De gezondheidszorg kent veel verschillende vormen van scholing en bijscholing op allerlei niveaus. Naast dagopleidingen aan bijvoorbeeld een HBO-V of een MDGO met praktijkstages, wordt ook het systeem leren en werken veel toegepast. Het grote voordeel van dit brede opleidingsaanbod is dat iedereen een voor hem of haar meest geschikte opleidingsvorm kan kiezen. Inservice opleidingen Aspirant-leerlingen Zeeland heeft recent van de overheid extra geld gekregen om het scholingsaanbod te perfectioneren. Een regionale werkgroep bekijkt momenteel hoe de opleidingen zo op elkaar afgestemd kunnen worden, dat studenten makkelijker door kunnen stromen van de ene school naar een andere, die ze mogelijk beter ligt. Dit artikel gaat nader in op de zogenaamde "inservice opleidingen" voor de verpleegkundige en verzorgende beroepen. Deze opleidingsvorm, ook vaak werken en leren genoemd, is in de gezondheidszorg een veel voorkomende. De student is in dienst van een instelling en gaat na een voorbereidende theoretische periode in de praktijk aan de slag. Op de werkvloer vindt verder het grootste deel van de praktische scholing plaats Aan theorie wordt aandacht besteed tijdens lesweken, die gemiddeld eens per vijf weken gehouden worden. In de psychiatrische zorg kunnen leerlingen via het systeem van werken en leren onder meer opgeleid worden voor het diploma B-verpleegkundige. In de zwakzinningenzorg is het mogelijk het diploma Z-verpleegkundige te halen. De verpleeghuizen leiden leerling-ziekenverzorgenden op voor het Zv-diploma. En aan dit verpleegkundige alfabet ontbreekt ook de A uiteraard niet. In de Zeeuwse ziekenhuizen is het mogelijk een inservice opleiding tot A-verpleegkundige te volgen. De inservice opleidingen voor verpleegkundigen duren drie jaar en vier maanden. Er is een voorbereidende periode van zeven maanden, waarin theoretische vakkennis wordt opgedaan. Ook de Zv-opleiding kent een voorbereidende periode van zeven maanden. Deze opleiding is iets korter dan de andere en duurt in totaal dertig maanden. Als vooropleiding wordt voor de verpleegkundige opleidingen scholing op mavo-niveau gevraagd. Voor de Zv-cursus liggen de eisen lager en is ook een voorop- leiding op LBO-niveau toegestaan. In sommige instellingen is het mogelijk om een tijdje als aspirant-leerling te werken. Deze periode kan door de aspirant worden benut om eens te zien of het vak ook is, wat men er zich van had voorgesteld. Voor de opleidingen geldt een minimumleeftijd: 16 jaar en 8 maanden of 17 jaar. Een nog net iets te jeugdige leeftijd kan ook een reden zijn om een tijdje als aspirant in een instelling te werken. Er zijn in Zeeland vier scholingsinstituten die in samenwerking met de instellingen in hun regio inservice opleidingen aanbieden. In Vlissingen is het Instituut Gezondheidszorg Opleidingen gevestigd. In Goes zijn twee scholen: de Stichting Opleidingsschool voor Ziekenverzorgenden en de Verpleegkundigenschool. In Terneuzen verzorgt het instituut Infra Scaldem de inservice opleidingen voor verpleegkundigen en verzorgenden. Wie meer over de genoemde opleidingen wil weten kan terecht bij deze scholen en bij gezondheidszorginstellingen in het Zeeuwse. 27 oktober tot en met 6 januari Expositie beeldhouwwerken Pieter dHont in het Goese Ooster- scheldeziekenhuis. 23 oktober tot 1 december Expositie beeldend kunstenaar C.F. van Gremberghe in verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen. 17 november tot en met 12 januari Expositie werken van van oorsprong Zeeuwse kunstenaars in de expogang van het Oosterscheldeziekenhuis. 19 november Themabijeenkomst over slechthorendheid in verpleeghuis Ter Schorre van 14 tot 17 uur. 28 november Demonstratie ambachten, huisvlijt en fancy-fair in verpleeg huis Der Boede in Koudekerke van 11 tot 17 uur. Uitgave van de instellingen aangesloten bij de Provinciale Ziekenhuisraad Zeeland (PZR) in samenwerking met de Stemweekbladen. Eindredactie: Bureau Voorlichting en PR van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ). De Voorlichtingsrubriek verschijnt maandelijks. Redactie-adres: Werkgroep PR van de RZR Postbus 100 4330 AC Middelburg tel. 01180-70700 tst. 717 en 718 Op zaterdag 21 november houden een aantal Zeeuwse zorginstellingen van 10 tot 16 uur open huis. Er wordt met name gerichte informatie gegeven over beroeps- en opleidingsmogelijkheden. Een aantal leerlingengroepen zijn speciaal uitgenodigd. Op Tholen doet verzorgingshuis De Schutse mee. Verder houden ondermeer de verpleeghuizen Ter Valcke in Goes en Comeliastichting in Zierikzee open huis. In Zeeuwsch-Vlaanderen is er voor belangstellenden veel keus. Een reeks instellingen zet de deuren open voor het publiek: het Antoniusziekenhuis en verpleeghuis De Stelle in Oostburg, in Terneuzen ziekenhuis De Honte en verpleeghuis Ter Schorre, verpleeghuis De Blaauwe Hoeve in Hulst en het instituut voor geestelijk gehandicaptenzorg De Sterre in Clinge. Er wordt algemene informatie verstrekt en er zijn rondleidingen. Opleidingen en beroepen waarover tijdens de open dag gerichte informatie te verkrijgen is, zijn onder andere: röntgenlaborant, operatie-assistent, medewerker technische dienst, administratief medewerker, huishoudelijk medewerker, instellingskok, verpleegkundige, ziekenverzorgende en activiteitenbegeleider. In juli 1991 werd aan de Chopinstraat in Terneuzen het Logeerhuis geopend. Deze voorziening biedt logeermogelijkheden aan mensen met een verstandelijke handicap, die in de provincie Zeeland wonen. Ook logés met een meervoudige handicap zijn welkom. Het Logeerhuis heeft allerlei hulpmiddelen beschikbaar voor de opvang van mensen met uiteenlopende handicaps. Voor het Logeerhuis, een voorziening die nieuw was voor Zeeland, blijkt I inmiddels een toenemende belangstelling te bestaan. Een aantal instellingen binnen de Zeeuwse geestelijke gezondheidszorg gaat nauwer met elkaar samenwerken. Op maandag 19 oktober ondertekenden besturen en directies van de betrokken organisaties een intentieverklaring. De verklaring werd getekend door de Stichting Zeeuwse Instelling voor Beschermende Woonvormen, de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg Zeeland en de Stichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland. Gedeputeerde Dijkwel opende woensdag 7 oktober Ithaka, een Zeeuws centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie. Het centrum is een onderdeel van de Stichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland in Kloetinge. Ithaka heeft zestien plaatsen voor de opname van kinderen en jongeren tot ongeveer 18 jaar. De klinische behandeling richt zich in principe op tijdelijke opname met een verblijf van maximaal negen maanden. Is langdurige opname nodig, dan wordt hiervoor samenwerking gezocht met de Mark in Breda en De Viersprong in Halsteren. Ithaka biedt verder ook poliklinische hulp en er zijn zes plaatsen beschikbaar voor dagbehandeling. Ben Kole ondertekent het sponsorcontract met de ZRTC Theo Middelkamp. Naast hem de nieuwe voorzitter van de wielervereniging, Ton Stroosnijder, co-sponsor Tacx en oud-renner Piet Rentmeester. foto: tannie de jonge ARNEMUIDEN - Dankzij de steun van Kole-Holding uit Kapelle (hoofdsponsor) en Tacx Technische Industrie uit Wassenaar (co-sponsor) kan een amateurwielerploeg van de ZRTC Theo Middelkamp vol gend jaar deelnemen aan de KNWU-topcompetitie. Kole- Holding stelt twee jaar achter een een bedrag beschikbaar van f 25.000,- per jaar, terwijl Tacx de komende drie jaar de benodigde kleding voor zijn re kening neemt. Vorige week werden in het Sporthotel in Arnemuiden de contracten tus sen de partijen ondertekend. De amateur-selectie van Theo Middelkamp, die zich twee jaar achtereen als derde klasseerde in de promotiecompetitie moest dit jaar nog verstek laten gaan bij de toppers, omdat finan ciële middelen ontbraken. „Daarom zijn we op zoek ge gaan naar sponsors," verklaar de de nieuwe voorzitter van de wielerclub Ton Stroosnijder. „Dat bleek een moeilijk kar wei, maar tenslotte zijn we in onze opzet geslaagd, zodat on ze vereniging in 1993 toch kan meedoen op het hoogste wieier- niveau in ons land. Handha ving in de topcompetitie is nu ons voornaamste doel. Daar voor gaan we echter geen an dere renners ronselen. We heb ben trouwens geen budget om dure renners aan te trekken. Met onze oude kern zullen wij het waar moeten maken." Stroosnijder liet ook weten dat de steun van beide sponsors ten goede zal komen aan de gehele A- amateurafdeling. Zes cou reurs rijden in de topcompeti tie. De overige renners van de amateurafdeling zullen deelne men aan diverse andere open wedstrijden. Marlin Sport (groothandel in race-materia len in Goes) stelt voor de top competitie een race-fiets be schikbaar en een stel extra wielen als reservemateriaal. Directeur B.M. Kole (hoofds ponsor) attendeerde er in zijn toespraak op dat zijn bedrijf streeft naar maatschappelijke betrokkenheid en verantwoor delijkheid. „Daarom willen we via deze steun in de rug aan de wielerclub iets terugdoen voor de samenleving. Daarnaast zien we via shirtreclame nieu we communicatiemogelijkhe den." Wat Theo Middelkamp aangaat merkte Kole op dat een stel goed gemotiveerde amateurs bewezen heeft wat in hun mars te hebben. „Anders promoveer je niet naar de top competitie. Trouwens ook in het verleden heeft deze vereni ging al diverse toprenners voortgebracht. Als rechtgeaar de Zeeuw was ik dan ook van mening dat je zo'n club niet mag laten vallen." Aan de KNWU- topcompetitie doen volgend jaar twintig ploe gen mee. De laatste twee in de eindrangschikking degraderen. Ploegleider van de Middelkam pers is Hans Harinck. Zijn voornaamste troeven zijn: Francois Franse, Wilfred Geijs en Richard de Vrieze. Kees Schouwenaar heeft inmiddels laten weten dat er op hem geen beroep kan worden gedaan in de topcompetitie. Hij gaat voornamelijk criteriums rijden. Vrijdag 27 november is er in jongerencentrum Midgard aan de Kuiperspoort een optreden van de Metal-Rap band de Doppelgan gers uit Rotterdam. De band die een orkaan van rap boven een storm van metal ten gehore brengt begint om 22.30 uur. Entree zes gulden. MIDDELBURG - Danscollec- tief Het Concern danst donder dag „Echte Clichés" in de Stadsschouwburg. Aanvang 20.00 uur. De romantische balletmuziek uit de vorige eeuw heeft naar onze hedendaagse normen een ietwat kitscherig image. Dat is niet altijd terecht, en zeker niet bij het werk van Tsjaikovski en Leo Delibes. In „Echte Cli chés" wordt deze muziek zon der schroom gebruikt en ge koppeld aan „taferelen uit het leven van een huismoeder". Deze huisvrouw - afwisselend vertolkt door de zes dansers van Het Concern - heeft er misschien ooit van gedroomd bij het ballet te komen. Maar ja, het huwelijk, de kinderen, het huishouden... zo gaat dat nu eenmaal in het leven. Korte tafereeltjes, gedanst in de keuken, rond de wasmachi ne, bij het boodschappen doen, worden afgewisseld met com mercials en met filmpjes waar in de „heldinnen" proberen hun dromen meer concrete vor men te geven. De clichés uit de muziek, uit de reclamewereld en uit het dagelijks leven wor den in deze produktie getoetst op hun authenticiteit en hun onvergankelijkheid. Is dit alle maal wel grappig? Of is het niet eerder schrijnend? Is het lullig of aandoenlijk? In ieder geval: „c'est la vie". Het Concern, een modern dans- Het Concern Danstheater danst „Echte Clichés" foto. ben van duin kollektief, werd in 1989 opge richt en heeft als vaste gaste Pauline Daniëls. De vijf op richters werkten in het verle den samen in verschillende Ne derlandse dansgezelschappen, waaronder Vals Bloed en Dansproduktie. „Echte Cli chés" is een samenwerkingpro- MIDDELBURG - Het verplaatsen van de ingang van het Provin ciehuis van de Sint Pieterstraat naar het Abdijplein gaat een kwart miljoen gulden meer kosten dan aanvankelijk was voor zien. Hoewel de verplaatsing van de entree in de totale herinrich ting sluitstuk van het project is, is het geen sluitstuk op de begroting. De benodigde extra gelden komen voor een derde uit het reservepotje voor de huisvesting en drukken voor tweederde op de begroting voor 1993. Vorig jaar werd begonnen met de herinrichting van het Abdij plein. De werkzaamheden zijn inmiddels bijna afgerond. Al leen de verlichting en de ver plaatsing van de entree nog. De nieuwe verlichting op de stoe pen van het plein wordt half januari geïnstalleerd, daarna wordt de entree tot het Provin ciehuis verplaatst. De Staten vinden dat de ingang aan het Abdijplein veel centraler ligt dan de huidige ingang aan de St. Pietersstraat. Bovendien, vinden zij, is er aan het plein de mogelijkheid om de toegan kelijkheid voor gehandicapten te verbeteren. De uitvoeringskosten van de verplaatsing worden geraamd op 449.000. In het potje voor de herinrichting zat nog 195.000, zodat er een tekort is van 254.000. Over het be schikbaar stellen van een kre diet voor dit bedrag vergaderen Provinciale Staten op 18 de cember. Gedeputeerde Staten zijn van mening dat een bezuiniging op het laatste onderdeel van de herinrichting geen juiste keuze is. ject met de Belgische cineast, regisseur en schrijver Eric De Kuyper. Kaarten kosten 18.00 (voor kortingspassen 14.50) en zijn in voorverkoop aan de kassa van het theater en telefonisch te reserveren via (01180) 11500. VLISSINGEN - De vierde wedstrijd in de Zeeuwse veldritcompetitie voor wielren ners wordt op zaterdag 28 no vember verreden op het Speel- stadterrein in Vlissingen, aan vang 14.00 uur. Aan de start verschijnen ama teurs A- en B, junioren, nieu welingen, vrouwen en trim mers. Ze vertrekken gelijktij dig. Amateurs en trimmers rij den 50 minuten plus een ronde. De deelnemers in de overige categorieën 35 minuten plus een ronde. De organisatie van deze cross had de Wielerstich- ting Vlissingen. Algemeen klassement na drie wedstrijden. Amateurs-A: 1. Eric Vereecken (Hulst) 60 pun ten; 2. Wilfried Bastiaanse (Hoogerheide) 57; 3. Johnny van Cadsand (Terneuzen) 53; 4. Pascal van Bellen (Koewacht) en Raymond Tolhoek (Yerseke) 44. GGD-Zeelanö Patiënten Platform Zeeland Prov. Ver. het Zeeuwse Kruis RIAGG ZCAD Rijk gevulde etalages, met steeds grotere regelmaat uitgezonden reclamespotjes en steeds dikkere speelgoedfolders: Sinterklaas is weer in 't land! Het zal duidelijk zijn dat een groot deel van het speelgoed juist in deze tijd verkocht wordt; tijd om stil te staan bij één van de belangrijkste aspecten daarvan: de veiligheid. Ongelukken Elk jaar lopen ongeveer 1300 kinderen verwondingen op door speelgoed. Dat is een belangrijk deel van het totale aantal ongelukken bij kinderen. De orzaken van verwondingen blijken neer te komen op twee dingen: kinderen spelen met speelgoed dat niet geschikt is voor hun leeftijd öf ze spelen met speelgoed dfat niet goed is gemaakt. De scheikundedoos in handen van een kind van 7, de peuter van een jaar met de knikkers van het oudere broertje of zusje: het is vragen om moeilijkheden. Ongelukken die op die manier gebeu ren, zijn eigenlijk alleen maar te voorkomen door: - te letten op de leeftijdsaanduiding die vaak op het speelgoed staat; - goed op te letten waar de kinderen mee aan het spelen zijn; - de oudere kinderen een eigen plek te geven om te spelen èn - na het spelen alles goed op te (laten) ruimen. Deugdelijkheid van speelgoed. Gelukkig hebben we tegenwoordig Europese veiligheidsnormen voor speelgoed. En de keuringsdienst van Waren controleert die. Dat er toch nog ongelukken met speelgoed gebeuren ligt vaak aan het feit dat speelgoed niet gekeurd wordt vóór dat het in de winkels komt, mar achteraf door steekproeven. Op het moment dat een „ver dacht" stuk speelgoed in het laboratorium van de Keuringsdienst ligt kan het dus al een aantal keren verkocht zijn. Daarom is het goed dat Sinterklaas zelf ook goed oplet of het speelgoed dat hij wil kopen wel veilig is. Waar kan Sint op letten? Speelgoed - dat blijkt al uit het voorgaande - moet passen bij de leeftijd van het kind. Het moet niet te ingewikkeld zijn en, voor de allerkleinsten, vooral niet te klein. Heel belangrijk is ook hoe het speelgoed gemaakt is: kunnen we onderdeeltjes lostrekken, is het breuk- of splintervrij, zou het giftige stoffen kunnen bevatten, heeft het scherpe randen, kan het erg heet worden of zelfs in brand vliegen. En wat te denken van de hygiëne: zijn knuffelbees ten, bijtringen en andere dingen die vooral door de hele kleintjes in de mond gestoken worden wel goed schoon te houden? Folder. Er is natuurlijk over dit onderwerp nog veel meer te vertellen dan hier mogelijk is. Daarom heeft de Stichting Consument en Veiligheid de folder Speelgoed klaarliggen, waarin u dit en nog veel meer op uw gemak door kunt nemen. Eén telefoontje naar nummer 020-51.14.511 en de folder wordt u gratis toegestuurd. Simon Zwiers, consulent Stichting Consument en Veiligheid Zeeland J

Scheldebode | 1992 | | pagina 15