Country Trail Band treedt op in LTS Dubbelconcert in concertzaal Operapersiflage uit New York op de planken van stadsschouwburg Erasmuspark krijgt natuurlijke opzet Indianen spelen in de Piek Bierproeverij Vijfde provinciale Sport Overdag manifestatie SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 307 Gemeente Middelburg wil gifvrij groenbeheer i The Indians. VLISSINGEN - Zaterdag 28 november in de Piek, Hellebar- dierstraat 11-13 Vlissingen een optreden van de rockgroep The Indians. The Indians is een band uit Amsterdam die stevige rock met hardrock invloeden ten ge hore brengt. De hardrock in vloeden kunnen vooral op naam van gitarist David ge schreven worden met als be langrijke referenties: Gary Moore, Thin Lizzy en VanHa- len. Dat de band vooral verge lijkingen oproept met Thin Lizzy komt ook nog eens door1 zanger Erik, wiens schuurpa- pierenstem als twee druppels water lijkt op de stem van Phil Lynnot. De band wordt gecompleteerd door Pepijn op bas en Rick op drums. Aanvang 22.00 uur, entree 7.50. Zaterdag 21-11-'92 is er in het kader van Vlissingen Mozaïkstad een multi-culturele jamsessie gepland om 20.00 uur (tot 01.00). De Country Trail Band in ruste", brengt La Gran Sce- na allerlei beroemde scènes uit het ijzeren operarepetoire waarbij liefdevol de draak wordt gestoken met de vaak absurde verhaallijnen, de heb belijkheden en onhebbelijkhe den van beroemde diva's, de gekunstelde regie-aanwijzin gen en ga zo maar door. En alsof dat nog niet genoeg is, worden bovendien alle rollen gezongen en gespeeld door mannen. Toch wordt een voor stelling van La Gran Scena nooit banaal, want hoewel het hier dus gaat om een parodie in •Een warming-up op muziek is een van de onderdelen van de vijfde Sport Overdag Manifestati der deskundige leiding doen de deelnemers oefeningen om de conditie te verbeteren en de spieren te versterken.' „Maar,,, benadrukt Natasja Kesteloo, „niks hoeft. Je kunt natuurlijk ook eens op je gemak een kopje koffie gaan drinken." Voor het eerst komt dit jaar het gezondheidsaspect uitge breid aan de orde. Wie wil kan zijn bloeddruk laten meten, een lenigheidstest afleggen of z'n reactiesnelheid testen. Deze fi theidstest is ontwikkeld door de Groningse hoogleraar K.A.P.M. Lemmink, die daar mee een lacune opvulde. Tot voor kort waren er uitsluitend tests voor de jeugd en jong-vol- wassenen. De hoogleraar han teerde de volgende uitgangs punten bij het samenstellen van zijn test: ze moeten niet te belastend -dus ook geschikt voor ouderen- zijn, en de tests moeten zinvol zijn en geschikt om op grote schaal toe te pas sen. „Als je zo'n test hebt afge legd kun je daar voor jezelf conclusie uit trekken", zegt Natasja Kesseloo, „Misschien wil je dan je uithoudingsver mogen verbeteren of besluit je te proberen je reactiesnelheid op te voeren." Doktersassistentenin-oplei- ding van Scholengemeenschap Ter Welle in Goes zijn bereid gevonden om de tests af te nemen. Wat voor mensen zijn dat nou die meedoen aan een spor- tinstuif of trimochtendje? Bart Vossen, beleidsmedewerker van de Zeeuwse Sportraad kan geen pasklaar profiel schetsen, „je kunt niet zeggen dat man nen of vrouuen in de meerder heid zijn of dat een bepaalde leeftijdscategorie overheerst. Wel is het zo dat veel van deze mensen sportervaring hebben, maar tot de ontdekking komen dat ze hun niveau wat moet aanpassen, omdat ze niet meer tot de jongsten behoren. Of het is iemand die jarlang heeft ge voetbald, maardoor een hard nekkige blessure genoodzaakt is een andere vorm van bewe gen te zoeken. We merken dat ons 'kader', de vrijwillige sportleiders van Sport Over dag, steeds beter ingespeeld ra ken op deze tot nog toe wat vergeten categorie. Dat is een goede zaak. Sport is tenslotte niet voorbehouden aan de jeugd, het kan een heel leven lang." Wie meer wil weten over de mogelijkheden die Sport Over dag in Zeeland te bieden heeft, is welkom op de manifestatie op 25 november tussen 9.00 en 12.00 uur. Meedoen met het recreatieve programma kan ook, maar in verband met de organisatie verzoekt Natasja Kesteloo belangstellenden zich even van tevoren op te geven. Zij is van woensdag tot en met vrijdag te bereiken bij de Zeeuwse Sportraad, Dam 31, Middelburg, telefoon 01180-82692. Foto: Peter Roedoe MIDDELBURG - De Country Trail Bad speelt op uitnodiging van de evangeliegemeente de Wijngaard op zaterdag 28 no vember in de Klarenbeek LTS aan de generaal Eisenhouwer- laan. De groep bestaat uit Wim Pols, die bij de EO de radioprogram ma's Country-uur en Country Trail presenteert. Hij trad vijf tien jaar op met met groep Calyx, waaruit ook Ruud van de Meeberg (drum en zang) afkomstig is. Mijndert van der BEek (gitaar, banjo en zang) en Hans Steeds (basgitaar en zang) spelen teven indegroep Keep in Touch. De vier hebben elkaar gevonden in een mu ziekstijl waarin ze stuk voor stuk geloven. De Country Trail Band brengt een breed country gospel repertoire waarin plaats is voor oud en nieuw werk. Daarnaast spelen ze ook enkele eigen nummers. Het optreden in de LTS begint om 20."" uur en de toegangs prijs bedraagt vijf gulden MIDDELBURG - Zaterdag 28 november wordt in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg een concert gegeven door De Ruyterstadsingers en het Mid delburgs Muziekkorps. Dit gemengd koor, bestaande uit 50 personen, vierde vorig jaar het 25-jarig bestaan. Het zal een keuze uit het recente repertoire ten gehore brengen, bestaande uit musicalliedjes, kerstliederen en licht-klassieke nummers. De pianobegeleiding wordt verzorgd door Lenie Stokman en dirigente is Riet Westerwee- le. Het Middelburgs Muziekkorps, onder leiding van Jacq Laroes, speelt een selectie van oudere en nieuwere nummers, zowel rustig als swingend. Aan het slot van de avond spelen en zingen beide ensembles 2 num mers gezamenlijk. Andere recente activiteiten van het koor zijn de medewerking aan een NCRV-opname van een symphonisch gedicht van Hans GOES - Op zondag 22 novem ber organiseert de Broeder schap van Ambachtelijke Brouwerijen een bierproeverij bij brouwerij De Gans in het Ambachtencentrum te Goes. Behalve gastheer De Gans zijn er nog acht andere kleine brou werijen (verenigd in de reeds genoemde broederschap) met enkele produkten aanwezig. In totaal zijn er ongeveer 25 onbe kende biersoorten verkrijg baar. Dp twee aanwezige Zeeuwse brouwerijen zorgen voor de primeurs op de proeverij. Brouwerij De Gans presenteert voor het eerst en van de tap haar Kerstbier 1992. Maar ook het door kenners zeer gewaar deerde Ganze Bokbier is ver krijgbaar. De Zeeuwsch- Vlaamse Bierbrouwerij uit Hulst, bekend van haar Zeeuw- sche Witte, komt ook met een primeur. Zeeuwsche Bruine, het nieuwe hooggegiste bier wordt die dag voor het eerst getapt. De proeverij van ambachtelijke speciaalbieren begint om 12.00 uur en duurt tot 18.00 uur. De toegang bedraagt 2.50. Het Ambachtencentrum is gelegen aan de Kattendijksedijk in Goes. Recreatiepark „De Hol- landsche Hoeve". Warren op muziek van Bram Beekman. Dit muziekstuk is speciaal gemaakt ter herden king van de watersnoodramp en zal op 3 februari 1993 via de radio worden uitgezonden. De begeleiding wordt verzorgd door het Randstedelijk Begelei dingsorkest, dirigent is Philip Fey. Verder is het koor te beluiste ren in een kerstuitzending, eveneens van de NCRV via ra dio 4, op dinsdag 22 december van 20.00 uur tot 21.30 uur. Hiervan wordt een cd-opname gemaakt, die in 1993 op de markt komt. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 7,50 en 5,00. STROMENWIJK - De bewoners van de Stromenwijk in Middelburg kunnen voor vragen en opmerkingen over de wijk op donderdag 19 november terecht in wijkpost 'De Woelige Werf'. De wijkagent, de wijkbemiddelaar en een delegatie van de commisie maatschappel jke zaken van de gemeente Middelburg zijn aanwezig om de vragen beant woorden. De informatiemiddag duurt van 13.3" tot 17. uur. ST. NICOLAASMIDDAG -Aktiva Bachtenpoorte Oost- Souburg houdt op dinsdag 24 november een gezellige St. Nicolaasmiddag met een rad van avontuur en muzikale medewerking van het duo Kattebel. Aanvang 14."° uur, entree een rijksdaalder, kaarten verkrijgbaar bij de leden van Aktiva en aan de zaal. DISCO - Op vrijdag 20 november wordt in jongerenge- bouw Poortershove in Middelburg voor het eerst een maan delijkse disco-avond gehouden. De toegang is de eerste keer gratis. De avond duurt van 19.™ tot 23."" uur. Maandag 23 november staat in Poortershove de computer centraal. Voor een gulden kun je van 19.™ tot 22."" uur lang de diverse mogelijkheden van computers, zoals spelletjes doen en muziek maken, uitproberen. STRANDMARS - Wandelsportvereniging 't Zand houdt op zaterdag 21 november haar jaarlijkse strandmars. De afstan den zijn 5-10-15-25 en 35 km. Starten vanaf 10. uur bij resto 'Vrouwenpolder aan de Veerste Dam. BINGODANSANT - De activiteitencommissie van Bach- tenreede aan de Vredehoflaan 42 in Vlissingen presenteert op donderdag 26 november om 19™ uur een St. Nicolaas bingo-dansant. Toegang 3,00. Kaarten verkrijgbaar bij de beheerder. KERSTVERKOOP - De creatieve groep van Bachtenreede in Vlissingen hout op donderdag 26 november tussen 10.°° en 15.™ uur een kerstverkoop van zelfgemaakte handwerken. ALLEENSTAANDE OUDERS - Op donderdagavond 3 december start het Fiom-Zeeland van 20.°° tot 22."" uur een gespreksgroep voor alleenstaande moeders en vaders in het FIOM-pand aan de Bellinkstraat 6-8 in Middelburg. Opgave vooraf is noodzakelijk. Voor opgave en inlichtingen: 01180-27311 (Aukje Thiele of Con Krijnen). TENTOONSTELLING - Tessa Braat, keramiek, en Ad Braat, beelden en reliëfs, expoeren tot 1 december in galerie Hannelore Meyaard, Hendrikstraat 8 in Vlissingen. MIDGARD- Dennis en Carlo verzorgen 28 november een swingavond in jongerencentrum Midgard in de Kuiperspoort in Middelburg. De aanvang is 21 uur en de toegang is gratis. BLOED GEVEN - De afdeling Arnemuiden van het Nederlandse Rode Kruis houdt vrijdag 20 november in samenwerking met het Centraal laboratorium van de Bloed transfusiedienst een bloedafname-avond in verenigingsge bouw De Arne. Personen van 18 tot 70 jaar kunnen zich melden tussen 18.30 en 21.00 uur. LAVA - Op verzoek van de vrouwenvereniging LAVA speelt Els Austman zondag 22 november in het Vestzakthea ter in Vlissingen haar voorstelling Grote Liefde. Het optreden van Els begint om 16.00 uur. Kaarten kosten een tientje en zijn telefonisch te bestellen via 01180-16301, op donderdag 19 november tussen 17 en 19 uur. FILM - In het verenigingsgebouw de Arne aan de Rader- macherstraat in Arnemuiden draait zaterdag 21 november de film Fallen Angels. De aanvang is 20 uur en de toegang is gratis. De filmavond wordt georganiseerd door de evangeli sche koffiebar Metanoia. ZELFBEZINNING - Het centrum voor zelfbeziingin houdt dondejxipg 26 november een lezing in de Middelburgse biblio'thiek...aan de Kousteensedijk. De lezing gaat over mythen, bewustzijn en zelfbezinning. Het begint, om 20 uur en de toegangsprijs bedraagt 7,00 of 5,00. CREATIEF SCHRIJVEN - De basiseducatie Vlissingen start 1 december met een cursus creatief schrijven. In deze cursus wordt gewerkt aan het stimuleren van de fantasie en aan het duidelijk op papier zetten van wat u wilt zeggen. Informatie en aanmelding bij 01184-17819. HERFSTBAL - Ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van het wijkcentrum Open Hof in Vlissingen organi seert de activiteitencommissie een herfstbal met verloting. Het duo Anton Boer verleent medewerking. Het herfstbal wordt gehouden op 20 november, om 2o°° uur. Kaarten kosten vijf gulden en zijn in de voorverkoop t/m 19 november te koop in Open Hof. NAJ AARS VERKOPING - Vrouwenvereniging Persi houdt zatedagmorgen 21 november haarnajaarsverkoping. Persis biedt zelfgemaakte handwerken, kinderkleding, sokken, schilderwerk en droogbloemstukjes te koop aan. Uiteraard is er koffie, cake en oliebollen. De verkoping wordt gehouden in de Smytegelt Mavo aan de Middelburgse Koninginnelaan, van 9.™ tot 12.™ uur. ONDA - Brassband Onda onder leiding van Rinus Kramer geeft zondag 22 november een concert in de Nederlands hervormde kerk in Ritthem. Om 16."" uur. SINT NICOLAASMIDDAG - De UW Middelburg en de Zonnebloem verzorgen vrijdag 27 november een Sint Nico laas Stuif-es-in. In het gebouw van de UW aan de Hereng racht 52 in Middelburg. Het begint om 10.30 uur, de kosten bedragen ƒ7,50 per persoon en dat is inclusief de lunch. Aanmelden via 01180-34305 La Gran Scena Opera Co. MIDDELBURG In 1991 deed La Gran Scena Opera Company voor het eerst Neder land aan. Na succesvolle optre dens in Londen, Edinburgh en Barcelona ging ook het Neder landse publiek totaal plat voor dit bijzondere gezelschap uit New York. Vrijdag 20 novem ber staan ze in de stads schouwburg. De groep brengt een meer dan hilarische parodie op het feno meen opera, en dan met name op de rol van de diva daarin. In de vorm van een operagala, gepresenteerd door een „diva travestie, komt deze voort uit een waarachtige liefde en res pect voor het medium opera, en wat misschien nog wel het be langrijkste van alles is: de he ren beschikken over uitsteken de zangstemmen Deze voorstelling is een „must" voor alle operaliefhebbers met gevoel voor humor, maar ook publiek dat wat minder opera- gericht is zal een kostelijke avohd beleven. Kaarten kosten 35.00 en zijn in voorverkoop aan het theater en telefonisch te reserveren via (01180) 11500. MIDDELBURG - Zilte grasve- getaties, meidoornheggen, moerputten, brakwaterpoelen en een boomgaard met noten- weide. Dat zijn de elementen die een plaats hebben gekregen in het ontwerp voor het E- rasmuspark in Middelburgs' nieuwste wijk. Het park, nu nog een lange groenstrook tus sen spoorlijn en de Oliemolen- sloot die de Erasmuswijk be grenst, krijgt niet alleen een functie als wandel- en speelge- bied voor de bewoners van de wijk, het moet ook 'als bijzon dere groenvoorziening voor heel Middelburg functioneren' wat betreft voorlichting, edu catie en natuurontwikkeling. Dat staat in een voorstel van de afdeling Groenbeheer van de dienst Stadsbeheer aan het col lege van burgemeester en wet houders. Het plan moet in de loop van volgend jaar gestalte krijgen. De opzet van het parkje past in het beleid van de gemeente om het gebruik van chemische middelen bij het onderhoud van het openbaar groen terug te dringen. De afgelopen jaren heeft de Dienst Stadsbeheer proeven gedaan met alternatie ve methoden om het onkruid te bestrijden, zoals branden en borstelen. Op dit moment ge bruikt de dienst nog de chemi sche middelen Simazin en Fi nale. Voor beide middelen heeft de landelijke overheid een verbod aangekondigd, om dat zij gevaarlijk zijn voor het milieu. Onderzoek naar de werking van Simazin heeft bo vendien aangetoond dat de stof kanker kan veroorzaken. De gemeente heeft het gebruik van deze middelen in de afgelopen jaren al met eenderde terugge bracht. Bij de aanleg van nieuwe be plantingen, zoals in de E- rasmuswijk, wil de gemeente beplantingen en kruidenvege taties aanbrengen die de bo dem zo snel mogelijk bedek ken, zodat onkruid weinig of geen kans meer krijgt. Chemi sche of mechanische onkruid- bestrijding wordt dan overbo dig. Ook bestaande beplantin gen zouden de komende jaren op die wijze moeten worden aangepast. Een andere manier om het ge bruik van gif terug te brengen, vereist medewerking van de in woners van de stad. Bewoners kunnen, als ze hun voortuin wieden, ook even het trottoir voor het huis onkruid vrij ma ken bijvoorbeeld. Voorlichting kan ook een middel zijn om het gifgebruik terug te brengen. Een veldje met bloeiende krui den in de wijk kan net zo mooi zijn als een glad geschoren ga zon, maar je moet er misschien oog voor krijgen. De groenstrook tussen Erasmuswijk en spoorbaan wordt volgend jaar omgevormd tot een bijzondere groenvoorziening, waar voorlichting en natuur educatie een belangrijke rol krijgen foto: harry de lange Voor het Erasmuspark ligt wat groenbeheer krijgt hier als eer- tuurlijk groenbeheer óók mooi dat betreft ook een taak in het ste gestalte en iedereen kan kan zijn. Misschien wel mooier verschiet. Het nieuwe gifvrije met eigen ogen zien dat na- dan een groen grasveldje. leven lang' 'Sporten kan een door Andrien Smeels MIDDELBURG - Eerste gegeven: in het weekend en 's avonds is het er altijd een gezellige druk te, maar op werkdagen kun je in veel sporthallen een kanon afschieten. Tweede gegeven: steeds meer mensen hebben overdag wel een paar uurtjes over. Ze zouden best iets aan sport willen doen, maar gaan 's avonds liever niet de deur uit en in het week end zijn er zoveel andere dingen te doen. En het moet ook niet zo'n ver plichting zijn waar je ie dere week aan vast zit. Voeg die gegevens bij el kaar en opeens is het er: sport overdag. Zo ongeveer moet het gegaan zijn, jaren geleden. Wanneer en hoe is niet meer te achterhalen, maar de afgelopen jaren is het beeld van de doodse door-de- weekse sporthal in heel Neder land drastisch veranderd. Als paddestoelen rezen ze uit de grond; de sportinstuiven, keep- fit trainingen, sport voor 40 tot 60-jarigen (de 'jongere oude ren') en trimgroepjes. Voor een rijksdaalder per keer, zonder verdere verplichtingen, een ochtendje lekker in beweging zijn. In Zeeland komen al die groepen eens per jaar bij elkaar voor een grote manifestatie, waar sport en gezelligheid om de eerste plaats strijden. Dit jaar wodt het wel heel sportief, gezellig en spectaculair, want de Provinciale Sport Overdag Manifestatie op woensdag 25november in sporthal De Kruitmolen viert het eerste lus trum. „We rekenen op zo'n 150 deel nemers", zegt Natasja Keste loo. Als studente aan het CIOS loopt zij stage bij de Zeeuwse Sportraad Zij heeft de organi satie van het sportfestijn voor haar rekening genomen. „Ge zelligheid is een belangrijk the ma op deze manifestatie. Voor veel mensen is het ook een beetje een reünie. Ze komen bijvoorbeeld uit Temeuzen en ontmoeten dat gezellige groep je uit Borsele weer, waar ze vorig jaar tegen gevolleybald hebben. Dat soort contacten, daar moet ruimte voor zijn." En daar is het programma dan ook op afgesteld. Jolanda: „Om 9.00 uur is er opening en ont vangst. Dan gaan we met z'n allen een warming-up doen op muziek. Dat is op zich al een unieke eraring, met zoveel mensen tegelijk bezig zijn. Na de warming-up splitst het pro gramma zich in een wedstrijd gedeelte en een recreatief ge deelte. Voor de wedstrijden maken we poules naar sterkte. Dit jaar hebben we een bow ling-, badminton- en een vol leybalcompetitie. Wie liever recreatief wil sporten kan kiezen uit tafelten nis, volleybal, badminton en bowling. Ook zijn er de hele ochtend blokken 'keep fit'. On-

Scheldebode | 1992 | | pagina 7