Moeders belangrijk bij kiezen speelgoed Barbie's afwisselende wereldje Streex racen Novib kalender Sinterklaas feest voor snoepers Leerzaam speelgoed Mini Disc Walkman Budget agenda Opstapje Deskundigen kiezen Speelgoed van het jaar Hobby- boxen Schone slaapsters kiezen comfort Disney tijd Handzame haardroger Inductie koken Happy Box in viervoud Greenpeace-spel met de klok als tegenstander Gras in huis Borduren met de computer SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 Hobby Apen Herenpyjama Droomkleding 323 CONSUMENTEN 7* i p Bij het ramen lappen, iets van de kast pakken,een inspectie van het dak van de caravan of vouwwagen is het handig en veilig om een opstapje te hebben. Curver heeft vijf verschillende opstapjes, in hoogte variërend van bijna twintig tot ruim veertig centimeter. De opstapjes zijn vervaardigd van stevige kunststof en aan de bovenzijde en onder de poten voorzien van anti-slipprofiel. Sony introduceert de MiniDisc Walkman, een schokbestendige walkman met digitale geluidskwaliteit en basisfuncties gelijkwaardig aan CD-apparatuur. De MiniDisc Walkman heeft functies als repeat, shuffle play en program. Met de shuttle ring is iedere gewenste muziekpassage snel gevonden. Op het display verschijnt de titel en de track van de Minidisc. Het schokbestendige geheugen zorgt voor een ononderbroken geluidsweergave onder alle omstandigheden. De oplaadbare Ni-CD batterij-pack maakt de MiniDisc Walkman compleet. Het NIBUD brengt voor het nieuwe jaar weer de Budgetagenda uit. Behalve afspraken, verjaardagen en adressen, kunnen in de agenda ook allerlei persoonlijke financiële gegevens worden genoteerd. Wie in korte tijd meer grip wil krijgen op de financiën, vindt in de Budgetagenda allerlei aanknopingspunten. De agenda is ook een handig hulpmiddel voor degenen die volgens een meerjarenplan hun geld beter willen beheren. Door het invullen van het begrotingsformulier krijgt men snel inzicht in de inkomsten en uitgaven. Daardoor wordt het mogelijk te beslissen of er iets moet en kan veranderen in het uitgavepatroon. In de maandoverzichten worden de bedragen die zijn binnengekomen en uitgegeven zo genoteerd, zodat de 'jaarbegroting' is te vergelijken met de werkelijke uitgaven. De agenda is te bestellen bij het NIBUD, voor informatie 070 - 3469527. I eder jaar kiest de Stichting Goed Speelgoed in verschillende categorieën het beste speelgoed uit. De juryleden hebben allen uit hoofde van hun functie met kinderspeelgoed te maken. Het zijn orthopedagogen, pedagogen en speelgoedfabrikanten. Voor het eerst dit jaar waren ook twee moeders bereid hun oordeel uit te spreken. Hun invloed was duidelijk te merken. In één geval doorkruisten zij zelfs de meerderheid van de 'vak-jury', omdat zij een artikel niet verantwoord genoeg vonden. Ravensburger werd met zijn serie Bluemini eerste in de categorie A baby- en peuterspeelgocd. De serie behandelt basisonderwerpen uit de wereld van de peuter. Situaties rond vader, moeder, dieren, het huis en de woonomgeving worden op een speelse manier aan het kind duidelijk gemaakt. De gebruikte materialen zijn veilig voor kinderen. De jury was enthousiast omdat de spellen aansluiten bij de interessewereld van het jonge kind. In de categorie Kleuterspeelgoed scoorde Duplo Toolo. Het is een nieuw montagespeelgoed, speciaal ontworpen voor kleine handjes. Kinderen vanaf drie jaar zijn in staat de elementen bij elkaar te voegen met de speciale klikschroevedraaier. Duplo Toolo is te combineren met het andere Duplo speelgoed. In een tijd waarin computerspelen een vooraanstaande plaats innemen, is Computer Electro van Jumbo een goed voorbeeld van speelgoed voor schoolgaande kinderen. Computer Electro heeft 1600 vragen over aardrijkskunde, geschiedenis, flora en fauna, kunst en cultuur, wetenschap én spellen en puzzels. Er zijn ook een aantal blanke kaarten toegevoegd om zelf vragen te ontwerpen. Computer Electro is geschikt voor kinderen vanaf acht jaar. maar ook leuk voor volwassenen. Volgens de jury het beste speelgoed in de categorie schoolgaande kinderen. In de categorie Creatief en Hobby eindigde het Hama kralensysteem bovenaan. Op een grondplaat zijn met kraaltjes kleurrijke afbeeldingen te maken. Een blijvende creatie is te maken door de afbeelding met een strijkijzer en een stukje papier samen te smelten. De jury oordeelde dat het Hama kralensysteem voor een brede leeftijdscategorie vanaf vijf jaar een creatieve hobby kan zijn. Duplo toolo, het nieuwe montagyespeelgoed van Lego Coco Crazy van Ravensburger is een nieuw actiespel, waarin zes met apen gevulde kokosnoten een hoofdrol spelen. De apen in zes verschillende kleuren zitten op kleur gesorteerd, verborgen in de kokosnoten. De spelers moeten proberen zo snel mogelijk van iedere kleur een aap te pakken te krijgen, waarbij de Coco Crazy dobbelsteen aangeeft wat er moet gebeuren. Het spel is leuk en snel te spelen, voor de jury aanleiding Coco Crazy als beste in de categorie Spellen en puzzels te beoordelen. De al jaren lang geliefde pop Barbie leidt een afwisselend 'leventje'. Ze is altijd goed gekapt en mooi en trendy gekleed. Haar wereldje biedt haar allerlei mogelijkheden, s' Avonds gaat ze vaak naar feestjes en overdag staat haar paard klaar of gaat ze weg op haar rollerskates. Diamant Barbie heeft alles in huis om er schitterend uit te zien voor een party, een prachtige avondjurk, sieraden en make-up. Zij heeft een uitgebreide kaptafel om zich te kappen en zich op te maken. Champion is een zwart rijpaard van Barbie. Regelmatig doen ze mee aan toernooien. Voor zichzelf en haar paard heeft ze spulletjes in haar draagbare 'paarden'salon om er perfect uit te zien. En wil ze uit rijden in haar koets, dan spant Barbie Diva voor de open koets. Barbie is samen met Ken een echte kei op de rollerblade. Ze draagt dan een flitsend pak met speciale knie- en elleboogbeschermers. Voor haar poppenhuishouden heeft Barbie een was- en droogcombinatie. In de wasmachine schuimt het sop en in de droger tuimelt de was luchtig door elkaar. Hairplay Barbie heeft lang blond haar dat, golvend over haar rug, bijna tot op de grond komt. Als het haar perfect moet zitten gaat Barbie naar de kapper, waar haar haar met echt water wordt gewassen, Stacie is Barbies jongste zusje. Ze heeft sportieve, kleurige kleding, zoals een sportieve rok, coltruitje met een felgekleurd jack, trendy hoed en voor school een bijpassende rugzak. Het huis van Barbie is van alle gemakken voorzien. Het is een 'toverhuis' dat telkens anders kan worden ingericht. Het staat vol met leuke meubeltjes en het is mooi gedecoreerd en behangen. m[let poppenhuis van Barbie kan worden ingeklapt Voor het overzichtelijk opbergen en makkelijk meenemen van gereedschap introduceert Curver een stevige hobbybox in drie formaten: small, medium en large. De boxen zijn gemaakt van kunststof dat tegen een stootje kan. In het onderste gedeelte is plaats voor het grotere gereedschap; schroefjes, boutjes en moertjes zijn in de twee uitneembare trays te bewaren. De medium- en large-uitvoering hebben een tray waarin op de twee lange zijden een maatverdeling in inches en centimeters is aangebracht. In het deksels staat een omrekentabel gegraveerd. Alledrie de boxen zijn uitgevoerd in antracietgrijs. Belangrijk van goede nachtkleding is het comfort dat deze kleding geeft. Want nachtkleding moet op de eerste plaats lekker zitten. Wie zich goed voelt kan zich beter ontspannen. De wintercollectie van Triumph bevat voor elk wat wils. Elegante nachtkleding van glanzend satijn met een zachte binnenkant of van verleidelijk opengewerkt kant gaat deze winter hand in hand met de pittige sportieve stijl van speelse dessins en frisse kleuren. Behalve de klassieke nachthemden zijn het vooral de herenpyjama's en de slaaptunieken met leggings die Lange luie ochtenden in heerlijk zachte velours Foto:Triumph International het modebeeld voor de nacht bepalen. Ook de big shirts zijn nog altijd veel gevraagd, Nieuw is - zowel bij de pyjama tops als bij de korte nachthemdjes, de zwierige A-lijn, net zoals wc die zien bij de bovenmode. Het materiaal van deze 'droomkleding' is voor het grootste gedeelte comfortabele katoen. Daarnaast zijn er ook zachte mengingen met viscose en voor de meest elegante modellen, pure zijde. Lekker warm en donzig zacht voor de strengste winter is de opgeruwde flanellen binnenkant van katoen dit seizoen overigens voor het eerst toegepast in combinatie met een glanzend polyestersatijncn buitenkant. Zo worden schoonheid en draagcomfort op ideale wijze samengevoegd. En bij de sfeervolle modieuze huispakken is het gebruikte materiaal vooral de zachte fluwelige velours. Streex race-auto's en vliegtuigen vliegen pijlsnel op hun doel af. Zonder radar, zonder batterijen, maar aangedreven door de kracht van lucht. Is het vliegtuig eenmaal op de starter vastgcschoven, dan is een flinke klap op de baasbalg voldoende om de jet te lanceren. Zijn rubberen neus zorgt er voor dat hij niets beschadigt. De Streex-auto's werken op de grond op dezelfde manier. De Streex toren voor de vliegtuigen en de racebaan voor de auto's maken het nog spannender. Zowel de toren als de racebaan hebben hindernissen, waarmee de behendigd kan worden getest of een wedstrijd is te houden. Alle hindernissen zijn verplaatsbaar, waardoor de moeilijkheidsgraad telkens kan worden veranderd. Liefhebbers van zoetigheid komen met het sinterklaasfeest volop aan hun trekken. Rondom het typische sinterklaassnoepgoed zoals pepernoten, speculaas en marsemein doet menig verhaal de ronde. Speculaas bijvoorbeeld is een overblijfsel van de oud-Germaanse offerbroden. Die grote koeken werden geofferd door de Germanen aan de schimmelruiter Wodan die in de najaarsnachten door het luchtruim spookte. In de mythologie blijken Wodan en Sinterklaas overigens een en dezelfde persoon te zijn." Over de herkomst van het marsepein zijn de historici het nog niet eens. De ontdekking van deze lekkernij wordt namelijk opgeëist door twee landen: Spanje en Italië. Volgens de Spanjaarden ontstond het marsepein in het klooster van San Clemente in Toledo tijdens een misoogst van graan, gerst en maïs. Slechts amandelen konden toen worden geoogst, die de monnikken van het klooster fijn maalden, suiker en melk toevoegden en alles tot broden verwerkten. Het woord marsepein zou volgens de Spanjaarden een samenvoegsel zijn van 'mazza' dat stampen betekent en 'pan' voor het woord brood. De inwoners van Venetië zijn het met deze uitleg helemaal niet eens. De uitvinding van het marsepein komt uit hun stad. De patroon van Venetië was immers de evangelist Marcus en marsepein betekent dan 'boord van Marcus' (Marei panis). Door de opening van het Disneypark in Parijs is er in ons land een ware Disneycultus ontstaan. Hierop inspelend heeft Lorus de collectie 'Lorus Disney' horloges op de markt gebracht. Op de wijzerplaten staan vrolijke Disneyfiguren afgebeeld. De collectie bestaat niet alleen uit horloges maar is uitgebreid met klokken en wekkers. In frisse kleurstellingen kan men Mickey Mouse of Donald Duck-klokjes aan de wand hangen, op tafel of op het nachtkastje zetten. De kern van de high-liner haardroger van Braun zit in het 270° draaibare handvat. Met dit handvat kan het haar worden gedroogd, zonder dat handen of polsen in onmogelijke bochten verdraaid hoeven te worden. Datzelfde handvat herbergt ook de andere functies, zodat deze makkelijk met duim of wijsvinger te bedienen zijn. Het 2000 Watt vermogen is in de hand te houden met een traploos instelbare draairing voor de temperatuur en een schuif voor de blaassnelheid, onafhankelijk van elkaar te bedienen zodat de föhn geschikt is voor alle haarsoorten en kapsels. Een turbo-shot maakt plaatselijk drogen mogelijk en een cool-shot helpt krullen te fixeren en langer in model te houden. Voor de negentiende keer verschijnt de Novib jaarkalender. Een indrukwekkende kalender in een langgerekt formaat van 26 bij 60 centimeter, met foto's uit de derde wereld. Topfotografen uit de gehele wereld stuurden hun beste materiaal in. Een internationale commissie koos de meest aansprekende foto's. Foto's die het veelzijdige gezicht laten van de derde wereld. Als eerbewijs aan de volkeren die zich duizenden jaren lang in harmonie met hun omgeving wisten te handhaven opent de kalender met een portret van twee Yanomami-indianen uit het Amazonegebied. De kunstenares Tali Geva-Bradley uit Zimbabwe maakte drie kunstwerken, geïnspireerd door de Shona beeldhouwkunst. Een set van twee maal drie kleurige kunstkaarten is het resultaat. Geschenken kopen is leuk. maar soms is het moeilijk iets te bedenken voor iemand 'die alles al heeft'. Vaak wordt het dan in de winkels kijken tot je iets tegenkomt dat je aanspreekt. Een leuk idee biedt Brabantia in viervoud met de Happy Box, vier verschillende grappige bussen om iemand blij mee te maken. De memo-bus is van een schooldborduiterlijk voorzien. Je kunt er met een krijtje op schrijven. Niet alleen om aan te geven wat erin zit, maar ook om iets onder de aandacht van man, vrouw of kinderen te brengen: („ben om vijf uur thuis".) De memo - bus wordt geleverd compleet met krijtjes en sponsje en kost In dezelfde serie verschenen ook een kikkerbus, een telefhone - box en een tissuebus. Naast koken op gas, elektrisch, keramische plaat al dan niet met halogeenverhitting, is er een nieuwe variant die alle voordelen van de bestaande systemen in zich verenigt en daar nog enkele nieuwe aan toevoegt: de inductie-kookplaat van Atag. Ondereen hardglazen kookplaat veroorzaakt een krachtige elektromagneet door inductiestroom warmte. De warmteoverdracht is veel sneller en vergt twintig tot vijftig procent minder energie. Omdat de kookplaat zelf niet wordt verwarmd, blijft deze altijd veilig. Er brandt niets op in en de plaat is daardoor ook makkelijker schoon te houden. Eenmaal ingeschakeld, werkt een kookzone pas, als-de pan er op staat. Wordt de pan er af gehaald, dan schakelt de kookzone zichzelf uit. Met het sluiten van het bedieningspaneel van de inbouwinductie-kookplaten, gaat alles uit. De kookplaats is met tiptoetsen eenvoudig te bedienen. De inductie-kookplaten zijn zowel vrijstaand als in een inbouwversie leverbaar. Verkoopinformatie: 08356-87911 Voor het binnenshuis kweken van siergrasplanten is niet veel nodig en het effect is fraai en decoratief. Bijvoorbeeld de scirpus of vrouwehaar heeft een weelderig effect door de lange, overhangende sprieten, vooral als de plant wat groter wordt. De scirpus komt goed tot zijn recht in een romantische terra cotta pot of een rieten mand. De verzorging is heel eenvoudig, regelmatig water geven is voldoende. Een andere variant, de bonte kalmoes, is een grasachtige die in geel en witbonte variëteiten in de winkel te koop is. Ook dit is een makkelijke plant die geen bijzondere verzorging vereist. Met zijn rechte sprieterige blad is de kalmoes geschikt om in een strakke pot of bak te planten. *No time to waste, een leerzaam snel nw No time to waste is een boeiend spel over de werkelijkheid. We hebben geen tijd te verliezen in de strijd om het behoud van onze leefwereld. De spelers strijden daarom ook niet gegen elkaar maar tegen de'klok op het speelbord. Ze moeten zo snel mogelijk vragen beantwoorden en soms problemen oplossen om de wijzers van de klok voor te blijven. Bij elk goed antwoord mag de speler die aan de beurt is een stukje wereld verbeteren en een grijs gebiedje veranderen in schitterende natuur. Samenwerking is heel belangrijk om zodoende binnen het uur wanneer de alarmbel ratelt, rond te zijn. De spelopzet toont het principe van Greenpeace met z'n allen vechten voor behoud van de natuur en een schoner milieu voor het te laat is. Bij de produktie door Ravensburger van het spel is gekozen voor milieuvriendelijke toepassingen. Zo komt er geen plastic aan te pas en zijn papier en karton chloorvrij. Verder is er uitsluitend vernis op waterbasis gebruikt. Het spannende natuur- en miiieuspel is geschikt voor spelers vanaf twaalf jaar. Van de opbrengst komt een deel ten goede aan het werk van Greenpeace. Het speelgoed van Disney is niet alleen gemaakt om mee te spelen. Het stimuleert ook de fantasie en creativiteit van peuters en kleuters. Er zijn speeltjes voor in de wieg, het bad, de box en de kinderstoel. De eerste prikkels waar een baby op reageert zijn licht, geluid en beweging. Precies die elementen die de Disney muzikale Lichtbol interessant en leerzaam maken voor kinderen vanaf drie maanden tot twee jaar. Zodra de baby de lichtbol aanraakt, bewegen de Disneyfiguurtjes en maken zij muziek. Stoot de baby tegen de een van de stootranden, dan geeft de bol licht. De Mickey Spiegel-die-je-nazegt activeert de vroege spraakontwikkeling van het kind door zijn geluidjes op te nemen en weer te geven. In de afneembare telefoonhoorn brabbelt hij zijn verhaaltjes en hoort deze weer terug via een ingebouwde microfoon. Met de stevige Mickey cassettespeler kunnen kinderen vanaf anderhalf jaar zelf hun favoriete muziek spelen. Papa of mama hoeven alleen het cassettebandje in te steken en te vergrendelen, de peuter doet de rest zeif. Voor het eerst sinds de uitvinding van de naaimachine zo'n tweehonderd jaar geleden, heeft Pfaff een naaimachine geïntroduceert die gekoppeld kan worden aan een personel computer. Hierdoor kunnen kant en klare en zelf ontworpen motieven op de stof worden aangebracht. Met de door Pfaff ontwikkelde Nederlandstalige PC Designer Software kan de naaimachine Creative 1475 CD rechtstreeks vanuit iedere IBM compatible PC (XT- of AT-) computer met MS DOS 3.0 of hoger worden bestuurd. Met een muis of vanaf het toetsenbord kunnen de op een diskette opgenomen kant-en klare motieven worden bewerkt en in iedere gewenste grootte door de naaimachine op de stof worden overgebracht. Combinaties van siermotieven, kruissteken, ajourwerk en monogrammen zijn mogelijk. Voor het aanbrengen van letters en cijfers zijn vier typografisch verschillende alfabetten beschikbaar. Handig is dat het aan te brengen motief vooraf volledig op het beeldscherm van de PC kan worden voorbereid, waarbij de eigen fantasie en en creativiteit kan worden benut. Met behulp van de software kunnen de motieven op het beeldscherm in alle richtingen worden gedraaid, gespiegeld, vergroot en verkleind.

Scheldebode | 1992 | | pagina 23