Foto's over Vergeten Oorlog in Middelburgse bibliotheek „leder produkt heeft z'n eigen verhaal" Herfst Engelse organiste Carolyn Riddick bespeelt het Compton theaterorgel Voorlichting over Rebirthing Poortershove vaker open Lezing Jr- 2 x Little Rock Het assortiment in de 340 wereldwinkels in Neder land bestaat uit produkten uit Derde Wereldlanden, waarvoor de mensen die ze verbouwen of produceren rechtstreeks een goede prijs ontvangen. De wereld winkels betrekken hun produkten grotendeels via de inkooporganisatie S.O.S. Wereldhandel. Deze organi satie werkt nauw samen met tien collega-organisa ties in Europa. Samen vormen zij de 'European Fair Trade Association' (EFTA). De organisaties werken zonder winstoogmerk. De meeropbrengst wordt op nieuw geïnvesteerd ter ondersteuning van producen ten in ontwikkelingslanden. Smaaktest Sieraden UITSLAG Oplossing: 'Het is herfst' MIDDELBURG - Een onbe kend gedeelte van de Neder landse geschiedenis wordt in de bibliotheek vertoond door middel van een fototentoon stelling. Het gaat om de Verge ten Oorlog, de Japanse bezet ting en Bersiap in Nederlands- Indië van 1941-1949. Terwijl familie en andere land genoten in Nederland moesten zien te overleven onder het Na zi-juk, bezette Japan in maart 1942 Nederlands-Indië. Binnen enkele maanden zaten tiendui zenden mannen, vrouwen en kinderen (Nederlands en Indo- Europees) in interneringskam pen, overgeleverd aan de wille keur en pesterijen van de Ja panse bezetter; werden tien duizenden krijgsgevangenen door heel Oost-Azië versleept om de meest zware dwangar beid te verrichten in dienst van Tenno Heika, de Japanse kei zer. Zij die buiten de kampen konden, mochten of moesten blijven, moesten zien te overle ven in tijden van voedsel schaarste, geregelde huiszoe kingen door de gevreesde Ken- peitai (de Japanse Gestapo) en vaak openlijke haat van Indo nesische jongeren (daartoe aangezet door de Japanse pro paganda). De Japanse bezetter presteerde zich als de Grote Broer van het Indonesische volk, maar liet zonder schroom gedurende vooral het laatste bezettingsjaar honderdduizen den de hongerdood sterven en ronselde vooral op het hoofdei land Java honderdduizenden zogenaamde romusha's, 'vrij willige' dwangarbeiders, die net als de krijgsgevangenen werden ingezet bij de aanleg van bij voorbeeld spoorwegen en vliegvelden. Toen op 15 augustus 1945 Ja pan capituleerde, na de atoom bommen op Hiroshima en Na gasaki, ontstond in Indonesië een machtsvacuüm, omdat het onmogelijk bleek snel gealli eerde troepen aan wal te krij gen. Het K.N.I.L. zat verspreid over heel Oost-Azië in krijgs gevangenkampen en de bond genoten noch de Nederlands- Indische gezagdragers overzee beseften ten volle hoe zeer de situatie in de kolonie veran derd was. Op 17 augustus pro clameerde Soekamo de Repu bliek Indonesia. De (verslagen) Japanse militairen kregen op dracht van de geallieerden om de orde te handhaven en de massa's geïnterneerden te be schermen. De geïnterneerden werd het verboden de kampen te verlaten, omdat het 'buiten' te gevaarlijk was. Zo ontstond de paradoxale situatie dat de geïnterneerden hoorden (overi gens vaak pas weken nadien) dat ze 'bevrijd' waren, maar tegelijkertijd het kamp niet uitmochten. Sterker nog: de voormalige kampbewakers waarvoor drieënhalf jaar lang tot in het oneindige gebogen moest worden, bleken nu op eens beschermers te zijn. Van het machtsvacuüm maak ten Indonesische nationalisten gebruik om waar dat kon te proberen de touwtjes in han den te krijgen. Er werd tijdens deze Bersiap-periode (Siap wees paraat) op grote schaal geplunderd en gemoord. Op en kele plaatsen werden kampen aangevallen. Japanners die weigerden hun wapens af te geven, Indonesiërs die verdacht werden van sympathie voor de B( larda's (Hollanders) en de Belanda's zelf werden op vaak gruwelijke wijze vermoord. Pas na weken landden de eer ste geallieerde troepen op Java, voornamelijk Brits-Indische militairen. Met veel moeite en na zware gevechten werden, vaak pas na maanden, de geïn terneerden uit hun hachelijke positie bevrijd en geëvacueerd. Zij die niet het geluk hadden geëvacueerd te worden - vaak waren dat Indo-Europeanen die niet geïnterneerd waren ge weest - liepen op hun beurt het risico geïnterneerd te worden door Indonesiërs, in de zoge naamde extremistenkampen. Velen van hen kwamen pas in de loop van 1948 vrij. Intussen was er in Nederlands- Indië/Indonesië opnieuw een oorlog uitgebroken. De Indone siërs vochten hun revulutionai- re oorlog voor volledige onaf hankelijkheid, het inmiddels teruggekeerde koloniale Ne derlandse gouvernement voor het behoud van Nederlands-In dië. Er werd onderhandeld, maar iedere mogelijke oplos sing struikelde op Indonesische onverzettelijkheid en Holland se blind- en doofheid voor de nieuwe situatie. Door middel van twee zogenaamde 'politio nele' acties werd nog gepro beerd de Republiek eronder te krijgen, maar uiteindelijk vond onder druk van de internatio nale opinie in december 1949 de soevereiniteitsoverdracht plaats en was Indonesië onaf hankelijk. De tentoonstelling in de biblio theek is te bezichtigen tot en met zaterdag 5 december. door Andrien Smeels VLISSINGEN - De Stichting Wereldwinkel laat het eerste lustrum niet onopgemerkt voorbij gaan. Op dinsdag 17 november onthult wethouder L.C. Poppe- de Looff om 14.00 uur de feestetalage van de wereldwinkel aan de Walstraat 31 en in de feestweek van 17 tot en met 21 november is er voor iedere bezoeker gratis (zuivere) koffie of thee met chocola. Voor de kinderen zijn er ballonnen. Een bezoekje aan de Wereld winkel aan de Walstraat doe je niet 'even'. Je hebt het gevoel een schatkamer binnen te stap pen. Geen plekje is onbenut gelaten om de produkten van zeer uiteenlopende aard en uit landen over de hele wereld uit te stallen. Een ideale winkel voor wanhopige Sinterklazen en Kerstmannen. Al vanaf een VLISSINGEN - Dinsdagavond 17 november is er een voorlich tingsavond over Rebirthing, een ademhalingstechniek waarbij op simpele wijze con tact wordt gemaakt met de eigen levensenergie. De voorlichtingsavond wordt verzorgd door Jan Vonk en Jeanette Wisse. Beiden zijn er kend rebirther. Zij volgden daartoe een driejarige oplei ding aan het Instituut voor In- tegratieve Ademtherapie te Dusseldorf. Rebirthing moet mensen in staat stellen om die pere, verdrongen, gevoelens weer opnieuw te beleven. Daardoor ontstaat er een ge voel van bevrijding. Het is nog niet bekend waar de voorlichtingsavond gehouden wordt. Dit is afhankelijk van het aantal belangstellenden. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven via 01184-13506. De voorlichtingsavond is gratis. VLISSINGEN - Dinsdag 17 november verzorgt de heer Joop Buma een lezing over de schilder Francois Rijckhals. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het stede lijk Museum Vlissingen. De lezing wordt georganiseerd door de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum en het Gemeentearchief Vlissin gen en is voor leden gratis toegankelijk. Niet-leden beta len 2.50 entrée. rijksdaalder heb je een leuk en apart presentje. De medewer kers weten van alle produkten waar ze vandaan komen en wat voor bijzondere betekenis er achter zit, want, zegt mede werkster ineke Weug: „Ieder produkt heeft z'n eigen ver haal." Ze laat een gebreid vest zien met fraaie motieven: „Kijk, dit vest uit Peru heeft wel knoopsgaten, maar geen knopen. De mensen daar ken nen geen knoopsluitingen. De knoopsgaten worden er spe ciaal ingebreid voor de wester se markt, maar knopen hebben ze niet. En wist je dat iedere familie zijn eigen motieven heeft?" Ze wijst op het vak met levensmiddelen. Tussen de gierst uit de Andes, de honing uit Nicaragua en de rijst uit Bolivia liggen zakjes noten uit Costa Rica. „Die noten uit Cos ta Rica hebben we nog maar net binnen. Het is een nieuw produkt. Ze worden verbouwd op voormalige koffieplantages. Met de koffiehandel gaat het de laatste jaren slecht en met hulp van de S.O.S. Wereldhan del zijn de boeren overgescha keld op de notenproduktie. Dit nieuwe gewas garandeert de boeren een vaster inkomen en een belangrijke bijkomstigheid is dat het ook de bodemerosie tegengaat." Zo komen we vanzelf op wat waarschijnlijk het bekendste produkt is dat de Wereldwin kels verkopen: de Max Have- laarkoffie. Ook wel aangepre zen als 'zuivere koffie', omdat de winst niet bij de tussenhan del terechtkomt, maar de kof fiebonen rechtstreeks inge kocht worden van organisaties van kleine boeren voor een eer lijke prijs. De Vlissingse We reldwinkel heeft een aantal grote afnemers, zoals Rijkswa terstaat, verschillende scholen, de stichting Vluchtelingenwerk en het Arbeidsbureau. Ineke Weug: „Vijf jaar geleden deden De Wereldwinkel aan de Walstraat in Vlissingen begint al aardig in Kerstsfeer te raken. Er zijn kerststalletjes in alle soorten en maten, van een piepklein keramisch kersttafereeltje dat makkelijk in je handpalm past, tot een twaalfdelige kerstgroep gesneden uit kisii- of zeepsteen, afkomstig uit Kenia. Vooral de kerstversieringen vliegen de deur uit. Steeds meer bedrijven vinden de weg naar de Wereldwinkel voor het traditionele kerstpakket. De medewerkers gevenjdesgewenst deskundig advies bij de samenstelling van het pakket foto: harry de lange de leden van de Tweede Kamer mee aan een blinde smaaktest. Ze konden kiezen tussen 'regu liere' koffie en een speciale melange zuivere koffie van S.O.S. Wereldhandel. De laat ste koffie kwam als lekkerste koffie uit de test. Deze koffie- melange met het Max Havelaar Keurmerk kreeg een naam die verwijst naar die belangrijke klant: 'Residentiekof fie'. Het aardige is dat het Residentie orkest voor de gelegenheid een CD heeft gemaakt, die voor nog geen vijf gulden te koop is bij twee pakken van deze kof fie." In de Wereldwinkel is ook een informatiestand ingericht. Daar kunnen belangstellenden nog meer aan de weet komen over het land van herkomst van de produkten. Veel brochures en folders zijn met het oog op de toeristen ook in het Duits verkrijgbaar. „Verder houden we regelmatig lezingen voor vrouwenverenigingen en scho len", vertelt Ineke, „en dat heeft ook effect. De jongeren komen vooral op de sieraden MIDDELBURG - Vrijdaga vond 13 november wordt het Compton theaterorgel in de Concert- en Gehoorzaal' be speeld door de Engelse orga niste Carolyn Riddick om 20.00 uur. Carolyn Riddick is een nieuwe naam die regelmatig verschijnt in het circuit van theaterorgel concerten in Engeland. Vanaf haar prille jeugd ontving zij pianolessen, als negenjarige werd zij geobsedeerd door het elektronische orgel, de stap naar het machtige theaterorgel was al snel gemaakt. Na het verlaten van de middelbare school ging zij theaterorgel studeren aan het London Col lege of Music, met als bijvak ken pianio en fluit. Ook heeft zij gestudeerd bij de bekende theaterorganiste Joyce Alldred. Sinds ze in 1985 is afgestu deerd, geeft ze in haar eigen muziekstudio in New Mills (Cheshire) lessen. In 1985 won ze de Ian Sutherland Award, een felbegeerde prijs die de COS jaarlijks aan de beste jon ge organist(e) toekent. Ze gaf concerten in de Odeon Leices- ter Square Cinema, de Free Trade Hall, de Granada Wla- thamstow en op vele andere grote theaterorgels in Groot Brittannië. Haar repertoire bevat puur po pulaire muziek zoals: ever greens, melodieën uit operette en film, etcetera. Kaarten aan de zaal 10,00 gul den per persoon (inwonende kinderen tot plus minus 16 jaar onder begeleiding gratis toe gang). Kaarten in de voorver koop bij Muziekcentrum Mid delburg, Lange Delft 80, Mid delburg. Voorverkoopprijs 8,50 gulden per persoon. (ADVERTENTIE) WEKKERRADIO C. Kolijn Oost-Souburg A. van Sorge J. van der Hiele T. Meulblok- Speyer E. Flipse KEUKENMACHINE WALKMAN KOFFIEZETAPPARAAT BROODROOSTER Prijswinnaars krijgen persoonlijk bericht. Carolyn Riddick op haar favoriet stek. MIDDELBURG - Jongerenge- bouw Poortershove in Zuid is vanaf november vaker geopend voor jongeren vanaf 14 jaar. Dankzij de enthousiaste inzet van een aantal bezoekers en de komst van enkele nieuwe vrij willige medewerkers, is het mogelijk geworden de ope ningstijden uit te breiden. De nieuwe openingstijden zijn: woensdag 14.00 17/-O uur en 19.30-22.00 uur: donderdag 14.00-17.00 uur en 19.30-22.00 uur; vrijdag 14.00-17.00 uur en 19.30-23.00 uur; zaterdag 19.30-23.00 uur; zondag 14.00-17.00 uur. Voor jongeren van 12 tot 15 jaar is er tweemaal per maand op dinsdag een aparte avond. Speciale activiteiten zoals sport, muziek, computerspelle tjes, voorlichting, zullen regel matig plaatshebben op de maandagavonden. af, apart en toch niet duur. Ik heb zelfs wel eens iemand in de winkel gehad die hier een ver langlijstje kwam samenstellen." Medewerkers van de S.O.S. Wereldhandel reizen regelma tig naar de projecten om te zien of het geld goed besteed wordt. Ook worden wel ter plekke mensen ingeschakeld, priesters bijvoorbeeld. „Zodra het twij felachtig is of het geld goed terecht komt, stoppen we er mee, anders schiet je je doel voorbij", verwoordt Ineke het standpunt van de organisatie. „Mensen zeggen wel eens, heeft het nou allemaal wel zin, het is toch een druppel op een gloeiende plaat. Dan haal ik altijd de woorden aan van Jan de Hartog: 'die druppel zal maar net op jóuw hoofd val len'." Zeeland telt elf wereldwin kels. Op Walcheren zijn er, be halve in Vlissingen, vestigingen in Biggekerke, Middelburg, Oost-Souburg, Serooskeke en Westkapelle. De wereldwinkel in Middelburg op de Dam 47 houdt van donderdag 12 tot en met zaterdag 14 november haar traditionele kijk- en koopdagen. De openingstijden op deze dagen zijn van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Tijdens de koopa vond op donderdag is de win kel ook geopend. Wie herinnert zich niet de ras- senrellen die in Little Rock losbarsten toen de eerste zwar te kinderen toegelaten werden op school voor blanke kinde ren? Little Rock was in die dagen in ons land voorpagina nieuws. Het ivas voor mij volkomen onbegrijpelijk waar die zwarte kinderen de moed vandaan haalden om die afschuwelijke haat op de gezichten van de blanke bevolking te trotseren en uiterlijk onbewogen hun ORIGAMI - Lydia Goedegebure leidt een origami-vouwa- vond op 16 november in hotel Walcheren in Koudekerke. Het thema is kerstversieringen. Enige kennis van het origami is noodzakelijk om de tekeningen te kunnen lezen. Aanvang 20.00 uur, toegang f 5,00, incl. tekeningen. GEVONDEN - Bij de gemeentepolitie Vlissingen zijn de volgende voorwerpen binnengebracht: herenbril, parkiet, 2 herenhorloges, kinderhorloge, dameshorloge, sjaal, motor jack, damesportemonnee, kinderschoentje, kindergymschoen tje, kinderring, armbandje, diverse sleutels. Bij het dierena siel Vlissingen kwamen binnen: een rotweiler en een duitse herder. Bij de gemeentepolitie Middelburg liggen de volgende gevonden voorwerpen te wachten op hun rechtmatige eige naar: div. bankpassen en sleutels, twee leesbrillen, duimstok, herenhorloge, zwarte, rode en blauwe paraplu, goudkl. broche, pl. tas met kinderondergoed portemonnee, pl.tasje met uien Ind. produkten. Binnengebrachte dieren: bruimbeige terriër, zwarte bouvier, cyperse kater, grijze perzische kat, wit/grijze kat. WATERSCHAP - 'Waterschap Walcheren, verleden, heden en toekomst' is het onderwerp tijdens een bijeenkomst van de Heemkundige Kring Walcheren op woensdag 18 november in hotel Walcheren in Koudekerke. Sprekers zijn dijkgraaf en voormalig waarnemend dijkgraaf jhr.mr. Schorer en mr. Heijse. De bijeenkomst is ook voor niet-leden toegankelijk en begint om 20.00 uur. SPOOR - De Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen komt bijeen in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg op vrijdag 13 november om 19.30 uur. Globetrotter Jan de Bruin toont zijn dia's en verhaalt van zijn belevenissen op zoek naar stoomlocs in verre landen. Toegang 2,00. VLUCHTELINGEN - Het open huis in kerkcentrum de Schaapskooi bij winkelcentrum Papegaaienburg in Vlissin gen sluit aan bij de manifestatie Vlissingen Muziekstad. Enkele vluchtelingen vertellen hoe zij tegen de Zeeuwse samenleving aankijken. De bijeenkomst vindt plaats op zondag 15 november van 14.30 tot 17.00 uur. BINGO - Speeltuinvereniging De Oude Stad aan de Paardestraat in Vlissingen houdt een bingo-avond op don derdag 12 november om 20.00 uur, toegang gratis. KLEDINGBEURS - Vrouwencontactgroep 'Kom uit je huis' houdt op 11 november een kledingbeurs voor najaars- en winterkleding in wijkgebouw Zuiderbaken aan de L. de Palmastraat in Middelburg. Verkoop vindt plaats tussen 13.30 en 15.00 uur, inbreng is mogelijk tussen 9.00 en 11.00 uur. De opbrengst is voor de contactgroep. Niet opgehaalde, overgebleven kleding gaat naar Roemenië. Op 18 november houdt de contactgroep een speelgoed/kinderkledingbeurs van 9.45 tot 11.00 uur. Voor het huren van een stand kan met terecht bij het kantoor van de Hayman, Rentmeesterlaan 245, tel. 01180-29004. ACROGYM - S.V. Astrow geeft een demonstratie acrogym- nastiek en jazzdans in de sprothal in Oost-Souburg op zaterdag 14 november om 19.00 uur. BOERENBAL - Duo De Vos verleent muzikale medewer king aan het jaarlijkse boerenbal van speeltuinvereniging De Oude Stad aan de Paardenstraat in Vlissingen. Aanvang 20.00 uur, toegang 5,00 voor leden, 7,50 voor niet-leden. GESLACHTSZIEKTEN - De vrouwenwerkgroep van het COC houdt op vrijdag 13 november in het gebouw van het COC aan de Eigenhaardstraat 2 in Middelburg een thema avond over vrouwen en aids en geslachtsziekten. Marjo Meyer, huisarts te Amsterdam houdt een lezing over dit onderwerp. Daarna is er een disco. Aanvang 20.00 uur, toegang gratis. BAZAAR - In de Vrije School aan de W. Arondeusstraat 59 in Middelburg wordt op zaterdag 14 november van 10.00 tot 14.00 uur een bazaar gehouden. TESSELSCHADE - 'Tesselschade Arbeid Adelt' is een vereniging die vrouwen die door omstandigheden aan huis gebonden zijn de mogelijkheid geeft thuis te werken. De artikelen worden ondermeer op de jaarlijkse bazaars ver kocht. Dit keer is dat op 17 november van 10.30 - 15.30 uur in de Abdij in Middelburg. OVERLEDEN KIND - De zelfhulporganisatie Ouders van een overleden kind houdt op 21 november een open middag voor de regio Zeeland in het Sociaal Centrum in Goes, vlakbij het N.S.-station. Aanvang 13.30 uur. AQUARELLEN In galerie Cock Vromans aan de Vlissing- sestraat in Koudekerke exposeren Frida Smeeing en Ronald Vermeule, beiden uit Koudekerke, schilderijen en aquarellen. HONGARIJE - De Hongarijewerkgroep van de Ger. Kerk in Oost-Souburg laat in december een hulptransport rijden naar Roemenië. Ter financiering van de kosten wordt op zaterdag 14 november een benefietconcert gegeven in de Hofpleinkerk. Aanvang 19.30 uur. GOUDHAANTJE - Vogelvereniging Goudhaantje uit Mid delburg houdt donderdag, vrijdag en zaterdag aanstaande een vogeltentoonstelling in clubgebouw 't Raakpunt achter de Slagvaart aan de Kruitmolenlaan. De openingstijden zijn 12 november van 20 tot 22 uur; 13 november van 14 tot 22 uur en 14 november van 11 tot 17 uur. De toegang is gratis. VERTICAAL - Gospelgroep Verticaal houdt zaterdag 14 november een open avond in zaal aan de Rehobothstraat 9 in Oost-Souburg. De evangelist Gerard Hoddenbach uit Bruns- sum verleent zijn medewerking aan deze avond, die om 19.30 uur begint. De toegang is gratis. COMPUTERCLUB - Maandag 16 november houdt de Hobby Computerclub een bijeenkomst in wijkcentrum Open Hof aan de A. Gogelweg in Vlissingen. Er is voor alle belangstellenden Public Domain Software beschikbaar en er is een mogelijkheid om problemen met computers en soft ware te bespreken met deskundigen. Een Artec 256 kleuren scanner is aanwezig. Aanvang 19.30 uur. DIABETES - Dinsdag 17 november is er voor diabeten en andere belangstellenden een voorlichtingsavond over de medische en praktische rijgeschiktheidsbeoordeling van dia beten. H. Warnink en M. Kempeneers van het CBR geven voorlichting in hotel Walcheren in Koudekerke, vanaf 19.30. POPPEN - Margret Zweedijk en Sophia Ritsman expose ren hun handgemaakte fantasiepoppen in atelier Multi Colour aan de Middelburgse Torenweg. GYMMEN - Sporten zonder lid te zijn van een vereniging. Dat kan maandag 16 november via jongerengebouw Poor tershove in Middelburg-Zuid. Het begint om 19.30 uur en de kosten bedragen een gulden. Onder deskundige begeleiding gaan de liefhebbers zich dan van 20.00 tot 21.00 uur uitleven in de gymzaal. SCHILDKLIER - De Schildklier Stichting Nederland regio Zeeland houdt op maandag 16-, november een bijeen komst in het Heer Hendrikshuis in 's-Heer Hendrikskinde ren. Gastspreker is dr. B.M. Goslings, verbonden aan het Academisch Ziekenhuis Leiden. Aanvang 19.30 uur, entree vijf gulden. ZOA - Volgende week kunt u de collectanten van ZOA Vluchtelingenzorg aan de deur verwachten. Zij zamelen geld in om voor de vluchtelingen in Ivoorkust artsen en verpleeg kundigen, onderwijs- en landbouwkundigen uit te zenden. weg naar school vervolgden. Bij navraag bij de Amerikaanse Ambassade in Den Haag, dat Little Rock uit die dagen het zelfde Little Rock van de nieu we president is. Het is verba zingwekkend, dat er tijdens de verkiezingen alles uit de kast gehaald wordt om je tegenstan der nadeel te berokkenen en dat dit in de verkiezingsstrijd niet als wapen tegen Clinton gebruikt werd. In dit collectie ve schaamte over het verleden of was het voor de beide kandi daten niet relevant wat er des tijds gebeurd is? Is deze hou ding te vergelijken met die van de Neo Nazi's, die zelfs ontken nen dat er ooit concentratie kampen bestaan hebben? Ik wens dan ook de armsten en de zwarte bevolking uit het land van onbegrensde mogelijkhe den veel sterkte toe in een land, waar het voor hen van een land zonder mogelijkheden is. Mw. C. v.d. Waals Meanderlaan 48 Middelburg.

Scheldebode | 1992 | | pagina 11