Jan Raas staat voor nieuwe uitdaging ONDA jubileert en entertaint BUROVOOR RECHTSHULP Zin en onzin in 'Ockhams Scheermes1 Southern Rock in De Piek Uitvaartdienst in Vestzak „SOMS KOMT WAT JE AL EEN TIJD ZOEKT PLOTSELING OP JE AF" Hoe gewoon is het bijzondere, hoe ongewoon het alledaagse Walcheren en het water Kerk en Israel Wel of geen contract bij samenwonen? Een avondje uit via de VW Tweede hands boekenbeurs SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 Essentie Pijn Veni-Vidi-Vici Amerikaan Guido Belcanto in Prins van Oranje Perfect 320 MIDDELBURG - Vanavond staat een bijzonder duo op de planken van de Stadsschouw burg en zij brengen een van de grootste verrassingen van het theaterseizoen. Toen Han Römer en Titus Tiel Groenestege elkaar ontmoetten hadden beiden hun sporen in »het Nederlands theater al ruimschoots verdiend. Römer als acteur bij De Appel en bij Baal, waar hij ook regisseerde, en Tiel Groenestege als helft van het theaterduo 'Frisse Jon gens'. Een gemeenschappelijk ge voel voor humor, een gezonde afkeer van de gezapigheid die hier en daar in de tonelwereld de kop op dreigt te steken èn een niet te bedwingen behoefte de zaken in eigen hand te ne men resulteerden in deze grilli ge, zelfgeschreven theaterdia- VLISSINGEN - In jongeren centrum De Piek aan de Helle baardierstraat treedt op 7 no vember de Zeeuws/Brabantse Southernrockgroep Rodi Dean op. Rodi Dean is een band die stevig aan de weg timmert. De band was al te horen op de radio bij NCRV's Popslag en bij Paperclip radio. Ook traden ze op in KRO's Pop-eye. De groep speelt eigen nummers maar ook covers van bijvoor beeld The Black Crowes en The Fabulous Thunderbirds. De Piek heeft Rodi Dean spe ciaal nu uitgenodigd om even stil te stan bij het overleden van de Lynyrd Skynyrd leden Ronnie van Zant en Steve Gai nes. Zij kwamen in 1977 bij een vliegtuigongeluk om het leven. Ook de Allman Brothers Band leden Duane Allman en Berry Oakley, die in 1971 en 1972 bij een verkeersongelukken het le ven verloren, worden herdacht. De Piek wordt voor één avond 'het Texas van Zeeland'. loog, die ergens tussen toneel en cabaret te plaatsen is en waarin zin en onzin elkaar op komische en knappe wijze af wisselen. Voor de regie tekende niemand minder dan Helmert Woudenberg. Twee mannen gaan op zoek naar de overeenkomsten tussen wetenschap en poëzie en doen verwoede pogingen het bestaan tot zijn essentie terug te bren gen. Maar al gauw dwint het leven zelf hen zijwegen in te slaan, andere personages ten tonele te voeren en absurde verhalen op te hangen teneinde greep te houden op de chaos in hun hoofd. Klinkt ingewikkeld? Ja, maar het is het niet (en soms ook weer wel). Heeft wat weg van Beckett en Ionesco. Maar om die toneelschrijvers valt weer niet zo onbedaarlijk te lachen. De voorstelling begint om 20.00 uur, kaarten respectieve lijk f 18,00 en 14,50. V Titus Tiel Groenestege en Han Römer in Ockhams Scheermes FOTO: CLEMENS RIKKEN 's-HEERENHOEK - In de woonkamer van het in landelijke stijl opgetrokken huis aan de Burgemees ter Timansweg herinnert weinig aan de imposante wielercarriere van de bewoner. Buiten op het groene gras vallen de gele bladeren door de rode stralen van de laag staande herfstzon. De najaarsklassiekers zijn verreden, de prijzen zijn verdeeld. Ook voor Jan Raas, eens beroepscoureur, nu ploegleider van een wielerploeg in het prof-peleton. het verhaal is be kend, na Kwantum/Decosol, Super-Confex en Buck ler zocht en informeerde hij maandenlang tevergeefs naar een nieuwe geldschieter, een nieuwe sponsor voor zijn team. Vlak voor de bezemwagen, om in wielertermen te blijven, was daar het computer software bedrijf WordPerfect. Een Amerikaans be drijf, twintig jaar geleden gestart door twee twinti gers die nu inmiddels beiden veertigers zijn. „Dat sluit goed aan", zegt Jan Raas, „ik word zelf 8 november veertig". kromde en rechtte hij zijn rug, trok zijn Nederlandse kam pioenstrui commercieel strak en won op zaterdag 8 juli de etappe in de Tour de France. In datzelfde jaar viel voor hem het doek als wielrenner en werd hij ploegleider van de Kwantumploeg waar hij zelf voor gefietst had. De legendarische verslaggever Theo Koomen zei in 1982 al over Raas: „in het gebergte voelt hij zich 'hoogst' ongeluk kig, mede door een zwakke rug". In Parijs-Roubaix werd hij ooit gefotografeerd nog zit tend op zijn race-fiets, maar wel op z'n kop in een sloot. De fotograaf hield er later nog een prijs aan over. „Inderdaad stond ik toen in Parijs-Roubaix even op m'n kop," vertelt Raas. „En van die foto, ja dat klopt. Door dat ongemak heb ik toch flink af moeten zien op de fiets en nadat ik op de Cypressa een eindje door de lucht vloog, werd het er echt niet beter op. Je moet er mee leren leven heet het dan. Leven kan, maar top sport op dat niveau, dat wordt dan slopend. Nu ik een 'nor maal' leven leid, heb ik er min der last van, je past bepaalde dingen aan. Omdat ik als ploegleider veel auto rijd, heb ik speciale auto-stoelen geno men, dat scheelt enorm. Alleen bij koud en vochtig weer wil mijn rug me nog wel eens par ten spelen". We schrijven maart 1979, het nieuwe wielerseizoen is nog vers, en Italië opent met de Prima Vera, Milaan-San Remo. De BRT verzorgt een recht streekse televisie-reportage en de kijkers worden bij gebrek aan beelden uit de koers bezig gehouden met het plaatje van de haven van San Remo. Dan geeft de Italiaanse televisie li ve-beelden door en we zien de coureurs in de aanloop naar de beklimming van de Capo Berta. Wegens storing komt de haven weer in beeld, maar als de reportage hervat wordt, rijdt er één coureur alleen. Hij neemt de scherpe haarspeldbochten in de afdaling van de Capo Berta. Marc van Lombeek, de BRT commentator zegt: „ik kan nog niet zien, kijkers, wie dat is". Menig chauvinistisch Neder lands wielerhart springt al op. Die rood-wit-blauwe stip daar op het scherm..., was dat niet..., zou dat... ja, dat is wel degelijk Jan Raas in zijn Nederlandse kampioenstrui op weg naar zijn eerste overwinning in een grote wielerklassieker. Zes jaar later, Milaan-San Re mo. De renners gaan in geslo ten peloton op weg naar een van de laatste twee hindernis sen, de Cypressa. Commentator Mart Smeets telt zijn schaap jes. In de afdaling van de Cy pressa slaat zijn stem wat ver baasd over, want hij mist er een. „Waar is Raas Jan Raas, in de beklimming nog voorin, is niet te zien, Raas is weg". De koers gaat door en na afloop komt het bericht: van de weg gereden en gevallen. De cirkel lijkt voor Jan Raas gesloten in de Prima Vera. Valpartijen in het verleden be zorgden hem een rugblessure en op den duur te veel pijn om een topprestatie te leveren. Tot in 1984 koerste Jan met deze blessure door en hield dat jaar de Nederlandse tour-traditie in Bordeaux hoog. Nog eenmaal Jan Raas heeft een wielercar- rière achter de rug, die niet zo lang was, maar wel veel hoog tepunten kende. „Een van mijn mooiste overwinningen was het wereldkampioenschap op de weg in 1979 in Valkenburg. Ik was de favoriet, ik was in top vorm en ik wist onder de druk van het favoriet zijn uit te komen. Im de finale, toen de Fransman Chalmel demarreer de ging het tussen Thurau en mij, wie hem terug zou halen. MIDDELBURG - Dichter, pro zaschrijver en beeldend kun stenaar Armando leest dins dagavond 10 november voor uit eigen werk in de aula van de Zeeuwse bibliotheek. Na de pauze is er voor het publiek gelegenheid tot gedachtenwis- seling met de auteur. Armando ('zich wapenend'), is het pseudoniem van H.D. van Dodeweerd (Amsterdam 1929). In het begin van de jaren zestig maakte hij deel uit van de Nulgroep; als dichter en beel dend kunstenaar wilde hij de werkelijkheid niet meer be commentariëren, maar intensi veren. Hij tilt aspecten uit het dagelijks leven en laat daarmee zien hoe ongewoon het alle daagse is, of hoe gewoon het bijzondere. Al het werk van Armando vindt zijn oorsprong in de ob servatie van de werkelijkheid. Ook de Tweede Wereldoorlog speelt een belangrijke rol. Als beeldend kunstenaar nam Armando deel aan talloze ten toonstellingen over de hele we reld. In 1984 vertegenwoordig de hij Nederland op de Biënna le in Venetië. Een jaar later kreeg hij voor zijn gehele oeuvre de Jacobus van Looy- prijs. Zijn vierde dichtbundel 'Het Gevecht' werd in 1977 be kroond met de Herman Gorter prijs. Armando maakte ook naam met zijn prozawerk. Be kend zijn zijn zogenaamde Ber- lijnboeken. Hiervoor kreeg hij zowel de Multatulieprijs als de F. Bordewijkprijs. Ook voor zijn laatstverschenen proza werk 'De straat en het struik gewas' (1988) mocht hij de Multatuliprijs in ontvangst ne men. De avond, georganiseerd door de Stichting Literaire Ac tiviteiten Zeeland (SLAZ), be gint om 20.00 uur. Kaarten vijf gulden zijn verkrijgbaar bij boekhandel Fanoy en bij de Zeeuwse bibliotheek. Jan Raas: „We gaan gewoon door". Van de tweede plaats was ik zeker, achter Chalmel, of ach ter Thurau als ik zelf het gaatje naar Chalmel dicht reed. Thu- rau's karakter kennende wist ik dat hij zou komen en heb ik ijskoud afgewacht tot hij ging"- Veni, vidi, vici: Raas kwam, zag en overwon. „Het werd toen een prachtig feest," herin nert Jan Raas zich. „Met de supporters, want zonder sup porters is er geen feest. Maar wat in wezen nog belangrijker was dan het wereldkampioen schap is het feit dat ik veel levenservaring opgedaan heb. Ik heb veel meegemaakt, ik heb de mensen leren kennen. Ik heb geleerd mensen te taxeren, niet dat ik daar nu feilloos in ben, MIDDELBURG - De afdeling Walcheren van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging besteedt op 6 en 14 november aandacht aan de in vloed van het water op het Walcherse landschap. Vrijdagavond 6 november houdt Ad Beenhakker van de Provinciale Planologische Dienst een lezing over dit on derwerp in het biologielokaal van de Christelijke Scholenge meenschaap Walcheren aan de Elzenlaan. Deze avond begint om 20.00 uur. Vervolgens is er op zaterdag morgen 14 november een ex cursie onder zijn leiding naar de dijkdoorbraak bij Fort Rammekens. Belangstellenden kunnen zich om half tien ver zamelen bij het fort. Van niet-leden wordt een bij drage voor de lezing en de excursie gevraagd van 2,50 en 1,50. MIDDELBURG - Op donder dag 5 november vindt in de Getuigeniskerk aan de Lauwe- reijszstraat een open avond Kerk en Israel plaats, die om 19.30 uur begint. Naast twee korte inleidingen door dr. H. Vreekamp en drs. J.G.K. Littooy is er gelegenheid tot samen door denken. In de eerste inleiding wordt iets weergegeven van het heden daagse Joodse denken over Je zus. In de tweede inleiding staat de vraag centraal welke invloed dit heeft op onze visie op Jezus en op de christologie. De avond is open voor iedereen die zich betrokken voelt bij het werk van Kerk en Israel, maar ook voor belangstellenden. want ik zit toch wel eens fout. Maar mensenkennis is in het leven zeer belangrijk". Jan Raas is een druk bezet man, tijdens ons gesprek gaat de telefoon een keer of acht. De renners Sammy Moreels en Raoul Alcala worden gecon tracteerd voor de nieuwe ploeg van sponsor WordPerfect. „Ja," zegt de ploegleider „er is veel voorbereidend werk te doen. Alles moet weer opnieuw ontworpen worden. Logo, kleu ren, kleding, etcetera. De ploeg zelf moet compleet zijn, mate riaal aangekocht, er moet van wege de sportieve prestatie training geregeld worden. En dan kunnen we naar de presen tatie van het WordPerfect wie- Ierteam toewerken." De sponsor is een Amerikans software bedrijf uit de staat Utah. Er zjn twee eigenaren en er werken 5500 mensen. Jaar omzet 1.6 miljard. In 1985 be- GOES - De Vlaamse zanger van het levenslied, Guido Bel- cant, treedt donderdag 5 no vember op in de Prins van Oranje in Goes. Aanvang 20.00 uur. In zijn thuisland is deze 'Ko ning der Gebroken Harten' al lang een begrip. Daar geniet hij vooral bijval van een intellec tueel publiek. Maar Guido wil meer. „Ik ben een gigolo, op zoek naar romantiek," zong hij op z'n debuut-LP. Vlaamse smartlap, Edith Piaf, Jacques Brei, Tom Waits en Leonard Cohen zijn referentiekaders waarbinnen Belcanto de pijn van het zijn en het genot van de liefde bezingt. gon men met de verkoop van het tekstverwerkingspakket WordPerfect. Het is een zelf standig bedrijf met goede winstcijfers. Men zocht naar een goede manier om het marktaandeel en de naamsbe kendheid in Italië, Frankrijk en Zwitserland te vergroten. De wielersport kwam als beste middel uit de bus en op een congres in Nice viel de beslis sing. Raas: „Je bent tijdens de grote koersen op de t.v. en de tijd die je dan in beeld bent, is met geen enkel reclame-budget te betalen. Een Rotterdams recla mebureau nam met mij contact op en toen is alles in een snel treinvaart gegaan. Bijna een jaar lang heb ik de hele wereld afgebeld en dan komt wat je zoekt gewoon naar je toe." De tijd tikt door, ook voor Jan Raas. Vandaag heeft hij vrij en toch veel werk. Zijn schaarse vrije tijd besteedt hij aan zijn FOTO: TANNIE DE JONGE. gezin, Anja, zijn vrouw en de drie zoons Danny, John en Ke vin. Zondag is er een verjaar- dagfeest in de familie te vieren, vader Jan passeert de vier kruisjes; hij wordt veertig jaar. Hij blijft daar zelf vrij laconiek onder: „Da's prima, dat gaat gewoon door". WordPerfect en Jan Raas, een bekende Amerikaan en een be kende Nederlander, een veel zijdig programma en een erva ren programmeur. Op de vraag: „wordt WordPerfect de perfec te ploeg? glimmen de blauwe oogjes slim als vanouds achter de brilleglazen. Jan houdt een slag om de arm en lacht: „wat is nou perfect? Het wordt ge woon leuk Vrijdagmorgen kwam mevrouw D. op het spreekuur in Temeuzen. D. woont samen met haar vriend en hun zoontje. Ze hebben geen samenlevingscontract. Mevrouw D. wilde informatie omtrent de juridische gang van zaken als ze zou besluiten bij haar vriend weg te gaan. Ze wilde graag weten wat voor gevolgen dat had voor de inboedel die ze samen hadden aangeschaft en bij wie hun zoontje zou blijven. Wie ongehuwd gaat samenwonen maakt afspraken, ook al lijkt het soms of dat niet het geval is. Het ontbreken of niet goed regelen van zulke afspraken kan ertoe leiden, dat men later met de gevolgen zit opgescheept. Bij voorbeeld na het overlijden van een van beiden of als men besluit na een ruzie uit elkaar te gaan. De wet voorziet namelijk niet in een specifieke regeling van rechten en plichten van samenwonen den. Samenwonenden zullen dus zelf het een en ander moeten regelen met betrekking tot bepaalde problemen. Het meest gangbaar is daartoe een samenlevingscontract op te stellen waarbij het sterk de voorkeur verdient, maar dus niet noodzakelijk is, een notaris in te schakelen. Bij samenwonenden kan een leverancier in principe geen verhaal halen bij de partner van degene die iets heeft gekocht. Ieder is zelf verantwoordelijk voor de afspraken en overeenkomsten die gemaakt worden. Een en ander geldt ook als ze samen hebben afgesproken dat belangrijke aankopen onderling zullen worden verrekend. Deze verrekening staat los van de aansprakelijkheid en geldt alleen tussen de samenwonenden. De vriend van D. had een koelkast gekocht en nog niet betaald. De winkelier kan nu alleen de vriend van D. aanspreken op het volle bedrag, indien blijkt dat hij niet betaald. Wat gebeurt er met de spullen die men samen heeft gekocht wanneer de samenwoning eindigt? In dat geval is het van belang hoe men uit elkaar gaat. Gebeurt dat in goede harmonie dan moet men onderling kunnen regelen wie welke spullen krijgt. Verder is het van belang om na te gaan of er een samenlevingscontract gemaakt is. Is dit inderdaad het geval dan zullen bepalingen uit het samenlevingscontract uitmaken welke spullen van wie zijn. Blijkt er geen samenle vingscontract te zijn en zijn ook de verhoudingen niet zo best, dan maakt degene die de spullen heeft betaald, d.w.z. op wiens naam de koopbonnen staan, juridisch de meeste kans om aanspraak op de spullen te kunnen maken. Eigenlijk zegt de wet dat de eigenaar degene is aan wie de goederen worden geleverd en niet degene die heeft betaald. Meestal is dit echter één en dezelfde persoon. Dus daarom kan men stellen dat degene op wiens naam de koopbon staat tevens de eigenaar is. Wanneer niet meer te bewijzen valt welke spullen van wie zijn, zijn de huishoudelijk spullen gemeenschappe lijk eigendom. Mevrouw D. is voogdes over haar zoontje, haar vriend is toeziend voogd. De voogdij verandert niet door het verbreken van de relatie. Mevrouw D. blijft voogdes en haar vriend blijft toeziend voogd. In bovenstaande tekst zijn enkele punten behandeld die aan de orde komen bij samenwonen en het verbreken van een relatie. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor gratis advies en hulp terecht op het spreekuur van ons Buro: In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en donderdagavond, uitsluitend volgens afspraak. Afspraken maken elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur via 01180-27120. In Vlissingen, A. Gogelweg 59, iedere diensdag 9.00-11.0C uur. Bij het VVV-kantoor aan de Nieuwendijk in Vlissingen en de Duinweg in Oostkapelle en is het mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoor stellingen in het hele land. Tussen 9 en 16 uur (zaterdags tot 13 uur) informeren de medewerkers van het VVV u graag over de verschillende mogelijkheden. Per persoon komt er een klein bedrag aan kosten bij. U krijgt bij het VVV een voucher waarmee u bij de kassa van het theater uw toegangskaart kunt ophalen. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voorverkoop zijn. ROTTERDAM t/m 2 2-11 Musical Josephine; 181/ m 22-11 Holiday on Ice; 25-11 Extreme; 27-11 Shab- ba Ranks; 29-11 Patrick Bruel; 10-2 Zucchero Foma- ciari; 6 t/m 24-4 Cyrano. AMSTERDAM m 31-3 '93 Cats; W ereldkerstcircus. 28-11 t/ december DEN HAAG t/m 19-12 Toon Hermans; 12-12 The Young Christmas; 12 t/m 17 jan Revue Revue; 12-2 BZN. DIVERSEN 20-11 Faith no more, Arnhem; nov. Jum ping Indoor Maastricht; 18-12 Indo Rocknight (m.m.v. Hot Jumpers, Black Magie, Black Dynamite), Arnhem. KOUDEKERKE - Zaterdag 7 november kunnen alle boeken liefhebber en boekenverzame laars hun hart ophalen in de grote zaal van hotel Walcheren waar een grote tweedehands boekenbeurs gehouden wordt. Zo'n vijftien standhouders bie den een behoorlijke hoeveel heid boeken aan. Naast het literaire boek is er plaats voor Zeeuwse boeken, strips en prenten. De standhouders heb ben bijna allemaal een eigen specialiteit of interessegebied. De beurs wordt gehouden van 12 tot 17 uur, de toegang is gratis. VLISSINGEN - Hoewel het communisme op sterven na dood is, zijn hier en daar nog verstokte aanhangers te vin den. Neem bijvoorbeeld Ab Gietelink, publicist en theater maker. Samen met acteur Hans Daalder maakte hij 'Kabinet 1917', een theatrale uitvaart dienst ter nagedachtenis aan Vladimir Iljitsj Oeljanov, beter bekend als lenin. De voorstel ling speelt op 6 november in het Vestzaktheater. Werkelijkheid en spel lopen door elkaar bij de uitvaart dienst van de oprichter van de Sovjetstaat. Toespraken, het Russische volkslied, dia's over vormgeving in de voormalige Sovjet-Unie, toespraken, de coup; Gietelinks grabbelton is onuitputtelijk. En aan de hand van allerlei Russische produk- ten doet Ab Gietelink hilarisch verslag van zijn reizen naar de U.S.S.R. Aan het eind kruipt Lenin weer braaf in zijn kist, die nu definitief gesloten wordtn. Wie naar deze voor stelling gaat, staat ee bijonder theateravondje te wachten. Kaarten kosten 18,50 of 15,00 en zijn in de voorver koop bij de WV Vlissingen en indien nog voorradig voor aan vang aan de zaal. Christelijke Brass Band Jeugdorkest ONDA uit Middelburg liefst MIDDELBURG - Maar zes ensembles doen mee aan het jeugd-entertainment festi val dat gehouden wordt ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Christelijk Jeugdorkest ONDA op zater dag 7 november. Het jubileumcomité had het al lang voor ogen: het jubileum moest een bijzonder muzikaal gebeuren worden waar ook an dere jeugdorkesten bij betrok ken konden worden. Zo ont stond het idee voor een festival. De orkesten brengen allen een programma van 20 minuten. De muzikale en technische uit voering wordt beoordeeld door Kees Schoonenbeek, componist van diverse werken voor koor, orkest en blaasensemble. Ook een publieksjury mag het en tertainment beoordelen. Deze jury bestaat uit de wethouder van culturele zaken, mr. Dou- wes, een lid van jeugdorkest ONDA, André Boone en een supporter van ONDA, Els Mat- thijsse. Zij letten op de®rigina- liteit van het gebrachte pro gramma en op de presentatie. De deelnemende orkesten zijn: Jeugd-orkest Middelburgs Muziekkorps, Jong Oranje uit Wouw, Fanfare Euphonia uit Goes, Na Lang Streven uit Klaaswaal, Vlijt Volharding uit Oost-Souburg en Prinses Juliana uit Klaaswaal. Jeugdorkest ONDA sluit zelf de middag af met een speciaal jubileumconcert. Het festival vindt plaats in de Concert Gehoorzaal en be gint om 13.00 uur. De entree bedraagt vijf gulden.

Scheldebode | 1992 | | pagina 13