De vele rondjes van Floris Jan Koole Westkapelle sluit de rij Infocentrum voor dierenbescherming De Dijk in Souburg Middelburgse triatleet verdedigt titel bij Nederlandse kampioenschappen November evenementenmaand in Stadsdanszaal Ezels Ondieren Muzikanten Teken voor de toekomst van een weeskind Giro 121 UNICEF öUntLUCÖUUC VAN WUtN5UAU 4 NUVtMbtH VLISSINGEN - De Afdeling Noord- en Midden-Zeeland van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren krijgt een informatiecentrum. Landelijk voorzitter H.M. Rei- lingh, verricht vrijdagmiddag om 15.00 uur de openingshan deling. Voorlopig is het kan toor annex informatiecentrum aan de Scheldestraat 78 geo pend van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Overigens is de dierenbe scherming voortaan dag en nacht bereikbaar via telefoon nummer 01184-16327. Op za terdag 7 november is er van 11.00 tot 17.00 'open huis', waar belangstellenden kennis kunnen maken met de verschil lende facetten van het werk van de Dierenbescherming. Het zijn drie 'tropenmaan- den' geweest voor vrijwilliger W. M. van Dijke. Hij is 13 kilo lichter geworden, maar dat was een offer dat hij graag bracht. In die drie maanden is er dan ook met man en macht getim merd, geschilderd en schoonge maakt. Het resultaat mag er zijn: een pand dat er van voor deur tot nokbalk tot in de puntjes uitziet. Alle ruimten hebben al een bestemming ge vonden; als kantoor, leskamer, vergaderruimte, informatiecen trum en archief.Het is overi gens allemaal vrijwilligers werk. Niet alleen het opknap pen van het pand, maar ook het 'echte' werk in kantoor en inforamtiecentrum.Van Dijke: „We beginnen met zes vrijwil ligers, maar we hopen dat het centrum een bepaalde uitstra ling krijgt, zodat we meer vrij willigers kunnen aantrekken. Het liefst hebben we een ploeg van ongeveer twintig mensen, dan kunnen we ook in de och tenduren open zijn." De twee hoofdtaken van het nieuwe inforcentrum zijn in formatie en educatie.Een cur sus EHBO voor dieren is al van start gegaan in het leslokaal. „We merken dat de mensen steeds meer behoefte hebben aan informatie; over de dieren bescherming over asielen of over genetische manipulatie. Het zijn maar enkele voorbeel den. Ook scholieren die met een project bezig zijn, kloppen vaak bij ons aan. De laatste tijd kregen we veel vraag over dassen. Het is niet zo, dat wij het hier allemaal weten, maar we kunnen wel doorverwijzen. We hebben een bestand, waar alle clubs en verenigingingen in Nederland die met dieren te maken hebben, opgeslagen zijn." Van Dijke zegt het met gepaste trots. „Een voorbeeld. Er belde pas geleden iemand die een graslandje over had en het plan had opgevat om een ezel te gaan houden, maar zich daar eens goed over wilde laten informeren. En ja hoor, in ons bestand zat een adres van een vereniging van ezelhouders." Op serieuze toon voegt hij er aan toe: „Ik zou willen dat mensen zich ook zo goed be raadden, voor ze een hond aan schaften." Huisdieren, of liever gezegd hun eigenaars, zorgen vaak, ge wild of ongewild, voor een hoop overlast. Meestal is er op eenvoudige wijze wat aan te doen, zodat een hoop ergernis voorkomen kan worden. Even de moeite nemen om met je hond naar het uitlaatveldje te lopen, in plaats van de voor deur open te zetten, zodat de buurman de hondepoep op zijn stoep vindt. Als je weggaat de radio zachtjes aanzetten. Het geluid van de radio overstemt dan nèt de geluiden van buiten of uit aangrenzende woningen, zodat de hond niet om het minste of geringste aanslaat. De dierenbescherming reikt graag oplossingen voor derge lijke problemen aan. „Maar we gaan geen burenruzies beslech ten", zegt Van Dijke. „Dat zien we niet als onze taak. We be middelen alleen als het het die renwelzijn bevordert." Het informatiecentrum fun geert ook als meldpunt voor dierenmishandeling. De die renbescherming heeft inspec teurs met opsporingsbevoegd heid in dienst. Zij gaan bij een melding de situatie beoordelen. Als er inderdaad sprake is van mishandeling, voeren zij een Het bestuur van de dierenbescherming afdeling Noord- en Midden-Zeeland boor het informatiecen trum van de Dierenbescherming aan de Vlissingse Scheldestraat, vlak bij het nieuwe winkelcentrum het Scheldeplein foto: harry de lange gesprek met de eigenaar en als dat geen effect heeft kunnen ze zo nodig een proces-verbaal opmaken of de politie inscha kelen. Van Dijke licht het beleid voor de komende jaren toe. Het nieuwe kantoor zal fungeren als coördinatiepunt om ver schillende acties te organise ren. „We gaan het bedrijfsleven benaderen om meer scharrel- produkten te gebruiken. Een voorbeeld? Bakkers zo ver zien te krijgen dat ze scharreleieren verwerken in plaats van eieren uit de legbatterij. En volgend jaar gaan we ons richten op de biotechnologie. Door de steeds verdergaande genetische mani pulatie wordt het dier tot on dier. In Amerika bijvoorbeeld zijn koeien die door genetische manipulatie zo vlezig worden dat ze regelmatig botbreuken hebben door hun overmatige gewicht. Daar is het beender- stelsel totaal niet op berekend. Ook dat is een vorm van die renmishandeling. De dierenbe scherming ziet het als haar taak om een mentaliteitsveran dering tot stand te brengen." MIDDELBURG - Hardlopen, fietsen, schaatsen en veel eten. Dat zijn op het moment de belangrijkste zaken in het leven van de 22-jarige Floris Jan Koole. Hij bereidt zich voor op de Nederlandse kampioen schappen wintertriatlon op 7 november in Assen. De Drentse provinciehoofdstad beschikt over een kunstijsbaan, essentieel voor een wintertriatlon, waarvan de onderdelen bestaan uit 20 km. hardlo pen, 100 km. fietsen en 40 km. ofwel 108 rondjes schaatsen. Het woord 'rondje' komt veelvuldig voor in het vocabulaire van Fioris Jan Koole. Geen rondje in het café -daar zul je hem als niet-drinker en niet-roker niet gauw aantreffen- maar een rondje op de fiets, op de schaats of een rondje hardlopen:Floris Jan draait er zijn hand niet voor om. Vergezeld van broer Niels, die er de komende kampioenschappen ook bij is of samen met Marcel de Loof uit Goes, is Floris Jan Koole dagelijks te vinden in Zeeuwse dreven, weer of geen weer. „Als het van dat slechte weer is, en ik voor de tweede keer een rondje ga hardlopen, dan denk ik wel eens, waar doe ik het eigenlijk voor", zegt hij. „Maar als ik eenmaal bezig ben, is dat zo weer over. Dan ben ik in gedachten weer hele maal gericht op de komende wedstrijd." Sinds half septem ber is Floris Jan bezig met de voorbereidingen voor de kam pioenschappen in Assen. Voor die tijd zat hij ook niet stil, want ook in de zomer is triat lon een veelbeoefende sport, zij het dat het schaatsen dan ver vangen wordt door zwemmen en de afstanden anders zijn. Bij een hele marathon zijn de af standen 3,8 km. zwemmen, 180 km. fietsen en 42 km. lopen. Er zijn ook marathons waar ande re afstanden gelden, zoals de kwartmarathon. „De kwartma rathon wordt in 1996 waar schijnlijk een Olympische sport", weet Floris Jan Koole. „De afstanden bij een kwart marathon,, IV2 km. zwemmen, 40 km. fietsen en 10 km. lopen worden nu dan ook al vaak aangeduid met de term 'Olym pic distance'." Die afstand ligt Floris Jan niet zo, hij voelt zich lekkerder op de langere afstan den. Geen Olympische Spelen in het verschiet dus, maar mis schien zit er volgend jaar wel een profcontract in. Maar eerst moet Koole een jaar Hare Majesteits wapenrok dra gen. Op 30 november wordt hij verwacht op de kazerne in Den Bosch. Daar gaat hij de basis opleiding doen, samen met an dere sporters en muzikanten, zo is dat nu eenmaal inge deeld.. „In Den Bosch is geluk kig ook een kunstijsbaan, dus daar kan ik dan 's avonds trai- Triatleet Koole heeft de afgelopen tijd heel wat rondjes gefietst, gelopen en geschaatst om zich voor te bereiden op de Nederlandse kampioenschappen wintertriatlon foto: harry de lange OOST-SOUBURG - Voor de derde achtereenvolgende keer treedt de Amsterdamse forma tie 'De Dijk' op vrijdagavond 6 november op in de sporthal. In het voorprogramma treedt om 20.00 uur de Miles Browning Jazz Band op. De zaal is al om 19.00 uur open. 'De zeven levens' luidt de titel van de nieuwe CD van de Am sterdamse Rythn Soulgroep. Op de CD staan tien beeldende liedjes die een lofzang op het leven zijn. Iedereen leeft maar een keer, maar de leden van De Dijk vinden het leven zo mooi, dat ze er wel een paar extra bij zouden wensen. De groep, ze ven man sterk, kwam tot een bescheiden wens: zeven levens in ruil voor een CD. De liedjes verklanken verschillende stem mingen. Strijdbaar, roman tisch, kritisch. Stomende rocksongs naast een breekbaar cchanson. Een CD vol boeiende contrasten. Het nieuwe reper toire is vervat in een geperfec tioneerde show. nen. Ik heb status 1 aange vraagd en dat lukt waarschijn lijk wel. Dat betekent dat je voor je sport een aantal uren per dag bent vrijgesteld om te trainen. Bovendien word je in de buurt van je woonplaats ingedeeld en dat zou voor mij Middelburg zijn, idealer kan het niet." Na de Nederlandse kampioenschappen richt Floris Jan zich uitsluitend op het schaatsen om, zoals hij het uit drukt 'te overwinteren'. „Schaatsen was mijn eerste sport, dat vind ik leuk, het liefst op natuurijs. Ik wil mee doen aan landelijke B-mara thons en zien dat ik in de A-marathon kom. In de A-ma rathon doen coryfeeën mee als Evert van Benthem en als je in de B-klasse eindigt bij de eer ste tien gaan je over naar de A-marathon." Maar voorlopig is alles gericht op de Nederlandse kampioen schappen winermarathon. Het is de derde keer dat de Middel burgse triatleet hieraan mee doet. De eerste keer eindigde hij op de zevende plaats, de tweede keer mocht hij de laag- ste trede van het erepodium betreden en vorig jaar was zijn prestatie goed voor een eerste plaats in het eindklassement. De wintermarathon is in tegen stelling tot de zomermarathon, die over de hele wereld wordt beoefend, haast uitsluitend een Nederlandse aangelegenheid. Omdat het scchaatsen veel techniek vereist, die je pas on der de knie krijgt door over een langere periode veel te trainen, is de wintermarathon ook voor veteranen interessant. Eén van die veteranen is een andere Zeeuw, Pieter Verhagen uit Westkapelle. Een coach heeft Floris Jan niet. „Zolang het goed gaat heb je geen begeleiding nodig. Ik train regelmatig en ik leef ge zond. Niet roken, niet drinken, geen suiker, weinig vet. Ik denk dat er maar weinig men sen mij dat kunnen nazeggen." Een levensstijl en ^n sportieve instelling die heel wat beloven voor de proftoekomst van de jonge Middelburgse triatleet. MIDDELBURG - De serie drukbezochte tentoonstellingen Dorpen op Walcheren van het Zeeuws Documentatiecentrum sluit zijn reeks af met Westkapelle. Deze achtste tentoonstelling is te zien tot en met 12 december in de Zeeuwse Bibliotheek. Op de tien panelen zijn vooral foto's en prentbriefkaarten te zien. Veel afdrukken hiervan zijn afkomstig van de Westkapelse amateurfotografe N.Flipse-Roelse. Zij maakte in de Tweede Wereldoorlog onder andere foto's van de Duitse troepen die door Westkapelle marcheerde. Ook fotografeerde zij de herstelwerk zaamheden aan de dijk na afloop van de oorlog. Naast het reglement der arbeidersvereniging te Westkapelle uit het begin van deze eeuw, zijn ook nog koningin Wilhelmina en haar vermaarde Zeeuwse Commissaris De Casembroot op de foto vastgelegd tijdens een boomplantdag in 1948. Bijgaande foto is van recenter datum en toont de stranding van de Benares op de Westkapelse zeedijk in 1966. foto: zeeuws documentatiecentrum middelburg BIJBEL - In de Getuigeniskerk aan de A. Lauwereystraat in Middelburg vindt dinsdag 10 november een open ochtend voor vrouwen plaats. Gillian Spronk bespreekt vanaf 9.15 uur het thema 'omgaan met de bijbel'. Tijdens deze ochtend, die een interkerkelijk initiatief is van vrouwen uit de regio, is kinderoppas aanwezig. ALLEENSTAANDEN - Vrijdag 6 november is er voor alleenstaanden een avond in buurthuis Aldegonde, aan Westerzicht 386 in Vlissingen. Vanaf 20.30 uur kan er gedanst en gepraat worden. ROMEINEN - De Zeeuwse Volksuniversiteit begint don derdag 12 november met een cursus over de Romeinen in Nederland. In vijf avonden, van 19.30 tot 21.30 uur maken de deelnemers kennis met de Romeinse tijd in Nederland. De lesstof wordt verlevendigd met dia's. Inlichtingen en opgave bij de ZVU, 01180-34800. OUDE DOOS - Het Sea Side Combo speelt woensdag 11 november muziek uit de oude doos in Bachten Komme aan de VLissingse Badhuisstraat. Kaarten kosten drie gulden vijftig en zijn verkrijgbaar aan de zaal. Aanvang 14.00 uur. HUISVROUWEN - De afdeling Souburg van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen houdt maandag 9 no vember om 14.00 uur een bijeenkomst in het Rode Kruisge- bouw aan de Rehobothstraat. Mevrouw Gert Verschraegen demonstreert het werken met droogbloemen. LUCHTVAART - De Club Luchtvaart Enthousiasten ver zorgt zaterdag 14 november een diapresentatie over de luchtvaart in het verenigingsgebouw De Ame aan de Rader- macherstraat in Amemuiden. Aanvang 10.30 uur, toegang gratis. ONTSPANNING - In het Aktiviteiten Centrum Vlissingen, Hogeweg 103-105, geeft de heer P. van Brussel op 11 november om 14.00 uur informatie over hoe je je kan ontspannen zonder krachtinspanning of pijn. KINDERCARNAVAL - Buurtvereniging Van Duyvenvoor- de in Oost-Souburg viert op 11 november van 14.00 tot 17.00 uur kindercarnaval in De Schuur aan de Middelburgsestraat 113. Voor de beste verklede kinderen zijn er leuke prijzen te winnen. GEVONDEN - Bij de gemeentepolitie in Middelburg zijn de volgende voorwerpen aangegeven: herenhorloge, bankpas, herenportemonnee, klittenbandportemonnee, kinderporte monnee, damesportemonnee, diverse sleutels, gouden sscha- kelarmband, gouden armband, kralenketting, zilveren arm band, linnentas (opdruk Kennedy's) met sportkleding, da meshandtas, wieldop. Bij het dierenasiel in Middelburg zijn de volgende dieren binnengebracht, poes 'Perz' grijs, poes, gecyperd met wit snoetje. Bij de gemeentepolitie Vlissingen kwamen de volgende voorwerpen binnen: bankbiljetten, fietsstoeltje, herenhorlcr- ge, portemonnee met pillen, 2 broches, grijs konijn, dames horloge, sjaa, armbandje en diverse sleutels. Bij het dierena siel in Vlissingen kwamen binnen: een duitse herder, een wit/grijze kater en een cyperse kater. VOGELSHOW - Afdeling de Nachtegaal van de Neder landse Bond voor Vogels viert het 30-jarig jubileum met een vogelshow in ontmoetingscentrum De Halve Maan in Oostka- pelle. Openingstijden: vrijdag 6 november tussen 14.00 en 22.00 uur en op zaterdag 7 november van 10.00 tot 22.00 uur. PRAISE AVOND - Het combo Salvation houdt in samen werking met het kinderkoor Grijpskerke en leden van het koor Nova Melodia uit Kapelle een praise avond op 6 november in de gereformeerde kerk in Grijpskerke. Een uitdaging voor iedereen die graag zingt. Aanvang 19.30 uur, toegang gratis. ZOEKTOCHT - 'De spiegel van de mens: een zoektocht naar het waarom der dingen' is de titel van een lezing gehouden door het Rozenkruisers Genootschap op 9 novem ber. Aanvang 20.00 uur in de aula van de Zeeuwse biblio theek in Middelburg. HERDENKING - Met een korte plechtigheid wordt op 8 november om 11.30 uur de bevrijding van Serooskerke herdacht bij het monument aan de Vrouwenpolderseweg. AUTISME - De Nederlandse Vereniging voor Autisme houdt op 7 november een themamiddag, waar mw. I. Boonstra van de SPD spreekt over 'indicatiestelling en zorgtoewijzing voor wonen en dagbesteding'. Plaats Klimop- school in Middelburg, aanvang 14.00 uur. BAL NA - Brassband Caecilia verzorgt op 7 november een uitvoering in het Scheldekwartier in Vlissingen. Dansschool de Jong verleent medewerking. Ook vindt de trekking plaats van de verloting t.b.v. het 100-jarig bestaan in 1993. De avond begint om 19.30 uur en er is bal met bingo na. TRANSKEI - Combo Second Chance en jeugdkoor Jubilate houden en muziekavond in de gereformeerde kerk in Oost- Souburg op 7 november. De opbrengst is voor een school in Transkei, Zuid-Afrika. De avond begint om 19.30 uur. Entree ƒ2,50. BHAWANIPUR- In wijkcentrum de Open Hof aan de Gogel- weg in Vlissingen houdt het Katholiek Vrouwengilde op 7 november van 9.30-13.00 uur een bazaar en kledingbeurs, waarvan de opbrengst bestemd is voor de vrouwen in Bhawanipur (India). WERELDWINKEL - Op zaterdag 7 november wordt van 10.00 tot 16.00 uur in verenigingsgebouw De Zandput in Serooskerke een actiedag gehouden door de zendingscommis sie en de wereldwinkel. De opbrengst is voor de actie Honger in Afrika. SAMENZANG - Vrijdag 6 november is er in de Nieuwe Kerk in Middelburg een grote koor- en samenzangavond. Aanvang 19.45 uur, toegang 2,50. De opbrengst van de avond is voor zwervers in de grote steden. EPILEPSIE - Voor mensen met epilepsie en hun direct betrokkenen is er in Magnolia in Goes een infomarkt op zaterdag 7 november vanl3.00 tot 17.00 uur. L'AMOUR - Onder auspiciën van de Alliance Fran^aise voert het Atelier-Théatre van de Vrije Universiteit in Am sterdam op vrijdag 6 november het toneelstuk 'On ne badine pas avec l'amour' van Alfred de Musset. De voorstelling vindt plaats in de aula van de CSW, Elzenlaan 4 in Middelburg. JAMSESSIE - Vrijdag 6 november is er in jongerencen trum Midgard aan de Kuiperspoort in Middelburg weer een jamsessie. Aanvang 21.00 uur, toegang gratis. VEERE's GENOEGEN - Muziekvereniging Veere's genoe gen geeft op zaterdag 7 november haar jaarlijkse muziekuit voering in de Zandput in Serooskerke. Ook het seniorenor kest doet mee. Aanvang 20.00 uur, toegang gratis. MIDDELBURG - In de Stads danszaal is de hele maand no vember iedere vrijdag iets spe ciaals te doen. Ook op een aantal zaterdagen is er iets bij zonders aan de hand. Vrijdag 6 november bijt de En gels groep 'The James Hogg Bandk het spits af. Zijn blues- rockrepertoire bevat onder meer nummers van The Free' en 'Foreigner'.De band begint om 23,.00 uur. Op vrijdag 13 november is er weer een van de bekende Stadsdanszaal house party's. Alle ingrediënten voor een wil de house-avond zijn aanwezig, met als extraatje dat radio At lantis de party in zijn geheel live uitzendt op de radio. De avond begint om 22.00. Een van de beste Rythm 'n Blues Band 'The juke joints' speelt op vrijdag 20 november in de Stadsdanszaal. De band begint om 23.00 uur. Ter afsluiting van de evene mentenmaand brengt de Stads danszaal op 27 november in samenwerking met een aantal gerenommeerde modezaken een modeshow met aansluitend een acid-jazz party. Wie de modeshow wil zien moet zor gen dat hij om 22.00 uur, voor zien van een entreebewijs, bin nen is. Wie alleen voor de acid- jazzparty komt, is welkom na middernacht onder het voorbe houd dat de entree stopgezet wordt, als de modeshow uitver kocht is. Vol is vol. Kaartjes voor de modeshow zijn te verkrijgen bij de Mid delburgse modezaken Henk Sies, de Spiegel, L.C.M., Jan Jongepier, Peter Christ en Ben netton.

Scheldebode | 1992 | | pagina 11