Bolussen, burgemeesters, Zeeuwse liedjes en muziek Franse wint klassement Drie dansen van choreografe Conny Janssen Dubbelconcert in Midgard INITIATIEF GERECHTSBODE VINDT NAVOLGING RO Theater speelt Zomerdans SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 Presentatie nieuwe CD van Engel Reinhoudt MIDDELBURG Geef ze een stukje papier en ze steken het in brand. Als het eenmaal goed in de fik api€ ?d ii staat moet het weer worden gedoofd. Overdreven? accoord, maar het is de traditionele 'tic' van de brandweerman. Tuk op een mooie fik en nog blijer als alles is geblust en er (gelukkig) geen slachtoffers zijn gevallen. Mensen met een oog voor preventie en veiligheid. Mannen en natuurlijk ook vrouwen die op het moment dat ze een gebouw instappen direkt loeren hoe ze er weer uit kunnen komen op het moment dat er iets zou kunnen gebeuren. Dank zij die 'tic' van gerechtsbode Piet van de Breevaart uit Meliskerke heeft de rechtbank in Middelburg een nationaal primeurtje: een Bedrijfs Hulpverlening (BHV). Plan Opleidingen 0 GOES - Wie de presentatie van de nieuwe CD van Engel Rein houdt bijwoont op zaterdag 17 oktober in 'De Vroone' in Ka- pelle, wordt ontvangen met koffie en een bolus. Engel Reinhoudt: „Origineel is het niet, maar je kunt toch moeilijk een 'gevulde heer' uitdelen als je CD de titel heeft 'Een bolus bie de koffie'. Burgemeester Mandos van Borsele en Burge meester Kessen van Hulst ne men het eerste exemplaar in ontvangst tijdens de presenta tie. Op de CD, die ook op muziek - casette verschijnt, staan 16 liedjes in Zuid-Bevelands dia lect. Het repertoire is vergelijk baar met de plaat die in 1988 verscheen met als titel 'Vrou we, vrouwe, kóp toch wat'. Ernst en luim wisselen elkaar af. Wie de zanger Engel Reinhoudt niet kent, weet na het beluiste ren van de CD toch wel iets van hem af. Deze man houdt van de streek waar hij werd geboren en opgroeide. Hij houdt van gezelligheid, van zijn gezin, van de lange winter avonden, de gordijnen dicht, de knetterende haard. Heeft zor gen om het milieu, houdt van de natuur en heeft daar gevoe lige luisterliedjes over ge maakt. Verder bezingt hij een kleurrijk figuur uit het dorp 'Poezen Piet'. De muzikale begeleiding is dit keer in vergelijking met de vo rige geheel anders. De Zeeuws- Vlaamse volksmuziekgroep AMBRAS uit Hulst verzorgt de begeleiding. Engel Reinhoudt: „Dit is erg passend enhet resul taat is geweldig. We hebben heel wat uurtjes geoefend en ook in de studio hebben we nog heel wat uurtjes nodig gehad, maar ik ben trots op het resul taat". Aan belangstelling voor de presentatie ontbreekt het niet. Inmiddels zijn alle vier- plaatsen voor de in 'De Vroone' uitver- honderd avond kocht. Na de officiële overhandiging is er muziek van Engel Rein houdt en AMBRAS. Daarnaast zijn er optredens van Sjankie Koster. Zij brengt cabareteske schetsen in het Zeeuws- Vlaams. Na afloop kunnen de gasten nog dansen op muziek van Cees Hoogesteger. Van alle kanten is er gerea geerd op de aankondiging. Een vriend bood aan babbelaas te bakken, een supermarkt uit 's- Heerenhoek gaat de week na de presentatie een actie houden waarin de CD en verse bolus sen de hoofdrol spelen. Inmid dels is Engel Reinhoudt uitge nodigd voor de landelijke dia lectendag in Utrecht in maart 1993. Verder gaat AMBRAS met Engel Reinhoudt op toer- nee. De CD's en bandjes worden uitgebracht en verkocht door de Stichting Goed Zeeuws en Ambras en Engel Reinhoudt tijdens de studio opname van 'Een bolus bie de koffie. foto: Willem Mieras zullen slechts in enkele winkels te koop zijn. De kostem voor een relatief kleine oplage zijn hoog. Voor winkeliers is er dan ook niet veel meer te verdie nen. In elk geval heeft boek handel 'De Koperen Tuin' me dewerking toegezegd. De ver koop startna 17 oktober. Rechtbank heeft eigen brandweer Veertien mannen en twee vrou wen die enkele avonden in de maand oefenen in brandbe strijding, brandpreventie, re animatie, EHBO, ontruiming en binnenkort een opleiding krijgen met het werken met een persluchtmasker. Personeelsle den van de rechtbank, die in geval van nood de eerste klap pen kunnen opvangen en als de brandweer is gearriveerd als 'gids' kunnen dienen. „Het idee kwim zo maar eens boven water drijven", zegt Piet. „Het is een oud gebouw met hoeken en gaten, veel houtwerk, kamers en kamer tjes, nissen, erkers en vooral veel mensen. Verder staat het gebouw in de binnenstad van Middelburg. Tegenover de rechtbank huizen ook nog wat .diensten. Ook in oude gebou wen met alle brandveilige min punten van dien. Niet dat die gebouwen onveilig zijn, zo is het nu ook weer niet. Maar als er zich een calamiteit voordoet dan moet iedereen wel weten wat er moet gebeuren. Dat de brandweer komt staat als een paal boven water, maar dat kost kostbare minuten. Mi nuten die als je er verder over nadenkt dood of leven beteke nen. Die eerste minuten kun nen dus van levensbelang zijn. Alleen was er niets en niemand die in geval van nood enige aktie kon ondernemen. Niet ge structureerd tenminste. Dus dat moest even veranderen". „Zet het maar eens op papier", vonden de bazen van Van de Breevaart. Normaal gesproken is een dergelijk uitnodiging ge noeg om als plannenmaker ver der absoluut niets meer te doen omdat hei nogal eens wil ge beuren dat het plan in een burolade verdwijnt en verder levenslang 'in behandeling' is. „Je moet natuurlijk wel weten waarover je praat", zegt Piet. „Alles bij elkaar zit ik sinds m'n zeventiende jaar bij de vrijwillige brandweer. Ik ben begonnen in Hendrik Ido Am bacht en later ben ikgroeps- commandant van de groep 's Gravenpolder geworden. Nu woon ik in Meliskerke en ben ook daar bij de brandweer. In al die jaren- heb ik echt wel het nodige meegemaakt. Je weet waar je het over hebt en dan wordt er oók naar je geluis terd". Het plan verdween dus niet in een burolade maar passeerde de ARBO - commissie van de rechtbank en kreeg als advies mee 'zoek maar wat mensen uit'. Een advertentie in het perso neelsblad leverde direkt veer tien kandidaten op. Mannen en vrouwen die nog nooit iets met een brand te maken hadden gehad, niets van EHBO afwis ten maar wel in de gaten had den dat het een zinvolle bezig heid was, zo leerde een eerste introductieavond Een begroting werd ingediend en traditiegetrouw werd er wat in geschrapt. „Maar daar was natuurlijk al lang rekening mee gehouden", grinnikt Van de Breevaart. Inmiddels is de BHV aardig compleet uitgerust en zijn de diverse opleidingen met examens achter de rug. Bin nenkort staat de opleiding met een persluchtmasker voor de deur. Regelmatig wordt er ook onder werktijd— geoe fend in het gebruik met porto foons, piepers en allerlei ande re communicatieapparatuur. Het 'zenuwcentrum' waar met recht alle lijnen samenkomen wordt beheerd, door telefonist Piet Daalhuizen. Een aanhang- GOES - Met het kleinst moge lijke verschil, een punt, is Francois Franse winnaar ge worden het Zeeuws wielerklas- sement voor A amateurs. Daarvoor telden in het afgelo pen seizoen 32 wedstrijden mee. In elke wedstrijd kwamen de tien eerst geklasseerden in aanmerking voor punten. Het overkoepelend klassement kreeg gestalte dankzij de vol gende sponsors: Marlin Sport (Goes), Huissoon Sport (Goes), Piet van der Lijke (Middel burg), Cera Sport ('s Heerenhoek), cafe res taurantslijterij De Ploeg (Nieuwdorp) en cafe Nationaal (GoesL- Voor het Zeeuws klassement kwamen criteriums in aanmer king waarin alleen A-amateurs van start gingen. Dus geen gecombineerde wed strijden met B-renners. Toen vorige week in Hulst de slui- tingskoers van het Zeeuwse wegseizoen werd verreden be gon Dave Dubbeldam aan het karwei met vijf punten voor sprong op zijn naaste concur rent Francois Franse. De aan voerder van de ranglijst Dub beldam kon zich echter in Hulst niet waar maken en stap te onderweg af. Franse trot seerde de slechte weersomstan digheden beter en wist zich als vijfde te klasseren. Dat leverde de renner uit Kwadendamme zes punten op, wat net genoeg was om de hoofdprijs voor zich op te eisen, een complete nieu we race-fiets. Dave Dubbel dam moest dus genoegen ne men met de tweede prijs, die overigens ook aantrekkelijk was, namelijk een fietsframe. De Brabander Eric de Crom, die als derde eindigde in het klassement, incasseert een stel wielen. Eindstand van de eerste tien in het Zeeuws klassement: 1. Francois Franse (Kwadendam me) 123 punten; 2. Dave Dub beldam (Sluiskil) 122; 3. Eric de Crom (Hoogerheide) 108; 4. Kees Schouwenaar (Kloetinge) 95; 5. Wilfried Bastiaanse (Hoogerheide) 93; 6. Jean-Paul van de Ameele (Temeuzen) 78; 7. Rudy van Vlimmeren (St.Willebrord) 71; 8.Mario van Vlimmeren (Hoe ven) en Wilfred Geijs (Kwa dendamme) elk 56; 10. John de Crom (Wognsdrecht) 52. Links Piet van de Breevaart met de plaatsvervangend commandant Kees Monteny wagen met alles erop en er aan is onderweg en alleen de sleutel moet nog officieel worden overhandigd. Instructies over veiligheid van de gebouwen hebben alle stations gepasseerd en iedereen die in de gebouwen werkt weet wat er moet gebeu ren en vooral wie er in geval van een calamiteit de baas is. En ook al zegt menig veroor deelde dat wat hem betreft het FOTO:JAAP WOLTERBEEK hele gebouw mag afbranden, de kans is klein dat - ie zijn zin krijgt. Dat alles dank zij die tic van een brandweerman. MIDDELBURG - Morgen, donderdag 15 oktober, staan de negen dansers en danseressen van Conny Janssen op het po dium van de stadsschouwburg. Als er het afgelopen seizoen op dansgebied één naam is opge vallen, dan is het wel die van de jonge Rotterdamse choreo grafe Conny Janssen (voorheen verbonden aan Djazzex). Met een speciaal door haar samen gestelde groep van negen dan sers en danseressen maakte zij een korte tournee met haar abstracte ballet „Eloï Eloï" en pers en publiek waren overal aangenaam verrast. Met „Eloï Eloï" leverde Conny een bijdrage aan „Arts on Line for Aids" en de première vond vorig jaar juni plaats op het Seropositive Ball in Paradiso in Amsterdam. Aansluitend op het thema van het festival, koos de choreografe voor het fenomeen vriendschap, want ze wilde geen pathetische klacht creëren. De pers schreef over deze bij zondere choreografie: specta culaire dans op dwingende housemuziek vol woede en agressie. Dat is theater dat er De negen dansers en danseressen van Conny Janssen in actie. in hakt (De volkskrant); „On Nederlandse staaltjes van per fect op elkaar afgestemde groepsdans" (Rotterdams Nieuwsblad); „Prachtige for maties in een nu eens soepel acrobatische, dan weer mecha nisch ogende motoriek (Trouw). Morgenavond brengt Conny met haar groep een avondvul lend programma waarin de dy namiek van de jazzdans en de verfijning van de moderne dans FOTO: PETER BUDWILOWITZ hand in hand gaan. „Eloï Eloï" is daarbij als reprise te zien naast een nieuw duet en een groot bezet ensembleballet. De voorstelling begint om 20.00 uur, kaarten kosten 15,00 gulden. Donderdag 7.05-7.30 uur: Nieuws en actualitei ten; 12.03 uur: Nieuws en actualitei ten; 12.30 uur: Het weer in de provin cie; 12.35 uur: Consumentenpro gramma met Theo Richel; 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03-17.00 uur: Een vak apart. Een bedrijf of instelling staat centraal, ook met verzoekplaten; 17.03 uur: Nieuws en actualiteiten; 17.30 uur: Het weer in de provincie; 17.35 uur: Zegt u 't maar, luisteraars reageren op een actueel thema; 17.55-18.00 uur: De Agenda. Vrijdag:i 7.05-7.30 uur: Nieuws en actualitei ten; 12.03 uur: Nieuws en actualitei ten; 12.30 uur: Het weer in de provin cie; 12.35 uur: Het Fort Zeelandia, programma over de Zeeuwse burger en zijn bestuur met de wekelijkse column van M.C. Verburg; 12.55-13.00 uur: [De Agenda; 16.03-17.00 uur: UIT, uitgaanstips voor het weekend; 17.03 uur: Nieuws en actualiteiten; 17.30 uur: Het weer in de provincie; 17.35-18.00 uur: Zeeuws diep, forum met opinieleiders. Vandaag met Leen van Dijke (Statenlid RPF), Toine Kes sen (Burgemeester gemeente Hulst) en Allouis Saman (Statenlid CDA Zeeland en secretaris van de Kring van Werkgevers in de Kanaalzone). Zaterdag: 11.03-13.00 uur: „Dag-Week!" Pro gramma voor de vrije zaterdag met het Zeeuws weerbericht, gasten, boekbespreking, culinaire tips van de chefkok en overzicht van de zater dagkranten; 16.03-18.00 uur: Om- rpep Zeeland Sport. Zondag: 11.03-13.00 uur: 'De Schoone Waar din'. Cultureel zondagmagazine met een centrale gast, de Zeeuwse Bouwmeesters, een Zeeuwse artiest, een Zeeuw in den vreemde, en de klassieke platenkeus van Herman Goetheer14.25, 15.25 en 16.25 uur: vijf minuten Omroep Zeeland Sport; 17.03-18.00 uur: Omroep Zeeland Sport. Maandag: 7.05-7.30 uur Nieuws en Actualitei ten; 12.03 uur: Nieuws en actualitei ten, 12.30 uur: weerpraatje, 12.35 uur: het spelletje Wegwies, 12.40 Reportage, vraaggesprek, 12.55-13.00 uur: de agenda; 16.03 uur: Sportmeneer, het diepere wezen van de sport met Koen Mijnheer; 17.03 uur: Nieuws en actualiteiten, 17.30 uur: weerpraatje, 17.35 uur: De ronde van Zeeland, een ontdekkigs- tocht door de provincie, vandaag Pyramide; 17.55-18.00 uur: de agen da. Dinsdag: «--■ 7.05-7.30 uur Nieuws en actualitei ten; 12.03 uur: Nieuws en actualitei ten;! 2.30 uur: Weerpraatje, 12.35 uur: Gesprek van de week, 12.55-13.00 uur: De agenda; 16.03 uur: Gefeliciteerd! verzoekplatenpro- gramma; 17.03 uur: Nieuws en actua liteiten, 17.30 uur: weerpraatje, 17.35 uur; Vogels, vissen en Piet Smeer poets, een programma over natuur en milieu met Theo Richel; 17.55-18.00 uur: De Agenda. Woensdag: 7.05-7.30 uur Nieuws en actualitei ten; 12.03 uur: Nieuws en actualitei ten, 12.30: Het weer in de provincie, 12.35 uur: Streekeigen, programma over streekeigen zaken, 12.55-13.00 uur: De Agenda, 16.03-17.00 uur: Het Kanaal door Zeeland, programma over kunst en cultuur in de provincie, 17.03 uur: Nieuws en actualiteiten, 17.30 uur: Het weer in de provincie, 17.35 uur: Goed Zeeuws met Bram Francke, programma over Zeeuwse dialecten, 17.55-18.00 uur: De Agen da. BEURSBERICHTEN - In peuterpspeelzaal De Paddestoel aan de Irenestraat 29 in Oost-Souburg wordt vanavond, 14 oktober eenkleding- en speelgoedbeurs gehouden, van 19.30 tot 21.00 uur. VERKOPING - De hand werkgroep Engelandvaarders houdt donderdag 15 oktober een verkoping van eigenge maakte kaarten, kleden en sokken. Van 14.°° tot 16.00 uur in Bachten Reede aan de Vredehoflaan in Vlissingen. KERSTDECORATIES - Bij voldoende deelname start er op 3 november van 15.30 tot 17.00 uur een cursus kerstdeco raties maken in buurthuis 'De Zwaan', Kromwegesingel in Oost-Souburg. De kosten bedragen vijf gulden per keer, exclusief materiaal. De materialen, tempex en stof, zijn verkrijgbaar tijdens de lessen. De cursus bestaat uit 8 lessen, er is kinderopvang. Inlichtingen en opgave: 01184-61252. GEVONDEN - Bij de rijkspolitieposten Zoutelande (01186-1610) en Serooskerke (01189-1910) zijn de volgende voorwerpen aangegeven: twee dameshorloges, crosshelm, gouden dameskettinkje, quartz horloge, VW-sleutel, donker blauwe dmestas, zwarte colltrui, vouwfiets, damesfiets, vijf sleutels aan ring. PADDESTOELENEXCURSIE - Vanaf het parkeerterreinaan de Veerse Dam tegenover de Schotsman kunnen leden en niet-leden van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging (KNNV) onder leiding van Wim Kuys op 17 oktober om 14.00 uur vertrekken voor een paddestoelenex cursie. Niet-leden betalen 1,50. STOMA VERENIGING - In het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen houdt de Nederlandse Stomavereniging 'Harry Bacon' op 17 oktober een open middag van 13.30 tot 16.00 uur. Leden van de medische staf van het ziekenhuis zijn aanwezig om vragen in een persoonlijk onderhoud te beant woorden. Er is een stand met stomahulpmiddelen en een informatiestand. PEUTERCURSUS - Vlissingse ouders van peuters kunnen in het wijkgebouw aan de Rosenburglaan een cursus volgen waarin de ontwikkeling van het kind, straffen, belonen, zindelijkheid, eten, slapen, jaloezie, agressie en veiligheid aan de orde komen. Er zijn zes bijeenkomsten, steeds op maandagavond van half acht tot half tien. Opgeven voor 19 oktober bij het Kruiswerk, tel. 63700. ROMMELMARKT - Muziekvereniging Caecilia houdt zaterdag 17 oktober een rommelmarkt in de Lange Zelke te Vlissingen. Van 9.00 tot 15.00 uur. Na de middag komen Die Neulander Musikanten een concertje geven. De vereniging kan nog spullen voor de romelmarkt gebruiken, belt u even met 01184-19041. BORSTVOEDING - La Leche League geeft iedere maand voorlichtingsavonden aan vrouwen die hun kind borstvoe ding (gaan) geven. Volgende week begint een nieuwe serie van vier bijeenkomsten over de volgende onderwerpen: Waaarom kiezen voor borstvoeding (21 oktober), De kraam tijd (18 november), Problemen oplossen en voorkomen (16 december), Als borstvoeding alleen niet meer genoeg is (20 januari). De bijeenkomsten worden gehouden in Serooskerke, Laan van Wervenhove 3, van 20 tot 22 uur. AGLOW - De maandelijkse samenkomst van Woman Aglow Fellowship is maandag 19 oktober (en niet op 26 oktober!!) in de schouwburg te Middelburg. Het begint om 20 uur en spreekster is Zus Boom uit Den Haag. KRAAMPJESMID AG - Woensdag 21 oktober is er van 14 tot 17 uur in de recreatiezaal van het Jacob Roggeveenhuis Buitenrust in Middelburg/Dauwendaele een kraampjesmid dag. Er zijn allerlei handwqrtyen en lekkere hapjes te koop en er is ëwi-demonstratfe VeW oude Zeeuwse ambachten. BOEKENMARKT - De Graanbeurs op de Middelburgse Dam ligt zaterdag 17 oktober vol boeken. De Zeeuwse Stichting 'Steun aan Israël', biedt dan een breed assortiment lees- en studieboeken voor de helft van de prijs te koop aan. Van 10.00 tot 15.00 uur. ACV - In het Activiteitencentrum aan de Hogeweg 103 in Vlissingen zijn de komende week een drietal activiteiten. Donderdag 15 oktober geven mevrouw Hoogesteger en de heer Van den Bosch demonstraties tekenen/ schilderen en houtsnijden/figuurzagen. Dinsdag 20 oktober is er een de monstratie miniatuurvoorwerpen maken en woensdag 21 komt een voorlichter van de gemeentepolitie voorlichting geven over beveiliging in en om het huis. COMPUTERCLUB - Maandag 19 oktober houdt de Hobby Computer Club een bijeenkomst in het Open Hof te Vlissin gen. Er wordt een uiteenzetting gegeven over het gebruik van een modem en het Fido-net. Iedereen is welkom vanaf 20.00 uur. PUZZELRIT - De motor- en autoclub De Zeeuwen houdt zaterdag 17 oktober een puzzelrit voor automobilisten en motorrijders. De rit voert over goed begaanbare wegen in Valkenisse. Iedereen kan zich in laten schrijven bij de Kaasboer in Biggekerke tussen 13.30 en 14.30. HERFSTCONCERT - Het interkerkelijk mannenkoor "Comt nu met sangh" geeft 21 oktober een herfstconcert in de Catharinakerk te Zoutelande. Aanvang 20.00 uur, entree ƒ2,50. COSMO - In discotheek Cosmo aan de Vlissingse Volta weg vindt vrijdagavond 16 oktober om 22 uur de Final Houseparty plaats. De entree bedraagt vijf gulden. Woensdag 28 oktober is er een herfstparty. Deze begint om 21.00 uur en de toegangsprijs bedraagt eveneens vijf gulden. MIDDELBURG - Het RO Theater speelt vrijdag 16 okto ber het stuk „Zomerdans" van de Ierse toneelschrijver Brian Friel. Zomerdans is één lange Hashback waarin een oudere man, Michael, terugblikt op de lange hete zomer van 1936. Michael was toen 7 jaar oud en het kind van de jongste van vijf ongetrouwde zusters. „Zomerdans" toont ons het da gelijks leven van deze vrouwen. Maar dat is slechts de opper vlakte. Daaronder gaat een he vig verlangen schuil naar een groter en gepassioneerder le ven. Symbool daarvoor is het heidense oogstfeest Lughnasa, waar de vrouwen heen zullen gaan, waar ze zullen dansen, zullen vlammen... Maar zoals de drie zusters in het gelijkna mige stuk van Tsjechov naar Moskou willen, maar nooit gaan, zo zullen de vijf zusters uit „Zomerdans" nooit op het feest terechtkomen. Ze zitten Opgesloten in hun eigen verlan gens. En als ze zich heel af en toe permitterén zich te laten gaan, voelen we hoe diep die zucht naar een andere wereld is. In deze sexueel geladen atmo sfeer groeit Michael op. Hij maakt de uitbarstingen van hartstocht mee, de onmogelij ke, romantische liefde van zijn moeder voor de man die hem verwekt heeft en de geheime escapades van zijn tantes. Maar bovenal ziet hij ze dan sen. Alsof ze" in die dans het leven willen omhelzen. Alsof ze in die dans nog iets kunnen voelen van de passie, die tege lijkertijd langzaam slijt door hun dagelijkse beslommerin gen. Een schitterende toneeltekst over de melancholie van de geschiedenis. „Zomerdans" begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 20,00 gul den (voor JTK/CJP/Pas 65 16,00 gulden) en zijn dagelijks van 11.00-16.00 uur in voor verkoop aan de kassa van de stadsschouwburg en telefo nisch te reserveren via (01180)-11500. MIDDELBURG - Scarecrow en Easy Mest verzorgen vrijdag 16 oktober een dubbelconcert in jongerencentrum Midgard in de Kuiperspoort. De Zeeuwse band Scarecrow stapt om 21.30 uur op het po dium. De muziek van Scare crow valt onder de noemer 'ste vig' en de podiumact onder 'wervelend'. Verder laten ze zich niet in een hokje drukken. Easy Meat bestaat uit drie mu zikanten die na ettelijke hoog dravende projekten besloten om eens een recht-door-zee band op te richten. Easy Meat speelt naast covers ook eigen werk. Midgard opent de deuren oiji 20 uur, de toegangsprijs be draagt zes gulden.

Scheldebode | 1992 | | pagina 7