Frans Maas pakt de draad weer op MOSSELEN KOPERBLAZERS Oranjefeesten op het water Zelfverdedigingscursus vrouwen en meisjes "De bond valt mij wel een beetje tegen Fietsersbond doet onderzoek naar veiligheid schoolroutes Gift voor NWH Vakantie kinderen Tsjernobyl SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 Concert Abdijplein BESTEL NU DIT ARRANGEMENT MET KORTING Vrijdag 25 september - MOSSELMAALTIJD CONCERT HOE BESTELLEN BESJELBOftARRAilGEMJNT_MET KORTING ZEEUWSCH-VLAANDEREN J 10-27 >,n h<>> F"**1* september 1992 Naam:Ik bestel het arrangement Adres:'Mosselen en Koper' a 45.- Postcode woonplaats:voor I Telefoon:(overdag)(avond) (aantal) personen. BERGEN OP ZOOM - De Olympische Spelen van 1992 behoren reeds een maand tot het verleden. Wat rest zijn de uitslagen, de records, de winnaars, de verliezers en ook de thuisblijvers. Thuisblijvers, atle ten, die door een blessure of door het niet halen van de gestelde limiet het Olympische stadion in Barcelo na niet betreden hebben. Een van hen is Frans Maas, 28 jaar, geboren in Bergen op Zoom. Zijn naam als verspringer is gevestigd, maar juist dat ene doel, waar hij zo naar uitkeek, bleef buiten bereik. Een hardnekkige blessure was de oorzaak, dat Frans niet mee naar Barcelona kon. Tijdens wedstrijden in het weekend van 3 en 4 juli in Helmond hakte hij de knoop definitief door en bleef thuis in Goes. :htjarige leeftijd maakte Op ac Frans Maas kennis met atle tiek. Via kennissen van zijn ouders kwam hij bij Spado in Bergen op Zoom en hij was gelijk enthousiast over de ko ningin der sporten, atletiek. Frans Maas vertelt hierover: ik ben nooit meer met een andere sport bezig geweest en beoe fende tot mijn zestiende jaar alle onderdelen van de atletiek. Ik ben in Sittard op het CIOS geweest, was daar lid van Uni- tas, en daarna in Breda zat ik bij Sprint. Verder verbleef ik vier jaar, van 1985-1989, in El Paso in Amerika. Ik heb daar getraind en ben er afgestudeerd in Marketing Ma nagement. In die tijd ben ik me gaan toeleggen op verspringen en de hinkstapsprong. Zo kwam ik vanaf 1981 in de selectie van de nationale top. Bij de jeugd had ik het Neder lands record verspringen, en nu, bij de senioren is Emiel Mellaard recordhouder met 8.19 meter. Mijn verste sprong is 8.11. Ik ben sinds 1988 wel houder van het Nederlands re cord hinkstapsprong met 16.24 meter. In dat jaar werd ik ook Europees kampioen versprin- NIEUW- SINT JOOSLAND - De Fietsersbond ENFB gaat de veiligheid van de schoolrou tes onderzoeken. Uit een brief van de wijkvere- niging blijkt dat de fietsvoor- zieningen in de Veerstraat en de Oude Rijksweg slecht zijn. Kinderen die op de fiets naar Middelburg moeten krijgen on derweg te maken met gevaar lijke fiets-ovérsteekplaatsen in het dorp en buiten de bebouw de kom. Vooral de kruisingen met de op- en afritten van de A58 zijn wat dat betreft be rucht. Alle kinderen van het dorp worden door de Fietsersbond benaderd om een plattegrond van hun schoolroute in te kleu ren en de knelpunten aan te geven. De resultaten van dit onderzoek worden later be sproken met de belanghebben den, te weten de wijkvereni- ging, de gemeente Middelburg, het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland, de Provincie en Rijkswaterstaat. gen, het jaar daarop derde. Op de wereldkampioenschappen outdoor in Split haalde ik de vierde plaats. In het begin van 1992 vertrok Frans Maas voor een trainings stage naar Amerika. Frans Maas: Half april was ik in Lanzerote en ik had daar echt een hele goede stage, goede vooruitzichten. Na een paar weken kreeg ik echter die bles sure en er werd geprobeerd die met injecties te bestrijden, maar dat hielp niet zodat ik er op 4 juli een punt achter gezet heb. Het seizoen en de Spelen, waren voor mij voorbij. Foto's in het ziekenhuis hadden uitge wezen, dat er in de kapselband van mijn enkel kleine scheur tjes zaten, waar sowieso al zes weken rust voor stond. Ik heb een hoge pijngrens, maar dit ging echt niet. Zodoende moest ik de Olympische spelen op de televisie volgen en dat deed nog het meeste pijn. Vier jaar geleden was het ook al zo, een goed voorseizoen en toen ging ook door een blessure het feest niet door. Alle grote tournooien tussen deze twee spelen door heb ik meege maakt, alleen de Spelen zelf niet. Heel misschien kan ik nu naar Atlanta in 1996, maar dan ben ik weer vier jaar ouder. Het is door je eigen energie mogelijk om dan nog goed te presteren omdat je heel goed weet, wat je binnen de trainin gen wel en niet moet doen". Verspringen is een sport waar heel wat bij komt kijken. De aanloop is het belangrijkste onderdeel van het hele ver springen. Als je passen niet kloppen, dan kom je verkeerd uit op de afzetbalk en dat heeft een nadelige invloed op het Tijdens het EK in '88 won Frans Maas een gouden medaille MIDDELBURG - Ook de Stichting Historama Abdij draagt haar steentje bij aan de Zeeland Cultuurmaand met een gratis concert op het Ab dijplein op 27 september. Onder leiding van dirigent Tonny Osaer brengt de Nieuw- poort Concert Band tussen 15.00 en 16.30 uur speciaal gecomponeerde blaasmuziek, bewerkingen van klassieke mu ziek en bewerkingen van film en amusementsmuziek. De mu sici uit het Belgische Nieuw- poort zijn allen amateur-musi ci die de muiekakademie heb ben gevolgd. resultaat van de sprong, of zeg maar gerust, dan mislukt je sprong. Frans legt uit waar nog meer op gelet moet worden: „Je moet over een dosis snelheid beschikken en een goed coördi natievermogen. Technisch moet je goed bezig zijn, want door de kracht van de sprong krijg je bij de afzet acht tot tien maal je eigen lichaamsgewicht te verwerken. Als je op topniveau zit, dan moet alles kloppen. Je techniek moet goed zijn, je snelheid, je coördinatie en je specifieke kracht. Tijdens krachttraining boots ik het verspringen na door diverse oefeningen, die de te gebruiken spieren ten goede komen. Het resultaat hangt af van diverse factoren. Hoe voel je jezelf, hoe is het weer, hoe is de baan En dan, het resultaat van de sprong zelf, want het eerste zichtbare punt van afdruk ge rekend vanaf de balk wordt als meetpunt gebruikt. Dus het is van het grootste belang, dat bij het neerkomen alles goed zit, en je bij voorbeeld niet je hand naar achter houdt. Alles is ge richt op die krachtexplosie in die voortgaande beweging". Deze maand pakt Frans Maas de draad weer op en hervat hij de training waarvoor hij de schema's aangereikt krijgt van zijn eigen trainer Rien Mel laard, de vader van Emiel, en van de K.N.A.U. bondstrainer Peter van Wijk. Trainen kan hij op de atletiekbaan van sport park Het Schenge. Hij heeft goede contacten met AV'56 en Niek Flipse en van de gemeente Goes heeft hij toestemming om de accommodatie te gebruiken. "Zoiets heb je toch wel nodig om in vorm te blijven", zegt Frans, "En het is bovendien praktisch, dat het zo dichtbij is. In Amerika indertijd was dat ook zo. In die periode dat ik daar was, zat ik in de groep met Carl Lewis die 8.67 meter gesprongen heeft. Ook de hui dige wereldrecordhouder ver springen Mike Powell zat in die groep. Vorig jaar in Tokyo was ik er bij, toen hij zijn wereldre cord van 8.95 meter sprong. Dat was toch even feesten, want de verspringers hebben een goede band met elkaar, ook met de atleten uit het voorma lige Oostblok. Zo wordt de bes te sprong van dit seizoen van de Rus Robert Emmiyan van 8.86 meter alom gewaardeerd". Over waardering gesproken, in de periode dat Frans Maas Eu ropees kampioen was, wist ie dereen hem goed te wonen, de telefoon stond niet stil in huize Maas. Hij herinnert zich: "Van de bond belden ze wel drie keer in de week. Kunnen we dit voor je doen, kunnen we dat voor je doen, je zegt het maar. Dit jaar heb ik me met een blessure afgemeld voor de Olympische spelen en dus ook niet meer voor de limiet ge sprongen. Sindsdien heb ik niets meer vernomen, noch van de K.N.A.U., noch van het N.O.C.. En dat valt mij wel een beetje tegen". Voor buitenlandse wedstrijden is Jos Hermens zijn manager en dat valt ook de naam van Krabbe en doping. Desge vraagd de mening van Frans Maas over het gebruik van sti- foto: archief de stem weekbladen mulerende middelen: "Liever zonder doping buiten prijzen, dan met doping winnen VLISSINGEN - De afdeling Vlissingen van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen ontving gisteren uit handen van mevrouw Telle-de Vet een envelop met inhoud. Met het geld gaan de huisvrouwen nieuwe typmachines kopen. De Huisvrouwen kregen het geld van de Stichting Zomerze- gels, een fonds dat o.a. sociaal culturele doeleinden steunt. De Stichting Zomerzegels staat in de maand april op vrijdaga vond en op zaterdag in het postkantoor en bij de Mrio met zomerzegels, kaarten, pennen en agenda's. OOSTKAPELLE - Bijna veer tig kinderen uit Tsjernobyl ko men zaterdag naar Zeeland voor een vakantie van drie we- (ADVERTENTIE) Muzikaal en culinair genieten gaat in het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen prima samen. Neem bijvoorbeeld ons speciale arrangement 'Mosselen en koper'. Op vrijdag 25 september wordt u eerst om 18.00 uur in Restaurant 'De Fijnproever' in Philippine getrakteerd op een volledige mosselmaaltijd inclusief een glas witte wijn. Om 20.15 uur krijgt u dan in cultureel centrum 'Het Meulengat' in Sluiskil als uitermate smakelijk toetje een feestelijk concert aan geboden door The Wallace Collection, tien Engelse koperblazers o.l.v. de wereldberoemde trompettist John Wallace. Dagblad De Stem is een van de belangrijke sponsors van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. Daarom kunt u als lezer van De Stem en/of door De Stem uitgegeven weekblad dit arrangement bestellen met een aantrekkelijke korting. 18.00 uur, Philippine, Restaurant 'De Fijnproever' 20.15 uur, Sluiskil, Cultureel Centrum 'Het Meulengat' Normale arrangementsprijs: 52.50 SPECIALE KORTINGSPRIJS: 45.- U bestelt dit arrangement door onderstaande bon in een ongefrankeerde envelop te sturen naar: Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen, Antwoordnummer 523,4530 WB Terneuzen. Na ontvangst van uw bestelbon ontvangt u van ons telefonisch een bevestiging. De betaling en ontvangst van toegangskaarten vindt plaats op vrijdag 25 september om 18.00 uur in res taurant 'De Fijnproever' in Philippine. Telefonische informatie: 01150-95555 I i- FESTIVAL VAN DE STEM I VLISSINGEN - Veel vrouwen en meisjes zijn bang om 's avonds over straat te gaan. Zij voelen zich dan kwetsbaar. Een zelfverdedigingscursus kan helpen om het zelfvertrouwen te vergroten. De commissie Sociaal Cultu reel Werk begint vanaf 1 okto ber twee cursussen zelfverdedi ging. Eén voor meisjes tot on geveer 16 jaar en een cursus voor vrouwen. De cursussen omvatten 10 bijeenkomsten, steeds op donderdagavond in de speelzaal van de Ravestein- school aan de Hogeweg. De cursus voor meisjes duurt van 18.00 tot 19.30 uur en de cur sus voor vrouwen van 19.30 tot 21.30 uur. Het kost 25 gulden. Opgave bij het kantoor van de SCW aan de Hogeweg 103-105, tel. 01184-14660. ken. De gezamenlijke kerken in Zeeland zorgen voor de reis- en verblijfskosten. Het bedrijfsle ven sponsort de activiteiten. Zes jaar geleden deed zich in de kerncentrale van Tsjernobyl een ernstig ongeluk voor waar bij een grote hoeveelheid ra dio-actieve straling vrijkwam. Meer dan een half miljoen kin deren zijn door de straling ge troffen. Dit kan op den duur allerlei ziektes veroorzaken. Het ziekwordingsproces kan aanmerkelijk worden ver traagd wanneer de kinderen in een goede conditie zijn. Vanuit deze overwegingen hebben de gezamenlijke kerken in Zee land besloten om een groep kinderen een vakantie aan te bieden. Middels allerlei acties zijn de benodigde gelden in middels bijeengebracht. iiiiuni niiingHM i I In de serie 'Dorpen op Walcheren' presenteert het Zeeuws Documentatiecentrum van 21 september tot en met 31 oktober de plaatsen Oost- en West-Souburg en Ritthem. Zo is te zien dat Ritthems burgemeester P. Daniëlse zijn ondergelopen dorp per roeiboot inspecteerde en hoe meester Varel bij zijn 40-jarig jubileum in het zonnetje werd gezet. Oost-Souburg komt ruimschoots aan bod met opnames van Oranjefeesten, die ondanks de inundatie vrolijk gevierd werden. Het trammetje van Vlissingen naar Middelburg dat in 1909 een ongeluk kreeg, is destijds vereeuwigd op prentbriefkaarten en de leden van de Christelijke Metaalvewerkersbond lieten in 1928 een groepsfoto maken. Deze en nog veel meer foto's zijn te bezichtigen in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg tijdens de openingsuren. De afgebeelde foto werd genomen tijdens het Oranjefeest op 31 augustus 1945. foto: zeeuws documentatie centrum OUDEREN GEZOCHT - De handwerkgroep voor ouderen zoekt uitbreiding van het ledenaantal. Vindt u het gezellig om samen met anderen te handwerken, breien, naaien, haken of borduren, kom dan eens kijken in Bachten Komme aan de Badhuisstraat in Vlissingen en u zult zien dat dat niet alleen leerzaam maar ook heel gezellig is. De bijeenkomsten zijn iedere donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. ONDA - Zaterdag 26 september houdt ONDA de jaarlijkse rommelmarkt in de graanbeurs op het Damplein. De verkoop van allerhande oude spullen, van meubilair tot boeken start om 8.30 uur. Om - 11 uur komt het jeugdorkest voor de muzikale omlijsting zorgen. Verder is er een Rad van avontuur, en een kraam met warme wafels. ZVU - De Zeeuwse Volksuniversiteit verzorgt maandag 28 september een kennismakingbijeenkomst voor de cursus Russisch, dinsdag voor de cursus Zweeds, Nieuw Grieks en Italiaanse conversatie; en woensdag kunt u snufflen aan de cursus Nederlands. Voor informatie en opgave kunt u bellen naar de ZVU in Middelburg. KARMA - Psycholoog en psychotherapeut Manfred van Doom geeft vrijdagavond 9 oktober in de Middelburgse schouwburg een lezing over de mogelijkheden en ontwikke lingskansen die verborgen liggen in zijn boek Karma als kans. Vanaf 20.00 uur bespreekt hij karma en reïncarnatie, de paradoxale verhouding tussen de mens en zijn geestelijke oorsprong en de marges van de vrijheid. De toegangsprijs bedraag 7,50 ZOMERKLEREN - De Stichting Woord en Daad houdt 23, 24 en 26 september een verkoping van de laatste zomerkle ren. De opbrengst is bestemd voor een voedselproject in Burkina Faso in Afrika. De verkoping vindt plaats in Oostkapelle in de Dorpsstraat 25 van 9.00 tot 12.00 uur. 23 en 16 september ook van 13.00 tot 16.00 uur. ZIJDE - Ellen Vlasblom exposeert aquarellen op zijde in de expositieruimte van Multi Colour aan de Torenweg in Middelburg. Dominiek Steinmeijer laat zien wat zij allemaal met zijde kan doen in de vorm van sieraden en objecten en van Marij Cornelissen zijn er zijden kleding en objecten te zien. Deze expositie is nog tot en met 31 oktober te bekijken. HEEMKUNDE- De Heemkundige Kring komt vanavond, 23 september bijeen in hotel Walcheren in Koudekerke voor de eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. Drs. A.P. de Klerk houdt een praatje over Landschap en Cultuur. De aanvang van de bijeenkomst is 20.00 uur. VERHUISD - De wijkbemiddelaar in de wijk Stromenwijk 't Zand isverhuisd naar een kantoor in de vroegere Admiraal- school aan de Trompstraat. Het kantoor is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Om wachten te voorkomen kunt u het best even telefonisch een afspraak maken, tel, 01180-41180. Maar u mag natuurlijk ook zo even bij de heer R van der Feen aankloppen. FELLOWSHIP - Woman's Aglow Fellowship houdt maan dag 28 september haar maandelijkse samenkomst in de stadsschouburg te Middelburg. Vanaf 20.00 uur houdt Karin de Keyzer uit Gorinchem een spreekbeurt. GEVONDEN - Bij de gemeentepolitie te Vlisingen zijn de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: een zonnebril met plastic montuur, een spectrometer, schildpad, knuffel beer, babyjasje, regenbroek en regenpak, lederen jack, baby vestje, een kinderportemonnee met inhoud, kinderschoentje, trouwring met inscriptie, kettinkje met steentje, diverse sleutels, en een fietstas met regenpak en toiletspullen. ZELFBEZINNING - Lieke Bosveld houdt dinsdag 29 september een lezing over 'eigenheid'. Zij doet dit op uitnodiging van het Centrum voor Zelfbezinning in de Middelburgse bibliotheek, om 20.00 uur. Toegangsprijs ƒ7,50. KLEDINGBEURS - Peuterspeelzaal De Zandvretertjes houdt zaterdag 26 september een beurs met kleding en speelgoed voor baby's, peuters en kleuters. De artikelen kunnen tussen 9.00 en 11.00 uur gebracht worden; de verkoop is van 13.00 tot 15.30 uur in de speelzaal aan de Zwinstraat in Zoutelande. In Grijpskerke wordt zaterdag 3 oktober een kinderkleding- en speelgoedbeurs gehouden in peuterspeelzaal 't Hummelhoekje aan de Mariekerkseweg 48. Van 10 tot 12 uur. Spullen voor de beurs kunnen donderdag 1 oktober van 19 tot 20 uur ingelverd worden in de peuter speelzaal. BASISEDUCATIE - De Stichting basiseducatie Vlissingen start per 1 oktober met een themagroep. In de themagroep kunt u nieuwe mensen te ontmoeten, uw eigen mening vormen en discussiëren over allerlei onderwerpen. Er zijn tien bijeenkomsten en die worden gehouden in het gebouw aan de Verlengde Bonedijkestraat 275. Daar kunt u zich ook aanmelden. VRIJGEZELLIG - Vrijgezellen kunnen vanaf 2 oktober weer terecht in buurthuis Aldegonde, Westerzicht 386 in Vlissingen, om een praatje te maken of een dansje te wagen. De eerste vrijgezellenavond begint om 20.30 uur. Alleen staande vijftigplussers kunnen met de- contactgroep Sa men Uit strandwandelingen, fietstochten en andere uitstap jes maken. In Bachten Reede in Vlissingen houdt de groep iedere vrijdagmiddag van 2 tot 4 een bijeenkomst. BORSTVOEDING - De eerste weken na de bevalling, welke probleempjes je kunt tegenkomen en wat je eraan kunt doen. Dat zijn de onderwerpen van de informatie-avond over borstvoeding die woensdag 30 september in de burgemeester Dregmanstraat 13 in Middelburg wordt gehouden. Van 20 tot 22 uur. SLAPELOOSHEID - Het Kruiswerk begint op 5 oktober met een cursus voor mensen die last hebben van slapeloos heid in het Kruisgebouw aan de Mortierstraat 1 in Middel burg. Voor opgave kunt u bellen met 01100-49217. HANDWERKEN - Wat er allemaal kan met wol, draad en naald, kunt u zien op 29 september van 14.00 tot 16.00 uur tijdens een demonstratie in het Aktiviteiten Centrum aan de hogewerg 103 in Vlissingen. Voor aanmeldingen of inlichtin gen over cursussen en andere activiteiten in het wintersei zoen kunt u zich wenden tot Herman Geeraert, tel. 01184-14660. ROMMELMARKT - De Baptistengemeente Middelburg houdt op het plein aan de Volder ij laagte op zaterdag 26 september tussen 9.00 en 15.00 uur een rommelmarkt, waarvan de opbrengst bestemd is voor de inrichting van de nieuwe samenkomstzaal. LITERATUURBESCHOUWING - Een cursus literatuurbe schouwing voor wie van lezen houdt, maar eens wat anders wil lezen dan men gewend is. Bij voldoende deelname start de cursus op maandag 28 september om 19.30 uur in de Openbare Bibliohteek in Vlissingen. Informatie en aamel- ding: Culturele Raad, tel. 01184-14928/16672. PARAPLU - Buurthuis Paraplu is weer open. Men zoekt nog vrijwilligers voor het kinderwerk, met name de kinder kookclub. Voor inlichtingen of aanmeldingen, ook voor de cursussen tel. 01184-65453. EHBO - Dokter A. de Looff geeft vanaf maandag 12 oktober een cursus EHBO. In vijftien lessen van twee uur behandelt hij de praktische en de theoretische oefenstof. De cursus wordt gegeven in het Kruisgebouw aan de Leliënlaan 1 in Vlissingen, op maandagavond van 19.30 tot 21.30 uur. De kosten bedragen honderdvijftig gulden. PAPIAMENTU - Sranan Tongo wordt gesproken in Suri name en door de hier wonende Surinamers. Op Curacao, Aruba en Bonaire wordt Papiamentu gesproken. Deze twee talen kunnen nu ook op Walcheren geleerd worden. De Stichting voor Surinamers, Antillianen en Arubanen start in oktober met een cursus. In twaalf wekelijkse bijeenkomsten leert u een van de twee talen. Bel naar de stichting (01180-38070) voor meer informatie en opgave.

Scheldebode | 1992 | | pagina 9