Slachtofferhulp Zeeland luidt noodklok Vensterbanken om naar te kijken Negen veldritten in winterseizoen roen 3.95 15.00 25.00 5.95 43.95 38.50 Uitvoering Jo Seybel kweekt ramenas van vier-en-een-halve kilo De Zeeuwse Komedie speelt Ayckbourns 'Tafelmanieren' Landbouwers plaatsen borden om te waarschuwen voor slik Speuren naar sporen in Zeeuws Biologisch Museum SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 Cilinders Turkenburgh 3 stuks voor 3 zakken van 45 Itr. voor Bushman 76 cm van 33.20 voor met steel nu Huisjes Nu nieuw assortiment Hevea groen hoog model van 47.95 voor 25 kg brokken van 42.50 voor KATTEVOER IN BLIK y WH gen hoek weg 13*- 4353 EA Serooskerke w) f- 01189-2820/ 307 koren, de compositie is rijk van vorm en afwisselend met in strumentale intermezzi, koren, recitatieven, aria's en duetten. Het Middelburgse koor wordt begeleid door het Dordts Ka merorkest. De solisten zijn: Hanneke Kaasschieter (so praan), Jakobijn Wallis (alt), Frank Fritschy (tenor), Charles van Tassel (bas) en Tijn van Eijk (Clavecimbel). De algehele leiding is zoals gebruikelijk in handen van de Hulster dirigent Jo Ivens. Het concert begint om 20.00 uur. Jo en Gerda Seybel hebben het druk met het verwerken van de oogst uit hun tuintje. Want daar groeien niet alleen rame- nassen, Jo en Gerda zijn echte liefhebbers. Ze slaan geen afle vering van Gardeners World op de BBC over en tijdschriften over alles wat groeit en bloeit worden letterlijk uitgeplozen. Zo staan er maar liefst twaalf verschillende soorten tomaten bij Seybel in de achtertuin. Te veel om allemaal zelf op te eten. Naast een grote vrieskist hebben Jo en nog kennissen genoeg die willen helpen om alls op te eten. Het leukst vindt Jo het om iets nieuws uit te proberen. Een klimmende courgette bijvoorbeeld, de Trailing Marrow. Op een oud bietennet klimt de courgette moeiteloos omhoog, ondertus sen een grote hoeveelheid vruchten producerend. Vruch ten die op deze manier niets te lijden hebben van nattigheid. Naast allerlei nieuwe vruchten zoals nectarines en Tayberries is er bij Seybel ook plaats inge ruimd voor gouwe ouwe, zoals de witte wijns pruimen en de sterappels. Maar even terug naar de rame- nas. De zaadjes voor de rame- nas (gewoon uit een zakje) wer den eind mei gezaaid in een jampotje. Na een paar weken verhuisden de plantjes naar de aluminium cilinders. De cilin- cer werd gevuld met een meng sel van compost, tuingrond en zand. "Geen kunstmest" ver klaart Seybel "alleen gedroogd zeewier, as van de open haard, en compost uit het eigen com- postvat". In dat compostvat verdwijnt alle tuinafval van de Seybels, en dat is heel wat. Ook ander afval zoals eierschalen gaat in het vat. "Maar vooral geen koffiedik, want daar zit loog in en dat breekt de amino zuren af" doceert Seybel. De watervoorziening maakte Jo van een elektriciteitsbuisje met een aantal gaatjes. Het buisje werd onderaan afgedicht met een plugje. Het buisje werd in de cilincer geplaatst (voor dat de grond erin ging uiter aard) en op gezette tijden goot Jo er een beetje water in. Zo kreeg de ramenas de kans om zich zonder tegenwerking te ontwikkelen. Het reusachtige formaat is dus vooral te dan ken aan de ideale groeiomstan- digheden. Het oogsten van de ramenas was nog een kunst apart. De ramenas zonder meer uittrekken kon niet, de kans dat hij zou breken was levens groot aanwezig. De cilinders werden daarom gedemonteerd door de zelftappers die de ci linder bijéénhouden er weer uit te draaien. Wat nog een be hoorlijke klus was. Het tuinieren leerden Jo en Gerda uit een boekje van Tur kenburgh uit 1908 met de titel "Groenten in den vrijen grond" en "Kweekt zelf groente in tij den van nood". Jo kreeg het boekje van zijn vader toen ze een week op de Noord weg woonden. "We doen het voor namelijk voor de lol" zeggen de Seybels. MIDDELBURG - De Konink lijke Oratorium Vereniging 'Tot oefening en uitspanning' uit Middelburg verzorgt elk najaar een concert in de Con cert- en Gehoorzaal in Middel burg. Deze keer is gekozen voor de bekende compositie 'The Messiah' van Handel, op zaterdag 26 september. Het koor staat al jaren onder leiding van Jo Ivens en specia liseert zich uiteraard in het zingen van oratoria. De Johan nes Passion werd op plaat ge zet en de Bach Passionen wer den door koor en dirigent ook gebracht in Parijs. De Messias is een geliefkoosd werk voor Jo Seybel met zijn super ramenas Superramenas zonder kunstmest MIDDELBURG - Wat ze ermee gaan doen weten ze nog niet, misschien eten ze hem wel op. Voorlopig is het nog een bezienswaardigheid in huize Seijbel aan de Noordweg. In het tuintje achter het huis kweekte Jo Seybel een ramenas met het respectabele gewicht van vier en een halve kilo. Niet alleen is dat een heel behoorlijk gewicht voor een ramenas, het was vooral de kweekmethode die Seybel toepaste die belangstelling trekt. Voor de probleemloze groei van de ramenas gebruikte Jo Seybel een aluminium cilinder van één meter hoog en dertig centimeter in doorsnee. herkenbare mensen in herken bare situaties. De humor zit hem niet zozeer in de karikatu rale uitvergrotingen of de gro teske gebeurtenissen maar in de herkenbaarheid van onszelf en van onze familieleden en vrienden. In feite houdt Ayckbourn ons een spiegel voor zonder daarbij een oordeel uit te spreken. Dat laat hij aan het publiek zelf over. De speeldata zijn 10 en 24 oktober; 8, 21 en 28 november; 11 en 19 de cember; 9 en 23 januari; 6, 14 en 20 februari; 6 maart. De voorstellingen be ginnen steeds om 20.30 uur. Tussen 12 en 14 uur kunt u telefonisch kaarten reserveren bij Greetje Bikker, 01184-65624. VLISSINGEN - De Zeeuwse Komedie speelt dit seizoen de komedie Tafelmanieren van Alan Ayckbourn. De première vindt plaats op zaterdag 10 oktober in het Vestzaktheater aan het Bellamypark. 'Tafelmanieren' speelt zich af in een Engelse tuin. Twee zus ters en een broer verblijven samen met hun levenspartners een weekend bij hun moeder, die niet meer wil opstaan. Zes jonge mensen praten, eten en drinken wat. FOTO: HARRY DE LANGE Kortom, een wel bekend familietafereel. Maar wanneer dit tafereel beschre ven wordt door de Engelse co- medieschrijver Ayckbourn, dan verandert de idyllische tuin al snel in een slagveldje. Want Ayckbourn is een meester in het licht ironisch ontleden van MIDDELBURG - Het zal niet vaak gebeuren dat een straat fungeert als museum voor mo derne kunst. Toch lukte dat de Spanjaardstraat. Deze histori sche straat vormt tot en met 30 september de locatie van een 'vensterbankproject' van de kunstenaarsgroep Cheops. Cheops brengt vernieuwende keramiek op de plaats die nor maal is voorbestemd voor plan ten in witte potten, porceleinen beestjes, tinnen bekers of hou ten ganzen. Ruim 90% van de bewoners van de Spanjaard straat reageerde enthousiast op het idee en zegden hun mede werking toe. Een confrontatie was het gevolg. Het moet naar alle waarschijn lijkheid aan de openheid van de Spanjaardstraatbewoners hebben gelegen dat het project doorgang heeft kunnen vinden. Want niemand laat graag on gezouten kritiek over zich heen komen. En daarvan is sprake als een kunstenaarsgroep tegen de bewoners zegt 'dat spul daar op uw vensterbank slaat ner gens op, laten wij er maar iets voor maken: Kritiek op oer saaie, oerdegelijke Nederlandse vensterbankcultuur van de be kende groene planten in witte potten, pluche teddyberen, porceleinen beestjes, uitheemse schelpen, houten ganzen en straks met kerst ongetwijfeld de elektrische trapsgewijs op lopende kandelaar van Blok ker. De bewoners lieten de kri tiek over zich heen komen, dachten er over na, en gingen vrijwel allemaal de confronta tie aan. De confrontatie die eruit bestond dat oude bekende voorwerpen uit de vensterbank moesten worden verwijderd en vervangen door onbekende, vernieuwende keramische voorwerpen. Dat wat er al ja ren stond was ineens niet meer heilig, dat wat er kwam niet meer vertrouwd. De schok van het nieuwe deed de venster bank trillen. Deze openheid geldt ook voor de kunstenaarsgroep Cheops, bestaande uit Rob Brandt, Tjitske Dijkstra, Marja Hooft, Michel Kuipers. Tot voor kort maakte de inmiddels overleden Jan van Leeuwen deel uit van de groep. De typische Cheops- werkwijze is gebaseerd op een wisselwerking tussen de kun stenaars onderling. De ene kunstenaar werkt een idee uit in een soort 'halffabrikaat'. Dit halffabrikaat wordt door een tweede kunstenaar voltooid, hetgeen een voortzetting, toe voeging of reactie op kan zijn. Wat de groep bindt is de voor liefde voor het materiaal klei en de behoefte om de eigen artistieke mogelijkheden en horizon te verbreden. Keramiek bestaat al sinds de eerste kleibakkers. Eeuwen lang heeft de mens behoefte gehad aan potten en pannen, kopjes en schoteltjes. Klei leen de zich uitstekend voor dit doel en sindsdien is keramische vormgeving veroordeeld om de meest toegepaste kunstvorm te zijn. De behoefte aan gebruiks- keramiek is zo oud als de klei maar even oud is natuurlijk ook de vrije keramiek. Dat is wat we terugzien in de Span jaardstraat. Wonderlijke beel den, soms gebruiksklaar, som mige schijnbaar overbodig. Borden, vazen, pilaren, stenen planten, beelden van mensen. Vensterbanken vol materiaal om over na te denken of om gewoon naar te kijken. Het is de integratie van de kunst in de alledaagse werkelijkheid van het burgerhuis. Eén conclusie lijkt gerechtvaardigd: dat elke vensterbank beter af is met een keramisch kunstwerk dan met welke houten gans dan ook. Als u dat niet gelooft moet u maar eens gaan kijken in de Span jaardstraat. Daar zal het ze nog spijten als het straks afgelope- nis. Moderne kunst op eeuwenoude vensterbanken. GOES In het komende win terseizoen worden in Zeeland negen veldritten verreden, waarvan acht in competitieverband. Daarnaast wordt op zaterdag 21 november het Zeeuws districtskampioenschap gehou den in Wemeldinge, waar de eerste drie wedstrijden van de veldritcompetitie worden afgewerkt. Boven de Wester- schelde komen de veldrijders verder in actie in Vlissingen en Krui- ningen. Voor Zeeuws Vlaande ren staan drie wedstrijden gepland (Overslag, Terneuzen en Hulst). Het Zeeuws KNWU - district heeft in samenwerking met de organiserende comité's en de stichting Trimbelangen Midden Zeeland het volgende program ma vastgesteld: 31 oktober Wemeldinge (14.00 uur); 7 no vember Wemeldinge (14.00); 14 november Wemeldinge (14.00); 21 november Wemeldinge (districtskampioenschap) 14.00 uur; 28 november Vlissingen (14.00); 5 december Overslag (14.30); 12 december Terneuzen categorieën ama- veteranen, recre- FOTO: HARRY DE LANGE VLISSINGEN - De oogstperio- de voor bieten aardappelen en mais is weer aangebroken. Wanneer bij het vervoer van deze produkten slik op de weg terecht komt kunnen er ge vaarlijke situaties ontstaan, vooral als het regent. Het ROVZ heeft inmiddels zes duizend stickers naar de drie duizend Zeeuwse agrariërs ver stuurd. Op de stickers is een waarschuwingsbord te zien met daaronder de tekst "SLIK". De landbouwers kunnen deze stickers op een houten onder bord plakken. Bij het veroorza ken van slipgevaar moeten de landbouwers deze borden in de berm plaatsen om naderend verkeer te attenderen. Dat ont slaat de landbouwers niet van de verplichting om het wegdek zo snel mogelijk schoon te ma ken. Officieel moet dat binnen twee uur na afloop van de transportwerkzaamheden ge beuren. Blijkt bij controle dat dit niet het geval is dan wordt de slik door derden opgeruimd, op kosten van de landbouwer. Om de landbouwers tegemoet te komen in het opruimen van de slik heeft het ROVZ een vijftiental spruitstukken aan geschaft en deze ter beschik king gesteld aan loonwerkers. Met de spruitstukken geplaatst op een tank kan het wegdek snel schoongespoten worden. Naast dit spruitstuk bestaat er ook nog apparatuur gekoppeld aan een gierkar (met water ge vuld uiteraard) waarbij ge bruik wordt gemaakt van een rolbezem of een rubbermatvee- gmachine. En natuurlijk de be zem en de schop. De totale kosten van het slik- project worden begroot op 51.000,= Dit bedrag wordt opgehoest door het ROVZ, de MIDDELBURG - De Stichting Slachtofferhulp Zeeland zal, als er niet op korte termijn maatregelen worden genomen, dit jaar te maken krijgen met een exploitatietekort van onge veer 35.000 gulden. De reden van dit tekort is het verminde ren van de subsidie en het toenemen van de vraag om hulp. De financiële situatie van de stichting is op dit moment der mate zorgwekkend dat indien er niet op zeer korte termijn financiële hulp wordt geboden, de Stichting begin oktober niet meer in staat zal zijn de slacht offers hulp te verlenen. Dit jaar is het aantal huipaan- vragen ten opzichte van 1991 vermeerderd. Tot half septem ber waren er ongeveer duizend slachtoffers geholpen. In de hulpverlening aan slacht offers is naast drie coördinato ren, een groep van 45 vrijwilli gers werkzaam. Deze hebben allen een korte doch intensieve opleiding gehad. De intensiteit van de hulpver lening is sterk verzwaard. Er werden meer slachtoffers van zware verkeersongevallen en strafrechterlijke zaken gehol pen. Daarnaast vond ook in tensieve nazorg plaats aan po litiemensen, en leden van brandweerkorpsen. In Zeeland zijn thans zeven gemeenten met een bureau voor slachtofferhulp. Ook zal de commissie zich be zighouden met het opzetten van een stichting Steunfonds Financiering Stichting Slacht offerhulp. OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Museum aan de Duinvlietweg 6 in Oost- kapelle is vanaf zaterdag 26 september de tentoonstelling Speuren naar sporen te bezich tigen. In deze expositie staat het thema dierensporen cen traal. De tentoonstelling geeft een uitgebreid overzicht van de verschillende soorten dieren sporen zoals pootafdrukken en braakballen tot vraatsporen en uitwerpselen. Te zien zijn recente sporen maar ook sporen uit het geolo gisch verleden. De tentoonstelling wordt ge presenteerd aan de hand van een groot aantal objecten, fo to's en boeiende diorama's. Voor onder wijsgroepen is er aanvullend educatief materiaal beschik baar. De expositie is gemaakt in sa menwerking met het Natuur museum Nijmegen en het Na tionaal Natuurhistorisch Mu seum in Leiden. De tentoonstelling wordt zater dag geopend door de heer M.W.Jeremiasse, hoofd Techni sche recherche, district Zee land. De tentoonstelling loopt tot en met 31 januari 1993. Het Zeeuws Biologisch Mu seum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Provincie, de Gemeenten, de Waterschappen, het Wegschap Walcheren, Rijkswaterstaat en de ATerzekeringsmaatschappij- en. Deletie "Slik op de weg" is, vorig jaar als experiment uit gevoerd op Walcheren, Noord- Beveland en Tholen. De resul taten van de actie zijn nog niet bekend. Jaarlijks hebben in de periode augustus-november 8 van de verkeersongelukken betrekking op landbouwvoer tuigen en slik op de weg. Door de gunstige weersomstandighe den van de afgelopen oogstpe- riodes is een wat vertekend beeld ontstaan. De werkelijke effecten van de actie kunnen pas over een jaar of vijf bekend gemaakt worden. Inmiddels wordt de actie nu wel in heel Zeeland gehouden. Het unieke van de actie is dat de agra- rieërs, doorgaans een groepe ring waar niets aan gevraagd wordt, via het landbouwschap deelnemen aan de actie. (14.30); 31 december Kruinin- gen (14.00). De teurs/profs, anten, trimmers en ATB - ers vertrek ken gezamenlijk en rijden 50 minuten plus een ronde. Voor junioren, nieuwelingen en vrouwen, die samen rijden, geldt 35 minuten plus een ron de. Licentiehouders die in 1993 vijftien jaar worden mogen deelnemen bij de nieuwelingen. Het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden per wedstrijd, op ver toon van een KNWU-licentie. Door recreanten, trimmers en ATB-ers zonder li^ttfié dfënt tevens een dagkaart te wordeit aange schaft (kosten f 2,50 Er wordt een eindklassement samenge steld, den meetellen, waarvoor alle wedstrij- uitzondering met van het districtskampioen schap. Per wedstrijd worden 15 pun ten toegekend voor een eerste plaats, aflopend tot 1 punt voor een vijftiende stek. Wie aan elke wedstrijd deelneemt in casseert tevens 5 bonuspunten. Afhankelijk van het geld wat er binnenkomt van comité's, verenigingen en eventueel sponsors gaat de organisatie uit van een bedrag van duizend gulden als prijzengeld voor het eindklassement. De prijsuitrei king vindt plaats in de permanence van camping 'Den Inkel' te kruiningen, direct na afloop van de laatste wedstrijd. Voor het dagklassement wor den vier prijzen beschikbaar gesteld voor dé catègdrièën jLmioren erf nieuwelingen ett tien voor dé overige Categorieën. Voor inlichtingen kan contact worJ den opgenomen met de districtsbestuurders Rien Westveer (01192 - 2611) en Anton Komejan (01130 -81839). (ADVERTENTIE) r KAPELLE B V 1 SEROOSKERKE <w. BLOEMBOLLEN BLOEMBOLLENMANDJE BLOEMENSCHEPJE TUINGROND BOOMZAAG BEZEM VOGELVOEDER LAARZEN HONDEVOER 3

Scheldebode | 1992 | | pagina 7