Creatieve cursussen in Vlissingen S por lóO I in de s ;port I l)E SCHELDEBODE het weten waard 'Schatten in de bodem, Zeeuwse muntvondsten!' 3 Sponsor voor Zeeland Sport Para Norma In Zeelandhallen Bruidsmodezaak Exquise geopend op Scheldeplein Breed aanbod voor jong en oud Cursussen voor ouderen op het platteland SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 305 Verstopt Spaanse matten Potje Vinders HUISARTSEN TANDARTSEN VERLOSKUNDIGEN APOTHEEK DIERENARTSEN KERKDIENSTEN Potten vol met gouden munten GOES - Kort na de tweede wereldoorlog zijn twee bouwvakkers bezig met sloopwerk in een oud pandje in Middelburg. Een van hen breekt de schoorsteen af en ziet hoe met een luid geraas een voorwerp in de schouw valt. Zijn collega roept vanuit een andere kamer: 'Wat gebeurt daar?' en grapt: 'Valt er soms een pot met gouden munten naar beneden?' 'Nee', is het antwoord, 'mijn spijkerkist valt om.' Snel steekt de man de zilveren munten die naar beneden waren gevallen in zijn zak. Pas na zijn dood, raakte het verhaal bekend. ook is niet iedere gevonden munt een schat. In perioden van oorlog en plundering verstoppen mensen geld inderhaast, om als het la ter rustig is weer tevoorschijn te halen. De kans is dan ook groot, dat de eigenaar later niet meer in de gelegenheid is zijn kostbaarheden op te halen of terug te vinden. Veel schat- vondsten dateren daardoor uit eenzelfde periode, zoals de be gintijd van de tachtigjarige oorlog. De anekdote is ontleend aan 'Schatten in de bodem! Zeeuw se muntvondsten', een wetens waardig boekje over dit onder werp, uitgegeven door boek handel De Koperen Tuin in Goes. Het eerste exemplaar wordt op 4 september aangebo den aan mevrouw G. de Vries- Hommes, als zij in het kader van Zeeland Cultuurmaand in Axel een tentoonstelling opent. Het museumprojekt omvat te vens expostities in Axel, Aar denburg, St. Annaland, Veere, Vlissingen en Zierikzee. Verhalen over schatvondsten spreken tot de verbeelding. Ze gaan over goud en zilver, vin- dersgeluk, hebzucht en twist. Vondsten brachten Seroosker- ke op Walcheren meermalen in het landelijke nieuws, in 1966 met 1.159 gouden munten (waarde toen een half miljoen!) en in 1979 nog eens met 853 zilveren munten. Maar er zijn in Zeeland nog zeker ruim zes tig andere schatvondsten be kend, in ons hele land zo'n 700. Muntschatten zijn soms verlo ren, vaak verborgen. Verbergen van munten was niet onge woon, in de tijd dat er nog geen banken en kluizen waren. Als de eigenaar overlijdt en nie mand weet datalij munten ver borgen heeft, ligt er een schat te wachten op een gelukkige vinder. Dat geldt ook voor schepen die met hun kostbare lading zijn vergaan, zoals "t Vliegend Hert' in 1735. Voor alle duidelijkheid: niet iedere schat bestaat uit munten en Archeologen bepalen de ouder dom aan de hand van de 'sluit- munt', de jongste munt uit de schat. Zo werd in St. Maar tensdijk in 1980 bij het graven van een kabelsleuf een pot met 387 gouden munten'gevonden. Bij elkaar ruim 2 kilo goud. De jongste munt dateerde uit 1621, het jaar dat het Twaalfjarige Bestand afliep en Tholen zich voorbereidde op een Spaanse inval. De vrees was reëel, want het jaar daarop werd Steenber gen ingenomen en Bergen op Zoom belegerd. Men kan slechts raden naar de redenen, waarom de Tholenaar zijn be zit niet heeft opgehaald toen de dreiging was afgewend. Er be staan hele mooie munten, maar ook zeer eenvoudige. In 't Vlie gend Hert vond men een groot aantal 'Spaanse matten', ruw weg uitgeknipte plaatjes zilver van gelijk gewicht voor de goe de orde nog voorzien van een muntstempel. Deze dienden nauwelijks als betaalmiddel. In Europa werden ze omgesmol- Spaanse matten en gouden munten, afkomstig uit het wrak van het VOC schip 't Vliegent hert ten tot sieraden of fraaier muntwerk van eigen makelij. Vele eeuwen heeft de hoeveel heid goud of zilver de waarde van de munt bepaald. Later ging het steeds meer om de vermelde waarde, die veel ho ger kon zijn dan die van het edelmetaal. Het randschrift moest voorkomen, dat munten werden 'gesnoeid': dat met vij len of snijden een deel van edelmetaal er vanaf werd afge haald. De gulden ('gouden munt') is heel lang van zilver geweest, maar bestaat tegen woordig uit keihard nikkel. De oudste Zeeuwse muntvond sten dateren uit de Romeinse tijd, zoals die te Aardenburg. Uit sommige tijden, zoals de 7de en 12de eeuw, ontbreken schatvondsten, omdat er toen bijna geen geld werd geslagen. In Zierikzee vonden in 1958 arbeiders bij het afgraven van de Middeldijk een potje met 300 munten uit de eerste helft van de 13de eeuw. De munten waren dun en klein, wat kwam doordat er toen nauwelijks edelmetaal in omloop was. De meest recente vondst dateert uit 1991. Toen kwam nog tij dens het schrijven van het boekje in Veere een pot tevoor schijn met 116 zilveren munten uit eind 18de eeuw. De schrijvers van 'Schatten in de bodem' gaan uitgebreid in op de geschiedenis van de munt: het uiterlijk en de waar de, de rol als betaalmiddel. Ze sporen vinders ook aan, schat vondsten aan te geven bij het Koninklijk Penningkabinet, omdat ze informatie geven over het slaan van munten en de geldcirculatie. Deze geeft de vondst na bestudering terug aan de eigenaars: de vinder en de eigenaar van de grond. foto: stedelijk museum vlissingen Met enige weemoed wordt ten slotte geconstateerd, dat de moderne tijd met bank- en gi rocheques en creditkaarten voor het nageslacht nog nau welijks schatvondsten zal ach terlaten. Het vinden zal nog wel even doorgaan, want nog steeds worden er in ons land jaarlijks vijf tot tien nieuwe schatvondsten aangemeld, waarvan vorig jaar in Zeeland weer twee. 'Schatten in de bodem!' Zeeuwse muntvondsten', van Iris Toussaint en Evert van Ginkel, is uitgegeven door boekhandel en uitgeverij De Koperen Tuin (01100-31072) en kost 9.95. Vanaf 4 september in de boekhandel. VLISSINÊfëtf - Bij het Instituut Kunstzinnige Vor ming. VUssjifl.gen valt maandag 14 september het startschot voor het cursusseizoen 1992/1993. Het cursusaanbod, vermeld in een speciale cursuskrant, met zowel jaar- als kortlopende cursussen, biedt een scala aan creatieve scholing op het gebied van de beeldende vorming, audiovisuele vorming, ballet, muziek en literatuur. De dames van Zeeland Sport kregen een complete outfit van de clubhuisbeheerder Ron Wolff en Autorijschool Jannie Hart. Op de foto v.l.n.r. staand: trainer Corré, Jannie Hart en Ron Wolff, Daisy, leider Pirn Brigitte, Angelique, meneer Back, Kristel, grensrechter Ko, Malika, Ilse, lngrid, Cathleen, Christel, Sandra. V.l.n.r. zittend: Raymond, Ineke, Lilian, Michella, Jessica, Marcel- Ie, Jolinda, Natasja, Nancy, Jolanda. Kantoor Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen, tel. 01184-19910. fax:01184-11446 Openingstijden kantoor: 08.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Advertentie-exploitatie: Jos Rentmeester Yolanda Krijger tel. privé 01195-5379 tel. privé 01184-11351 Bezorgklachten: Voor bezorgklachten bellen tijdens kantooruren: 01184-19910. Redactie-adres: Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vissingen, tel. 01184-19910. fax: 01184-11446 Redacteur Johanna Brouwer tel. privé 01180-40113 Correspondenten: Andrien Smeels Jaap Klein Ad Roos tel. privé 01180-39719 tel. privé 01180-25185 tel. privé 01182- 2860 Fotograaf: Harry de Lange tel. privé 01180-25195 07-92 Voor belangstellenden op het gebied van tekenen en schilde ren kan-, een keuze worden ge maakt uit tekenen en schilde ren voor beginners en gevor derden, portret- en modelteke nen en schilderen, modem schilderen en abstract werken. De cursus tekenen en schilde ren „Een beeldend proces" biedt de mogelijkheid om op zaterdag vier uur aaneen inten sief bezig te zijn met individue le schilder- en tekenopdrach ten. Overige cursussen op het ter rein van de beeldende vorming, waarbij het ruimtelijk werken centraal staat, zijn boetseren en tekenen van kop en figuur zowel voor beginners als gevor derden, edelsmeden, keramiek en textiele werkvormen. Bij de cursus textiele werkvormen worden met behulp van de tra ditionele technieken opdrach ten verwerkt waarbij de heden daagse vormgeving het uit gangspunt is. Verschillende materialen, technieken en ver werkingsmogelijkheden wor den aan de orde gesteld. Voor geïnteresseerden in de kunst en cultuur in het alge meen biedt de cursus „Kijken naar kunst" uitkomst. Bij deze kortlopende cursus kunstbe schouwing staat de kunststro ming impressionisme centraal. Nieuwe leeservaringen opdoen en achtergrondinformatie ver krijgen omtrent eigentijdse Ne derlandse schrijvers, dat alles biedt de cursus literatuurbe schouwing. Met een groep van gelijkgestemden worden geza menlijk boeken gelezen en leeservaringen uitgewisseld. Toch meer geïnteresseerd in de dichtkunst? Geen probleem. In de cursus 'pogen in poëzie' worden zowel de nestors als de junioren onder de poëten be handeld, gelezen en besproken. Een cursus bij uitstek voor poëzieliefhebbers. Het aanbod audiovisuele vormgeving om vat cursussen fotografie en vi deo. Binnen de cursus oriëntatie op de fotografie leert men de ba siskneepjes van het vak. Daar bij komen zowel de vormge vingsaspecten als de technische aspecten aan bod. Voor mensen die al enige ervaring hebben met fotografie is er de cursus fotografie naar thema. Men leert aan de hand van thema's foto's te maken die geen onder titeling of mondelinge uitleg meer behoeven. Zelf leren ont wikkelen van de foto's wordt aan de orde gesteld in de cur sus fotografische technieken zwart/wit. Met behulp van de in de accommodatie aanwezige doka wordt het geleerde in praktijk gebracht. De video is niet meer weg te denken in deze tijd. Steeds meer mensen schaffen een vi deocamera aan. In de basiscur sus video leert men optimaal gebruik te maken van de eigen videocamera en meer resultaat te behalen. Een muziekworkshop biedt de gelegenheid enerzijds te leren musiceren in groepsverband en anderzijds eigen muzikale im provisaties te leren ontwikke len. Het veelzijdige aanbod dansan te vorming biedt mogelijkhe den voor alle leeftijden. Door jongeren en volwassenen kan een keuze worden gemaakt uit de cursussen klassiek ballet, jazzballet, combidans (combi natie klassiek en jazz) en mo dem ballet. Nieuw in het balle taanbod zijn de cursussen tap dans en dansexpressie/volks- dans. Deelnemers vanaf 10 jaar kunnen kennismaken met tap dans. Deze uit Amerika overge waaide dansvorm mag zich verheugen in een toenemende populariteit. De cursus dansex- pressie/volksdans is er al voor de leeftijd vanaf 8 jaar. De dansexpressie is een vrije dans vorm waarbij eigen dansin- breng een uitgangspunt is, daarentegen heeft de volksdans zijn traditionele vastgestelde danspassen en choreografieën. Naast de cursussen voor jonge ren en volwassenen is er een speciaal aanbod kindercursus sen waaronder tekenvariété voor kinderen van 6 tot en met 13 jaar waarbij met verschil lende technieken en materialen wordt gewerkt. Kinderen die het leuk vinden om op muziek te bewegen kun nen vanaf 4 jaar deelnemen aan één van de speciaal voor de verschillende leeftijdscatego rieën opgezette balletcursus sen. De allerkleinsten leggen de balletbasis in de cursus alge mene dansante vorming. De wat ouderen kunnen een keuze maken uit de cursussen klas siek ballet, houding en bewe ging, waarbij het accent ligt op de houdingverbetering en mo torische oefeningen en dansex- pressie/volksdans. Vanaf 10 jaar is het aanbod nog breder want dan kan tevens een keuze worden gemaakt uit de cursus sen jazzdans, combidans (com binatie van jazz en klassiek ballet) en tapdans. Op enkele uitzonderingen na vinden de cursussen plaats in het KW-gebouw aan de Min. Lelystraat 2 te Vlissingen en in het KW-gebouw aan de Braamstraat 3a te Oost-Sou burg. Voor meer informatie over het cursusprogramma, kosten en kortingsregelingen is een cursuskrant te verkrijgen bij de Culturele Raad, Bad huisstraat 104 te Vlissingen, telefoon 01184-14928/16672. Dansexpressie is een nieuwe cursus voor jongeren en ouderen. foto: GERARD VAN DAMME GOES - In de Zeelandhallen wordt op 5 en 6 september een consumentenbeurs over boven natuurlijke verschijnselen, al ternatieve geneeswijzen, voe ding, cursussen, opleidingen en spirituele vakanties. Dit alles wordt omlijst door acht lezin gen van bekende sprekers. Uit onderzoek is gebleken dat er tot op heden nauwelijks aandacht besteed is aan deze onderwerpen, terwijl in Zee land en West-Brabant de be langstelling buitengewoon groot is voor dit onderwerp. Omdat er behoefte is aan infor matie op dit gebied, worden veel bezoekers verwacht. Er zijn ongeveer honderd deelne mers: paragnosten, astrologen, tarotleggers, handlijnkundigen, reflexologen, repressiethera peuten, kinesiologen, paranor maalgenezers, homeopaten, edelsteentherapeuten, ufolo- gen, pendelaars, magnetiseurs, iriscopisten, info over opleidin gen, cursussen, workshop va kanties, etc. De bezoekersbrochure met deelnemerslijst en aanvangstij den van de lezingen kan wor den aangevraagd bij Inter Ex po Zeelandhallen Goes, tele foon 01100-21020. VLISSINGEN - De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren verzorgt dit najaar verschillende cursussen en ac tiviteiten. Bent u geïnteres seerd in een cursus, geef u dan snel op, want vol is vol. Bent u geïnterresseerd in een cursu maar schikt de plaats u niet, neem dan vooral ook contact op met de Stichting, wellicht kan de cursus dan de volgende keer ergens anders gehouden worden. In het Schuttershof te Dom burg start 15 september een 13 lessen durende cursus zelfver dediging voor vrouwen. Kosten 65,opgave 01188-3687. In Oostkapelle begint mevrouw Schout op 29 september weer met een cursus koken voor mannen. Na acht bijeenkom sten is uw kostje gekocht. Het kost 40,-, maar daar komen de kosten van de ingediënten nog bij. Opgeven 01188-3687. Een diëtiste geeft in Oostkapel le een cursus dieetkoken. In zes lessen leren zowel oudere man nen als vrouwen de kunst om met minder vet, zonder suiker, weinig van dit en veel van dat een smakelijke hap klaar te maken. Start 8 oktober, kosten 40,- (plus ingrediënten), op geven 01184-63700. In twee lessen worden veel voorkomen de ongevallen behandeld. Op 23 en 30 september in de Zand- put te Serooskerke. Kosten 15,- opgeven 01188-3687. Vlissingen - Za A. van Dijk, Koude- kerkseweg 52, tel 13459. Zo B Bosch, Badhuisstraat 81, tel 12233. Middelburg - Za R Lankhorst, Seisweg 29, tel 39933 Zo J. Dominicus, Dam 30 tel 39933 Souburg, Middelburg-Zuid, Arne- muiden en Nieuwland - Za Th. Bloos, Kanaalstraat 70 Oost-Souburg, tel 01184-61212 Zo B. Bouwmeester, Stationsplein 1 Arnemuiden, tel 01182-1308 Oostkapelle, Serooskerke, Grijpskerke, Veere en Vrouwen polder - Za en zo R. van Tol, Markt 12 Veere, tel 01181-1271 Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle Za en zo F. van Eede, de Casem- brootstraat 24, Westkapelle, tel 01187-1234 Koudekerke, Meliskerke, Biggekerke en Zoutelande - Za en zo P. Noorlander, Middel burgsestraat 94, Koudekerke, tel 01185-1231 A West- en Midden Walcheren - Za en zo A Stutterheim Sivertstraat 40 Meliskerke tel 01186- 1760 Za en zo J. Jansen, Jan van Hooft - kwartier 90 Middelburg, tel 01180-15595 Middelburg - Za en zo K Boot tel 39865 Vlissingen - vr en za t/m 12.00 uur H Klompe tel 71140, za vanaf 12.00 uur en zo A. de Gaaij, 01180-23836 Middelburg - Vr 4 sept tot vr 11 sept apotheek Welsinge, Thibautstraat 45 Vlissingen - Vr 4 sept tot vr 11 sept Apotheek cecececeoepaauwenburg, Troelstraweg 2a, tel. 70717 Gezelschapsdieren - Za en zo Dierenkliniek Walcheren Korte Noordstraat 61 Middelburg tel 01180-37077. R Roskam Kelder- weg 1 Meliskerke tel 01189-2838. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle Oude Domburgseweg 33a tel 01188-1443. Th. Driehuis-Van Ha- selen, Gerbrandystraat 151Vlis- 'singen, tel 01184-66548 Vogelop vang Midden Zeeland tel 01180-28288 Rooms-katholieke kerk. Dom burg 1e,3e en 5e za 19.15 uur Koudekerke Der Boede 2e 4e en 5e za 10.30 Dishoek zo 19 Middelburg Petrus en Pauluskerk 2e en 4e za 19 uur Hoeksteen zo 11.30 uur Oost-Souburg Zoute Viever 1e en 3e za 9 Kerklaan zo 10 Vlissingen Open Hof zo 11.15 Ter Reede za 17 Singel za 19 zo 9.30 Ziekenhuis zo 11.15 Nederlands hervormde kerk. Aagtekerke 10 en 19 uur Domburg 10 en 19 uur, Gapinge 9 uur, Grijpskerke 10 uurKleverskerke 9.30 Koudekerke 9 en 10.30 Mid delburg koorkerk 19 Nieuwland 9 Ritthem 10.30 Oostkapelle 10 uur Oost- Souburg 19 Serooskerke 10 uur- Veere 9.30 Vlissingen, St. Jacobskerk 10 uurJohanneskerk 9.30 en 19 uur Open Hof 9.30 en 17 uur Schaapskooi 9.30 Ziekenhuis 10 Ter Reede 19 Vrouwenpolder 9.30 Westkapelle 9.30 en 19. Gereformeerde kerk. Koudekerke 9.30 en 19 uur Grijpskerke 19 uur, Meliskerke 10 en 19 Serooskerke 10 en 19 Vlissingen Petruskerk 9.30 Oost-Souburg 9.30. Gereformeerde gemeente. Vlis singen 9.30 en 16. Gereformeerde kerk vrijgemaakt. Midelburg 9.30 en 16.30 Vlissingen 9.30 en 16.30 Christelijk gereformeerde kerk. Middelburg 9.30 en 16.30. Vlissin gen 9.30 en 17.00 Nederlands gerefor meerde kerk Middelburg 9.30 en 17.00uur Evangeliegemeente Middelburg 9.30 Oost-Souburg 10. Leger des Heils Middelburg 10 en 19 Vlissingen 10 uur Anglicaanse kerk Vlissingen-Oost 10.30 en 19.30 Zevendedagsad ventisten Middelburg 11. Vlissingen Doopsgezinde Gemeente Vlissingen 9.30 Kristen Zuidmolukse kerk Koudekerke 11.45 Oost-Souburg 13. Pinkster gemeente Middelburg wo 19.30 zo 15.30. Vlissingen wo 19.30 zo 14.30. Pinksterkerk Vlissingen wo 19.30 zo 14.30 Baptistengemeente Middel burg 10. <ls22>Nieuw Apostoli sche kerk <ls21>West-Souburg wo 20 zo 9.30 en 17 Evangelische Baptistengemeente Middelburg Volle evangeliege meente Arnemuiden do 20 zo 10 Serooskerke do 19 Vlissingen 10 Evangelisch Luther se Gemeente Middelburg 10.00 uur Bij Exquise kunnen aanstaande breiden dé jurk voor dé dag kiezen foto:HARRy de lange VLISSINGEN - De afgelopen maanden is het winkelareaal in de binnenstad enorm toegeno men. Damesmode, herenmode, kindermode, in alle soorten en maten. Aan het mode-assorti ment is zaterdag een exclusieve bruidsmodezaak toegevoegd. Op de kop van het Schelde plein, aan de Aagje Deken straat 2 opende Exquise zater dag voor het eerst de deuren. Een nieuwe zaak in bruidsmo de, want er wordt weer volop getrouwd tegenwoordig. Was het een jaar of negen geleden nog erg in om te gaan samen wonen, nu blijkt dat het huwe lijk weer zijn aantrekkings kracht terug heeft. En op de huwelijksdag kiezen de brui den van 1992 voor een roman tische jurk. Bij Exquise kunnen de bruiden (met hun moeder en schoonmoder, want die komen traditiegetrouw weer vaak mee) op hun gemak hun keuze maken. In de etalage hangen een paar voorbeelden van de collectie in de winkel. Een jurk van wit satijn waarvan het lijf je bezet is met pareltjes en pailletjes. Voor de durvers een jurk van changeant dat afhan kelijk van de lichtval van oran je naar felrose kleurt en een strapless model met een af neembare rok. Binnen in de winkel hangen nog veel meer modellen. Sommige bruiden komen met een foto van een bruidsjurk. Dat is geen probleem bij Ex quise. In de meeste gevallen kan zo'n japon, mocht die niet voorradig zijn gewoon besteld worden bij de fabrikant. En wil een aanstaande bruid iets laten veranderen aan de japon, dan kan dat ook want Exquise be schikt over een eigen atelier. Veranderingen aan een japon zijn over het algemeen gratis, evenals het bezorgen door ge heel Zeeland. Een bruid kan de bruidsjurk al maanden van te voren uitzoeken, daags voor de bruiloft wordt de jurk dan thuis bezorgd. In de collectie van Exquise zit ten zalmkleurige, rose en rode jurken, maar de meeste 'brui den geven toch de voorkeur aan een witte jurk. Meestal ook een lange met een behoorlijk volumineuze rok. De laatste ja ren komt ook de sluier weer in zwang en een enkele jurk heeft een sleep. Voor het kopen van een bruids jurk ben je toch al snel zestien honderd gulden kwijt, een be drag dat nog kan oplopen tot drieduizend gulden, afhanke lijk van het model en de ver werkte stof. Zo'n jurk koop je dan ook niet in een achterna middag. De meeste bruiden ko men verschillende keren om te passen en een keuze te maken. Daarbij kunnen de bruiden die bij Exquise een jurk komen ■uitzoeken rekenen op een des kundig advies.

Scheldebode | 1992 | | pagina 5