Tandarts bespeelt het stokkenklavier Swerfrust haalt de oogst binnen Kampioen libre en bandstoten Seizoenstart van ACM Vlaamse week in Goes en Borsele Een avondje uit via de VW Kip gevonden Eerste Goese Beiaarddag met zes gastspelers Concerten Beiaarddag Vijftien jaar cultuur delen met Vlaamse Westhoek Vermandere SCHbLUtöUUt VAN WUtNOUMU Z oer iciviDcn 313 GOES - Het is een ver trouwd geluid, wanneer het carillon zijn klanken over de Goese binnenstad uitstrooit. Het winkelend publiek kijkt er al lai\ niet meer van op. Meesta hoort men Sjoerd Tam- minga, die behalve tand arts tevens stadsbeiaar- dier van Goes is. In de zomer beklimmen ook gastspelers uit binnen- en buitenland de toren om er hun concerten te geven. Weinig mensen zullen ooit hebben gezien hoe de beiaardier met handen en voeten het stokkenklavier bespeelt. Dat kan veranderen op de eerste Goese Beiaard dag die op zaterdag 5 september wordt georga niseerd. Dan kunt u de spelers namelijk niet al leen horen, maar ook zien op een groot video scherm dat in de Grote Kerk staat opgesteld. Sjoerd Tamminga (45) is al weer vijftien jaar de stads- beiaardier van Goes. „Het is begonnen toen ik elf jaar oud was", herinnert hij zich. „Ik had toen pianoles van Willem Harthoorn, de toenmalige stadsbeiaardier van Goes. Hij nam zijn leerlingen wel eens mee de toren op, als hij de klokken ging bespelen. Ik was direct door het instrument ge fascineerd. Van hem heb ik de eerste beginselen van het beiaardspel geleerd. Het was blijkbaar iets bijzonders, want ik weet nog dat er ooit opna men van mij zijn uitgezonden in het tv-jeugdprogramma De Verrekijker, begin jaren zes tig". Tijdens zijn studie tandheel kunde in Amsterdam kwam Sjoerd Tamminga ook terecht in het 'mecca' van de beiaard kunst. Op de vele torens in de hoofdstad kon hij zich verder in zijn spel bekwamen. Toen hij zich na zijn studie als tan- tarts in Goes vestigde, wilde hij ook het officiële diploma voor beiaardier behalen. Van 1974 tot 1976 studeerde hij aan de Koninklijke Beiaardschool te Mechelen in België. Een maand voor zijn eindexamen behaalde hij de eerste prijs op het beiaardconcours van het Hol land Festival te Tiel. Geen wonder dat hij met lof voor zijn eindexamen slaagde. In 1977 werd hij benoemd als stadsbeiaardier en volgde zo zijn eerste leermeester Willem Harthoorn op. „Het is prima te combineren met mijn werk als tandarts. Er zijn trouwens maar weinig beiaardiers in Ne derland die het werk full-time doen.De meesten zijn ernaast organist, maar ik ken ook lera ren, ingenieurs en zelfs cardio loog die als hobby het carillon bespelen. Mijn taak als stads beiaardier bestaat uit het ge ven van de traditionele markt- bespelingen op de dinsdag, ter verhoging van de sfeer in de stad. Dit gaat het hele jaar door. Verder hoort bij mijn werk het programmeren van de computer die ervoor zorgt dat de toren ieder kwartier auto matisch een melodietje speelt". In de zomer geeft Sjoerd Tam minga vaak gastconcerten in andere steden in Nederland en België. Vorig jaar bespeelde hij nog het grote Mercedes-Benz carillon in Berlijn. „In het buitenland ziet men het carillon meer als concertinstru- Sjoerd Tamminga stadsbeiaardier van Goes ment. In België wordt de omge ving van de toren afgezet voor het verkeer en worden zitjes opgesteld, waar de mensen dan als in een concertzaal komen luisteren, met het programma boekje erbij. In Duitsland en Amerika staan carrillons meestal in een park, waar een goede luistergelegenheid is. In Nederland valt het de meeste mensen niet eens meer op, MIDDELBURG - De biljarters van Biljart Vereniging Middelburg zijn kampioen geworden in de hoogste klasse van het Libre en in het Bandstoten. In het district Walcheren/de Bevelanden waarin de Middelburgse biljarters uitkomen doen ongeveer 400 biljarters mee. Op de foto v.l.n.r. D. v.d. Berg, S. Nanuruw, C. Coomans, G. Schaalje en J. Koppejan wanneer de beiaardier speelt. Het is hier misschien te ge woon, denk ik". Gewoon of niet, op het carillon van de Grote Kerk in Goes worden regelmatig muzikale hoogstandjes uitgehaald. Dat is mede te danken aan de Stich ting Goese Beiaard. Deze Stichting werd halverwege de jaren zestig opgericht om geld in te zamelen voor een nieuw carillon. Toen de nieuwe klok ken in 1970 geïnstalleerd wa ren, bleek er nog geld over te zijn. Uit de rente hiervan plus wat subsidie kan de Stichting in de zomer gastconcerten ver zorgen. Op de koopavond op donderdag geeft van 19.30 tot 20.30 uur telkens een andere gastbeiaardier een speciaal concert. „Het carillon van Goes is van een gemiddelde zwaarte en erg mooi van klank, helemaal zui ver. Je kunt er alles op spelen wat je maar wilt. Van de zomer hadden we gastbeiaardiers die helemaal uit Enkhuizen en Sneek kwamen om hier te spe len. Vorige week kwam er ie mand uit Genk in België. Deze mensen rijden met liefde twee uur heen en terug om ons caril lon te bespelen. W zorgen dan ook voor een goede ontvangst, met een praatje en een drankje na afloop. Er zijn ook wel lief hebbers die komen luisteren. Vanuit de Manhuistuin heb je een goede plaats om het spel te horen. Het programma wat dan wordt gespeeld bestaat uit be werkingen van klassieken, volksliedjes of filmmuziek en speciale composities voor beiaard". Op zaterdag 5 september orga niseert de Stichting Goese Beiaard voor de eerste maal de Goese Beiaarddag. Zes gast spelers uit Nederland en België geven de hele dag door concer ten. Topattractie is het vier handige spel van het Neder landse Carillon Duo, bestaande uit Henry Groen en Boudewijn Zwart. Zij zullen o.a. de vijfde symphonie van Beethoven en de Bolero van Ravel ten gehore brengen. Ook de andere spelers brengen een niet alledaags pro gramma. „Met deze dag maken we een gebaar naar de klokkenspelwe reld", vertelt Dick Oostipga, pennigmeester van de Stichting Goese Beiaard. „We nodigen vakgenoten en liefhebbers uit naar Goes te komen en te horen wat we hier kunnen brengen. Er zijn meer van dergelijke manifestaties in Nederland. De comité's in den lande zijn zeer actief om de beiaard als con certinstrument te promoten. Daarbij wordt ook vaak ge zocht naar combinaties met an dere instrumenten. Zelf hebben we wel eens een beiaardconcert gegeven samen met een jazz band. Ook de combinaties met synthesiser is al vaak beproefd. MIDDELBURG - Het ACM start in september het nieuwe seizoen met ontmoetingen, spelmogelijkheden en allerlei activiteiten. Op 8 september is MIDDELBURG - Toos Deurloo en Katie Groenendijk, werkzaam bij bejaardentehuis Swerfrust aan de L. Stommesweg, zijn voor de bewoners de boer op gegaan om de oogst binnen te halen. Veel bewoners zijn van boeren komaf en zullen bij het zien van de mais, het vlas, het graszaad, de gerst, de tarwe, de uien en de aardappelen terugdenken aan vroeger tijden. Gesprekstof genoeg! FOTO: J. MARINISSEN ARNEMUIDEN er een open middag. Het activiteiten Centrum Mid delburg (ACM) is bestemd voor mensen uit Middelburg en om geving, die langdurig werke loos, arbeidsongeschikt of li chamelijk gehandicapt zijn. Daarnaast staat het centrum open voor mensen met een lage uitkering, die weinig mogelijk heden hebben tot contacten. Een partner is ook welkom In het centrum zijn mogelijk heden om andere mensen te ontmoeten, om bezig te zijn met een activiteit op educatief of creatief terrein en er zijn spelmogelijkheden zoals biljar ten, dammen of schaken en gezelschapsspellen. Voorts zijn er extra activiteiten en vakantieprogramma's. Deze vinden plaats naast de vaste middagen. De kosten van de wekelijkse activiteiten zijn 1.- per keer, de ontmoetingsruimte is vrij toegankelijk voor deelnemers van het ACM. Het Activiteiten Centrum Middelburg is geves tigd in het Ontmoetingscen trum Dauwendaele (in het win kelcentrum), Vrijlandstraat 51 te Middelburg. Het ACM start het seizoen met een open middag op dinsdag 8 september van 13.30-16.30 uur. De middag wordt georgani seerd door het ACM in samen werking met de medegebrui kers van het gebouw, de wijk- vereniging Dauwendaele en skw „de Hayman". U kunt in formatie krijgen over de diver se programma's en er zijn de monstraties van activiteiten, een loterij e.d. De vaste middagen van het ACM zijn: dinsdagmiddag 13.30-16.30 uur: boeken/ge dichten, Engels, handvaardig heid, materiaalverwerking (hout/klei), tekenen en schilde ren (geen olieverfschilderen) en volksschilderkunst. Donder dagmiddag 13.30-16.30 uur: al gemene ontwikkeling, hand vaardigheid, kleurbeleven en uitbeelden, materiaalverwer king (hout/koper), schilderen (olieverf) en volksschilder kunst. Het voordeel is dat het carillon een van de weinige instrumen ten is die van zichzelf zo'n power hebben, dat ze zonder elektrische versterking een grote draagwijdte hebben". Men wil met de Goese Beiaard dag ook stadsgenoten meer be kend maken met het bijaard- spel. Daartoe zal de firma Re- maco bij de hoofdingang van de Grote Kerk een groot video scherm opstellen, waarop men kan zien hoe de beiaardiers in de toren aan het werk zijn. Ook is er een promotiestand aanwe zig. Wellicht zullen de bezoe kers in de toekomst bewuster naar de vertrouwde carillon klanken gaan luisteren. Donderdag 12.03 uur: Nieuws en actualiteiten: 12.30 uur: Het weer in de provincie: 12.35 uur: Consumentenprogramma met Theo Richel; 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03-17.00 uur: Een vak apart. Een bedrijf of instelling staat centraal, ook met verzoekplaten; 17.03 uur: Nieuws en actualiteiten; 17.30 uur: Het weer in de provincie; 17.35 uur: Zegt u 't maar, luisteraars reageren op een actueel thema; 17.55- 18.00 uur: De Agenda. Vrijdag: 12.03 uur: Nieuws en actualiteiten; 12.30 uur: Het weer in de provincie; 12.35 uur: Het Fort Zeelandia, pro gramma over de Zeeuwse burger en zijn bestuur met de wekelijkse co lumn van M.C. Verburg; 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03-17.00 uur: UIT, uit gaanstips voor het weekend; 17.03 uur: Nieuws en actualiteiten; 17.30 uur: Het weer in de provincie; 17.35-18.00 uur: Zeeuws diep, forum met opinieleiders. Zaterdag: 11.03-13.00 uur: „Dag-Week!" Pro gramma voor de vrije zaterdag met het Zeeuws weerbericht, gasten, boekbespreking, culinaire tips van de chefkok en overzicht van de zater dagkranten; 16.03- 18.00 uur: Omroep Zeeland Sport. Zondag: 11.03-13.00 uur: 'De Schoone Waar din'. Cultureel zondagmagazine met een centrale gast, de Zeeuwse Bouwmeesters, een Zeeuwse artiest, een Zeeuw in den vreemde, en de klassieke platenkeus van Herman Goetheer17.03-18.00 uur: Omroep Zeeland Sport. Maandag: 12.03 uur: Nieuws en actualiteiten, 12.30 uur: weerpraatje, 12.35 uur: het spelletje Wegwies, 12.40 Reportage, vraaggesprek, 12.55-13.00 uur: de agenda; 16.03 uur: Sportmeneer, het diepere wezen van de sport met Koen Mijnheer; 17.03 uur: Nieuws en actualiteiten, 17.30 uur: weerpraatje, 17.35 uur: De ronde van Zeeland, een ontdekkigstocht door de provincie; 17.55-18.00 uur: de agenda. Dinsdag: 12.03 uur: Nieuws en actualiteiten, 12.30 uur: Weerpraatje, 12.35 uur: Gesprek van de week, 12.55-13.00 uur: De agenda; 16.03 uur: Gefelici teerd! verzoekplatenprogramma; 17.03 uur: Nieuws en actualiteiten, 17.30 uur: weerpraatje, 17.35 uur: Vogels, vissen en Piet Smeerpoets, een programma over natuur en milieu met Theo Richel; 17.55-18.00 uur: De Agenda. Woensdag: 12.03 uur: Nieuws en actualiteiten, 12.30: Het weer in de provincie, 12.35 uur: Streekeigen, programma over streekeigen zaken, 12.55-13.00 uur: De Agenda, 16.03-17.00 uur: Het Kanaal door Zeeland, programma over kunst en cultuur in de provincie, 17.03 uur: Nieuws en actualiteiten, 17.30 uur: Het weer in de provincie, 17.35 uur: Goed Zeeuws met Bram Francke, programma over Zeeuwse dialecten, 17.55-18.00 uur: De Agen da. Bij het VVV-kantoor aan de Nieuwendijk in Vlissingen en de Duinweg in Oostkapelle en is het mogelijk kaarten te reser veren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstellin gen in het hele land. Tussen 9 en 16 uur (zaterdags tot 13 uur) informeren de medewerkers van het VW u graag over de ver schillende mogelijkheden. Per persoon komt er een klein be drag aan kosten hij. U krijgt bij het VW een voucher waarmee u bij de kassa van het theater uw toegangskaart kunt opha len. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voorverkoop zijn. ROTTERDAM 28-9 Engelbert Humperdinck; 1-10 The Cure; 7/8-10 Julio Iglesias; 16/17-10 Heineken Night of the Proms (Joe Cocker, Christopher Cross, Jennifer Warns), 19-10 Toto (extra concert) 21-10 Chris de Burgh (extra concert); januari 1993 Opera Nabucco. AMSTERDAM 28-11 t/m 31- 3 DEN3 S'hAAG 20-9 Nana Mouskouri; 26-9 Wall Street Crash; 20-10 t/m 1-11 Cyrano, de musical; 21- 10 Don Giovanni; 31-10 Fats Domino, 13-11 t/m 5-12 Andre van Duin; 12-17 jan Revue Re vue. DIVERSEN 21-9 James Brown; september Nana Mous kouri, diverse plaatsen; 13-10 Super oldie night, Apeldoorn met o.a. Chris Andrews, Mungo Jerry en Neil Christie; 23-10 Emerson, Lake en Palmer; 25/27-9 Eschweiler Jazz Tage, Eschweil Duitsland; oktober Dubliners, diverse plaatsen. MIDDELBURG - Bij de tijd zijn ze wel bij de gemeentepoli tie, sinds daar vijf horloges werden aangegeven. Deze hor loges en ook de andere voor werpen worden drie maanden op het bureau bewaard. Het betreft: postbankpas (ju nior); girocheque; brilleglas (rechts); 1 contactlens (rechts); OV-jaarkaart; krulkabelslot; diskette 'Thomas Conrad'; 4 studieboeken; buggy; luidspre kers in doos; jongerenkaart; fo totoestel; camera; chroomkl. herenhorloge; goudkl. dames horloge (quartz); goudkl. da meshorloge met witte band; Flik-Flak horloge; dameshorlo ge, grijs; kindervestje, blauw; kindersweaer, groen/wit; trui, licht blauw; corduroy heren hoed, grijs; plastic tasje inh. pyama en herenslip; bruin le ren portemonnee met inhoud; bruine portemonnee (leeg); da mestrouwring; gouden schake larmband; ziiveren armband; 2 zilveren kettinkjes; div. sleu tels; speelgoedpop met geel jurkje; wit cola beertje; kinder rugtas, paars/rose; attaché kof fer, bruin (leeg); wit plastic zakje inh.: T-shirt, sokken, slip en L.A. Gear; plastic tas met kleding; Mazda tas; Rugtas, rood inh.: zwemkleding; kente kenplaat; wieldop, grijs; wieldop, zwart; valkparkiet, grijs; dwergpapegaai, groen/ blauw; albino, wit; kat (Ango ra), zwart; kip; kater rood. BORSELE/GOES - Dit jaar bestaat de Kulturele Uitwisse ling tussen de Vlaamse ge meenten Diksmuide en Veurne (in de Vlaamse Westhoek) en de Bevelandse gemeenten Borsele en Goes vijftien jaar. Om dit heugelijke feit te vieren is door de vier gemeenten besloten om op eikaars grondgebied een speciale week te organiseren. Van 4 tot en met 12 september is er in Borsele en Goes een Vlaamse week en in Diksmuide en. Veurne een Bevelandse week. De bevolking kan dan kennis maken met eikaars cul turele uitingen en wederzijds kunnen contacten gelegd wor den. De feestelijke Vlaamse week gaat officieel van start op vrij dag 4 september. In de openba re bibliotheek te Heinkenszand kunnen de bezoekers om 19.30 uur kennis maken met de Vlaamse poëzie tijdens een le zing van Anton Vanwilderode. In de bibliotheek van Goes is er dezelfde dag om 20.15 uur een lezing over Vlaamse spreuken van Gerard Debrabandere. Za terdag 5 september is er om 19.00 uur Vlaams volkstoneel in wijkcentrum De Spinne in Goes-Noord door de groep 'Troost in Nood' uit Esen. Het hoogtepunt van de Vlaam se Week is een optreden van de bekende liedjeszanger Willem Vermandere. Zaterdag 5 sep tember om 20.00 uur zingt de Vlaamse zanger in de Jeugd- hoeve te 's-Heerenhoek over zijn geboortestreek Westvlaan- deren. Over mensen en dingen die hem beroeren, verbazen en vertederen, dan is willem Ver mandere op zijn best. Verman dere lijkt zich niet thuis te voelen in de wereld van van daag. Liedjes zingen is zoiets charmants, men rolt de loper voor je uit. Applaus! Applaus! Maar je hebt tegenwind nodig. Vermandere is vastbesloten zichzelf te blijven en benut daarvoor ook een dosis zelf spot. Hij overbrugt de taal grenzen, eeuwen en alle moge lijke andere barrières. Een wonderlijke man, deze bard met de baard, die zijn liedjes inleidt met verhalen die nau welijks verband houden met wat hij zingt, een keur aan snaar- en blaasinstrumenten wordt gebruikt voor de bege leiding. Muziekliefhebbers kunnen zondag 6 september kun hart ophalen. In de Manhuistuin te Goes is er om 12.00 uur een 'Aperatiefconcert' door Disca- muda (klassiek) en om 16.00 uur een 'Koffieconcert' door Ashels (folkmuziek). In De Stenge te Heinkenszand wordt het 'Aperatiefconcert' (12.00 uur) verzorgt door Ashels en het 'Koffieconcert' door Disca- muda (16.00 uur). De grote slotmanifestatie is op zaterdga 12 september als Bor sele en Goes ook 'Open Monu mentendag' houden. Op de Grote Markt in Goes (om 11.00, 14.00 en 16.00 uur) en en in het Fort Ellewoutsdijk (om 14.00, 15.00 en 16.00 uur) treden mee- dere Vlaamse groepen op. Sinksenbruid en Zannekin zijn volksdansgroepen en het Sint Omaarsgilde Beauvoorde brengt een wagenspel. Met uitzondering van de optre dens van Willem Vermandere en de volkstoneelgroep 'Troost in Nood' zijn alle evenementen gratis te bezoeken. tWillem Vermandere en begeleiders.

Scheldebode | 1992 | | pagina 13