Eindelijk lichtpuntje voor sterrenwacht Zeeuwse dambond Oude banden verkeren in prima staat Vierde Zeeuwse filmfestival Voorlichtingsavond over cursussen Walchers Gilde Concert Zeeuwse koorschool Vliegerfestival Ouderenreis Jeugdploeg vist naar goud Nadorstloop Volkssterrenwacht verhuist naar koetshuis bij 't Hof Toornvliet SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 311 Dat wordt straks anders. Bij 't Hof Toornvliet is nauwelijks sprake van 'lichtvervuiling' door licht schijnsel uit omringende gebouwen, straatlantaarns en autoverkeer. Het tijdrovende heen- en weerge sjouw is dan niet meer nodig: dan is het een kwestie van de tuindeuren openzetten en de kijkers buiten zetten. Het enige wat de stichting nog ontbeert, zijn de financiële middelen om de nieuwe behuizing naar behoren in te richten. Het bestuur is daarom op zoek naar sponsors, die de 25-jarige stichting willen steunen. De sterrenwacht houdt iedere vrijdag open avond vanaf 20.00 uur en organiseert jaarlijks een cursus algemene sterrenkunde. Groepen en vereni gingen kunnen ook terecht voor een rondleiding met uitleg en sinds kort beschikt de sterrenwacht over een lesbrief, geschikt voor de bovenbouw van de basisschool. Om groepen scholieren te kunnen ont vangen zijn echter meer vrijwilligers nodig, liefst met educatieve kwaliteiten. Astronomenkamp EXPOSITIE IN DE ZEUWSE BIBLIOTHEEK Menno van Delft bespeelt clavicord door Andrien Smeels MIDDELBURG - Het heeft jaren geduurd, maar nu is er eindelijk een oplossing gevonden voor het huisvestingsprobleem van de stichting Volkssterren wacht 'Philippus Lansbergen'. Het bestuur verwacht dat de verhuizing binnen een half jaar zijn beslag krijgt. De sterrenwacht is nu nog gevestigd in een voormalige school aan de Herengracht. Door de bouw van een dependance van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen in de tuin van dit pand is het al jaren niet meer mogelijk om ter plekke daadwerkelijk naar de sterren te kijken. Het is in de tuin nooit meer donker genoeg om de kijkers te kunnen gebruiken. Willen de amateur-astronomen nu sterren en planeten bestude ren, dan laden ze de kijkers in de auto en gaan op zoek naar een donker plekje buiten Middelburg om het licht van maan en sterren te kunnen 'vangen'. Nederland telt zestien volks- sterrenwachten, verspreid over het hele land. Zij werden ooit opgericht door amateur-astro nomen die zich voor hoge uit gaven gesteld zagen als zij hun hobby serieus wilden beoefe nen. Gezamenlijke inkoop bleek de enige manier om over het nodige, maar peperdure in strumentarium te kunnen be schikken. Tegenwoordig ontvangen de volkssterrenwachten subsidie, waarmee huur van een ruimte en vervanging van instrumen ten bekostigd moeten wor den.Met de inkomsten van rondleidingen en lezingen is dat voor de Zeeuwse volksster renwacht net voldoende, maar voor de op handen zijnde ver huizing is eigenlijk geen finan ciële ruimte. Vandaar de zoek tocht naar sponsors. Entree heffen zou ook een mogelijk heid zijn om meer inkomsten te verwerven, maar daar wil het bestuur liever niet aan. „Wij vinden het belangrijk dat ie dereen op vrijdagavond binnen kan lopen", zegt voorzitter Jan Verbeem. „Als je entree heft, is dat voor veel mensen toch een drempel. De sterrenwacht in Middel burg kan meestal beschikken over zo'n tien twintig vrijwil ligers, die de sterrenkunde als hobby hebben. Het zijn mid delbare scholieren, maar ook mensen die al in de VUT zijn. Een 'profielschets' is niet te gevener zijn zakenmensen bij, huisvrouwen en studenten. Een aanleiding om eens een kijkje te nemen bij de sterren wacht kan een maansverduis tering zijn of het verschijnen van een komeet. Een paar jaar terug was het verschijnen van de komeet Halley voor velen reden om eens een kijkje te nemen bij de sterrenwacht. Middelbare scholier Joris Dob- belaer begon zich voor de ster renkunde te interesseren toen hij in het documentatiecentrum op de basisschool een boekje over kometen vond en daarover Belangstellenden zijn iedere vrijdagavond welkom bij vokssterrenwacht 'Philippus Lansbergen', waar vrijwilligers graag tekst en uitleg geven. V.l.n.r. medewerkers Adrian v.d. Ven en Joris Dobbelaer en bestuursleden Willem Grootveld en Tjerk Westerterp FOTO: HARRY DE LANGE een spreekbeurt hield. Nu is hij een trouwe bezoeker van de sterrenwacht. Hij is net terug van een astronomenkamp in Frankrijk, waar hij de sterren hemel zag, zo helder als hij in Nederland nooit gezien heeft. Enthousiast toont hij de zelfge maakte dia's van de Franse sterrenhemel. „Dat is voor mij de leukste kant ervan, om ster ren en sterrennevels te bekijr ken en proberen goede foto's te maken. Maar anderen interes seren zich bijvoorbeeld meer voor de ruimtevaart of vinden het leuk om berekeningen te maken van de snelheid waar mee een komeet zich ver plaatst. Zelf ben ik meer een talenmens, dus al die wiskun dige berekeningen zijn aan mij niet zo besteed. Maar er zitten aan de astronomie zoveel as pecten, dat iedereen er wel iets van zijn gading kan vinden." In de ruimte van de Middel burgse sterrenwacht hangen verschillende foto's van maan en sterren die in de loop van de jaren door de leden gemaakt zijn. Bij de inventaris van de sterrenwacht behoort dan ook behalve de nodige lenzenkij- kers, spiegelkijkers en camera's, een donkere kamer, waar opnames meteen ontwik keld en afgedrukt kunnen wor den. „We zijn nu ook volop bezig met het onwikkelen van elektronica", zegt penning meester Willem Dekker niet zonder trots. „Met de radiote lescoop proberen we 'ruis' uit het heelal te ontvangen en de gegevens verwerken we met de computer". Dergelijke activiteiten zijn in een land als Nederland met zijn lange zomeravonden of 'grijze nachten' onontbeerlijk, want dan is het niet mogelijk om de sterren goed waar te nemen. Ook heeft de sterren wacht een omvangrijke biblio theek opgebouwd en is men geabonneerd op vaktijdschrif ten uit binnen- en buitenland. De vrijwilligers van de sterren wacht hebben bovendien nog hun handen vol aan het onder houd van de kostbare instru menten en apparatuur. Geen wonder dat zij reikhal zend uitzien naar de dag dat ze het koetshuis van 't Hof Toorn vliet kunnen betrekken. Aan hen zal het niet liggen. Met de hulp van de gemeente, sponsors en nieuwe vrijwilligers moet het zeker binnenkort lukken. Wie eens een blik wil werpen op het heelal of wat meer wil weten over planeten en sterren, is iedere vrijdagavond welkom vanaf 20.00 uur op de open avond, voorlopig nog aan de Herengracht 52, na de verhui zing aan de Koudekerkseweg, in het koetshuis van 't Hof Toornvliet. MIDDELBURG - In de Zeeuw se bibliotheek is op dit moment een expositie ingericht over Middelburgse boekbanden uit de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw. De titel van de expositie is 'Goud en Velijn'. De tentoonstelling geeft een overzicht van de ontwikkelin gen in het Middelburgse boek bindersbedrijf. Zowel de exclu sieve, internationaal vermaar de luxe banden als de eenvou dige maar zeer degelijke ge bruiksbanden komen aan de orde. Internationaal ja, want van de Middelburgse binders Mandelgreen en Dane worden bijzonder fraaie exemplaren gekoesterd in de Koninklijke bibliotheken in Den Haag, Brussel en New York. Onder zoekers hebben ontdekt dat de Zeeuwse hoofdstad een belang rijk centrum van boekbinders was. Van de hier vervaardigde exemplaren zijn er helaas veel verdwenen door oorlogsgeweld of door verkoop aan handela ren. Op de tentoonstelling wordt een selectie getoond. Be halve boeken 'in goud' vervaar digden de binders ook honder den eenvoudige exemplaren in perkament (velijn), die groten deels bewaard zijn gebleven in het archief van de Zeeuwse Provinciale Staten. Het doel van de tentoonstelling is tweeledig. In de eerste plaats vraagt de organisatie aandacht voor de boekband als kunst vorm en in de tweede plaats maken de in perfecte staat ver kerende gebruiksbanden dui delijk dat een zorgvuldige ver vaardiging en behandeling op de lange duur zijn vruchten De ordonnantie van de synode van 1583 werd ingebonden bij de tweede Luctor binderij in Middelburg FOTO: ZEEUWS DOCUMENTATIECENTRUM afwerpt. Door de kwaliteit van de gebruikte materialen zullen de genoemde gebruiksbbanden uit de 16e, 17e en 18e eeuw met relatief weinig beheerskosten nog eeuwen meekunnen. Voor de uiterst actuele en acute pro blemen als verzuring en spon taan verval blijken deze ban den nauwelijks gevoelig te zijn. Op de tentoonstelling worden ook negentiende eeuwse ban den getooond en dan is het verschil in kwaliteit en de ver zuring van het inferieure pa pier en leer duidelijk te zien. De tentoonstelling "goud en ve lijn' is nog te zien tot en met 10 oktober, tijdens de openingsu ren van de bibliotheek. MIDDELBURG - Vrijdag be gint het Filmfestival Zeeland. In ruim een week tijd zijn 37 films te zien van zeer uiteenlo pende snit. De belangrijkste programmaonderdelen zijn voorpremières van films, Ame rikaanse 'zwarte' films en films uit IJsland. Het is alweer de vierde keer dat het festival ge houden wordt. En met het hui dige programma wordt een lijn voortgezet die in de eerdere festivals is getrokken, namelijk het brengen van een mix van commerciële en niet-commer- ciële films. Bovendien zijn er acteurs en regisseurs aanwezig om over hun werk te praten. Het festival opent met de film Strictly Ballroom van de Australische regisseur Baz Lu- hrmann. In deze film gaat het om het behoud van de eigen heid, of desnoods om de eigen wijsheid van een begaafde dan ser die tijdens kampioenschap pen niet mag winnen vanwege zijn vrije interpretaties. De film kreeg opo het festival van Cannes al het predikaat van 'beste debuutfilm". Voorpremières zijn dit jaar o.a. Bitter Moon van Roman Polanski, Pijnlijke Onverschil ligheid van Alexander So- koerov en een ouderwetse western van Clint Eastwood. Bij de zwarte Amerikaanse films die te zien zijn valt een sterke sociale betrokkenheid op met de eigen broeders en zusters in de achterbuurten van de grote steden. Thema's in de films zijn discriminatie, sexisme, religie, muziek en an- ctere cultuuruitingen. Debe- langrijkste vetegenwoordiger van de zwarte Amerikaanse niet-commerciële film is Char les Burnett, van hem zijn drie films te zien. Een van z'n films is "To sleep with anger", waar in de aanpassing van een zwart gezin uit het diepe zuiden aan de grote stad, een vader-zoon conflict en voodoopraktijken centraal staan. Aanwezige acteur is dit jaar Johanna ter Steege die ^en rgï speelt in de film Swéet Emma,Dear Böbe van de Hon gaar Istvan Szabo. Het is de tweede film van Szabo waarin Ter Steege een rol speelt, dit maal de hoofdrol. Julie Dash is aanwezig tijdesn het festival om iets over haar werk als regisseuse te vertellen. Van haar zijn een lange speelfilm, Daughters of the dust, en twee korte films te zien. Een nieuwe poot van het filmfestival zijn de IJslandse films. IJsland heeft nog nauwe lijks een traditie op filmgebied, er zijn weinig films gemaakt en ze zijn bovendien in ons land vrij onbekend. Het Zeeuwse filmfestival biedt een goede ge legenheid om eens kennis te maken met de produkties van IJsland, waarin het psycholo gisch drama sterk is vertegen woordigd. Het festival speelt zich af op verschillende locaties: Electro, het Schuttershoftheater, het bibliotheektheater, het festi valcafé (met filmmuziek) en de Stadsdanszaal. Het programma ziet er als volgt uit: ELECTRO za 5 sept: 20 uur Far and Away; 22.30 uur Riff-Raff; zo 20 uur Van Gogh; 23 uur Bashu; ma 20 uur Patriot Games; 22.30 uur Medicine Man; di 20 uur Mag nus; 22.30 uur Children of Nature; wo 20 uur Magnus; 22.30 uur Ryd. SCHUTTERSHOF za 5 sept 20.30 uur 20 uur To sleep with Anger; 22.30 uur Coffee Colored Children, The Body Beautiful, Perfect Image; zo 20 uur My Brothers Wedding; 22.30 uur Five Heartbeats; ma 20 uur Land is where my father died, Finding Christina; 22.30 uur Daughters of the dust; di 20 uur Bitter Moon, 22.30 uur Bob Ro berts; wo 20 uur Unforgiven, 22.30 Verrassingsfilm. OOST-SOUBURG - Vrijdag 4 september is er een informatie avond voor mensen die de cur sus wijnmaken of bierbrouwen willen volgen die wordt gege ven door het Walchers Gilde. De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de Schuur aan de Middelburg sestraat. De cursussen tellen vijf lessen, één per maand en zijn prak tisch van aard. De deelnemers die lid worden van het Wal chers Gilde volgen de lessen gratis. In januari is de laatste les: het proeven van de eerste wijn of het eerste zelf gebrou wen bier. Eind september kan men aan een excursie meedoen naar een brouwerij en een jene verstokerij in België. Verder bestaat de mogelijkheid ge bruik te maken van apparatuur van de leden van het Gilde, zoals een wijnpers. Alle beno digde zaken zoals flessen, wa tersloten enz. kunnen worden aangeschaft via ons Gildelid Leo van de Visser in St. Lau rens. Docent wijnmaken en bierbrouwen is Jan van Schaik, de voorzitter van het Gilde. De informatie-avond toegankelijk. is vnj VLISSINGEN - Het jongens koor van de Zeeuwse koor school onder leiding van Evert Heyblok geeft zaterdag 5 sep tember een concert inde Sint Jacobskerk. Bram Beekman bespeelt het orgel. De jongens, in de leeftijd van 5 tot 14 jaar oefenen soms dage lijks de theoretische en de praktische kant van het zingen. Zaterdag laten zij horen waar toe zij in staat zijn. Vanaf 15.30 uur zingen zij Intrada (Hey blok), Locus Iste (Bruckner), Laudate nomen Domini (Tye) Allejujah (Gabrieli), Excelsis super omnes gentes dominus (Pergolesi), Magnificat in C (Stanford), Ave VErum (Elgar) en het Allelujah van Handel. De koorzang wordt afgewisseld met orgelspel door Bram Beek man. Hij speelt werken van Sweelinck, Reger, Larranaga en J.S. Bach. De toegang is gratis, maar bij de uitgang wordt gecollecteerd voor een sluitende begroting van de koorschool. HOOGELANDE - Menno van Delft geeft zaterdag 19 september een concert op het clavicord in de kapel van Sint Maarten. Vanaf 15.00 uur speelt hij werken van George Böhm, Johann Sebastian Bach, Carl Philipp Emanuel Bach, Wilhelm Friedemann Bach en Johann Gottfried Miithel. Menno van Delft zag in 1963 in Amsterdam het levenslicht. Op vijftien-jarige leeftijd bouwde hij een clavecimbel en een jaar later won hij een concours voor jonge organisten. Vanaf die tijd is hij organist van de Sint Ag- neskerk in zijn geboortestad. Na de middelbare school stu- deerde hij aan het conservato rium. Op dit moment studeert hij muziekwetenschap in Utrecht. Hij geeft regelmatig concerten op het clavicord, een instrument dat voor de toon- vorming gebruik maakt van een tangentenmechaniek. Dit mechaniek maakt het mogelijk om de toon te beïnvloeden met een soort vibrato. Het clavicord ontwikkelde zich in de loop der eeuwen van een primitief in strument tot een volwaardig muziekinstrument. GOES - Op het strandje bij Katseveer, aan de weg van Goes naar Zierikzee, wordt za terdag 5 van 13.00 tot 16.00 uur en zondag 6 september van 11.00 tot 16.00 uur het vierde Zeeuwse Vliegerfestival gehou den. Er zijn demonstraties teamvlie geren en stuntvliegeren. Met een draagvlieger waaraan een camera hangt die radiografisch wordt bestuurd, worden lucht foto's gemaakt. Speelgoedbe ren worden aan een vliegerlijn opgehesen en afgeworpen, zo dat ze per parachute neerdalen. De kinderen die een beer mee brengen krijgen een verrassing. Op zondag om 14.00 uur hou den de leden van de Zeeuwse Vlieger Vrienden stuntwed strijden in drie categorieën. Verder is er een stand met allerlei informatie over vlieger- bouw en -materiaal. VLISSINGEN - De Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren, de ANBO verzorgt een vierdaagse reis naar Limburg. Belangstellende vijftig plussers kunnen zich maandag 7 sep tember opgeven voor deze ge heel verzorgde trip naar het bronsgroen eikehout. Het vertrek van de reis is op 28 september. Op 1 oktober keren de reizigers weer terug. De kosten voor deze reis bedragen 460 gulden per persoon en dat is inclusief de reis, het verblijf, de maaltijden en de verzeke ringen. Inschrijven voor deze reis kan alleen op maandag 7 september in Bachten Komme aan de Badhuisstraat 155 tus sen 10 en 12 uur en tussen 14 en 16 uur. EMERITAAT - Pastoor drs. W.C.M. van der Riet vertrekt na bijna 25 jaar uit Vlissingen. In de eucharistievieringen van zaterdag 5 september om 19.00 uur en zondag 6 september om 9.30 neemt hij afscheid. Na afloop van de diensten wil hij parochianen en andere belangstellenden graag de hand geven. KRANTEN GEVONDEN - Bij de gemeentepolitie te Vlis singen zijn in de periode van 19 tot 26 augustus de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: een bril, een rood katje, twee fototoestellen, 2 paar nieuwe kindersokjes, 18 Reforma torische Dagbladen, een damesarmband, een kleine trouw ring, diverse sleutels, een wieldop, een wit/rode kater, een zwart/witte poes en een lapjespoes. ZOMERAVONDCONCERT - In de hervormde Catharina- kerk in Zoutelande vindt donderdag 3 september het zevende zomeravondconcert plaats. Het wordt gegeven door Rob Molenaar op het orgel en Heieen de Munck op viool. Het concert begint om 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt twee gulden vijftig. PROEFLESSEN - De Janneke Dierxschool verzorgt 9 september proeflessen voor een aantal opleidingen dat bin nenkort van start gaat. De proeflessen duren een tot ander half uur en worden gegeven door ervaren vakdocenten. Om 10 uur beginnen de lessen assurantie, bouwkundig tekenen en algemene technieken. Om elf uur kunnen de cursisten in spé kennis nemen van moderne bedrijfsadministratie en procesoperating. De proeflessen zijn bestemd voor vrouwen die benieuwd zijn naar de inhoud van een cursus. Ook vrouwen die zich nog niet hebben aangemeld voor een opleiding zijn welkom. Zij kunnen zich aanmelden voor de proeflessen bij de administratie van de Janneke Dierxschool in Middelburg tel 01180-23518. WELZIJN OUDEREN - In wijkcentrum Open Hof houdt de stichting Welzijn voor Ouderen wekelijks een soosmiddag. Van 13.30 tot 16.30 uur kunnen vijfenvijftigplussers zich bezighouden met kaarten, biljarten, bingo en andere gezel- schapsspeletjes. Wie niet naar de soosmiddag wil maar toch wel iets buiten de deur wil gaan doen kan bij het kantoor van de stichting brochures afhalen over sport en spel voor vijftigplussers en sociaal-culturele activiteiten. De Stichting Welzijn voor Ouderen is gehuisvest in Bachten Komme, aan de Badhuisstraat 104. WELZIJNSBELEID - De commissie Maatschappelijke Zaken van de gemeente Middelburg discussieert donderdag 10 september over het toekomstige welzijnsbeleid van de gemeente. In deze openbare vergadering wordt vanaf 19.30 uur gesproken over een drietal modellen voor het beleid. Inwoners Van Middelburg en welzijnsorganisaties hebben de gelegenheid om in te spreken bij deze discussie. ROMMELMARKT - Zaterdag 5 september houdt de gere formeerde kerk van Meliskerke een rommelmarkt op het parkeerterrein achter de kerk aan de Bergstraat. De op brengst is bestemd voor vluchtelingenhulp en voor de zuster- gemeentes in Duitsland. De rommelmarkt duurt van 9.00 tot 16.00 uur, de verkoop bij opbod begint om 10 uur. Naast tweedehands spullen is er o.a. een rad van avontuur, een grabbelton en een pannekoekenkraam. Als het mooi weer is kunnen er ritten met een koets gemaakt worden. SCHIZOFRENIE - In het Heer Hendrikshuis aan de Werfstraat in 's-Heerhendrikskinderen wordt dinsdag 8 september een informatieavond gehouden door de vereniging Ypsilon. Ypsilon is een vereniging van ouders en andere familieleden van chronisch psychotische en schizofrene men sen. Tijdens de informatieavond staat het functioneren van het dagverblijf Trefpunt centraal. Aanvang 19.45 uur. GOSPEL - De gospelartiesten Arjan en Efi Knevel zingen en spreken vrijdag 4 september over hun geloof in Jezus. Zij doen dit in de Midelburgse schouwburg om 19.30 uur. 's-GRAVENPOLDER - De Zeeuwse dambond houdt haar najaarsvergadering op donder dag 10 september in het Dorps huis te 's-Gravenpolder, aan vang 20.00 uur. Drie Zeeuwse verenigingen zullen dit seizoen uitkomen in de nationale competitie. Dit zijn: PWG - 's-Gravenpolder 1 (eerste klas), Middelburg 1 en Goes 1 (beiden tweede klas). Aan de Zeeuwse clubcompeti tie wordt in de hoofdklas deel genomen door: Zierikzee 1 Lammerenburg 1. BDV 1, Mid delburg 2, PWG- 's-Gravenpol der 2 en 3, Souburg 1, Aagte- kerke 1, Tholen 1 en 2. In de eerste klas komen uit: Middel- harnis, Gapinge, Lammeren- burg 2, BVD 2 en PWG- 's- Gravenpolder 4 en 5. Voor de strijd om het persoonlijk dam kampioenschap van Zeeland is de animo bijzonder groot. Er hebben zich in totaal 52 spelers aangemeld. Zij worden ver deeld over vier klassen. Arbiter voor alle wedstrijden is Izak op 't Hof. Tijdens de vergadering zal worden voorgesteld om het Zeeuwse kampioenschap snel- dammen te houden op 20 maart 1993. Er heeft zich nog geen kandidaat gemeld voor de organisatie. VLISSINGEN - Jan Riemens en Alexander Pattenier uit Zoute lande, Jordy Conté uit Westkapelle, Clarinda Rijnberg uit Oud- Vossemeer en Martijn Bosters uit Nieuw-Vossemeer vormen samen de Nederlandse jeugdploeg die deze week meedoet aan de wereldkampioenschappen kustvissen voor de jeugd. Het wereld kampioenschap wordt gehouden in het Franse Berck sur Mer van 1 tot en met 6 september. MIDDELBURG - Atletiekvere niging Dynamo '70 houdt 4 september de Nadorstloop, op 19 september gevolgd door een 25 kilometerloop. De Nadorstloop gaat over vier of acht kilometer of over tien Engelse mijlen. Daarnaast is er de 25 kilometer loop. Beide tochten voeren de atleten door de landelijke omgeving tussen Middelburg en veere en gaan voornamelijk over verkeers vrije binnenwegen. De Na dorstloop start om 19 uur voor alle afstanden, in de Nadorst- weg. De 25 kilometerloop is op 19 september en start om 14 uur op de kunststofbaan aan de Nassaulaan, waar ook de fi- nisch is.

Scheldebode | 1992 | | pagina 11