Geen subsidie voor Mae-Uku Vijf mille voor Roemeense school Orgelconcert Vincent de Vries Miles Browning in de open lucht Breed assortiment shirts en truien bij Lano Fashion FEEST BEVORDERT INTEGRATIE TURKSE KUNSTENAAR RICHT VLEESHAL IN ALS HUIS SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 29 JULI 1992 309 Programma schema SOUBURG - De stichting Mae-Uku houdt donder dag, vrijdag en zaterdag voor de twaalfde keer een Midzomerfeest in de Molukse wijk. Ondanks de ver minderde subsidie is de stichting er toch in geslaagd een aantrekkelijk programma samen te stellen. Een programma waar ongetwijfeld ook veel niet-Moluk- kers op af zullen komen. Die afnemende subsidiestroom is de beroepskracht van Mae- Uku, Jozef Tahitu een doorn in het oog. "Het midzomerfeest is in Souburg een begrip gewor den. Het is niet alleen maar een cultureel evenement voor Mo- lukkers, er komen ook heel veel Nederlanders op af. Het is een schoolvoorbeeld van integratie. Want het is natuurlijk niet zo dat de integratie alleen van de kant van de Molukkers moet komen, integratie werkt naar twee kanten. Ik vind het dan ook een kwalijke zaak dat de Provincie de subsidie voor dit jaar gehalveerd heeft en voor het volgend jaar zelfs helemaal geen cent meer over heeft voor het midzomerfeest. Van de ge- Tijdens het Midzomerfestival ontmoeten verschillende culturen elkaar. meente krijgen we trouwens straks ook geen subsidie meer. Het gemeentebestuur heeft wel altijd de mond vol over sociale vernieuwing maar heeft geen cent over voor het midzomer festival dat toch de sociale ver nieuwing stimuleert. De per soonlijke contacten tussen twee culturen werkt drempelverla gend en daarom is het Midzo- merfestval net zo belangrijk als het straatfestival. Maar de or ganisatie van het straatfestival gaat wel ten koste van het zo merfestival". Desondanks is Mae-Uku erin geslaagd een aantrekkelijk pro gramma samen te stellen. De grote tent op het plein heeft het veld moeten ruimen. De activi teiten worden nu in en om het gebouw van de stichting Mae- Uku gehouden. Het festival be gint woensdagavond al met een sleep-in voor de jeugd van vier tot twaalf jaar. Na de ochtend gymnastiek en het ontbijt staan er spelletjes op het programma. Grote trekker van het festival is ongetwijfeld de vrijmarkt voor kinderen op zaterdag in de Prins Hendrikstraat. De oude ren kunnen meedoen aan de pa sar ambon. Hier worden allerlei lekkere hapjes te koop aange boden. Deze hapjes worden door de inwoners van de wijk zelf gemaakt. Op de podia in de Hendrikstraat zijn vrijdag en zaterdag optredens van o.a de negenmans formatie Never mind, een Molukse groep uit Huizen. Het repertoire bestaat uit een mix van Engelstalige covers en Maleise liederen. Ook Wama Hidup betreedt het po dium. Deze gelegenheidsforma tie geeft een a-capella perfor mance met Maria Lekranty en Anna Makaloy. De Mae-Uku Houseband bijt zaterdag de spits af, om 20.30 uur. Verder zijn er zaterdag jam-sessies en jeu de boules wedstrijden. Om de kosten te dekken is Mae- Uku genoodzaakt entree te hef fen. Donderdag betaal je een gulden; vrijdag 2,50 (kinderen t/m 12 jaar en 65+) of 4,50 en zaterdag ƒ4,00 of ƒ7,50. Twee jongens van de Joos van Larenschool overhandigen de cheque van 5271,95 aan de voorzitter van de Stichting Amemuiden helpt Teius in Roemenie foto: adrie davidse ARNEMUIDEN - Maarten Marijs en John Schroevers overhandigden vrijdagmorgen een cheque van ruim 5200 gul den aan het bestuur van de Stichting Arnemuiden Helpt Teius in Roemenie. Het geld werd bijeengebracht door de kinderen van de Joos van La renschool. Zij hielden een verkoping van gebakken vis en supermarktar tikelen in de school en op het plein aan de Clasinastraat. Het bedrag wordt in zijn geheel aangewend voor centrale ver warming in de school van Teius. 's Winters zitten de kinderen daar bij temperaturen rond het vriespunt in de klas omdat goede verwarming ontbreekt. Dat dat niet bevorderlijk is voor de leerprestaties hoeft geen betoog. De Stichting on derzoekt nog of de installatie van de verwarming vanuit Roe menie mogelijk is, wat dat gaat kosten en of er brandstof gele verd kan worden. op Werk Sarkis roept vragen MIDDELBURG - In de Vleeshal aan de Markt is tot 2 augustus een expositie/installatie te zien van de Turks/Franse kunstenaar Sarkis. Hoewel Sarkis ob jecten gebruikt uit 20 jaar kunstenaarsbestaan, is de expositie geen overzicht van zijn werk. Sarkis vertelt een verhaal over gedeeltes van zijn leven. Elke expo sitie is weer nieuw want Sarkis bouwt verder op eer dere creaties en nieuwe beelden en zet zo z'n ervarin gen en herinneringen telkens in een nieuw daglicht. Het zien van deze installatie is een wonderlijke bele venis. Sarkis noemde de tentoonstelling „Geistes- blitz". De centrale figuur in de expositie van Sarkis is omgeven door geluidsband: de vastgelegde herinne ring.FOTO: HARRY DE LANGE ROMMELMARKT - Het Middelburgse Muziekkorps MMK houdt een rommelmarkt ten bate van het uniform- en instrumentenfonds op zaterdag 1 augustus om 9.00 uur aan de Driewegenhof te Middelburg. RIVIÉRALOOP - Dynamo '70 en de Middenstandsvereni ging van Zoutelande verzorgen vrijdag 7 augustus de Zeeuwse Riviéraloop. De wedstrijdlopers gaan om 20.00 uur uit de startblokken, de trimmers om 19.00 uur. De loop voor beide categorieën gaat over negen kilometer en voert de at leten over een verkeersvrije route door Zoutelande. In schrijven kan bij Ineke Guequièrre, tel. 01180-36226. KUNSTGEBIT - Bij de gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 15 tot 22 juli 1992, de volgende voorwerpen aangegeven: een bril in hoes, 2 zonnebrillen, een verrekij ker, een nieuw kussentje, een bovenkunstgebit, een horloge, diverse sleutels en een boodschappentas. BEYÉL - Mevrouw Gerda Beyél exposeert olieverfschilde rijen in de raadzaal van het stadhuis te Meliskerke. De ex positie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur. JOYROCK - Zaterdag 1 augustus treedt de heavy Rock coverband joyrock op bij strandpaviljoen Neptunus (te be reiken via voetpad tegen over „De Blokhut").Aanvang: 21.30, toegang gratis. ZOMERAVONDZANG - De commissie zingen in Middel burg houdt zaterdag 1 augustus in de Nieuwe Kerk in Mid delburg een zomeravondzang. Het is de bedoeling om met elkaar psalmen en bekende liederen te zingen. Jos Vogel is de organist en de piano wordt bespeeld door Rien Zandee. Heieen de Munck speelt viool; Wim en Rian Baan spelen cornet. De avond wordt geleid door ds. L. Wüllschleger. de avond duurt van 19.30-20.45 uur. De toegang is vrij. COC - De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homo seksualiteit COC Midden-Zeeland is in de maand augustus extra geopend: Elke woensdag van 21.00-24.00 uur, elke vrijdag van 21.00-01.00 uur, elke zondag van 18.30-22.30 uur, elke zaterdag van 21.00-02.00 uur. Er zijn 2 extra acti viteiten in de maand augustus: vrijdag 14 augustus Tuin feest met barbecue voor vrouwen van 20.00-01.00 uur. Zaterdag 29 augustus Mannenavond van 21.00-02.00 uur. Het pand van de COC staat in de Eigenhaardstraat 2 in Middelburg. GIFT - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de Stichting voor Basiseducatie te Vlissingen een bijdrage gegeven van 10.000.-. De Stichting wordt daarmee in staat gesteld om voor de afdeling Vormingswerk materiaal aan te schaffen ten behoeve van de computercursussen. Bij binnenkomst valt direct een immens beeld op, een men selijke gedaante van zo'n 5 me ter hoog, met een in rood neon uitgevoerd buizensysteem om het hoofd. Twee eveneens rode neon handen zitten ter hoogte van de borst aan beide zijden Donderdag 12.03 uur: Nieuws en actualiteiten 12.30 uur: Het weer in de provincie 12.35 uur: Radio Buitenband; 12.50 uur Tip van de VW; 12.55-13.0C uur: De Agenda; 16.03-17.00 uur Een vak apart. Een bedrijf of instel ling staat centraal, ook met verzoek platen; 17.03 uur: Nieuws en actua liteiten; 17.30 uur: Het weer in de Erovincie; 17.35 uur: Radio Buiten and; 17.55-18.00 uur: De Agenda. Vrijdag: 12.03 uur: Nieuws en actualiteiten; 12.30 uur: Het weer in de provincie; 12.35 uur: Het spelletje Wegwies in de zomer; 12.50 uur: Tip van de VW; 12.55-13.00 uur: De Agenda; 16.03- 17.00 uur: UIT, uitgaanstips voor het weekend; 17.03 uur: Nieuws en actua liteiten; 17.30 uur: Het weer in de pro vincie; 17.35-18.00 uur: Radio Buiten band; Zaterdag: 11.03-13.00 uur: „Dag-Week!" Pro gramma voor de vrije zaterdag met het Zeeuws weerbericht, gasten, boekbe spreking, culinaire tips van de chefkok en overzicht van de zaterdagkranten; 17.03-19.00 uur: Omroep Zeelano Sport. Zondag: 11.03-13.00 uur: 'De Schoone Waar din'. Cultureel zondagmagazine met een centrale gast, de Zeeuwse Bouw meesters, een Zeeuwse artiest, Zeeu wen in den vreemde, de klassieke pla- tenkeus van Herman Goetheer en 't is mae's praete', de column van M.C. Verburg; 18.03-19.00 uur: Omroep Zeeland Sport. Maandag: 12.03 uur: Nieuws en actualiteiten, 12.30 uur: weerpraatje, 12.35 uur: Wegwies in de zomer, 12.50 uur: tip van de WV, 12.55-13.00 uur: de agenda; 16.03 uur:Zomergast; 17.03 uur: Nieuws en actualiteiten, 17.30 uur: weerpraatje, 17.35 uur: Zeeuws Goed, 17.55-18.00 uur: de agenda. Dinsdag: 12.03 uur: Nieuws en actualiteiten, 12.30 uur: Weerpraatje, 12.35 uur: Ra dio Buitenband, 12.50 uur: Tip van de VW, 12.55-13.00 uur: De agenda; 16.03 uur: Gefeliciteerd! verzoekpla- tenprogramma; 17.03 uur: Nieuws en actualiteiten, 17.30 uur: weerpraatje, 17.35 uur: Radio Buitenband, 17.55- 10.00 uur: De Agenda. DOMBURG - De Miles Browning Band speelt vrijdag 31 juli om 19.30 uur in het Openluchttheater in Domburg. De Vlissingse band is niet al leen in Zeeland een goede be kende maar ze spelen ondertus sen van Leeuwarden tot Brussel en elke plaats daartussen. Eind '91 kwam hun CD 'Happy Buc caneer' uit, maar zo zegt Alex Léon, de bassist van de groep, We zijn een echte live-band. Op het podium gaat het vibreren. We zijn na al die jaren zo op op het lichaam geplakt. Het li chaam lijkt onzijdig, het heeft geen bepaalde mannelijke of vrouwelijke kenmerken. Vanaf het hoofd tot de grond is de fi guur omhangen met bruin/ zwarte geluidsband. Als aan de figuur gewend ben valt me pas de rest van de ruimte op. Als ik in een rechthoek om de figuur heen staan in de lengte van de Vleeshal een twaalftal zwartge blakerde houten blokken opge steld. Op het eerste gezicht lij ken het geluidsboxen die in re latie staan met de geluidsband om de gedaante. Elk moment kan er muziek van de figuur via de boxen worden afgespeeld in een kakofonie van stemmen en muzikale noten die het verhaal vertelt van de vreemdeling die daar in het midden staat, maar de boxen blijven stom. Bij nadere beschouwing blij ken het geen boxen te zijn, maar huizen, met deuren en ra men. Ze hebben verschillende afmetingen en staan links en rechts van de figuur opgesteld, als een straat waar de gedaante doorheen wandelt. Dat idee wordt versterkt door de blauw- met-witte straatnaambordjes die bovenin de hal aan de lui ken hangen. Het zijn geen ge wone straatnamen zoals wij die kennen. Elk bord vormt een zinnetje: „De stem is verbrand", „het bed is verbrand" en „de maan is verbrand". Alsof alles verbrand is. Samen met de zwartgeblakerde houten blok ken en de donkere figuur lijkt het geheel een negatieve kijk op de wereld te willen geven. Lu guber als de aarde na een aan val met vlammenwerpers. Alleen het rode neonlicht hoog in de hal, dat als een kroon om het hoofd van de ge daante is gehangen, staat in schril contrast met het idee van een verbrandingsoven. Het licht gloort in de hoogte, ver weg, zou je zeggen, maar waarom staat de lichtkroon dan niet op het hoofd maar hangt erom heen? Het verblindt de figuur, beperkt het uitzicht. En dan die handen zonder armen. Handen met armen hadden de kroon omhoog kunnen tillen en de ge daante bevrijden van deze be klemmende last. De handen rei ken slechts tot de borst, is dat het onvermogen tot zelfbevrij- elkaar ingespeeld dat we tel kens weer in een overdrive te rechtkomen. Volgens gitarist/ songwriter Emile Bruning (alias Miles Browning) kent de groep geen slechte live-optredens meer, al blijft optreden in de open lucht een bijzondere ge beurtenis. In 1989 was de groep te gast bij de BRT in het televisiepro gramma Fanclub Mark Maes en in Zin in Pop besteedde de KRO-radio al eens aandacht aan de groep. Hun muziek be ding? Deze en andere vragen roept het werk van Sarkis bij me op. Zoals een recensent al zei: het werk van Sarkis is vol verhalen, maar het zijn verha len die raadsels oproepen in plaats van ze te verklaren. Het lijkt hem eerder te gaan om de kwaliteit van het raadsel dan om de oplossing. Sarkis, die zelf op de matig bezochte opening van de ten toonstelling aanwezig is, is be reid om enige van deze raadsels op te helderen. Sarkis werd in 1938 in Turkije geboren. Tot z'n 26e bleef hij daar, o.a. in An kara en Istanboel. Daarna trok hij naar Parijs. In Frankrijk wordt Sarkis' werk hogelijk ge- schrijven bandleden zelf als 'hun eigen muziek' waar na tuurlijk niemand wijzer van wordt. Daarom gebruiken ze maar een recensie van een Bel gische krant: 'Hun muziek kan het best gedefinieerd worden als de bewustzijnsverruimende erfenis van Jimi Hendrix met een vleugje Red Hot Chili Pep pers'. Een Franstalige krant bracht het echter nog mooier: 'De Miles Browning Band: hal lucinerende kleuren op de mu ren en het plafond van de zaal waardeerd hoewel het buiten het rijtje valt van wat in de in ternationale wereld als gang baar wordt beschouwd. Het re fereert aan geen enkele stro ming maar is zeer persoonlijk. Sarkis is en blijft zichzelf, waar hij ook is. Die zelfstandigheid ontleende hij zeer waarschijnlijk aan de vele verplaatsingen in zijn le ven. Sarkis verhuisde vaak en overal voelde hij zich thuis. Waarom? Omdat hij zijn werk overal meeneemt. Zijn bagage bestaat uit een soort mobiel atelier, een Leica, oude Parker- pennen, een klokje, blocnotes en legio etuis, opgeborgen in een grote aktentas. Z'n atelier is geprojecteerd, in de warmte scheppen de bewegende kleuren van de projectors een hallucine rende sfeer, in trance geraakt door een Nederlandse band die tot in het oneindige improvi seert ver boven de grenzen van funk-rock-rhythm-blues, voort gedreven door een 'verbannen Amerikaan', Miles Browning'. De Miles Browning Band be staat verder uit Frank Beerens, drums en Paul Hessing, piano en keyboards. De toegang tot het concert is gratis. z'n huis en andersom. Het ate lier is huis en werkruimte tege lijk. Vandaar dat de ruimtes waar Sarkis z'n installaties opbouwt, tegelijkertijd ingericht worden als z'n huis, vol met de herinne ringen en ervaringen uit z'n le ven en de nieuwe creaties en in drukken die hij tijdens z'n werk in het atelier opdoet. „Die VLISSINGEN -In de Wal- straat 20 is een nieuwe kleding zaak: Lano Fashion. In het pand waar voorheen Street Fashion gevestigd was zwaait nu mevrouw Meegdes de scep ter. Ruim een maand geleden kreeg mevrouw Meegdes een te lefoontje van haar neef in Am sterdam of zij er iets voor voelde om een modezaak in Vlissingen te runnen. En nu staat zij dagelijks tussen de shirts en de truien. De collectie van Lano bestaat uit jonge en actuele mode, een beetje in de stijl van de jaren zestig, met tri cot overhemden voor de heren en getailleerde vestjes voor de dames. Ook mensen met een maatje meer kunnen bij Lano Fashion een keus maken, want mevrouw Meegdes heeft ook de hele grote maten voorradig. "Vooral de shirts met de muizen zwartgebrande houten blokken, dat zijn de 12 ateliers die ik ge had heb in m'n leven", zegt Sarkis, die nu voornamelijk vanuit Parijs en Straatsburg opereert. Ze zijn verbrand want ik heb ze achtergelaten. Die teksten op de straat naambordjes slaan op ervarin gen die ik in die ateliers heb meegemaakt. De mensen zijn gewend aan straatnamen die naar helden zijn vernoemd of naar mensen die iets in de maatschappij hebben betekend, nooit naar lafaards of schurken. Toch hebben die bestaan zoals die ook in ons bestaan. Ons le ven bestaat uit leuke of vrolijke dingen maar vaker nog uit ge woonte, of uit trieste gebeurte nissen, verloren kansen, laf ge drag maar daar willen we niet over praten. We stoppen het lie ver weg. Dat is niet goed want van alle ervaringen die je mee maakt, hoe naar ook, kun je weer leren, kun je sterker uit te voorschijn komen. Daarom be noem ik die dingen ook al heb ben we ze achter ons verbrand. Alles blijft in je geheugen. Het geheugen is voor mij het voornaamste, dat is de geluids band waaruit de figuur in de hal is opgebouwd. Het is de vastgelegde herinnering. Wat op de band staat is werkelijk heid geweest op het moment dat het werd opgenomen. De herin nering blijft actief en bindt de strijd aan met alles wat onom keerbaar zou kunnen zijn. De herinnering is de ervaring die het werk blijft voeden. De her inneringen zitten in deze objec ten die in de hal staan, tegelij kertijd verwijzen ze naar an dere plaatsen, naar andere ge schiedenissen". Sarkis bouwde zijn huis in de Vleeshal en zette de gedaante in het middelpunt van het huis. De ervaringen en herinneringen liggen om de gedaante heen, voor het oprapen als het ware, verbrand want achter zich gela ten, maar niet verloren want bewaard in het geheugen, in de geest. De geest is het glorende licht, de neonkroon om het hoofd, de geest is het vermogen waarop de mens verder bouwt, mits men het goed gebruikt. Sarkis gebruikt z'n geest, voelt zich thuis in het atelier/huis, het is zijn bron van creativiteit. Sarkis opent de luiken naar de kosmos en laat de wereld zijn „Geistesblitz" zien, zijn lich tende ideeën. Te zien tot en met 2 augustus. Openingstijden van de Vleeshal di. t/m za. van 11-17 en zo. 13- 17. zijn erg leuk voor mensen met een grote maat", zegt mevrouw Meegdes. Lano Fashion heeft heel veel shirts en truien. Af en toe ook wel eens een partij spijkerbroe ken, maar daarvoor geldt: op is op. De shirts en truien van Tra- montana daarentegen worden regelmatig aangevuld met nieuwe lijnen. De kleding komt uit Amsterdam, net als de shirts en truien van Take it Easy. Van Take it Easy heeft Lano Fash ion voor de komende winter ka toenen truien ingekocht. Tenslotte de naam Lano. Dit is eigenlijk een bijnaam voor de neef uit Amsterdam die de eige naar van de zaak is. Ooit las hij het woord 'land' verkeerd, hij las 'lano. En sindsdien draagt hij de bijnaam Lano, een naam die hij nu aan zijn nieuwe zaak in de Walstraat gegeven heeft. MIDDELBURG - Vincent de Vries geeft dinsdag 4 augustus een concert in de Nieuwe Kerk. De aanvang is 20.00 uur. Vincent de Vries, geboren op 2 april 1969 te Scheveningen, kreeg reeds op vijfjarige leeftijd zijn eerste pianolessen. Toen hij tien jaar was, deed hij toela tingsexamen aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Een jaar later kreeg hij een stu diebeurs van de toenmalige mi nister Pais, waardoor hij bij de Franse pianopedagoge en con certpianiste Janine Dacosta les kon nemen. Op twaalfjarige leeftijd nam Theo Bruins, con certpianist en pedagoog, hem onder zijn hoede. Naast hoofdvak piano stu deerde Vincent ook hoofdvak orgel. Drie jaar bij Wim van Beek (Groningen) en twee jaar bij Bert Matter (Zutphen). Op het Haagse Edith Stein-con- cours, met als jury-voorzitter Daniel Wayenberg, concertpia nist, won hij in januari 1985 de eerste prijs. In de afgelopen ja ren gaf Vincent de Vries talrijke orgelrecitals op belangwek kende orgels in ons land

Scheldebode | 1992 | | pagina 5