EL TOR O Ik wil later bij een meidengroep Klederdrachten modeshow Rabo-Ranking slaat aan De vlierstruik MR. CHIPPENDALEVERKIEZING de Ruiter co "d' ORANGERIE Provincie verdubbelt de subsidie MARCEUNE SCHOPMAN PRESENTEERT FINALE Toegankelijk HERHALINGEN Sponsoring Scouten 0v yf Natuurtip imp' DISCO CENTER VRIJDAG 31 JULI T oeristenconcerten Koorschool Specialist in: COMPUTERBOEKEN - COMPUTERTIJDSCHRIFTEN STUDIEBOEKEN Boekhandel Voor al uw feesten en bijeenkomsten het ideaalste en sfeervolste restaurant RESTAURANT-PARTYZAAL-HOTEL d'ORANGERIE Koudekerkseweg 2 - 4382 EB Vlissingen Tel. 01184-17778 b.g.g. 19289-fax 17177 i ESCHELDEBODE 89e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.500 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG 29 JULI 1992 VLISSINGEN - Alsof het iedere woensdagmiddag song festival is, zo op hun gemak stonden de deelnemers aan het Vara 'Kinderen voor kinderen' songfestival te oefenen in het Vestzaktheater. De een zong wat zuiverder dan de ander, maar de inzet was er bij alle maal. Hoewel het nog maar een voorronde was hadden de kin deren er toch veel werk van ge maakt, met leuke kostuums en allerlei passende attributen. Omdat het aantal inschrijvin gen wat aan de lage kant was hoefde er niemand af te vallen. Alle elf kinderen gaan door naar de regionale finale op 30 juli. Van heinde en verre waren ze gekomen, een kwam er zelfs he lemaal uit Breda en een uit Bruinisse om mee te doen aan de auditie voor het kindersong festival. Maar de drempel om je zomaar op te geven was voor veel kinderen blijkbaar nog wat aan de hoge kant. In ieder geval viel het aantal inschrijvingen een beetje tegen bij de organi satie. Slechts dertien kinderen meldden zich aan. En twee kin deren lieten het op het laatste nippertje afweten. De elf die over bleven mochten twee keer een liedje uit het repertoire van Kinderen voor Kinderen zingen. Dat viel nog lang niet mee. Thuis meezingen met de casset terecorder is nog heel wat an ders dan zingen met alleen een geluidsband. Heel wat kinderen hadden moeite om het juiste moment van inzet te vinden. Maar geen paniek, als het niet meteen lukte mocht het gewoon nog een keertje over. En alle kinderen kregen aan het eind van de middag een cassette met de muziek en de tekst op papier van hun favoriete liedje mee. Sommige liedjes bleken erg po pulair te zijn. Het nummer 'Meidengroep' scoorde hoog en stond bij drie kinderen op de lijst. Ook 'Droeverig gevoel', niet bepaald een makkelijk liedje om te zingen, is in trek bij de jeugd. Dat bracht voor de or ganisatie nog heel wat extra werk met zich mee want in principe mag ieder liedje maar één, hooguit twee keer vertolkt worden. Na enig overleg met de deelnemers worden er andere liedjes gekozen. De regionale finale is mor gen, donderdag 30 juli op het podium op het Bellamypark. Daar wordt dan juist het Straatfestival gevierd dus aan toeschouwers zal vermoedelijk geen gebrek zijn. Heel wat an ders dan het handjevol ouders dat vorige week in het Vestzak theater de verrichtingen van hun kroost gadesloeg. De finale wordt gepresenteerd door Mar- celine Schopman van de Vara. De finale is dubbelrondig, alle deelnemers mogen twee liedjes zingen. Hun zangprestaties en presentatie worden gejureerd door wethouder Lenie Poppe, televisie-producer Erik van der Hoff (beter bekend als Roberto Jacketti) en Scheldebode jour naliste Johanna Brouwer. De vier beste deelnemers gaan door naar de landelijke finale die op 13 augustus in AHOY in Roter- dam gehouden wordt. Het kindersongfestival is voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar. Er is expres voor deze categorie gekozen omdat deze groep kinderen het minst last heeft van zenuwen en toch goed de tekst kan onthouden. Het kindersongfestival staat volle dig los van het VARA-pro- gramma Kinderen voor Kinde ren en de deelnemers komen niet op de televisie. Wel voor ziet het songfestival in de be hoefte van veel kinderen ook eens op een podium te mogen staan en hun lievelingsliedje uit kinderen voor kinderen te zin gen. De finale op het podium Bel lamypark begint om 19.00 uur en duurt ongeveer twee uur. De deelnemers aan de regionale finale FOTO JOHANNA BROUWER Straatfestival heeft bestaansrecht VLISSINGEN - Op de dag voordat het Vlissingse Straatfestival van start zal gaan, is het festivalkan toor boven het Vestzaktheater aan het Bellamypark een gonzende bijenkorf. De medewerkers zijn in con tinu overleg met elkaar of lopen heen en weer, vrij willigers bezig met de opbouw van de voorzieningen komen hun kop koffie halen, artiesten lopen binnen om de laatste details te bespreken, de computers en telefoons zijn volop in gebruik. Er lijkt er maar een die zich daar niet aan stoort. Klaas Overdam vindt in deze beschaafde heksenketel rustig de tijd om te pra ten over o.a. het vele werk achter de schermen en de ontstaansgeschiedenis van het festival. waar dit jaar voor het eerst met behulp van het Straatfestival professionele en permanente voorzieningen werden aange bracht, het grote podium op het Bellamypark waar gedurende 6 dagen de meest uiteenlopende muziekstijlen vertegenwoordigd zullen zijn, het kleinere podium op het terras van het Bellamy park waar het rustige luisterge not plaatsvindt, het locatiepro ject bij de Oranjemolen op de Scheldedijk, dit jaar de pre mière van „Windhuisjes" van het Traject Theater, en de beel dende kunsttentoonstelling in de Watertoren in Oost-Souburg. Deze veelzijdige combinatie heeft er in de loop der jaren voor gezorgd dat het festival zowel in Nederland als in het buitenland een grote waarde ring heeft gekregen. De belang stelling neemt toe, ook in de landelijke pers. Vorige week nog verschenen grote artikelen in o.a. het NRC Handelsblad en het Algemeen Dagblad en ook op de radio is de stem van Klaas Overdam regelmatig te horen geweest. De Niewsbrief is dan net uit, en Klaas overhandigt me de brief. Deze brief houdt de medewer kers, sponsors, subsidiënten, vrienden van het Straatfestival en natuurlijk de pers op de hoogte van de laatste ontwikke lingen kort voor het festival. Zoals het bericht dat het hoof- podium dat op het Bellamypark moet komen te staan, zwaar is beschadigd door zwaar onweer met de allure van een tropische regenstorm. Dat gebeurde in De Panne in België waar zojuist het'Beach Festival was afgeslo ten. De podiumbouwer heeft de festivalleiding met moeite kun nen overtuigen dat het podium op tijd in Vlissingen zal staan. De brief, die verder interviews omvat met een sponsor en een subsidiënt, is een nieuw initia tief van de Werkgroep Straat festival en zal het komende jaar elke twee maanden verspreid gaan worden. Wanneer dit artikel ver schijnt is de kop van het festi val er al af. De traditionele in ternationale Straattheaterdag, één van de pijlers waarop het festival voortbouwt, valt nota bene samen met de openingsdag van de Olympische spelen in Barcelona. De festivalleiding verwacht geen concurrentie. Zelfverzekerd deelt de festival krant mee dat het Straatfestival zeker een gouden plak verdient. De Zomerspelen vinden plaats in Vlissingen, de branding bruist ook op het Bellamypark en muzikale delicatessen schit teren als bloedkoralen in het zonlicht. De internationale Straattheaterdag is weer een succes, waaraan 18 groepen en solisten uit vele landen hun me dewerking verleenden. De argeloze passant of de be wuste bezoeker werd verrast door bewegende standbeelden, de turbulente muziek, stil thea^ ter, vuurspuwende acrobatiek, de confrontatie met hun eigen smakeloosheid en sprookjes op straat. De andere poten waarop het festival steunt zijn het klassieke onderdeel in de St. Jacobskerk, Overdam verhaalt nog eens hoe het allemaal begon. In 1977 ontstaan als een idee om alle amateurvereniging uit Vlissin gen op het gebied van zang, dans, muziek en theater een kans te geven voor een groter publiek op te treden met als achterliggende gedachte dat de zomers in Vlissingen veel te stil waren. Dat gebeurde nog bin nen maar twee jaar later be sloot men al de straat op te gaan om het festival nog toe gankelijker te maken, een doel stelling die de festivalleiding nog steeds aanhangt. „We wil len het festival bij de mensen brengen, dat houdt in dat je geen of weinig entree moet hef fen, ook de toevallige bezoeker moet ermee geconfronteerd worden. Het moet dus midden in de menigte plaatsvinden." In 1980 kwam Klaas Over dam zelf bij de Culturele Raad, Sommige herhalingen hebben zo hun charme. Ik bedoel het soort herhalingen waar Stan Laurel en Oliver Hardy meesters in waren. Weten dat ze opnieuw door een bed zul len zakken of tegen een deur zullen lopen. Op het moment dat het gebeurt weer in lachen uitbarsten en hopen op nog meer. Op een stille heldere zomeravond sta ik op het hoge duin van Valkenisse. In de verte is een stuk kustlijn van Zeeuws-Vlaanderen en België te zien. Van de linkerkant naderen wandelaars, een vader met z'n zoon van een jaar of tien. Zo'n vader die z'n zoon best zes weken schoolvakantie gunt. Als er echter tijdens de vakantie nog iets geleerd kan wor den, dan wordt die kans met beide handen aange grepen. Ze passeren me en iets verderop staan ze stil. Hij legt een hand op de schouder van de jongen en wijst naar de kust die in de verte zichtbaar is. Ik voel aankomen wat de man gaat zeggen en als hij het doet houd ik met moeite m'n lachen in "Kijk Martin, zie je daar die lichtjes? Daar ligt Engeland". Gelukkig heeft Martin nog de leeftijd dat hij zonder meer alles gelooft wat z'n vader zegt. Ik hoop voor hem dat de schok van het ontdekken dat vaders zich ook wel eens vergissen, niet te hevig zal zijn. Cü IN rs Bert de Mol De medewerkers van het straatfestival, vijfde van links, staand, Klaas Overdam het festival werd om de twee jaar gehouden. Vanuit de sectie podiumkunsten, die ontstond uit een herverdeling binnen de Raad, kwam de Werkgroep Straatfestival voort. Vanaf dat moment begon men professio neler te werken, maar ook met professionele groepen. Vanaf '82 wordt het festival elk jaar georganiseerd, vaak op steeds andere locaties. Overdam herin nert zich de plaatsen nog, het Nollebos, de Oude Markt, het Commandoterrein, het Arse naal, de Boulevard en het Bella mypark. De laatste locatie be schouwt Overdam nog steeds als de beste en meest centraal gelegen locatie. Overdam: „In het begin werkten we met 40 mensen, nu al met 200. Dat geeft al aan hoezeer het festival in de loop der jaren is gegroeid. Die 200 mensen worden „gecoached" door een team van zo'n 17 men sen, veelal personen die vanaf het begin bij het festival be trokken zijn geweest. Mensen met ervaring heb je nodig, men sen die beslissingen nemen. Zo als met het beschadigde hoofd podium. G.eloven we de po diumbouwer of bestellen we een ander podium Wanneer wordt het gevaarlijk met het verkeer rond het plein, wat doe je met stroomstoringen, wat als er een autobus niet doorheen komt „Het festival werkt met een begroting van 4,5 ton. De helft wordt opgebracht door subsi diënten, de andere helft door sponsors. Met zoveel geld heb je een enorme verantwoordelijk heid t.o.v. je geldschieters. Het festival moet echt iets beteke nen wil je zoveel geld bij elkaar sprokkelen. Die mensen moeten er in geloven. Hoe doe je dat en hoe ga je daarmee om. Zoiets leer je door ervaring. Nu heb ben we het in feite wat gemak kelijker omdat na jaren het fes tival een bestaansrecht heeft verworven. Dat wordt bewezen door het feit dat de provincie het festival de A-status heeft gegeven en volgend jaar de sub sidie heeft verdubbeld maar dat heeft wel 10 jaar geduurd." „Sponsors zoeken is een zware opgave, iedereen die zich daar wel eens mee bezig heeft gehouden weet dat. Sponsors staan niet in de rij, vooral niet in een dunbevolkte provincie als Zeeland waar maar weinig financieel draagkrachtige be drijven bestaan. Zoals gezegd hebben we het nu wat makke lijker maar je moet de sponsor wel iets kunnen bieden. Onze festivalkrant is daarbij een on misbare schakel. Naast de in formatie over het festival geef je de bedrijven kans om zich te profileren. Heineken is onze hoofdsponsor, die doen gigan tisch veel voor ons, de hele ca tering, de stands, het personeel. VEERE - De Stichting 'het Walcherse kostuum' geeft zaterdag 1 augustus een grote modeshow van klederdrachten vanaf 1850 tot heden. De show begint om 20.00 uur en de toe gangsprijs bedraagt vijf gulden. Originele kostuums worden steeds zeldzamer en kwetsbaarder. Het is soms niet meer verant woord om de originele kle dingstukken nog te dra gen. Daarom wordt er tij dens de show nogal eens gebruik gemaakt van re plica's die echter wel een zo getrouw mogelijk beeld geven van de mode in ver vlogen tijden. De show is niet alleen een doorsnede van de tijd waarin de kos tuums werden gedragen, maar gunt de toeschouwer tevens een blik op het ge bruik en de functie van de kleding in het werk en in de schaarse vrije tijd. Zo is er werkkleding te zien van een melkmeisje en een Middelburgse dienstbode, kleding voor de kermis en voor de kerk, voor de lichte en de zware rouw. De jongste deelnemer aan de show is drie jaar, de oudste tachtig. De show vindt plaats in de Grote Kerk. VLISSINGEN - In de zomer zijn er voor de jeugd weer tal loze mogelijkheden om tennis- ervaring op te doen. Waren dit in het verleden veel losstaande recreatieve toernooien, dit jaar hebben 5 tennisverenigingen uit Midden-Zeeland de koppen bij elkaar gestoken en zijn er 5 ten nistoernooien georganiseerd on der de noemer Rabo-Ranking 1992. Hoofdsponsor Rabobank heeft deze toernooien financieel mede mogelijk gemaakt. Uitein delijk worden de 8 beste spelers per leeftijdscategorie uitgeno digd voor de Rabo-Masters op 3 en 4 oktober in T.S.I, in Goes. Alleen leden van de tennis clubs uit Zeeland kunnen zich inschrijven omdat men een KNLTB-nummer moet hebben. De toernooien vallen onder de reglementen van deze organisa tie. Men kan zich inschrijven in de leeftijdsgroepen tot en met 12, 14 en 16 jaar, zowel jongens als meisjes. De reden voor de organisatie van deze toernooien is volgens secretaris C. Verhage om de jongens en meisjes in de recratieve sector meer moge lijkheden te geven om zich te ontwikkelen en daarbij een on derling prestatief verband te leggen in de vorm van toeken ning van de punten, de zgn. Ra bo-Ranking. Dat de toernooien aanslaan blijkt uit het feit dat het eerste toernooi dat in Oostkapelle is begonnen maar liefst 160 deel nemers trok. De jeugdspelers moeten verplicht minimaal 2 toernooien spelen, het aantal punten dat ze verdienen wordt minimaal door drie gedeeld. Als men 5 toernooien speelt, dan wordt ook door 5 gedeeld. De beste 8 per ranking worden of ficieel uitgenodigd voor de Ra bo-Masters Goes. Het toernooi- schema: 27/7-1/8: LTC De Sprink in Oostkapelle, 3/8-9/8: LTC Noord-Beveland, 10/8- 16/8: LTC DOS te Vlissingen, 24/8-29/8: LTC De Schenge te Arnemuiden, 31/8-6/9: De Bo- nerd te Kloetinge, TV Goblin te 's-Gravenpolder, TV Kapelle en 't Halve Maantje te Goes. - /FOTO: HARRY DE LANGE ZHV Ziektekostenverzekeraars hebben dit jaar de Straatthea terdag geadopteerd en de Olau- line zorgt voor het gratis over zetten van groepen. De relaties met de sponsors zijn goed en het leuke ervan is dat ze heel vaak creatief mee gaan den ken." Ook de publiciteit is belang rijk. Dit jaar werden er 3000 kleinere en 500 grote affiches verspreid, 120.000 festivalkran ten, 100.000 Straatfestivalfol ders, 10.000 folders klassieke muziek en 20.000 Engelstalige folders vonden hun weg naar tourist offices in Zuid-Enge- land. Overdam: „Vroeger pro beerden we teveel aan het pu bliek te trekken, waren we mis- chien overenthousiast. Nu zijn we volwassener, de publiciteit brengen we rustiger, beknopter maar met de mogelijkheid om de uitgebreide persmap aan te vragen. Je merkt dat het werkt, getuige de vele aanvragen en publicaties." Om telkens weer aan origine le, vernieuwende groepn te ko men, moet er veel worden „ges- cout" bij andere festivals zowel binnen- en buitenland. Over dam bouwde in de loop der ja ren een heel netwerk van infor manten op in vele landen. Het- festival krijgt de verslagen toe gestuurd van de andere festi vals. Overdam: „Bij de programm- mering gaan we ervan uit dat de voorstellingen verrassend moeten zijn. Onze houding moet die van niewsgierigheid uitstra len. Het is niet meer van het zelfde wat we brengen maar het is nieuws. Daarom laten we hier zoveel buitenlandse groepen toe die nog nooit eerder in Neder land hebben gespeeld. Een an der voorbeeld is de première van „Windhuisjes" van het Tra- jekt Theater. Daar hebben we gigantisch veel werk aan om dat voor elkaar te krijgen maar we vinden dat dat past bij Vlis singen, bij het festival en in de sfeer van het gebeuren. We ge loven ook in die mensen, we no digen buitenlandse agenten uit om naar de première te komen kijken opdat er contacten uit komen. Het kost ons energie maar zoiets geeft natuurlijk ook landelijke bekendheid." Hoe veel uur Klaas werkt op een dag „Och, je bent bezig van 7.00 's morgens tot 2.00 's nachts". In de Germaanse tijd was de vlier het sym bool van de gastvrijheid. Niet zo verwon derlijk als je goed kijkt hoe een flink uit de kluiten gewassen vlierstruik gevormd is. Meestal wortelt de struik met een aantal dicht bij elkaar staande takken in de grond. Naarmate de struik ouder wordt, groeien die uit tot grillige, groen bemoste stam metjes. De takken worden zeer lang en bij het uitgroeien gaan ze boogvormig doorhan gen naar de grond, zodat er rondom de stammetjes een aan alle kanten afge schermde open plek ontstaat. Geen idealer plek om een hut te maken als een oude vlierstruik! En zoals alle inlandse bomen en struiken biedt de vlier ook gastvrijheid aan andere planten en dieren. Het is een geliefde nestboom voor groenlingen, spotvogels en kneutjes en in het najaar zijn de bessen in trek bij merels, lijsters en spreeuwen. Op de takken groeit vaak de judasoor, een gril lig geaderde zwam die in meer dan 95% van de gevallen op vliertakken groeit. Vaak op takken waar de schors geheel of gedeeltelijk af is. die kale takken zijn dikwijls het gevolg van het voorkomen van een andere zwam, die luistert naar de deftige naam: Hyphoderma sambuci; wat ongeveer te vertalen is met onderhuidse vlierzwam. Dit onderkruipsel vestigt zich via sporen tussen de tak en de schors en vormt daar een witte korst die de schors van de vlier stukje bij beetje loswurmt. De vlier wordt in dialect 'vleer' genoemd. Daarnaast ken nen we ook de 'wilde vleer'. Dit is een laagblijvende kruid achtige plant die in de plantenboeken met de naam 'Zeven blad' gedoopt is. Het blad lijkt op dat van de vlier, maar omdat deze laag blijft wordt-ie wilde vleer genoemd. Net zoals het perzikkruid, waarvan het blad op dat van wilgen lijkt, in Zeeland met de naam 'wilde wissen' getooid is om hem te onderscheiden van de echte wilgen wissen). Al leen al het feit dat de vlier in onze dialecten de nodige aan dacht krijgt (er zijn nog meer streeknamen voor), bewijst dat het allang een inheemse plant is, en daar moeten we zuinig mee omspringen. Ze zijn mij in elk geval oneindig veel liever dan al die van elders geïmporteerde soorten waar men van die oerdegelijke park- en wegbeplantingen soms mee opzadelt. •Een vlierstruik (ADVERTENTIES) OUDE VISMARK11 GOES 1e prijs 500.- Heren kunnen zich aanmelden bij El Toro tel: 01100-15426 GOES - Het Jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool geeft ook dit jaar weer een serie 'toe ristenconcerten'. In de R.K. Maria Magdalena- kerk te Goes zingt het koor op 4, 11 en 18 augustus om 11.00 uur. Voor het eerst worden ook concerten gegeven in de St. Ja cobskerk te Vlissingen. Donder dag 31 juli om 12.00 uur begint het eerste concert en zaterdag 5 september zingen de jongens in dezelfde kerk om 15.30 uur. In Middelburg zijn de toeristen concerten is een traditie. De Koorkerk is meestal stampvol als de Koorschool optreedt. Hier wordt gezongen op don derdag 30 juli en op 6 en 13 augustus. De toegang tot deze concerten is vrij. Meer dan 2500 computer boeken in voorraad Geopend: maandag t/m vrij dag van 9.00-12.30 uur en van 13.30-18.00 uur, zaterdag van 9.00-17.00 uur. Vrijdagavond koopavond Paul Krugerstraat 55-57 4382 MB Vlissingen Tel. 01184-12733

Scheldebode | 1992 | | pagina 1