Duathlon moet landelijke uitstraling krijgen Straatfestival op zoek naar vrienden 1 Leen de Broekert geeft concert RICK DE VITOBAND Wilde peeri d' O RANG ERIE SCHIETVERENIGING DE FLES LOST STARTSCHOT Meer dan honderd acts nemen bezit van binnenstad ':l. TOR O <v Aagtekerke houdt actiedag voor Ghana Medewerkers gezocht voor bouwplaats Opheffing van eenrichtings verkeer Badritten DINER DANSANT Black Uhuru DISCO CENTER Vrijdag 17 juli MUIZEVALLEN CD C Straattheaterdag Vriend Natuurtip De loper kan uit 99 A.s. zondag Live muziek - la carte RESTAURANT d ORANGERIE Koudekerkseweg 2, 4382 EB Vlissingen Tel. 01184-17778 b.g.g. 19289, fax: 17177 89e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.500 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. M V WOENSDAG 15 JULI 1992 VLISSINGEN - Volgende week woensdag klinkt om 19.30 uur het startschot voor de tweede VSB duatlon over de Boulevard en door het water van de Schelde. Het startschot zal door iedereen luid en duide lijk te horen zijn want het is af komstig uit een kanon van schietvereniging De Fles. Daarna storten de ruim tachtig deelnemers zich in de sportieve strijd. De leden van de schiet vereniging zijn in vol ornaat aanwezig om de wedstrijd extra cachet te geven. Bij de heren zal vooral Jan Louisse er op gebrand zijn om strijd te leveren. Vorig jaar werd hij vlak voor de eind streep verslagen door Harm Huntjes, de latere winnaar. An dere Zeeuwse toppers zijn Adriaan Janisse, Adri Flipse, Jan-Bart Jasperse en Niels Ko- le. Ronny de Martelaere uit Geersdijk zal er alles aan doen om te laten zien wat hij kan zonder dat de pechduivel hem achtervolgt. Verder wordt Ron Vermaat uit Nieuw Vossemeer getipt voor een goede klasse ring, evenals John Mudde uit Nieuwpoort. Bij de inschrijvin gen van buiten Zeeland is de naam van Frank Graftdijk ge noteerd. Graftdijk werd vorig jaar winnaar bij de junioren en ook dit jaar wordt er weer iets van hem verwacht. Hij kan daarbij concurrentie verwach ten van Rob Magnee en Frank Blok. Bij de heren veteranen zullen Theo van Hal, Lein Lie- vense en Frans Dahlman de De mannen achter de schermen die er voor zorgen dat volgende week het startschot voor de tweede duathlon klinkt. - foto: harry de lange strijd aanbinden voor de hoog ste eer. Bij de dames wordt een en ander verwacht van de Middel burgse Irma Heren, Terese van Laere en Nicole Sprayt. Ook plaatselijke favoriet Tine Kats zal voor eigen publiek laten zien wat ze kan. De start is om 19.30 uur. In verband met het tij gaan licen tiehouders en recreanten gelijk in het water. Voor de wedstrijd moet 1 kilometer in de Schelde gezwommen worden, de re creanten gaan na vijfhonderd meter aan wal. Daar wacht hun sporttas met hardloopspullen voor de loop over zes kilometer. De wedstrijdlopers werken net als bij het zwemmen een dub bele afstand af, namelijk twaalf kilometer. Voor de winnaars zijn er be kers en geldprijzen, voor alle deelnemers is er een herinne ring en een sporttas van de VSB. Zo'n grote wedstrijd kan te genwoordig alleen maar geor ganiseerd worden met de gelde lijke steun van sponsors. Hoofdsonsors van de duathlon zijn de Verenigde Spaarbank en Schipper Kriekaart Staalbouw. Subsponsors zijn Frituur 't Stadhuis, Piet van der Lijke, Maartense Meubelen, Auto Poppe en Van Fraassen. Als het aan het organisatie comité ligt dan groeit de duath lon, in samenwerking met de sponsors uiteraard, in de ko mende jaren uit tot een groot evenement dat landelijk de aan dacht trekt. "We hadden dit jaar al plannen om een voorpro gramma in elkaar te zetten met roeiwedstrijden en demonstra ties waterskieen en zo meer, maar dat is niet erg van de grond gekomen" zegt Frans Wassink van de Triathlon Ver eniging. Voor volgend jaar wil men in ieder geval de wedstrijd zwaarder maken zodat er meer landelijke toppers mee gaan doen. De sponsors kunnen nog niet zo direct een twee drie zeg gen of zij ook bereid zijn om het benodigde geld op tafel te leg gen. C. Griep van de VSB zegt dat er dan eerst een goed duide lijk plan moet komen. "Maar het idee spreekt me wel aan om er een puur Vlissings evenement met een landelijke uitstraling van te maken". De start van de duathlon is om 19.30 uur bij de Gevangentoren. De deelnemers zwemmen voor langs Boulevard Bankert, rich ting badstrand. Daarna lopen zij een stuk over het badstrand om vervolgens over Boulevard Evertsen en Bankert terug te lo pen naar de Gevangentoren. Om de kilometers vol te maken lopen de duathleten nog enkele keren het parcours op de Boule vards. VLISSINGEN - Vanaf volgende week zaterdag, 25 juli is de binnenstad in de ban van het straatfestival. Meer dan honderd acts houden de bezoekers elf da gen bezig. Sommigen van de duizenden bezoekers ko men ieder jaar hun vakantie hier vieren om maar niets van het festival te missen. Het Vlissingse festival staat bekend om zijn avontuurlijke en afwisselende programmering met ondermeer bijzondere bui tenvoorstellingen. Het festival kende optredens van Assemblea Teatro uit Italië, het Franse Ar- chaos en de Leningrad Clown Corporation uit Rusland. Regel matig is ook de Dogtroep te gast. Dit jaar kunt u in Vlissin gen de Nederlandse première meemaken van het project 'Windhuisjes' van het Traject Theater uit Gouda. In fantasti sche glazen bouwsels komen, als in een droom wezens tot le ven. U waant zich in een andere wereld; die van de verbeelding. Muziek speelt op het festival een voorname rol. Naast heden daagse muziekgroepen en solo optredens van hoge kwaliteit zet het festival u ook een sterke reeks klassieke concerten voor. Daarbij gaat het om kamermu ziek, gespeeld door toonaange vende ensembles als The Lon don Festival Orchestra. Verder speelt dit jaar het Moscow Chamber Orchestra o.l.v. dirigent Constantine Or- belian: vertegenwoordiger van de hoogwaardige Russische mu ziektraditie. Een bijzondere bij drage leveren Melvyn Tan en de legendarische Swingle Singers met 'klassiek anders'. De con certen vinden plaats in de sfeer volle Sint Jacobskerk, een ge bouw met een uitstekende akoestiek. Op het buitenpodium staan elk jaar grote (pop)acts. Dit jaar brengt het festival ondermeer een groep rond Vinx, een Ame rikaanse zanger en percussio nist. Hij werkte met musici als Taj Mahal, Herbie Hancock en Quincy Jones en recentelijk vroeg Sting hem mee op zijn laatste tournee. Vinx smelt Afrikaanse en Europese ritmes samen tot muziek die pop, rock en jazz overstijgt. Een ander hoogtepunt dit jaar vormt de exotische act van Marisa Monte, ook al iemand die niet in een vakje past. De jonge Braziliaanse zangeres vermengt traditionele muziek uit haar land met jazz, pop en rock. Andere muzikale groothe den die u dit jaar in Vlissingen kunt beluisteren: het Ameri- Het Italiaanse Silence Teatro brengt beelden tot leven tijdens het straatfestival. (ADVERTENTIE) OUOE VISMARKT 2 GOES Goede funky top 40-band Sommige tradities moet je in ere houden. Zoals het eenmaal per jaar op stap gaan met een oude schoolvriend. We pikken eerst een terrasje, vervolgens gaan we eten bij de Griek. Dan naar de late voorstelling in de bioscoop en daarna tot sluitingstijs op cafe. We zijn dan nog lang niet bijgepraat en besluiten bij hem thuis nog een allerlaatste laatste glas te drinken. Het wordt steeds later en ik zie opeens een muis door de kamer rennen. Gezien het late uur en de bijna lege drankfles vraag ik of het kan kloppen wat ik zag. Hij zegt dat hij in zo'n oud huis inder daad veel last heeft van muizen maar dat de vallen op zijn. Hij bekent dat hij een dode muis niet uit de val durft te halen en daarom de muis met val en al in de vuilnisbak gooit. Later die week schaf ik in de winkel van sinkel in de buurt vijftien muizevallen aan. Ik wil daar een pakje van maken, een gedicht bij schrijven en dat opsturen naar mijn vriend. Het meisje aan de kassa vraagt vriendelijk „Goh, heeft u zoveel last van muizenNaar waarheid antwoord ik: „Gelukkig niet". Ze werpt me een blik toe die zo veel wil zeggen als 'maak dat de kat maar wijs'. Ik begrijp dat uitleggen geen zin heeft. Na het afreke nen verlaat ik enigszins blozend de winkel. Het kan wel even duren voor ik hier weer naar binnen durf. tsi V, •O G 03 A3 Bert de Mol kaanse Balafon Marimba En semble, Black Umfalosi uit Zimbabwe, de Reggae formatie Black Uhuru, uit de Domini caanse Republiek Francisco Ul- loa Y Su Conjunto en opnieuw uit de States éénmalig in Ne derland The James Cotton Band en Bianca 'Bob' Miller. Naast deze grote namen vindt u op het Bellamypark nog meer goede, kleinere acts. Omliggende hore cazaken richten gezamenlijk op het plein een groot terras en restaurant in. Daardoor kunt u tot in de late uurtjes genieten van de festivalsfeer. Het Straatfestival Vlissingen ontleent zijn naam aan het Straattheater dat ooit een cen trale plaats innam in de pro grammering. Nu is het slechts één van de pijlers waarop het succes van het festival rust. De straatartiesten kunnen gebruik maken van uiteenlopende loca ties: grote en kleine pleinen, het strand, de jachthaven, de boule vard en de winkelstraten. U ziet reusachtige gestalten, afkomstig uit een nachtmerrie of een middeleeuws drama: het zijn de steltlopers van Hors- Strate uit Frankrijk. Uit dat zelfde land komt La Compagnie Friches met hun nieuwe voor stelling Mephistomania: u mag ze niet missen. Net zoals de 'Auto-Buste', een rondborstig voertuig met monumentale al lure. Subtiel, alleen door hun stille gestalten, spreekt het Ita liaanse Silence Teatro: beelden die tot leven komen En op ve ler verzoek zal de Schotse reus Big Rory met zijn doedelzak op nieuw Vlissingen op stelten zet ten, zeker nu hij een complete bagpipeband meeneemt. U kunt in Vlissingen prima eten. Maar of u dat nog wilt na een optreden van het Berlijnse Trio Blamage is nog maar de vraag; zij brengen immers een menu dat onze eetgewoonten stevig op de hak neemt. Vermel- dingswaardig is ook het bezoek van een groot aantal Engelse straatartiesten die speciaal voor het festival worden overgeva ren. Op de Straattheaterdag valt u van de ene verbazing in de andere: ruim 50 voorstellin gen uit alle delen van de we reld. U kunt ze zien op 25 juli vanaf elf uur. MIDDELBURG - Leen de Broekert geeft vrijdag 17 juli een orgelconcert in de Lutherse kerk aan de Zuidsingel. De Broekert begint zijn con cert met de ouverture 'Les Indes Galantes' van Rameau, gevolgd door Second Concert Royal van Couperin. Daarna speelt hij van Couperin nog de werken Le ros- signol-en-amour en Passacaille. L'Hirondelle en le Coucou zijn werken van Daquin. Vervolgens speelt de Broekert een viertal werken van Krebs en zes variaties uit La Molinara van Ludwig van Beethoven. Hij besluit het concert met het Al legro uit Sonata III voor twee violen, cello en contrabs van Rossini. Dit laatste in trans criptie van De Broekert zelf. Het concert begint om 20.30 uur en de toegangsprijs be draagt 7.50 en 5,00. Leen de Broekert. - foto: archief concerten lutherse kerk Het Bellamypark in het cen trum van de stad neemt, omdat het Arsenaalterrein wegens bouwactiviteiten dit jaar niet kan worden gebruikt, dit jaar een centrale plaats in. De programmering heden daagse (pop)-muziek wordt daarom dit jaar geïntegreerd in de programmering op het Bella mypark. Van 30 juli tot en met 4 augustus kan het publiek op dit plein ruim 20 concerten, waaronder ook de grote, gratis meemaken. Dat kost veel geld. Voor een deel wordt dat bijeen gebracht door subsidiënten en sponsors. En hoewel er dit jaar weer een stijgende lijn in de subsidiëring van het festival zit, het Ministerie van W.V.C. heeft de subsidie aan het festival dit jaar verhoogd, de Provincie Zeeland volgt waarschijnlijk volgend jaar, is deze totale bij drage niet toereikend. Om de recettederving dit jaar te com penseren en om het festival op het huidige niveau te kunnen continueren doet de organisatie dit jaar een beroep op het pu bliek. Bezoekers en bedrijven kun nen hun waardering voor het festival laten blijken door vriend te worden van het festi val. Voor vijftig gulden bent u al een 'vriend van het festival' (bedrijven 500.-). Dit als te genprestatie ontvangt u twee gratis toegangskaarten voor de concerten met entree en een vriendenspeldje. Verder wordt speciaal voor de vrienden tij dens het festival een bijzondere activiteiten georganiseerd. Vrienden van het festival kun nen zijn aanmelden op telefoon nummer: 01184-15244. Het is algemeen bekend dat de bermen langs de wegen de laatste jaren stukken rij ker aan wilde bloemen geworden zijn als tien jaar geleden. Dat is vooral de danken aan het minder kwistig gebruik van bestrij dingsmiddelen door de wegbeheerders. Het aardige is daarbij dat in bermen veel plan ten groeien die je in weilanden en akkers te vergeefs zoekt. Er zijn een aantal typische bermplanten die buiten de bermen veel minder algemeen zijn. Eén daarvan is de wilde peen. Het is een witte schermbloem die momenteel in volle bloei staat. Dat on derscheidt de soort van bijvoorbeeld fluite- kruid, waarvan de bloeiperiode al lang en breed voorbij is. Toch bloeien er in deze tijd zoveel van die witte schermbloemen dat ze niet altijd eenvoudig uit elkaar te halen zijn. Maar voor de wilde peen levert dat geen probleem op. Het is een verwant van de worteltjes in de moestuin en dat is aan de vorm van het fijne blad duidelijk te zien. Als je het blad fijn wrijft heeft het ook dezelfde typische geur als verse worteltjes. Het bloeischerm is te herkennen aan een purperrood schijnbloempje in het midden. Lange tijd heeft men daarvan gedacht dat dit schijnbloempje fungeert als insectenlokker maar tegenwoordig denkt de wetenschap daar anders over. Men heeft geen verklaring voor het opval lende rode bloempje. In ieder geval is het een handig ken merk om bij de eerste oogopslag de wilde peen van zijn ver wanten te onderscheiden. Zoals gezegd is de plant nauw verwant aan onze eetbare worteltjes. Ook de wilde peen heeft een dikke ondergrondse penwortel, maar die is niet oranje, maar vuilwit van kleur. Vroeger werd de wilde peen veel door de mensen gegeten. Maar nu wordt de soort in sommige gevallen eerder als een lastig onkruid beschouwd. Het kan namelijk voorkomen dat de wilde peen bastaardeert met worteltjes en daardoor wor den deze ongeschikt voor de verkoop. In streken waar zaden van worteltjes geteeld worden wordt de wilde peen dan ook grondig bestreden. In het algemeen is dat echter overbodig en is de soort één van de vele kruiden die het uitbundig boe ket van de bonte bermen verrijken. Wilde peen in de berm. VLISSINGEN - De trouwlo- per van het stadhuis is na zes jaar intensief gebruik zo goed als versleten. Bij de aanschaf van een nieuwe loper is het goed om eens te kijken naar een alternatief dat minder snel aan slijtage onderhevig is. AAGTEKERKE - Zaterdag 18 juli wordt er rondom de kerk op het Dorpsplein een actie dag voor Ghana gehouden. Van elf uur s'm orgens tot vijf uur 's middags is er van alles te doen. Zo is er een rommel markt, een rad van avontuur, kinderspelen, grabbelton, kin- dermarkt, kop van jut enzo voorts. Om twee uur kunnen kinderen tot zeven jaar mee doen aan een sponsorloop en om kwart over twee kunnen de oudere kinderen van start. Voor de inwendige mens zijn er wa fels, koeken en andere versna peringen. Bij slecht weer vindt de actiedag plaats in Amicitia. De opbrengst gaat naar de kerk in Tamale in Ghana. MIDDELBURG - Het Sociaal Kultureel Werk heeft dringend behoefte aan medewerkers voor de bouwspeelspaatsen op het Meiveld en bij het Trefpunt. Dit jaar is het thema 'De Beesten bende'. De bouwspeelplaatsen wor den gehouden in de week van 27 tot en met 31 juli. Er is ruimte voor sport en spel, knut selen, theater en schminken. En natuurlijk kan er volop getim merd worden. Om alles door te laten gaan is wel de hulp nodig van vrijwilligers. Een hele week of een halve dag, het maakt niet uit, iedere vrijwilliger is wel kom. De enige voorwaarde is dat je ouder dan zestien moet zijn en graag met kinderen om gaat. Om in de week vooraf gaande aan de bouwplaats het hout te lossen en het terrein in te richten is het SKW nog op zoek naar een aantal goed ge spierde personen. Opgave bij het SKW aan de Rentmeester laan 245, tel 29004. B. en W. stellen de gemeente raad voor een meer duurzame loper op granieten ondergrond aan te schaffen. Over de kleur kan nog gesproken worden. De loper voor het stadhuis wordt, behalve bij het merendeel van de huwelijkssluitingen, ge bruikt wanneer er op het stad huis representatieve bijeenkom sten plaats vinden. De kunststof uitvoering wordt begroot op f 6.800,—. De kosten worden gedekt door het gangbare huwelijkstarief met f 50,00 te verhogen. De mogelijk heid kosteloos in het huwelijk te treden zonder loper blijft overigens bestaan. VLISSINGEN - Fietsers en brommers kunnen zich binnen kort nog gemakkelijker ver plaatsen. Een aantal straten worden voor fietsers en brom fietsers uitgezonderd van het eenrichtingsverkeer. Het gaat om de volgende straten: Beursstraat, Van de Boosse- straat, Deurlostraat, Falck- straat, Hellebardierstraat, Ho- geweg, Jongkindlaan, Kroon werkgracht, Lelienlaan (west), Madelievenlaan, Mamixplein, Nieuwstraat (midden), Prins Hendrikweg (parallelweg), Re- hobothstraat, Rembrandtlaan, Sarazijnstraat, Stadhuisplein, Violenlaan, Vlissingsestraat (noord), Vrouwenstraat (oost), Willem Witsenlaan, Zeelandia- plein en Korte Zelke. Deze stra ten krijgen een onderbord bij het eenrichtingsbord met de tekst „uitgezonderd (bromfiet sers". VLISSINGEN - De motor en autoclub 'De Zeeuwen' houdt dit zomerseizoen twee 'Badrit ten' op Walcheren voor automo bilisten en fietsers. Voor de eerste, op donderdag 23 juli, kan worden ingeschre ven van 19.00 tot 20.00 uur in cafe 'Dorpszicht', Dorpsplein 6 in Koudekerke. De inschrijving voor de rit op donderdag 20 augustus is in café 'Kasteel van Batavia', Zuidstraat 143 in Westkapelle, van 19.00 tot 20.00 uur. De aanvankelijk geplande Badrit op 11 augustus in Vrou wenpolder komt te vervallen.

Scheldebode | 1992 | | pagina 1