Alcohol en verkeer Optreden Willem Breuker Kollektief in de sport BUROVOOR RECHTSHULP Jeugdwerkgarantiewet SCHADE DOOR BLIKSEMINSLAG KAN VOORKOMEN WORDEN qnAQ^ Kampioenen op voetbalkamp SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 JULI 1992 313 Warme bliksem Beveiliging Indirecte Prijskaartje Voorkomen films Beierse klanken Programma schema Donar heeft een slecht humeur VLISSINGEN - Bliksem is fascinerend om naar te kijken. Maar bliksem ontwricht het trein- en tele foonverkeer, huizen branden af na blikseminslag, door bliksem worden koeien gedood, bomen geveld en ook onder mensen vallen er jaarlijks slachtoffers door blikseminslag. In discussies die volgen op deze dra matische gebeurtenissen komen allerlei vragen naar voren, maar het blijkt dat men dikwijls moeite heeft met het vinden van de juiste antwoorden. Dit is be grijpelijk, omdat er eigenlijk weinig voor de leek over bliksem geschreven is. In dit artikel wordt op een be grijpelijke manier iets over bliksem verteld. Bliksem is een fascinerend, maar ook beangstigend ver schijnsel dat de mens van ouds her heeft beziggehouden. Blik sem werd eerst toegeschreven aan het humeur van Zeus, Jupi ter of Donar. Later kwamen er andere theorieën: de wolken schoven te dicht langs elkaar of het was een atmosferische ont ploffing van stikstof en zwavel houdende damp. In 1752 bewees Benjamin Franklin dat bliksem een ontla ding van elektriciteit is. Tijdens onweer liet hij een vlieger op aan een touw dat ging geleiden toen nat werd. Aan het uiteinde van het touw begonnen vonken over te springen. Bliksem is dus een elektri sche ontlading (vonk) tussen een elektrische geladen wolk en de aarde, tussen twee of meer wolken met tegengestelde elek trische ladingen of zelfs tussen delen binnen één enkele wolk die elektrisch geladen zijn met verschillende ladingen (negatief en positief). Slechts een deel van de ontladingen vindt plaats tussen wolk en aarde. Bliksem omvat twee fasen. De eerste bestaat uit een felle kortstondige stroomstoot van 5.000 tot 200.000 ampère, die korter dan één duizendste se conde duurt. Deze korte blik semflits heeft een enorm hoge temperatuur (tot 30.000 graden Celsius) en kan in de onmiddel lijke nabijheid een druk doen ontstaan van 100 maal de at mosferische druk. Als deze ex plosieve bliksem een voorwerp treft, zal 'slechts' schade wor den aangericht alsof er een ex plosie is geweest. Sporen van brand zijn er dikwijls niet eens. Deze kortstondige stroomstoot kan worden gevolgd door een stroom van veel lagere sterkte (100 tot 300 ampère) die echter langer duurt, namelijk enige tienden van seconden. Deze zal onmiddellijk brand veroorza ken bij rieten daken, hooi en andere licht ontvlambare mate rialen. Het is vooral deze lang durige bliksem, ook wel 'war me' bliksem genoemd, die de dood veroorzaakt bij iemand die door de bliksem is getroffen. Een bliksembeveiligingsin stallatie zorgt ervoor dat de bliksemstroom wordt afgeleid naar de aarde zonder schade te veroorzaken aan bijvoorbeeld een huis, gebouw, fabriek of kerktoren. Op bepaalde afstand worden langs de buitenomtrekken van een gebouw koperen leidingen aangebracht die een eenvoudige kooi vormen. Uitstekende voor werpen zoals schoorstenen wor den voorzien van verticale ko peren opvangers die boven het dak uitsteken en die zijn ver bonden met de dakleidingen. Deze zogenaamde opvangin richtingen respectievelijk op- vangers moeten de bliksemin slag 'opvangen'. Zij worden Op iedere plaats in Nederland heerst ongeveer dertig keer per jaar onweer. Fascinerend om te zien treus zijn. GOES - Tot 31 augustus 1992 wordt door de vijfde achtereen volgende maal in Zeeland een campagne alcohol en verkeer gehouden. Met deze campagne probeert het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) jon geren in de leeftijd van 16 tot 26 jaar te overtuigen van de ge varen die zij zelf en anderen lo pen, wanneer na het drinken wordt deelgenomen aan het verkeer. Van het aantal ver keersslachtoffers valt 40% in deze leeftijdcategorie. Uit on derzoek van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) is ge bleken, dat bij een vierde tot een derde van het aantal onge vallen met letsel alcohol een rol speelt. Waar mogelijk worden ook andere leeftijdscategorieën bij de campagne betrokken. In ongeveer 27 Zeeuwse ge meenten zal in en bij de Voor lichtingsbus Verkeers Veilig heid Zeeland door Veilig Ver keer Nederland en het Zeeuws Consultatie bureau voor alcohol en drugs (ZCAD) voorlichting worden gegeven over de funeste combinatie van alcohol en ver keer. Bezoekers kunnen deelne men aan een alcohol ademana lysetest en door het invullen van een vragenlijst hun kennis toetsen. In een speciale editie van de nieuwsbrief van het ROVZ wordt onder meer aan dacht geschonken aan de effec ten van en de vooroordelen rondom alcoholgebruik in het verkeer. Gedurende de campagnepe riode zal de politie extra alco holcontroles uitvoeren en zono dig verbaliserend optreden. De ROVZ-campagne wordt uitgevoerd door VVN en het ZCAD, in samenwerking met Rijks- en Gemeentepolitie. Coca Cola is weer bereid gevonden de actie financieel te ondersteu- verbonden met verticale leidin gen die aan de buitenzijde van het gebouw worden aange bracht. Deze afgaande leidin gen worden elk aangesloten op een aardelektrode die voor de afvoer van de stroom in de grond zorgt. Het installeren van bliksembeveiliging moet wor den overgelaten aan vakmen sen. Bliksembeveiligingsinstalla ties moeten regelmatig worden geïnspecteerd om hun goede werking te garanderen. Een indirecte blikseminslag is een bliksemontlading in de omgeving van een huis of ge bouw, waarbij een bliksem stroom via een geleider in het huis of gebouw wordt binnen gevoerd. Dit betekent dat een blikseminslag, tot op één kilo meter van een huis of gebouw toch nog via de waterleiding, de antennekabel, het elektrische net, de telefoonkabel en ook via de gasbuizen een huis kan wor den binnengevoerd. De over spanning die op deze wijze een gebouw binnenkomt kan veel schade veroorzaken aan alle elektronische apparaten en sys temen. Elektrische installaties en de daarmee verbonden (elektroni sche) apparatuur kunnen door zogenaamde inwendige blik sembeveiligingsinstallaties be schermd worden. Dit komt in het kort hierop neer dat alle ge leidende materialen en leidin gen van een gebouw (inclusief aardelektroden) met elkaar ver bonden en geaard worden potentiaalvereffening). Op deze wijze ontstaat één geleidend geheel, waardoor er geen spanningsverschillen tus sen de aangesloten onderdelen meer ontstaan, terwijl de over- spanningsstroom via de over spanningsafleiders afgevoerd kan worden. De inwendige en uitwendige blisembeveiligings- installatie moeten via een po- tentiaalvereffeningsrail met elkaar worden verbonden. De kosten van een bliksema fleiderinstallatie zijn met name afhankelijk van de grootte van het te beveiligen object. Voor een gemiddelde vrijstaande wo ning variëren de kosten voor de uitwendige bliksembeveiliging tussen de tweeduizend en vijf endertighonderd gulden. Voor inwendige bliksembeveiliging is men in dat geval tussen de vijf tienhonderd en vijfentwintig honderd gulden kwijt. Veel ongelukken bij onweer kunnen echter voorkomen wor den. Voordat de bui los barst doet u er verstandig aan om de antenne uit het televisietoestel te halen. Doe dat niet als het onweer al volop aan de gang is. Blijf tijdens het onweer ook uit de buurt van kranen en neem geen douche, door een inslag kunnen metalen delen van gas-, water- en CV-leidingen onder hoge spanning komen te staan. En u wist het natuurlijk zelf ook al: ga nooit voor een ge opend raam staan tijdens een onweersbui. Bevindt u zich buitenshuis tijdens onweer dan is er een heel scala aan mogelijkheden waarmee u rekening dient te houden. Het veiligst zit u in de MIDDELBURG - Het Willem Breuker Kolloktief treedt 18 juli op in de Oostkerk. Bij mooi weer vindt de uitvoering plaats in de tuin de Kloveniersdoelen. Op het repertoire staan werken van Breuker en andere groepsleden en van Weill, Gershwin en Salie. Gecomponeerde en geimproviseerde aspecten nemen een gelijkwaardige plaats in. Zich niet storende aan muzikale hiërarchieën verbindt het Kollektief de zogenaamde hogere kunstmuziek met allerlei vormen van populaire muziek. Tijdens de concerten komt altijd het moment warop hij de toeschouwer op het verkeerde been zet. Een fraaie solo wordt onderuit gehaald door een oubollig dansje en op een onverwacht moment komt er een geweldige foute noot. Het concert begint om 21.00 uur. auto. Zelfs als de bliksem in slaat in uw wagen dan nog ge beurt er niks omdat de stroom via de carrosserie naar de aarde vloeit. Dit verschijnsel staat be kend als de 'de kooi van Fara day'. Het gaat ook op voor cara vans met een metalen frame. Als u op een open veld loopt en u wordt overvallen door een bui, blijf dan niet op een kluitje staan maar verspreidt u zo veel mogelijk. Maak verder het raakvlak met de grond zo klein mogelijk door met de voeten bij elkaar op de grond te hurken en de armen rond de benen te maar de gevolgen kunnen desas- - FOTO: ARCHIEF DE STEM WEEKBLADEN slaan. Ga nooit languit op de grond liggen, ga niet onder vrij staande bomen staan (zet er ook geen tent onder) en blijf min stens twintig meter verwijderd van metalen afrasteringen. Ook vissen, surfen en zwemmen zijn gevaarlijk tijdens onweer. Kunt u niet tijdig aan de kant komen, ga dan zo plat mogelijk op de plank zitten en surf niet in een groep. Vissers moeten hun hen gel plat op het water leggen. Het zijn allemaal betrekkelijk eenvoudige tips om rekening mee te houden, maar het kan wel uw leven redden. MIDDELBURG - Electro: My Girl vr. za. 19.30. Zo. ma. 20.30 uur. Bugsy Vr. za. 22.00 uur. Di. wo. do. 20.30 uur. Schuttershof: Vr. 20.00 uur: Do the Right Thing. 22.30 uur: The Unbelievable Truth. Za. 20.00 uur: Kiss before Dying, 22.30 uur: Young Soul Rebels. Zo. 20.30 uur: Europa. Ma. 20.30 uur: La Discrète. Di. wo. 20.30 uur: Kiss before Dying. Do. 20.30 uur: Out of Africa. Flodder in Amerika: Vr. 19.00, 21.30. Za. 14.00 19.00 21.30 24.00. Zo. 14.00 19.00 21.30. Ma. Di. 19.00 21.30. Wo. 14.00 19.00 21.30. Do. 19.00 21.30 uur. Lethal Waepon 3: Vr. 19.00 21.30. Za. 14.00 19.00 21.30 en 24.00 uur. Zo. 14.00 19.00 en 21.30 uur. Ma. di. 19.00 21.30 uur. Wo. 14.00 19.00 21.30 uur. Do. 19.00 21.30 uur. ...de twee rechercheurs trans pireren hevig terwijl ze ver woede pogingen doen een bom te demonteren. De bom is krachtig genoeg om het zeven verdiepingen hoge gebouw waar een en ander zich afspeelt totaal te verwoesten. De oudste van de twee vindt het toch vei liger om te wchten op de Explo sieven Opruimings Dienst, de jongste daarentegen wil het lie ver onmiddellijk zélf oplossen... Als de jongste op het punt staat de cruciale draad door te knippen, verraadt niets dat ook hij op de toppen van zijn zenu wen moet zijn; op het kritieke moment kijkt hij zijn partner aan en zegt: „Na je pensioen zul je dit allemaal toch wel missen, Rog?". Detective Roger Mur- taugh (Danny Glover) is niet echt van plan bevestigend te antwoorden, en zijn partner Martin Riggs (Mel Gibson) ver wacht ook eigenlijk niet anders. Murtaugh moet nog één weekje door zien te komen om zijn pensioen te bereiken; he laas is enige rust hem niet ge gund, niet in het minst gezien het feit dat zijn partner hem van de een naar de andere le vensgevaarlijke situatie sleept! Momenteel zijn ze midden in het onderzoek naar de verdwij ning van illegale wapens die plotseling opduiken in de han den van enige L.A. jeugd-gangs. Waarschijnlijk is de schuldige iemand die op de hoogte moet zijn van de officiële gang van zaken bij de politie; om die re den is ook iemand van Interne Zaken, Lorna Cole (Rene Russo) betrokken bij het onderzoek. De hele zaak verloopt stormachtig; ook oude bekende Leo Getz (Joe Pesci) verschijnt weer ten tone le, en de arme Murtaugh moet lijdzaam toezien hoe zijn laatste week bij de politie één van de meest verpletterende ervarin gen van zijn leven wordt... Sneeuwwitje Za. zo. en wo. 14.00 uur. The Hand That Rocks Vr. za. zo. ma. di. wo. en do. 19.00, 21.30 uur. Basic Instict Vr. za. zo. ma. di. wo. en do. 21.30 uur. Beethoven Vr. 19.00. Za. zo. 14.00 19.00 uur. Ma. di. 19.00 uur. Wo. 14.00 19.00 uur Do. 19.00 uur. HEINKENSZAND - De 'Heinzandermusikanten' brengen zaterdag 18 juli vanaf 20.30 uur een Beiers avondje op camping Stel- leplas. De kapel bestaat uit on geveer vijftien muzikanten en twee zangeressen, die onder leiding staan van kapelmeester Gert Ha- rinck. Tijdens de Beierse klanken worden Beierse wijnen, worsten, enz. ge serveerd. Ook het boomza- gen. aambeeldslaan en dergelijke activiteiten staan op het programma. Op 1 januari van dit jaar is de Jeugdwerkgarantiewet in werking getreden. Deze wet beoogt om uiteindelijk alle jon geren van 16 t/m 26 jaar, die langer dan zes maanden werk loos zijn, een baan voor 32 uur per week en eventueel aan vullende scholing te garanderen. De wet geldt ook voor ge deeltelijk arbeidsongeschikte jongeren. Iedere gemeente moet een jeugdwerkgarantie-organisatie oprichten, die er voor moet zorgen dat iedereen die onder de Jeugdwerkga rantiewet valt een werkervaringsplaats kan krijgen. Meestal gaat het om banen bij de overheid of non-profit instellin gen. De bedoeling van de wet is dat de jongere na het op doen van werkervaring gemakkelijk een "normale" baan kan vinden. Voor wie geldt de jeugdwerkgarantiewet nu al en voor wie gaat hij gelden De Jeugdwerkgarantiewet is nu al van toepassing op alle werkloze jongeren van 16 en 17 jaar en werkloze schoolver laters van 18 jaar tot 21 jaar. Werkeloze schoolverlaters zijn werkloze werknemers die voorafgaand aan hun werkeloos heid onderwijs op een beroepsopleiding hebben gevolgd. In 1993 gaat de wet gelden voor alle werkloze jongeren (dus: schoolverlaters en niet-schoolverlaters) van 16 jaar tot 21 jaar, alsmede voor 21-jarige schoolverlaters. Daarna wordt de doelgroep ieder jaar verruimd met één jaargang werkloze schoolverlaters. In 1998 zal de wet dan uiteinde lijk gaan gelden voor alle werkloze jongeren van 16 tot 21 jaar en alle werkloze schoolverlaters van 21 tot 27 jaar. Let wel: pas als de jongere of schoolverlater zes maanden werk loos is, wordt de Jeugdwerkgarantiewet op hem/haar van toepassing. Rechten en plichten in het kader van de Jeugdwerkgaran tiewet: De jongere die een werkervaringsplaats krijgt op grond van de Jeugdwerkgarantiewet heeft recht op betaling van het minimumloon. Naast rechten schept de wet vooral ver plichtingen; dit wordt bewerkstelligd doordat met de invoe ring van de Jeugdwerkgarantiewet (JWG) ook een aantal andere wetten (de RWW, de WW en de Algemene Kinderbij slagwet) zijn gewijzigd. Degene die weigert om zich te mel den bij de jeugdwerkgarantie-organisatie, terecht op staande voet ontslagen wordt uit een JWG-baan, of drie keer een passende JWG-functie weigert, heeft geen recht meer op een WW-uitkering uitkering van de bedrijfsver eniging) of een RWW-uitkering uitkering van de ge meentelijke sociale dienst). Als regel zal de gemeente de uit kering 13 weken stopzetten. Voor ouders bestaat er geen recht op kinderbijslag in de kosten van levensonderhoud. Als een eerste of tweede keer een passende JWG-functie ge weigerd wordt is het normale sanctiebeleid van toepassing. Dat betekent dat er dan een waarschuwing gegeven wordt, of dat de uitkering tijdelijk gekort wordt. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor gratis ad vies en hulp terecht op het spreekuur van ons Buro: In Middelburg: Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en donderdagavond, uitsluitend volgens afspraak. Afspraken maken elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur via 01180-37120. In Vlissingen: A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 9.00-11.00 uur. De hoofdvestiging van het Buro te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar onder nummer: 01180-37120. MIDDELBURG - Het Cl-juniorenelf tal van de voetbalvereni ging Middelburg heeft dit seizoen goed gepresteerd. Allereerst werd het elftal voor- en najaarskampioen. Vervolgens werd de Zeeuwse beker gewonnen ten koste van Vlissingen Cl. Tenslotte was het behalen van het algeheel kampioenschap van Zeeland, na een overwinning op Temeuzen Cl, de bekroning op een succesvol seizoen. Voor dit team is het seizoen echter nog niet afgelopen. Van 20 juli tot en met 25 juli gaan zij deelnemen aan een door de KNVB georganiseerd voetbalkamp te Venray. Dit wordt onder meer moge lijk gemaakt door een tweetal sponsors: Citybloem en eetcafé "In den zevenden hemel". Op de foto: staand (van links naar rechts): Tim Hemelrijk (trainer), Joris van Hoboken, Gerben Hoek, Stijn Verstijnen, Jacco Boonman, Arjan Human, Johan Maljaars, Remy Hoomick en Jaco de Looff. Zittend (van links naar rechts): Kees Barmentlo (leider), Stefan Wintein, Hubrecht Murre, Bob Barment- lo, Ramon Wijs, Bart Beekman en Suzan v/d Knijff. Woensdag 15 juli 12.03 uur: nieuws en actualitei ten; 12.30 uur: het weer in de provincie, 12.35 uur: streekeigen, programma over streekeigen za ken; 12.50 uur: tip van de VW; 12.55-13.00 uur: de agenda; 16.03-17.00 uur: NOS-radio Tour de France; 17.03 uur: nieuws en actualiteiten; 17.30 uur: het weer in de provincie; 17.35 uur: zo merse locatie. Donderdag 16 juli 12.03 uur: nieuws en actualitei ten; 12.30 uur: het weer in de provincie; 12.35 uur: radio buiten band; 12.50 uur; tip van de VW; 12.55-13.00 uur: de agenda; 16.03-17.00 uur: NOS-radio Tour de France; 17.03 uur: nieuws en actualiteiten; 17.30 uur: het weer in de provincie; 17.35 uur: radio buitenband; 17.55-18.00 uur: de Vrijdag 17 juli 12.03 uur: nieuws en actualitei ten; 12.30 uur: het weer in de provincie; 12.35 uur: het spelletje „Wegwies in de zomer"; 12.50 uur: tip van de WV; 12.55-13.00 uur: de agenda; 16.03-17.00 uur: NOS-radio Tour de France; 17.03 uur: nieuws en actualiteiten; 17.30 uur: het weer in de provin cie; 17.35-18.00 uur: UIT, uit- gangstips voor het weekend. Zaterdag 18 juli 11.03-13.00 uur: „Dag-Week!" Programma voor de vrije zaterdag met het Zeeuws weerbericht, gasten, boekbespreking, culinaire tips van de chef/kof en overzicht van de zaterdagkranten. 17.03- 19.00 uur: Omroep Zeeland sport. Zondag 19 juli 11.03-13.00 uur: „De Schoone Waardin". Cultureel zondagmaga zine met een centrale gast, de Zeeuwse Bouwmeesters, een Zeeuwse artiest. Zeeuwen in den vreemde, de klassieke platenkeus van Herman Goetheer en ,,'t Is mae's praete", de columm van M.C. Verburg. 18.03-19.00 uur: Omroep Zeeland sport. Maandag 20 juli 12.03 uur: nieuws en actualitei ten; 12.30 uur: het weer in de provincie; 12.35 uur: het spelletje „Wegwies in de zomer"; 12.50 uur: tip van de VW; 12.55-13.00 uur: de agenda; 16.03-17.00 uur: NOS-radio Tour de France; 17.03 uur: nieuws en actualiteiten; 17.30 uur: het weer in de provin cie; 17.35 uur: Zeeuws goed; 17.55-18.00 uur: de agenda. Dinsdag 21 juli 12.03 uur: nieuws en actualitei ten; 12.30 uur: het weer in de provincie; 12.35 uur: radio buiten band; 12.50 uur: tip van de VW; 12.55-13.00 uur: de agenda; 16.03-17.00 uur: NOS-radio Tour de France; 17.03 uur: nieuws en actualiteiten; 17.30 uur: radio bui tenband; 17.55-18.00 uur: de agenda. Woensdag 22 juli 12.03 uur: nieuws en actualitei ten; 12.30 uur: het weer in de provincie; 12.35 uur: streekeigen, programma over streekeigen za ken; 12.50 uur: tip van de VW; 12.55-13.00 uur: de agenda; 16.03-17.00 uur: NOS-radio Tour de France; 17.03 uur: nieuws en actualiteiten; 17.30 uur: het weer in de provincie; 17.35 uur: zo merse locatie; 17.55-18.00 uur: de agenda. i

Scheldebode | 1992 | | pagina 13