Floris Jan Koole barst van energie Expositie Cor van der Padt TORÉNPfiOAT Vijfde Veerse Meer Sloepenrace Jubileumtraining KIAI Marnixschool voert actie voor kinderen Tsjernobyl Kinderjury kiest top 5 MIJN DOEL IS OM TOT DE TOP TE BEHOREN SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 17 JUNI 1992 Kolfje Vervelend Expositie op ramschip Kleverskerkedag Concert in openluchttheater 309 u jj MIDDELBURG - Na het ontbijt 60 km fietsen, dan 4 km hardlopen, eten, 's middags weer 60 km fietsen, krachttraining, eten, 's avonds zwemmen in het 50 meterbad en een blessurebehandeling bij de fysiothe rapeut. Eén dag in het leven van Floris Jan Koole, triathlon-atleet. Tussendoor een interview voor de krant. Ontspannen op de bank in het ouderlijk huis. Zittend in een trainingstenue alsof hij nooit iets an ders draagt. In een ander pak zou je hem bijna niet voor kunnen stellen, hoewel de omgeving anders doet vermoeden. Het huis midden in de polders aan de Golsteinseweg, even ten noorden van Middelburg, is omgeven door de boomkwekerijpercelen van z'n va der. Een intensief bedrijf waar Floris Jan regelmatig meewerkt. Het arbeidsintensieve werk staat hem wel aan maar de sport trekt op dit moment harder en zal dat de komende jaren ook wel doen. Vorig jaar, in november, werd Floris Jan Koole (22) Ne derlands Kampioen van de win- tertriathlon in '89. Twee keer deed hij een gooi naar de Euro pese Kampioenschappen voor junioren maar de eerste keer werd hij geveld door een griepje èn de tweede keer had hij een lichte vorm van Pfeiffer. Door een verkeerde zadelstand op z'n fiets, een euvel waar hij pas la ter achter kwam, was hij niet vooruit te branden en werd hij op z'n sterkste onderdeel door iedereen voorbijgefietst. De of ficiële triathlon bestaat uit 3,8 km zwemmen, 180 km fietsen en de marathon hardlopen. Dit noemt men ook wel de zomer- triathlon. De wintertriathlon heeft het zwemmen door schaatsen vervangen, 20 km hardlopen, 100 km fietsen en 40 km schaatsen. De onderdelen worden achter elkaar afge werkt, geen rustpauze. Dat ver eist een enorme lichamelijke conditie die slechts bereikt wordt door trainen, trainen en nog eens trainen. De triathlon is een jonge sport, nog geen twin tig jaar oud. Langzamerhand mag de sport zich verheugen in een toenemende belangstelling van zowel publiek, televisie en sponsors. In 1996 wordt de triathlon tijdens de Olympische Spelen waarschijnlijk voor het eerst een demonstratiesport, de eerste stap ook naar officiële erkenning. Volgens Floris Jan is de reden daarvan overigens dat een zoon van Samaranch de sport beoefend. Omdat 's winters het zwem men door het schaatsen kan worden vervangen, worden traithlons het hele jaar door ge organiseerd. Er is veel verschil in de afstanden en de omstan digheden waaronder de triath- lons moeten worden afgelegd. Zwemmen tegen de stroom of de golven in, fietsen en hardlo pen bergopwaarts. Elke wed strijd kent z'n hindemissen. Re cords zijn daarom moeilijk te bepalen. De afstanden variëren van een kwarttriathlon, een halve of een hele. Floris Jan haalt voorbeelden aan van een dubbele, vijfvoudige en zelfs tienvoudige traithlons waarbij de deelnemers enige dagen on derweg zijn. Vooral Amerika is koploper in dit soort gekke eve nementen. Volgens Floris Jan hebben de verschillende triathlons ook een aparte trainingsbenadering no dig. „Iemand die traint voor de hele triathlon is niet geschikt voor de kwarttriathlon. De snelheid ligt daar veel hoger en het is beter deze te doen als je wat jonger bent. De hele triath lon is voor de echte duurspor- ters en gaat langzamer. De hele triathlon vergt jaren van zorg vuldige trainingsopbouw. Daar begin je meestal pas op oudere leeftijd mee. Ik doe nu ook de kortere, maar mijn doel is wel om de hele triathlon te doen en dan tot de top te behoren". Z'n droom is dat de triathlon op de Olympische Spelen de mara thon nog eens verdringt als sluitstuk, omdat de triathlon toch wel een stuk zwaarder is. De triathlon is nog een tame lijk wilde sport. Van een hechte organisatiestructuur en selec tiebeleid is nog geen sprake. Weliswaar bestaat er een Ne derlandse Triathlon Bond maar deze staat volgens Floris Jan nog in de kinderschoenen. De organisatie van de wedstrijden is veelal particulier initiatief. Er zijn geen atletiekverenigin gen waar specifiek op de triath lon wordt getraind, zeker niet in Zeeland, alles is afzonderlijk. De tri-atleet moet het, op een incidentele begeleiding of trai ning na, maar zelf uitzoeken. Lid worden bij de diverse clubs is nog het beste omdat dan her en der nog een traininkje mee gepikt kan worden. Floris Jan zit er niet mee. Het is eigenljk een kolfje naar z'n hand. Hij kan het avontuurlijke in deze tak van sport wel waarderen. Trai ningsschema's heeft hij eigen lijk niet. Hij ziet wel hoever hij loopt, fietst of zwemt en doet de dag erop wat meer of minder, al naar gelang de fysieke gesteld heid of het weer is. Dat deze aanpak overigens niet altijd goed is merkt hij nu aan den lij ve. Hij is geblesseerd aan schouder en knie, overbelasting vermoedt hijzelf. Hij beperkt hem tot 25 uur trainen in de week tegen gemiddeld 40. De blessures komen hem momen teel niet goed uit want hij staat voor de kwalificatie van de E.K. op 5 juli in het Belgische Lom mei. De eerste selectiewedstrijd ging al verloren en op de her kansing op 21 juni heeft hij in deze toestand nog maar weinig hoop. Floris Jan Koole barstte al tijd al van de energie. „Ik was vrij vervelend toen ik jong was, Floris Jan Koole later bleek door die energie. Ik was graag buiten, studie was niet m'n sterkste punt. Op de boerderij kwam dat wel uit ge lukkig. Later begon ik de ener gie in sport te steken. In '86 ben ik begonnen met de triathlon. Daarvoor deed ik aan atletiek bij Dynamo. Ik heb twee jaar aan karate gedaan maar ik liep liever achteruit dan de tegen stander aan te vallen. De aanzet tot duurtraining kwam pas toen ik een keer met m'n vader de Elfstedentocht reed. Ongetraind maar ik reed hem wel uit. Daarna ben ik lid geworden van schaatselub De Poel en ben gaan schaatsen in Eindhoven". Hij begon zelf met fietsen en hardlopen en na deelname aan een traithlon had hij de smaak goed te pakken. Hij verruilde de dag-MTS voor de avond-MTS zodat hij overdag kon trainen. Het is z'n laatste jaar, straks wacht het leger op hem. Hij volgde ook de boomteeltvak school, om eventueel later het bedrijf van z'n vader over te ne men. Z'n ouders steunen hem fi nancieel, al is het alleen al om dat hij nog thuis woont en geen kosten heeft. Hij wordt gespon sord door Herstaco en Extran Sportvoeding, die hij zelf bena derde. Z'n auto wordt onder houden door Autobedrijf Schmitz en z'n fiets met toebe horen krijgt hij van een fiets- zaak in Middelhamis. Daar naast ontvangt hij nog studiefi nanciering. De sport is niet goedkoop al is het alleen al om verschillende lidmaatschappen van de 6 verenigingen waar hij bij aangesloten is. Daarnaast heeft hij abonnementen op de Vorig jaar gaf de sloepenrace veel kijkplezier VEERE - Vijftig teams, met in totaal bijna 500 roeiers en roeisters, uit heel Nederland nemen zaterdag 20 juni deel aan de Vijfde Veerse Meer Sloe penrace met start en finish bij de Torënwal in Veere. Vanaf 12.00 uur gaan om de vijf minuten groepjes van vier of vijf sloepen van start. De startvolgorde - eerst de lang zame boten - is zodanig geko zen dat de sloepen ongeveer te gelijk weer in Veere finishen. De eerste boten worden rond 15.30 uur terug verwacht. De snelste boten halen een gemid delde van ruim 10 kilometer per uur. De race gaat over een afstand van ruim 26 kilometer. De sloe pen vertrekken in oostelijke richting. Op de terugweg naar de Veersedam passeren de sloe pen het start/finish-punt, zodat de race dan van zeer nabij kan worden gevolgd. Noord-Nederland is met teams uit Delfzijl, Harlingen, West-Terschelling, Sexbierum en Oudebildtzijl weer uitste kend vertegenwoordigd. Maar er komen ook sloepen uit Kat wijk, Amsterdam, Alkmaar, Le lystad en Zaandam naar Veere. Zeeland wordt vertegenwoor digd door acht teams: het Mari tiem Instituut De Ruyter met drie, Hoechst met twee en voorts de Scheldeloodsen en Tonny Leijnse. In totaal starten zes damesteams. De meeste teams die naar Veere komen namen ook deel aan de roeirace over de Wad denzee van Harlingen naar Ter schelling. Het deelnemersveld wordt onderverdeeld in de authen tieke klasse en de vrije klasse. In beide klassen wordt geroeid om de prijs van de Stad Veere. Het eerste damesteam sleept de Jeanne Baré Trofee in de wacht. Voor de hoogst geklasseerde Zeeuwse ploeg staat de Zee land-Trofee op de prijzentafel. Voorafgaande aan de grote race wordt tussen 10.00 en 11.30 uur de „Tonny Leynse- handicaprace" gehouden over een afstand van 2,5 kilometer. De start van die race is in de Oostwatering, de finish is bij de Campveerse Toren. ijsbaan en zwembaden. Licen ties, inschrijfgelden en reiskos ten slokken ook nog een deel van het budget op. Toen hij een keer op vakantie was in Carcassonne, in het zui den van Frankrijk, deed hij mee aan een wedstrijd. De sfeer be viel hem zo goed dat hij zich aanmeldde bij een club in die stad. Elke zomer gaat hij er wel een maand naar toe, om te trai nen maar ook voor het klimaat. Omdat hij dit jaar vroeg klaar is met school en z'n diensttijd pas laat aanvangt, vermoedelijk rond november, kan hij dit jaar langer, een paar maanden. Trai nen moet hij toch al is het al leen al om overtollige energie - FOTO: HARRY DE LANGE kwijt te raken, maar een aange name omgeving doet ook wat. Soms lijkt hem die energie par ten te spelen, vooral als hij zegt: „Ik hoop dat ik het trainen op m'n 35e of 40e spuugbeu ben, dat ik er makkelijk mee kan stoppen. Maar ik vrees nu al dat dat niet lukt!" OOST-SOUBURG - In de open bare bibliotheek aan de Ka naalstraat 58 zijn tot en met 8 juli de werken van Cor van der Padt tentoongesteld. De kunstenaar is oorspronkelijk stratenmaker van beroep. Sinds 1978 woont hij in Middelburg, waar hij al snel begon met teke nen, eerst in oost-indische inkt, later met aquarelverf. Door zijn afkeuring in 1981 kreeg hij meer vrije tijd voor zijn hobby, zelf noemt hij dat het positieve element ervan. In de loop van de volgende ja- MIDDELBURG - Minister mr. E.M.H. Hirsch Ballin opent op 20 juni een expositie van de schilderes Carla Latensfein van Voorst in het museum Ram schip 'Schorpioen' aan de Los- kade. Omdat de minister behalve jus titie ook Nederlands-Antil- liaanse en Arubaanse zaken in zijn portefeuille heeft, maakte de schilderes voor de opening van deze expositie portretten van een aantal ministers uit alle landen van het Koninkrijk. Zo hangen er ondermeer portretten van de drie premiers Lubbers, Liberia-Peters (Nederlandse Antillen) en Oduber (Aruba) en portretten van de gevolmach tigd ministers Jessurun (Neder landse Antillen) en Tromp-Yar- zagaray (Aruba). Naast portretten exposeert de schilderes abstracte werken in aquarel- en pasteltechnieken. De tentoonstelling in het ram schip, het oudste nog bestaande marineschip in Nedelrand, is te bezichtigen tot en met 20 augustus, dagelijks tussen 10.00 en 17.00 uur. KLEVERSKERKE - Op de Kle- verkerkedag, die op 20 juni voor de derde keer plaats vindt, is de nieuwe vlag van het dorp te koop. Afgelopen vrijdag mocht burgemeester drs. H. Visser de vlag al in ontvangst nemen op het gemeentehuis van Arnemuiden. De dag staat vol van van de ac tiviteiten. Jong en oud kan aan zijn trekken komen, want er zijn kinderspelen en sjoelwed strijden, een rad van avontuur en een schiettent, om maar en kele dingen te noemen. Er is een grote rommelmarkt en een ver koop van stekjes en planten en allerlei huisvlijtartikelen. Ook is er een stand met informatie over en verkoop van ecologische produkten. Even bijkomen kan op het ter ras met een kopje koffie of thee of een verkoelend glas limona de. De trek kan worden be dwongen met gebak, oliebollen en wafels. Arne's Genoegen zorgt voor de muzikale omlijsting met twee optredens om 11.00 en om 12.00 uur. De opbrengst van de dag die van 9.00 tot 16.00 uur duurt, is bestemd vpor de plaatselijke Nederlands Hervormde kerk. Daar komt nog bij het uurloon van een aantal vrijwilligers die suikerbieten kapten. ren bekwaamde hij zich ook in schilderijen, pasteltekeningen olieverf- en pastelkrijttechnie- en aquarellen en is te bezichti- ken. gen tijdens de openingstijden De expositie omvat olieverf- van de bibliotheek. De molen van Oost-Souburg vastgelegd door Cor van der Padt OOST-SOUBURG - Judover eniging KIAI viert deze maand haar vijfentwintig jarig bestaan met extra judotrainingen door bekende judotrainers. Zaterdag 20 juni (13.00 tot 16.00 uur)komt Karei Gietelink uit Amstelveen de training ver zorgen. Gietelink is in het bezit van de zesde dan en is al vijf tien jaar trainer van de Neder landse damesploeg. Jan de Rooy uit Goirle ver zorgt de training op 27 juni (14.00 tot 17.00 uur). Ook de Rooy heeft de zesde dan. Beide trainingen vinden plaats in de dojo aan het Koopmansvoet pad.In het najaar krijgen de Jiu-Jitsuka's van KIAI jubi leumtraining van voormalig Europees kampioen Tonnie van Venrooy. VLISSINGEN - De Marnix school houdt woensdagmiddag 24 juni een grote actie om de vakantie van veertig kinderen uit het Russische Tsjernobyl mogelijk te maken. Zes jaar geleden deed zich een ernstig ongeluk voor in de kern centrale van Tsjernobyl. Heel veel kinderen zijn door het on geluk ziek geworden. Het ziek teproces kan worden vertraagd, soms zelfs gestopt, als de kinde ren in een goede conditie verke ren. Daarom willen de geza menlijke kerken in Zeeland een groep kinderen voor een vakan tie naar hier halen. Een uitno diging voor veertig kinderen en hun begeleiders is inmiddels de deur uit. De kinderen verblijven van 24 september tot 16 oktober in het CNV vakantieoord Bos en Duin in Oostkapelle. De vakantie kost natuurlijk een smak geld, denk alleen maar eens aan de reiskosten. Inmid dels zijn overal in de provincie acties gestart om de vakantie te realiseren. De Marnixschool draagt haar steentje bij door een grote bazar op het school plein aan de Van Doornlaan. Tussen drie en zeven uur is er van alles te beleven: een grote rommelmarkt, rad van avon tuur, bingo, grabbelton, een springkussen en natuurlijk hap jes en drankjes. ZOMERAVONDCONCERTEN - Op 18 juni vindt het eerste concert in de serie zomeravondconcerten in Zoutelande plaats. In de Catharinakerk concerteert muziekvereniging „Luctor et Emergo" o.l.v. Ad Stroo. Aanvang 20.00 uur. En tree 2.50. EXPOSITIE - Bij Woninginrichting Gerritsen aan de Lange Viele 27 in Middelburg exposeert Tineke Derks-Wessels haar experimentele schilderijen. De tentoonstelling duurt tot eind juli en is toegankelijk tijdens de openingsuren van de winkel. DE RUYTERMARS - 20 Juni 1992 houdt W.S.V. „Willen Is Kunnen" - Vlissingen voor de 26ste keer in haar bestaan de „Ruytermars" over een afstand van 5, 10, 15, 25 en 40 km. Vanuit het clubgebouw aan de Oranjestraat 8 te Vlissingen. De start van de 25 en 40 km is tussen 09.00 en 10.00 en de overige afstanden kunnen starten tussen 10.00 en 13.30 uur. Daar deze tocht ook in het teken staat van het 100-jarig be staan van het VW-Vlissingen, is de herinnering een spe ciaal ontworpen medaille met hierop een afbeelding van Michiel Adr. de Ruyter. Voor inlichtingen: 01184-18236/ 16295 of 01180-24919. LEZING - Het Rozenkruisers Genootschap houdt op maan dag 22 juni een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteen- sedijk 7 te Middelburg. Het onderwerp: De ademhaling van de zielemens. Aanvang: 20.00 uur. VIERHANDIG PIANOSPEL - In de Zionskerk in Oostka pelle is vanavond een pianoconcert te beluisteren. Het pia noduo „Sfogato", bestaande uit Erna Melis en Noortje Kra mer brengt een Frans programma voor piano-vierhanden met composities van Debussy, Satie en Poulenc voor de pauze en Ravel en Fauré na de pauze. Aanvang 20.00 uur. TOERTOCHT - Opnieuw een vrije fiets-toertocht georgani seerd door de Hoechst Toerclub. Start en finish van de tocht op het terrein van het bedrijf in Vlissingen-oost. Er zijn drie afstanden te rijden: 75, 120 of 180 km. Informatie (tijdens kantooruren): P. de Kok 01196-89220. BRASSBAND - Op vrijdag 26 juni speelt in het openlucht- theather te Domburg de Engelse KM Band, Het is een ty pisch Engelse brassband die veel op concoursen uitkomt. Het concert begint om 19.30 uur. CONCERT - The Lakevieuw Temple Celebration Singers uit Indianapolis geven op 24 juli een concert in De Open Hof aan de A. Gogelweg in Vlissingen. Aanvang 19.30 uur, toegang gratis. FELLOWSHIP - Women's Aglow Fellowship, een wereld wijde organisatie van christenvrouwen, houdt maandag 22 juni a.s. haar maandelijkse samenkomst in de Stadsschouw burg te Middelburg, Molenwater 99. Aanvang: 20.00 uur. Voor meer informatie: 01180-36333. ZOMERAVONDCONCERTEN - Evenals vorig jaar verleent het Hervormd kerkkoor „Middelburg" zijn medewerking aan de zomeravondconcerten. Het eerste concert vindt plaats op donderdag 25 juni in de Hervormde kerk te Zou telande. Op donderdag 9 juli zingt het koor in de Gerefor meerde kerk te Oostkapelle. Beide concerten beginnen om 20.00 uur. ORGELCONCERT - Het derde orgelconcert in de zomer avondserie, georganiseerd door de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg, wordt op dinsdag 23 juni gegeven door Aad van der Hoeven, organist en dirigent te Rotterdam. BAZAAR - Bejaardentehuis „Ter Veste" in Middelburg be staat 25 jaar en viert dat met een feestelijke bazaar op 20 juni van 11.00 tot 16.00 uur. EXPOSITIE - Galerie „Het Gouden Briefke" te Middelburg exposeert van 13 juni tot en met 14 augustus 1992 werk van Harry Lenferink uit Tubbergen met bronzen beelden, Ri- neke Hollemans uit Assen met aquarellen. Jaap Brongers uit Rolde met handvorm keramiek en Sanny Nijkamp uit Almere met beschilderde zijden jassen. De galerie aan de St. Jansstaat is geopend op maandag van 13.00 tot 18.00 uur, van dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en op zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. GEMEENTEARCHIEF - In het Vlissingse gemeentearchief is van 18 juni tot ën met 28 augustus de tentoonstelling „Natte Golven en Droge Handdoeken" ingericht. De ten toonstelling schetst een beeld van de toeristische ontwikke ling van Vlissingen gedurende de periode 1873-1940. ROMMELMARKTEN - Drie rommelmarkten op zaterdag 20 juni. De rommelmarkt van korfbalvereniging Seolto uit Vlissingen vindt plaats op het speeltuinterrein aan de Zuid- beekseweg. De verkoop start om 10.00 uur. Op hetzelfde terrein vindt ook een ringrijderij plaats. Van 10 tot 13 uur is er in Open Hof, A. Gogelweg 59, Vlissingen, een rommel markt/loterij. Met de opbrengst zal de schoolopleiding be taald worden van de Braziliaanse jongen Hildebrando. Spullen voor de rommelmarkt kunnen op vrijdagavond 19 juni tussen 18 en 20 uur gebracht worden. Korfbalvereniging ONDO en zangvereniging De Lofstem houden hun - 2 jaarlijkse rommelmarkt - met verloting. De rommelmarkt wordt gehouden in en om het wijkcentrum aan de Van Cittersstraat te Sint Laurens. Aanvang 9.00 uur. GEVONDEN - Bij de gemeentepolitie te Vlissingen is in de periode van 28 mei tot en met 11 juni 1992 het volgende aangegeven: een zonnebril, 3 parkieten, 2 honden, een lapje stof, een horloge, een trui, een blouson, diverse portemon nees, een armband, en sleutels. Bij het dierenasiel te Vlis singen is in die periode een Yorkshire terriër en een zwart/ witte kater aangegeven. ROCK-A-BILLY - In de Walk-Inn in Vlissingen treedt op 19 juni het Rock-a-Billy kwartet The Redshots op. Zaal open om 21.00 uur, entree 7.50. ORGELCONCERT - De Belgische organist Stanislas Drie- maeker verzorgt op uitnodiging van de werkgroep Muziek van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen. Het concert vindt plaats op 20 juni in de Oostkerk, aanvang 20.30 uur. Op het programma staan werken van F. Couperi, M. v.d. Gheijn en J.S. Bach. BLUES - Saxofoniste en blues-zangeres Rosa King treedt op 20 juni om 22.00 uur op in De Piek in Vlissingen. Entree ƒ15.-. VLISSINGEN - De kinderen van de Vlissingse basisscholen hebben de afgelopen vier maan den met extra veel plezier boe ken gelezen. Want ze mochten als kinderjury zelf hun mening geven en een top vijf van de leukste boeken samenstellen. Winnaar werd Tais Teng die met zijn boek 'Gifsehip Osaka' de meeste punten binnenhaalde. Als tegenprestatie komt de schrijver donderdag 18 juni een bezoek brengen aan de scholen die meegedaan hebben aan de kinderjury. Voor sommige kinderen viel het nog lang niet mee om iedere keer weer een eigen duidelijke mening te geven. Toch had de kinderjury een positief resul taat: kinderen die daarvoor niet of nauwelijks een boek inkeken gingen met veel plezier meele zen. Iedere deelnemende school stelde zijn eigen top vijf samen. De top vijf van alle scholen zorgde voor de volgende uitslag: 1. Gifschip Osaka van Tais Teng met 17,06 punten; 2. Ver driet met mayonaise van Carry Slee met 16,97 punten; Een su- perbijzondere hamster ontsnapt van L. Reis Banks met 16,62 punten; Als oorlog echt is van Dolf Verroen met 13,66 punten en Ha/bah naar school van Jac ques Vriens met 11,12 punten. De winnende schrijver Tais Teng brengt donderdag een be zoek aan de scholen die meege daan hebben aan de kinderjury. DOMBURG - Het wordt lang zamerhand een traditie. Voor de vijfde keer treedt de Blue Jeans Big Band op in het Openlucht theater. Het concert vindt plaats op 20 juni en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. De Blue Jeans Big Band vierde onlangs het 15-jarig bestaan met een galaconcert. De Mid den-Zeeuwse formatie houdt de swingende muziek van de big bands van Count Basie, Duke Ellington, Woody Herman en Glen Miller in ere.

Scheldebode | 1992 | | pagina 9