Dagen zijn geteld voor Christelijk Lyceum voor Zeeland LUILEKKERLAND VOOR REEEN Puzzel mee voor het duindier Marianne Marras bespeelt beiaard van Grote Kerk Kampioenschap van Zeeland voor trimmers in Waarde Ben Cramer lost startschot 24 uur van 's-Heerenhoek "Noordwijk aan Zee ken ik op mijn duimpje" SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 17 JUNI 1992 Afgekeurd Herinneringen IN BIRMA IS ZELFS EEN NOBELPRIISWINNARES NIET VEILIG. GIRO 454000 De Nederlandse duinen Veel dieren in de kust streek zijn aangewezen op de duinen. Helaas gaat het daar de laatste jaren niet erg goed mee. Vervuiling van de bodem bedreigt de planten, die voor sommige vlinders en insekten onmisbaar zijn. Daarnaast zorgt de jacht op konijnen en vossen voor veel onrust in het gebied. Als we willen blijven genieten van de dieren in het duin, moeten we ervoor zorgen dat hun leefgebied beter beschermd wordt. Stichting Duinbehoud Dieuwertje Blok O nomAd Kurhaus Hotel 313 „Spijt, mag dat asjeblieft?" GOES - Het gebouw van het Christelijk Lyceum voor Zeeland aan de Bergweg in Goes wordt half juli afgebroken. Dat houdt in dat het 'Christelijk Lyceum voor Zeeland' uit de tijd is. Er zijn nu al heel veel mensen die niet weten, dat dit gebouw op het ogen blik het hoofdgebouw is van het Buys Ballot College. Met het verdwijnen van het schoolgebouw wordt een periode afgesloten. Voor oud-leerlingen en oud-do centen, die nog één keer hun hart en hun herinnerin gen willen ophalen, is daar op vrijdag 3 juli 's avond tussen 19.00 en 22.00 uur gelegenheid voor. Met foto toestel of videocamera kunnen deze herinneringen ook nog voor een deel worden vastgelegd. Veertig jaar geleden werd het gebouw gaat tegen de grond. schoolgebouw aan de Bergweg opgetrokken. Nu komt de slo pershamer er aan te pas om het met de grond gelijk te maken. Het was de generatie van 'man nenbroeders' die de oprichting van het Christelijk Lyceum voor Zeeland mogelijk maakte. De naam van de heer J. Laport, die nu in Middelburg woont, mag in dit verband zeker ge noemd worden. Toen de Mammoetwet van kracht werd, groeide het aantal leerlingen geweldig. Het ge bouw werd te klein, bijgebou wen verrezen om onderdak te kunnen bieden aan het groeiend aantal leerlingen. Na de zomer vakantie van 1985 was de fusie met De Casembrootschool een feit. Het Christelijk Lyceum werd Buys Ballot College. Bij de havo- en v.w.o.-opleidingen was nu ook het Mavo-onderwijs gekomen. Eind jaren '80 was er een voortvarend wethouder in Goes, die de bestaande schoolruimten doelmatiger wilde verdelen. Er werd bij het ministerie een ver zoek ingediend tot nieuwbouw. De ruim duizend leerlingen konden niet blijvend in barak ken en een te kleine bakstenen ruimte worden ondergebracht. Het ministerie vond het verzoek gegrond. En op 2 september 1990 kreeg men bericht dat het gebouw totaal was afgekeurd. Nieuwbouw was onontkoom baar. Nu is het dan zover, het Het zal anderhalf jaar duren voor het nieuwe schoolgebouw er staat, dat aan alle eisen van de moderne tijd zal beantwoor den. Er zijn mensen die er moeite mee hebben dat het oude schoolgebouw verdwijnt. Het bood onderdak tijdens een korte of langere tijd van hun le ven. Dat zijn leerlingen, leden van het onderwijzend personeel en niet-onderwijzend personeel en de mensen die in de school leiding zitten of zaten. Zij heb ben iets met die school, met dat gebouw. Wat vinden zij er van dat het schoolgebouw aan de Bergweg verdwijnt? De heer Meijboom, amanuensis, hoof technische dienst en al jaren ge pensioneerd: „Ik vind het pri ma. Het gebouw is slecht ge- kunstrueerd. We hadden altijd wel wat te repareren. Ik zie het zonder spijt verdwijnen". Irene Cornet, tot 1980 leer linge van het Lyceum: „Ik vind het vreselijk. Hebben ze hun verstand niet? Zo'n uniek ge bouw, dat er zo mooi bij ligt! En dan al die herinneringen die met de school verbonden zijn!" Die herinneringen, dat onder schrijft Alex Kluwer, sinds 1969 leraar oude talen: „Als je zo'n 22 jaar in een lokaal les hebt gegeven, dan komen ge voelens van spijt in je op, maar mag dat asjeblieft? Een mens is onder andere óók zijn herinne ring. Die verbind je aan mate riele dingen. Als die verdwij- Het schoolgebouw van het voormalig Christelijk Lyceum voor Zeeland dat binnenkort met de grond gelijk wordt gemaakt. nen, kunnen je herinneringen vervagen." Ton Lamper, teken leraar, vertelt dat het tekenlo kaal in de nieuwe school kleiner zal zijn dan nu, maar hij heeft er toch geen moeite mee het oude gebouw te zien verdwij nen. Architektonisch spreekt het hem niet aan en erg prak tisch ingericht is het niet. Inderdaad er ontbreekt nogal wat aan de praktische inrich ting van het gebouw, vindt ook de de heer Favier. Maar dat de school architektonisch geen gunstige indruk zou maken, daar is hij het beslist niet mee eens. Het gebouw heeft een mooi slank silhouet, heel op merkelijk, heel eigen. Architect 't Hooft, die het ontwierp, heeft zeker iets goeds geleverd. De heer Favier heeft er begrip voor dat allerlei mensen die al jaren aan de school verbonden zijn, er moeite mee hebben dat het ge bouw verdwijnt. Alleen, hijzelf, sinds '86 rector van de school, is iemand die vooruit kijkt. Een nieuw schoolgebouw, dat be- GOES - Marianne Marras, stadbeiaardier van Alphen a/d Rijn, opent donderdag 18 juni de concertserie op de beiaard van de Grote of Maria Magdale- nakerk te Goes. Deze serie van zomeravondconcerten wordt op een aantal donderdagavonden gegeven an 19.30 tot 20.30 uur. De beste luisterplaatsen zijn de Manhuistuin en de Museum- tuin. Hier zijn tevens program maboekjes verkrijgbaar. Marianne Marras behaalde in 1990 het praktijkdiploma aan de beiaardschool in Amersfoort. Sinds vijf jaar is ze vervangend beiaardier van Delft en in 1992 werd ze benoemd tot stads- beiaardier van Alphen a/d Rijn. Ze is organiste bij verschillende kerken in Delft. Donderdagavond speelt ze op de beiaard in Goes werken van Barrios Mangoré, R. Ritter, G.A. Brexianello, O. van Hemel, F. Timmermans en J. Andries- sen. Zij besluit haar concert met Volksliedjes en Gavotte Pastorale van L. Henry. WAARDE - Zaterdag 20 juni strijden de trimmers in Waarde om het kampioenschap van Zeeland. De A-renners starten om 16.00 uur voor 70 km. De Zeeu wen Gunst, Hoondert, van 't Westende, Schrier, Slabbe- koom, Weststrate en de gebroe ders Koole, zullen geduchte te genstand verwachten van de T.M.Z. kampioen Leo Beyer uit Den Bommel. De B-renners gaan om 14.30 uur op pad voor 50 km. Kanshebbers op de titel zijn onder andere: Mollet, Jere- miasse, Kole, Traas, Rommers en Beenhakker. Als eersten vertrekken 13.00 uur de C-renners op het 2850 meter lange parcours. Zij rijden 45 kilometer. Hierbij de favo rieten: Vreeke, Lobbezoo, Smet, Tolhoek en de TMZ kampioen Johan Gijzel. Als plaatselijke renners staat Albert Jansen aan de start. antwoord aan de eisen van de tijd, is hard nodig. De docenten moeten in zo optimaal moge lijke omstandigheden les kun nen geven, en datzelfde geldt voor de leerlingen die ook recht hebben op optimale omstandig heden. Het verdwijnen van het gebouw van het Christelijk Ly ceum is onvermijdelijk. ,'s-HEERENHOEK - Nie mand minder dan de populaire zanger Ben Cramer zal op za terdag 18 juli om 16.00 uur het startsein geven voor de 24-uur van 's-Heerenhoek, een jaarlijks evenement voor fietsende trim mers. Ben Cramer zal tevens een uur voor de start live optre den op het parcours. De organisatie heeft tot nu toe al 25 ploegen kunnen vast leggen, die de gaan strijden om de wisselbeker. Zelfs uit Lim burg zijn er al inschrijvingen binnen. Er wordt gestart op vijl onderdelen: ploegentijdrit, trimronde, afvalrit, individuele tijdrit en een sprinttoemooi Om middernacht wacht als van ouds de 'grote verrassing', die dit jaar heel spectaculair zal zijn. AMNESTY INTERNATIONAL GEEF HET DUINDIER EEN KANS Zelfs een regelmatige duinbezoeker kent ze lang niet allemaal. Vreemd is dat niet, want veel duindieren leiden een verborgen leven. Dit voorjaar zetten we voor u enkele soorten in de schijn werpers. Geef het duindier een kans en help al puzzelend mee om Ijun leefgebied beter te beschermen. vormen één van de grootste aaneengesloten natuurgebieden in Nederland. Bijna 12.000 hectare aan heuvels, bossen, dalen en struikgewas zorgen voor een aantrekkelijke woonplaats voor honderden diersoorten. Het konijn - en misschien de ree of de vos - bent u waarschijnlijk al eens tegengekomen. Maar kent u ook de wulp of de jacobsvlinder? houdt zich daar al vijftien jaar actief mee bezig. Via overleg en het voeren van acties probeert zij de natuur in de Nederlandse duinen voor de toekomst te behouden. Door mee te doen aan de puzzelwedstrijd op deze pagina, steunt u deze natuur organisatie in haar strijd voor een 'natuurlijk' duinlandschap. Bovendien maakt u daarbij kans op één van de vele aantrekkelijke prijzen. Puzzel mee en geef het duindier een kans op een onbezorgde toekomst. (presentatrice A/O 7"- Weekjournaal) Dieuwertje Blok hoef je over het duin niets meer te vertellen: "Tot mijn veer tiende heb ik elke zomer vakantie doorgebracht in een huisje bij Noordwijk aan Zee. Ik ken dat gebied dus op mijn duimpje. Vaak kwam ik er konijnen en fazanten tegen. Hoewel in sommige jaren de myxomatose (konij nenziekte) veel slachtoffers maakte. Het meest aantrek kelijke van de duinen vind ik nog altijd de zee. Het is altijd weer een prachtig moment om over de laatste duintop heen te klimmen en plotse ling de zee voor je te zien liggen. Bovendien is hier in Noord-Holland het duin ook nog zo lekker rustig. Ik hoop dat dit nog lang zo blijft. De mens moet het duin zoveel mogelijk met rust laten". In de avondschemering reeën kijken, dat geurt naar dennen bossen en Hoge Veluwe. Jeugdherinneringen aan vakantie in Gelderland of Drenthe. Dat er ook reeën in de duinen zitten, is maar bij weinig mensen bekend. Misschien komt dat doordat ze niet in alle duingebieden voorkomen. In de duinen van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden zijn ze wel te vinden, net als tussen Katwijk en IJmuiden en op het Waddeneiland Ameland. Amelander ree Waarom ze maar zo hier en daar voorkomen is ook voor biolo gen grotendeels een raadsel. Reeën zijn schuw. Een grote weg, een stad of een open poldergebied vormt een onneembare barrière tussen een duingebied mèt en zonder reeën. De eerlijkheid gebied dan ook te zeggen dat de meeste duinreeën afstammen van voorouders die ooit door de mens zijn uitgezet.Niet voor niets komen alléén op Ameland reeën voor. Volgens overlevering stak in de 40- er jaren een reebok het wad over en bereikte het eiland. De eiland bewoners raakten aan het dier gehecht. Om hem te plezieren en de ree als dier op Ameland te behouden, werd er zelfs een kleine harem aan reegeiten aangeschaft. En met succes. Tot op de dag van vandaag gaat het uitstekend met de Amelandse reeën. Eind mei, als er volop voedsel voorhanden is, worden de jonge reetjes (kalfjes) geboren. Voor het werpen kiest de reegeit bij voor keur een dicht duindoornstruik gewas uit. De eerste dagen komt de moeder maar een paar keer per dag in de buurt om de kalfjes te voeden. De rest van de tijd blijven de kalfjes doodstil liggen. Door hun perfecte schutkleur voor nie mand te zien. Zelfs vossen en honden komen ze niet op het spoor. Zo'n reekalf heeft - heel slim - de eerste tijd nog geen eigen lichaamsgeur, en is Behalve onzichtbaar dus ook onruikbaar. Mocht u ooit zo'n kalfje vinden, laat het dan liggen en kom er niet aan! Het is beslist niet verlaten door de moeder. Jachtverbod in zicht Tegen de tijd dat de kalfjes van dit jaar volwassen bokken en geiten zijn geworden, zijn alle duingebieden wellicht "beschermd natuurmonument" geworden. Dat betekent dat er vrijwel niet meer gejaagd zal worden. Hopelijk zullen de schuwe reeën daardoor weer wat meer vertrouwen in de mens gaan krijgen en kan de duinbezoeker blijven uitzien naar een verrassende ontmoeting in de avondschemering. E M U 1 R O T 1 R R E T E R R E 1 N F D D 1 Z G O H D E 1 B E G N 1 U D T IJ R E IJ L T R C D R U E L K T U H C S N N E 1 T E D A C O N D 1 T 1 E H E E P A R D B T E J Z L K S A R G R E D C R U L S R E S W R E W U A K R E H N W O A T P G E G N U E N E N P L L S 1 L E E F W IJ Z E F O R T R O O S O F H O V E V G E S N H E R T B 1 O T O O P J E B E S S E N O E E B S T A N D N A L R E K K E L 1 U L B L BEHEERDER BESSEN BIOTOOP BOSRAND BOSWACHTER BRONSTTIJD CONDITIE DUINGEBIED FIJNPROEVER GEWEI GRAS GRAZEN HERKAUWER HINDE JACHT KALFJE LEEFGEBIED LEEFWIJZE LUILEKKERLAND PLANT POPULATIE SCHUTKLEUR SOORT STAND STRUWEEL TERREIN TERRITORIUM Geef het duindier een kans op een onbezorgde toekomst. Doe mee met Als u de oplossing hebt gevonden, de puzzelwedstrijd en win één van die aantrekkelijke prijzen. Wat moet zet u deze op een briefkaart en plakt u doen Alle woorden uit de hiernaast staande lijst zitten kriskras verborgen in het letterveld. Dat kan dus horizontaal, verticaal of diagonaal zijn. Sommige letters worden meermalen gebruikt. Als u alle woorden hebt doorgestreept, houdt u een aantal letters over. Die vormen, van links naar rechts en van boven naar beneden gelezen, de oplossing van de puzzel. u voor f. 1,- extra aan postzegels bij (meer mag natuurlijk ook). Stuur vervolgens uw briefkaart naar: 3e prijs: een paar stevige 'Andes'- wandelschoe nen van Perry Sport le prijs: een sfeervol diner voor twee personen in het Scheveningse Kurhaus hotel. 4e prijs: een handig wandel rugzakje 'Clay' van Nomad Stichting Duinbehoud, Postbus 11059, 2301 EB Leiden. Medio september worden de prijs winnaars bekend gemaakt. Over de uitslag kan verder niet worden gecorrespondeerd. 5e t/m 20e prijs: 15 VHS-videoban- den met de film DUINBEHOUD i.s.m. Rijksvoor lichtingsdienst Deze documen taire aeeft u een beeld van zowel de flora en fauna als de bedreigingen in de Nederlandse duinen. Deze prijzen worden u aangeboden door: 2e prijs: een prachtige Bynolyt Kingfisher 10x50 verrekijker (importeur: Technolyt Wormerveer) Wilt u meer doen voor de duinen Wordt dan donateur voor f. 30,- per jaar. U ontvangt dan, naast een welkomstgeschenk, elk kwartaal het tijdschrift DUIN. Vul de bon in en stuur hem op naar: Stichting Duin behoud, Antwoordnummer 10017, 2300 VB Leiden. STfclCENBEACER J ik geef me op als nieuwe donateur van Stichting Duinbehoud en ontvang naast een welkomstgeschenk elk kwartaal het tijdschrift DUIN. naam: straat: postcode/plaats: Voor de betaling van mijn donateursschap (min. f. 30,- per jaar; student/65+ f. 25,-) wacht ik uw acceptgirokaart af. Stuur deze bon naar: Stichting Duinbehoud, Antwoordnummer 10017, 2300 VB Leiden (postzegel hoeft niet, maar mag wel).

Scheldebode | 1992 | | pagina 13