ZOO oftewel Dierentuin België: een land vol voor het hele gezin Varen op wild stromend water attracties Ontdekkingen zonder auto Waterloo: geschiedenis in beeld Natuurgebied en vlinders Musea zijn niet saai! Langer blijven? Ruimtevaart dichtbij SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 17 JUNI 1992 311 Gratis gids De liefhebbers van 'een dagje-dierentuin' in het buitenland kunnen in Antwerpen een geweldig uitje beleven. De dierentuin in het hartje van deze grote havenstad is beroemd om zijn grote verscheidenheid aan dieren. Bij elkaar zijn het zo'n vijfduizend. Daar is men met het hele gezin wel even zoet mee....! België kent ook enkele kleinere, gespecialiseerde dierentuinen, zoals Plan- ckendael, bij Mechelen. Dat is een zodanig ingericht dierenpark, datje de illusie kunt krijgen dat een roedel wolven er los loopt. Dat soort sensaties kun je ook beleven in het safaripark van Deigné-Aywaille in de provincie Luik. Verschei dene soorten groot en klein wild zijn hier op wandeltochtjes of ritje per auto of treintje te bekijken. Verder zijn er de wildparken 'Domaine du Monti' (Vielsalm), het Wildpark van Sint-Hubert (saint Hubert) en het Wildpark bij de grotten van Han. Het bekende spreekwoord zegt: 'Een goede buur is beter dan een verre vriend..' België IS een goede buur. Je hoeft geen verre reizen te maken om heel plezierige vakantiedagen te beleven. Of weekend-dagen. Of zomaar-een-dagje-uit. Buurland België heeft een groot aantal mogelijkheden voor heerlijke ontspanning met het hele gezin. Een bijkomende attractie is het feit datje in dit buitenland met Nederlands terecht kunt. En nog één: je kunt er heerlijk buitenlands eten en drinken. 1992 zwerven door bos en hei, kan terecht in een aantal mooie natuurtuinen en -parken. Bekendste: Nationale Plan tentuin in Meise, Plantentuin van de universiteit van Gent, het Arboretum van Kalmthout. Wie liefhebber is van exotische planten mag dan de Konin klijke Serres nabij het paleis in Brus sel niet missen. Een heel ander brok natuur treft men dan weer aan in dierentuinen. In Antwerpen bezit België zijn grootste en oudste dierentuin: de Zoo. In het hart van een wereldstand bewondert men daar een unieke collectie die ren. Buiten en binnen Het zijn nog maar een paar van de vele mogelijkheden. Want er zijn ook nog de centra die 'buitensport' kun nen aanbieden, zoals kanovaren of bostochten per mountainbike. En voor de minder dynamische bezoe kers zijn er altijd nog de rustige boottochten of de historische spoor lijntjes, die op een heel bijzondere manier het Belgische landschap laten zien. Wie vindt dat een bezoek aan het buitenland niet compleet is zonder museumbezoek vindt ook op dat ge bied veel keus. Er zijn veel 'levende musea' die ook voor kinderen aan trekkelijk zijn bijv. Speelgoedmu seum, Mechelen; Museactron, Maa seik, en het Strip-museum in Brussel. De hoofstad kent trouwens een groot aantal musea. Als je de oude term 'Voor elck wat wils' wilt gebruiken, dan is die zeker van toepassing op de verscheiden heid aan attracties in België, onze goede buur... Wie de smaak te pakken heeft en bijvoorbeeld in de grote steden zo veel wilt zien dat één dag te weinig is, kan natuurlijk best een paar daagjes gaan. Of een weekend. Dat is niet zo'n groot probleem. Er bestaan heel aantrekkelijke arrangementen van een weekend of enkele dagen in een hotel of een bungalowpark. Een uitgebreide opsomming van mo gelijkheden staat in de brochures 'Vlaanderen Vakantieland', en 'Bel- sud' (voor het waalse landsgedeelte). Beide boekjes zijn gratis verkrijgbaar bij het Belgisch Verkeersbureau. (Herengracht 435-437, 1017 BR, Amsterdam) Wie op weekend of vakantiedag de auto wil laten staan kan in België toch goed op ontdekkingsreis gaan. Bijvoorbeeld: te paard, per boot, met historisch treintje of kabelbaan, of zelfs per paardekoets. Men kan ontdekken hoe het 'vlakke Vlaanderenland' zich presenteert als men de boot neemt die vaart tussen Brugge en Damme. Of men kan een tocht maken op de zich door het mooie land slingerende Leie of de Maas. Een groot deel van het kana len- en rivierenstelsel ten zuiden van Brussel kan men met een dagexcursie bekijken vanaf een omgebouwde rijn aak. Ook de Maassteden Dinant, Na men, Hoei en Luik vallen te bezichti gen vanaf een boot. Heel spectaculair wordt een boottocht wanneer men gaat varen naar en via de 19e eeuwse hydraulische scheepsliften op het Centrumkanaal (La Louvière). Mo derne technologie kan men bewon deren bij 'Het hellend vlak van Ron- quières' en de nieuwe scheepslift van Strépy-Thieu. Wie zich interesseert voor ruimte vaart mag het Euro Space Center niet missen. Het staat in Transinne, in het hartje van de Ardennen. Het omvat een permanente tentoonstelling en biedt mogelijkheden tot deelname aan studiedagen of -weekenden. Op de expositie staat o.a. een repro- duktie op ware grootte van de Space Shuttle Discovery. Men kan er op diverse, vaak speelse manieren, iets beleven van de ruimtevaart in al zijn aspecten, problemen en mogelijkhe den. Op verscheidene plaatsen in België kun je wildwater-varen. De mooie riviertjes Semois, Ourthe en Lesse bieden volop mogelijkheden. Mar ook voor totaal onervaren gas ten is er veel water-plezier. Dat wordt snel duidelijk in het grote pretpark Walibi, bij Wavre, tussen Brussel en Namen, waar er ook mogelijkheden zijn om met en in water te stoeien. Ook het wildwater-varen is hier mo gelijk in speciale bootjes. De nieuw ste senstaie is daar de Radja Rivier, waar men in een Oosterse omgeving veilig avonturen in wildstromend water kan beleven. Er is trouwens ook een Lazy River voor luie zwem mers, en natuurlijk zijn er de diverse attracties van een tropisch zwem bad. De naam Waterloo heeft voor elke Nederlander een bijzondere klank. De de finitieve nederlaag van Napoleon daar heeft men allemaal op school moeten leren onthouden. Dat plaatsje Waterloo heeft een viertal bijzon dere attracties, die met de slag te maken hebben. Elk geeft op zijn eigen, boei ende manier een beeld van wat er allemaal gebeurd is. Zo is er het Bezoekerscen trum met een unieke ma quette en een originele film; het Wellington Mu seum, ooit herberg en hoofdkwartier van gene raal Wellington; de Leeu wenheuvel, een imposant 226 treden tellend 40 me ter hoge heuvel en het Pa norama van de slag, een enorm panoramisch schil derij. In het Provinciaal 'Caillou-Museum' in Vieux-Genappe is een Napoleon-tentoonstelling ingericht. Het is oorspron kelijk de boerderij waar Napoleon op de bewuste 17 juni 1815 zijn intrek nam. Het schitterende natuurgebied van Het Zwin, even over de grens met Zeeuws Vlaanderen, bij Knokke- Heist, is een wel heel bijzondere 'attractie'. Men kan er genieten van puur natuur. Een zeldzaam gewor den schorren- en slikkengebied met veel bijzondere vogels ligt er voor iedereen te kijk. Er zijn ook excursies onder leiding. Ook in Knokke-Heist vindt men de 'vlindertuin' die gelegenheid biedt te prachtigste exemplaren vlinders van heel nabij te bekijken en te fotografe ren. Men kan voor beide attracties een gecombineerd kaartje kopen. Materiaal voor overwinning in Victory-museum De geallieerde wapenfeiten uit de Tweede Wereldoorlog worden op in drukwekkende wijze in beeld ge bracht in het Victory Memorial Mu seum bij Aarlen (Arlon). Het is wel genoemd 'het belangrijkste museum ter wereld' op dit gebied. In dit nieuwe museum wordt de periode van 'Afrika tot Berlijn' herdacht. Er zijn meer dan 200 voertuigen, hon derden uniformen en de diverse uit rustingsstukken te zien. Veel is op gesteld in levendige diorama's. Dit jaar maakt België veel werk van zijn 'toeristische dagattracties'. Dat zijn al die projecten die gelegenheid bieden een dag lang of enkele uren op een heel bijzondere manier bezig te zijn, vermaakt te worden of interes sante dingen te zien en te horen. Streekeigen Bekend zijn dan natuurlijk de zoge heten 'pret- en recreatieparken'. Die zijn er ook in België. Maar daarnaast zijn er tientallen attracties die kennis laten maken met de plaatselijke ge schiedenis of een ander aspect van typisch Belgische zaken. Daarvoor hoef je dan niet eerst overal te gaan zoeken en snuffelen. Je hebt alles snel en overzichtelijk bij de hand. Ver scheidene van die attracties liggen zo dicht bij elkaar dat je best twee, of misschien wel drie interessante plaatsen op één dag kunt bezoeken. Ook die omstandigheid maakt België zo geschikt voor een dag- of week endtrip. Stiltegebieden Er is een zó grote variatie dat werke lijk iedereen iets van zijn gading vindt. Wie de pretparken schuwt kan de stilte zoeken in natuurreservaten als het meer van Virelles met zijn rijke vogelstand, het uitgestrekte veengebied op het 'dak van België', de Hoge Venen of het schitterende Zwin, vlak bij ons eigen Zeeuws Vlaanderen. Wie meer de kleine schaal zoekt en een wandeling door een park verkiest boven een daglang Toerisme weer in teken van een leuk thema Het jaar 1992 is voor de Belgische toerisme-organisaties het jaar-van- de-attracties. Na de thema's 'Lekker eten' en 'Feesten' is nu de algemene aandacht gericht op het geheel van dierentuinen, kastelen, musea, pret- en recreatieparken, natuurgebieden, toeristische treintjes en pleziervaar- boten. Om maar een paar zaken te noemen! Het jaarthema betekent o.a., dat de beheerders van de diverse toeristische attracties extra moeite doen het de bezoekers naar de zin te maken. Dat musea helemaal niet saai (hoe ven te) zijn, bewijzen enkele in België. Men noemt ze daar dan graag 'levende musea' en die zijn, omdat er zoveel gebeurt, vooral ook voor kin deren erg leuk. Enkele voorbeelden: het Speelgoed museum in Mechelen, het Trammu seum (Schepdaal), het Museactron in Maaseik, dat het dagelijkse leven in het verleden aan kinderen uitlegt. Natuurlijk ook: Het Stripmuseum, dat officieel heet het Belgisch Cen trum van het Stripverhaal. Recreatieve musea zijn ook het Levend Ambachtenmuseum (La Ha- meide) de Italiaanse Cantine (La Louvière) en het Museum van het Carnaval en het Masker in Binche. Splinternieuw is het 'Space Camp' in Redu. Musea vullen een lange lijst. Van Borstelmuseum tot Jenevermuseum en alle kunst- en historische musea daar tussen in. Het grote aantal attracties in België, evenzovele doelen voor kleine of grote tochten, kan een boek vullen. Dat 'boek' is daarom ook maar gemaakt. In de vorm van een kleur rijke brochure van zo'n tachtig bladzijden geeft dat een snel over zicht van al die attracties. Per blad zijde vindt men er de zakelijke infor matie die nodig is voor het maken van een keuze. Ook toegangsprijzen en openingstijden staan natuurlijk vermeld. Het boekwerk biedt boven dien al de nodige voorpret. Deze gids 'Gids voor Toeristische Attracties' is gratis verkrijgbaar bij het Belgische Verkeersbureau in Amsterdam (Heerengracht 435-437, 1017 BR Amsterdam). Men mag ook bellen 020-6.24.59.53. Be halve op de gewone kantooruren ook 's zaterdags van 10.00 tot 13.00 uur. De brochure is ook verkrijg baar bij de ANWB-kantoren in Ne derland TOERISTISCHE ATTRACTIES W- Het Atomium, die imponerende herinne ring aan de Expo in Brussel, vindt men ook terug in Mini-Europa, het grote Europa in miniatuur. Meer dan 300 maquettes en bewegende onderdelen staan er op een schaal van 1:25 in een prachtig park aan de voet van het echte Atomium in Brussel België-bekijken vanaf het water is een van de vele mogelijkheden om het buurland te ver kennen. In veel plaatsen varen rondvaar- boten af vooreen langere of kortere tocht. Zo kan men varen over de Maas door een prachtig landschap, maar ook op de kanalen en rivieren elders. Het worden altijd genoe- gelijke ontdekkingstochten. In Brussel is 'Autoworld' een van de vele attracties. Het is een indrukwekkende ver zameling old-timer auto's, die een beeld geven van de automobielgeschiedenis van 1886 tot de jaren zeventig.

Scheldebode | 1992 | | pagina 11