Uitreiking Roosevelt Awards ERIC tJ 3 Nachttocht voor 22e keer Open dag zwembad W Naar de Moer II Jongerentheater brengt De Kleine Johannes 'd' O R NIEUWE UIT PROGRAMMA VERSCHIJNT AL VOOR DE VAKANTIE Benefiet voor Tsjernobyl Ww M V Vestzak VERRASSEND Postbus 2258 - 4460 MG Goes - 01100-23505 Voor al uw feesten en bijeenkomsten het meest ideale en sfeervolle restaurant RESTAURANT-PARTYZAAL-HOTEL d'ORANGERIE Koudekerkseweg 2, 4382 EB Vlissingen Tel. 01184-17778 b.g.g. 19289, fax: 17177 SCHELDEBODE 89e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.500 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. 301 WOENSDAG 10 JUNI 1992 MIDDELBURG - Zaterdag is Middelburg even het toneel van de wereld. Javier Perez de Cuel- lar, voormalig secretaris-gene raal van de VN, Mtislav Rostro- povich, dirigent van het Natio nal Symphony Orchestra in Washington, Terry Waite, de af gezant van de Anglicaanse kerk die vorig jaar vrijkwam na ja renlange gijzeling in Libanon, Jan Tinbergen, econoom en No- belprijwinnaar en Lord Peter Carrington, voorheen secreta ris-generaal van de NAVO, ne men tijdens een plechtige bij eenkomst in de Nieuwe Kerk een Roosevelt Award in ont- vagst. De onderscheidingen zijn ge baseerd op de speech van de Amerikaanse president Franklin D. Roosevelt voor het Congres op 6 januari 1941. Hij noemde toen als de vier meest essentiele vrijheden van de mens vrijheid van meningsui ting en godsdiènst en de vrijwa ring van vrees en armoede. Het Roosevelt Institute in New York kent ter nagedachtenis aan Franklin Roosevelt en zijn echt genote Eleanor jaarlijks de Four Freedom Awards uit. Het ene jaar gebeurt dat in New- York, het andere jaar in Mid delburg. Middelburg is gekozen omdat de familie Roosevelt van oorsprong afkomstig is uit Zee land. Perez de Cuellar krijgt de 'Franklin Delano Roosevelt Freedom Medal', omdat hij, vol gens voorzitter William vanden Heuvel van het Roosevelt Insti tute "heeft geholpen een tijd perk in te luiden waarin volke ren de mensenrechten willen eerbiedigen en waarin ze zich gezamenlijk verweren tegen agressie". Perez de Cuellar is afkomstig uit Peru. Hij diende zijn land als diplomaat in vele landen en als afgevaardigde naar de Verenigde Naties. Van 1986 tot 1991 bekleedde hij voor deze organisatie het ambt van secretaris-generaal, waar hij bij vele vredesonderhande lingen successen boekte. De Russische dirigent en cel list Rostropovich moest in 1978 uitwijken naar het Westen na dat hij en zijn vrouw Galina Visjnevskaja, tot dan sopraan bij het Bolsjoi Theater, onder dak hadden verleend aan de dissidente schrijver Solzjenit- sin. Vorig jaar augustus kwam hij in het nieuws toen hij na de mislukte coup tegen Soviet-lei- der Gorbatsjov halsoverkop af reisde naar Moskou om Boris Jeltsin te steunen, die zich met succes tegen het leger verzette. Hij krijgt de onderscheiding voor 'vrijheid van meningsui ting'. Terry Waite werd in januari 1987 gegijzeld in Beiruth. Als afgezant van de Anglicaanse kerk had hij in de jaren daar voor de vrijlating bewerkstel- lingd van gijzelaars in Iran en Libanon. In november vorig jaar werd hij vrijgelaten. Een van zijn medegevangenen, Terry Andersen, zei in een in terview: "Terry Waite is een sterke en moedige persoonlijk heid en ik heb grote bewonde ring voor wat hij voor de gijze laars in het Midden-Oosten deed". Waite krijgt een award in de categorie 'vrijheid van godsdienst'. De enige Nederlander in het illustere gezelschap is de 89-ja- rige econoom Jan Tinbergen. .Hij verrichtte baanbrekend werk op het gebied van de eco nometrie en had na de Tweede Wereldoorlog een belangrijk aandeel in het economisch be leid gericht op het economisch herstel van Nederland. Als ad viseur voor de Wereldbank en de Verenigde Naties richtte hij zich later op de problematiek van ontwikkelingslanden. Op verzoek van de Poolse regering ontwikkelt hij op dit moment, samen met hoogleraar economie Berkouwer een advies om de economie van dit Oost-Euro- pese land uit het slopt te halen. Tinbergen neemt zaterdag de onderscheiding van 'vrijwaring van armoede' in ontvangst. De onderscheiding voor 'vrij waring van vrees' tenslotte gaat naar Lord Peter Carrington. Carrington begon zijn politieke carriere in het Engelse Hoger huis. Hij was ondermeer minis ter van defensie en bekleedde in Australië het ambt van gouver neur. Als secretaris-generaal van de NAVO maakte hij zich sterk voor gezamenlijke vrij heid en ondersteunde hij we derzijdse wapencontrole. Terry Waite - foto: archief de stem l Gouwe ouwe en nieuw talent MIDDELBURG - Volgende komt het nieuwe pro gramma aanbod van 'Uit in Zeeland' in de roulatie. Dat is veel eerder dan voorgaande jaren, toen het programmablad pas na de zomervakantie verscheen. Maar omdat de vakantie dit jaar zo laat valt is er ge kozen voor een andere opzet. "Bij verschijning na de vakantie kunnen we al de bonnen niet voor de eerste voorstelling afhandelen", zo verklaart Peter de Que- lery de vervroegde verschijning. Bang dat hij met de abonnementen blijft zitten is De Quelery niet. "Span nend is het natuurlijk wel, maar we hebben zo veel lokkertjes dat het wel zal lukken". Op de cover van het nieuwe programma prijkt een dame met een feestneus op. Op het puntje van de feestneus staat een heel klein theatertje. Vol gens Peter de Quelery symboli seert deze prent dat theater be stemd is voor mensen die verder kijken dan hun neus lang is. Net als vorige jaren krijgt iedereen die het vorige jaar een theaterabonnement had het nieuwe programma automa tisch toegestuurd. En vanaf woendag 17 juni kan het pro gramma bij ieder VW-kantoor afgehaald worden. Vrijdag 19 juni begint de verwerking van de bonnen, om negen uur stipt. En wie denkt dat hij slim is door zijn bon om twee minuten voor negen bij het Uit-kantoor op het Molenwater in de bus te doen, met de gedachte dat zijn bon dan bovenop de stapel ligt, die komt bedrogen uit. Want naast zijn publicitaire taak bij Uit in Zeeland heeft Peter de Quelery de taak om de inge stuurde bonnen te' husselen. "Zo heeft iedereen evenveel kans om in aanmerking te ko men voor een kaartje". Helaas moet 'Uit' regelmatig nee verkopen. "Naar Youp van 't Hek wil blijkbaar iedereen. Vorig jaar moesten we 4500 mensen teleurstellen. Dit jaar hebben we Van 't Hek voor vijf avonden gecontracteerd. In de schouwburg zijn vijfhonderd zitplaatsen, dus reken maar uit, dit jaar kunnen we 2500 kaar ten voor Youp van 't Hek in abonnement verkopen. En als er dit jaar weer net zo veel belang stelling is voor zijn show als vo rig jaar dan zullen we ook dit jaar weer mensen moeten te leurstellen". De nieuwe one man show van Youp van 't Hek heet trouwens 'ergens in de ver te'. In april zijn er vijf voorstel lingen in de Schouwburg. Het nieuwe seizoen telt zo'n tweehonderd voorstellingen in abonnement. Alleen voor de twee shows die Herman Finkers in april in Middelburg geeft gaan maar de helft van de kaar ten in abonnement in de voor verkoop. Dit is een voorwaarde die Finkers in zijn conctract heeft laten opnemen. Over het waarom kan slechts gegist wor den. "Misschien denkt Finkers dat kopers van een abonnement allemaal grijze knotjes zijn. Maar dat is natuurlijk onzin, het publiek dat in Zeeland een abonnement koopt is heel di vers. Het betekent wel dat men sen die bij de abonnementtoe wijzing buiten de boot vallen voor een kaart voor Finkers, nu in de rij moeten gaan staan om alsnog een kaartje te bemachti gen". Nieuw dit jaar is dat er ook abonnementen voor voorstellin gen in het Vlissingse Vestzak theater gekocht kunnen wor den. Voor dit theater gingen de kaarten tot dusver steeds in de losse verkoop. "Het Vestzaktheater", zegt Peter, "ontwikkelt zich de laat ste jaren hoe langer hoe meer als een proeftuin voor veelbelo vende talenten die nog niet op een groot podium thuishoren. Youp van 't Hek speelde er ooit zijn voorstelling, evenals Bri gitte Kaandorp. Dat was voor dat zjj bekend werden van de televisie, want dan wil iedereen zulke figuren zien. Ergens vind Het cabaret Dubbel en Dwars komt 12 en 13 november met het programma "Afslag Dokkum". Onder het motto 'Dubbel van het lachen en Dwars tegen alles in brengen Jack Spijkerman en consorten een mix van humor, actualiteit en satire. Dubbel en Dwars weet het ant woord op de vraag van Mieke Telkamp 'waarheen leidt de weg'. Die weg leidt naar Dokkum. - foto: joris van bennekom Sinds een paar maanden schrijf ik elke week een verhaaltje voor deze krant. Wie zijn ogen en oren goed de kost geeft en daarbij een beetje nieuwsgierig is, hoeft nooit lang naar een onderwerp te zoeken. De werkelijkheid is meestal zo verras send dat er met toevoeging van een snufje fantasie vanzelf iets lezenswaardigs ontstaat. Dat lukt de ene keer wat beter dan de andere. Op woensdag lees ik al- tijd eerst m'n eigen stukje, want op de weg tussen W mijn bureau en de krant wil er wel eens iets veran- jW. deren. Een kromme zin is recht gemaakt of er is WJ een tikfout binnengeslopen. Soms trap je een lezer op de ziel of tegen het zere been. Dan volgt een heuse ingezonden brief naar de redactie met de re den van ergernis. Het betekent in ieder geval dat er mensen zijn die mijn stukjes lezen. Het leuke van schrijven is dat je kunt fantaseren zoveel je maar wil. Zo kan ik een verhaal schrijven over mijn tuin, terwijl ik in werkelijkheid vier hoog in een flat woon. Maar soms schiet mijn fantasie te kort. Over honden of voetbal kan ik namelijks niks leuks bedenken. Rechtsboven op pagina 1 staat op de gele rechthoek "elke week verrassend". Dit geldt zowel voor de lezers als voor de medewer kers van dit blad. Bert de Mol S ik het wel jammer dat mensen niet zo makkelijk op de bonne fooi ergens naar toe durven gaan. Het is toch hardstikke leuk als je naar een onbekende artiest bent wezen kijken en ontdekt dat die vreselijk leuke dingen doet. Vooral als zo iemand dan naderhand heel be kend wordt. Dit jaar komt Ri chard Thompson met Engelse folkmuziek naar het Vestzak, Nelleke Burg met kleinkunst, "Rien ne va plus', waarin Ernst Jansz muziek uit de jaren dertig ten gehore brengt. En natuur lijk Jeroen van Merwijk, die al eerder met Reinder van der Naait te bewonderen was. Van Merwijk is een persoonlijkheid van hier tot gunder die het kleine theater zeker zal ont groeien. Zoals bijvoorbeeld ge beurd is met Niet Uit Het Raam, de cabaretgroep dat dit jaar in de schouwburg te zien De publiekstrekkers zijn dit jaar ongetwijfeld de drie voor stellingen van Revue Revue, de musical van en met Jos Brink en Frank Sanders; de eerder ge noemde optredens van Youp van 't Hek; en Paul de Leeuw die "Wie plukt mij" brengt. In deze show gaat De Leeuw weer tot het randje, zoals alleen hij dat kan en durft, met keiharde grappen over netelige kwesties en natuurlijk Bob de Rooij. Voor de liefhebbers is er de Hoofdstad Operette, het cabaret Dubbel en Dwars, de Berini's, en het Koninklijk Ballet van Vlaanderen met de musical Anatevka. Het Wintercircus komt terug met twee optredens in de schouwburg. Op verzoek begint de avondvoorstelling nu al om zeven uur, zodat ook jonge kinderen de voorstelling bij kunnen wonen. Het programma biedt zoals gebruikelijk voor elk wat wils. Zo is er Het Theater van de Lach dat een vrolijke klucht brengt en het Theater van het Oosten dat de Griekse tragedie Elektra speelt. VLISSINGEN - De wandel sportvereniging 'De Vrolijke Tippelaars' uit Vlissingen houdt op zaterdag 13 juni voor de 22e keer haar internationale nacht- tocht Bergen op Zoom - Vlissin gen over een afstand van 75 ki lometer. Zondagmorgen sluiten de wandelaars van de dagtocht Hansweert- Vlissingen (45 km) zich daarbij aan. In Bergen op Zoom starten de wandelaars za terdag om 24.00 uur vanaf 'De Raayberg' aan de Antwerpse straat. De wandelaars voor de dagtocht moeten vroeg uit de veren, om zich om half zes vanaf café Zeelandia aan de Kanaalstraat te melden en ver volgens aan te sluiten bij de wandelaars die al een etappe achter de rug hebben. Voor de nachttocht is de mi nimum leeftijd 16 jaar, voor de dagtocht moet men minstens 14 jaar zijn. De aankomst in Vlis singen is gepland om 13.00 uur voor de eerste loper bij het clubhuis van Zeeland Sport. Wandelaars die de tocht voor de eerste keer lopen krijgen een medaille en voor mensen die eerder meeliepen is er een fraaie standaard. (ADVERTENTIE) VLISSINGEN - In het kader van de Nationale Zwemfandag houdt het Sportfondsenbad een open dag, waar het thema Kind en Veiligheid centraal staat. Er zijn de hele dag in en om het zwembad activiteiten in het teken van overlevings- en red- dingszwemmen. Het bijzondere is dat gasten zelf mee kunnen doen. Er zijn bijvoorbeeld duik- demonstraties en er wordt een waterramp nagespeeld. In het golfslagbad krijgt men instruc tie over hoe te handelen bij on gevallen in zware golven. Ook wakzwemmen of wat men moet doen als men door het ijs zakt, komt aan de orde. Op gezette tijden gaat een auto te water en het duikcen trum en de brandweer demon streren de werking van een de- compressietank. OOST-SOUBURG - Het Vocaal Ensemble Sint Laurens geeft zondag 14 juni een benefietconcert in de hervormde kerk aan het Oranjeplein. De opbrengst van het concert is bestemd voor de kinderen uit Tsjernobyl die hier op vakantie ko men. Het repertoire van het Vocaal Ensemble loopt van negro spirituals en de Beatles tot de Flying Pic kets. Het concert begint om 15.00 uur Natuurtip Het gebied tussen Kapelle en Wemeldinge, dat in de Middeleeuwen bekend stond als 'de wilde moeren' zou je kunnen beschou wen als een soort openluchtmuseum van het Zeeuwse polderland. Je vindt er nog die oude kronkelwegjes, de grillig verlopende slootjes en het hollebollige weiland die het verhaal vertellen van een eeuwenlange wor dingsgeschiedenis. Met wat voorkennis ver telt het gebied het boeiende verhaal van onze voorouders, die soms in een verwoede strijd, maar vaker in perfecte harmonie met de elementen het land bewerkten en inricht ten. Neem nou alleen die slingerende polder weggetjes. Zo kronkelig geworden omdat bij de aanleg iedere keer dat de wind draaide, de mensen meedraaiden om met de wind in de rug verder te kunnen werken, zo luidt een kleurrijke verklaring. De werkelijkheid is overigens net zo boeiend: de wegen volgen precies de bedding van oude getijdekreken, omdat de zanderige bodem op dat soort plek ken de beste begaanbaarheid garandeert. Drinkputten vind je precies op die plaatsen waar de oeverwal van een oude getijdekreek overgaat in laaglig- gende poelgronden, zodat zoveel mogelijk zoet regenwater kon worden opgevangen. Want het veen in de bodem maakt dat het water in de sloten te zout is voor het vee. Op een enkele plaats vindt men ook nog een hollestelle terug. Dat is een drinkput die gegraven is in de tijd vóór de bedijking, om mens en vee van zoet water te voorzien op het toenmalige schorrenlandschap. En zo kun je doorgaan. Elke eeuw van cultuur heeft zijn eigen stempel in het gebied achtergelaten. Hoewel het moet gezegd: zelfs in dit gave en authentieke landschap is het stempel van de twintigste eeuw verreweg het zwaarst. Maar dat neemt niet weg dat er voor historisch geïnteresseerden vrijwel geen boeiender gebied denkbaar is dan de Moer. Het gebied is prima te overzien vanaf de openbare weg, en dat is maar goed ook. Betreding van het gebied zelf is overbodig en ook niet toegestaan. Want in de reservaten le ven geweldig veel planten en dieren nog steeds in perfecte harmonie met vele eeuwen cultuur. En dat moet vooral zo blijven. De Moer foto: F.M.M. van Pelt. MIDDELBURG - Elf jonge ren van jongerentheaterschool 'De Ambitie' zijn twee jaar lang intensief bezig geweest met al lerlei vormen van theater. Zij presenteren zich op 12, 20 en 21 juni in het Minitheater aan de Verwerijstraat met een muzi kale bewerking van 'De Kleine Johannes' naar het boek van Frederik van Eeden. In dit muzikale sprookje ont wikkelt zich het verhaal van de groei van Johannes van kind tot volwassene. Hij komt daarbij de meest uiteenlopende en boven aardse figuren tegen. Twee spelers hebben een vaste rol, de andere negen spe lers beelden de overige twintig rollen uit. Dat betekent veel verkleedwerk en opperste con centratie en inzet van de spe lers. De jeugdige acteurs zien kans om een overrompelende voor stelling op de planken te zetten met dans en zang, solo- en mas- sascenes, vechtpartijen en ro mantische intermezzo's, gekte en ernst. De regie is in handen van Jo- sien de Graaf. Dorieke Kuipers en Bert Verhoeff zorgen voor de muziek. Heel bijzonder zijn de fantasierijke en originele kos tuums, gemaakt door Gemma van der Hoogte. Zij gebruikte daarbij ongebruikelijke en daardoor verrassende materia len. De spelers maakten zelf het decor naar een ontwerp van Kees van der Kop. De groep jongeren van de theaterschool kregen in het eer ste jaar scholing op het gebied van improvisatie, fysiek toneel en teksttoneel. Het tweede jaar besteedden zij aan de voorbe reiding van 'De Kleine Johan nes'. Kaarten voor de voorstellin gen kosten f 5,00 en zijn telefo nisch te reserveren bij het Zeeuws Steunpunt voor Kunst zinnige Vorming tussen 9.00 en 14.00 uur. (01180-34880). De voorstellingen beginnen steeds om 20.00 uur. De Kleine Johannes komt op zijn tocht naar volwassenheid de meest uiteenlopende wezens bezig.

Scheldebode | 1992 | | pagina 1